Yesterday's Results

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Morrisville 65, Phil-Mont Christian 55

CHES-MONT LEAGUE

Avon Grove 59, Bishop Shanahan 58

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown 46, Upper Perkiomen 43

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh 61, Springfield (M) 23

TRI-COUNTY LEAGUE

Wyncote 61, Mercy Vocational 55

NONLEAGUE

Swenson 57, Masterman 52

Bok 62, Olney 55

Nueva Esperanza 54, Saul 31

Overbrook (Pa.) 69, Parkway 57

Bishop McDevitt 60, Mastery Charter 41

International Christian 67, Del-Val Charter 66

Friends Select 51, CAPA 45

Southern 80, Glen Mills 71

Math, Civics & Science 70, Friends' Central 57

Prep Charter 78, Scotland School 65

Haverford School 56, Marple Newtown 51

Spring-Ford 47, William Tennent 39

Council Rock South 58, Upper Moreland 42

Norristown 64, Upper Darby 46

Cardinal O'Hara 48, Academy Park 43

Monsignor Bonner 55, Penn Wood 48 (3 OT)

Girls' Basketball

NIKE CLASSIC

Archbishop Carroll 63, Hawaii Punahou 34

DEL-VAL LEAGUE

Academy Park 50, Penn Wood 47

PUBLIC LEAGUE

Frankford 59, Germantown 45

William Penn 37, Franklin Towne Charter 32

Bodine 66, Communications Tech 25

West Philadelphia 38, Bok 30

Lincoln 55, Washington 33

Northeast 72, Martin Luther King 24

Dobbins 59, Edison 43

Freire Charter 57, Phila. Electrical 25

Del-Val Charter 51, Mariana Bracetti 11

Phila. Academy Charter 38, Mastery Charter 37

Engineering & Science 72, Franklin Learning Center 32

Prep Charter 84, Parkway 47

Olney 36, Girls High 33 (OT)

University City 57, Rhodes 24

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh 56, Springfield (M) 45

NONLEAGUE

Neshaminy 50, Notre Dame (N.J.) 21

Germantown Friends 58, Baldwin 34

Little Flower 45, George School 40

Lower Moreland 50, Friends Select 6

Upper Darby 62, North Penn 33

Souderton 42, Pennridge 32

Council Rock South 50, Upper Moreland 16

Perkiomen Valley 64, Lower Merion 52

Wrestling

PUBLIC LEAGUE

Northeast 52, Lincoln 21

Frankford 59, Edison 21

Central 42, Overbrook 30

Washington 63, Ben Franklin 11

CATHOLIC LEAGUE

North Catholic 33, La Salle 25

Conwell-Egan 46, Father Judge 34

CENTRAL LEAGUE

Radnor 41, Upper Darby 21

CHES-MONT LEAGUE

Downingtown East 69, Bishop Shanahan 9

Bowling

CATHOLIC LEAGUE

St. Hubert 4, Neumann-Goretti 0

(SH: Brittany Shellbaher 206 game, 513 series; NG: Gina Stankewicz 191 game, 467 series)

Little Flower 4, Archbishop Ryan 0

(LF: Jules Feltwell 257 game, 651 series; AR: Nicole Gatto 199 game, 567 series)

Girls' Squash

NONLEAGUE

Episcopal Academy 7, Shipley 0

Boys' Basketball Boxes

Bicentennial League

Phil-Mont Christian 2 14 16 23 - 55

Morrisville 17 12 23 13 - 65

PC: Godfrey Baldez 8, James Baldwin 4, Jay Burke 6, Gerald Glover 5, Maurice Griffin 10, Owen Struck 22.

M: Kevon Baxter 4, Marcel Carr 2, Matt Cookson 2, John Jones 7, Terence McClees 2, Jonah Moore 19, Kris Shaw 4, Abraham Sheriff 7, Deshawn Watson 18.

Ches-Mont League

Bishop Shanahan 13 11 13 21 - 58

Avon Grove 12 14 15 18 - 59

BS: Jeff Bonhage 3, Joe Corcoran 10, Tom Homyak 4, Ryan Kendro 16, Matt Kentrup 2, Sean McGough 8, K. McGough 2, Mark Queppet 2, Jesse Redmond 7, Kevin Ward 4.

AG: Adam Ahern 13, Jordan Harris 4, Ben Jackson 12, Jordan Jones 11, Luis Vasquez 19.

Pioneer Athletic Conference

Boyertown 14 8 10 14 - 46

Upper Perkiomen 6 15 10 12 - 43

B: Keith Englebart 2, Joe Frain 13, Malloy 15, Zach Melchen 4, Moser 4, Bob Sugg 8.

UP: Chris Hollister 6, Clayton Holmes 11, Dane Kress 2, Tom Paul 19, Rylan Treffinger 5.

Suburban One American

Springfield (M) 10 5 2 6 - 23

Plymouth Whitemarsh 17 15 21 8 - 61

S(: Tim Ashton 3, Justin Lukoff 6, Chris McLaughlin 2, Victor Rivera 6, Christian Ross 4, Rich Tapper 2.

PW: Mike Barbee 6, Jesse Berk 11, Marc Berman 1, Dan Coverdale 2, Mike Curran 1, Matt Labick 14, Will Mascio 3, Anthony Scott 9, Allen Williams 14.

Tri-County League

Wyncote 20 17 7 17 - 61

Mercy Vocational 15 6 12 22 - 55

W: Dariel Harris 2, Kenny Johnson 28, Aaron Lee 2, Keith Shepard 11, Shaun Simmons 4, Denzel White 14.

MV: Bill Boggs 14, David Brown 4, Jeremiah Graham 4, Jim Head 6, Mike Maciejewski 17, Tyrone Martin 4, Rasheed Morrison 4, Albert Pigford 2.

Nonleague

Bok 12 8 26 16 - 62

Olney 14 13 9 19 - 55

B: Corey Curtis 4, Tyshaun Harper 14, Hassan Jones 7, Chris Parks 19, Brahkim Poole 14, Khaleem Williams 4.

O: Terrance Bennett 9, Tito Burgos 2, Khailief Coates 10, Devan Harris 4, Danny Hinton 8, Ray Jaggon 4, Armandi Marshall 2, Raheem Murray 5, Sam Pagan 9, Richard Ramos 2.

Parkway 10 15 10 22 - 57

Overbrook 18 19 14 18 - 69

P: Kenny Bagwell 19, Corey Blake 6, Daryl Branch 1, Robert Gilliam 3, Terrell McClure 4, Kyle McNair 2, Michael St.John 2, Malik Walker 6, Rodsewell Wells 14.

O(: Marcellus Chism 3, Justin Clarkson 6, Thomas Edwards 14, Vernon Harris 17, Nurideen Lindsey 17, Najee Underwood 12.

Nueva Esperanza 19 17 8 10 - 54

Saul 11 4 14 2 - 31

NE: Ben Alexander 4, Andy Bousono 15, Charles Campbell 18, Elias Martinez 12, Alfredo Santana 5.

S: David Cuadrado 5, Jonathan Medina 5, Justin Nelson 2, Dominic Randall 2, Jamar Smith 4, Tyrell Smith 4, Xavier Williams 9.

Masterman 19 17 8 8 - 52

Swenson 9 16 14 18 - 57

M: Evan Hunt 3, Sam Jung 3, Jordan Perkins 22, Bryan Stevenson 9, Kirk Wynn 15.

S: Mike Carroll 8, Anatoly Dukhin 7, Kervyn Haynes 4, Jurras Jackson 10, Greg Manning 9, Krentz Sainte 19.

Friends Select 20 17 6 8 - 51

CAPA 7 6 14 18 - 45

FS: Bruce Jackson 10, Zack Kowalski 7, Jon Mozes 4, Brad Presant 4, Ben Roach 4, Corey Smith 6, Zach Winthrop 2, Alex Zimmerman 14.

C: Odunjo Copeland 6, Bryan Dearry 6, Ghee 4, Powers 3, Ronald Roberts 26.

Mastery Charter 8 11 13 9 - 41

Bishop McDevitt 15 16 22 7 - 60

MC: Rossini Carter 6, Eddie Egerlon 8, Kadeem Graham 7, Jaleel Khabeer 4, Arvell Knox 4, Malcolm Lyles 10, Anthony Thompson 2.

BM: R.P. Boyle 6, Matt Davis 2, Pat Doyle 8, Dan Drennen 4, Courtney Havens 5, Matt Shervin 14, James Williams 21.

Math, Civics & Science 18 24 13 15 - 70

Friends' Central 21 5 9 22 - 57

MC&S: Kenny Adams 2, John Brown 1, Charles Brown 5, Franklin Harris 19, Eric Johnson 9, Jeffrey Lord 4, Jose Ortiz 18, Zaahir Smith 8, Alan Womack 4.

FC: Matt Buchwald 3, Cyleb Burton 17, Peter Chawaga 3, Devin Coleman 10, Lance Jones 2, Malique Killing 4, Henry Lobb 9, Sam Propper 6, Ahmed Zachary 3.

International Christian 14 18 21 14 - 67

Del-Val Charter 9 17 16 24 - 66

IC: Chris Bell 9, Terrell Foster 19, Farley Lloyd 14, Rumeal Odrick 5, Cassius Reynolds 14, Chris Squire 6.

DC: Terrell Jenkins 6, Malcolm King 6, Kevin Mack 24, Khalil Meadows 11, Jeremiah Mitchell 7, Dain Suber 12.

Glen Mills 13 18 18 22 - 71

Southern 18 19 22 21 - 80

GM: Fran Drummond 8, Anthony Hall 2, Jenkins 2, Aaric Murray 32, Darnell Plummer 8, Willie Snowden 9, Joe Sucharski 4, Phil Worsham 6.

S: Vaughn Clark 8, Furnell Doster 12, Shaquille Gaskins 2, Jamir Hanner 12, Haywood Henderson 5, Nasir Johnson 4, Deshon Minnis 5, Antoine Reese 20, Anthony Reese 12.

Marple Newtown 10 12 13 16 - 51

Haverford School 7 20 13 16 - 56

MN: Michael Angelos 3, Tyler Fullington 4, Steven Giordano 4, Steven Nucci 2, John Rutecki 16, Soutiri Sapnas 22.

HS: A.J. Jones 13, Lou Karapanagiotides 11, Ryan Kearney 5, Sam Kurtzman 7, Matt Wunderlich 20.

Council Rock South 2 30 11 15 - 58

Upper Moreland 5 10 15 12 - 42

CRS: Jim Bea 9, Eric Beck 9, Tom Boyd 1, Jamie Conway 9, Joe Crane 13, Drew Stoll 10, Mike Topley 4, Vince Visco 3.

UM: Sean Caldwell 18, Mark Carradorini 7, Jamel Clay 2, Yaseen Harper 9, Dmitri Miller 6.

Scotland School 11 11 20 23 - 65

Prep Charter 25 17 14 22 - 78

SS: Debrest 6, Gresham 6, Harmon 10, Johnson 19, Kaynick 11, Stewart 13.

PC: Shaquille Duncan 4, Parrish Grant 18, Matthew Hankerson 2, Tyree Harris 18, Zaahid Holloman 7, Ferg Myrick 23, Kyle Overton 3, Khalil Raines 3.

Upper Darby 11 6 18 11 - 46

Norristown 21 15 16 12 - 64

UD: Amir Abdul-Hakeem 7, Basil Jones 5, Jamir McRae 8, Trent Pickard 6, Montrail Talford 2, George Vlahos 2, Khayri West 16.

N: Maurice Briggs 4, Russell Graham 17, Sheldon Mayer 4, James Ramsey 9, Paul Savage 2, Vonte Shippen 10, Jared Smart 4, Khalif Wyatt 14.

Academy Park 8 7 18 10 - 43

Cardinal O'Hara 13 12 6 17 - 48

AP: Jaron Johnson 19, Devon Kane 6, McClendon 5, Jordan Tucker 1, Kyreek Tyler 6, Mike Weaver 6.

CO: Jim Kelleher 15, Kevin Merkle 1, Matt Romano 6, Josh Showers 6, Zach Tansey 10, Ryan Wolski 10.

Spring-Ford 19 4 13 11 - 47

William Tennent 12 11 7 9 - 39

S: Doug Berzins 13, Sean Clark 4, James Detweiler 4, Dave Leister 12, Gary Lynch 9, Scott Sisson 2, Zachary Tupper 3.

WT: Ray Horn 5, Kyle McDonnell 16, Dan Monk 10, Jeff Pio 2, Kelly Vargas 4, Max Weintraub 2.

Penn Wood 10 12 11 8 4 1 2 - 48

Bonner 9 12 8 12 4 1 9 - 55

PW: Jovan Edwards 3, Tyree Johnson 9, Duane Johnson 18, Shawn Oakman 3, Dequan Pelzer 2, Austin Smith 8, Thomas White 5.

MB: Brian Boyle 3, Calvin 4, Jamal Melvin 12, Rob Siter 14, Brian Smith 2, Henry Smith 8, Lijah Thompson 12.

Girls' Basketball Boxes

Nike Classic

Hawaii Punahou 17 4 7 6 - 34

Archbishop Carroll 14 18 17 14 - 63

HP: Jensen 2, Kuehn 10, Nomura 8, Shawna-Lyn 10, Torres 4.

AC: Gabby Capuzzi 2, Kaitlin Cole 9, Lauren Comly 7, Marlee Hagan 2, Deanna Kelly 8, Hollie Mershon 5, Meg Pearson 18, Kerri Shields 3, Erin Shields 8, Lauren Wells 1.

Del-Val League

Penn Wood 15 16 5 11 - 47

Academy Park 15 6 11 18 - 50

PW: Loretta Barbieri 2, Robbia Hines 32, Owoumi Jolaoso 2, Alisa Roberts 11.

AP: Amanda Congialdi 15, Leina Doran 2, Christine Mako 11, Daisy Marrero 2, Viola Poole 10, Britney Ramsey 8, Danielle Sterling 2.

Public League

Mariana Bracetti 3 2 4 2 - 11

Del-Val Charter 14 20 11 6 - 51

MB: Hilda 2, Kashiya 8, Linette 1.

DC: Bradley-Wilson 27, Miracle Brown 2, C. Crawford 6, K. Scott 2, A. Scott 4, Skinner 6, Spencer 4.

Germantown 4 16 14 11 - 45

Frankford 3 9 21 26 - 59

G: Latifah Edwards 6, Alicia Franklin 2, Damira Holden 2, Maya Malcolm 6, Calina Poindexter 8, Alicia Wilson 21.

F: Fatimah Brand 4, Wyaneisha Griffin 6, Dionne Harris 31, Nahjaa Haynes 2, Shanika McCloud 8, Michelle Williams 8.

Lincoln 12 13 19 11 - 55

Washington 5 7 13 8 - 33

L: Semina Badnjevic 9, Sabrina Boulware 7, Nefertitti Huckaby 13, Nefertarri Huckaby 12, Brittany Jackson 6, Paige Medlar 5, Warner 3.

W: Brittany Collier 11, Jazmyne Ellzy 5, Veronica Hires 6, Kayce McElroy 4, Simbiat Owodonni 2, Taesha Smith 5.

West Philadelphia 11 9 8 10 - 38

Bok 6 6 9 9 - 30

WP: Kadidra Johnson 2, Taft Minnick 5, Tiahara Patterson 2, Shaquanna Washington 20, Nidirah Williams 1, Syretta Williams 8.

B: Victoria Blaylock 6, Alice Keosann 8, Shanah Miller 10, Fatoumata Sangare 4, Marcia Stinney 2.

Engineering & Science 33 11 16 12 - 72

Franklin Learning Center 6 6 10 10 - 32

E&S: Justine Davis 8, Sharay Hall 7, Shamyra Hammond 12, Keisha Hampton 16, Brittany Hrynko 2, Vanessa Johnson 2, Shanda Kennedy 3, Dallas Meadows 11, Marqesah Spicer 2, Brittany Williams 9.

FLC: Fields 4, Frisby 16, Natasha Keele 2, McGinley 2, Wilson 8.

Edison 10 15 11 7 - 43

Dobbins 12 24 12 11 - 59

E: Carolyn Carrea 1, Tesha Cruz 15, Jarinet Hernandez 6, Jimenez 4, Lewis 16, Christena Morales 1.

D: Brooklyn Anderson 6, Lykeisha Fasset 15, Tyniqua Henderson 14, Marceeta Holmes 10, Conthisa Patterson 2, Shanell Robinson 3, Kimberleigh Tanner 7, Summer Woods 2.

Franklin Towne Charter 8 12 4 8 - 32

William Penn 5 11 9 12 - 37

FTC: Carly Bongart 2, Meaghan Dickenson 8, Paige Dolan 7, Megan McGuigan 2, Danielle Morris 2, Megan Tuffy 11.

WP: Gallishaw 17, Henry 8, Johnson 6, McPhil 2, Thomas 4.

Freire Charter 21 14 15 7 - 57

Phila. Electrical 4 4 6 11 - 25

FC: Raquel Flemings 18, Shawnell McKeither 7, Yasmeen Thompson 7, Asia Watson 6, Cyara Woodridge 19.

PE: Ashton Clark 18, Shaneeka Williams 4, Ashley Wooding 3.

Communications Tech 6 5 10 4 - 25

Bodine 19 23 15 9 - 66

CT: Shalae Davenport 2, Brooke Garett 14, Alexis Jenkins 5, Smith 4.

B: Kyanah Cole 2, Anna Delvecchio 2, Jasmine Elum 24, Angel Gaffney 6, Chikilra Goodman 12, Laneisha Murcheson 11, Samiyah Soto 7, Aishia Soto 2.

University City 16 17 15 9 - 57

Rhodes 5 7 5 7 - 24

UC: Ashley Adams 6, Kenysha Crosby 6, Shakeerah Frye 8, Desiree Lawrence 10, Khadijah Pennington 8, Antoinette Robinson 7, Rickkia Scott 3, Quinnie Washington 9.

R: Desiree Johnson 16, Shana Moody 1, Shanlec Peterson 2, Weekly 1, Jade Williams 4.

Phila. Academy Charter 8 4 16 10 - 38

Mastery Charter 12 6 7 12 - 37

PAC: Sam Forgas 5, Jillian Guidemann 5, Ashley Hettel 4, Stephanie Kates 17, Ashlyn Lawless 2, Bonnie McQuilan 5.

MC: Fatimah Dulany 2, Randy Reed 21, Shydeena Rogers 10, Candace Walker 2, Teosha Williams 2.

Olney 5 7 11 5 8 - 36

Girls High 8 2 4 14 5 - 33

O: Jessica Aponte 5, Kareema Connell 4, Joy Graves 4, Jatoya Harris 18, Shakira Russell 5.

GH: Briana Clanton 3, Raina Lewis 6, Joelle Neilson 15, Leporsche Thomas 5, Lucy Ukur 4.

Northeast 16 23 20 13 - 72

Martin Luther King 7 8 8 1 - 24

N: Anderson 4, Satoria Bell 16, Alisa Cornel 6, Dejanae Davis 5, Janaia Elum 8, Alishya Flanagan 8, Peaches Nesmith 9, C. Ross 9, Rozdzielski 7.

MLK: Latrace Johnson 4, Princess Rahman 2, Yasmineah Williams 18.

Prep Charter 22 22 18 22 - 84

Parkway 5 12 16 14 - 47

PC: Tyjma Bacon 1, Lashay Banks 18, Courtney Edmonds 13, Danielle Fego 1, Robyn Harcum 9, Ayanna Holloway 4, Erin Hunley 6, Raven Jones 11, Nyderra Lee 4, Aleya Miller 8, Khalisha Royal 9.

P: Nicole Boyd 11, Bria Butler 15, Kris Butler 7, Shannon Lamar 5, Adaya Thomas 6, Bonatea Womack 3.

Suburban One American

Plymouth Whitemarsh 16 11 9 20 - 56

Springfield (M) 8 9 8 20 - 45

PW: Ange Branigan 12, Alyssa Butcher 4, Sam Cipar 9, Jen Kopsie 9, Dori Licwinko 7, Taylor McGarvey 3, Lexi Piazza 12.

S(: Shannon Carabba 2, Chloe Coleman 5, Donna Difilippo 12, Elise Difilippo 8, Briana Scafidi 9, Morgan Smith 9.

Nonleague

Notre Dame (N.J.) 2 2 10 7 - 21

Neshaminy 16 16 10 8 - 50

ND(: Bimon 9, Chrisitan 2, Cortis 2, Esposito 6, Vernon 2.

N: Paige Alexander 6, Moriah Allen 2, Jessica Brawn 3, Sarah Harrison 6, Amanda Lally 5, Kelsey Ryan 6, Jackie Shunkwiler 12, Stephanie Slivka 2, Jennifer Slivka 5, Avery Wunder 3.

Baldwin 6 8 5 15 - 34

Germantown Friends 17 14 12 15 - 58

B: Candell 2, Claire Henkel 4, Kathopoulis 2, Pearlstein 2, Maggie May Shields 14, Sims 6, Sloan Warren 4.

GF: Isabel Janzen 2, Maddie McFerrin 2, Marisol McKee 16, Jessica Moody 1, Talitha Smith 19, Shelby Tucker 4, Nina Voith 14.

Lower Moreland 21 13 13 3 - 50

Friends Select 2 0 1 3 - 6

LM: Remy Agins 1, Lindsay Alexander 3, Nicole Cataline 14, Nicole Dougherty 7, Remi Gerwitz 2, Stephania Incollingo 2, Kelly McGarry 8, Kristin McKale 5, Harley Miller 2, Linzee Vaccaro 4, Julie Wojohowiecz 2.

FS: Phoebe Hopkins 3, Abbe Stern 1, Wylie Wilson 2.

Little Flower 10 6 12 17 - 45

George School 8 12 7 13 - 40

LF: Melissa Benson 6, Sarah Cayer 1, Annemarie Collins 6, Kellie Lorence 2, Sydney Mallory 6, Aushirae Powell 10, Jamie Shackles 6, Jackie Thomas 8.

GS: Lisa Bernardini 17, Capri Bronaugh-LaRocca 11, Liz Stevens 8, Emily Stevens 4.

Pennridge 5 2 8 17 - 32

Souderton 9 14 7 12 - 42

P: Jordan Dominic 7, Marissa Kunkle 6, Lindsey Lyons 10, Andrea McClatchy 2, Sam Simononis 7.

S: Averie Brittin 13, Trisha Gawronski 2, Sarita Kundrod 2, Angie Palmerio 12, Ashley Sammaritano 3, Monica Schmidt 6, Teanna Ziegler 4.

Upper Darby 17 14 14 17 - 62

North Penn 3 14 4 12 - 33

UD: Diamond Beckford 23, Dior Brown 10, Erika Ficklin 4, Shaleta Heyward 14, Hill 4, Murphy 2, Courtney Murphy 3, Pottel 2.

NP: Taylor Alston 2, Sara Ciaverelli 4, Sam Ehinger 4, Shannon Knauer 5, Mimi Kokoska 3, Kristen Pifer 2, Shakia Robinson 4, Janelle Stawasz 4, Mary Ward 5.

Perkiomen Valley 15 8 19 22 - 64

Lower Merion 12 15 13 12 - 52

PV: Amarra Boone 4, Leigh Carbutt 4, Megan Finn 13, Paige Hanley 7, Chantel Mattiola 15, Courtney Nyce 13, Sam Pagel 8.

LM: Lil Carney 16, Alvita Clemons 8, Molly Hanlon 9, Boyana Muratovic 2, Amy Woods 8, Rekik Worku 9.

Upper Moreland 4 2 4 6 - 16

Council Rock South 11 17 13 9 - 50

UM: Krista Campoli 8, Depree 4, Doyle 2, Tasha Reeves 2.

CRS: Jenna Adams 16, Chelsea Allen 7, Les Britton 8, Stephanie Gillio 2, Tori Goodwin 2, Lindsey Kirlin 3, Emily Nowicke 3, Danielle O'Connell 2, Ann Silverthorn 7.

Today's Schedule

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

New Hope-Solebury at Lower Moreland, 7:30

Devon Prep at Bristol, 7:30

CENTRAL LEAGUE

Penncrest at Haverford High, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Unionville at Bayard Rustin, 7:30

Oxford at Kennett, 7:30

West Chester East at W.C. Henderson, 7:30

Downingtown East at Coatesville, 7:30

DEL-VAL LEAGUE

Chichester at Harriton

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends at Shipley, 5:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottstown at Owen J. Roberts, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Olney at Fels, 3

Northeast at Kensington, 3

Lincoln at Communications Tech, 3

Dobbins at Ben Franklin, 3

Frankford at Swenson, 3

Washington at William Penn, 3

FitzSimons at Mastbaum, 3

Engineering & Science at Phila. Electrical, 3

Overbrook (Pa.) at Martin Luther King, 3

Southern at Germantown, 3

University City at West Philadelphia, 3

Bartram at Franklin Towne Charter, 3

Simon Gratz at Edison, 3

Central at Furness, 3

Franklin Learning Center at Bok, 3

Sayre at Roxborough, 3

NONLEAGUE

New Media Charter at Bodine, 3

GAMP at Phila. Academy Charter, 3

Paul Robeson at Math, Civics and Science, 3:15

DeLaSalle at City Center, 3:45

Germantown Friends at Episcopal Academy, 3:45 World Communications at Mariana Bracetti, 4

Chestnut Hill at George School, 4:15

Stern Hebrew at Pa. School for Deaf, 4:30

Calvary Baptist at Baptist High, 5

Lehigh Christian at West-Mont Christian, 5:15

King's Christian at Christian Academy, 5:30

Pottsgrove at Octorara, 7

Calvary Christian at Faith Christian, 7

Great Valley at Upper Merion, 7

Central Bucks East at Germantown Academy, 9

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Morrisville at Bristol, 3:30

CATHOLIC ACADEMIES

Mount St. Joseph at Nazareth Academy, 5:15

Gwynedd-Mercy at St. Basil, 5:15

Sacred Heart (Pa.) at Villa Joseph Marie, 5:15

CATHOLIC LEAGUE NORTH

Conwell-Egan at Bishop McDevitt, 6

CENTRAL LEAGUE

Haverford High at Penncrest, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Bayard Rustin at Unionville, 7:30

Avon Grove at Bishop Shanahan, 7:30

Coatesville at Downingtown East, 7:30

Kennett at Oxford, 7:30

W.C. Henderson at West Chester East, 7:30

DEL-VAL LEAGUE

Chester at Sun Valley, 7:30

PENN-JERSEY LEAGUE

International Christian at Barrack Hebrew, 4

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts at Upper Perkiomen, 6:30

NONLEAGUE

Calvary Baptist at Baptist High, 3:30

Calvary Christian at Faith Christian, 4

West-Mont Christian at Lehigh Christian, 4

Christian Academy at King's Christian, 4

Notre Dame at Villa Maria, 5:15

Conwell-Egan at Pennsbury, 7

Hatboro-Horsham at Spring-Ford, 7

Pottsgrove at Great Valley, 7

Upper Merion at Phoenixville, 7:30

Downingtown West at Lansdale Catholic, 7:30

Octorara at Garnet Valley, 7:30

St. Pius X at New Hope-Solebury, 7:30

CHRISTOPHER DOCK TOURNAMENT

Truman vs. Phil-Mont at Christopher Dock, 6

Upper Moreland at Christopher Dock, 7:30

NIKE TOURNAMENT

At Phoenix, Ariz

SECOND ROUND

Archbishop Carroll vs. Long Beach Poly, 7:40

Wrestling

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennridge at Harry S Truman, 7

NONLEAGUE

Abington Friends at Phil-Mont Christian, 3:45

Burlington City (N.J.) at Delco Christian, 6

Upper Dublin at Pottsgrove, 6:30

Bowling

BOYS

La Salle at Archbishop Ryan, 3:30

Monsignor Bonner at St. Joseph's Prep, 3:30

Archbishop Wood at North Catholic, 3:30

Neumann-Goretti at Roman Catholic, 3:30

COED

Council Rock South at Pennsbury, 3

Truman at Neshaminy, 3

Plymouth Whitemarsh at North Penn, 3:30

Bristol at Council Rock North, 3:30

Swimming

BOYS

Oxford at Sun Valley, 3:30

Salesianum at Malvern Prep, 3:30

Wilmington Friends at Episcopal Academy, 3:45

Glen Mills at Strath Haven, 3:45

GIRLS

Merion Mercy at Strath Haven, 3:45

Schuylkill Valley at Owen J. Roberts, 3:45

Oxford at Sun Valley, 3:30

St. Pius X, Interboro at Nazareth Academy, 4:30 (Shafer Middle School)

COED

Bensalem vs C. R. South (at C.R. North), 3:30

Norristown at Upper Merion, 3:30

Oxford at Sun Valley, 3:30

Council Rock North at Souderton, 3:45

Haverford High at Garnet Valley, 4

Springfield (M) at Radnor, 4

Upper Dublin at North Penn, 7

Girls' Volleyball

NONLEAGUE

Springside at Shipley, 5

Boys' Basketball Standings

Through Tuesday.

PUBLIC LEAGUE League   Overall

Division A W   L   W   L

Southern. . . 3   0   6   1

Bartram. . . 3   0   5   2

Franklin Learning Center. . . 3   0   4   0

Martin Luther King. . . 3   0   3   0

Overbrook. . . 3   0   3   5

Roxborough. . . 2   1   6   3

Simon Gratz. . . 2   1   3   3

Central. . . 1   2   3   6

Edison. . . 1   2   2   2

Furness. . . 1   2   2   3

Sayre. . . 1   2   1   4

University City. . . 1   2   1   8

Bok. . . 0   3   2   4

Germantown . . . 0   3   2   4

Franklin Towne Charter. . . 0   3   1   5

West Philadelphia. . . 0   3   0   5

League   Overall

Division B W   L   W   L

Ben Franklin. . . 3   0   7   0

Communications Tech. . . 3   0   6   0

Engineering & Science. . . 3   0   5   2

Frankford. . . 3   0   5   2

Philadelphia Electrical. . . 2   1   4   2

William Penn. . . 2   1   2   3

FitzSimons. . . 2   1   2   4

Lincoln. . . 1   2   7   2

Kensington. . . 1   2   4   3

Olney. . . 1   2   3   3

Washington. . . 1   2   2   2

Dobbins. . . 1   2   2   3

Northeast. . . 1   2   2   4

Swenson. . . 0   3   2   6

Mastbaum. . . 0   3   2   8

Fels. . . 0   3   0   5

League   Overall

Division C W   L   W   L

Hope Charter. . . 0   0   5   1

Imhotep Charter. . . 0   0   4   2

World Communications. . . 0   0   3   1

Math, Civics and Science. . . 0   0   3   2

Freire Charter. . . 0   0   2   1

Prep Charter. . . 0   0   2   1

Nueva Esperanza. . . 0   0   2   3

New Media. . . 0   0   1   1

Phila. Academy Charter. . . 0   0   1   2

Del-Val Charter. . . 0   0   0   3

Mastery Charter. . . 0   0   0   3

League   Overall

Division D W   L   W   L

Strawberry Mansion. . . 0   0   4   2

GAMP. . . 0   0   4   3

Mariana Bracetti. . . 0   0   4   3

Bodine. . . 0   0   4   6

Vaux. . . 0   0   3   2

Saul. . . 0   0   3   4

Masterman. . . 0   0   2   6

Lamberton. . . 0   0   1   3

Paul Robeson. . . 0   0   1   3

Parkway. . . 0   0   1   5

CAPA. . . 0   0   0   3

CATHOLIC LEAGUE League   Overall

Northern Division W   L   W   L

Bishop McDevitt. . . 0   0   6   1

Archbishop Wood. . . 0   0   6   2

Conwell-Egan. . . 0   0   5   1

Archbishop Ryan. . . 0   0   5   3

La Salle. . . 0   0   5   3

North Catholic. . . 0   0   4   2

Father Judge. . . 0   0   4   3

Cardinal Dougherty. . . 0   0   3   4

League   Overall

Southern Division W   L   W   L

West Catholic. . . 0   0   6   1

Neumann-Goretti. . . 0   0   4   1

Monsignor Bonner. . . 0   0   4   2

St. Joseph's Prep. . . 0   0   4   3

Archbishop Carroll. . . 0   0   4   4

Roman Catholic. . . 0   0   3   2

Cardinal O'Hara. . . 0   0   3   4

Kennedy-Kenrick. . . 0   0   2   5

INTER-AC LEAGUE League   Overall

W   L   W   L

Chestnut Hill Academy. . . 0   0   7   1

Haverford School. . . 0   0   6   3

Malvern Prep. . . 0   0   5   3

Germantown Academy. . . 0   0   4   5

Episcopal Academy. . . 0   0   2   5

Penn Charter. . . 0   0   0   7