Hill School wins Mercer tourney
Patrick Lee collected 20 points, nine rebounds, five blocked shots, and the outstanding player award while leading host Hill School to the championship of the 38th annual Dave Mercer boys' basketball tournament with a 73-54 win over Abington Friends yesterday.
Patrick Lee collected 20 points, nine rebounds, five blocked shots, and the outstanding player award while leading host
Hill School
to the championship of the 38th annual Dave Mercer boys' basketball tournament with a 73-54 win over
Abington Friends
yesterday.
Lee, a 6-foot-6 senior forward, helped Hill to its second straight title in the eight-team event. Amauris Quezada added 18 points and five assists, while AFS' Bryan Cohen (13 points) and Mike Walther (12) each earned all-tournament honors.
Gonzaga Classic.
At American University,
Roman Catholic
battled back from a 27-7 deficit to take a lead with 22 seconds remaining, but fell short in a 57-56 third-place loss to
Fremont
(Cal.).
Roman's Malik Wayns had 28 points with four three-pointers and earned all-tournament honors.
Nonleague.
Brandon Savage, a 6-5 senior forward, had 23 points and nine rebounds for
Cardinal Dougherty
during a 65-55 triumph over visiting
Cardinal O'Hara
. Zaahir Allen chipped in with 15 points and five assists.
West Catholic
's 61-51 win at
Archbishop Wood
featured Sergino Mystil's 13 points, nine rebounds and four assists, while Rob Holloman tossed in 20 points and Eric Brennan grabbed nine boards.
Wrestling
Germantown Academy
fared well at the Beast of the East tournament at the University of Delaware, producing a winner and a fourth-place finisher in the prestigious 80-team event.
The Patriots' Andrew Grabfelder, seeded third in his weight class, captured the 130-pound title with a 5-3 decision over top-seeded Anthony Valles of Blair Academy in the final.
Germantown Academy's Pat Owens finished fourth when he was pinned in the second period of his 119-pound consolation bout.
Other area placewinners were
Boyertown
's Matt Malfaro with a sixth place at 112 pounds, and eighth-place finishes by
Quakertown
's Jonathan Weibel (152 pounds) and
Springfield's (Delaware County)
Andre Petroski (171).
Yesterday's Results
Boys' Basketball
Dave Mercer Tournament
Abington Friends16131312-54
Hill School19201222-73
AF: Bryan Cohen 13, Ricker Gould 4, Joe Gripper 2, Avatar Jones 2, Jake Lerner 15, Mike Walther 12, Will Wise 6.
HS: Ryan Deitrich 2, Ryan Ebner 13, Patrick Flanagan 2, Kevin Hacke 2, Mike Howell 4, Patrick Lee 20, Amauris Quezada 18, David Singleton 12.
Gonzaga D.C. Classic
Fremont (Cal.)19121214-57
Roman Catholic5201417-56
F: James Albright 16, Reggie Henderson 4, Chris James 6, Powell Lee 13, Josh O'Neal 18.
RC: Rakeem Brookens 11, Aaron Brown 7, Will Kirkland 3, Wes Kirkland 3, Kevin Regan 4, Maalik Wayns 28.
Nonleague
West Catholic19111714-61
Archbishop Wood612249-51
WC: Eric Beal 5, Eric Brennan 8, Curtis Drake 4, Haleem Hayward 9, Rob Holloman 20, Sergino Mystil 13, Dwayne Shaw 2.
AW: Dan Comas 19, Joe Getz 11, Joe Huebner 6, Eric Loughnane 4, Sean McCartney 7, Brian O'Grady 4.
Cardinal O'Hara1561519-55
Cardinal Dougherty17152013-65
CO: Jim Kelleher 11, Ryan Laughlin 2, Matt Romano 2, Josh Showers 8, Zach Tansey 18, Ryan Wolski 14.
CD: Zaahir Allen 15, Jahkeem Bogans 9, Ryan Fitch 5, Isiah Mason 10, Brandon Savage 23, Sean Williams 3.
Today's Schedule
Boys' Basketball
BICENTENNIAL LEAGUE
Plumstead Christian at Jenkintown, 7
KEYSTONE CONFERENCE
Church Farm at Christian Academy, 7:30
NONLEAGUE
Furness at Kensington, 3
Nueva Esperanza at Vaux, 3
Mariana Bracetti at FitzSimons, 3
Parkway at Mastbaum, 3
Masterman at DeLa Salle, 3:30
Friends Select at Mercy Vocational, 4
Archbishop Ryan at Penn Charter, 4
Bodine at Girard College, 4:30
Phelps at Westtown, 5:30
La Salle at Camden Catholic, 7
Community Ac. of Phila. at MaST Charter, 7
Upper Perkiomen at Upper Merion, 7
Faith Christian at Palisades, 7:30
Strawberry Mansion at Arch. Carroll, 7:30
Muhlenberg at Boyertown, 7:30
Sun Valley at Downingtown East, 7:30
Harriton at Phoenixville, 7:30
Monsignor Bonner at North Catholic, 7:30
Neshaminy at Conwell-Egan, 7:30
Saul at Bishop McDevitt, 7:30
Girls' Basketball
CATHOLIC ACADEMIES
Sacred Heart at Mount St. Joseph, 5
CHES-MONT LEAGUE
Avon Grove at Octorara, 7
DEL-VAL LEAGUE
Harriton at Academy Park, 7
PENN-JERSEY LEAGUE
International Christian at Pine Forge, 4
PUBLIC LEAGUE
Swenson at Mariana Bracetti, 3
Del-Val Charter at Math, Civics & Science, 3
Communications Tech at Masterman, 3
Overbrook at Southern, 3
Paul Robeson at Bodine, 3
Phila. Ac. Charter at New Media Charter, 3
Phila. Electrical at Imhotep Charter, 3
Freire Charter at Mastery Charter, 3
Fels at Central, 3
SUBURBAN ONE AMERICAN
Upper Dublin at Upper Moreland, 3:30
TRI-COUNTY LEAGUE
Woodlynde at West-Mont Christian, 3:45
Barrack Hebrew at Del-Val Friends, 4
NONLEAGUE
West Philadelphia at Germantown, 3
Engineering & Science at Simon Gratz, 3
Franklin T. Charter at Community Ac. Phila., 3:45
Mercy Vocational at Friends Select, 4
St. Hubert at Holy Cross, 6:30
Gwynedd-Mercy at Bishop Shanahan, 6:30
Saucon Valley at Quakertown, 7
Delco Christian at Girard College, 7
Northeast at Cardinal Dougherty, 7
Pottsgrove at Villa Joseph Marie, 7:30
Wrestling
NONLEAGUE
Roman Catholic at Olney, 3:30
Church Farm at West Nottingham, 4
Marple Newtown at Harriton, 6