Saturday's Results

Boys' Basketball

JIMMY V SHOWCASE

Gloucester Catholic 57, Florence 47

NONLEAGUE

St. Benedict's 100, Delsea 45

Haddonfield 81, Sacred Heart (N.J.) 44

Wildwood Catholic 54, Rancocas Valley 47

Schalick 60, Highland 56

West Deptford 91, GCIT 43

Doane Academy 78, Burlington Township 64

Paulsboro 74, Vineland 49

St. Augustine 60, Willingboro 49

Atlantic City 76, Medford Tech 57

Girls' Basketball

OCEAN CITY PBA TIPOFF WEEKEND

Sacred Heart (N.J.) 43, Atlantic City 42

Middle Township 53, Willingboro 49 (OT)

NONLEAGUE

Pennsauken Tech 34, Overbrook (N.J.) 32

Hallahan 30, Doane Academy 25

Northern Burlington 30, Westampton Tech 20

Lawrence 43, New Egypt 26

Winslow Township 40, Glassboro 37

Life Center 74, Mt. St. Dominic Academy 46

Boys' Swimming

Cherokee 106, Sterling 64

Girls' Swimming

Shawnee 89, Washington Township 81

Wrestling

Bordentown 43, Pemberton 33

Bordentown 57, Holy Spirit 18

Winslow Township 57, Bristol 18

Winslow Township 56, Westampton Tech 15

Clayton 42, Bordentown 33

Lenape 63, Palmyra 12

Highland 44, Lenape 15

Lenape 47, Pitman 29

Boys' Basketball Boxes

Jimmy V Showcase

Florence 3 22 9 13 - 47

Gloucester Catholic 17 12 11 17 - 57

F: Gaymon 17, Harris 25, Rankins 1, Sainville 2, Worthy 2.

GC: Akwarandu 7, Greenfield 5, Jackson 5, Kelii 6, Kinsey 3, Petito 1, Regan 9, Shawaryn 21.

Nonleague

Doane Academy 16 19 21 22 - 78

Burlington Township 14 12 19 19 - 64

DA: Idris Ali 16, Davis Graham 23, Tyler Heupel 8, CJ Lane 15, Chris Scott 14, John Victor 2.

BT: Kenny Davis 25, MIke Dickens 3, Jalen Ferguson 4, Taji Hardwick 3, Marvin Harris 2, Nijewel Holiday 3, Shelby Parris 1, Ryan Sherman 9, Curtis Thompson 12, Dayne Turner 2.

St. Benedict's 26 26 23 25 - 100

Delsea 14 14 8 9 - 45

SB: Isaiah Briscoe 23, Tyler Ennis 29, Tyrell Green 9, Rodney Miller 6, Denzell Taylor 10, Isaiah Watkins 5, Jonathan Williams 6, Mike Young 12.

D: Keith Braxton 8, Ryan Colone 4, Cedric Elleby 17, Joe Ingram 7, Kaleb Morton 5, Ronnie Russel 4.

Sacred Heart (N.J.) 17 7 12 8 - 44

Haddonfield 22 19 20 20 - 81

SH: Christopher Burch 15, Mike Holloway 12, Kyle Lee-Williams 8, Lunga 2, Steven Tolboski 4, Ryan Veltman 3.

H: Abby Bah 4, Chris Biddle 4, Matt Bigelow 4, James Brong 3, Charlie Clarke 3, Nick Depersia 22, Robby Depersia 10, Billy Griffin 14, Tyler Klaus 5, Jake Robinson 8, Jack Spinelli 2, Ted Stavetski 2.

St. Augustine 13 13 13 21 - 60

Willingboro 7 17 9 16 - 49

SA: Joe Gatto 5, Michael Greenman 7, Andrew Nelson 1, Blake Rossell 16, Nate Segal 2, Brian Seward 7, David Sullivan 15, Mike Vasturia 4, Zach Warren 3.

W: Aaron Briggs 7, Thomas Farrior 14, Jeff Haddock 7, Anthony Robbins 6, Terique Robinson 6, Carry Saturne 4, Joey Taylor 5.

Rancocas Valley 15 11 11 10 - 47

Wildwood Catholic 17 11 9 17 - 54

RV: Vince Anfield 14, Niall Carpenter 4, Nick Davidson 8, Shaun Ellis-Bradley 4, Ned Ogoemesim 17.

WC: George Cook 8, Clinton Freeman 8, Eddie McWade 23, Kevin McWade 3, Tyler Norris 2, Keenan Osborne 2, Jordan Robertson 8.

Paulsboro 24 13 23 14 - 74

Vineland 7 15 15 12 - 49

P: Nehemiah Arzeez 2, Derrick Burgess 10, Cassius Carter 3, Julien Davenport 7, Brandon Hamilton 3, Eric Holloway 2, Saleem Little 4, Xavier Lundy 27, Kane Segar 7, Yussuf Stafford 6, Keenen Williams 3.

V: Babalola 6, Manny Calvin 4, Coates 4, Ellis 7, Kirlak 3, Rivas 5, Smith 6, Eddie Thomas 2, Charles Ware 6.

Atlantic City 16 24 20 16 - 76

Medford Tech 22 11 16 8 - 57

AC: Ga'briel Chandler 29, Isaiah Graves 10, Jah-Leem Montague 4, Tashad Reynolds 6, Dayshawn Reynolds 18, Lamar Thomas 5, Dennis White 4.

MT: Donte Ali 2, Julius Armstead 2, Elijah Cain 16, Jefferson Coulanges 2, Sidney Harris 2, Derrick Jones 2, Myles Powell 23, Dennis Tunstall 6, Isaiah Williams 2.

Girls' Basketball Boxes

Ocean City PBA

Tipoff Weekend

Atlantic City 5 7 8 22 - 42

Sacred Heart (N.J.) 8 13 12 10 - 43

AC: Mone't Gist 1, Alexis Harris 8, Nairobi Hathaway 5, Sierra Jordan 3, Sahara Lopez 17, Deaja Reynolds 6, Cassidy Shea 2.

SH: Mandy Buirch 17, Ciani Carter 5, Alyssa Ferrucci 2, Kennedy Johnson 17, Gabbi Sorantino 2.

Middle Township 9 15 14 8 7 - 53

Willingboro 14 14 11 7 3 - 49

MT: Lauryn Fields 22, Lauren Legler 15, Holly McHaig 4, Olivia Schwartz 12.

W: Gabriella Bennett 18, Vanessa Francis 4, Maya Mosley 6, Micahya Owens 12, Aaliyah Saud-Lewis 2, Imani Stepney 7.

Nonleague

Pennsauken Tech 11 4 8 11 - 34

Overbrook (N.J.) 6 5 12 9 - 32

PT: Jayzonne Henderson 4, Mariah Luzusky 5, Georgeann Randall 9, Kelyn Sequeira 16.

O(: Joanne Bodanza 10, Jenna Hohenberger 11, Rachel McClaskey 4, Jade Pinto 1, Chloe Underwood 3, Tara Vanoure 3.

Hallahan 5 14 4 7 - 30

Doane Academy 3 7 5 10 - 25

H: Tiffany Cahill 6, Montana Domenick 13, Megan Elliott 3, Emily Gaibraith 2, Johanne Machin 4, Allison Phelan 2.

DA: Mona Lisa Hyppolite 6, Zaniya Lewis 7, Leah Simpson 5, Laure Walker 5, Nyesha White 2.

Life Center 10 23 20 21 - 74

Mt. St. Dominic Acad. 13 10 16 7 - 46

LC: Bose Aiyalogbe 6, Elo Edeforioka 8, Aliyah Jeune 27, Ashli Jeune 9, Florence Ouattara 10, Nicole Parriski 6, Crystal Simmons 8.

MSDA: Stef Alston 6, Chloe Burgess 4, Michelle Julian 3, Camile McPherson 22, Lea Mendola 3, Nadia Nunton 7, Emily O'Connor 1.

Winslow Township 13 8 14 5 - 40

Glassboro 3 10 9 15 - 37

WT: Sage Bennett 10, Ashli Cheek 6, Jazmine Henderson 4, Hurst Imani 1, Jocelyn Jones 14, Devynn Wiggins 5.

New Egypt 4 4 8 10 - 26

Lawrence 10 8 5 20 - 43

NE: Rebecca Bausher 4, Ashlyn Borik 2, Bridgette Buckalew 15, Alexa Magnotta 1, Makenzie Magnotta 4.

L: Amirah Brown 14, Morgan Downs 2, Alicia Forgione 1, Daphne Ginn 8, Brandi Grimes 7, Dominique Peters 4, Brooke West 7.

Northern Burlington 8 6 9 7 - 30

Westampton Tech 1 4 8 7 - 20

NB: Brianna Coit 2, Shelby Dolan 14, Courtney Funk 2, Marissa Rivera 6, Amirah Terry 6.

Late Friday Boys' Boxes

Olympic National

Seneca 3 9 10 4 - 26

Paul VI 13 14 19 21 - 67

S: Jake Ferrell 2, Carter Gambel 9, Nasir Hollingshead 3, Alex Magasic 4, David Owl 2, Alex Weightman 6.

PV: J. Green 13, Jay Howard 15, M. Morello 14, D. Mosley 11, M. O'Keefe 3, J. Rosbia 10, T. Twyne 1.

Nonleague

Lenape 12 7 8 17 - 44

Bishop Eustace 13 6 7 14 - 40

L: Tabu Gaither 14, Kendall Green 10, Cameron Green 6, Sawyer Hand 7, Cole Moody 6, Marquis Perry 1.

BE: Brandon Cazan 5, Mike Cohen 5, Flo DaSilva 6, Sean Dumele 2, Tom Falconiero 11, Conor McLaughlin 3, Dvonne Trumbo 8.

Camden 15 22 17 11 - 65

Washington Township 11 17 8 11 - 47

C: Maliq Bryant 4, Kelvin Davis 2, Jim Halloway 4, Bryan Hawkins 10, Tavaris Headen 18, Doug Hinson 4, Rasool Hinson 4, Kirk Johnson 2, Amir Maddred 10, William McCants 5, A McEady 2.

WT: Tyler Fisher 13, Alex Grabbe 2, Julian Jastrzebski 4, Savoy Jones 3, Christian Maiden 9, Ryan Maiden 2, Cody Morrone 13, Dom Natasi 1.

Camden Acad. Charter 11 10 14 21 - 56

Pennsauken Tech 23 8 14 18 - 63

CAC: J. Dipasquale 25, E. Flores 11, S. Keaton 3, D. Scott 6, R. Walters 11.

PT: Andy Conteras 2, Michail Duran 8, Isaiah Louis 1, Tynell Nelson 4, Brandon Rembert 22, Stacy Thomas 20, Jacob Wilburn 6.

Late Friday Girls' Boxes

Colonial Conference

Woodbury 11 8 12 6 7 - 44

Paulsboro 4 7 11 15 4 - 41

W: Zeaenna Brackett 7, Taylor Graham 11, Dacia Holmes 10, Chanel Martin 4, Maddie Stebich 2, Danesha Triplett 10.

P: Dazhane Davis 7, Alexus McKeithan 4, Taylor Thomas 5, Shyniece Vessels 23, Courtney Williams 2.

Burlington Freedom

Holy Cross 11 14 6 21 - 52

Maple Shade 10 13 11 8 - 42

HC: Sydney Bark 9, Alliya Butts 24, Tara Mason 4, Morgan Morrocco 3, Cassandra Skelton 6, Juliette Stockton 4, Jenna Tunrer 2.

MS: Gabrielle Ashman 4, Jill Dombrowski 6, Brittany Granahan 13, Kaleigh Taylor 15, Allie Vallen 4.

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Egg Harbor Township at Hammonton, noon

OCEAN CITY PBA TIPOFF WEEKEND

Shawnee vs. Absegami at Ocean City, 3:30

TIP OFF WEEKEND

Cedar Creek at Ocean City, 7

Girls' Basketball

OCEAN CITY PBA TIPOFF WEEKEND

Mainland vs. Shawnee at Ocean City, 1:45

Cedar Creek at Ocean City, 5:15

Monday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

New Egypt at Holy Cross, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

St. Joseph at Buena, 5:30

Wildwood Catholic at Cape May Tech, 7

PENN-JERSEY LEAGUE

International Christian at Doane Academy, 5:30

NONLEAGUE

Williamstown at Penns Grove, 4

Gloucester County Tech at Collingswood, 5:30

GCIT at Clayton, 5:30

Pennsauken at Rancocas Valley, 6:30

Northern Burlington at LEAP Academy Charter, 6:30

Gloucester County Tech at Clayton, 7

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Cape May Tech at Wildwood Catholic, 7

NONLEAGUE

Buena at Winslow Township, 3:45

Northern Burlington at LEAP Academy Charter, 5

Maple Shade at Audubon, 5:30

Lindenwold at Pennsville, 5:30

Woodstown at Cinnaminson, 5:30

Bishop McDevitt at Life Center, 6

Rancocas Valley at Pennsauken, 7

N.J. VOCATIONAL TOURNAMENT

Camden County Tech at Medford Tech, 3:45

Boys' Swimming

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Mainland at Egg Harbor Township, 4

OLYMPIC CONFERENCE

Camden Catholic at Eastern, 6:15

Girls' Swimming

NONLEAGUE

Mainland at Egg Harbor Township, 4

Rancocas Valley at Shawnee, 6:30

Eastern at Bishop Eustace, 7:30

Wrestling

COLONIAL CONFERENCE

Audubon at Sterling, 6:30

Gateway at Haddonfield, 7

Haddon Heights at Lindenwold, 7

Collingswood at Haddon Township, 7

NONLEAGUE

Cherry Hill East at Mainland, 6

Bishop Eustace at St. Joseph, 6

Bishop Eustace at Camden, 6

Williamstown at Absegami, 7

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Burlington Township at Willingboro, 3:45

Moorestown at Pemberton, 5:15

Palmyra at Delran, 6:15

Florence at Cinnaminson, 6:15

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Maple Shade at Bordentown, 6:15

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Atlantic City at Millville, 4:30

Hammonton at Mainland, 5:30

Vineland at Egg Harbor Township, 5:30

COLONIAL CONFERENCE

Paulsboro at Gateway, 5:30

Collingswood at Overbrook (N.J.), 5:30

West Deptford at Haddonfield, 5:30

Audubon at Woodbury, 5:30

Haddon Township at Lindenwold, 5:30

Haddon Heights at Sterling, 7

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Seneca at Bishop Eustace, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Woodstown at Deptford, 7

NONLEAGUE

Cherry Hill East at Winslow Township, 5:15

Kingsway at Salem, 5:30

Gloucester Catholic at Schalick, 5:30

Highland at Pennsville, 5:30

Burlington City at Camden Academy Charter, 5:30

Triton at Gloucester, 5:30

GCIT at Clayton, 5:30

Glassboro at Cumberland, 5:30

Camden Catholic at Eastern, 6

Camden at Lenape, 6

Shawnee at Williamstown, 7

Clearview at Pitman, 7

Timber Creek at Washington Township, 7

Oakcrest at Lower Cape May, 7

St. Augustine at Middle Township, 7

Paul VI at Cherry Hill West, 7

Absegami at Holy Spirit, 7

TIP OFF WEEKEND

Bridgeton at Ocean City, 6

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Holy Spirit at Absegami, 6

Egg Harbor Township at Vineland, 6

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Ocean City at Bridgeton, 5:30

Lower Cape May at Oakcrest, 6

COLONIAL CONFERENCE

Gateway at Paulsboro, 5:30

Overbrook (N.J.) at Collingswood, 5:30

Lindenwold at Haddon Township, 5:30

Woodbury at Audubon, 5:30

Sterling at Haddon Heights, 7

Haddonfield at West Deptford, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends at George School, 4

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Bishop Eustace at Seneca, 5:15

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Glassboro at Cumberland, 5:30

Woodstown at Deptford, 5:30

Gloucester Catholic at Schalick, 7

NONLEAGUE

Winslow Township at Cherry Hill East, 3:45

Highland at Penns Grove, 4

Kingsway at Clayton, 4

Willingboro at Burlington Township, 5

Camden Ac. Charter at Burlington City, 5:30

Mainland at Hammonton, 5:30

Triton at Pennsville, 5:30

Clearview at Pitman, 5:30

GCIT at Wildwood, 5:30

Cherokee at Woodrow Wilson, 5:30

Delsea at Gloucester, 6

Bordentown at Maple Shade, 6:15

Moorestown at Pemberton, 6:30

Riverside at Salem, 6:30

Oakcrest at Atlantic City, 7

Cherry Hill West at Paul VI, 7

Eastern at Camden Catholic, 7

Washington Township at Timber Creek, 7

Buena at St. Joseph, 7

N.J. VOCATIONAL TOURNAMENT

Westampton Tech at Medford Tech, 3:45

Boys' Swimming

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Rancocas Valley at Delran, 3:15

Holy Cross at Northern Burlington, 4:30

Cinnaminson at Moorestown, 5:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Absegami at Millville, 3:30

Wildwood Catholic at Lower Cape May, 4

Cape May Tech at Pleasantville, 4

Cedar Creek at Ocean City, 4

Middle Township at Buena, 4:30

COLONIAL CONFERENCE

Sterling at Audubon, 5

TRI-COUNTY CONFERENCE

Gloucester Catholic at Salem, 3:30

Kingsway at Williamstown, 3:30

Highland at Cumberland, 5

Deptford at Woodstown, 5

Schalick at Pitman, 6:15

Triton at GCIT, 7:30

Clearview at Glassboro, 7:45

NONLEAGUE

Moorestown Friends at West Deptford, 4

Haddon Heights at Cherry Hill West, 6:15

Haddonfield at Cherry Hill West, 6:15

Girls' Swimming

NONLEAGUE

Absegami at Millville, 3:30

Kingsway at Williamstown, 3:30

Cedar Creek at Ocean City, 4

Moorestown Friends at West Deptford, 4

Cape May Tech at Our Lady of Mercy, 4

Cumberland at Highland, 5

Pitman at Cumberland, 6:15

Moorestown at Cherry Hill West, 7:30

GCIT at Triton, 7:30

Clearview at Glassboro, 7:45

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Willingboro at Westampton Tech, 5

OLYMPIC CONFERENCE

Lenape at Washington Township, 6

Wednesday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Holy Cross at Northern Burlington, 5:15

NONLEAGUE

Burlington Twp. at LEAP Academy Charter, 5

Doane Academy at Moorestown Friends, 5:30

Girls' Basketball

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Camden at Bishop Eustace, 3:45

NONLEAGUE

Florence at Peddie School, 3:45

Boys' Swimming

OLYMPIC CONFERENCE

Camden Catholic at Camden Co. Tech, 3:30

Seneca at Eastern, 6:15

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Moorestown at Rancocas Valley, 6

Maple Shade at Delran, 6

Cinnaminson at Bordentown, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Mainland at Egg Harbor Township, 5:30

Atlantic City at Oakcrest, 6

Holy Spirit at Buena, 6

Hammonton at Cedar Creek, 6

Ocean City at Middle Township, 7

St. Joseph at Lower Cape May, 7

COLONIAL CONFERENCE

Haddon Heights at Sterling, 6:30

Haddonfield at Overbrook (N.J.), 6:30

Haddon Township at Audubon, 7

West Deptford at Collingswood, 7

OLYMPIC CONFERENCE

Cherokee at Eastern, 6

Camden Catholic at Cherry Hill West, 6

Shawnee at Cherry Hill East, 7

Bishop Eustace at Seneca, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

Clearview at Pitman, 5

Schalick at Gloucester, 6:30

Gloucester Catholic at Deptford, 6:30

Clayton at Highland, 7

Woodstown at Cumberland, 7

Penns Grove at Pennsville, 7

Williamstown at Kingsway, 7

NONLEAGUE

Camden at Timber Creek, 7

Triton at Delsea, 7