Saturday's Results

Football

PIAA STATE CLASS AAAA FINAL

North Allegheny 63, Coatesville 28

PIAA STATE CLASS AA FINAL

Wyomissing 17, Aliquippa 14

Boys' Basketball

ABINGTON FRIENDS

COACHES VS. CANCER

Springside Chestnut Hill 69, Sankofa Freedom 48

Abington Friends 73, Esperanza 48

CHELTENHAM COACHES VS. CANCER

Abington 66, Norristown 52

DON MCBRIDE CLASSIC

Haverford School 63, Archbishop Ryan 51

MAKE A WISH TOURNAMENT

Penn Charter 70, Lawrenceville 62

Shipley 49, Germantown Academy 46

MERCER INVITATIONAL

Hill School 57, Gilman School 49

Blue Ridge (Va.) 45, Episcopal Acad. 40 (OT)

VILLA SHOWCASE

Phila. Electrical 80, Thomas Jefferson (N.Y,) 74

Math, Civics & Sciences 65, S. Shore (N.Y.) 42

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College 61, Solebury School 25

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Olney 69, Palumbo 29

NONLEAGUE

Germantown Friends 51, GAMP 48

Upper Moreland 59, Monsignor Bonner 41

Church Farm 45, Bristol 34

Woodrow Wilson (D.C.) 67, Freire Charter 59

St. Joseph's Prep 67, Roxborough 42

LaSalle 70, Boys' Latin 64 (OT)

Bishop Shanahan 56, Kennett 54 (OT)

Radnor 51, Unionville 47

Archbishop Carroll 64, Malvern Prep 43

Plymouth Whitemarsh 55, Arch. Wood 53 (2 OT)

Phelps 62, St. Andrew's 59 (OT)

Collegium Charter 54, Downingtown West 53

Penncrest 52, West Chester Rustin 40

Cardinal O'Hara 45, Garnet Valley 40

Glen Mills 73, Cheltenham 65 (OT)

Downingtown East 62, Owen J. Roberts 49

Penn Wood 66, Simon Gratz 56

Avon Grove 57, Oxford 53

Girls' Basketball

ABINGTON FRIENDS

COACHES VS. CANCER

Abington Friends 49, Bishop McDevitt 30

ABINGTON FRIENDS TOURNAMENT

Baldwin 35, Agnes Irwin 28

MAKE A WISH TOURNAMENT

Germantown Academy 45, Shipley 41

TINA THOMPSON CLASSIC

Damascus 48, Neumann-Goretti 37

NONLEAGUE

Villa Maria 57, Chester 24

Girard College 50, Solebury School 30

Hallahan 30, Doane Academy 25

George School 43, Westtown 35 (OT)

Upper Perkiomen 49, Pottsgrove 37

Villa Joseph Marie 53, Conwell-Egan 33

Bishop Shanahan 40, Kennett 25

Academy Park 51, Harriton 48

Unionville 49, Interboro 40

St. Basil 51, Little Flower 30

Merion Mercy 48, Council Rock North 35

Wilson-West Lawn 63, Cardinal O'Hara 60

Garnet Valley 52, West Chester Rustin 44

Downingtown West 65, Freire Charter 29

Gwynedd-Mercy 47, Commack(NY) 37

Governor Mifflin 48, Boyertown 41

Boys' Swimming

CHES-MONT LEAGUE

Bishop Shanahan 97, Kennett 72

Girls' Swimming

CHES-MONT LEAGUE

Bishop Shanahan 112, Kennett 58

Wrestling

ABINGTON DUALS

Team scoring: Spring-Ford (5-0), Pennsbury (4-1), Upper Darby (3-2), Father Judge (4-1), Hatboro-Horsham (3-2), Northeast (2-3), Central Bucks East (3-2), Lower Moreland (2-3), William Tennent (1-4), Abington (2-3), Wissahickon (1-4), Central (0-5).

Northeast 43, William Tennent 36

Hatboro-Horsham 57, Northeast 24

Father Judge 43, Northeast 21

Father Judge 53, Central 21

Pennsbury 50, Father Judge 17

Father Judge 50, Hatboro-Horsham 19

Pennsbury 68, Central 9

Spring-Ford 41, Upper Darby 25

Spring-Ford 52, William Tennent 9

Spring-Ford 64, Wissahickon 18

Spring-Ford 74, Northeast 0

Pennsbury 58, Central Bucks East 14

Father Judge 49, Central Bucks East 28

Pennsbury 50, Upper Darby 25

Spring-Ford 33, Pennsbury 21

Lower Moreland 46, Abington 20

Upper Darby 58, Hatboro-Horsham 15

William Tennent 39, Wissahickon 38

Hatboro-Horsham 42, Abington 39

Upper Darby 60, Lower Moreland 15

Northeast 41, Wissahickon 30

Upper Darby 58, Abington 10

Hatboro-Horsham 45, Lower Moreland 34

Central Bucks East 41, Central 39

Lower Moreland 36, William Tennent 25

Abington 37, Wissahickon 36

Central Bucks East 60, Lower Moreland 24

Abington 51, Central 30

Central Bucks East 46, William Tennent 30

Wissahickon 57, Central 15

SEM DUALS

St. Anthony's (NY) 42, Germantown Acad. 25

Germantown Academy 54, Wyoming Area 16

Germantown Academy 49, Kiski 21

Germantown Academy 60, Hill School 15

SPRINGFIELD (M) TOURNAMENT

Harriton 33, Pope John Paul II 30

Jim Thorpe 60, Pope John Paul II 18

Martin Luther King 39, Pope John Paul II 25

Springfield (M) 50, Pope John Paul II 22

Church Farm 42, Pope John Paul II 34

CATHOLIC LEAGUE

St. Joseph's Prep 48, Bishop McDevitt 24

NONLEAGUE

Friends' Central 41, Cheltenham 39

Winslow Township 57, Bristol 18

Boys' Indoor Track

At Lehigh University.

TFCAGP DIVISION I

60 meters: 1, Mason Weh, Upper Darby, 7.36. 2, Anthony Tarr, Bensalem, 7.40. 3, Andrew Pinckney, Abington, 7.46.

60 hurdles: 1, Jeremiah Agrio, Archbishop Ryan, 8.52. 2, Ryan Heimbach, Perkiomen Valley, 8.64. 3, Reshine Jackson, Upper Dublin, 8.86.

200: 1, Renard Howell, Neshaminy, 23.23. 2, Mike Class, Pennridge, 23.29. 3, Andrew McIntyre, Hatboro-Horsham, 24.04.

400: 1, Frank Brophy, Central Bucks East, 52.35. 2, Michael Hagan, Father Judge, 53.31. 3, Kerron Holley, Bensalem, 53.85.

800: 1, Kyle Francis, Bensalem, 2:02.37. 2, Nick Pettit, Central Bucks South, 2:04.83. 3, P.J. Succi, William Tennent, 2:08.26.

Mile: 1, Brad Rivera, Bensalem, 4:29.01. 2, Connor Harriman, Pennsbury, 4:30.87. 3, Jeffrey Wiseman, Council Rock South, 4:36.09.

3,000: 1, Alec Brand, Central Bucks East, 9:12.94. 2, Sam Webb, Pennsbury, 9:26.31. 3, Alexander Balla, Quakertown, 9:32.14.

4x800: 1, Pennridge, 8:26.18. 2, North Penn, 8:28.75. 3, Central Bucks South, 8:44.02.

Distance medley: 1, Central Bucks West, 11:11.13. 2, Downingtown East, 11:11.82. 3, Roman Catholic, 11:20.12.

4x200: 1, Cheltenham, 1:34.55. 2, William Tennent, 1:37.90. 3, Chester, 1:38.67.

4x400: 1, North Penn, 3:37.38. 2, Father Judge, 3:41.03. 3, Pennsbury, 3:41.91.

High jump: 1, Randall Johnson, Central Bucks South, 6-3. 2 (tie), Cole Swiger, Upper Dublin, and Calvin Wooden, Downingtown East, 5-8.

Pole vault: 1, Eddie Eason, La Salle, 12-0. 2, Bob McIntosh, Central Bucks South, 11-6. 3, Cote Haas, Quakertown, 11-6.

Long jump: 1, Chris Spadaro, Council Rock South, 23-03/4. 2, Cody Minnig, Neshaminy, 22-83/4. 3, Marquis Seamon, Father Judge, 21-21/4.

Triple jump: 1, Kyree Willis-Lear, Cheltenham, 44-43/4. 2, Corey Muggler, La Salle, 43-03/4. 3, Daniel Boardman, North Penn, 42-11/2.

Shot put: 1, Dan Herbster, Garnet Valley, 50-33/4. 2, Shawn Scornaienchi, Father Judge, 48-01/2. 3, Josh Ward, Boyertown, 45-11/4.

TFCAGP DIVISION II

60 meters: 1, Rickey Moore, Glen Mills, 7.24. 2, Isiah Cooper, Cardinal O'Hara, 7.34. 3, Desmond Davis, Harriton, 7.38.

200: 1, Nigel Hill, Twin Valley, 23.40. 2 Niager Mathis, Swenson, 23.43. 3, Lamont Veal, Cardinal O'Hara, 23.62.

400: 1, Todd Townsend, Neumann-Goretti, 52.84. 2, Kevin Lock, Great Valley, 54.03. 3, Austin Gallagher, Marple Newtown, 54.68.

800: 1, Dan Alexander, Lower Moreland, 2:00.62. 2, Avery Scripture, Upper Perkiomen, 2:00.81. 3, Charlie Hoyt, Penn Charter, 2:03.13.

Mile: 1 Jack Huemmler, Strath Haven, 4:31.75. 2, Ernie Pitone, Cardinal O'Hara, 4:33.87. 3 Carlos Price-Sanchez, Friends' Central, 4:37.11.

3,000: 1, Dan Savage, Cardinal O'Hara, 8:47.94 (meet record). 2, Max Norris, Harriton, 8:48.29. 3, Ben Szuhaj, Penn Charter, 9:00.90.

60 hurdles: 1, Joseph Ho, Bonner-Prendergast, 8.75. 2, Ian Pollack, Radnor, 8.82. 3, Colin Vannicolo, Marple Newtown, 9.13 2.

4x200: 1, Wissahickon, 1:35.64. 2, Upper Moreland, 1:37.47. 3, Simon Gratz, 1:39.91.

4x400: 1, Church Farm, 3:37.28. 2, Penncrest, 3:40.05. 3, George School, 3:47.60.

4x800: 1, Springfield (Delco), 8:30.14. 2, Upper Merion, 8:31.33. 3, Penncrest, 8:31.85.

Distance medley: 1, Great Valley, 11:14.80. 2, Penn Charter, 11:25.75. 3, Cardinal O Hara, 11:43.51.

High jump: 1, Elon Rembert, Great Valley, 6-4. 2, Saybrim Medina, Phoenixville, 6-3. 3, Steve Thompson, W.C. Henderson, 5-10.

Pole vault: 1, Doug Yamamoto, Interboro, 12-0. 2, Jared Whitman, Germantown, 12-0. 3, Philip Fadel, Wissahickon, 11-6.

Long jump: 1, Barry Foster, Springfield, 20-101/2. 2, Justin Broadwater, Paul Robeson, 20-61/2. 3, Khiry Twyman, Girard College, 20-5.

Triple jump: 1, Tavon Anderson, Paul Robeson, 41-0. 2, Nkosi Jones, Wissahickon, 40-7. 3, Jaquan Stuckey, Engineering and Science, 39-10.

Shot put: 1, Brady Logan, Strath Haven, 46-41/2. 2, James Timbers, Glen Mills, 43-8. 3, Eric Von Hertsenberg, Radnor, 41-51/4.

Boys' Basketball Boxes

Abington Friends

Coaches vs. Cancer

Sankofa Freedom 16 10 8 14 - 48

Springside Chestnut Hill 15 17 15 22 - 69

SF: Brahim Bay 4, Sophaun Brown 2, Anthony Downing 4, Tydeus Ellison 10, James Jefferson 9, Shyheim Labson 5, Juwan Milliner 5, Shavoy Murray 3, Dayche Talburt 6.

SCH: Pat Costello 5, John DeAngelis 5, Paul Dooley 2, Andrew Dowds 16, Frank Jackson 4, Najere Johnson 5, Bobby Keyes 7, Jordan Watson 22, Dan Ziccardi 3.

Esperanza 6 12 15 15 - 48

Abington Friends 16 20 19 18 - 73

E: Brandon Adams 3, Alwell Agbara 8, Shyheim Anderson 1, Warren Chance 10, Amir Hill 2, Lamere Jones 2, Ravi Sinanan 7, Stanley Whittaker 15.

AF: Jeremiah Batts 10, Tony Carr 11, Montana Mayfield 16, Joe Robinson 18, Josh Sharkey 8, Jared Wright 10.

Cheltenham

Coaches vs. Cancer

Abington 13 18 17 18 - 66

Norristown 11 7 20 14 - 52

A: Mark Bond 6, Anthony Durham 16, Michael Griffin 8, Anthony Lee 3, Jiere Morrisey 18, Matt Penecale 9, Jordan Simmons 6.

N: Marquis Bryant 5, Bernard Gordon 12, Daquan Holcomb 9, Josh Johnson 4, Luke Kelley 10, Lever 12.

Don McBride Classic

Archbishop Ryan 2 7 18 24 - 51

Haverford School 12 6 26 19 - 63

AR: Billy Dykan 6, Gage Galeone 7, Brendan Horan 6, Shawn Miller 7, Bryan Okolo 15, Tyler Reed 10.

HS: Shawn Alston 21, Eric Anderson 9, Sean Lloyd 21, Sema'j Reed 7, James Tarte 5.

Make A Wish Tourn.

Lawrenceville 18 14 8 22 - 62

Penn Charter 17 14 19 20 - 70

L: Borst-Smith 24, Card-Childers 2, Johnson 11, Klotz 6, Lewis 15, West 4.

PC: David Huber 2, Demetrius Isaac 10, Chase Kumor 7, Mike McGlinchey 19, Sean O'Brien 18, Alex Schwarz 8, Austin Williams 6.

Shipley 19 8 12 10 - 49

Germantown Academy 17 10 8 11 - 46

S: Shawn Harvey 11, Quamier Johnson 5, Sebastian Pepper 3, Jamie Piltch 2, Ron Ridgway 3, Matt Rodden 16, Zac Tillman 9.

GA: Greg Dotson 20, James Drury 4, Devon Goodman 2, Sam Lindcren 4, Julian Moore 14, Joe Taylor 2.

Mercer Invitational

Blue Ridge (Va.) 8 12 4 13 8 - 45

Episcopal Academy 9 17 9 2 3 - 40

BR(: Burnashov 8, Cole 2, Etheridge 2, Offor 2, Ramsey 3, Smith 12, Strauss 12, White 4.

EA: Mike Jolaoso 8, Connor Martin 3, Chris McNeal 15, Adam Strouss 6, Markuan Stutts 4, Samir Taylor 4.

Villa Showcase

South Shore (N.Y.) 16 2 13 11 - 42

Math, Civics & Sciences 12 18 23 12 - 65

SS(: Antione 2, Clayton 7, St. Hilaire 14, Samuel 3, Sheppard 5, Silva 2, Tait 3, Wilson 6.

MC&S: Tyrese Hester 2, Britton Lee 8, Calil Moultrie 3, Louis Myers 4, Jeffon Powell 8, Malik Starkes 18, Maurice Stevens 2, Shafeek Taylor 2, Quadir Welton 6, Jeremiah Worthem 12.

Penn-Jersey League

Solebury School 9 4 1 11 - 25

Girard College 19 20 11 11 - 61

SS: Justin Berger 5, Keson Bullock-Brown 5, Milo Luciano 9, Lewis Miller 5, Rex Xuan 1.

GC: Jihad Barnes 12, Alonte Blackwell 11, Bryce Bohenek 2, Markel Booker 4, Devin Clark-Walker 4, Nicholas Jones 14, Jalil Moseley 4, Siddeeq Tyson 3, Jason Waiters 7.

Public League Division C

Palumbo 4 12 8 5 - 29

Olney 16 18 25 10 - 69

P: Shamar Campbell 3, Mike Chau 13, Mick Kendrick 1, Kennins 3, Shafi Meachum 2, Jameal Tucker 4, Jalen Wilder 3.

O: Charles Brown 18, Paulil Campbell 2, Kyleem Crawley 1, Stanley Elie 4, Ricardo Firera 7, Marquis Laws 3, Tyheim Monroe 18, Derek Parker 10, Shakeem Stevens 4, Daquan Wilkinson 2.

Nonleague

GAMP 9 7 20 12 - 48

Germantown Friends 12 9 18 12 - 51

G: Dante Sanguilliano 3, Tobias Stokes 16, Jeffrey Williford 9, Mikhail Wilson 14.

GF: Austin Harriott 16, Ray Leon 12, Nae Murdic 2, Jamil Pines-Elliot 8, Jalil Pines-Elliot 5, Will Randall 4, Jesse Smith 2, Nick Soloman 2.

St. Joseph's Prep 24 15 18 10 - 67

Roxborough 2 16 9 15 - 42

SJP: Chris Clover 16, Mark Hueber 2, Dan Nedbal 8, Miles Overton 14, Rick Slusarczyk 3, Kyle Thompson 4, Stephen Vasturia 15, Ryan Wall 5.

R: Tony Brown 9, Austin Daniels 5, Edward Davis 5, Travonne Hardy 3, Matthew Harris 2, Romello Holland 6, Isaiah King 10, Dayton Melton 2.

Unionville 4 8 17 18 - 47

Radnor 11 3 19 18 - 51

U: Ryan Engle 10, Patch Johsnon 2, Dan McClaskey 2, Montgomery 12, Tom Pancoast 5, Brandon Rusinque 16.

R: Nelson Blickman 17, Colin Castro 3, Nick Kelly 11, Andrew Lundstrom 8, Jimmy Madden 2, Terrance Quinn 8, Ben Savage 2.

Bonner-Prendergast 17 9 5 10 - 41

Upper Moreland 13 9 14 23 - 59

MB: Jack Carden 4, Nick Czibik 2, Kevin Durazo 2, Tyler Higgins 4, Danny Ings 6, Tim McCaffrey 1, Ansu Sanoe 2, Christian Summers 7, Pat Vanderslice 13.

UM: Kohn 17, LaRosa 4, Martin 13, McFall 11, Robinson 8, Williams 6.

Avon Grove 26 11 10 10 - 57

Oxford 15 3 19 16 - 53

AG: Mike Bullins 5, Mike Byrd 12, Andrew Calogreco 2, Nick Hamilton 14, Eric Ligda 2, Quinn Parsons 14, Justin Traino 8.

O: Miles Clarke 13, Dylan Dunn 15, Ryan Hubley 6, Jordan Logan 17, Musty Mahmud 2.

West Chester Rustin 7 7 9 17 - 40

Penncrest 15 13 10 14 - 52

WCR: Dean Anderson 12, Tyler Blake 6, Tyrone Harris 2, Malverson 4, Ricky McQuay 5, Ethan Ridgeway 11.

P: Eddie Baxter 23, Ben Casanova 8, Rahmi Halaby 9, Robert Higgins 3, Kalvin Simpson 7, Kyle Tommasino 2.

Archbishop Carroll 12 19 19 14 - 64

Malvern Prep 13 13 7 10 - 43

AC: Zafir Copeland 2, Derrick Jones 12, Nick Jones 14, Joe Mostardi 11, Armand Sorrentino 13, Yosef Yacob 12.

MP: Ryan Ammerman 8, Alex Dentinger 6, Fitzgerald 1, Jimmy Gordon 6, Jeff Hagen 6, McDevitt 2, John Nassib 4, Andy Pancoast 5, Will Powers 3, Sam Ramagano 2.

Cardinal O'Hara 2 11 17 15 - 45

Garnet Valley 16 8 8 8 - 40

CO: Chris Duffin 4, Sean Havink 14, Andrew Louden 9, Mike Louden 8, Mark Plousis 6, Kareem Walker 4.

GV: Austin Klenotiz 4, Kyle McCrossan 9, Stephen Palis 3, Aaron Parenti 8, Joe Sweeney 10, Jonathan Vandenberg 6.

Bishop Shanahan 12 8 9 15 12 - 56

Kennett 17 9 7 11 10 - 54

BS: Dylan Alderman 14, Mike Booth 11, Matt Corcoran 6, Tim Heller 6, Danny Murphy 3, Devon Seeney 16.

K: Jackson Hyland 2, Vaughn Jenkins 11, Jordan Jones 2, Yohsuke Kobayashi 15, Gabe Leto 1, Will Pollard 6, Maalik Rochester 17.

Collegium Charter 10 23 7 14 - 54

Downingtown West 11 12 20 10 - 53

CC: Tyler Allen 3, Marquise Jones 9, Abass Koroma 6, Ansu Sarnor 18, Soward Snoh 13, Shawn Woods 5.

DW: Grant Hall 3, Jeff Halle 2, Greg Lattanzi 16, Deion Lattanzi 2, Matt Long 1, Colin Reilly 13, Blair Wilkins 16.

Glen Mills 12 10 11 24 16 - 73

Cheltenham 7 8 22 20 8 - 65

GM: Jah-Bree Alleyne 8, Richard Grant 8, Jay're Jackson 31, Quadir Jones 15, Shiheem Spencer 11.

C: Aaron Burton 14, Guy Henderson 9, John Howard 6, Shakur Jackson 5, Aaron McGlawn 31.

Bristol 10 8 9 7 - 34

Church Farm 16 11 6 12 - 45

B: Bryant 1, Aidan Coughlin 6, Trevor Leone 2, Chad Palmer 2, Ryan Rigby 11, Moe Towner 5, Brandon Wallick 3, Ryan Weinkopff 4.

CF: Aondofa Anyam 8, Jan Bohm 9, Larry Cermak 6, Mike Mohamed 5, Tyler Ofray 7, Mlynue Reeves 2, Joey Shelton 8.

Woodrow Wilson (D.C.) 4 20 23 20 - 67

Freire Charter 13 11 15 20 - 59

WW(: Donte Carter 7, Chris Henderson 9, Larry Holmes 4, Apronti Jones 8, Wolde Jordan 10, Dimone Long 11, Ariel Watson 18.

FC: Shahid Adams 10, Jaison Battle 2, Jahmir Burton 9, Jahyde Gardner 13, Jamir Poindexter 14, Darnell Preston 7, Brian Williams 4.

Simon Gratz 11 6 9 30 - 56

Penn Wood 19 17 9 21 - 66

SG: D.J. Alexander 5, D. Badger 8, Fulani Freeman 5, J. Sisco 13, Malik Tyndale 7, Donte Winfield 18.

PW: Tyree Bynum 23, Naeem East 2, Gemil Holbrook 9, Malik Jackson 4, Shceam Johnson 16, Amadou Kaba 5, Jerry Price 2, Antonio Ward 4.

Phelps 5 22 3 21 11 - 62

St. Andrew's 11 19 7 14 8 - 59

P: Ryan Alfred 2, Martin Bedulskij 5, Ganlandou Cisse 2, Abdou Diaw 3, Marcus Floyd 14, Shak Humphrey 20, Terry Larrier 16.

SA: Ben Bentil 15, Jordan Bonner 12, Will Brown 2, Joseph Hines 3, Evan Thomas 12, Austin Tilgham 15.

Owen J. Roberts 10 10 12 17 - 49

Downingtown East 14 13 16 19 - 62

OJR: Bailey 7, Matt Crider 20, Hazard 4, Sean Karkoska 4, Ryan Kent 4, Ryan Michener 1, Sam Murphy 7, Chris Patrick 2.

DE: Cary Angeline 17, Matt Arizini 7, Brandon Bornstad 1, Eli Crawford 4, Marquan Gallimore 6, Eli Griffin 10, Montrose Jennings 13, Jordan Porter 4.

Arch. Wood 11 8 6 12 9 7 - 53

Ply. Whitemarsh 12 4 11 10 9 9 - 55

AW: Luke Connaghan 14, Cody Fitzpatrick 4, TJ Kuhar 7, Joe LoStracco 9, Tommy Rush 9, Pat Smith 11.

PW: Bennett 5, Anthony McKie 33, DJ Minetola 2, Andre Mitchell 2, Michael Reddick 6, Chase Rodgers 8.

Girls' Basketball Boxes

Abington Friends

Coaches vs. Cancer

Bishop McDevitt 9 5 10 6 - 30

Abington Friends 9 7 12 21 - 49

BM: Chanel Brooks 8, Sydney Charles 3, Sierra DaCosta 11, Damaris Hills 3, Julie Kostic 3, Taylor Scruggs 2.

AF: Bianca Adams 7, Alexa Bowman 9, Lauren Gold 23, Isabel McPeak 2, Lauryn Smith 4, Aja Turner 4.

Baldwin 6 6 8 15 - 35

Agnes Irwin 4 5 13 6 - 28

B: Imani Brown 9, Danielle Hammond 8, Kejohna Hammond 4, Jennifer Motter 4, Alexandra Thaler 10.

AI: Sierra Corbett 9, Amanda Crowley 2, Maddie Schmidt 2, Lauren Spinelli 13, Autumn Wedderburn 2.

Make A Wish Tourn.

Shipley 11 10 10 10 - 41

Germantown Academy 12 18 6 9 - 45

S: Sox Alexander 12, Asia Baker 10, Martine Fortune 4, Nia Holland 9, Colleen Walsh 6.

GA: Dempsey Cooper 2, Olivia Gorman 3, Kendall Grasela 5, Margaret Anne Hubbell 9, Kiernan McCloskey 22, Angelo Upright 4.

Tina Thompson Classic

Damascus 13 9 11 15 - 48

Neumann-Goretti 10 6 11 10 - 37

D: Becky Barnett 8, Denoy 6, Lauren Green 11, Jenna Kauffman 7, Kelly Prange 10, Anna Warfield 6.

N: Ella Awobajo 3, Ka'ryne Benson 6, Stephanie Brown 6, Alisha Kebbe 2, Sianny Martin 15, Tanesha Sutton 5.

Nonleague

Solebury School 8 11 5 6 - 30

Girard College 14 12 10 14 - 50

SS: Alliyah Allen 4, Madeline Colivita 3, Ava Redmond 2, Tavorsia Talley 18, Brian Wilkins 3.

GC: Teresa Brown 2, G'Mrice Davis 33, Jodi Marshall 8, Charnay Pugh 3, Brianna Smith 4.

Little Flower 5 13 6 6 - 30

St. Basil 20 8 15 8 - 51

LF: Nicole Barth 5, Michaela Dawson 6, Rosemary Hannah 4, Meghan Petroski 9, Morgan Power 6.

SB: Holly Forst 5, Kalee Fuegel 9, Molly Greenberg 4, Karen Lapkiewicz 6, Kelly Mancini 4, Maddie Napierkowski 8, Liz Napierkowski 1, Kate Skalski 2, Ally Sloan 6, Coutrney Weiss 2, Sarah Wilson 4.

Hallahan 5 14 4 7 - 30

Doane Academy 3 7 5 10 - 25

H: Tiffany Cahill 6, Montana Domenick 13, Megan Elliott 3, Emily Gaibraith 2, Johanne Machin 4, Allison Phelan 2.

DA: Mona Lisa Hyppolite 6, Zaniya Lewis 7, Leah Simpson 5, Laure Walker 5, Nyesha White 2.

Freire Charter 11 4 3 11 - 29

Downingtown West 13 20 18 14 - 65

FC: Parrish 3, Chantel Thomas 20, Chelsea Woods 6.

DW: Heather Camden 1, Karri Caruso 1, Maddie Dew 17, Kayla Feahiller 19, Lindsay Galczyaski 15, Megan Kamden 4, Emily Kuhlman 5, Holly Schanck 1, Anna Supplee 2.

Wilson-West Lawn 10 20 13 20 - 63

Cardinal O'Hara 5 15 14 26 - 60

WL: Ivory Bailey 16, Carly Brew 12, Avery Marz 12, Megan O'Brien 1, Caris Poor 9, Jessie Wallace 13.

CO: Sam Amitone 2, Mia Farmer 17, Rachel Guy 2, Shanice Johnson 20, Libby Lannan 3, Christina Manning 9, Kim Whelan 7.

Interboro 6 12 11 11 - 40

Unionville 4 17 10 18 - 49

I: Olivia Encarnacion 19, Stacie Hallinan 8, Brandi James 9, Becca Reifer 2, Vern Royer 2.

U: Micayla Flores 18, Bella Gallo 7, Samantha Pancoast 4, Casey Scheuer 4, Taylor Thames 15, Adrianna Weber 1.

Villa Joseph Marie 10 24 10 9 - 53

Conwell-Egan 8 4 8 13 - 33

VJM: Kelly Coleman 2, Colleen Coleman 11, Emily Crozier 4, Sarah Madden 8, Molly McGurrin 1, Darrah Morrison 9, MaryKate Ridgway 8, Gill Staudt 4, Erin Wilker 6.

C: Rachel Cortez 2, Samantha Glitz 2, Meghan Horn 11, Lyric Lewis 8, Janet Petrino 2, Kelly Piele 8.

West Chester Rustin 5 10 16 13 - 44

Garnet Valley 16 11 12 13 - 52

WCR: Adashia Franklin 19, Kristen Hoy 3, Katie O'Hare 8, Noelle Powell 7, Anna Steinmetz 3, Casey Warley 4.

GV: Jordan Ireland 14, Abby Lachman 14, Emily Mallon 4, Coley Ricci 15, Katie Stec 2, Haley Warden 3.

Council Rock North 10 10 9 6 - 35

Merion Mercy 7 8 17 16 - 48

CRN: Katie Budny 6, Hailey Burns 2, Michaela Finneyfrock 4, Tara Garfield 9, Jessica Gerber 14.

MM: Caroline Corzel 8, Julianne D'Orazio 12, Tina DiGiacomo 8, Christina O'Shea 8, Mariah Quinn 2, Mary Grace Zeller 4, Martha Zeller 6.

George School 8 12 9 3 11 - 43

Westtown 10 10 4 8 3 - 35

GS: Ginneh Dickinson 15, Becca Hayden 4, Dariyah McKee 4, Jessica Minderjahn 10, Kim Muth 4, Zoe Silver 6.

W: Katie DeLuca 9, Sage Garrettson 1, Melissa McCloskey 2, Jordan Weir 23.

Chester 6 5 9 4 - 24

Villa Maria 15 18 13 11 - 57

C: Shavonte Buchanan 2, Princess Clemons 7, Bailey Cowan 5, Barbera Johnson 2, Naisha Little 5, Pierce 2, Khani Whitfield 1.

VM: Borden 1, Carlin 9, Daggert 2, Fetterolf 4, Lisa Mirachi 16, Mooney 2, Nainiotki 17, Steinetz 2, Tierney 2, Walsh 2.

Harriton 16 8 11 13 - 48

Academy Park 19 10 10 12 - 51

H: Nadriah Anderson 11, Meredith Maguire 14, Haley Morris 2, Sabrina Tabasso 21.

AP: Darriel Bennett 4, Verna Brown 12, Jordan Matthews 18, Tatiana Mobley 8, Alaya Smith 8, Gedinda Turner 1.

Commack (NY) 10 10 13 4 - 37

Gwynedd-Mercy 13 14 13 7 - 47

C: Botticelli 2, Bouchard 4, Dellisanti 2, Fanning 2, Lane 9, Lobacarro 7, Miller 2, Schultz 3, Strick 6.

G: Jess Campbell 2, Erica Decandido 2, Christa Giordano 2, Bailey Greenberg 15, Katrina McGrath 4, Jenna Raschiature 5, Emily Sullivan 9, Courtney Sullivan 2, Dia Veneziano 6.

Kennett 2 7 13 3 - 25

Bishop Shanahan 19 4 10 7 - 40

K: Emily Adelman 2, Jenna Bahel 4, Haley DeVoe 4, Sophie Duphili 4, Jess Huffey 2, Stephanie Maciag 7, Shannon Turner 2.

BS: Annie Briglia 1, Diana Cusick 2, Kelly Drewling 6, Kristen Habbel 5, Christine Lawrence 10, Rachel Parker 8, Devon Perry 2, Kathleen Wirshup 6.

Boyertown 8 19 4 10 - 41

Governor Mifflin 11 12 16 9 - 48

B: Ali Bauman 4, Kaitlyn Behaven 3, Olivia Cavallo 2, Alyssa Cotellesse 7, Kaitlyn Eisenhard 12, Brooke Erb 2, Dee Terry 8, Jordan Webb 3.

GM: Emily Gingrich 24, Kylie Herman 7, Madison Koehler 6, Melissa Martin 4, Megan McKay 2, Brianna Roulston 3, Carla Santarelli 2.

Upper Perkiomen 4 19 18 8 - 49

Pottsgrove 12 9 10 6 - 37

UP: Stacey Auckland 15, Aubrey Gibbs 3, Holly Graber 5, Kim Kachmar 14, Rachael Keeney 4, Danielle Marinelli 2, Dani Moser 6.

P: Alliya Austin 7, Marquita Barefield 1, Morgan Coddington 4, Karly Conrad 6, Jessica Evans 7, Marisa Kanner 10, Alexis Kehl 2.

Late Friday Boys' Boxes

Pioneer Conference

Methacton 8 15 21 16 - 60

Owen J. Roberts 12 13 13 14 - 52

M: Ardmen 4, Brendan Casper 15, Forrest 25, Jenkins 4, McCarthy 2, O'Brien 8, Ruhl 2.

OJR: Ben Condello 9, Matt Crider 15, Sean Karkoska 2, Ryan Kent 9, Ryan Michener 3, Sam Murphy 10, Chris Patrick 4.

Sub. One Continental

Pennridge 6 10 11 14 - 41

Central Bucks South 17 10 13 11 - 51

P: Drew Dietterich 7, Jeff Garner 10, Alex Krivda 10, Zach Muredda 9, Danny Shane 5.

CBS: Bryce Dobisch 8, Kevin Doyle 7, TJ Ohntrup 8, Brennan Rudnick 6, Matt Scamuffo 7, Chase Vonder Schmalz 7, Adam Tamny 8.

Hatboro-Horsham 14 11 17 17 - 59

Central Bucks East 8 13 10 14 - 45

H: Mike Brown 26, Hobbs 3, Ryan Kelly 6, Walt Kimble 2, Jack Lavery 2, Zach Quattro 20.

CBE: Kyle Clow 6, Bennett Kardane 3, Brendan McLoughlin 14, Brenan O'Neil 2, Kevin Phelps 5, Matt Stauffer 15.

Late Friday Girls' Boxes

Sub. One American

Upper Moreland 3 12 0 9 - 24

Plymouth Whitemarsh 9 13 16 13 - 51

UM: Buthusiem 2, Julia Gatto 2, Amanda Getz 6, Karli Lynch 11, Ward 3.

PW: Nikki Casey 4, Laura Givnish 2, Simone Jacques 7, Rachel Konowall 3, Mesunas 8, Ryan 2, Sweeney 2, Maya Thomas 7, Alynna Williams 9, Kayla Wisniewski 7.

Sub. One Continental

Quakertown 5 9 17 10 - 41

Central Bucks West 18 22 23 19 - 82

Q: Bianco 2, Gray 2, Gysi 2, Herd 17, Kryzan 2, Ruzicka 8, Vetter 8.

CBW: Atkinson 2, Bahner 7, Cargy 2, Carroll 6, Godshall 6, Gratz 6, Mason 2, Mautz 4, McGlaughlin 8, Moylan 2, Munger 16, Roth 4, Tillger 6, Traina 11.

Nonleague

Calvary Baptist 17 15 16 5 - 53

Upper Bucks Christian 5 8 6 14 - 33

CB: Brandice Clemens 16, Mary Finkbeiner 12, Sarah Finkbeiner 4, Carissa Gahman 5, Sierra Guenst 13, Angelica Soto 3.

UBC: Kristina Bergey 3, Hannah Campbell 2, Kim McDavid 4, Whitney Seidel 21, Danyell Snyder 3.

Ches-Mont All-Stars

Field Hockey

First Team

For.: Emily Torrance, West Chester Henderson

For.: Nikki Freeman, Downingtown West

For.: Jill Rooney, Avon Grove

For.: Erin Karcher, Unionville

Mid.: Katie O'Donnell, W.C. Henderson

Mid.: Annabeth Donovan, Unionville

Mid.: Brielle Hartzell, Unionville

Mid.: Megan Stanley, Avon Grove

Def.: Meghan Rosko, West Chester Henderson

Def.: Katja Hansen, Unionville

Def.: Makenna Colby, Downingtown West

Goal.: Rosalie Nolan, West Chester Henderson

Second Team

For.: Alli Morris, Bishop Shanahan

For.: Izzy McDonough, Unionville

For.: Maddy Lewis, West Chester East

For.: Megan Vermeil, Downingtown West

Mid.: Haeli McCabe, Kennett

Mid.: Robyn Spatichia, West Chester Rustin

Mid.: Jackie Douglas, Great Valley

Mid.: Paige Hostetter, Oxford

Def.: Rebecca Waite, Avon Grove

Def.: Colleen Oulahan, West Chester Rustin

Def.: Shannon McAneney, Great Valley

Def.: Ali Pugliese, West Chester Henderson

Goal.: Lisa Imburgia, West Chester East

Third Team

For.: Katie DeFusco, Great Valley

For.: Luara Dutzman, Downingtown East

For.: Kerri Mundy, Oxford

For.: Kristin Schaen, Kennett

Mid.: Charlotte Dufoe, West Chester East

Mid.: Molly McGuckin, Downingtown West

Mid.: Eleni Kirfides, Unionville

Mid.: Erica Comber, Downingtown West

Def.: Laura Cochran, Coatesville

Def.: Abbey Stevenson, West Chester East

Def.: Devon Stoup, Oxford

Def.: Christen Brova, Downingtown East

Goal.: Lindsay Scott, Coatesville

Goal.: Olivia Keeler, West Chester Rustin

Honorable Mention

For.: Kate McLaughlin, Downingtown East

Mid.: Josie Hungerbuhler, Great Valley

Mid.: Jessica Smith, West Chester Rustin

Def.: Morgan Clark, West Chester East

Def.: Cheyenne Tucker, Octorara

Def.: Julia Green, Bishop Shanahan

Def.: Lexa Ricigliano, W.C. Henderson

Def.: Taylor Francis, Avon Grove

For.: Ashlie Pilotti, Oxford

Def.: Abbie Roberts, Kennett

Def.: Taylor Johnson, Downingtown West

Def.: Mary Umbs, Unionville

Girls' Golf

Devon Amen, Octorara

Samantha Staudt, Coatesville

Kate Evanko, Unionville

Kara Walton, Avon Grove

Bella Starke, West Chester Rustin

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Neumann-Goretti at Conwell-Egan, 3:30

Monday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Faith Christian at Delco Christian, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

MaST Charter at New Hope-Solebury, 6

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

George School at Acad. New Church, 5:30

PENN-JERSEY LEAGUE

International Christian at Doane Acad., 5:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Vaux at Communications Tech, 3:15

TRI-COUNTY LEAGUE

Kimberton Waldorf at Barrack Hebrew, 3:45

NONLEAGUE

Perkiomen School at Germantown Acad., 5:15

New Media Charter at Girard College, 6:30

Plumstead Christian at Palisades, 7

Boys' Bowling

SUBURBAN ONE AMERICAN

Norristown at Upper Moreland, 3

NONLEAGUE

North Penn at Plymouth Whitemarsh, 3

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

Mount St. Joseph at Merion Mercy, 5:15

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Owen J. Roberts, 7:30

TRI-COUNTY LEAGUE

Barrack Hebrew at Kimberton Waldorf, 3:45

Woodlynde at Mercy Vocational, 3:45

Perkiomen Sch. at West-Mont Christian, 3:45

Collegium Charter at Del-Val Friends, 3:45

NONLEAGUE

Sacred Heart (Pa.) at Lansdale Catholic, 3:45

Franklin Towne Charter at Little Flower, 4

Bishop McDevitt at Life Center, 6

Interboro at Upper Merion, 7

Upper Perkiomen at Kutztown, 7:30

Pottsgrove at Wyomissing, 7:45

Girls' Swimming

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Joseph Marie at Nazareth Academy, 4:30

CENTRAL LEAGUE

Marple Newtown at Harriton, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Phoenixville, 3:45

NONLEAGUE

Villa Maria at Sun Valley, 3:30

Springfield (M) at Conestoga, 3:45

Ice Hockey

CENTRAL LEAGUE

Haverford High vs. Springfield at IceWorks, 7:30

Radnor vs. Ridley at IceLine, 7:30

INDEPENDENCE LEAGUE

Monsignor Bonner vs. Owen J. Roberts-Pope John Paul II at Skatium, 9:30

INTER-COUNTY SCHOLASTIC LEAGUE

Holy Ghost Prep vs. St. Joseph's Prep at FSZ-NE, 7

NONLEAGUE

Bishop Shanahan vs. Strath Haven at IceWorks, 9