Yesterday's Results

Boys' Basketball

AMARE STOUDEMIRE INVITATIONAL

Neumann-Goretti 65, West Lake (Ga.) 58

BICENTENNIAL LEAGUE

Devon Prep 67, Bristol 57

CENTRAL LEAGUE

Haverford High 60, Penncrest 38

CHES-MONT LEAGUE

Oxford 49, Kennett 39

W.C. Henderson 47, West Chester East 34

Coatesville 45, Downingtown East 44

DEL-VAL LEAGUE

Chichester 60, Harriton 53

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends 42, Shipley 40

PUBLIC LEAGUE

Olney 64, Fels 59

Northeast 67, Kensington 60

Communications Tech 101, Lincoln 34

Ben Franklin 65, Dobbins 62 (OT)

Frankford 93, Swenson 43

William Penn 56, Washington 51

FitzSimons 68, Mastbaum 65

Engineering & Science 34, Phila. Electrical 28

Martin Luther King 79, Overbrook 74

Southern 80, Germantown 68

University City 58, West Philadelphia 50

Bartram 72, Franklin Towne Charter 41

Simon Gratz 59, Edison 56

Central 74, Furness 51

Bok 63, Franklin Learning Center 59

Roxborough 58, Sayre 57

NONLEAGUE

Pottstown 68, Christopher Dock 51

Hill School 78, University of Penn JV 58

Bodine 46, New Media Charter 37

GAMP 62, Phila. Academy Charter 49

Math, Civics & Science 87, Paul Robeson 73

DeLaSalle 50, City Center 47

Episcopal Academy 62, Germantown Friends 40

International Christian 50, Barrack Hebrew 34

Mariana Bracetti 62, World Comm. 61 (OT)

Chestnut Hill 47, George School 26

Stern Hebrew 57, Pa. School for Deaf 33

West-Mont Christian 55, Lehigh Christian 25

Christian Academy 58, King's Christian 41

Octorara 68, Pottsgrove 59

Faith Christian 80, Calvary Christian 60

Great Valley 52, Upper Merion 42

Central Bucks East 56, Germantown Academy 53

Girls' Basketball

BEACH BALL CLASSIC

Victory Christian (N.C.) 61, Central 26

CHRISTOPHER DOCK TOURNAMENT

Truman 47, Phil-Mont Christian 43 (OT)

Christopher Dock 53, Upper Moreland 20

NIKE TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Germantown Academy 60, Acalanes (Cal.) 29

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol 34, Morrisville 26

CATHOLIC ACADEMIES

Mount St. Joseph 52, Nazareth Academy 32

Villa Joseph Marie 69, Sacred Heart 33

CATHOLIC LEAGUE NORTH

Conwell-Egan 70, Bishop McDevitt 34

CENTRAL LEAGUE

Haverford High 42, Penncrest 37

CHES-MONT LEAGUE

Unionville 44, Bayard Rustin 43

Downingtown East 68, Coatesville 11

Oxford 46, Kennett 40

W.C. Henderson 39, West Chester East 28

DEL-VAL LEAGUE

Sun Valley 54, Chester 46

PENN-JERSEY LEAGUE

Barrack Hebrew 36, International Christian 12

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen 45, Owen J. Roberts 41

NONLEAGUE

Interboro 55, Paulsboro 49

Faith Christian 64, Calvary Christian 33

Lehigh Christian 53, West-Mont Christian 35

Christian Academy 38, King's Christian 26

Spring-Ford 53, Hatboro-Horsham 31

Great Valley 48, Pottsgrove 22

Downingtown West 58, Lansdale Catholic 27

Garnet Valley 51, Octorara 38

St. Pius X 65, New Hope-Solebury 60

Bowling

BOYS

North Catholic 4, Archbishop Wood 0

(NC: John Rooney 279 game, Andy Jander 614 series; AW: Will Stephens 212 game, 540 series)

Father Judge 4, Cardinal Dougherty 0

(FJ: Paul Beeman 243 game, 630 series; CD: John Wynder 227 game, Gordan Barksdale 598 series)

Archbishop Ryan 4, La Salle 0

(AR: Rick Mitchell 226 game, 658 series; L: Fischer 226 game, 546 series)

North Penn 4, Plymouth Whitemarsh 0

(NP: Mike Stadnycki 209 game, Tom DiFrancesco 597 series; PW: Chris Cuthbertson 245 game, 585 series)

GIRLS

North Penn 3, Plymouth Whitemarsh 1

(NP: Christine Tsai 196 game, Jenna Thomas 465 series; PW: Amy Costello 184 game, 477 series)

Swimming

COED

Central Co-op 111, Washington 53

(C: Stefen Galenini won 200 freestyle, 500 freestyle; Franke Thompson won 200 IM, 100 backstroke)

Girls High 115, West Region 46

(GH: Bria Bennett 1:16.55 100 butterfly; 1:05.56 100 freestyle; WR: Stefan McKall 2:34.5 200 IM, 1:03.8 100 backstroke)

Boys' Basketball Boxes

Amare Stoudemire Invitational

West Lake (Ga.) 10 13 13 22 - 58

Neumann-Goretti 14 18 15 18 - 65

WL: Bryant 2, Fields 6, Gamble 9, Thornton 2, Watts 20, Willis 19.

N: Tony Chennault 17, Tyreek Duren 8, Irwin 3, Mustafa Jones 3, Daniel Stewart 8, Tyrell Taylor 6, Jamal Wilson 20.

City Of Palms Classic

Scott County (Ky.) 15 16 13 25 - 69

Chester 18 9 23 33 - 83

SC: Adams 9, Birchfield 4, Ford 2, Forest 3, Guyn 9, Hundley 13, Lee 14, Portwood 15.

C: Mark Burrell 2, Karon Burton 22, Mark Collins 3, Kevin Green-Germany 9, Rahlir Jefferson 14, Russell Johnson 7, Nasir Robinson 26.

Bicentennial League

Devon Prep 22 12 21 12 - 67

Bristol 10 12 21 14 - 57

DP: Ryan Carroll 17, Crowe 2, Jeff Hughes 11, Neil Moerman 13, Matt Regan 16, Rigsby 8.

B: Thomas Bradley 2, Shane Davis 31, Jon Hall 4, Anthony Pinelli 4, Derek Torres 10, Steve Wade 6.

Central League

Penncrest 7 15 11 5 - 38

Haverford High 13 20 16 11 - 60

P: Rick Bailey 3, Kendal Beamon 19, Frank Dziobczynski 2, Holman-Little 5, Radomicki 9.

HH: Joe Cafferky 14, Dave Cassaneli 8, Kenny Hopely 11, Mike Leibig 12, Andrew McEntee 7, Jake Mingey 6, Dante Pergolese 2.

Ches-Mont League

West Chester East 10 7 5 12 - 34

W.C. Henderson 11 8 4 24 - 47

WCE: Eric Anderson 6, Aaron Bolden 15, Matt Maday 6, Justin Orton 7.

WH: Bjoern Brauner 2, Austin Constable 2, Scott Fenton 6, Okoya Flint 2, Russell Jacobs 4, Glen Richards 14, John Rowland 6, Andrew Schommer 8, Evan Trupkovich 3.

Oxford 12 12 9 16 - 49

Kennett 7 13 11 8 - 39

O: Derek Allen 12, Justin Curry 6, Torrin Davis 2, Darren El 12, Pugh 3, Brennan Robinson 14.

K: Kenoye Eke 6, Greg Jackson 10, Anthony Lopez 8, McLeod 3, Pierson 4, Julian Rose 8.

Downingtown East 10 13 12 9 - 44

Coatesville 14 9 14 8 - 45

DE: Justin Hummel 9, Zach Kleemeyer 2, Scott March 2, Eddie Matta 4, Ty Savastio 16, Avery Suelzer 9, David Whitehead 2.

C: Victor Ford 9, Randall Grant 7, Terrence Koon 6, Alex Reed 1, Stan Shelton 5, Jamahl Slater 2, Brandon Smith 12, Ted Smith 3.

Del-Val League

Chichester 22 13 8 17 - 60

Harriton 14 8 14 17 - 53

C: Malik Carter 2, Dan Clapp 5, Ahmad Graves 5, Fred Murray 4, Ray Palladino 13, Brian Parker 18, Carmelo Rodriguez 7, Richard Todd 6.

H: Vince Bush 12, Kerry Gregory 11, John Marshall 14, Kelvin Nance 16.

Friends Schools League

Abington Friends 7 11 11 13 - 42

Shipley 4 18 10 8 - 40

AF: Bryan Cohen 10, Joe Gripper 9, Jake Lerner 17, Anthony Samuels 2, Walther 2, Will Wise 2.

S: David Balderston 6, Charles Dalrymple 5, Armand Leaks 6, John McCann 10, Aaron Summers 13.

Public League

Bartram 14 11 28 19 - 72

Franklin Towne Charter 11 7 16 7 - 41

B: Devon Bernard 2, Matt Cohen 2, Michael Dudley 3, Clarck Dure 6, Michael Edmondson 2, Novar Gadson 14, Tyrone Garland 16, Quadrice Hendrix 2, Oscar Lawrence 6, Ishamar Malcolm 1, Danny Walker 12, Tyreese Wheeler 6.

FTC: Ray Boyd 2, Randy Emerson 4, Matt Lyons 5, Jared Schwarz 22, David Vaughan 8.

Engineering & Science 8 6 7 13 - 34

Phila. Electrical 8 5 6 9 - 28

E&S: Marcus Brown 9, Jamil Cherry 10, Christian Gill 2, Michael Gill 7, Andre Howard 6.

PE: Rasheed Harris 3, Marcus Langley 2, Sean McCall 10, Jabreil McLeod 8, Brandon Williams 5.

Overbrook 19 15 18 22 - 74

Martin Luther King 15 17 18 29 - 79

O: Marcellus Chism 2, Ray Clark 2, Justin Clarkson 11, Thomas Edwards 12, Vernon Harris 8, Nurideen Lindsey 36, Najee Underwood 3.

MLK: Alex Gaddy 29, Sean Rogers 9, Jeff Rozier 8, Dwain Winkfield 14, Antonio Wormley 19.

FitzSimons 13 15 17 23 - 68

Mastbaum 11 20 11 23 - 65

F: Kion Coats 20, Charles Collins 13, Tyrell Johnson 6, Anthony Razor 21, Tyrone Waters 8.

M: Jones 2, Michael Rainey 24, Calvin Schofield 10, Marvin Smith 19, Stuart 8, Vodopija 2.

Lincoln 8 5 14 7 - 34

Communications Tech 25 27 26 23 - 101

L: Jerome Brown 4, Bledi Como 6, David Goldsmith 2, Dorrell Harrington 8, Maurice Robinson 10, Jamar Winn 4.

CT: Mozerawah Berkel 2, Tayvonne Briggs 3, Ted Carson 2, Orlando Ensley 9, Chris Jones 12, Manny Jordan 6, Antonio Monroe 14, Preston Nelson 5, Andrew Randall 32, Marcel Reynolds 5, Raheem Roher 7, Shaquille Shannon 1, Carrington Ward 3.

Simon Gratz 14 17 11 17 - 59

Edison 9 10 16 21 - 56

SG: Leroy Evans 15, Denzell Gatewood 6, Sabree Johnson 6, Alibaba Odd 16, Travis White 16.

E: George Baker 16, Akeem Chisholm 5, Eric Jones 17, Luis Martinez 18.

Franklin Learning Center 14 21 16 8 - 59

Bok 14 13 16 20 - 63

FLC: Turhan Griffin 4, Karl Riley 2, Kyle Sawyer 26, Khalief Trawick 13, Jake Wasco 7, Ryan White 7.

B: Corey Curtis 5, Joshua Garnett 2, Tremell Green 11, Tyshaun Harper 15, Hassan Jones 2, Chris Parks 26, Anthony Scott 2.

University City 9 14 21 14 - 58

West Philadelphia 2 15 21 12 - 50

UC: Brian Coleman 6, Kevin Garris 12, Marcus Holland 18, Desmond Lloyd 4, Raymond Nesbitt 13, Michael Sheed 5.

WP: Jeffrey Davis 2, Tyrell Daye 7, Quadeer Devaughn 2, Nigell Hester 15, Miguel Robinson 17, Jared Washington 5, Keith West 2.

Northeast 16 11 18 22 - 67

Kensington 16 18 9 17 - 60

N: Marcus Booker 7, Devin Colston 11, Davis 6, Green 3, Tyron Lytes 21, Corey Wilkins 19.

K: Henry Bond 25, Nigel Caldwell 2, Kyle Richardson 5, James Sanchez 1, Victor Wardrope 9, Theo West 18.

Olney 21 6 23 14 - 64

Fels 8 10 20 21 - 59

O: Terrance Bennett 16, Devan Harris 2, Danny Hinton 7, Ray Jaggon 4, Armandi Marshall 9, Raheem Murray 9, Sam Pagan 17.

F: Shawn Edwards 2, Malik Jackson 7, Jeremiah Jefferson 5, Kenneth Johnson 2, George Jones 15, Donavan McIntosh 9, Donte Molletta 2, Tyquil Shoemake 3, Tyriq Smith 14.

Southern 17 16 20 27 - 80

Germantown 19 18 7 24 - 68

S: Dyshon Cartwright 1, Vaughn Clark 10, Furnell Doster 10, Shaquille Gaskins 1, Jamir Hanner 10, Haywood Henderson 9, Nasir Johnson 7, Deshon Minnis 17, Antoine Reese 15.

G: Rasheed Carter 2, Quamir Carter 2, Ralph Jarvis 4, Toby Joubert 5, Darryl Langerston 6, Jonathan Mason 8, Khalief Mason 23, Rory Williams 3, Mike Wilson 15.

Dobbins 13 10 20 9 10 - 62

Ben Franklin 15 9 15 13 13 - 65

D: Samuel Everett-Bey 27, Maurice Graves 2, Tariq Lee 25, Paul McPherson 2, Lamar Speller 4, Barry Williams 2.

BF: Rashan Burrell 2, Tyron Carlton 1, Melvin Dixon 9, Richard Freeman 10, William Kearse 14, Ron Lee 15, Malik McDaniels 9, McGough 5.

Frankford 28 16 26 23 - 93

Swenson 8 9 14 12 - 43

F: Malik Ballard 2, John Booker 8, Dehaven Brown 3, Khayree Brown 20, Terrell Clark 7, Jerline Harris 1, Steven Haynes 7, Harold Hicks 2, Tamir Phillips 5, Darryl Poole 6, Richardson 7, Malik Tinsley 25.

S: Shawn Bradley 2, Kervyn Haynes 6, Greg Manning 5, Krentz Sainte 30.

Washington 20 15 11 5 - 51

William Penn 11 16 18 11 - 56

W: Robert Coleman-Smith 4, Dom Conner 6, Andrew Goodman 8, Andreas Hale 2, Omar Hunter 5, Will McFillin 3, Andrew Porter 7, Devon Williams 16.

WP: Mark Allen 23, Mark Blount 2, Bryhiem Dixon 12, Quahsim Gredic 3, Darrell Lowry 4, Charles McPhail 2, Tyhief Piner 4, Emmanuel Pittman 2, Brandon Tondreau 4.

Sayre 13 15 12 17 - 57

Roxborough 8 20 17 13 - 58

S: Jerome Davis 1, Ramair Garner 12, Donte Goodman 1, Kelvin Johnson 27, Deione Lathem 4, Alfred Strickland 6, Shawn Washington 6.

R: Chris Anthony 4, Justin Bailey 2, Clayton Brothers 20, Eric Bryan 9, Tyrone Carnegay 5, David Melton 5, Marquis Reaves 10, Thomas 3.

Central 17 17 16 24 - 74

Furness 11 18 8 14 - 51

C: Malcolm Albright 6, Joshua Bailey 3, Acquil Cook 15, Demetrius Couillard 10, Michael Lewis 8, Joel Michel 3, Yusef Nuriddin 12, Mark Sanders 3, Brandon Smith 14.

F: Vince Bullock 3, Dominick Coleman 6, Mike Dickinson 6, Naim Fox 6, Erick Johnson 13, John Johnson 14, Richmond 1, Robert Westbrooks 2.

Nonleague

Paul Robeson 15 15 21 22 - 73

Math, Civics & Science 16 23 17 31 - 87

PR: Xavier Brown 2, Rob Hall 10, Reggie Harden 6, Daniel Mack 1, Dom Owens 8, Brandon Penn 27, Brandon Reynolds 18, Jamair Williams 1.

MC&S: Kenny Adams 10, Khalif Deane 2, Franklin Harris 8, Eric Johnson 8, Jeffrey Lord 12, Jose Ortiz 34, Zaahir Smith 9, Alan Womack 4.

New Media Charter 3 10 9 15 - 37

Bodine 9 8 10 19 - 46

NMC: Aaron Davis 2, Derrick Derrickson 4, Elisha Hannibal 4, Jibri Jones 6, Greg Plasir 4, Rodney Roberson 14, Malcolm Weston 3.

B: Lamar Gary 9, Donte Greene 14, John Hughes 5, Julian Lipscomb 2, Nick Neal 10, Tarran Prince 4, Wayne Wilson 2.

Germantown Friends 7 8 12 13 - 40

Episcopal Academy 18 12 18 14 - 62

GF: Wes Bill 8, Max deLone 10, Mike Gibbs 5, Jordan Monroe 2, Nick Mraz 9, Luke Sand 2, Jason Symonette 4.

EA: Isaah Baker 1, Matt Byrne 4, Cory Goodman 12, Omari Grier 13, Allen Heggs 2, Dan Hilferty 2, Mike McNulty 2, Jack O'Neill 25, Ryan Oakes 1.

GAMP 11 8 14 29 - 62

Phila. Academy Charter 7 18 11 13 - 49

G: Laron Byrd 21, Christian Matticks 7, Foster McKoskey 6, Vershawn Thompson 5, Stefan Thompson 23.

PAC: Ricky Brown 2, Allan Dempster 3, Billy Link 13, Josh Mayo 6, Erik Ortiz 1, Devon Shorter 3, Mark Wildsmith 21.

Stern Hebrew 16 10 14 17 - 57

Pa. School for Deaf 2 10 8 13 - 33

SH: Matthew Brenner 5, Chason Danzig 4, Yoni Eckman 13, Josh Halprin 13, Gabe Horvitz 2, Aaron Kallush 6, Natan Koloski 3, Netanel Spero 4, Robert Spinrad 7.

PSfD: Michael Andrews 12, Chris Camacho 8, Knolis Davis 4, Hiram Ramos 1, Brian Wimberly 4, Akilyas Yacob 4.

DeLa Salle 10 12 13 15 - 50

City Center 7 7 10 23 - 47

D: Brandon Carson 5, Thomas Cotton 12, Michael Glenn 12, Jerrell Jones 2, Collin Norris 2, Rasheed Oldrick 10, Melvin Reed 5, Brandon Thompson 2.

CC: Qaadir Council 3, Rodman Crump 7, Marquis Peterson 17, Brandon Robinson 16, Andre Stepney 4.

King's Christian 7 13 12 9 - 41

Christian Academy 15 18 9 16 - 58

KC: Jordan Anderson 4, Thomas Anderson 8, Jason Anderson 4, David Bowen 2, Drew Findow 12, George Michel 2, Elija Phillips 1, Drew Stevens 6, Jacob Tretina 2.

CA: Jason Carter 5, Jamie Grover 14, Davin Kane 2, Terrell McCloud 10, Kyle Meade 4, Ryan Naylor 13, Jon Smith 10.

International Christian 2 23 10 15 - 50

Barrack Hebrew 9 7 6 12 - 34

IC: Chris Bell 6, Naheem Covington 2, Terrell Foster 14, Jean LaRose 2, Farley Lloyd 6, Kevin Maxwell 2, Rumeal Odrick 4, Cassius Reynolds 4, Chris Squire 8, Micheal Williams 2.

BH: Josh Belfer 7, Joey Ben-Maimon 4, Colby Franks-Pellegrini 6, Ron Gabbay 3, Ben Horrow 3, Zack Pomerantz 9, Eli Taichman 2.

World Communications 16 8 9 20 8 - 61

Mariana Bracetti 10 15 13 15 9 - 62

WC: Jamal Brown 15, Chris Burney 12, Davon Gaskins 9, Evan Herbert 8, Chris James 17.

MB: Diyaaldin Kelley 12, Bilal Kelley 6, Samuel Starks 16, Brandon Suarez 20, Curt Thomas 8.

Chestnut Hill 13 11 10 13 - 47

George School 4 10 4 8 - 26

CH: Pat Connaghan 7, Todd Cramer 1, Andrew Kraft 2, Gary Lawrence 11, Mike Lonergan 7, Mike Mattei 3, Mike Rhoads 7, Matt Whitworth 9.

GS: Justin Cancelliere 7, Malik Garner 11, Kyle Scott 2, Matt Shipon 2, Emmanuel Tapia 4.

Calvary Christian 11 14 18 17 - 60

Faith Christian 20 24 18 18 - 80

CC: Keelan Adams 5, Rich Aiello 1, Kyle Arroyo 16, Dale Boczar 2, James Booth 12, Pat Franks 2, Robbie Gibbs 8, Jeremy Kerr 8, Purtle 4, Yurko 2.

FC: Isaiah Gerhart 16, Cory Grieser 4, Garrett Hollenbach 7, Javonnie Montgomery 12, Harold Spears 21, Josh Vargas 20.

Pottsgrove 5 16 20 18 - 59

Octorara 13 14 22 19 - 68

P: Barr 11, Dowling 14, Glover 10, Hill 9, Loeffy 2, Marte 5, Polamalu 8.

O: Tanner Cornell 1, Nigel Davis 33, Pat Evans 5, Zack Kasabo 12, Cody King 1, Kris Nixon 5, Nate Ramsden 1, Moses Togbah 10.

Central Bucks East 8 15 21 12 - 56

Germantown Academy 11 7 24 11 - 53

CBE: Craig Eschleman 4, Chris Harmon 12, Pat McLaughlin 6, Tim McLaughlin 5, Keith Milnazik 14, Gabe Montemuro 2, Morgis 11, Wischum 2.

GA: Cameron Ayers 13, Vik Bala 1, Joe Hill 8, Jeff Holton 5, Tim McCarty 3, Jack McDonnell 8, Dean Melchionni 15.

Lehigh Christian 2 5 11 7 - 25

West-Mont Christian 25 10 12 8 - 55

LC: Dan Flannery 6, Phil Kachsmeier 6, Keenan Matthews 11, John Seiple 2.

WC: Dan Cocchmiglio 4, Andrew Fennimore 2, Ryan Malenke 2, Andre Pace 3, Matt Patton 4, Charles Paul 13, Pat Sharr 13, Noah Theimann 1, Bruce Williams 13.

Christopher Dock 8 11 14 18 - 51

Pottstown 17 18 13 20 - 68

CD: Jacob Clemens 2, Ryan Kirk 2, Brandon Kiser 2, Rob Larsen 5, Owen Longacre 17, Nathaniel Martin 5, Brett Moyer 14, Mike Reeser 2, Richter 2.

P: Andre Brown 16, Jimmie Cassel 4, Lawrence Hill 7, Bryton Perry 3, Randall Purnell 13, Tony Reinhart 9, Lamont Walton 16.

Great Valley 9 16 16 11 - 52

Upper Merion 13 2 18 9 - 42

GV: Mike Donatoni 17, Chris Hobson 16, Kevin Kline 8, Dan McFarlin 1, Zach Oas 10.

UM: Dexter Bridge 8, Ryan Donovan 4, Tim Gallagher 12, Rob Griffith 13, Jordan Pearson 5.

Girls' Basketball Boxes

Beach Ball Classic

Victory Christian (N.C.) 0 0 31 30 - 61

Central 0 0 13 13 - 26

VC: Byrd 15, Ferrante 6, Hicks 2, Washington 2, White 9, Williams 7, Wood 20.

C: Jillian Barrett 7, Renee Deas 7, RaeShelle Drayton 7, Janaa Pickard 1, Richmond 2, Walsh 2.

Christopher Dock Tournament

Upper Moreland 6 0 4 10 - 20

Christopher Dock 17 18 9 9 - 53

UM: Graf 2, Jefferey 8, Alyssa Levy 2, Tasha Reeves 1, Smith 2, Jenny Swiski 5.

CD: Denali Althouse 7, Breanna Derstine 12, Jenessa Derstine 7, Hannah Loux 7, Lauren Nederostek 2, Tannia Nieto 5, Corina Reeser 2, Kaitlin Seelig 5, Rachel Speigle 4, Valerie Weiss 2.

Phil-Mont Christian 8 15 3 12 5 - 43

Truman 7 8 12 11 9 - 47

PC: Ticora Adams 12, Sarah Asher 10, Jen Khoo 5, Courtney Riles 3, Madelyn Romig 13.

T: Stephanie Barrington 5, Emily Cowan 4, Stephanie Ehert 4, Keira Gilbert 4, Ashley Rosario 23, Rebecca Walker 7.

Nike Tournament of Champions

Acalanes (Cal.) 9 2 8 10 - 29

Germantown Academy 25 11 15 9 - 60

A: Appert 2, Harwood 7, Jones 11, Knapp 3, Rengel 4, Wagstaff 2.

GA: Jesse Carey 7, Brianne Cowden 2, Alexa Gallagher 9, Laura Karbach 7, Maggie Lucas 17, Monica Shaker 8, Tory Thierolf 10.

Bicentennial League

Morrisville 6 1 8 11 - 26

Bristol 7 8 10 9 - 34

M: Tanya Argueta 5, Veronica Brandon 5, Jackson 1, Jody Pour 5, Kaylee White 10.

B: Nicole Adamson 1, Taylor Cullen 9, Samantha Dougherty 4, Andrea Rankins 7, Viviana Rivera 2, Jen Serrano 2, Rakita Thomas 9.

Catholic Academies

Mount St. Joseph 18 12 20 2 - 52

Nazareth Academy 4 16 6 6 - 32

MSJ: Alexa Buchanan 4, Ryann Gallagher 2, Elle Hagedorn 3, Laura Johnson 14, Sarah McGorry 20, Jen Sabia 9.

NA: Maggie Borski 1, Carleigh Brown 7, Jenna Dirscherl 9, Leah Kuczynski 2, Kate Malboeuf 3, Taylor Matthews 2, Katie McGee 8.

Sacred Heart 5 11 7 10 - 33

Villa Joseph Marie 19 20 13 17 - 69

SH: Maddie Brannau 2, Devon Grinnan 6, Herman 2, Alex Kemble 7, Alysa Mayo 7, Hannah Rush 9.

VJM: Kate Abell 6, Suzanne Bierly 3, Tara Files 5, Jennie Heston 2, Carolyne Heston 3, Britney Johnson 1, Sarah Kazarnowski 21, Lindsey King 5, Meghan Ledwith 12, Jenny Quattrocchi 4, Melissa Vanwert 3, Lauren Waterson 4.

Catholic League North

Conwell-Egan 10 20 21 19 - 70

Bishop McDevitt 8 6 12 8 - 34

C: Kim Breslin 2, Kate Chase 8, Hilary Cloonan 7, Theresa Griffin 8, Sam Lubey 2, Kaitlyn Mourer 3, Jenny Rongione 6, Carmen Tyson-Thomas 26, Trish Watson 8.

BM: Chelsea Burroughs 5, Stephanie Clarke 4, Asha Davis 4, Mary Grace Lux 13, Nicole Piluso 2, Mary Templeton 4, Megan Tuffy 2.

Central League

Haverford High 12 11 7 12 - 42

Penncrest 9 10 8 10 - 37

HH: Colleen Breslin 5, Pookie Gallagher 9, Kelly Kiefer 9, Marisa Kolodner 4, Jill Root 2, Maria Scala 2, Gina Zantopoulos 7, Catie Zimmerman 4.

P: Kara Atkinson 9, Charlotte Beebe 1, Colleen Doherty 8, Caroline Moore 11, Janay Smith 8.

Ches-Mont League

Kennett 15 10 9 6 - 40

Oxford 13 6 17 10 - 46

K: Kira Fry 3, Kara Kennard 2, Kennard 4, Rivera 1, Breanna Whiteside 11, Verena Woloson 19.

O: Naya Delancey 1, Karly Herb 5, Becca Ruggear 14, Paige Sheffield 3, Mary Pat Tait 3, Meghan Tait 20.

Bayard Rustin 12 11 16 4 - 43

Unionville 12 11 12 9 - 44

BR: Lauren Biczelewski 3, Rianna Doane 24, Emily Hubley 4, Mariah Powell 4, Jackie Smith 8.

U: Keli Anderson 16, Alyssa Brown 19, Lizzy Carney 1, Mattie Pancoast 2, Tiera Steckel 6.

Coatesville 0 4 5 2 - 11

Downingtown East 28 17 8 15 - 68

C: Jerika Clemson 3, McFadden 2, Bonnie Sandone 4, Alyssa Sterling 2.

DE: Lexie Alicea 2, Lauren Beyrent 11, Kristen Blye 12, Audra Byerly 1, Julie Fox 6, Ro Gentry 4, Kelli Joran 5, Meghan Kerrigan 11, Matta 12, Amber Yacenda 4.

W.C. Henderson 14 8 8 9 - 39

West Chester East 10 2 3 13 - 28

WH: Jenna Cullinan 7, Shante Evans 25, Jaclyn Panichi 6, Laura Reynolds 1.

WCE: Aerie DeJesus 6, Michele McCaughern 4, Miller 6, Randolph 3, Jessica Rudloff 8, Rule 1.

Del-Val League

Chester 6 8 18 14 - 46

Sun Valley 9 19 12 14 - 54

C: Latanya Campbell 8, Georria Clark 2, Karen Flagg 14, Shari Harper 6, Denise Hill 2, Shakira Showell 4, Malika Staples 10.

SV: Sami Borcky 13, Jenna Crowley 4, Anna Crowley 4, Kelly Custer 2, Ashley Montecchio 10, Kacie O'Neill 15, Sam Wilson 6.

Penn-Jersey League

International Christian 2 5 1 4 - 12

Barrack Hebrew 10 11 6 9 - 36

IC: Irons 12.

BH: Arielle Belfer 6, Elyse Gollomp 8, Sam Gordon 3, Ariele Hirsch 1, Erica Joseph 4, Lora Kantorovich 2, Rebecca Yasner 12.

Pioneer Athletic Conference

Owen J. Roberts 4 7 14 16 - 41

Upper Perkiomen 15 3 13 14 - 45

OJR: K.B. Betson 10, Haley Halteman 4, Megan Hodgson 8, Jillian Taylor 19.

UP: Melissa Brickman 8, Addie Long 2, Morgan Ricapito 14, Lauren Ricapito 21.

Nonleague

Calvary Christian 8 8 10 7 - 33

Faith Christian 11 19 16 18 - 64

CC: Hannah Bingaman 2, Christa Emerson 3, Maddy Hoffman 9, Bethany Johnson 5, Kelli Reichenbach 7, Chelsay Robbins 4, Katy Stauffer 2, Vania Virgile 1.

FC: Chelsea Bodder 7, Chelsea Boleski 2, Allison Cade 2, Lauren Fretz 17, Kristin Kennedy 10, Chelsea Romig 10, Michelle Smith 2, Brianna Weinberger 4, Kayla Young 10.

Octorara 7 7 15 9 - 38

Garnet Valley 17 9 9 16 - 51

O: Kaela Chermak 4, Erin Donnelly 6, Kacie Hershey 16, Rachel Miller 4, Jacque Norman 8.

GV: Alex Brown 2, Jenn Consorti 2, Meghan DiAntonio 13, Amanda Guy 2, Bianca Peart 3, Cecily Scavicchio 27, Jessica Woods 2.

Christian Academy 11 8 4 15 - 38

King's Christian 8 8 10 0 - 26

CA: Lauren Atkins 14, Ciera Boyce 2, Charmaine Dixon 11, Ishea Jennings 8, Alexis Tennessee 2, Jameka Williams 1.

KC: Hannah Eller 4, Julia Jolin 14, Becky Mulvenna 8.

Hatboro-Horsham 2 13 5 11 - 31

Spring-Ford 8 19 18 8 - 53

H: Lauren Anderson 2, Alex Beisel 2, Lauren Caroll 2, Biz Meschio 2, Becca Purtel 3, Kate Romano 14, Hannah Vogel 6.

S: Megan Bedard 18, Megan Booth 7, Taylor Crabtree 2, Brittany Harrington 4, Jasmin Hinnant 5, Allie Kakareka 13, Ashley Wood 4.

St. Pius X 16 13 15 21 - 65

New Hope-Solebury 15 16 14 15 - 60

SPX: Nicole Azar 6, Chrissy Esbensen 11, Melissa Mansur 15, Jordan Pasik 8, Ashley Pfeiffenberger 3, Lauren Proud 2, Emily Pufnock 4, Kelly Sorber 14, Leila Weiss 2.

NH: Laura Greenfield 16, Holly Hargreaves 5, Alyssa Isler 21, Laura Park 12, Sarah Staudenmeier 6.

West-Mont Christian 6 6 13 10 - 35

Lehigh Christian 13 17 18 5 - 53

WC: Britney Davis 7, Nicole Davis 6, Caprice Golden 10, Megan Heffelfinger 12.

LC: Craig 2, Flannery 11, Olsen 3, Rendon 4, Restivo 9, B. Troyer 13, C. Troyer 11.

Downingtown West 13 13 19 13 - 58

Lansdale Catholic 8 7 6 6 - 27

DW: Katie Bay 6, Rachel Bradlee 2, Kelly Coker 4, Amanda Donia 13, Megan Martin 2, Jessica Renaud 9, Isabel Scott 8, Jordan Stevenson 14.

LC: Colleen Collins 7, Amanda Curry 2, Katie Gillespie 2, Colleen King 2, Kelsey Logan 2, Colleen Rafferty 4, Danielle Taylor 4, Wassel 4.

Paulsboro 7 18 12 12 - 49

Interboro 6 15 16 18 - 55

P: Jade Bundy 13, Laron Childress 11, Alyssa Knighton 2, Dishawn Rone 3, Amy Smith 11, Vanessa Torres 2, Danyelle Tracy 7.

I: Boon 3, Franchetti 18, Froio 10, Markun 12, Straccione 10, Ulsh 2.

Pottsgrove 9 4 4 5 - 22

Great Valley 11 12 12 13 - 48

P: Gina Cherico 4, Sydney Coleman 2, Alexis Glenn 3, Kari Ludy 7, Katie McGroarty 2, Stephanie Schultz 4.

GV: Kate Corcoran 2, K.C. Curran 2, Emily Ellisen 6, Brittany Greaves 11, Colleen O'Malley 8, Andrea Pride 8, Caitlin Schinski 1, Dana Walsh 7, Kim Wenger 3.

Today's Schedule

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

MaST Charter at Girard College, 4

Calvary Christian at Phil-Mont Christian, 7:30

New Hope-Solebury at Lower Moreland, 7:30

CATHOLIC LEAGUE

Cardinal Dougherty at North Catholic, 7:30

Father Judge at Conwell-Egan, 7:30

Archbishop Ryan at La Salle, 7:30

Archbishop Wood at Bishop McDevitt, 7:30

West Catholic at Kennedy-Kenrick, 7:30

Archbishop Carroll at Cardinal O'Hara, 7:30

St. Joseph's Prep at Monsignor Bonner, 8

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Springfield (D), 6

Strath Haven at Ridley, 7:30

Upper Darby at Radnor, 7:30

At Wachova Center:

Marple Newtown vs. Lower Merion, 9:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Phoenixville, 7:30

Pottsgrove at Perkiomen Valley, 7:30

Lansdale Catholic at Upper Perkiomen, 7:30

SUBURBAN ONE LEAGUE

Springfield (M) at Cheltenham, 3:30

Methacton at Quakertown, 7

Upper Moreland at Upper Dublin, 7

Plymouth Whitemarsh at Wissahickon, 7

Hatboro-Horsham at Central Bucks West, 7

William Tennent at Souderton, 7

Council Rock North at Norristown, 7

Council Rock South at Central Bucks East, 7

Truman at Bensalem, 7

Neshaminy at Abington, 7

Central Bucks South at Pennridge, 7

Pennsbury at North Penn, 7

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Plumstead Christian at Morrisville, 3:45

CATHOLIC LEAGUE

St. Hubert at Archbishop Wood, 7:30

Cardinal Dougherty at Kennedy-Kenrick, 7:30

West Catholic at Little Flower, 5

Neumann-Goretti at Hallahan, 5

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Strath Haven, 5

Springfield (D) at Conestoga, 7:30

Lower Merion at Marple Newtown, 7:30

Radnor at Upper Darby, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Kennett at Octorara, 5:15

DEL-VAL LEAGUE

Chichester at Penn Wood, 3:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville at Boyertown, 7:30

Pottsgrove at Lansdale Catholic, 7:30

Perkiomen Valley at Pottstown, 7:30

SUBURBAN ONE LEAGUE

Cheltenham at Springfield (M), 3:30

Quakertown at Methacton, 7

Wissahickon at Plymouth Whitemarsh, 7

Central Bucks East at Council Rock South, 7

Central Bucks West at Hatboro-Horsham, 7

Norristown at Council Rock North, 7

Souderton at William Tennent, 7

Abington at Neshaminy, 7

Pennridge at Central Bucks South, 7

North Penn at Pennsbury, 7