So much for getting proper rest the night before a track meet.

Priscilla Frederick didn't. And the Paul VI senior still managed to etch her name in the South Jersey and Camden County track-and-field record books yesterday.

Having slept for just three hours after the senior prom, Frederick won the Division II [large schools] girls' high jump with a personal-best and meet-record leap of 5 feet, 91/4 inches in the Camden County championships.

Her effort at Haddon Township High also tied the South Jersey record set by Ocean City's Mandi Wolicki in 1995.

The previous county meet record of 5-8 was set by Cherry Hill East's Erin Halpin in 1986 and tied by Haddon Heights' Briana Gray two seasons ago.

In addition to breaking that record, Frederick finished third in the Division II long jump with a 16-51/4.

For her efforts, the St. John's recruit was named the girls' outstanding field performer of the meet. After receiving her medals, she rushed home to get some well-deserved rest.

"I had senior prom [Friday] night," Frederick said. "I didn't get to bed until about 3:30, 4 o'clock. And my main goal was just to perform well and get first.

"It was not my intention to clear 5-9. But I'm very proud."

Highland's Mike Daniels was also very proud of his performances.

The senior won the Division II boys' shot put (53-11/2) and discus (153-9) en route to being named the boys' outstanding field performer.

The title could have easily gone to Woodrow Wilson's Rhodnei Spence, who won the Division II boys' triple jump with a new meet record of 46-10.

The meet does not name outstanding runners.

In the team portion of the meet, Camden scored 108 points to win its second Division II boys' title in three seasons. Sterling (85.5 points) won the Division I boys' crown.

On the girls' side, Woodrow Wilson (84.5) won the Division II title. Haddonfield (136) captured the Division I crown.

The Results

GIRLS' DIVISION I (SMALL SCHOOLS)

Team scoring: Haddonfield, 136 points; Haddon Heights, 124; Bishop Eustace, 95; Lindenwold, 45; Haddon Township, 34; Gloucester Catholic, 25; Sterling, 17; Gloucester, 8; Collingswood, 4; Overbrook, 4.

400-meter hurdles: 1, Athena Wright, Haddonfield, 1 minute, 6.4 seconds. 2, Maureen O'Donnell, Haddonfield, 1:08.4. 3, Kathryn Rodgers, Bishop Eustace, 1:09.8.

1,600: 1, Jackie Sikkema, Haddonfield, 5:25.1. 2, Lizzy Sikkema, Haddonfield, 5:26.6. 3, Caitlin Mumford, Haddon Heights, 5:30.4.

100: 1, Jamie Walker, Haddon Heights, 12.0 (division record; old record of 12.1 set by Walker in 2005). 2, Tianna Moorer, Haddon Heights, 12.3. 3, Megan Livecchi, Bishop Eustace, 13.0.

400: 1, Kirsten King, Haddonfield, 59.1. 2, June Mabney, Gloucester Catholic, 59.9. 3, Athena Wright, Haddonfield, 1:00.8

100 hurdles: 1, Erica Bell, Haddon Heights, 15.9. 2, Megan Livecchi, Bishop Eustace, 17.5. Sarah Springer, Haddon Township, 17.7.

800: 1, Marielle Hall, Haddonfield, 2:20.6. 2, Kathryn Rodgers, Bishop Eustace, 2:24.6. 3, Bria Altieri, Haddonfield, 2:28.5.

200: Jamie Walker, Haddon Heights, 25.4. 2, Tianna Moorer, Haddon Heights, 25.8. 3, Jessica Hovington, Lindenwold, 27.3.

3,200: 1, Lizzy Sikkema, Haddonfield, 12:05.1. 2, Kaitlin Gasnay, Haddonfield, 12:14.1. 3, Lisa Borsellino, Haddon Heights, 12:26.0.

4x400: 1, Haddonfield (Athena Wright, Natalie Dickson, Marielle Hall, Greta Fiedman), 4:09.7. 2, Haddon Heights, 4;19.9. 3, Sterling, 4:22.7.

Shot put: 1, Sophia Coleburn, Haddon Heights, 40-11/4 (division record; old record of 37-91/2 set by Bishop Eustace's Stephanie Scaramella in 2006). 2, Stephanie Scaramella, Bishop Eustace, 39-13/4. 3, Brittany Elliott, Lindenwold, 32-2.

Discus: 1, Stephanie Scaramella, Bishop Eustace, 120-9 (division record; old record of 120-1 set by L. Dougherty of Sterling in 1982). 2, Brittany Elliott, Lindenwold, 104-3. 3, Amanda King, Haddonfield, 96-2.

Javelin: 1, Kate Usher, Gloucester Catholic, 103-4. 2, Natalie Dickson, Haddonfield, 99-8. 3, Stephanie Scaramella, Bishop Eustace, 96-10.

High jump: 1, Briana Gray, Haddon Heights, 5-2. 2, Emily Rau, Haddon Township, 5-0. 3, Kelsey Damato, Bishop Eustace, 4-10.

Long jump: 1, Jamie Walker, Haddon Heights, 17-11/4 (division record; old record of 16-101/2 set by Haddon Height's K. Rankins in 1980 and tied by Haddonfield's S. Wing in 1983). 2, Samantha Bragg, Lindenwold, 16-41/2. 3, Emily Lavell, Bishop Eustace, 15-113/4.

Triple jump: 1, Erica Bell, Haddon Heights, 34-51/2. 2, Samantha Bragg, Lindenwold, 34-3. 3, Jessica Hovington, Lindenwold, 32-10.

Pole vault: 1, Allison Fechter, Haddonfield, 9-6. 2, Mariah Barney, Gloucester, 8-6. 3, Helen Margorwsky, Sterling, 8-0.

GIRLS' DIVISION II (LARGE SCHOOLS)

Team scoring: Woodrow Wilson, 84.5; Winslow Township, 81; Cherry Hill East, 69; Camden, 64; Eastern, 45; Paul VI, 37; Cherry Hill West, 31; Triton, 28; Highland, 21; Pennsauken, 15; Timber Creek, 13; Camden Catholic, 7.5.

400 hurdles: 1, Kamice Smalls, Camden, 1:03.0. 2, Tamara Jones, Woodrow Wilson, 1:03.3. 3, Samantha Sharper, Woodrow Wilson, 1:05.6.

1,600: 1, Theresa Cattuna, Cherry Hill East, 4:59.8 (division record, the old record of 5:08.4 was set by Paul VI's D. Cody in 1982.) 2, Barric Cohen, Eastern, 5:15.0. 2, Alex Davis, Eastern, 5:20.1.

100: 1, English Gardner, Eastern, 11.7 (meet record; old record of 11.8 set by Woodrow Wilson's L. Carmichael in 2002.) 2, Assante Johnson, Camden, 11.7. 3, Famatta Lewis, Woodrow Wilson, 11.8.

400: 1, Tamara Jones, Woodrow Wilson, 57.9. 2, Carrie Vuong, Cherry Hill East, 59.1. 3, Chelsea Morgan, Winslow Township, 59.8.

100 hurdles: 1, Samantha Sharper, Woodrow Wilson, 15.2. 2, Kamice Smalls, Camden, 15.4. Kayla Henry, Winslow Township, 16.3.

800: 1, Ashley Showers, Cherry Hill East, 2:21.8. 2, Missy Showers, Cherry Hill East, 2:23.9. 3, Rochelle Prevard, Winslow Township, 2:25.6.

200: 1, English Gardner, Eastern, 24.9. 2, Assante Johnson, Camden, 25.2. 3, Courtney Melvin, Pennsauken, 25.5.

3,200: 1, Karen Wojciechowski, Paul VI, 11:48.1. 2, Megan Short, Timber Creek, 11:49.5. 3, Jessica DiCicco, Highland, 11:53.2.

4x400: 1, Woodrow Wilson, (Miriam Boyd, Jamie Jones, Shaquanda Gainey, Kamice Smalls), 4:03.0. 2, Winslow Township, 4:07.0. 3, Pennsauken, 4:10.9.

Shot put: 1, Rachel Maggioncalda, Cherry Hill East, 34-91/2. 2, Jessica Lomongco, Triton, 33-83/4. 3, Ossierra Monroe, Woodrow Wilson, 31-11/2.

Discus: 1, Amanda Collazzo, Triton, 105-0. 2, Rachel Maggioncalda, Cherry Hill East, 104-11. 3, KeeAnn Still, Cherry Hill West, 90-3.

Javelin: 1, Kristin Wiley, Winslow Township, 101-10. 2, Laura Gomez, Highland, 94-0. 3, Rachel Maggioncalda, Cherry Hill East, 89-2.

High jump: 1, Priscilla Frederick, Paul VI, 5-91/4 (meet record; old record of 5-8 set by Cherry Hill East's E. Halpin in 1986 and tied by Haddon Heights' B. Gray in 2005.). 2, Ashley Thompson, Woodrow Wilson, 5-6. 3, Jasmine Waller, Winslow Township, 5-2.

Long jump: 1, Shanale McNeal, Winslow Township, 17-4. 2, Kia Scott, Winslow Township, 16-81/2. 3, Priscilla Frederick, Paul VI, 16-51/4.

Triple jump: 1, Ashley Thompson, Woodrow Wilson, 35-71/4. 2, Shaquanda Gainey, Camden, 34-113/4. 3, Tamara Jones, Woodrow Wilson, 34-31/2.

Pole vault: 1, Sarah Posering, Cherry Hill West, 8-6. 2, Jenna Frederico, Triton, 8-0. 3, Ashley Hesington, Highland, 7-0, Chrissy Strow, Paul VI, 7-0. Katie O'Neill, Paul VI, 7-0.

BOYS' DIVISION I (SMALL SCHOOLS)

Team scoring: Sterling, 85.5; Haddon Heights, 84; Bishop Eustace, 73; Haddonfield, 72; Haddon Township, 69; Overbrook, 47; Gloucester Catholic, 30.5; Lindenwold, 16; Gloucester, 11; Audubon, 6; Collingswood, 4.

400 hurdles: 1, Nick Papaiouannov, Haddon Township, 58.4, 2, Greg Taylor, Sterling, 59.1. 3, Evan Lick, Haddonfield, 59.3.

1,600: 1, Colin Baker, Haddonfield, 4:26.4. 2, Jason Kendal, Haddon Township, 4:29.3. 3, Pat Kelly, Bishop Eustace, 4:32.1.

100: 1, Nyron Pitterson, Overbrook, 11.4. 2, Anthony Chrzanowski, Gloucester Catholic, 11.4. 3, Chas Haberkorn, Haddonfield, 11.5.

400: 1, Terrence McPeak, Gloucester Catholic, 50.3. 2, Rob Friedman, Sterling, 50.5. 3, Rob Palmer, Haddon Heights, 50.8.

110 hurdles: 1, Justin Brown, Sterling, 14.6. 2, Rob Palmer, Haddon Heights, 15.2. 3, Chris Roundtree, Haddon Heights, 15.2.

800: 1, Brian Laskowski, Bishop Eustace, 1:58.4. 2, Nick Papaiouannov, Haddon Township, 2:00.6. 3, Jason Kendull, Haddon Township, 2:01.1.

200: 1, Justin Brown, Sterling, 22.7. 2, Braz Lopet, Sterling, 23.3. 3, Tony Thornton, Bishop Eustace, 23.6.

3,200: 1, Jon Vitez, Haddonfield, 9:53.2. 2, Erik Hindrichsen, Haddonfield, 10:02.5. 3, Josh Black, Haddon Heights, 10:02.9.

4x400: 1. Sterling (Matt Long, Chuck Amicone, Mike Czop, Rob Friedman) 3:27.7. 2, Bishop Eustace, 3:31.2. 3, Haddonfield, 3:35.2.

Shot put: 1, Arnett Painter, Overbrook, 47-71/4. 2, Doug Dickinson, Haddon Township, 47-0. Joe Gianndrea, Bishop Eustace, 45-93/4.

Javelin: 1, John Zimmatore, Bishop Eustace, 185-2. 2, Nick Papaiouannov, Haddon Township, 157-5. 3, Charles Habokkon, Haddonfield, 153-1

Discus: 1, Arnett Painter, Overbrook, 148-0. 2, Vince Wellington, Overbrook, 131-5. 3, Joe Gianndrea, Bishop Eustace, 129-10.

High jump: 1, Ken Wise, Haddon Township, 6-2. 2, Steve Barcklow, Gloucester, 6-0. Nick Damato, Bishop Eustace, 6-0.

Long jump: 1, A. J. Toliver, Haddon Heights, 19-113/4. 2, Sheeron Randall, Lindenwold, 19-5. 3, Chris Roundtree, Haddon Heights, 19-13/4.

Triple jump: 1, Chris Roundtree, Haddon Heights, 42-4. 2, Anthony Chrzonowski, Gloucester Catholic, 41-6. 3, Sherron Randell, Lindenwold. 41-33/4.

Pole vault: 1, Walk Kuzma, Haddon Heights, 12-0. 2, Zack Barber, Haddonfield, 11-6. 3, Jay Miller, Haddon Heights, 11-0.

BOYS' DIVISION II (LARGE SCHOOLS)

Team scoring: Camden, 108; Highland, 57.5; Winslow Township, 57; Cherry Hill East, 50.5; Timber Creek, 42; Eastern, 36; Triton, 34; Woodrow Wilson, 34; Pennsauken, 32; Cherry Hill West, 18; Paul VI, 18; Camden Catholic, 11.

400 hurdles: 1, Sherman Goree, Camden, 54.6. 2, Brian Smith, Eastern, 55.8. 3, Casey Pickney, Camden, 56.5.

1,600: 1, Kevin McDonnell, Camden Catholic, 4:30.7. 2, Charles Mitchell, Triton, 4:32.8. 3, Tom Starner, Triton, 4:33.1.

100: 1, Cedric Gonnet, Eastern, 10.9. 2, Asher Ashfield, Cherry Hill East, 11.0. 3, Sherman Goree, Camden, 11.0.

400: 1, Terry Alston, Camden, 49.4. 2, Francisko Jimenez, Woodrow Wilson, 49.6. 3, Kadee Lane, Camden, 50.4.

110 hurdles: 1, Matt Marshall, Camden, 14.6. 2, Darin Washington, Winslow Township, 14.6. 3, Keith Robinson, Winslow, 14.6.

800: 1, Mike Murray, Winslow Township, 2:00.9. 2, Casey Pickney, Camden, 2:01.1. 3, David Murray, Winslow, 2:02.7.

200: 1, Barry Cephas, Winslow Township, 22.1. 2, Terry Alston, Camden, 22.4 . Charles Waugh, Camden, 22.5.

3,200: 1, Andrew Sterner, Cherry Hill West, 9:58.9. 2, J.J. Caffarelli, Highland, 10:03.5. 3, Dave Berger, Cherry Hill East, 10:04.4.

4x400: 1, Camden (Matt Marshall, Sherman Gore, Casey Pinckney, Jadeer Lone), 3:24.9. 2, Pennsauken, 3:27.7. 3, Woodrow Wilson, 3:33.8.

Shot put: 1, Mike Daniels, Highland, 53-11/2. 2, Jose Rivera, Eastern, 48-11. 3, Rob Huckabee, Timber Creek, 46-21/4.

Discus: 1, Mike Daniels, Highland, 153-9. 2, Tyrone Brown, Timber Creek, 127-6. 3, Mike Williams, Cherry Hill East, 119-7.

Javelin: 1, Felix Roman, Pennsauken, 181-4. 2, Jeff Henshaw, Cherry Hill East, 168-9. 3, Chris Johnson, Triton, 154-1.

High jump: 1, Montez Blair, Timber Creek, 6-7. 2, Mitch Witcher, Highland, 6-4. 3, Alfred Coker, Pennsauken, 6-2.

Long jump: 1, Ameer Waugh, Camden, 21-41/2. 2, Charles Waugh, Camden, 20-101/2. 3, Chantz Powell, Cherry Hill East, 20-7.

Triple jump: 1, Rhodnei Spence, Woodrow Wilson, 46-10 (meet record; old record of 45-8 set by Winslow Township's J. Talley in 2006.). 2, John Grimes, Paul VI, 43-2. 3, Ameer Waugh, Camden, 41-101/2.

Pole vault: 1, Eddie Zabreuck, Highland, 13-6. 2, Jake Arnold, Timber Creek, 12-6. 3, Kyle D'Angelo, Eastern, 12-6.

Contact staff writer Keith Pompey at 610-313-8029 or kpompey@phillynews.com.