Saturday's Results

Boys' Basketball

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Atlantic City 38, Archbishop Wood 37

CITY OF PALMS TOURNAMENT

Whitney Young (Chicago) 67, Chester 56

FRIENDS BASKETBALL SHOWCASE

Abington Friends 66, Carolina Friends (N.C.) 31

WALTER D. PALMER BASKETBALL CLASSIC

Bartram 65, Girard College 47

Audenried 57, World Communications 56

West Philadelphia 54, Lamberton 52 (OT)

Palmer 68, Edison 54

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion 74, Marple Newtown 34

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Central 62, Mastery Charter North 47

NONLEAGUE

Council Rock North 58, Holy Ghost Prep 43

Olney 53, Mariana Bracetti 31

Friends Select 63, GAMP 61

Bishop McDevitt 79, Chichester 71

Pennsbury 65, Spring-Ford 50

Downingtown West 49, Radnor 41

Malvern Prep 82, West Catholic 40

W.C. Henderson 69, Oxford 40

Conwell-Egan 44, Lower Moreland 27

Math, Civics & Sciences 55, Elmer L. Myers 46

Shipley 39, Episcopal Academy 32

LaSalle 60, Reading 58

Methacton 76, Frankford 62

Archbishop Carroll 72, Plymouth Whitemarsh 55

New Garden Friends (N.C.) 72, Friends' Central 70

Octorara 72, Devon Prep 61

Girls' Basketball

CRESCOM BANK HOLIDAY INVITATIONAL

Archbishop Carroll 55, King's Fork (Va.) 48

FRIENDS BASKETBALL CHALLENGE

Abington Friends 45, Community Baptist School 30

KSA TOURNAMENT

Spring-Ford 66, Prep Charter 46

NIKE TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Dillard (FL) 39, Archbishop Wood 38

BICENTENNIAL LEAGUE

Jenkintown 40, Morrisville 28

CENTRAL LEAGUE

Springfield (D) 47, Marple Newtown 43

PUBLIC LEAGUE

Mariana Bracetti 43, Olney 27

NONLEAGUE

Archbishop Ryan 51, Nazareth Academy 29

Coatesville 37, Cheltenham 35

Perkiomen Valley 42, Downingtown East 24

Radnor 57, Chester 35

Notre Dame 46, Villa Maria 41 (OT)

Kennett 51, Penncrest 42

Mount St. Joseph 36, Shipley 35

Villa Joseph Marie 39, St. Hubert 38 (OT)

Methacton 56, Neumann-Goretti 50

Gwynedd-Mercy 73, Little Flower 28

Wrestling

Bordentown 66, Frankford 8

Winslow Township/Edgewood 67, Frankford 12

Collingswood 60, Frankford 17

Washington 41, Archbishop Wood 31

Boys' Basketball Boxes

Atlantic City 9 10 10 9 - 38

Archbishop Wood 5 12 12 8 - 37

AC: Ga'briel Chandler 3, Chase 1, Isaiah Graves 4, Jah-Leem Montague 10, Dayshawn Reynolds 5, Dennis White 15.

AW: Luke Connaghan 2, Cody Fitzpatrick 9, Joe LoStracco 12, Shane Neher 4, Tommy Rush 6, Pat Smith 4.

Whitney Young (Chicago) 14 18 22 13 - 67

Chester 8 12 9 27 - 56

WY(: Brettner 2, Herington 2, Madison 5, Okafor 13, Peake 11, Reynolds 21, White 13.

C: Conrad Chambers 1, Rashan DeJarnette 8, Richard Granberry 5, Rondae Jefferson 18, James Kirksey 4, Diamonte Reason 1, Darius Robinson 8, Isiah Warren 3, Mike Williams 2, Khalil Williams 6.

Friends Basketball Showcase

Carolina Friends (N.C.) 7 16 0 8 - 31

Abington Friends 22 14 18 12 - 66

CF(: Josh Boone 14, Matt Gaucoe-Hines 4, Nick McClead 6, Milo Pin-Mayer 7.

AF: Omar Ayala 2, Jeremiah Batts 4, Tony Carr 6, Sudan Green 2, Jordan Greene 11, Yohn Hall 2, Will James 4, Montana Mayfield 7, Nate   Smith 7, Joe Robinson 10, Josh Sharkey 8, Jared Wright 3.

Walter D. Palmer Basketball Classic

Girard College 14 14 11 8 - 47

Bartram 14 22 15 14 - 65

GC: Jihad Barnes 13, Alonte Blackwell 5, Devin Clark-Walker 5, Nicholas Jones 16, Kemp 2, Jason Walters 6.

B: Gerald Evariste 3, Raul McIlwain 11, Malik Noel 18, James Suber 3, Damontay Thomas 6, Khayri Washington 22, Terrieck Williams 2.

World Communications 17 17 11 11 - 56

Audenried 7 17 16 17 - 57

WC: Marvin Bell 6, Darius Moore 15, Robert Moore 4, Ichywond Savage 8, Aaron Searight 23.

A: Tyreese Allen 7, Kylil Harris 4, Devon Jacobs 4, Qaadir Nock 7, Kashif Scott 19, Thomas Thompkins 14, Raheem White 2.

Lamberton 19 12 7 5 9 - 52

West Philadelphia 9 20 6 8 11 - 54

L: Connor 2, Kevin Cooper 6, Anthony Fagan 20, Darrell Ellis Jr. 1, Ahmir Kellum-Morgan 13, Bernard McIntyre 2, Louvel Summerville 8.

WP: Tyquaan Bardlavens 9, Lavelle Harper 5, Nasir Marshburn 6, Jaleel Parlin 20, Kadeem Pickett 2, Jabbar Shy 6, Joseph White 6.

Edison 13 18 16 7 - 54

Palmer 21 18 21 8 - 68

E: Montrell Gilliam 13, Kareem Hallman 2, Varien Harris 8, Anthony Montgomery 4, Victor Navarez 14, Emmanuel Nevarez 2, Quadeer Pratt 7, Quashawn Smith 4.

P: Amir Davis 5, Jarrett McLaurin 6, Kamari Peel 20, Aaron Rogers 4, Brian Smith 2, Teair Tart-Spencer 6, Malahii Thompson 15, Demetrius White 10.

Marple Newtown 3 13 8 10 - 34

Lower Merion 25 18 16 15 - 74

MN: Matt Daly 4, Tommy Davis 6, Sam DiPasqua 1, Craig Hamilton 5, Tim MacNeal 5, Mike McDevitt 12, Corey Power 1.

LM: Doug Cotler 6, Yohanny Dalembert 10, Raheem Hall 4, Baird Howland 12, Jaquan Johnson 6, B.J. Johnson 8, Greg Levy 1, Justin McFadden 6, Steve Pendleton 2, Corey Sherman 9, Emery Shiffraw 5, Rasool Smith 2, Wassan 3.

Central 14 11 16 21 - 62

Mastery Charter North 11 14 10 12 - 47

C: Chris Bing 4, Romero Dorlus 4, Greg Holdsman 13, Kyle Lafferty 10, Cadin Marshall 4, Kahlil Williams 21, Christofer Wooden 6.

MCN: Nasir Harris 4, David Howard-Dean 10, Chetana Jordan 2, Gerald Rollins 8, Maxwell Sharpe 2, John Washington 21.

GAMP 14 22 13 12 - 61

Friends Select 18 16 13 16 - 63

G: Joe Brinkman 3, David Ford 2, Dwayne Gray 7, Harnik Sembhi 9, Tobias Stokes 25, Jeffrey Williford 15.

FS: Robert Cao 4, Ben Holl 24, Jake Kleinman-Phillips 8, Colin Reitman 16, Kris Warren 11.

Chichester 14 7 23 27 - 71

Bishop McDevitt 15 25 12 27 - 79

C: Byrd 8, Clatt 15, Kamara 7, Mack 18, Muse 15, Turner 8.

BM: Carl Garner 31, Rashawn Green 11, Daniel Hannigan 2, Tyrell Long 8, Kenyatta Long 20, Tyler Thorpe 4, Tymere Wilder 3.

Mariana Bracetti 8 8 13 2 - 31

Olney 18 13 12 10 - 53

MB: Emmanuel Armstrong 4, Graciani 4, Shaqur Jones 10, Jorge Quinones 7, Reyes 2, Slater 2, Smith 2.

O: Shafranski Auguste 3, Charles Brown 6, Paulil Campbell 4, Kyleem Crawley 2, Stanley Elie 3, Ricardo Ferreria 8, Terrel Kennedy 1, Marquise Laws 2, Tyheim Monroe 9, Shakeem Stevens 9, Daquan Wilkenson 6.

Radnor 9 9 9 14 - 41

Downingtown West 11 11 7 20 - 49

R: Nelson Blickman 22, Colin Castro 3, Nick Kelly 6, Andrew Lundstrom 1, Terrance Quinn 9.

DW: Brandon Carson 7, Greg Lattanzi 15, Matt Long 4, Ray Mohring 6, Colin Reilly 6, Blair Wilkins 11.

Oxford 8 12 7 13 - 40

W.C. Henderson 17 18 21 13 - 69

O: Miles Clarke 6, Dylan Dunn 5, Tyler Farr 4, Ethan Herb 2, Ryan Hubley 7, Jordan Logan 4, Musty Mahmud 1, Shain Quigley 6, Sivels 1, Devon Sumner 4.

WH: Colin Costello 13, Scott Cullinan 2, Mark DiMatteo 8, Jenson Goldfine 4, Mike Griffith 2, Declan Kane 6, Jason McCormick 20, Chas McCormick 10, Cam Naulty 3, Sean Raison 1.

Conwell-Egan 6 15 10 13 - 44

Lower Moreland 5 9 0 13 - 27

C: Brian Carr 5, Vinny Dalessandro 9, Steve Jordan 11, Ib Kamara 4, Sean Kelly 9, Mike Kelly 2, Lapri Pace 4.

LM: Burke 2, Danny Duffy 5, Jeremy Geiger 7, Joe Levanthal 6, Phil Madden 4, Ricky Weintraub 1, S. Zoubroulis 2.

Spring-Ford 18 6 12 14 - 50

Pennsbury 18 22 17 8 - 65

S: Brandon Blackburn 2, Ryan Cass 2, Justin DeLuzio 7, Drew Kakareka 9, Zameer McDowell 7, Matt O'Hara 8, Nick Stanek 13, Josh Tupper 2.

P: Walter Allen 2, Mekhi Bryant 19, Pierson Burton 11, Steve Ciotti 8, Cameron Jones 10, Shawn Pepper 11, Louis Troh 2, Bobby Wagner 2.

Malvern Prep 16 26 20 20 - 82

West Catholic 16 9 6 9 - 40

MP: Ryan Ammerman 7, Alex Dentinger 5, Jimmy Gordon 16, Jeff Hagen 9, John Nassib 10, Denis Ostick 7, Will Powers 8, Sam Ramagano 16, Ricky Walsh 4.

WC: Chris Baysmore 11, Jalil Branch 12, Tyshar Brown 5, Anwar Epps 4, Torey Green 2, Jayleen Roberson-Cosby 6.

Octorara 22 18 15 17 - 72

Devon Prep 16 13 18 14 - 61

O: Tarojae Brake 20, James Brown 6, Zack Cornell 2, Shaun Devlin 10, Anthony DiNorcsia 17, Devante White 12, Lee Wilson 5.

DP: Chris Bauers 15, Matt DiDonato 4, Mike Giampietro 11, John Kane 12, C.J. Kohlbrener 5, Ian McConnell 4, Matt McSurdy 7, Matt Sidor 3.

Elmer L. Myers 13 10 11 12 - 46

Math, Civics & Sciences 16 16 14 9 - 55

ELM: Matt DeMarco 4, Ryan Krawczenuk 6, Rasheed Moore 15, Tyriek Steward 18, C.J. Szafran 3.

MC&S: Tyrese Hester 3, Britton Lee 12, Louis Myers 4, Jeffon Powell 5, Malik Starkes 10, Shafeek Taylor 6, Quadir Welton 2, Jeremiah Worthem 13.

Episcopal Academy 7 12 6 7 - 32

Shipley 9 6 13 11 - 39

EA: Matt Angelos 2, Kevin Gayhardt 2, Mike Jolaoso 14, Chris McNeal 7, Markuan Stutts 7.

S: Shawn Harvey 6, Quamier Johnson 8, Jamie Piltch 6, Ron Ridgway 2, Matt Rodden 4, Zac Tillman 13.

Reading 14 10 19 15 - 58

LaSalle 22 12 17 9 - 60

R: Abrem 5, Benz-Puente 14, Bradford 17, Burdine 15, Gibson 4, Waples 3.

L: Alex Cuoci 6, Jalen Herdsman 4, Malik Janifer 2, Steve Smith 14, Amar Stukes 17, Najee Walls 5, Ryan Winslow 12.

Friends' Central 26 16 12 16 - 70

New Garden Friends (N.C.) 14 15 18 25 - 72

FC: Billy Cassidy 15, Karonn Davis 23, De'Andre Hunter 15, Jonathan Lawton 15, Will Pedrick 2.

NGF(: Isaiah Manierson 12, Kingsley Nzekwe 8, Kanayo Obi-Rath 32, Noah Poulos 3, Josh Wilkerson 8, Mason Wyrick 9.

Holy Ghost Prep 11 9 10 13 - 43

Council Rock North 14 13 15 16 - 58

HGP: Matt England 8, Trey Grupp 11, Jack Kalmes 10, Benny Obaze 2, Anthony Silvotti 2, Zahir Watkins 4, Greg Wozniak 6.

CRN: Ryan Baker 2, Rip Engel 22, Brandon Knotts 13, Margolis 2, Kyle McCloskey 10, Josh McWilliams 6, Chris Rolwand 3.

Archbishop Carroll 20 18 17 17 - 72

Plymouth Whitemarsh 15 9 15 16 - 55

AC: Nick Jones 17, Derrick Jones 22, Joe Mostardi 17, Armand Sorrentino 5, Yosef Yacob 11.

PW: Dee Bennett 14, Cameron Johnson 2, Anthony McKie 11, Andre Mitchell 2, Jimmy Murray 8, Brett Paul 2, Michael Reddick 10, Chase Rodgers 6.

Methacton 15 20 19 22 - 76

Frankford 16 18 15 13 - 62

M: Ardman 18, Brendan Casper 23, Dyer 2, Forrest 7, Jenkins 10, Mann 16.

F: Lowell Capel 6, Andre Coach 6, Aleem Griffith 3, Joe Ricketts 16, Donald Robinson 8, Shaquil Rone 4, Rob Simmons 5, Tyree Tucker 6, Sterling Walker 8.

Girls' Basketball Boxes

King's Fork (Va.) 17 18 4 9 - 48

Archbishop Carroll 13 7 9 26 - 55

AC: Jess Carney 19, Kristie Costantino 15, Sarah Curran 18, Lexi Stover 3.

Community Baptist School 12 6 3 9 - 30

Abington Friends 12 11 18 4 - 45

AF: Alexa Bowman 10, Alyssa DeNofa 5, Lauren Gold 13, Keira Jones 2, Alexa Middleton 7, Aja Turner 2, Jade Young 6.

Prep Charter 13 11 17 5 - 46

Spring-Ford 21 15 15 15 - 66

PC: India Cauley 6, Ciani Cryor 6, Ciera Nimmons 7, Hannah Timmons 17, Wilson 3.

S: Sammy Haas 12, Courtney Hinnant 11, Brittany Moore 10, Shelby Mueller 8, Sammy Stipa 10.

Morrisville 5 14 7 2 - 28

Jenkintown 10 8 10 12 - 40

M: Niasia Boone 2, Sidney Knott 3, Delila Mena 16, Denise Sacco 7.

J: Emma Dillon 4, Emma Dorshimer 17, Madison Kremp 10, Raven Robinson 3, Sarah Ross 2, Ruby Westkaemper 4.

Marple Newtown 10 11 9 13 - 43

Springfield (D) 7 20 10 10 - 47

MN: Madison Collins 3, Carly Hamilton 21, Rylee Power 15, Nicole Smythe 2, Izzy Tello-Green 2.

S(: Rebecca Bennett 15, Olivia Kane 4, Alex Poplawski 16, Sam Tamaccio 3, Nicole Ward 7.

St. Hubert 8 4 8 12 6 - 38

Villa Joseph Marie 5 15 2 10 7 - 39

SH: Maria Derentz 2, Elizabeth Jones 2, Charlotte Kucowski 15, Meghan Matthews 7, Casey Matthews 3, Caroline Price 4, Megan Riley 1, Kelly Riley 4.

VJM: Kelly Coleman 6, Colleen Coleman 10, Sarah Madden 3, Darrah Morrison 14, MaryKate Ridgway 2, Raven Robinson 2.

Downingtown East 6 5 5 8 - 24

Perkiomen Valley 8 18 7 9 - 42

DE: Lindsay Kent 2, Abby McKinley 6, Marisa Sheron 3, Paige Warfel 13.

PV: Katie Armstrong 11, Kelsey Geise 6, Mikki Guiton 8, McKenna Kohler 2, Katie Leahy 3, Anna Leonard 8, Haley Streeper 2.

Shipley 14 4 9 8 - 35

Mount St. Joseph 6 8 11 11 - 36

S: Sox Alexander 5, Martine Fortune 4, Nia Holland 14, Raven Robinson 2, Anna Scutt 2, Emily Talluto 2, Colleen Walsh 6.

MSJ: Meg Geatens 9, Genny Hagedorn 2, Alex Louin 3, Carly Monzo 4, Raven Robinson 6, Colleen Steinmetz 6, Libby Tacka 5, Mary Kate Ulasewicz 1.

Villa Maria 10 13 2 12 4 - 41

Notre Dame 6 9 9 13 9 - 46

VM: Carlin 11, Fetterolf 6, Lisa Mirarchi 9, Nainiotki 12, Tierney 3.

ND: Ali Abbonizio 6, Emily Ferrow 2, Kathleen Fitzpatrick 26, Megan McGurk 12.

Gwynedd-Mercy 17 24 23 9 - 73

Little Flower 7 10 6 5 - 28

G: Jess Campbell 13, Bridget Coleman 14, Erica Decandido 2, Christa Giordano 5, Bailey Greenberg 6, Jenna Raschiature 7, Courtney Sullivan 4, Emily Sullivan 12, Dia Veneziano 5.

LF: Michaela Dawson 2, Caleigh Gallagher 9, Rosemary Hannah 1, Morgan Power 9, Liz Yeager 2.

Kennett 16 9 11 15 - 51

Penncrest 12 9 10 11 - 42

K: Emily Adelman 2, Jenna Bahel 8, Jess Huffey 12, Stephanie Maciag 18, Raven Robinson 7, Shannon Turner 2.

P: Erin Dougherty 5, Ashley Foy 1, Lauren Huggins 8, Shayla Kennedy 2, Sam Martino 17, Charlene Mulholland 9.

Neumann-Goretti 8 12 14 16 - 50

Methacton 9 14 20 13 - 56

N: Ka'ryne Benson 5, Stephanie Brown 11, Sianny Martin 19, Tanesha Sutton 4.

M: Jenna Carroll 13, Kelly Glatthorn 6, Rachael Picozzi 6, Sarah Sherman 7, Kelsey Watson 24.

Archbishop Ryan 11 7 18 15 - 51

Nazareth Academy 2 7 15 5 - 29

AR: Taylor Adair 2, Kalene Coffey 17, Courtney Helm 2, Haley Nichols 3, Melissa Rizzo 9, Danielle Skedzielewski 2.

NA: Jackie Dollard 2, Nicole Dombrowski 5, Alex Edger 1, Marissa Sylvester 10, Karli Visconto 5, Bridget Watson 6.

Coatesville 7 6 10 14 - 37

Cheltenham 9 11 4 11 - 35

C: Irelynn Donovan 2, Lindsay Hills 5, Zaria Reeves 7, Nafisa Saunders 15, Autumn Smith 8.

C: Sabrina Casseus 4, Kelly Graham 3, Monet McGorda 4, Seraiah Robinson 8, Amarri Trueheart 12, Gabrielle Wright 4.

Radnor 16 15 16 10 - 57

Chester 11 10 3 11 - 35

R: Kyla Crombie 10, Kelsey Lally 4, Megan Massimino 3, Lindsay Price 11, Taylor Quinn 4, Shannon Quinn 9, Myonie Williamson 11.

C: Camry Adams 4, Shavonte Buchanan 4, Princess Clemons 10, Bailey Cowan 4, Barbera Johnson 2, Pierce 2.

Indoor Track and Field

DVGTCA of Greater Philadelphia

At Lehigh University

Boys: 60 meter - Niager Mathis, Swenson, 7.05; 200 meter - Tyler Whitmore, Upper Moreland, 23.06; 400 meter - Francis Peabody, Unionville, 53.56; 800 meter - Christian Sanders, Upper Merion; 1 mile - Will McDermott, Bonner Prendergast, 4:31.54; 3000 meter - Matt Willig, Great Valley, 9:09.16; 60 hurdles - Devan Owens, Neumann-Goretti, 8.99; 4x200 relay - Glen Mills, 1:34.5; 4x400 relay - Del. Val Charter, 3:34.66; 4x800 relay -Strath Haven, 8:35.97; High Jump - John Alber, Great Valley, 5-06; Pole Vault - David Bish, Kennett, 11-06; Long jump - Eric Purnell, Malvern Prep, 21-7; Triple Jump - Dominick Perkins, Academy Park, 40-7; Shot Put - Beck Tuvesson, Unionville, 44-05.

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

COACHES VS. CANCER

At Haverford High

Sun Valley vs. Ridley, noon

Bishop McDevitt at Haverford School, 1

Cardinal O'Hara vs. Chichester, 1:45

Monsignor Bonner at Haverford High, 3:15

Springfield (D) vs. Interboro, 5

WALTER D. PALMER BASKETBALL CLASSIC

At Palmer

Palmer vs. West Philadelphia, noon

World Communications vs. Girard College, 2