All-State Football

Class AAAA

The Associated Press' Pennsylvania Class AAAA all-state football team, as selected by writers and broadcasters. Includes player, school, class, height and weight.

Coach of the year:

John Waller, Ridley

Player of the year:

Quentin Williams, Pittsburgh Central Catholic

FIRST-TEAM OFFENSE

TE: Quentin Williams, Pitts. C. Cath., Sr., 6-3, 235

WR: Mike Shanahan, Norwin, Sr., 6-5, 195

WR: Jaleel Clark, Parkland, Jr., 6-4, 200

OL: Tyler Sands, Boyertown, Sr., 6-5, 290

OL: Corey Lewis, E. Strouds. South, Sr., 6-7, 292

OL: Austin Fedell, North Allegheny, Sr., 6-2, 265

OL: Anthony Marascio, F. Judge, Sr., 6-2, 220

OL: Rob Kee, C. Bucks South, Sr., 6-2, 275

QB: Steve Egee, Ridley, Sr., 6-2, 185

RB: Eric Reynolds, C.B. South, Sr., 5-10, 195

RB: Nate Eachus, Hazleton, Sr., 5-11, 195

RB: Akeem Satterfield, Cath. Prep, Sr., 6-0, 190

Spec: Cameron Saddler, Gateway, Sr., 5-7, 165

K: David Soldner, Manheim Twp., Sr., 6-1, 175

FIRST-TEAM DEFENSE

DL: Dan Vaughan, Pitt. Central Cath., Sr., 6-3, 225

DL: Shayne Hale, Gateway, Sr., 6-4, 245

DL: Brandon Ware, Harrisburg, Sr., 6-5, 340

DL: Clint Miller, Parkland, Jr., 6-3, 220

LB: Adrian Robinson, Harrisburg, Sr., 6-2, 225

LB: Brendan Beal, Beth. Liberty, Sr., 6-3, 240

LB: Dorian Bell, Gateway, Jr., 6-1, 215

LB: Andrew Hodges, Ridley, Sr., 6-0, 200

DB: Jarred Holley, Easton, Sr., 5-9, 165

DB: Nick Moody, Roman Catholic, Sr., 6-1, 220

DB: Jermaine Robinson, Brashear, Sr., 6-2, 180

DB: A. Taglianetti, Pitt. Cent. Cath., Sr., 5-11, 175

Spec: Sam Eagleson, Gov. Mifflin, Sr., 6-1, 185

P: Cody Webster, C. Dauphin E., Soph., 6-2, 170

SECOND-TEAM OFFENSE

WR: Geoff Greco, North Allegheny, Sr., 6-4, 210

WR: Nihja White, Conestoga, Sr., 6-3, 185

OL: Shane Ross, Harrisburg, Sr., 5-10, 320

OL: Durrell Johnson, Wyo. Valley W., Jr., 6-4, 285

OL: Travis Poston, Hat.-Horsham, Sr., 6-6, 320

OL: Wayne Tribue, Central York, Sr., 6-4, 285

OL: Kyle Labarge, Liberty, Sr., 6-0, 250

QB: Tino Sunseri, Pitt. Central Cath., Sr., 6-0, 180

RB: Cam Artis-Payne, Harrisburg, Sr., 5-11, 205

RB: Marvase Byrd, McKeesport, Sr., 5-8, 180

RB: Mike Jones, Harrisburg McDevitt, Sr., 6-1, 225

RB: Bernard Pierce, Glen Mills, Jr., 5-10, 199

Spec: Nolan Kearney, Down. West, Sr., 6-4, 220

K: Pat Campbell, C. Rock North, Sr., 5-11, 185

SECOND-TEAM DEFENSE

DL: Robt. DeLaRosa, Manheim Twp., Sr. 6-2, 240

DL: Jeff Matteis, Haverford High, Sr., 6-3, 235

DL: Jason Dominick, Scranton, Sr., 6-1, 202

DL: Jewhan Edwards, Roman Cath., Sr. 6-3, 210

DL: Tyler Urban, Norwin, Sr., 6-4, 240

DL: Rich Gray, Woodland Hills, Soph., 6-2, 240

LB: Lawr. Williams, Washington, Sr, 6-3, 245

LB: Rich Matz, Hazleton, Sr., 6-0, 215

LB: Colton Weaver, West Lawn, Sr., 5-11, 215

LB: Dan Mason, Penn Hills, Jr., 6-2, 220

DB: Ed Tinker, Brashear, Sr., 6-1, 190

DB: Chris Johnson, Roman Cath., Sr., 6-1, 200

DB: Jim McGoldrick, Saint Joe's Prep, 6-0, 175

DB: Vaughn Carraway, Muhlenberg, Sr., 6-3, 170

P: Jordan Waxman, Quakertown, Sr., 6-2, 202

Spec: A.J. Alexander, Altoona, Sr., 5-11, 205

Yesterday's Results

Wrestling

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove 57, St. Pius X 18

NONLEAGUE

Spring-Ford 37, Norristown 19

Blair Academy (N.J.) 57, Great Valley 6

Boys' Basketball Boxes

Amare Stoudemire Invitational

Kathleen (Fla.) 12 15 14 11 - 52

Neumann-Goretti 8 18 7 17 - 50

K: Coulston 1, Foster 17, Gilberry 4, Lawrence 4, London 6, Paul 20.

N: Tony Chennault 14, Tyreek Duren 9, Daniel Stewart 6, Tyrell Taylor 9, Jamal Wilson 12.

Cabrini Classic

Coatesville 13 15 15 18 - 61

Academy Park 16 12 15 17 - 60

C: Victor Ford 11, Randall Grant 8, Stefenell Gray 4, Stan Shelton 16, James Shuler 3, Jamahl Slater 2, Brandon Smith 17.

AP: Wyokin Cook 3, Anthony Dean 15, Jaron Johnson 7, Anthony King 22, McClendon 1, Kyreek Tyler 7, Mike Weaver 5.

Great Valley 10 8 12 9 - 39

Bensalem 17 9 18 17 - 61

GV: Mike Donatoni 23, Nick Gregory 2, Chris Hobson 9, Zach Oas 4, Will Zandi 1.

B: Corey Canestrare 2, Nick Christian 6, Kelsey Dark 7, Ivan Flores 4, Josh Howard 16, Tim Howe 13, Josh Jarrell 2, Rob Schreiber 9, Mike Stumpf 2.

World Communications 10 13 12 15 - 50

Octorara 10 13 13 20 - 56

WC: Jamal Brown 11, Chris Burney 8, Davon Gaskins 7, Evan Herbert 7, Chris James 13, George Paris 4.

O: Tanner Cornell 1, Nigel Davis 14, Pat Evans 6, Zack Kasabo 10, Kris Nixon 4, Moses Togbah 21.

Ridley 19 10 15 12 - 56

Haverford School 7 7 13 8 - 35

R: Chris Carrington 3, Steve Egee 9, Matt Farrell 6, Cameron Gunter 4, Shamar Harris 15, John McSorley 2, Dan Robinson 17.

HS: Blaise Butler 2, Mark Capuzzi 9, Andrew Hubley 6, Lou Karapanagiotides 4, Ryan Kearney 2, Sam Kurtzman 2, Eric Malumed 1, Matt Wunderlich 9.

Springfield (D) 14 10 14 8 - 46

Oxford 20 20 14 16 - 70

S: Mike Delaney 2, Zac DeVito 2, Ryan Howarth 2, Joe Mahon 4, Fran McCarry 2, Lou Meindl 6, Sean Mulkeen 15, Wally Rutecki 13.

O: Derek Allen 17, Justin Curry 2, Darren El 24, Garry Franklin 2, Galen Pugh 5, Brennan Robinson 15, Vinny Sanders 5.

City Of Palms Classic

St. Benedict's (N.J.) 16 20 18 14 - 68

Chester 11 9 18 17 - 55

SB: Brown 3, Echenique 9, Jackson 12, MacHado 12, Samuels 20, Thompson 12.

C: Mark Burrell 1, Karon Burton 15, Kevin Green-Germany 5, Rahlir Jefferson 12, Russell Johnson 8, Nasir Robinson 12, Brandon Robinson 2.

Bicentennial League

Holy Ghost Prep 17 13 10 10 - 50

Christopher Dock 12 6 9 8 - 35

HGP: Dan Affeldt 6, Jim Barrett 2, Duffy Barrett 2, Mike Byrne 7, John Glenn 9, Colin McCarthy 10, Brendan O'Neill 12, Phil Pastor 2.

CD: Jacob Clemens 4, Ryan Kirk 2, Brandon Kiser 7, Owen Longacre 5, Brett Moyer 11, Mike Reeser 6.

Ches-Mont League

Unionville 15 12 6 11 - 44

Downingtown East 15 9 18 11 - 53

U: Kevin Figenshu 10, Dave Guest 2, Peter Hissey 17, Jon Hoffman 3, Robert Sundry 12.

DE: Justin Hummel 7, Zach Kleemeyer 2, Scott March 8, Eddie Matta 7, Kyle O'Connor 13, Phil Reilly 4, Ty Savastio 10, Avery Suelzer 2.

Suburban One National

Pennridge 10 10 15 13 - 48

Truman 7 15 12 20 - 54

P: Jimmy Jefferson 19, Derek Kunkle 9, Noel 4, Joe Simononis 8, Zechariah States 4, Tyler York 4.

T: Jon Blount 6, Keith Jones 14, Tim Romanek 5, Mike Schmidt 10, Isiah Thomas 8, Eddie Valentine 11.

Nonleague

GAMP 12 14 17 6 - 49

Cherry Hill West 14 20 11 9 - 54

G: Laron Byrd 11, Ron Malandro 3, Christian Matticks 9, Foster McKoskey 4, Stefan Thompson 17, Vershawn Thompson 5.

CHW: Joe DeSantis 2, Chris Gebhart 19, Kevin Noon 12, Kyren Sanders 6, Jon Smith 7, Matt Speckmann 8.

Abington Friends 5 12 18 15 - 50

Chestnut Hill 13 9 12 10 - 44

AF: Bryan Cohen 13, Pat Dorsey 6, Joe Gripper 2, Jake Lerner 6, Anthony Samuels 6, Mike Walther 16, Will Wise 1.

CH: Pat Connaghan 9, Todd Cramer 12, Gary Lawrence 10, Mike Mattei 3, Mike Rhoads 10.

Abington 13 10 4 5 - 32

Council Rock South 8 19 6 17 - 50

A: Chris Jenkins 7, Darrick Keith 9, Lorenzo McDuffie 2, Jaymes Miller 8, Brad Peacock 1, Joe Renzi 3, Steve Sims 2.

CRS: Jim Bea 9, Eric Beck 6, Tom Boyd 2, Jamie Conway 13, Joe Crane 12, Mike Topley 7, Vince Visco 1.

Harriton 18 15 9 14 - 56

Springfield (M) 10 12 16 10 - 48

H: Vince Bush 8, Matt Fusaro 10, Kerry Gregory 6, John Marshall 22, Kelvin Nance 5, Mike Silver 5.

S: Tim Ashton 2, Justin Lukoff 11, Chris McLaughlin 8, Victor Rivera 15, Christian Ross 12.

Penn Charter 12 6 9 11 - 38

Communications Tech 12 11 18 18 - 59

PC: Charlie Green 2, Chris Kurz 1, Greg Laudadio 1, Will McMunigal 3, Dylan Moody 7, Justin Renfrow 6, Mark Rhine 3, Travis Robinson 13, Ryan 2.

CT: Tayvonne Briggs 1, Flores 9, Manny Jordan 6, Antonio Monroe 18, Virgil Pearson 2, Andrew Randall 14, Shaquille Shannon 9.

Phila. Electrical 9 17 17 16 - 59

Friends Select 3 2 14 11 - 30

PE: Charles Battle 2, Rasheed Harris 3, Marcus Langley 16, Marsalis Long 2, Jabreil McLeod 15, Anthony Williams 7, Brandon Williams 14.

FS: Bruce Jackson 8, Brett Nagle 2, Corey Smith 9, Alex Zimmerman 11.

Spring-Ford 12 9 9 14 4 2 4 8 - 62

W.C. East 11 11 9 13 4 2 4 3 - 57

S: Doug Berzins 20, Sean Clark 6, James Detweiler 3, Dave Leister 11, Gary Lynch 17, John Rodgers 3, Scott Sisson 2.

WCE: Eric Anderson 10, Aaron Bolden 15, Kyle Curren 4, Ryan Frankenfield 8, Tyler Hovington 3, Matt Maday 4, Erik Nelson 2, Justin Orton 11.

Upper Moreland 13 12 14 10 - 49

Upper Perkiomen 17 16 11 18 - 62

UM: Sean Caldwell 25, Mark Carradorini 6, Jamel Clay 7, Yaseen Harper 9, Steve Kucher 2.

UP: Chris Hollister 7, Clayton Holmes 14, Jason Kraft 3, Dane Kress 4, Alex Kriebel 3, Tom Paul 12, Rylan Treffinger 19.

Penn Wood 11 13 10 18 - 52

Cheltenham 10 15 14 16 - 55

PW: Jovan Edwards 3, Tyree Johnson 14, Duane Johnson 13, Shawn Oakman 2, Dequan Pelzer 3, Austin Smith 11, Chris White 2, Thomas White 4.

C: Alex Dozier 8, Matt Dye 2, Ray Hunter 6, Robert Mansell 9, Dom Oliver 8, Nick Roman 15, Christian Santos 3, Brendan Stepp 2, Kenny Sullivan 2.

Germantown Academy 14 11 16 16 - 57

Hatboro-Horsham 12 2 19 18 - 51

GA: Cameron Ayers 11, Vik Bala 1, Austin Curry 5, Jimmy Fenerty 2, Pete Haines 3, Joe Hill 14, Jack McDonnell 14, Dean Melchionni 6, Eric Yuschak 1.

H: Hassani Graves 10, Will Kane 9, Shane Mulligan 12, Connor Poston 6, Cameron Prince 14.

Garnet Valley 6 12 9 10 - 37

Haverford High 13 19 17 15 - 64

GV: Kyle Davis 2, Steve Deluca 9, Sean Gilooly 8, Tim Lang 8, Matt Mishler 2, Joe Ranieri 4, Ryan Woods 4.

HH: Joe Cafferky 2, Dave Cassaneli 4, Tim Fink 2, Kenny Hopely 9, Mike Leibig 14, Andrew McEntee 4, Jake Mingey 20, Dave Polykoff 6, Sam Stuart 3.

Girls' Basketball Boxes

Nike Tournament of Champions

Sequoyah (Okla.) 10 10 15 14 - 49

Archbishop Carroll 7 21 10 7 - 45

S: Brewer 5, Goodrich 20, L. Hammer 7, S. Hammer 2, Johanson 3, Lewis 3, Moore 4, Norwood 5.

AC: Kaitlin Cole 3, Lauren Comly 3, Hollie Mershon 8, Meg Pearson 8, Kerri Shields 11, Erin Shields 2, Lauren Wells 10.

Centennial (Nev.) 6 11 18 16 - 51

Germantown Academy 15 16 19 12 - 62

GA: Jesse Carey 7, Brianne Cowden 8, Alexa Gallagher 9, Maggie Lucas 31, Monica Shaker 2, Tory Thierolf 5.

Quaker City Tournament

Cardinal Dougherty 14 10 9 8 - 41

Norristown 16 11 18 17 - 62

CD: Ajanae Boone 14, Brenna Coll 4, M. Hawkins 3, Darlene Morgan 9, Najah Prescott 3, J. Rozier 2, Towanda Sutton 6.

N: Bryn Cotteta 12, Natasha Matthews 10, Heather McHugh 16, Raevon Mitchell 6, Alissa O'Donnell 6, Selina Robbins 2, Brittney Rose 5, Sophia Waters 5.

Mount St. Joseph 11 9 14 9 - 43

Cardinal O'Hara 13 12 13 13 - 51

MSJ: Alexa Buchanan 2, Ryann Gallagher 3, Elle Hagedorn 15, Laura Johnson 11, Sarah McGorry 10, Jen Sabia 2.

CO: Danielle Callahan 3, Natasha Cloud 6, Melissa Downey 2, Stephanie Holzer 21, Alicia Manning 10, Alysha Womack 9.

Nazareth Academy 3 15 10 14 - 42

Central Bucks East 10 4 8 14 - 36

NA: Kellie Brady 10, Carleigh Brown 13, Megan Hladczuk 5, Leah Kuczynski 6, Kate Malboeuf 2, Taylor Matthews 1, Katie McGee 5.

CBE: Jamie Donovan 12, Abby Gallagher 2, Liz Martin 4, Sarah Pullar 6, Jordan Seiz 3, Caitlin Vasey 9.

Springside Tournament

Hallahan 7 11 12 12 - 42

Springside 7 11 1 9 - 28

H: Kristen Galanti 16, Kimmy Houck 2, Shannon Mack 11, Nya Mercer 3, Chrissy Rogers 10.

S: Tori Baggio 10, Teghan Boyle 4, Katie Miller 1, Krystin Walker 4, Amanda Walker 9.

Friends Select 10 11 11 8 - 40

Dobbins 10 7 13 13 - 43

FS: Phoebe Hopkins 15, Kleinsman 4, Keara McLaughlin 6, Lucca Pelliccia 2, Abbe Stern 4, Natasha Trice 5, Wylie Wilson 4.

D: Brooklyn Anderson 4, Lykeisha Fasset 3, Ayonnah Hardimon 2, Tyniqua Henderson 13, Marceeta Holmes 3, Shanell Robinson 3, Kimberleigh Tanner 8, Summer Woods 7.

Nonleague

Coatesville 5 13 7 6 - 31

Cherry Hill East 14 23 19 14 - 70

C: Brantley 2, Kiara Brown 4, Alicia Brown 8, Brittany Miller 3, Bonnie Sandone 9, Alyssa Sterling 5.

CHE: Genvieve Boisvert 4, Marie Boisvert 6, Melissa DiBartolomeo 2, Yael Einhorn 1, Sara Gurkin 2, Kyra Holiday 9, Kim Regan 4, Tori Rossi 4, Kelly Schmitt 7, Jenny Sisholtz 4, Cat Tajeda 2, Vianca Tejada 25.

Unionville 6 13 18 11 - 48

Lower Merion 17 27 11 13 - 68

U: Keli Anderson 10, Alyssa Brown 20, Lizzy Carney 7, Mattie Pancoast 2, Tiera Steckel 6, Kim Williamson 3.

LM: Dana Albalancy 5, Lil Carney 12, Alvita Clemons 12, Sheba Hall 6, Molly Hanlon 13, Boyana Muratovic 2, Amy Woods 6, Rekik Worku 12.

West Catholic 9 11 6 17 - 43

Penn Charter 6 11 22 14 - 53

WC: Bianca Arnett 4, Kelly Burns 2, Blair Canady 2, Cieara Carter 2, Crystal Nichols 2, Kelly Simons 7, Danielle Smallwood 24.

PC: Caroline Huber 5, Nora McGurkin 25, Amma Ntoso 2, Aleesha Powell 14, Kendall Stokes 7.

Upper Perkiomen 6 14 7 9 - 36

William Tennent 15 19 19 10 - 63

UP: Melissa Brickman 4, Lauren Ricapito 11, Morgan Ricapito 21.

WT: Ashley Alden 2, Erin Boyer 11, Gabrielle Cancelliere 8, Sarah Godfrey 6, Laura Kosma 11, Allison Malatesta 1, Taylor Morgan 6, Hanna Sellers 4, Lissa Tercha 8, Megan Zimmermann 6.

Abington 12 4 15 16 - 47

Wissahickon 7 8 8 18 - 41

A: Ayana Allen 3, Jennifer Kelly 14, Carla Klemmer 6, Elizabeth Layton 6, Emily Leer 11, Casey Pritz 7.

W: Anne Bracaglia 2, Emily Gordon 1, Jenny Knoebel 16, Betsy Thornton 7, Katie Vila 15.

Owen J. Roberts 8 10 9 10 - 37

Governor Mifflin 14 11 13 11 - 49

OJR: K.B. Betson 4, Kelly Bonner 5, Haley Halteman 4, Megan Hodgson 9, Ali Logue 10, Kara Mann 2, Jillian Taylor 3.

GM: Megan Christall 15, Madison Clemons 13, Christine Ford 13, Michelle Hogan 2, Amanda Lehman 3, Adrienne Lin 3.

Notre Dame 15 11 16 8 - 50

Haverford High 9 9 10 11 - 39

ND: Kendall Bennett 4, Bridget Borgese 6, Fiona Flanagan 2, Katie Kuester 14, Meghan McCullough 9, Breanna Ockimey 15.

HH: Colleen Breslin 9, Pookie Gallagher 14, Kelly Kiefer 5, Mary Warrell 2, Gina Zantopoulos 3, Catie Zimmerman 6.

Spring-Ford 23 15 12 6 - 56

Council Rock South 6 6 11 16 - 39

S: Megan Bedard 17, Megan Booth 4, Jasmin Hinnant 10, Allie Kakareka 18, Marisa Moley 2, Ashley Wood 5.

CRS: Jenna Adams 7, Chelsea Allen 8, Les Britton 4, Stephanie Gillio 1, Tori Goodwin 2, Emily Nowicke 6, Ann Silverthorn 11.

Perkiomen Valley 14 4 15 11 - 44

Methacton 9 15 13 18 - 55

PV: Leigh Carbutt 8, Megan Finn 2, Paige Hanley 10, Chantel Mattiola 14, Courtney Nyce 10.

M: Lindsay Allebach 4, Alison Hammond 3, Rachel Meier 7, Melanie Ordway 4, Leeann Randall 4, Brittany Roth 1, Lauren Ruhl 8, Renee Womack 24.

Penncrest 7 10 8 13 - 38

Garnet Valley 14 14 10 15 - 53

P: Kara Atkinson 4, Charlotte Beebe 7, Taylor Copus 4, Colleen Doherty 6, Mary Kate Manganiello 4, Caroline Moore 7, Janay Smith 3, Maura Waldron 3.

GV: Alex Brown 3, Jenn Consorti 7, Meghan DiAntonio 15, Amanda Guy 2, Meredith Ortals 2, Bianca Peart 6, Cecily Scavicchio 18.

Conwell-Egan 8 21 13 20 - 62

Pennsbury 22 18 6 21 - 67

C: Kim Breslin 3, Hilary Cloonan 4, Theresa Griffin 3, Kaitlyn Mourer 2, Jenny Rongione 9, Carmen Tyson-Thomas 23, Trish Watson 18.

P: Kelsey Balscak 10, Michelle Beri 9, Amanda Klock 4, Brittany Kobal 14, Meghan Ponza 1, Jenn Prine 9, Sarah Thorn 20.

West Chester East 2 6 10 3 - 21

Ridley 20 15 9 8 - 52

WCE: Aerie DeJesus 8, Amy Marron 2, Michele McCaughern 5, Jessica Rudloff 5, Kelly Rule 1.

R: Barb Dodds 3, Jen Egee 4, Kristi Garraty 5, Carly Hazinsky 6, Ayana Howard 8, Steph Markunas 14, Steph McDevitt 1, Megan Royer 9, Kelsey Yori 2.

Today's Schedule

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE NORTH

La Salle at Father Judge, 2:30

North Catholic at Archbishop Ryan, 2:30

Bishop McDevitt at Cardinal Dougherty, 2:30

Conwell-Egan at Archbishop Wood, 7:30