The 11th annual Pete and Jameer Nelson Classic is set for Tuesday and Wednesday at Widener University and Chestnut Hill College. A total of 17 games are on tap at the two sites.

On Tuesday at Widener, Imhotep will clash with Chester at 7 p.m. The Panthers' Daron Russell and Jaekwon Carlyle, a Hampton recruit, make up one of the area's top backcourts. The Clippers are powered by 6-foot-8 center Maurice Henry (Delaware State) and 6-7 wing Marquis Collins.

Next, at 8:45 p.m., Plymouth Whitemarsh, led by 6-3 wing and Rider signee Xzavier Malone, will battle Friends' Central, fueled by 6-7 forward De'Andre Hunter, a Virginia signee, and guard Chuck Champion, who is bound for Loyola (Md.).

On Wednesday at Widener, Archbishop Carroll, spurred by guards Josh Sharkey (Samford) and Ryan Daly (Hartford), will face former teammate David Beatty and St. Benedict's (N.J.) at 5:15 p.m. Neumann-Goretti, ranked No. 2 in Southeastern Pennsylvania by The Inquirer, will meet Hudson Catholic (N.J.) at 8:45 p.m.

The marquee contest Wednesday at Chestnut Hill will be defending PIAA Class A titlist Constitution against reigning Class AA champ Conwell-Egan at 4:30 p.m.

The five-game event at Chestnut Hill will close with Martin Luther King vs. Episcopal Academy at 7:45 p.m. In an intriguing head-to-head matchup between 6-7 players, King senior Rasool Samir will go against rising EA junior Nick Alikakos.

Schedule

Tuesday at Widener

Pennsbury vs. Coatesville, noon

Atlantic City (N.J.) vs. Martin Luther King, 1:45 p.m.

Episcopal Academy vs. Downingtown West, 3:30 p.m.

St. Joseph's Prep vs. Abington, 5:15 p.m.

Imhotep Charter vs. Chester, 7 p.m.

Plymouth Whitemarsh vs. Friends' Central, 8:45 p.m.

Wednesday at Widener

Salesianum (Del.) vs. St. Joseph's Prep, noon

St. George's (Del.) vs. Penn Wood, 1:45 p.m.

Pope John XXIII (N.J.) vs. Plymouth Whitemarsh, 3:30 p.m.

St. Benedict's (N.J.) vs. Archbishop Carroll, 5:15 p.m.

Downingtown West vs. Chester, 7 p.m.

Hudson Catholic (N.J.) vs. Neumann-Goretti, 8:45 p.m.

Wednesday at Chestnut Hill

Life Center Academy (N.J.) vs. Academy of New Church 1 p.m.

Samuel Fels vs. Lower Merion, 2:45 p.m.

Constitution vs. Conwell-Egan, 4:30 p.m.

Friends' Central vs. Abington, 6 p.m.

Martin Luther King vs. Episcopal Academy, 7:45 p.m.