Balanced scoring by Bud Johnson, John Fogarty and Chris Harris steered host

Ocean City

to a 65-62 victory over

Wildwood Catholic

yesterday in the final game of the three-day Ocean City PBA Tipoff Weekend.

Johnson scored 16 points and grabbed six rebounds, while Fogarty had 13 points and Harris scored 10, offsetting Clark Hindelang's 25-point, 14-rebound effort for the Crusaders.

Also at Ocean City, Tyler Morganweck's 30 points topped 11

Absegami

scorers in an 82-55 win over

Riverside

.

St. Augustine Invitational.

Cherry Hill East

made 16 of 24 foul shots, including 2 for 2 each by Seth Friedman and George Chukwueze down the stretch, to wrap up a 42-31 win over

Vineland

.

East's Alex Saltzburg, a 6-foot-3 point guard, had 10 points and 11 defensive rebounds.

Girls' Basketball

Highly regarded

Absegami

, winner of the state Group 4 title in two of the last three seasons, suffered a 50-35 loss to

Bloomfield Tech

in the Hoop Group Tournament at Kean College.

Tech, the three-time state Group 1 winner from 2004-2006, got four three-pointers from Diana Hubbard (19) in a 20-11 third-quarter that turned a one-point lead into a 10-point advantage. The Braves' Sara Mostafa scored 16 points.

Ocean City PBA Weekend.

Ashley Durham's 23 points and six rebounds led Sacred Heart past Palmyra, 61-51, spoiling a 28-point game by the Panthers' Lakiya Artis.

Wrestling

Delsea

's Anthony Baldosaro and

Holy Spirit

's Mac Mancuso each returned from the two-day Beast of the East Tournament at the University of Delaware with impressive second-place finishes.

Baldosaro, seeded sixth at 140 pounds, won four matches before dropping a 9-2 verdict to top-seeded Marshall Peppelman of Central Dauphin (Pa.) in the final.

In the battle of the top two seeds at 189 pounds, top-seeded Erich Schmidtke of Aberdeen (Md.) held on for a 3-2 thriller over Mancuso, who had won five matches.

Other South Jersey placewinners included

Kingsway

's John Renard with a fifth place at 135 pounds; a sixth-place by

Eastern

's Robert Deutsch at 103; and seventh-places from

Camden Catholic

's Taylor Walsh (119 pounds), Delsea's Luke Fedechko (130), Holy Spirit's Jerile Garrett (135) and Kingsway's Rich Bushby (145).

Yesterday's Results

Boys' Basketball

Ocean City PBA Tipoff Weekend

Riverside1321714-55

Absegami28201816-82

R: Kory Andrews 4, Tony Caruso 12, A.J. Drewke 11, Dylan Klemon 3, Mike Smith 9, Mike Wasco 4, Randall Webster 4, Cory Williams 8.

A: Barry Bing 5, Anthony Ciallella 3, Jamal Cunningham 5, Scott Gentry 15, John Hampton 3, DeSean McFadger 4, Tyler Morgenweck 30, Kyle Morgenweck 12, Parker 2, Purnell 1, Snow 2.

Robbinsville1317911-50

Egg Harbor Township13341819-84

R: Kevin Burum 10, Ryan Casey 4, Kalen Clark 5, Mike Douglas 11, Freddie Ilisse 7, Corey Karagjozi 1, Mike Lorenzo 6, Steven Michal 6.

EHT: Dann Allen 4, Jordan Chambers 13, Steve Costa 33, Kevin Marquez 9, Andrew Martinez 8, Isa Payne 1, Winston Rolls 13, Jeff Steinberg 3.

Wildwood Catholic18101816-62

Ocean City17111621-65

WC: Manuel Gonzalez 14, Clark Hindelang 25, Pat Kelly 14, Matt Mangold 5, Julian Miller 4.

OC: Chris Curran 6, Sean Feeney 9, John Fogarty 13, Bobby Gansert 4, Chris Harris 10, Brett Johnson 4, Bud Johnson 16, Rich Screnci 3.

St. Augustine Invitational

Vineland610105-31

Cherry Hill East137913-42

V: Matt Haddix 2, Jarell Lecator 7, Javon Porter 1, Jose Ramos 4, Jeremy Robertson 5, Terrell Sease 2, Derrick Williams 5, Hassan Williams 5.

CHE: Drew Berlinsky 12, George Chukwueze 4, Lee Dossick 9, Seth Friedman 2, Corey Isdaner 3, Logan Marro 2, Alex Saltzburg 10.

Girls' Basketball Boxes

Ocean City PBA Tipoff Weekend

Sacred Heart1518199-61

Palmyra1615713-51

SH: Deonna Boyce 2, Leah Braidi 4, Nikki Conroy 2, Ashley Durham 23, Tess Elder 2, Ferrucci 2, Kaity Lent 9, Lungu 7, Tyesha Simmonds 10.

P: Lakiya Artis 28, Kathleen Cox 6, Sam Greenwood 4, Javon Pratt 11, Quinton 2.

Trenton Catholic20111724-72

Ocean City920915-53

TC: Briyona Canty 2, Nakaida Monroe 2, Miah Register 6, Jacquel Sanders 5, Nicole Shelton 6, Marika Sprow 20, Lakeisha Sutton 31.

OC: Kelsey Boylan 2, Kelly Brady 13, Amanda Landi 6, Shannon Lane 19, Nancy White 13.

Hoop Group Tournament

Absegami144116-35

Bloomfield Tech1542011-50

A: Ty Abilla 3, Tara Booker 10, Lydia Jackson 2, Dana Keister 2, Nicole Korte 2, Sara Mostafa 16.

BT: Davis 10, Diana Hubbard 19, Johnson 8, Swanson 6, Tay 7.