Pennsylvania Golden Gloves bouts set for Saturday
Bouts pitting Philadelphia-area fighters vs. Pittsburgh-area fighters will help determine national squad for Pennsylvania.
The remaining members of the Pennsylvania Golden Gloves national team will be decided tomorrow in a series of bouts for state championships.
The Pennsylvania Golden Gloves is split into Eastern/Philadelphia and Western/Pittsburgh regions. Open Class winners will advance to the national championships May 11-16 in Las Vegas.
Four Philadelphia-area fighters already have won their divisions in walkovers, including Christian Carto, who claimed a national crown last year.
Tomorrow's card will be held at the Event Center in Pennsauken, N.J., and will be preceded by eight Novice Class bouts. All of the fights are three rounds.
Pennsylvania Golden Gloves championships
3 p.m. Saturday, at GPG Event Center, 1444 Route 73, Pennsauken, 856-317-1000
NOVICE CLASS (Red Corner/Eastern District vs. Blue Corner/Western District)
114 Jayon Tinnon, Mitch Allen's vs. Dustin Stoner, Butler Cubs
141 Dan Mullarkey Jr. Must Fight BC vs. Llewelyn McClancy, Olympus BC
152 Ajayi Sammuel, CPHB vs. Ricardo Carter, Boyce WPAL
165 Kelvin Nance, Philly Fight Academy vs. Scott Bolcheck, South Park BC
178 Steven Costello, Delco BA vs. Thomas Golmley, Boyce WPAL
201 Jose Nunez, UA vs. Samuel Crossed, UA
201+ Dominique Mayfield, Kingsessing vs. Tyrell Harris, Erie Boxing Academy
OPEN CLASS (Red Corner/Eastern District vs. Blue Corner/Western District)
108 Eric Gordon, Kingsessing vs. Tyrone Arzeno, Shuler's Gym
123 Kahlim Mills, ABC Rec. vs. Michael Withrow, UA
132 Felix Alvarado, Finefrock & Stumpf vs. Cameron Ekas, Board's Boxing
141 Jaron Ennis, UA/Bozy's vs. Rosalindo Morales, Elwood City BC
152 Francis Oran, UA/L. Mendez vs. Charlie Lehner, 3rd Ave. WPAL
165 Paul Kroll, UA/Rivera vs. Gerald Sherrell, Central Ave. WPAL
178 Nigel Rodgers, Finefrock & Stumpf vs. Eric Sydnor, Shaffer Boxng Club
201 Khalil Miller, ABC Rec. vs. Bryant William, James 516 BC
201+ Darmani Rock, Bad Landz vs. Jordan Roussos, Conn Greb Gym
Unopposed State Champions/All from Eastern District
Novice, 108 - Brandon Thomas, Young Guns
Novice, 132 - Romuel Cruz, UA/Rivera
Novice, 123 - Marquise Noel, Kingsessing
Open, 114 - Christian Carto, Rosati's Gym