2014 All-Central League Football Team

Offense

Quarterback

1st: Jack Donaghy-Haverford

2nd: Brian Allen-Springfield

Running Backs

1st: Adrian Sapnas- Marple Newtown, Anthony Myers-Strath Haven, Parke Schweiter-Conestoga

2nd: Malik Young-Ridley, Colin Braconnier-Springfield, Derrick West-Garnet Valley

Wide Receivers

1st: Martin Dorsey-Conestoga, Nick Costello-Haverford

2nd: Jack Wilson-Radnor, Abel Hoff-Marple Newtown, Zach Nelson-Garnet Valley

Centers         

1st: Alex Anderson- Radnor

2nd: Madhat Fares-Upper Darby            

Tight ends

1st: Sam Schlichting - Harriton

2nd Tom Cleary – Garnet Valley

Linemen

1st: Scott Rucci- Upper Darby, Justin Fremont-Strath Haven, Jonah Jackson-Penncrest, Matt Cipollini-Ridley

2nd: Matt Cella- Springfield, John DiPasquale- Garnet Valley, Luke Lozowicki-Marple Newtown, John Lord-Radnor

Specialists

1st: Shane Breckenridge, Penncrest; George Lambritsios, Marple Newtown; Evan Boyce, Haverford

2nd: Alex Bratsis, Strath Haven; Ben Miller, Haverford

Honorable Mention

Conestoga – Tim Miller, Kieran Carter, Zach Delecce, Len Watson, Jack McClain, Cory Manning

Garnet Valley – Steve Flanagan, Jake Arters, Shane Stabinski

Harriton – Patrick Stewart, Jordan O'Donnell

Haverford – Brian Ross, Sam Romanofsky, Jon Kim, Kevin Maloney, Dan Boyle

Lower Merion – Malik Ward

Marple Newtown – Tyler Kostack, Noah Turner

Penncrest – Dan Fisher, Carlos Ruiz, Bob Mccafferty

Radnor – Colin Bradley, Mike Thompson

Ridley – Jesse Lesher, Pat Najmola, Dan Acker, Desante Callis, Christian Dunn

Strath Haven – Pete Deeb, Denzil Lezenby, Nick Malone, Alex Bratsis

Springfield – Charlie Carbin, Dan Archibong

Upper Darby – Christoff Minott, Natarr Henderson, Isiah Bruce, Amadou Berry

DEFENSE

Linemen

1st:  Bryan Layden, Spr; Joe Granahan, GV; Sam Romanofsky, Hav; Mike Cropper, Rid

2nd:  Daquan Perry, Con; Justin Fremont, SH; Dan Archibong, Spr; Jonah Jackson. Penn;

Linebackers

1st: Diego Zubieta, Penn; Adam Krauter, Spr; Ryan Dougherty, Rid; Kevin Maloney, Hav

2nd: Connor Faith, GV; Eddiem Jean, Con; Datrio Falcone, Rad; Anthony Myers, SH

1st: Kevin White, UD; Jordan O'Donnell, Har; Jack Diggory, GV; Lucas Spence, Spr

2nd: Paul Somaru, SH; John Sklar, Rad; Riciardo Jennings, UD; Carmen Christiana, MN

Honorable Mention

Conestoga – Matt Prestipino, D'Lyndon Coleman

Garnet Valley – Ryan Donegan, Tom Hourican, Steve Palis

Harriton – Sam Shlichting, Jack Vessy, Eddie Byrd III

Haverford – Jack Farrell, Ethan Samel

Lower Merion – Mike Berg, Tommy Tice, Malik Ward

Marple Newtown – Vince Ciavardelli, Kyle Kelly, Abel Hoff

Penncrest – Dan Chuckran

Radnor – Griffin Monaghan, Vinnie Kelly, Alex Anderson

Ridley – Antonio Petril, Todd Parker, John Lyman, Christian Dunn

Strath Haven – Pet Deeb, Denzil Lezenby

Springfield – Matt Cella, Rick Sterling, Mike Fleagle

Upper Darby – Natarr Henderson, Jamir Walker