Villa Maria's swim team got one for the thumb on Thursday.

The Hurricanes dominated the PIAA Class AA girls' swimming and diving championships, capturing their fifth consecutive title with 267 points at Bucknell University.

Villa Maria's 400-yard freestyle relay team (Olivia Giampietro, Julie Dobson, Emily Cornell, Maura McManus) finished first in 3 minutes, 28.99 seconds, less than a second in front of Gwynedd Mercy (3:29.70).

Gwynedd Mercy finished second overall with 155 points, thanks in part to Allie Szekely's victory in the 100 backstroke (54.02).

Villa Joseph Marie's Alexa Fabbri won the 100 freestyle in 50.64 seconds. Gwynedd Mercy's Hannah Blaser placed second in 50.91 seconds.

Emily Glinecke (Pottsgrove) was second in the 100 backstroke (1:03.04).

On the boys' side, Tyler Chamberlin of Springfield (Montco) crossed second in the 100 breaststroke (57.63 seconds).

The Spartans placed eighth with 80 points. Quaker Valley won (174).

The Results

Girls' Class AA

Top 10:

1. Villa Maria 267; 2. Gwynedd Mercy 155; 3. York Suburban 131; 4. Fairview 106.5; 5. Southern Lehigh 106.5; 6. Shady Side Academy 81; 7. Dallas 80; 8. Schuylkill Valley 75; 9. Twin Valley 67; 10. Trinity.

Other area finishers: T 16. Springfield (M) 43; 18. Villa Joseph Marie 40; 19. Nazareth Academy 37; 22. Pottsgrove; 38. Upper Perkiomen 9; 45. Upper Moreland 4; 51. Archbishop Wood 1.

100 freestyle: 1. Alexa Fabbri, Villa Joseph Marie, 50.64; 2. Hannah Blaser, Gwynedd Mercy Academy, 50.91; 3. Taylor Petrak, Ellwood City, 51.23.

500 freestyle: 1. Bailey Bonnett, Highlands, 4:52.89; 2. Hannah Schlegel, Twin Valley, 4:54.29; 3. Madison Oster, Octorara, 5:01.06.

100 backstroke: 1. Allie Szekely, Gwynedd Mercy Academy, 54.02; 2. Emily Cornell, Villa Maria Academy, 55.94; 3. Caitlin Foley, Lewisburg, 57.55.

100 breaststroke: 1. Lauren Barber, Wilmington, 1:01.09; 2. Emily Glinecke, Pottsgrove, 1:03.04; 3. Brooke Zukowski, Knoch, 1:05.01.

400 freestyle relay: 1. Villa Maria Academy (Olivia Giampietro, Julie Dobson, Emily Cornell, Maura McManus), 3:28.99; 2. Gwynedd Mercy Academy, 3:29.70; 3. Shady Side Academy, 3:34.58.

Boys' Class AA

Top 10:

1. Quaker Valley, 174; 2. Bloomsburgh, 140; 3. Trinity, 122; 4. Mercyhurst Prep, 95; 5. York Suburban, 89; 6. Grove City, 87; 7. West Allegheny, 85; 8. Springfield (M) 80; 9. Big Spring, 75; 10. Clearfield, 71.

Other area finishers: 23. Lower Moreland, 32; 36. Upper Perkiomen, 16; 40. Upper Moreland, 13; 43. Pottsgrove, 11; 54. Bishop Shanahan, 4; 54. Holy Ghost Prep, 4.

100 freestyle: 1. Francis Folz, Mars, 47.03; 2. Mahlon Reihman, Salisbury, 47.09; 3. Cole Tipper, Cornell, 47.37.

500 freestyle: 1. Jarod Kehl, West Allegheny, 4:31.21; 2. Trey Shackleton, Northwest Lehigh, 4:33.06; 3. Matthew Daniel, Manheim Central, 4:33.65.

100 backstroke: 1. Brent Benedict, Corry Area, 48.74; 2. Griffin Schaetzle, Mercyhurst Prep, 50.92; 3. Colton Schnars, Bellefonte, 51.51.

100 breaststroke: 1. Noah Crawford, Bloomsburg, 57.28; 2. Tyler Chamberlin, Springfield (M), 57.63; 3. Thomas Somora, Grove City, 58.88.