Yesterday's Results

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

New Hope-Solebury 68, Devon Prep 61

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Archbishop Wood 70, Conwell-Egan 39

West Catholic 43, Cardinal Dougherty 41

TRI-COUNTY LEAGUE

Phelps 61, Barrack Hebrew 45

Del-Val Friends 55, Wyncote 38

NONLEAGUE

Norristown 62, Methacton 48

Del-Val Charter 79, Olney 70

Kensington 49, Edison 42

Saul 60, Nueva Esperanza 48

Mercy Vocational 68, Collegium 50

Bodine 54, Archbishop Ryan 51 (OT)

Upper Perkiomen 54, Upper Merion 44

Chichester 71, Sun Valley 55

Girls' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll 71, Lansdale Catholic 38

Cardinal O'Hara 79, Hallahan 33

PENN-JERSEY LEAGUE

Barrack Hebrew 48, International Christian 30

Life Center 46, Mercy Vocational 30

Doane Academy 43, Solebury School 36

PUBLIC LEAGUE

Southern 43, Germantown 35

Mastbaum 52, Frankford 50

Lincoln 41, Dobbins 38

Northeast 53, Washington 26

Central 65, Edison 20

Fels 52, Kensington 21

Swenson 43, High School of Future 38

Engineering & Science 69, Ben Franklin 13

Elverson 21, Mariana Bracetti 16

Masterman 63, Randolph 18

Strawberry Mansion 42, Phila. Electrical 30

Phila. Academy Charter 25, Palumbo 23

Freire Charter 53, Communications Tech 21

University City 65, Girls High 38

Bartram 70, Martin Luther King 44

Prep Charter 65, Franklin Learning Center 25

Del-Val Charter 26, Franklin Towne Charter 21

Bok 39, William Penn 34

Roxborough 51, West Philadelphia 20

Paul Robeson 24, Math, Civics & Science 13

NONLEAGUE

Academy of the New Church 50, Perkiomen School 30

Little Flower 71, Agnes Irwin 49

West-Mont Christian 39, Salem Christian 16

Germantown Friends 55, Chester 48

Friends' Central 44, Sacred Heart (Pa.) 30

Conwell-Egan 48, Lower Moreland 47

Sun Valley 49, Chichester 29

Wrestling

NONLEAGUE

Edison 42, Cardinal Dougherty 40

Bowling

BOYS

North Penn 4, Pennridge

(NP: Kevin Varell 258 game, 679 series; P: Ryan Ross 237 game, 617 series)

GIRLS

North Penn 4, Pennridge 0

(NP: Janine Rybarczyk 171 game, 499 series; P: Erin Bannnon 172 game, 473 series)

Ice Hockey

NONLEAGUE

Bishop Eustace 3, LaSalle 1

(Drew Smolcynsky scored for LaSalle)

Boys' Basketball Boxes

Bicentennial League

New Hope-Solebury 10 18 14 26 - 68

Devon Prep 15 12 11 23 - 61

NH: Weston Bloomer 8, Chris Corse 8, Pete Elliot 7, Julian Kaminoff 17, Mike Kelly 14, Dan Kelly 14.

DP: Duncan Becker 13, Jeff Hughes 10, Kevin Maloney 2, Neil Moerman 20, Matthew Purcell 12, Matthew Radomile 1, Kevin Raftery 3.

Catholic League Blue

Conwell-Egan 5 11 12 11 - 39

Archbishop Wood 15 18 17 20 - 70

C: Shayne Bonner 16, Kevin DeLorenzo 2, Ryan Golin 3, Bill Petraitis 2, Isaac Robinson 4, Andrew Schaefer 3, Jonas Skovdal 9.

AW: Fran Dolan 3, Fran Dougherty 20, Tim Fahy 14, Kevin Fenstermaker 4, Joe Getz 10, Doug Marone 6, Brian O'Grady 11, Mike Trodden 2.

West Catholic 14 11 7 11 - 43

Cardinal Dougherty 10 14 7 10 - 41

WC: Adewunmi Barek 7, Matt Bush 3, Hayward 8, Vincent Ho 2, Rob Holloman 10, B. Holloman 2, Kiwan Murray 4, Aquil Younger 7.

CD: Brandon Brown 11, Ryan Colbert 2, Norman Dorsey-Poles 4, Dawan Earle 3, Glen Fergusen 2, Christian Gibbs 1, Brandyn Wims 18.

Tri-County League

Barrack Hebrew 6 11 8 20 - 45

Phelps 19 16 13 13 - 61

BH: Josh Ackerman 5, Derek Benedict 21, Dan Gabbay 4, Ron Gabbay 3, Michael Leyman 6, Sam Mellits 2, Jon Pressman 4.

P: Badr Badir 2, Daniel Cho 2, Sam Pillion 2, Glenn Richards 25, Ben Simms 2, Isaac Tobis 15, Eric Young 13.

Wyncote 6 8 12 12 - 38

Del-Val Friends 13 15 14 13 - 55

W: Keith Sheppard 32, Sean Simmons 2, Denzel White 4.

DF: Elliot Barry 10, Arthur Borgerhoff 33, Peter Gould 6, Thomas Lubowicki 2, Yazan Muasher 4.

Nonleague

Sun Valley 5 11 16 23 - 55

Chichester 10 22 18 21 - 71

SV: Bailey 3, Brennan 32, Carney 6, Giampietro 2, Nelson 6, Vuocolo 6.

C: Marcus Benson 2, Darius Brooks 9, Malik Carter 17, Vincent Chivalette 2, Dan Clapp 6, Mike Koles 6, Fred Murray 11, Brian Parker 17, Shann Thomas 1.

Nueva Esperanza 11 5 15 17 - 48

Saul 11 14 10 25 - 60

NE: Brandon Abner 4, Daquane Ballenger 7, Andy Bousono 25, Elias Martinez 7, Zakee Moody 5.

S: Sean Brown 2, Joe McClain 10, Dominick Randall 10, Deandre Rhett 9, Tyrell Smith 17, Jamar Smith 6, James Whitaker 6.

Collegium 13 14 18 5 - 50

Mercy Vocational 13 24 13 18 - 68

C: Coleman 13, Dhameer Gardner 10, Mark Jones 7, Estul Koliyahj 13, Chris McGlone 7.

MV: Jonathan Hagerty 6, Mike Maciejewski 13, Chris Parker 4, Albert Pigford 6, Ian Spedding 7, John Spinks 2, Raheem Stewart 2, Zakee Wood 10, Darryl Wood 18.

Del-Val Charter 19 20 20 20 - 79

Olney 19 16 14 21 - 70

DC: Rasheen Dorn 16, Kevin Mack 16, Khalil Meadows 13, Fred Ruff 10, Shelden 4, Dain Suber 20.

O: Tito Burgos 8, Hilton Cain 6, Khalief Coates 16, Jaree Cooper 6, Danny Hinton 6, Kadeem Patterson 26, Darrelle Sherman 2.

Edison 10 8 15 9 - 42

Kensington 5 13 10 21 - 49

E: Akeem Chisholm 5, Omar English 13, Luis Martinez 5, Eduardo Rivera 6, Ernesto Sanchez 13.

K: Henry Bond 10, Nigel Caldwell 4, Devon Finney 3, Kyle Richardson 11, Victor Wardrope 6, Theodore West 15.

Bodine 13 15 9 8 9 - 54

Archbishop Ryan 6 14 17 8 6 - 51

B: Lamar Gary 10, Donte' Green 6, Nick Neal 2, Tarran Prince 7, Erik Raleigh 8, Pendarvis Williams 21.

AR: Eric Fleming 14, Anthony Keiter 7, Anthony Magallanes 15, Colin O'Malley 3, Rus Slawter 6, Jerry Smith 6.

Methacton 10 9 14 15 - 48

Norristown 18 16 18 10 - 62

M: Steve Capizzi 1, Jeff Carroll 3, Jordan Carter 4, Evan Galloway 2, T.J. Klinger 20, Tim Smith 18.

N: Lorenzo Christmas 14, Chris Davis 3, Jarrell Gardner 6, Jaquil Hargrove 6, Sheldon Mayer 2, James Ramsey 5, Tom Smith 8, Khalif Wyatt 14, Allen Yates 4.

Upper Merion 20 5 5 14 - 44

Upper Perkiomen 14 10 18 12 - 54

UM: Pat Belford 3, Dexter Bridge 25, Jared Brown 6, Paul Kubler 2, Ryan McGee 2, Fran Rafferty 6.

UP: Kenny Golden 5, Matt Keeny 2, Tim Mayza 14, Tom Paul 12, Charles Robinson 5, Rylan Treffinger 16.

Girls' Basketball Boxes

Catholic League

Cardinal O'Hara 31 22 19 7 - 79

Hallahan 11 7 9 6 - 33

CO: Danielle Callahan 4, Natasha Cloud 5, Daly 2, Gardner 6, Stephanie Holzer 17, Hotz 2, Jen Johnson 4, Kilday 3, Alicia Manning 8, Marissa Manning 4, Amanda Mattera 2, McLaughlin 1, Stam 9, Alysha Womack 12.

H: Melissa Danao 2, Kyrstin Franz 10, Kimmy Houck 2, Shannon Mack 10, Colleen Mara 2, Nya Mercer 4, Danielle Trout 3.

Lansdale Catholic 7 10 12 9 - 38

Archbishop Carroll 18 10 24 19 - 71

LC: Colleen King 2, Kelsey Logan 2, Jackie McCarron 6, Angie Palmerio 8, Colleen Rafferty 5, Nora Walsh 2, Shea Wassel 13.

AC: Mary Victoria Barr 2, Jen Carney 4, Kaitlin Cole 10, Meghan Creighton 4, Ryann Fiascki 2, Melissa Levy 1, Hollie Mershon 10, Rachel Pearson 5, Erin Shields 6, Kerri Shields 24, Shannon Shields 3.

Penn-Jersey League

International Christian 10 5 5 10 - 30

Barrack Hebrew 15 9 12 12 - 48

IC: Christina Colon 4, Donika Irons 13, Mejias 2, Ciara Parker 11.

BH: Sivan Ben-Maimon 8, Jenna Glassman 2, Jackie Khutorsky 14, Tamara Moskowitz 20, Davida Vogel 4.

Solebury School 1 10 11 14 - 36

Doane Academy 6 8 12 17 - 43

SS: Jenn Barbo 2, Shanna Falch 9, Olivia Hagerty 4, Bronwyn Krug 2, Laura Lacy 9, Camille LeBlanc 1, Alexis Rice 9.

DA: Brittany Achilles 11, Mary Brodwski 4, Gina DiTerro 2, Wilhemina Eugene 2, Olivia Hall 13, Kelsey Markowitz 11.

Mercy Vocational 4 8 10 8 - 30

Life Center 10 8 15 13 - 46

MV: Dominique Dixon 2, Erica Hankerson 8, Jasmine Hargrove 2, Tysheira Maddox 2, Lisa McMillian 2, Teharah Worrell 8, Linette Young 6.

LC: Cayla Becaw 12, Brezes 10, Emily Burgas 2, Alexis Glargrow 4, Liz Harrison 7, Jazmyne Hinson 11.

Public League

Randolph 4 5 9 0 - 18

Masterman 18 10 21 14 - 63

R: Foster 9, Garvin 7, Lyles 2.

M: Gianna Brown 6, Jasmyne Dennis 4, Gianna George 6, Helen Levins 15, Vincensa Mucha 10, Sara Segal 12, Ashley Velez 10.

Palumbo 2 9 10 2 - 23

Phila. Academy Charter 7 4 9 5 - 25

P: Brea Braithwaite 2, Elizabeth Herezi 7, Unique Jefferson 8, Anita Riddick 6.

PAC: Tori Coates 4, Sam Forgas 10, Jill Gidemann 2, Stephanie Kates 9.

Dobbins 11 6 5 16 - 38

Lincoln 15 8 8 10 - 41

D: Brooklyn Anderson 8, Tyniqua Henderson 13, Naiyah King 4, Tamyra Laws 2, Layvonnia Martinez 2, Kimberleigh Tanner 9.

L: Boulware 19, Nefertitti Huckaby 12, Tarri Huckaby 6, Medlar 4.

William Penn 3 13 10 8 - 34

Bok 7 13 8 11 - 39

WP: Frasier 11, Gallashaw 1, McCray 16, Spencer 5, Mercedes Stubbs 1.

B: Victoria Blaylock 10, Brittany Harris 6, Alice Keosann 8, Shanah Miller 11, Fatu Sangare 4.

University City 10 21 20 14 - 65

Girls High 4 4 13 17 - 38

UC: Shakerah Frye 16, Lynnette Jones 20, Desiree Lawrence 7, Antoinette Robinson 2, Quinnie Washington 20.

GH: Megan Brownlie 2, Siena Childs 4, Cohen 2, Nicole Fraser 13, Destiny McFarlane 4, Chasidy McLauren 2, Lauren Montgomery 2, Evelyn Ogden 2, Amber Walker 4, Traneya White 3.

Edison 2 5 6 7 - 20

Central 29 8 15 13 - 65

E: Jeyshalee Candelaria 6, Victoria Cassillas 9, Teisha Cruz 3, Daneesha Gary 2.

C: Renee Deas 8, Rae'Shelle Drayton 7, Alina Gaffney 3, Jasmine Hall 3, Brittany Harriott 6, Najah Jacobs 5, Melissa Livingstone 3, Janaa Pickard 14, Mauricia Richardson 4, Julie Richmond 2, Isabella Ross 4, Shakara Scott 4, Brittany Wilson 2.

West Philadelphia 5 0 15 0 - 20

Roxborough 9 11 15 16 - 51

WP: Shanae Davis 10, Ikeya Foster 1, Taft Minnick 6, Nidirah Williams 3.

R: Rajon Brown 14, Alexis Coleman 6, Karina Gambrell 1, Sara Nathaniel 21, Kacy Nickens 2, Sophia Palmer 1, Siquetta Smith 6.

Northeast 19 11 14 9 - 53

Washington 8 6 8 4 - 26

N: Anderson 2, Bauley 15, Katie Benek 4, Tyherra Brown 4, Correll 10, Janaiah Elum 3, Flanagan 4, Ashley Harkins 1, Hawkins 2, Oxford 4, Velasquez 4.

W: Miriam Campbell 1, Brittany Collier 9, Amber DiNardo 2, Jasmine Ellzy 6, Amber Hall 8.

Freire Charter 6 19 17 11 - 53

Communications Tech 2 2 10 7 - 21

FC: Markesha Griffin 1, Shannon Lamar 12, Dakia Manning 2, Shawneal McKeither 2, Sabrina Powell 12, Shakirah Russell-Britton 2, Yasmeen Thompson 16, Taryn Vinson 4, Asia Watson 2.

CT: Shalae Davenport 5, Biannca Garrett 3, Jenkins 2, Genevieve Lane 9, Lorne Rowe 2.

Math, Civics & Science 4 0 5 4 - 13

Paul Robeson 8 4 9 3 - 24

MC&S: Jessica Hambright 4, Jaslyn Johnson 7, Tatiana Larry 2.

PR: Shawna Crawford 21, Hershell Miller 1, Tanae Nickerson 2.

Phila. Electrical 7 2 9 12 - 30

Strawberry Mansion 11 10 12 9 - 42

PE: Natalie Bryson 2, A. Goodwin 2, Amanda LaPorte 9, Ashley Wooding 17.

SM: Ivanna Courtney 3, Shaniekqa Robinson 10, Betty Teachey 9, Monet Weekly 16, Latoya Williams 4.

Kensington 3 5 4 9 - 21

Fels 15 16 12 9 - 52

K: Renita Coltrane 14, Dougherty 6, Rogers 1.

F: Nadirah Ancrun-Lowery 1, Portia Forbes 16, Jasmine Green 8, Danisha Ingram 3, Sade Keel 9, Malika Palmer 6, Gigi Sanford 2, Shaahida Speedwell 7.

Martin Luther King 4 11 11 18 - 44

Bartram 10 24 14 22 - 70

MLK: Anber Allen 6, Nadira Cottom 2, Jasmine Evans 6, Latrace Johnson 9, Delesa Milton 3, Charnell Morris 17, Shamika Wade 1.

B: Chantalle Allison 4, Ariel Blanding 4, Jasmine Bullock 5, Tyaisha Butler 8, Dominique Cohen 5, Samira Cumming 2, Kiana Farlow 9, Fatina Kirkpatrick 9, Anyyan Opher 1, Desiree Palmer 23.

Southern 8 12 14 9 - 43

Germantown 7 8 12 8 - 35

S: Indiyyah Bradsher 20, Shakira Charles 4, Tanesha Kenney 7, Cortney Pressey 12.

G: Tierra Andrews 7, Glori Carrington 4, Alicia Franklin 2, Ashley Hargraves 5, Anika Kennedy 14, Lacoria Leach 3.

Frankford 11 11 8 20 - 50

Mastbaum 9 10 19 14 - 52

F: Avalos 7, Dyes 4, Waynesha Griffin 22, Zsahnia Jones 3, Tanaya Lofton 6, Pearson 8.

M: Jamila Green 4, Alexis Howard 2, Alexis Johnson 11, Emily Leon 2, Wakia Murray 10, Fatima Rone 21, Ashley Teagle 2.

Del-Val Charter 4 6 8 8 - 26

Franklin Towne Charter 5 9 7 0 - 21

DC: Bradley-Wilson 11, Brown 2, Crawford 3, Mitchell 6, Skinner 4.

FTC: Lauren Gilborges 2, Danielle Morris 4, Sarah Rodgers 4, Megan Tuffy 11.

Elverson 10 4 2 5 - 21

Mariana Bracetti 4 2 5 5 - 16

E: Dalia Brunetti 2, Chelsea Colon 4, Toni Glover 10, Brittany Gonzalez 3, Nya Grant 2.

MB: Beksy Cardona 2, Tynishee Foreman 1, Janelle Laboy 3, Amira Mathis 2, Lynette Serrano 8.

Engineering & Science 27 18 19 5 - 69

Ben Franklin 8 0 3 2 - 13

E&S: Aliyah Carr 2, Justine Davis 13, Shonda Frazier 2, Brittany Hrynko 25, Ifefoy 2, Monique Ingram 3, Dallas Meadows 4, Kelly Snell 4, Yolanna Snypse 8, Monique Whaley-Briggs 6.

BF: Quianna Bailey 7, Diamond Brown 4, Brehia Diggs 2.

Swenson 13 2 10 18 - 43

High School of Future 0 9 13 16 - 38

S: Quinayah Bryant 3, Carine Dorius 1, Bridget Giedemann 4, Mia Waring 35.

HSoF: Tecoria Butler 2, Krystyna Hayles 3, Sandra Nelson 2, Lillian Wicker 4, Shiquita Williams 27.

Franklin Learning Center 7 0 8 10 - 25

Prep Charter 25 8 19 13 - 65

FLC: Vernique Fields 2, Tina Frisby 10, Natasha Keele 2, Jacqueline Mordecai 3, Kellie Wilson 8.

PC: Tyjma Bacon 2, Lashay Banks 12, Robyn Harcum 10, Ayanna Holloway 2, Tiffany Johnson 7, Nyderra Lee 14, Deanna Richmond 2, Ronesha Rollins 9, Bria Young 7.

Nonleague

Agnes Irwin 22 12 3 12 - 49

Little Flower 17 12 19 23 - 71

AI: Bellwoar 1, Katie Duffy 5, Olivia Goodman 12, Nehls 4, Quigg 7, Emily Wetz 15, Shannon Williford 5.

LF: Melissa Benson 11, Sara Cayer 5, Anne Marie Collins 16, Kellie Lorence 17, Sydney Mallory 22.

Salem Christian 3 4 3 6 - 16

West-Mont Christian 16 8 11 4 - 39

SC: Alison Krage 2, Missy Myers 6, A.j. Pritchard 2, Hannah Reichard 2, Julie Reinard 1, Emily Schell 3.

WC: Blair Bradshaw 4, Nicole Davis 17, Hillary Klein 2, Maria Picard 2, Ashley Scott 6, Kelly Sharr 8.

Ac. of the New Church 13 14 12 11 - 50

Perkiomen School 2 10 10 8 - 30

AotNC: Becca Adams 2, Emily Ball 4, Madeline Fazio 10, Rachel Galbraith 2, Kirsten Lindrooth 17, Leighann Loughery 4, Ty Williams 11.

PS: Lucy Cox 8, Abbi Kiel 2, Taylor Manferdini 1, Lindsey Manferdini 12, Jenn Pirri 2, Brittany Slattery 5.

Sacred Heart (Pa.) 6 4 6 14 - 30

Friends' Central 12 9 12 11 - 44

SH(: Maddie Brannau 2, Katie Brannau 2, Devon Grinnan 2, Kimmy Hermann 2, Annie O'Donnell 8, Amy Robinson 3, Hannah Rush 11.

FC: Erica Bash 4, Emily Brodsky 7, Talia East 6, Kristen Mann 4, Kaitlyn McCaffrey 2, Monaye Merritt 8, Crystal Ross 13.

Chester 17 4 14 13 - 48

Germantown Friends 7 18 5 25 - 55

C: Georria Clark 8, Shaquiva Cofield 2, Karen Flagg 11, Britteny Ramsey 7, Shakira Showell 10, Malika Staples 10.

GF: Isabel Janzen 4, Shelby Tucker 15, Nina Voith 28, Jasmine West 8.

Chichester 8 7 7 7 - 29

Sun Valley 18 10 5 16 - 49

C: Felicia Berner 6, Adrienne Cooke 2, Emily Miller 3, Kellee Pace 9, Tara Turberg 5, Monica VanHorn 4.

SV: Jenna Crowley 3, Kelly Custer 10, Dawn Destefano 3, Ashley Montecchio 10, Brandy Savage 2, Sam Wilson 21.

Lower Moreland 11 18 10 8 - 47

Conwell-Egan 14 11 13 10 - 48

LM: Lindsay Alexander 15, Nicole Cataline 6, Nicole Dougherty 11, Kelly McGarry 6, Linzee Vacarro 4, Julie Wojo 5.

C: Kim Breslin 4, Kaleigh Ewing 2, Sam Lubey 2, Rachel Moore 4, Kaitlyn Mourer 7, Kristen Ralph 3, Carmen Tyson-Thomas 16, Trish Watson 10.

Today's Schedule

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Lower Moreland at MaST Charter, 5

Jenkintown at Calvary Christian, 7:30

Morrisville at Girard College, 7:30

Holy Ghost Prep at Christopher Dock, 8

CENTRAL LEAGUE

Haverford High at Ridley, 7:30

Conestoga at Lower Merion, 7:30

Garnet Valley at Upper Darby, 7:30

Harriton at Penncrest, 7:30

Springfield (D) at Strath Haven, 7:30

Radnor at Marple Newtown, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Avon Grove at West Chester East, 7:30

Bishop Shanahan at Downingtown West, 7:30

Coatesville at Downingtown East, 7:30

W.C. Henderson at Bayard Rustin, 7:30

Kennett at Oxford, 7:30

Sun Valley at Octorara, 7:30

Unionville at Great Valley, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Perkiomen Valley, 7

Owen J. Roberts at Boyertown, 7:30

Upper Perkiomen at Pottstown, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham at Upper Merion, 7

Springfield (M) at Norristown, 7

Plymouth Whitemarsh at Upper Moreland, 7

Upper Dublin at Wissahickon, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Pennridge, 7

Hatboro-Horsham at Central Bucks South, 7

Central Bucks West at Quakertown, 7

North Penn at Souderton, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington at Pennsbury, 7

Council Rock South at Bensalem, 7

Council Rock North at William Tennent, 7

Neshaminy at Truman, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Phelps at Kimberton Waldorf, 3:30

West-Mont Christian at Woodlynde, 3:45

NONLEAGUE

Salesianum at Malvern Prep, 3:45

Westtown at Haverford School, 3:45

Valley Forge at Germantown Friends, 4

Church Farm at George School, 5:15

Community Ac. of Phila. at Friends Select, 5:15

Interboro at Tower Hill, 5:15

Episcopal Academy at Germantown, 5:15

Chestnut Hill at Shipley, 5:30

New Beginnings at Abington Friends, 5:30

Phoenixville at Academy Park, 7

Faith Christian at Pius X, 7:30

West Catholic at Father Judge, 7:30

At Philadelphia University:

St. Joseph's Prep vs. Germantown Ac., 7:15

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Girard College at Lower Moreland, 3:30

Plumstead Christian at Delco Christian, 3:30

New Hope-Solebury at Christopher Dock, 5

MaST Charter at Bristol, 7

Morrisville at Jenkintown, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Sacred Heart at Gwynedd-Mercy, 5:15

St. Basil at Merion Mercy, 5:15

Villa Joseph Marie at Mount St. Joseph, 5:15

Nazareth Academy at Villa Maria, 5:15

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Prendergast at West Catholic, 6:30

Archbishop Wood at Lansdale Catholic, 7

Little Flower at Conwell-Egan, 7:30

Bishop McDevitt at Neumann-Goretti, 7:30

Kennedy-Kenrick at Archbishop Carroll, 7:30

Cardinal Dougherty at St. Hubert, 7:30

CENTRAL LEAGUE

Strath Haven at Springfield (D), 3:45

Penncrest at Harriton, 5

Ridley at Haverford High, 7:30

Lower Merion at Conestoga, 7:30

Upper Darby at Garnet Valley, 7:30

Marple Newtown at Radnor, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

W.C. Henderson at Bayard Rustin, 6

West Chester East at Avon Grove, 7:30

Downingtown West at Bishop Shanahan, 7:30

Downingtown East at Coatesville, 7:30

Oxford at Kennett, 7:30

Octorara at Sun Valley, 7:30

Great Valley at Unionville, 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley at Westtown, 4

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy at Penn Charter, 3:45

Baldwin at Agnes Irwin, 3:45

Germantown Academy at Springside, 5

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley at Spring-Ford, 7

Boyertown at Owen J. Roberts, 7:30

St. Pius X at Pottsgrove, 7:30

Pottstown at Upper Perkiomen, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion at Cheltenham, 7

Norristown at Springfield (M), 7

Upper Moreland at Plymouth Whitemarsh, 7

Wissahickon at Upper Dublin, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge at Central Bucks East, 7

Central Bucks South at Hatboro-Horsham, 7

Quakertown at Central Bucks West, 7

Souderton at North Penn, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury at Abington, 7

Bensalem at Council Rock South, 7

William Tennent at Council Rock North, 7

Truman at Neshaminy, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Woodlynde at West-Mont Christian, 5

NONLEAGUE

George School at Del-Val Friends, 3:45

George School at Villa Victoria, 4

Interboro at St. George's Tech, 4

Faith Christian at Renaissance Academy, 4:15

Wrestling

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Hatboro-Horsham at Central Bucks South, 7

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol at Delco Christian, 6

NONLEAGUE

Germantown Friends at Penn Charter, 3:45

Sanford (Del.) at Westtown, 4

Swimming

BOYS

Episcopal Academy at Malvern Prep, 3:45

Glen Mills at Valley Forge, 3:45

Haverford School at Penn Charter, 3:45

Archbishop Ryan at Roman Catholic, 4

Monsignor Bonner at Archbishop Wood, 6

GIRLS

Notre Dame at Episcopal Academy, 3:45

Agnes Irwin at Germantown Academy, 3:45

Baldwin, Springside at Penn Charter, 3:45

Archbishop Prendergast at Archbishop Wood, 6

COED

Tatnall (Del.) at Westtown, 3:45

Springfield (D) at Haverford High, 3:45

Marple Newtown at Radnor, 3:45

Lower Merion at Ridley, 3:45

Hun School (N.J.) at George School, 4:15

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Ryan at Archbishop Wood, 3:30

Roman Catholic at St. Joseph's Prep, 3:30

Conwell-Egan at Cardinal Dougherty, 3:30

Kennedy-Kenrick at Neumann-Goretti, 3:30

Lansdale Catholic at North Catholic, 3:30

Cardinal O'Hara at Monsignor Bonner, 3:45