Yesterday's Results

Boys' Basketball

ALLENTOWN ALLEN TOURNAMENT

Springfield (D) 58, Princeton 44

BOARDWALK CLASSIC BOARDWALK CUP

Highland 47, Lenape 44 (OT)

Holy Spirit 50, Archbishop Ryan 38

BOARDWALK CLASSIC GEORGE BETZ BRACKET

St. Joseph 53, Ocean City 38

BOARDWALK CLASSIC JAY CRAVEN BRACKET

Timber Creek 53, Middle Township 43

Williamstown 51, Vineland 40

BOARDWALK CLASSIC SEASHORE CUP

Communications Tech 63, Mainland 35

EASTERN STATES TOURNAMENT

Pennsauken 61, Cherokee 47

KSA TOURNAMENT DONALD BRACKET

Egg Harbor Township 53, Leon (Fla.) 45

NEW EGYPT WARRIOR CLASSIC

Lindenwold 92, St. Mary's 47

New Egypt 36, Keyport 33

PIONEER HOOPS CLASSIC

West Deptford 60, Woodstown 44

Clearview 54, Triton 40

RED DEVIL/BLUE DEVIL TOURNAMENT

Burlington Township 59, New Brunswick 38

THE PETE NELSON CLASSIC

Academy of the New Church 59, Hun School 39

VIRGINIA WHITAKER TOURNAMENT

Millville 55, Northern Burlington 46

Cherry Hill East 47, Cherry Hill West 33

WOODROW WILSON TOURNAMENT

Life Center 56, Woodrow Wilson 52

Girls' Basketball

BEACH CUP BRACKET

Williamstown 69, Central Bucks East 60 (OT)

BIG AL MEMORIAL BRACKET

Wildwood Catholic 56, Friends' Central 49

Neshaminy 42, Vineland 36

BOARDWALK CUP BRACKET

Camden Catholic 55, Council Rock North 50

Methacton 50, Holy Spirit 30

BRICK MEMORIAL MUSTANG INVITATIONAL

Cherokee 64, Hunterdon Central 53

DELAWARE BAY BRACKET

Seneca 49, Millville 23

Penn Charter 50, Hammonton 39

LADY COUGAR TOURNAMENT

St. Joseph 50, Gloucester County Tech 21

Cherry Hill East 44, Pottsgrove 40

NEW EGYPT WARRIOR CLASSIC

South Hunterdon 43, Lindenwold 37

PIONEER HOOPS CLASSIC

West Deptford 62, Triton 38

Clearview 51, Woodstown 22

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Delran 66, Maple Shade 3

NONLEAGUE

Collingswood 45, Bordentown 20

High Point 58, Camden Catholic 7

Millville 40, Glassboro 33

Washington Township 44, Millville 34

Millville 55, Mainland 23

Washington Township 52, Mainland 21

Mainland 42, Glassboro 36

New Egypt 46, St. Joseph 25

Haddonfield 42, Manalapan 29

Haddonfield 49, Williamstown 25

Haddonfield 34, Watchung Hills 30

Boys' Basketball Boxes

Allentown Allen Tournament

Princeton 4 14 9 17 - 44

Springfield (D) 7 13 17 21 - 58

P: Skye Effin 8, Dequan Holman 24, Devan Holman 3, Matt Young 9.

S: Joe Arrell 12, Zac DeVito 5, Ryan Howarth 1, Joe Mahon 3, Lou Meindl 19, Sean Mulkeen 12, Wally Rutecki 6.

Boardwalk Classic Boardwalk Cup

Lenape 11 9 12 9 3 - 44

Highland 8 11 8 14 6 - 47

L: James Cunningham 2, Pete Dinich 11, Isiah Dixon 7, Tyshawn Jackson 4, Phil Jackson 6, Andre Lawhorn 3, C.J. Meyer 5, Kendall Peters 6.

H: Marquise Alford 2, Sean Daniels 6, Dwayne Gland 14, Devin Greer 4, Tim Looby 6, Chris Mims 6, Bobby Painter 9.

Holy Spirit 5 16 13 16 - 50

Archbishop Ryan 12 6 6 14 - 38

HS: B.J. Bailey 4, Ryan Brooks 19, Matt DeSouza 18, Giovanny Perderma 9.

AR: Tom Marshall 2, Andrew Rogers 15, Rus Slawter 9, Chris Wilk 12.

Boardwalk Classic George Betz Bracket

Ocean City 7 5 11 15 - 38

St. Joseph 17 19 7 10 - 53

OC: Chris Curran 4, Sean Feeney 4, John Fogarty 5, Bobby Gansert 2, Chris Harris 3, Bud Johnson 11, Jon McCrosson 2, Rich Screnci 7.

SJ: Greg Cusick 6, Joe Farina 4, Colton Heffner 1, Mark Senese 6, Brandon Sharp 12, Norman White 24.

Boardwalk Classic Jay Craven Bracket

Middle Township 13 8 6 16 - 43

Timber Creek 17 11 17 8 - 53

MT: Taz Harris 6, Ryan McCusker 2, Derek Schmolk 7, Ira Thomas 7, Jason Thompson 21.

TC: Montez Blair 10, Jameer Briggs 6, Tyler Hines 11, Collin Johnson 1, Rodney Parish 3, Alex Smart 2, Marquise Smith 20.

Vineland 10 13 4 13 - 40

Williamstown 5 11 13 22 - 51

V: Matt Haddix 11, Jarell Lecator 17, Jose Ramos 1, Jeremy Robertson 2, Terrell Sease 2, Marcus Ware 6, Hassan Williams 1.

W: Kevin Booth 16, Jamaul Edmonds 13, Marcus Hampton 11, Brian Kelly 4, Collin Whipple 6, Chris Whipple 1.

Boardwalk Classic Seashore Cup

Mainland 8 2 11 14 - 35

Communications Tech 14 20 20 9 - 63

M: Sean Bannon 6, Chris Bergen 2, Anthony Cerino 4, Franklin Champion 2, Kyle Davis 2, Casey Dillon 2, Bill Edmunds 1, Adam Floyd 2, Tim Flynn 6, Charlie Law 1, Brandon O'Donnell 2, Scott Reardon 3, Jean Simeon 2.

CT: Mozerawah Berkel 2, Orlando Ensley 2, Chris Jones 16, Manny Jordan 6, Antonio Monroe 12, Preston Nelson 2, Virgil Pearson 3, Andrew Randall 12, Raheem Roher 2, Shaquille Shannon 2, Carrington Ward 4.

Eastern States Tournament

Pennsauken 14 12 16 19 - 61

Cherokee 7 11 9 20 - 47

P: Cashuan Green 8, Gordon Johnson 4, Eric Johnson 9, Jones 2, Gary Lyons 7, Mike Pendleton 15, Isiah Vaughn 16.

C: Alec Bernstein 3, Maurice Jackson 4, Christian Jordan 3, Ronson Quick 19, Richie Tarr 8, Nelson Torres 8, A.J. Valentine 2.

KSA Tournament Donald Bracket

Leon (Fla.) 9 13 14 9 - 45

Egg Harbor Township 2 15 20 16 - 53

L: Cooper 3, Dantin 16, Gokid 5, Lellias 12, Robinson 7, Rogers 2.

EHT: Steve Costa 19, Kelsey Jackson 13, Andrew Martinez 3, Isa Payne 2, Winston Rolls 11, Jeff Steinberg 2, Rob Winkel 3.

New Egypt Warrior Classic

Keyport 8 11 9 5 - 33

New Egypt 3 4 9 20 - 36

K: Devlin 15, Dowd 4, Lopez 3, Ziobro 11.

NE: Dakota Havens 3, Desmond Hubert 8, Kevin Janowski 13, Dylan Rowley 10, Cody Shields 2.

Pioneer Hoops Classic

West Deptford 17 7 22 14 - 60

Woodstown 19 8 11 6 - 44

WD: A.J. Greenwald 18, Corey Hort 3, Charlie McShane 4, Joe Melendez 11, Tony Mitchell 4, Michael Schultes 20.

W: Russel Dale 15, Andrew Lawrence 2, Brian Lewis 8, Steve Locke 7, Matt Nelson 10, Andrew Nichols 2.

Triton 7 11 15 7 - 40

Clearview 8 15 7 24 - 54

T: Josh Boyd 6, Chaz Dyer 2, Tom Gleason 6, Chris Rice 9, Bob Seeberger 5, Will Simmons 12.

C: Dylan Bowman 2, Adrian Branch 9, Chad Gravanese 7, Kyle Holcombe 3, Mike Porter 2, Nevin Potts 14, Walt Riskie 2, Eric Sheridan 15.

Red Devil/Blue Devil Tournament

New Brunswick 3 16 4 15 - 38

Burlington Township 14 11 19 15 - 59

NB: S. Davis 5, J. Davis 6, Lovett 15, Nohar 2, Scott 6, Vigo 4.

BT: Charles Ayetigbo 8, Kevin Baggett 18, Quincy Hendryx 16, Justin Howe 9, Devon Jerman 3, Lanear Kennedy 2, Marquis Richardson 3.

The Pete Nelson Classic

Hun School 16 1 12 10 - 39

Ac. of the New Church 17 7 14 21 - 59

HS: Aurienna 1, Davis 12, Goulbourne 13, La Lota 1, McMannus 3, Melville 9.

AotNC: Warren Gillis 5, Shannon Givens 8, Sam Givens 21, Larry Loughery 10, Clay Penecale 7, Ken Ross 8.

Virginia Whitaker Tournament

Cherry Hill West 9 8 5 11 - 33

Cherry Hill East 8 17 13 9 - 47

CHW: Chris Gebhart 10, Kevin Noon 6, Kyren Sanders 2, Jon Smith 5, Matt Speckmann 8, Duane Wallace 2.

CHE: Drew Berlinsky 10, George Chukwueze 2, Lee Dossick 2, Logan Marro 16, Alex Saltzburg 9, Chris Santo 8.

Millville 4 13 15 23 - 55

Northern Burlington 8 4 11 23 - 46

M: Derrick Carter 2, Donal Cisrow 20, Tariq Gaskins 1, Nate Jones 8, James Kent 5, John McMahon 5, Mike Trout 14.

NB: Adeshina Adeyemo 14, Derrick Brown 4, Jon Grossman 2, Jayson Johnson 9, Dontay McCoy 11, James Walton 4, Joe Washington 2.

Woodrow Wilson Tournament

Life Center 8 17 13 18 - 56

Woodrow Wilson 12 9 14 17 - 52

LC: Carter 3, Murphy 7, Parks 3, R.j. Samuels 7, Dillon Talley 20, Chris Thompson 3, Williams 13.

WW: Aaron Bakr 10, Bilal Bakr 10, Steven Bettis 2, Steven Cobbs 8, Dior Johnson 16, Ryan Rembert 1, Teon Russell 5.

Girls' Basketball Boxes

Beach Cup Bracket

Williamstown 21 7 11 18 12 - 69

Central Bucks East 11 20 16 10 3 - 60

W: Grace Ann Charles 7, Kristine Collins 2, Christen Glutz 18, Kelly McNellis 2, Ciera Moore 8, Denay Morrison 19, Devan Solari 13.

CBE: Jamie Donovan 15, Abby Gallagher 3, Amanda Lippincott 2, Liz Martin 13, Sarah Pullar 10, Alli Rosati 6, Jordan Seiz 5, Caitlin Vasey 6.

Big Al Memorial Bracket

Neshaminy 9 12 10 11 - 42

Vineland 10 10 7 9 - 36

N: Paige Alexander 12, Chelsea Rota 4, Kelsey Ryan 3, Jackie Shunkwiler 1, Jennifer Slivka 9, Stephanie Slivka 4, Avery Wunder 9.

V: Alicia Cox 11, Charity Harris 20, Shay Lecator 2, Jasmine Lewis 3.

Friends' Central 12 12 8 17 - 49

Wildwood Catholic 18 16 6 16 - 56

FC: Erica Bash 3, Emily Brodsky 3, Talia East 19, Taylor Lee 2, Kristen Mann 14, Kaitlyn McCaffrey 2, Monaye Merritt 6.

WC: DeAnna Adair 2, Chrissy Casiello 2, Angela Mathis 6, Sally O'Donnell 30, Karli Senatore 4, Emily Whissell 12.

Boardwalk Cup Bracket

Council Rock North 9 12 13 16 - 50

Camden Catholic 15 9 7 24 - 55

CRN: Juliana Frick 6, Devin Gold 16, Sarah Kiely 12, Kate Logan 1, Danielle Peters 3, Kelly Scull 3, Jen Sroba 9.

CC: Shay Collins 6, Teresa Corchado 5, Casey Crenny 19, Serifat Junaid 10, Shantel McNeil 10, Kathleen Notos 5.

Methacton 11 11 15 13 - 50

Holy Spirit 11 7 5 7 - 30

M: Lindsay Allebach 4, Rachel Meier 8, Maria Numerato 2, Melanie Ordway 7, Leeann Randall 5, Brittany Roth 7, Lauren Ruhl 12, Renee Womack 5.

HS: Hillary Drinovsky 3, Jesse Frasier 14, Kristy Jabier 2, Katie Marakas 2, Tenisha Mobley 2, Kristen Polisano 2, Danielle Wessler 5.

Brick Memorial Mustang Invitational

Hunterdon Central 16 9 10 18 - 53

Cherokee 17 22 10 15 - 64

HC: Bruzzio 18, Ericson 12, Inhas 10, Jaques 11, Tang 2.

C: Jocelyn Cooper 1, Courtney Escudero 3, Erin Farrell 1, Tara Mangold 15, Monica Roeder 5, Laura Sweeney 20, Tiffany Turner 19.

Delaware Bay Bracket

Seneca 10 15 9 15 - 49

Millville 7 2 7 7 - 23

S: Angela Adams 4, Jessica Donoghue 8, Katie Drayton 3, Ashleigh Ferrell 1, Melissa Givnta 2, Chelsea Grover 8, Kelli Kowalewski 8, Katie O'Keefe 2, Brittany Southwick 2, Carly Strickland 6, Christen Stroehlein 5.

M: Sheree Gregory 2, Alyssa Harris 8, Christine Oliver 4, Tomisha Smith 9.

Penn Charter 9 13 19 9 - 50

Hammonton 8 11 11 9 - 39

PC: Nicole Gwynn 6, Caroline Huber 12, Nora McGurkin 15, Aleesha Powell 9, Kendall Stokes 6, Kayla Torrey 2.

H: Courtney Cashan 2, Jessica Combs 8, Brittany Lawson 4, Kirsten Mortelliti 1, Lina Munno 8, Alicia Palumbi 8, Lydia Rentas 6, Rebbeca Stinger 2.

Lady Cougar Tournament

Gloucester County Tech 5 7 3 6 - 21

St. Joseph 14 14 14 8 - 50

GCT: Arielle Canjemi 5, Valerie Discigsoo 4, Stephanie Discigsoo 5, Lindsay Valentine 7.

SJ: Cate Capozzi 9, Giana Cavallo 2, Jade Howard 2, Aliyah Nelson 8, Allison Nickels 4, Lauren Reap 5, Melissa Senese 2, Molly Spadaro 9, Natasha Tonia 3, Noel Vadino 6.

Pottsgrove 7 3 16 14 - 40

Cherry Hill East 11 9 16 8 - 44

P: Gina Cherico 2, Sydney Coleman 3, Stephanie Coleman 6, Alexis Glenn 8, Katie McGroarty 5, Stephanie Schultz 16.

CHE: Genvieve Boisvert 8, Marie Boisvert 2, Kyra Holiday 1, Kim Regan 5, Tori Rossi 8, Kelly Schmitt 7, Cat Tajeda 3, Vianca Tejada 10.

New Egypt Warrior Classic

South Hunterdon 10 8 11 14 - 43

Lindenwold 6 14 11 6 - 37

SH: Campbell 6, Coleman 2, Davis 3, Ennis 19, Hart 2, Perovich 9, Phillips 2.

L: Kim Cintron 2, Micaela Moore 12, Destiny Moore 5, Brittany Sinclaire 8, Andrea Thompson 2, Adrian Thompson 2, Janelle West 6.

Pioneer Hoops Classic

West Deptford 8 21 11 22 - 62

Triton 3 14 13 8 - 38

WD: Christina Carrero 5, Brittany Feldman 2, Haili Hoffman 2, Jenna Lindsay 27, McQueen 4, Marlee Schramm 10, Audrey Weatherby 8, Bryanna Williams 4.

T: Sarah DiGiorgio 10, Anna Dolhansky 8, Amber Heslin 2, Jenna Kosofsky 9, Alyce Milakovic 9.

Woodstown 9 4 3 6 - 22

Clearview 13 16 5 17 - 51

W: Kerri Bratty 1, Arielle Chard 2, Erica Haynes 2, Sarah Hepler 3, Bethany Humenik 7, Jessica Humenik 1, Lauren Husser 1, Tori Malpezzi 2, Anna Perrino 3.

C: Jaclyn Gangemi 1, Kiley Grabbe 10, Noelle Hogan 13, Melanie Mahan 9, Kristin Manna 5, Allison Toczylowski 13.

Today's Schedule

Boys' Basketball

AUGUSTINIAN TOURNAMENT

At St. Augustine, N.J.:

Monsignor Bonner vs. Providence Catholic, 12

Malvern Prep vs. Cascia Hall, 12

St. Augustine vs. St. Rita, 1:30

Malvern Prep JV vs. Villanova College, 1:30

BOARDWALK CLASSIC

At Wildwoods Convention Center:

George Betz Memorial Bracket

Ocean City vs. Archbishop Wood, 10 a.m.

St. Joseph vs. Lower Moreland, 1:15

Boardwalk Classic Showcase

Pleasantville vs. Camden Catholic, 11:30 a.m.

Jay Craven Memorial Bracket

Middle Township vs. Vineland, 2:45

Timber Creek vs. Williamstown, 4:30

Seashore Cup Bracket

Consolation and Final, 6 and 7:45

Girls' Basketball

BOARDWALK CLASSIC

At Wildwoods Convention Center:

Delaware Bay Bracket

Millville vs. Hammonton, 9:30 a.m.

Seneca vs. Penn Charter, 2:30

Southern Cape Bracket

Lower Moreland vs. Mainland, 11 a.m.

St. Hubert vs. Sacred Heart, 12:45

Boardwalk Cup Bracket

Council Rock North vs. Holy Spirit, 4

Camden Catholic vs. Methacton, 5:45

Beach Cup Bracket

Absegmi vs. Williamstown, 7:30

Boys' Basketball Standings

Through Friday.

BURLINGTON COUNTY League   Overall

Liberty Division W   L   W   L

Trenton Catholic. . . 2   0   5   0

Rancocas Valley. . . 1   0   6   0

Pemberton. . . 1   1   3   2

Moorestown. . . 0   0   3   2

Willingboro. . . 0   1   1   4

Northern Burlington. . . 0   2   0   4

League   Overall

Patriot Division W   L   W   L

Westampton Tech. . . 2   0   4   3

Holy Cross . . . 1   0   3   0

Cinnaminson. . . 1   0   4   0

Bordentown. . . 1   0   3   1

Medford Tech. . . 0   1   5   1

Delran. . . 0   2   3   3

Burlington Township. . . 0   2   0   4

League   Overall

Freedom Division W   L   W   L

Palmyra. . . 2   0   4   1

New Egypt. . . 2   0   4   1

Burlington City. . . 1   1   2   3

Florence. . . 0   1   2   3

Riverside. . . 0   1   0   4

Maple Shade. . . 0   2   0   6

COLONIAL CONFERENCE League   Overall

W   L   W   L

Collingswood. . . 3   0   4   2

Paulsboro. . . 2   0   4   1

Lindenwold. . . 2   0   2   1

West Deptford. . . 2   1   3   2

Haddonfield. . . 2   1   4   1

Haddon Heights. . . 1   1   2   3

Woodbury. . . 1   1   4   1

Haddon Township. . . 1   2   1   4

Sterling. . . 0   2   1   4

Audubon. . . 0   3   1   5

Gateway. . . 0   3   2   3

OLYMPIC CONFERENCE League   Overall

American Division W   L   W   L

Lenape. . . 1   0   3   2

Washington Township. . . 1   0   2   3

Cherokee. . . 1   0   2   3

Eastern. . . 0   1   4   2

Pennsauken. . . 0   1   3   2

Cherry Hill East. . . 0   1   3   1

League   Overall

Patriot Division W   L   W   L

Winslow Township. . . 1   0   3   0

Shawnee. . . 1   0   3   3

Triton. . . 1   0   3   2

Cherry Hill West. . . 0   1   3   2

Timber Creek. . . 0   1   1   1

Seneca. . . 0   1   2   4

League   Overall

National Division W   L   W   L

Camden. . . 1   0   3   1

Paul VI. . . 1   0   4   1

Bishop Eustace. . . 0   0   2   1

Camden County Tech. . . 0   0   0   4

Camden Catholic. . . 0   1   4   2

Woodrow Wilson. . . 0   1   1   4

TRI-COUNTY CONFERENCE League   Overall

Royal Division W   L   W   L

Kingsway. . . 2   1   5   2

Williamstown. . . 2   0   2   1

Delsea. . . 2   1   3   3

Clearview. . . 1   0   5   0

Deptford. . . 2   1   4   1

Highland. . . 0   3   0   4

Cumberland. . . 0   3   1   4

League   Overall

Diamond Division W   L   W   L

Penns Grove. . . 2   0   5   0

Gloucester Catholic. . . 2   0   5   1

Overbrook. . . 1   1   4   2

Schalick. . . 1   1   2   4

Glassboro. . . 1   2   2   4

Woodstown. . . 0   3   1   4

League   Overall

Classic Division W   L   W   L

Salem. . . 3   0   4   1

Clayton. . . 2   1   3   1

Pitman. . . 2   1   2   3

Wildwood. . . 1   1   3   2

Gloucester. . . 0   1   1   3

Pennsville. . . 0   2   0   6

Gloucester County Tech. . . 0   2   0   5

CAPE-ATLANTIC AMERICAN League   Overall

Division I W   L   W   L

Absegami. . . 2   0   5   1

Atlantic City. . . 1   0   2   4

Millville. . . 1   1   2   3

Egg Harbor Township. . . 1   2   4   2

Vineland. . . 0   2   1   3

League   Overall

Division II W   L   W   L

Hammonton. . . 2   0   5   1

Ocean City. . . 2   1   3   1

Oakcrest. . . 1   1   3   3

Mainland. . . 0   1   0   4

Lower Cape May. . . 0   2   2   3

CAPE-ATLANTIC NATIONAL League   Overall

Division I W   L   W   L

Holy Spirit. . . 1   0   5   0

St. Augustine. . . 1   0   3   1

Middle Township. . . 1   1   2   2

Buena. . . 0   1   3   5

Bridgeton. . . 0   1   1   5

League   Overall

Division II W   L   W   L

Cape May Tech. . . 1   0   5   1

St. Joseph. . . 1   0   4   1

Pleasantville. . . 1   0   2   1

Sacred Heart. . . 0   1   0   6

Wildwood Catholic. . . 0   2   1   5

INDEPENDENTS League

W   L

Camden Academy Charter. . . 1   3

Pennsauken Tech. . . 1   3

Moorestown Friends. . . 1   4