Yesterday's Results

Football

PIAA PLAYOFFS

State Class AA Semifinal

West Catholic 37, Lancaster Catholic 14

State Class AAA Semifinal

Archbishop Wood 13, Selinsgrove 7

Swimming

COED

Central 107, West Co-op 28

Washington 92, Lincoln 34

Girls High 80, Northeast 48

BOYS

Friends' Central 105, Shipley 64

(FC: John Armstrong 58.27 100 backstroke, league-record 2:03.41 200 ind. medley, betters own 2:03.58; Max Gilbert school-record 55.79 100 butterfly, betters own 57.19, 2007)

Quakertown 126, Upper Perkiomen 43

GIRLS

Friends' Central 106, Shipley 67

(FC: Olivia Gillison 2:09.13 200 freestyle, school-record 55.97 100 freestyle)

Agnes Irwin 112, Penncrest 74

Upper Perkiomen 113, Quakertown 57

Bowling

CATHOLIC LEAGUE GIRLS

Little Flower 4, Neumann-Goretti 0

Cardinal O'Hara 4, Conwell-Egan 0

Arch. Prendergast 4, Lansdale Catholic 0

Girls' Volleyball

NONLEAGUE

Shipley 3, Germantown Academy 2

(25-12, 18-25, 23-25, 25-20, 15-3)

Ice Hockey

GIRLS

Strath Haven 4, Conestoga 3

Squash

GIRLS

Penn Charter 7, Baldwin 2

Boys' Basketball Boxes

Abington Ghost Tournament

Jenkintown 7 13 5 13 - 38

Abington 17 13 23 17 - 70

J: Luke Angus 7, Conor Beltz 7, Chris Divalentino 3, Sam Dorshimer 2, Chris English 2, Alex Flood 13, Jack Kinniry 2, Aden Twer 2.

A: Ahmed Brown 4, Dion Durham 13, Ken Johnson 15, Steve Kenas 3, Sam Kind 2, D'Andre Maiden 2, Jaymes Miller 7, Dan Rodriguez 9, Jeff Rowley 12, Vince Tranquillo 3.

Martin Luther King 7 10 11 13 - 41

Archbishop Wood 24 19 14 11 - 68

MLK: Grant 2, James 12, Massey 11, Moore 9, Precia 2, Wilson 5.

AW: Fran Dolan 2, Fran Dougherty 9, Tim Fahy 13, Kevin Fenstermaker 5, Joe Getz 12, Doug Marone 7, Brian O'grady 11, Mike Trodden 6, Nick Vicari 3.

Bristol Tournament

Truman 9 13 22 8 - 52

Marple Newtown 12 20 6 17 - 55

T: Rekeem Boyd 4, Phil Griffin 14, Keith Jones 10, Mike Schmidt 5, Eddie Valentine 9, Josh Williams 4, Quancine Wilson 6.

MN: Ryan Furst 3, Kevin Johnson 2, James Martin 6, Steven Nucci 5, Justin Power 6, Soutiri Sapnas 28, Alexander Skalski 5.

Calvary Baptist Tournament

West-Mont Christian 10 15 12 13 - 50

Calvary Baptist 7 16 16 13 - 52

WC: Blake Bradshaw 7, Ray Golden 1, Ryan Malenke 6, Chuck Paul 23, Noah Thiemann 13.

CB: Austin Guenst 5, David Hunsberger 5, Justin Nichols 13, Joey Plank 14, Nick Will 11, Justin Zamroz 4.

Carlisle Tournament

Strath Haven 16 10 19 11 - 56

Carlisle 12 17 11 19 - 59

SH: Patrick Fisher 7, Avatar Jones 3, Tyler Long 2, Dan Morris 3, Calvin Newell 28, Jack Roberts 11, Calvin Wells 2.

C: Anthony Coleman 24, John Goodman 2, Corey Henneghan 18, Jeremy Henninger 10, Kevin Pollack 5.

Cheltenham Panther Tournament

Washington 17 6 10 11 - 44

Frankford 13 6 7 20 - 46

W: Connor 4, Ford 8, Hale 2, Hunter 11, McFilin 6, Williams 13.

F: Allen 2, Blackmen 4, Brown 14, Clark 2, Harris 4, Hicks 4, D. Poole 4, S. Poole 12.

Central 13 13 12 13 - 51

Cheltenham 17 16 18 18 - 69

C: Malcolm Albright 2, Jamell Alston 6, Donte Bennett 2, Devonne Boler 3, Miles Henry 4, Mark Sanders 6, Philip Singleton 7, Brandon Smith 4, Adib Waheed 2, Joshua Welles 15.

C: Keith Coleman 5, Ryan Francis 9, Naseer Khalid 8, Matt Leary 4, Rob Mansell 28, Christian Santos 15.

Chester Tournament

Engineering & Science 7 6 12 19 - 44

Chester 17 14 20 12 - 63

E&S: Marcus Brown 16, Isaiah Carson 3, Dijon Eggleton 5, Jeffrey Haley 2, Mark Houston 4, Andre Howard 6, Mason 3, Will Preyer 5.

C: Dymere Crews 11, Rahlir Jefferson 18, Maurice Nelson 7, Learon Pray 4, Kareen Robinson 9, Robinson 1, Keyon Staples 7, Erikk Wright 6.

Simon Gratz 9 10 10 13 - 42

Imhotep Charter 6 6 14 25 - 51

SG: Antoine Bland 8, Isiah Cupit 2, Marrey 3, Andre Moye 7, Joe Reed 15, Tyree Smith 7.

IC: Will Adams 15, David Appolon 3, Kenny Battle 4, Parrish Grant 8, Jamal Jones 12, Tyree Morgan 1, Sam Prescott 4, Ivory Wells 4.

Council Rock South Tournament

Father Judge 14 8 13 6 - 41

Holy Ghost Prep 14 13 15 21 - 63

FJ: Ryan Fenningham 2, Fran Hennessey 6, Josh Jaskowiak 10, John McGrath 2, Seamus Radtke 4, Tom Ryan 15, Bob Tinney 2.

HGP: Duffy Barrett 18, Mike Byrne 15, John Glenn 12, Tyler Juchno 6, Owen Kirby 3, Ryan Lantzy 4, Nate Lorence 5.

Conwell-Egan 9 8 12 29 - 58

Council Rock South 18 16 13 17 - 64

C: Shayne Bonner 18, Delaher 3, Isaac Robinson 13, Andrew Schaffer 8, Jonas Skordal 16.

CRS: Tom Boyd 13, Rus Chichkin 2, Pat Fitzsimmons 8, Terrence McGovern 8, Cody Nowlin 12, John Thomas 16, Justin Thomas 5.

Delco Christian Tournament

Elkton Christian 9 21 12 20 - 62

Calvary Christian 14 9 22 6 - 51

EC: Domenick Bond 19, Alex Revell 2, David Segure 25, Micah Tuten 2, Ben Wolfe 14.

CC: Patrick Franks 4, Seth Heinicke 4, Jeremy Kerr 12, Allen Martin 8, Trevor Phillippi 2, Ryan Purtle 10, Thomas Schultz 11.

Shalom Christian 2 11 7 4 - 24

Delco Christian 17 14 19 14 - 64

SC: Ben Forsythe 7, Matt Horner 13, Tyler Strite 4.

DC: P.J. Crisanti 3, Azhar Dorsey 2, Darren Dutterer 3, Gerald Knox 14, Ryan Malloy 2, Rob Pittman 13, Will Ressler 11, Jordan Sbraccia 16.

New Beginnings 18 15 12 13 - 58

Christian Academy 9 5 8 11 - 33

NB: Aries 4, Dickerson 2, Germany 2, Jackson 2, Jones 16, Myers 13, Singleton 7, Thompson 6, Triggs 2, Turner 4.

CA: Drew Evans 3, Daniel Garner 7, Zack Hagan 12, Ryan Naylor 7, Chris Pedro 4.

Downingtown West Tournament

Garnet Valley 10 10 8 7 - 35

Downingtown West 18 10 13 10 - 51

GV: Andrew Cordrey 3, Kyle Davis 9, Sean Gilody 10, Ryan Hughes 2, Matt Mishler 7, Joe Ranieri 4.

DW: Ibris Coleman 2, Tim Flecken 16, Ian Jones 7, Will Kendra 4, Ryan Kendra 3, Mike Milito 8, Bryan Milito 11.

Eastern Pennsylvania Classic

Del-Val Charter 15 21 20 9 - 65

Coatesville 18 16 21 20 - 75

DC: Reginald Andrews 2, Rasheen Dorn 19, Malcolm King 4, Christian McNeely 6, Khalil Meadows 10, Jeremiah Mitchell 2, Fred Ruff 4, Dain Suber 18.

C: Pat Brewer 20, Stephen El-Gray 15, Blair Martinez 2, Kris Miller 7, Alex Reed 10, Latrell Shelton 2, Jahmahl Slater 16, Jamal Vaughn 3.

Friends Select Tournament

Woodlynde 4 10 9 7 - 30

Friends Select 9 11 20 11 - 51

W: Matt Borrelli 2, Ron Brurrell 6, Ben Grant 12, Chris Hatton 2, Dimming Jones 8.

FS: Kowalski 3, Brett Nagle 7, Craig Presant 17, Ben Roach 4, Corey Smith 10, Zach Wintrop 10.

George Rocco Tournament

Haverford High 10 11 7 5 - 33

Wissahickon 13 13 21 16 - 63

HH: Pierre Charles 5, Liam McGrath 6, Shane McNichol 3, Darwin Mushrush 3, Ryan Oakes 4, Greg Rotell 3, Zac Yelson 3, Scott Zlatnik 6.

W: Giovanni Atkins 9, Bobby Beckett 4, Michael Bundy 10, Drew Frankenfield 2, Kevin Hammond 11, Alec McClure 4, Jordan Reed 2, Tom Sweeney 15, Keyshaun Watson 6.

Kennett 6 8 12 7 - 33

Phoenixville 20 15 14 8 - 57

K: Luke Alicknavitch 2, Martin DeBerardinis 7, William Flores 2, Dennis Hawkins 1, Mike Kelly 2, Jabbar Mendez 5, Nash 2, Stahl 2, Tavoni 10.

P: Yusuf Brown 4, Harrison Deyo 5, Corey Gordon 5, George Harper 18, Jamie Hennessy 3, Ryan Hoover 2, Nicholas Jones 3, James Lynch 2, Gregory Peters 15.

Germantown Community Tournament

Roxborough 17 14 21 14 - 66

Germantown 12 12 20 7 - 51

R: Allen 4, Bailey 9, Griffin 10, James 13, Rouse 10, Stanley 12, Thomas 8.

G: Ramadan Abdullah 12, O'Shane Black 5, Edward Callender 8, Brandon Hart-McCartha 4, Darryl Langerston 9, Steven Randall 5, Dominique Twiggs 8.

Bodine 16 18 17 14 7 - 72

Germantown Friends 17 17 8 23 11 - 76

B: Barry Brockington 2, Lamar Gary 20, Donte' Green 12, Nick Neal 2, Tarran Prince 2, Erik Raleigh 20, Pendarvis Williams 14.

GF: Wes Bill 25, Dom Davenport 5, Spencer Jones 5, Sam Mercuris 12, Jordan Monroe 3, Anton Papov 18, Jason Symonette 8.

Hamburg Tournament

Fleetwood 8 9 20 9 - 46

Octorara 11 11 13 21 - 56

F: Greg Bamberger 6, Caleb Bauer 2, Jeff Bell 2, Bo Comer 13, Matt Cortazzo 7, Keith Korczykowski 6, Julian Marz 10.

O: Deandre Clark 18, Pat Evans 7, Conor Kasabo 3, Cody King 9, Nate Ramsden 3, Ian Rineer 2, Moses Togbah 14.

Hatboro-Horsham Hatters Tournament

Upper Dublin 8 14 9 11 - 42

Council Rock North 11 16 19 15 - 61

UD: Bailey 1, Brown 17, Gregg 2, Nash 8, Newman 6, Owens 8.

CRN: Ty Bostain 13, Dan Costello 11, Jarred Dorfman 6, Arron Goodman 17, Matt McCloskey 2, Aaron Morgan 5, Andrew Stress 7.

Perkiomen Valley 8 10 5 7 - 30

Hatboro-Horsham 10 11 26 23 - 70

PV: Sean Conners 7, Ryan Davis 10, Drew Klein 1, Ross McGinley 2, Ian Rykaczewski 3, Tyler Schindler 7.

H: Brian Ambron 2, Christian Bolling 5, Eric Daley 20, Shea Hoffmann 2, Matt Kane 2, Dan Lineberger 9, Mike Marvin 4, Mickey Mikulski 4, Darrin Oliver 4, Connor Poston 12, Rory Sullivan 3, Pete Williams 3.

Oreland Lions Tournament

Phil-Mont Christian 10 13 8 17 - 48

Springfield (M) 14 10 11 3 - 38

PC: Baldwin 2, Burke 12, Dimitri 2, Glover 8, Griffin 12, Hutson 10, McNichol 2.

S(: Acierno 7, Crudele 1, Greenberg 3, Greene 19, Hill 3, Ross 5.

Harriton 20 6 3 23 - 52

Bishop McDevitt 13 17 9 15 - 54

H: D'angelo 6, Fusaro 20, Kelly 10, Nance 16.

BM: Reggie Charles 2, Steve Dominello 5, Rodney Ellis 10, Linberg Green 6, Courtney Havens-Dobbs 17, Avery Long 2, Shawn Maguire 2, Mike Palmero 10.

Pennridge Tournament

Methacton 15 15 20 24 - 74

Lansdale Catholic 10 12 12 21 - 55

M: Jon Bronstein 3, Steve Capizzi 7, Matt Carroll 4, Jeff Carroll 7, Jordan Carter 6, Nate Ferraro 3, Zack Forrest 2, Evan Galloway 4, Ray Green 4, T.J. Klinger 14, Drew Schaffer 2, Tim Smith 18.

LC: Mike Barr 7, Liam Coyne 2, Alex Kirk 7, Pat O'Hara 4, Joe Patzuk 2, Brendan Stanton 24, Matt Tumaz 9.

Plymouth Whitemarsh Tournament

Conestoga 9 15 15 8 - 47

Central Bucks South 2 6 14 9 - 31

C: Jake Cohen 14, Mike D'Angelo 10, Doug Jakelia 7, Paul Meta 7, Matt O'Hara 3, Robert Scott 3, Zack Shapiro 3.

CBS: Will Barrett 11, Ryan Clark 2, Alex Dedeian 2, Johnston 3, Matt Kavalek 2, Mike Pincus 11.

Radnor Tournament

Devon Prep 19 10 12 17 - 58

Radnor 11 16 11 11 - 49

DP: Duncan Becker 6, James Gamrat 2, Jeff Hughes 27, Kevin Maloney 3, Neil Moerman 8, Matthew Radomile 7, Kevin Raftery 5.

R: Jonathan Coleman 14, Corey Dunson 4, Kyle Hammonds 16, Martin Howard 2, Arjun Kumar 4, Curran Ruyak 9.

Upper Merion 9 11 4 15 - 39

Great Valley 9 16 9 14 - 48

UM: Anderson 2, Belford 3, Bridge 14, Gallagher 3, Kubler 4, Rafferty 13.

GV: Chris Hobson 6, Dan McFarlin 10, Kevin McGough 14, Sean McGough 8, Dan Shackelton 10.

Ridley Tournament

Chichester 13 13 8 16 - 50

Ridley 12 7 9 11 - 39

C: Darius Brooks 1, Malik Carter 11, Dan Clapp 12, Mike Koles 6, Fred Murry 7, Brian Parker 11, Vaughn Russell 2.

R: Kevin Bonnes 10, Shawn Church 2, Norm Dunkin 8, Cameron Gunther 6, Tom Manning 4, Colin Masterson 9.

Shiplery Coaches vs. Cancer Tournament

Valley Forge 8 11 12 15 - 46

Shipley 20 19 15 9 - 63

VF: Bower 4, Butler 5, Cook 5, Eaglido 2, Houkius 4, Keys 3, Moore 4, Shen 2, Show 4, Thompson 13.

S: Matt Clauson 3, Stephen Gentry 7, Ky Howard 11, Armand Leaks 10, Chima Nwakpuda 26, Bakari White 6.

Southern Lehigh Tournament

Quakertown 12 7 11 20 - 50

Faith Christian 8 3 9 18 - 38

Q: Kenny Gula 18, Jake Kandel 3, Rick Kivela 6, Brett Roseboro 12, Donnie Thomas 11.

FC: Omar Arroyo 9, Ryan Fertsch 8, Garrett Hollenbach 4, Ray Riddick 2, Josh Vargas 15.

Twin Valley Tournament

Cumberland Valley 13 15 11 5 - 44

Owen J. Roberts 20 15 14 14 - 63

CV: Anzur 1, Kissinger 4, Massclantonio 3, Palkovitz 4, Talbert 3, Turley 9, Wilson 20.

OJR: Ryan Brumfield 8, Spencer Cassidy 5, Kevin Henry 15, Connor Lawler 4, Seth McNaughton 2, Tyler Setzler 20, David Vining 9.

Union Endicott Tournament

Kingston (N.Y.) 12 9 11 15 - 47

Upper Darby 19 12 11 18 - 60

K(: Chatzlain 4, Dunlap 12, Galm 15, Naccarato 2, Salzman 2, Yousof 12.

UD: Tre Davis 16, Kwahmere Gredic 7, Micah Peeler 1, Chase Peterson 10, Montrail Talford 10, George Vlahos 5, Khayri West 11.

Unionville Tournament

Bishop Shanahan 9 12 12 13 - 46

Glen Mills 18 17 22 18 - 75

BS: Jeff Bondage 4, Cassidy 2, Greg Cordivari 20, Hensley 2, Ryan Lanzalotto 4, Mulqueen 6, Robinson 2, Sand 3, Yearsley 3.

GM: Tyrik Gass 12, Anthony Hall 13, Lavander Johns 4, Reginald Miles 2, Aaric Murray 32, Darnell Plummer 12.

University City 13 15 12 16 - 56

Unionville 8 16 14 11 - 49

UC: Byanes 14, Clemmens 4, Garris 12, Gray 2, Holland 12, Martez 2, Nesbitt 10.

U: Seun Ajayi 7, Connor Gades 11, Dave Guest 6, Miles Holmes 6, Mike Johnson 1, Tyler Keesling 5, Doug Ott 2, Zach Ross 2, Tyler Simigram 5, Mike Sundry 4.

Wilkinsburg Tournament

Westinghouse 16 11 19 20 - 66

Girard College 25 25 22 17 - 89

W: Brown 2, Cosby 9, Davis 10, Epperson 13, Mathis 2, Palmer 9, Swoop 18, White 3.

GC: Torrell Candelaria 4, Lance Devero 15, John Johnson 25, Tayvon Kennerly 1, Josh Oluwole 4, Chris Oluwole 2, Andre Rivers 15, Mark Thomas 9, Cliff White 2, Whitfield 2, Ahmir Whiting 10.

Wilson Tournament

Downingtown East 2 4 10 16 - 32

Wilson-Reading 9 0 2 12 - 23

DE: Colt Lyons 2, Cam Lyons 10, Kyle O'Connor 11, Avery Suelzer 7, Matt Terry 2.

W: Gettel 4, Good 4, Klein 5, Marrella 2, Pendergrass 6, Young 2.

Ches-Mont League

Oxford 9 8 11 13 - 41

Avon Grove 15 12 15 15 - 57

O: Belmudez 6, Clark 2, Ickes 2, Monday 7, Pennington 13, Reeves 7, Vinnie Sanders 4.

AG: Adam Ahern 20, Jordan Harris 17, Jordan Jones 10, Joe Malcrone 6, Kevin Pankonien 2, Warren Williams 2.

Public League

Masterman 12 12 12 12 - 48

World Communications 8 14 8 15 - 45

M: Germel Ford 5, Jordan Gifford 2, Sam Jung 20, Keenan Marshall 7, Luis Padilla 2, Bryan Stevenson 12.

WC: Isiah Gilliam 1, Evan Herbert 23, Markeith Mont 13, Marquese Perkins 3, Damon Reid 3, Cornello Samuel 2.

Paul Robeson 13 16 10 18 - 57

Math, Civics & Science 11 18 14 21 - 64

PR: Xavier Brown 17, Jay Harris 9, Halim Lindsey 10, Ty May 6, Dom Owens 13, Marquise Richards 2.

MC&S: Jeff Lord 5, Jose Ortiz 19, Zaahir Smith 12, Andre Thomas 7, Shawn Williams 14, Alan Womack 7.

Boys Latin 17 13 16 20 - 66

Palumbo 5 14 12 21 - 52

BL: Therence Brown 17, Michael Champagne 2, Kyle Davis 4, Isaiah Gans 10, Wafeeq Jamal 8, Kwalil Coleman Jones 9, Javon Warren 2, Maurice Watson 14.

P: Demetrius Davenport 4, Maurice Harris 10, Von Howard 6, Chad Kendall 2, Mike Pittman 2, Tyreek Rockmore 5, Mike Swann 10, Devon Uqdah 13.

Phila. Academy Charter 7 12 8 16 - 43

Mastery Charter North 7 7 6 10 - 30

PAC: Baughman 1, Allan Dempster 8, Maynard 15, Devon Shorter 17, Wallace 2.

MCN: Marques Burton 6, Mark Dawson 3, Khalik Long 16, David Wright 2, Tyrell Wyche 3.

Saul 13 3 14 12 - 42

High School of Future 8 9 3 16 - 36

S: Keith Brown 3, Dominick Randall 6, Deandre Rhett 8, Jamar Smith 11, Tyrell Smith 10, James Whitaker 4.

HSoF: Marquis Amey 2, Teron Brown 13, Harrison Johnson 7, Isaiah Pierce 7, David Rogers 3, Aaron Yates 4.

Nonleague

Edison 17 8 23 23 - 71

Fels 19 11 7 15 - 52

E: Akeem Chisholm 14, Rodney Davis 2, Derrick Holliday 6, Alan Johnson 1, Luis Martinez 30, Eduardo Rivera 12, Ernesto Sanchez 6.

F: Chris Bethea 2, Shannon Givens 22, Malik Jackson 12, Donovan McIntosh 4, Anthony Rios 9, Vincent Robert 3.

Mastery Charter 14 12 16 7 - 49

Cardinal Dougherty 21 30 13 10 - 74

MC: Chris Chavis 4, Eddie Edgerton 5, Wanyae Hartsfield 11, Jaleel Khabeer 13, Malcolm Lyles 14, Khalil Newsome 2.

CD: Brandon Brown 14, Ryan Colbert 9, Art Comas 5, Shannon Douglas 1, Dawan Earle 5, Christian Gibbs 15, Victor Graham 5, Brandyn Wims 20.

Delaware School for Deaf 5 6 3 10 - 24

Pa. School for Deaf 13 10 12 8 - 43

DSfD: Blackston 2, Diaz 9, McEvert 9, McKinstry 2, Saunders 2.

PSfD: Zakee Bess 4, Daimere Phillips 2, Hiram Ramos 7, Randy Spann 2, Jay Werner 2, Brian Wimberley 24, Akilwas Yacob 2.

Sayre 6 28 16 11 - 61

Olney 23 21 26 20 - 90

S: Garner 23, Goodman 7, Henson 2, Lathem 14, Reavis 2, K. Washington 2, S. Washington 11.

O: Tito Burgos 4, Hilton Cain 2, Khalief Coates 9, Jaree Cooper 7, Danny Hinton 5, Ray Jaggon 15, Markques Jones 2, Jesse Morgan 29, Kadeem Patterson 17.

Collegium 14 8 11 8 - 41

Del-Val Friends 12 16 11 10 - 49

C: William Diamond 1, Dhameer Gardner 11, Mark Jones 7, Estul Koliyahj 2, Chris McGlone 20.

DF: Elliot Barry 17, Arthur Borgerhoff 8, Peter Gould 5, Matt Jungles 6, Yazan Muasher 13.

Lincoln 18 2 21 18 - 59

Mastbaum 10 19 7 18 - 54

L: Anthony Britt 5, Rasaan Hanner 4, Maurice Robinson 9, Ricky Savage 5, Teshon Wilson 20, Jamar Winn 16.

M: Eric Freeman 16, David Garcia 7, Donny Gilbert 2, Ricky Harvey 5, Josh Mendez 14, Dmere Norwood 10.

Dobbins 12 11 4 6 - 33

Strawberry Mansion 27 20 31 18 - 96

D: Rashan Combs 5, Rashan Cox 2, Aaron Jackson 5, Fred Jones 7, Philip Pringle 4, Terrell Wright 10.

SM: Lawrence Elliott 8, Marcus Grimes 13, Eric Jefferson 6, Marcus Johnson 10, Bilal Kelley 6, Darren Lawrence 14, Devonte' Newbill 14, Cedric Powell 4, Devin Williams 2, Tarique Wilson 2, Khyree Wooten 17.

St. Joseph's Prep 21 11 10 16 - 58

Penn Charter 2 17 18 18 - 55

SJP: Sean Brophy 2, Pete Buzby 3, Dan Fitzpatrick 15, Mike Leithead 7, Joe Nardi 24, Brandon Robinson 2, Pat Stewart 5.

PC: Demetrius Jennings 13, Dylan Moody 10, Tom Noonan 3, Don Rauchut 2, Mark Rhine 25, Jake Richards 2.

Kensington 15 8 22 22 - 67

Vaux 14 17 26 13 - 70

K: Henry Bond 19, Nigel Caldwell 7, Devon Finney 11, James Sanchez 2, Victor Wardrope 10, Theodore West 18.

V: Jeremy Butler 4, Marcus Ferrell 19, Jeremy Henderson 18, Josh Mitchell 11, Zafir Williams 18.

George School 7 6 2 6 - 21

Chestnut Hill 12 8 14 17 - 51

GS: Justin Cancelliere 2, Milik Garner 4, Alex Reese 2, Kyle Scott 4, Tom Wayda 5, Kirk Wynn 4.

CH: Pat Connaghan 7, Todd Cramer 14, Billy Dooley 2, Andrew Kraft 4, Gary Lawrence 15, Kevin Maguire 3, Luke Mulvaney 3, Ross Salmansohn 3.

Monsignor Bonner 9 7 5 11 - 32

Malvern Prep 16 19 14 14 - 63

MB: Boyle 3, Colvin 2, Francis 6, Melvin 8, Slade 8, Smith 5.

MP: James Carney 7, Lamon Church 9, Billy Conners 3, Ryan Creighton 7, Brendan McNulty 14, Sean Mooney 4, John Rawlings 2, Tracy Teal 2, DeQuann Walker 15.

Haverford School 9 12 10 16 - 47

Landon School 13 20 15 13 - 61

HS: Andrew Acker 2, Rashaan Hollman 5, A.J. Jones 15, Sam Kurtzman 13, Zach Lazar 2, Christian Purcell 6, Zack Thomas 4.

LS: Darion Atkins 6, Joe McDonald 7, Danny Rubin 16, Christina Webster 30, Kyle Wiegmann 2.

Archbishop Ryan 4 14 4 16 - 38

Bensalem 15 3 14 12 - 44

AR: Eric Fleming 2, Anthony Keiter 10, Anthony Magallanes 11, Colin O'Malley 2, Rus Slawter 8, Jerry Smith 5.

B: Corey Canestrare 2, Nick Christian 13, Kelsey Dark 7, Dyron Edwards 7, Ivan Flores 2, Rob Schreiber 13.

Germantown Academy 11 15 15 14 - 55

Gilman School 5 5 14 2 - 26

GA: Cameron Ayers 13, Austin Curry 5, Jimmy Fenerty 2, Peter Haines 4, Jeff Holton 10, Beau Jones 2, Jack McDonnell 4, Dean Melchionni 15.

GS: Fise 2, Jennings 2, Jones 2, McBride 5, Parkinson 6, Willis 9.

Souderton 20 4 13 19 - 56

Allentown Central Catholic 12 5 19 10 - 46

S: Jeff Bishop 2, Jimmy Connolly 25, Nate Lewis 6, Andrew Mardi 3, Jake Metz 4, Anthony Moe 4, A.J. Picard 12.

ACC: Ted Brouchu 2, Brendan Dooley 10, Connor Faust 2, Shane McNeely 5, Shae McPherson 18, Jack Sandherr 7, Adam Sodl 2.

Archbishop Carroll 17 12 14 14 9 10 10 - 86

LaSalle 8 18 16 15 9 10 8 - 84

AC: Pat Daly 4, Juan'ya Green 19, Ryan Hanley 3, D.J. Irving 21, Trevor McNulty 3, Ben Mingledough 15, Mike Payne 6, Romance Turner 2, Andre Wilburn 13.

L: Tom Cooney 20, Durkin 4, Troy Hockaday 22, Mitchell 9, Poncia 5, Stokes 9, West 7, Woods 8.

Lower Moreland 2 14 11 22 - 49

Upper Moreland 8 13 15 24 - 60

LM: Ryan Abel 10, Chris Connors 3, Max Dillan 7, Frank McGarry 11, Matt Moskowitz 16, Robert Schulgen 2.

UM: Greg Beyerle 17, Ryan Burnick 6, Ronye Dennis 11, Denney Giesleler 2, Carlos Lewis 14, Dmitri Miller 4, Phil Morris 6.

Lower Merion 17 9 11 15 - 52

Parkland 10 19 17 20 - 66

LM: Oliver Cohen 6, Mike Joseph 4, Greg Robbins 17, Alone Seltzer 5, Eric Stahler 2, Harley Williams 18.

P: Clark 17, Garlow 2, Millen 8, Miller 8, Mioneli 6, Muhr 9, Palmer 6, Ward 10.

Girls' Basketball Boxes

Abington Ghost Tournament

Abington Friends 4 10 7 4 - 25

Abington 28 12 23 14 - 77

AF: Angie Adams 9, Bashira Anderson 13, Donna Kolodesh 1, Samantha Williams 2.

A: Ajanae Boone 13, Kelly Gregorio 2, Tess Johns 2, Jen Kelly 6, Emily Leer 23, Sarah Listenbee 2, Aijannah Peal 8, Jamie Shechtman 6, Felicia Strother 11, Sam Stutz 4.

St. Basil 25 15 18 12 - 70

Central Bucks West 2 4 8 5 - 19

SB: Anne Buckley 2, Carolyn Edwards 11, Megan Gallagher 6, Jill Lynch 6, Olivia Mangan 6, Mary Ellen McCollum 5, Erin Miller 3, Siobhan O'donnell 12, Mary Paul 6, Devin Shea 6, Jacqui Thompson 7.

CBW: Blanhard 4, Colloi 2, Gilmore 4, Gordon 2, Jurema 5, Ross 2.

Bristol Classic

Faith Christian 6 14 10 6 - 36

Morrisville 14 11 15 7 - 47

FC: Chelsea Bodder 4, Amber Cade 2, Heather DeMar 8, Emily Mayer 7, Chelsea Romig 15.

M: Tanya Argueta 16, Cassandra Gainey 13, Sharey Hizer 5, Kievanna Lacey 13.

Community Ac. of Phila. 0 7 2 17 - 26

Bristol 21 23 9 8 - 61

CAoP: Carr 1, Daniels 13, Diaz 2, Munoz 1, Negrun 7, Rodriguez 2.

B: Nicole Adamson 4, Ashley Cantiello 7, Taylor Cullen 10, Morgan Cullen 8, Nicole Cullura 2, Samantha Dougherty 6, Brianna Fusco 1, Amethyst Lyons 2, Daniela Reilly 4, Angelica Rodriguez 2, Alexis Rodriguez 2, Jennifer Serrano 5, Elyse Stevens 4, Shydai Wessels 4.

Calvary Baptist Tournament

Baptist High 2 9 3 15 - 29

Calvary Baptist 7 6 18 16 - 47

BH: Hannah Coneby 20, Bryanna Prentice 5, Emily Tambussi 4.

CB: Tina Bechtel 22, Jen Casatelli 1, Kate Clymer 2, Kelley Fair 10, Kate Farnham 8, Alex Jago 2, Katie Will 2.

Central Dauphin Tournament

State College 14 8 10 11 - 43

Downingtown East 21 15 15 9 - 60

SC: Chrissy Cooper 18, Sarah Gerhart 2, Meghan Hart 6, Dakota Konstas 2, Kate McDonald 4, Courtney Nenis 9, Natalie Torretti 2.

DE: Kristen Blye 20, Ro Gentry 19, Kelli Joran 3, Meghan Kerrigan 11, Biz Matta 4, Taylor Thompson 3.

Chester Tournament

Engineering & Science 9 3 1 7 - 20

Germantown Academy 23 21 11 6 - 61

E&S: Danue Beyer 2, Monique Briggs 2, Aliyah Carr 2, Justine Davis 10, Monique Ingram 2, Yolanda Surypse 2.

GA: Sarah Armstrong 2, Meredith Carber 4, Jesse Carey 7, Jess Erb 4, Jaryn Garner 6, Laura Karbach 2, Maggie Lucas 17, Monica Shacker 2, Tory Thierolf 17.

Delco Christian Tournament

Shalom 6 6 8 17 - 37

Delco Christian 14 14 12 14 - 54

S: Gibble 2, L. Grove 10, O. Grove 4, Hussack 8, S. Marquiss 7, A. Marquiss 4, Martin 2.

DC: Brianna Durant 1, Hannah Ellsworth 4, Emily Evans 5, Emily Homan 20, Whitney McCloud 17, Carly Neal 7.

Friends Select Invitational

Nueva Esperanza 5 2 2 3 - 12

MaST Charter 4 6 10 5 - 25

NE: Emmanuella Bonnifel 2, Celines Gonzalez 4, Anna Hester 4, Yesenia Mantilla 2.

MC: Meena Byers 8, Erin Holmes 8, Jennifer Ramos 1, Kaitlyn Rapko 6, Taylor Tracey 2.

Woodlynde 2 6 4 2 - 14

Friends Select 25 18 8 13 - 64

W: Sarah Engman 10, Marianna Karama 2, Kate Lagos 2.

FS: Amy Blum 2, Drew Colman 5, Grace Finkbiner 12, Gabrielle Gibson 12, Sarafina Kietzman-Nicklin 4, Keara McLaughlin 11, Lucca Pelliccia 5, Natasha Trice 10, Wylie Wilson 3.

George School Cougar Classic

Stuart Country Day 22 15 22 22 - 81

Agnes Irwin 12 14 12 34 - 72

SCD: Bowman 35, Bronker 1, Healey 4, Lewis 26, Schuktz 7, Smarr 8.

AI: Nancy Cockman 22, Katie Duffy 6, Olivia Goodman 6, Nehls 18, Emily Wetz 16, Shannon Williford 4.

Baldwin 0 9 12 10 - 31

George School 6 6 8 15 - 35

B: Henkel 2, Shields 10, Sloan Warren 19.

GS: Ama Baffoe-Bonnie 2, Capri Bronaugh-Larocca 15, Stephanie Heys 8, Emily Stevens 4, Liz Stevens 6.

Germantown Community Tournament

Germantown 4 3 6 7 - 20

Penn Charter 18 31 12 4 - 65

G: Glori Carrington 3, Alicia Franklin 3, Ashley Hargraves 9, Anika Kennedy 5.

PC: Brianna Butler 8, Nikki Guynn 2, Erin Martin 7, Amma Ntoso 2, MaryKate O'Brien 9, Aleesha Powell 11, Danielle Sienko 4, Kendall Stokes 12, Dianna Thomas-Palmer 10.

Bodine 1 12 13 4 - 30

Germantown Friends 14 2 18 10 - 44

B: Angel Gaffney 5, Chikilra Goodman 20, Briana Leary 2, Melanie Ortiz 2, Samiya Soto 1.

GF: Shelby Tucker 10, Nina Voith 34.

Hatboro-Horsham Hatters Tournament

New Hope-Solebury 11 5 10 11 - 37

Nazareth Academy 13 19 16 11 - 59

NH: Isler 25, Park 6, Rowland 2, Staudenmeir 2, Worth 2.

NA: Ashley Adams 3, Maggie Borsky 5, Carleigh Brown 12, Lindsey Fluehr 1, Danielle Gasperi 3, Jenna Klakowicz 2, Leah Kuczynski 6, Melissa Kudznas 2, Kiera Kurtz 2, Katie Malboeuf 2, Jessica Sylvester 18, Julie Williams 3.

Northeast 7 6 9 8 - 30

Hatboro-Horsham 12 16 8 12 - 48

N: Katie Benek 2, Tyherra Brown 5, Janaiah Elum 19, Ashley Harkins 4.

H: Lauren Anderson 10, Lindsey Day 2, Jenna Gould 4, Alicia Hayes 9, Biz Meschio 8, Becca Purtel 2, Cailin Schmeer 8, Hannah Vogel 5.

Haverford High Tournament

Shipley 10 14 15 11 - 50

Pennsbury 5 13 8 12 - 38

S: Natalie Burman 1, Alex Davis 14, Alisha Fairfax 12, Maureen Gentry 2, Celeste Golub 4, Brianna Ross 6, Jordyn Turner 11.

P: K. Balascsak 11, Balascsak 4, Formento 1, Gerity 2, Gray 2, Moulton 2, Phillips 4, Pisauro 6, Rebert 4, Taylor 2.

Archbishop Prendergast 9 9 13 11 - 42

Haverford High 7 7 11 4 - 29

AP: Devon Beese 6, Lindsay Cras 2, Kathleen Durkin 8, Kathryne Kirk 13, Paige Perdue 1, Jessica Rotella 8, Sara Smith 4.

HH: Chelci Asbury 2, Ruth Garrett 4, Kelly Kiefer 7, Liz Maynor 12, Jackie Sprows 4.

Hazleton Tournament

Abington Heights 6 6 9 11 - 32

Cheltenham 8 9 7 19 - 43

AH: Delbert 4, Gallagher 2, Halloran 7, Heron 6, Hewlett 5, Montella 2, Taolucci 6.

C: Monet Constant 11, Shayla Felder 20, Tiffany Johnson 5, Dayna McCrewell 5, Jenna Peoples 2.

Spring-Ford 18 11 12 6 - 47

Hazleton 15 21 15 23 - 74

S: Taylor Crabtree 15, Karli Engle 7, Nikki Lynch 1, Marisa Moley 5, Mariah Traywick 4, Ashley Wood 12, Meagan Yates 3.

H: Cheeseman 3, Doyle 9, Flanagan 6, Lisnock 4, Ludwick 10, McColl 2, Montone 3, Palko 8, Scatton 3, Sereta 26.

Hill School Tournament

Friends' Central 17 11 6 13 - 47

Springside 10 11 17 7 - 45

FC: Erica Bash 9, Talia East 7, Kristen Mann 7, Monaye Merritt 9, Pearlman 2, Crystal Ross 13.

S: Tori Baggio 5, Teghan Boyle 3, Colleen Caldwell 7, Courtney Caputo 2, Katie Rutan 22, Amanda Walker 6.

Westtown 10 5 8 2 - 25

Hill School 14 16 12 8 - 50

W: Conner 3, Cottone 2, Kershaw 4, Losack 2, Pinkett 14.

HS: Brittany Adamski 8, Jess Argenti 6, Ellen Dvorak 6, Katie Gibbs 6, Shanyae Glenn 6, Megan Kelly 11, Shannon McCabe 3, Liz O'Neill 4.

Methacton Lady Warrior Tournament

Upper Dublin 16 9 20 16 - 61

North Penn 10 14 12 15 - 51

UD: Courter 3, Derr 18, Fuery 23, Harchut 16, Kane 1.

NP: Alston 11, Knauer 2, Leblanc 9, Robinson 22, Stawasz 4, Ward 3.

Council Rock South 7 9 12 11 - 39

Methacton 7 14 9 12 - 42

CRS: Chelsea Allen 1, Lea Britton 4, Steph Gillio 2, Emily Nowicke 10, Ann Silverthorn 11, Alex Wheatley 11.

M: Lindsay Allebach 3, Ali Hammond 1, Sarah McMichael 1, Mel Ordway 4, Carley Parker 2, Randall 2, Lauren Ruhl 25, Khaila Speller 4.

Oreland Lions Tournament

Jenkintown 3 6 12 9 - 30

Marple Newtown 10 9 8 6 - 33

J: Erin Dawson 1, Karly Eyre 2, Kaitlyn Hamilton 2, Hilary Leissen 9, Carolyn Smith 16.

MN: Nicole Arganetto 4, Bobbi Caprice 12, Stephanie D'Ottaviano 11, Rita McKeown 2, Denise McKeown 4.

Phil-Mont Christian 2 6 11 11 - 30

Springfield (M) 8 20 14 10 - 52

PC: Adams 6, Asher 2, Mitchell 7, Romig 4, E. Steiger 11.

S: Maggie Canavan 2, Annie Crudele 18, Elise DiFilippo 12, Maureen Leis 5, Briana Scafidi 4, Morgan Smith 4, Syd Tustin 5, Molly Wheatley 2.

Oxford Tournament

Avon Grove 2 6 10 13 - 31

Oxford 9 10 10 16 - 45

AG: Erica Donnelly 1, Brittany Farra 3, Allie Herpen 12, Jasimine Jones 5, Turner 4, Weiler 6.

O: Naya Delancey 3, Jasmine Johnson 1, Erica Marvel 9, Jessica Peters 11, Michaela Rucci 5, Becca Ruggear 15, Jasmine Stone 1.

West Chester East 12 22 14 14 - 62

Owen J. Roberts 11 15 9 9 - 44

WCE: Christina Batog 2, Aerie DeJesus 8, Brianna Easterling 17, Kerrianne Jones 6, Amy Marron 6, Kelly Rule 23.

OJR: Meg Antrim 6, Brianne Benton 4, Kaitlin Betson 5, Kelly Bonner 8, Haley Halteman 15, Megan Hodgson 2, Gena Levengood 1, Kara Mann 2, Julia Sbat 1.

Pennridge Tournament

St. Pius X 5 12 7 18 - 42

Pennridge 6 11 17 13 - 47

SPX: Chrissy Esbensen 13, Melissa Mansur 7, Jordan Pasik 13, Devon Rauh 4, Leila Weiss 5.

P: Jenny Cooley 5, Jordan Dominic 14, Marissa Kunkle 12, Lindsey Lyons 10, Shannon Zucker 6.

Garnet Valley 6 6 10 8 - 30

Lansdale Catholic 9 12 13 7 - 41

GV: Alaina Bradley 3, Alex Brown 9, Amanda Guy 10, Natalie Lang 2, Meredith Ortals 2, Leah Snyder 4.

LC: Amanda Curry 4, Colleen King 6, Jackie McCarron 7, Angie Palmerio 9, Colleen Rafferty 4, Nora Walsh 4, Shea Wassel 7.

Perkiomen Valley Tournament

Wissahickon 8 12 8 6 - 34

Perkiomen Valley 9 17 14 10 - 50

W: Casey Bill 3, Anne Bracaglia 5, Samantha Elkardt 2, Colleen Hinde 2, Kristy Ragbir 7, Rachel Schaible 4, Katie Vila 11.

PV: Amarra Boone 11, Megan Finn 12, Courtney Formica 12, Kate Knudson 11, Sam Pagel 2, Lauren Simmons 2.

Prep Charter 14 12 3 11 - 40

Downingtown West 11 12 15 7 - 45

PC: Lashay Banks 18, Danielle Fego 8, Robyn Harcum 1, Tiffany Johnson 2, Nyderra Lee 2, Bria Young 9.

DW: Katie Bay 4, Jessica Beswick 10, Rae Bradlee 1, Kelly Coker 3, Amanda Donia 8, Meghan Martin 3, Jess Renavo 8, Isabel Scott 8.

Ridley Tournament

Interboro 4 3 12 8 - 27

W.C. Henderson 20 13 19 13 - 65

I: Nicole Broomall 6, Dana Florio 5, Jen Locke 2, Sarah Markun 5, Jess Palukas 2, Fran Straccione 5, Alicia Ulsh 2.

WH: Katie Armstrong 24, Michelle Cooper 4, Jenna Cullinan 8, Shante Evans 17, Jackie Panichi 10, Danielle Puccino 2.

Kennett 1 3 7 4 - 15

Ridley 11 11 11 16 - 49

K: Jamie Cummings 1, Maria Rivera 1, Rebecca Welcher 13.

R: Maria Alexandrowicz 2, Chelsey Benedek 4, Barb Dodds 6, Lacie Doubet 4, Jen Egee 10, Carly Hazinsky 4, Ashley Henderson 5, Kelsey Yori 7, Alexis Zambino 7.

Springfield (D) Tournament

Unionville 6 5 2 17 - 30

Springfield (D) 7 6 18 16 - 47

U: Kelly Anderson 7, Marianna Gallo 4, Moira McEvoy 6, Tiera Steckel 11, Kim Williamson 2.

S(: Danielle Gronlie 3, Karen Kelly 4, Jenn Mahon 1, MyNeshia McKenzie 11, Maddy McKnight 10, Kristen Quinn 10, Sam Tulskie 8.

Penn Wood 5 8 6 9 - 28

Central Bucks South 12 15 10 8 - 45

PW: Loretta Barbieri 4, Owumni Jaloaso 3, Alisa Roberts 17, Carrin Thomas 4.

CBS: Laura Duffy 3, Ally Holbert 4, Jordan Inverso 8, Erica McGovern 6, Calla Miller 15, Kaycee Schaefer 3, Katlelyn Schneider 2, Gab Vass 4.

Susquehannock Tournament

Coatesville 8 17 16 11 - 52

Susquehannock 8 12 10 7 - 37

C: Capri Chaney 8, Asia Graham 10, Kristie McFadden 8, Bonnie Sandone 9, Nicole Southcott 5, Alyssa Stirling 4, Donisha Watson 8.

S: Brown 2, Childs 4, Houser 2, Jagadinski 3, Mistovich 7, Riggleman 4, Shockey 9, Sullivan 6.

Twin Valley Tournament

Great Valley 14 19 13 6 - 52

Twin Valley 4 5 5 3 - 17

GV: Sara Beirnes 2, Kaitlyn Dougherty 4, Amanda Germer 11, Tiffany Govan 5, Emily Hagar 2, Colleen O'Malley 18, Catlin Schinski 2, Dana Walsh 8.

TV: Bell 1, Digiacomo 2, Hicks 4, King 3, McGowan 1, Wallacde 2, Wasaturo 2, Weiner 2.

Upper Merion Tournament

Mount St. Joseph 10 13 12 1 - 36

Conestoga 8 0 4 5 - 17

MSJ: Tara Barr 2, Shannon Bridges 3, Elle Hagedorn 12, Mary Jo Horgan 6, Meg Rothwell 2, Jen Sabia 2, Steph Smith 9.

C: Dwyer 2, Allison Graham 2, Ellen Hill 7, Regan Shine 4, Kim Shoup 2.

Kennedy-Kenrick 7 6 10 7 - 30

Upper Merion 15 13 10 13 - 51

K: Nicole Colvacante 8, Janelle Delbuono 1, Megan Demutis 7, Courtney Donovan 6, Shea Kelly 5, Meg Ryan 3.

UM: Brianna Alvarez 6, Alex Galdi 8, Cassidy Koenig 15, Jamie Mazzi 1, Jessica Moore 8, Lisa Ridgeway 11, Paola Tinari 2.

Wilkinsburg Tournament

Clairton 8 8 16 6 - 38

Girard College 4 8 10 13 - 35

C: Hall 2, Page 13, Sayles 6, Small 10, Thompson 7.

GC: Christina Blye 6, Krystle Cook 2, Kahlea Copper 16, Shaquira McCottry 4, Joyce Randolph 2, Ugo Udogwu 2, Shamiso Zisengwe 3.

Catholic League

Cardinal O'Hara 20 8 17 14 - 59

St. Hubert 2 16 5 4 - 27

CO: Callahan 2, Natasha Cloud 12, Gardner 2, Stephanie Holzer 18, Johnson 4, Manning 5, Stam 4, Alysha Womack 12.

SH: Eireann Anastasi 3, Ashley Bieringer 4, A.j. Chobot 1, Megan Decker 10, Chrissie Gana 2, Aileen Morrin 2, Liz Quigley 5.

Bishop McDevitt 3 8 3 7 - 21

Archbishop Ryan 18 12 12 12 - 54

BM: Clark 1, A. Davis 2, Piluso 3, Templeton 15.

AR: Lauren Heisse 2, Kelli Jerdan 5, Jess Koci 6, Cara McArdle 2, Marissa Perez 2, Katherine Reppert 8, Colleen Ryan 1, Amanda Shaw 4, Lauren Smith 11, Sarah Strybuc 7, Megan Tole 2, Brittany Wood 4.

Nonleague

Communications Tech 20 19 18 19 - 76

Fels 9 11 16 7 - 43

CT: Adams 3, Davenport 2, Brook Garrett 26, Jenkins 2, K. Lane 6, G. Lane 24, Marsh 2, Randolf 2, Rowe 9.

F: Jasmine Green 14, Chadera Lyons 2, Malika Palmer 5, Shaahida Speedwell 22.

Edison 7 11 10 5 - 33

Washington 13 0 12 12 - 37

E: Candelaria 7, Cassillas 12, Cruz 6, Gary 2, Medina 6.

W: Brittnay Collier 18, Jasmine Ellzy 11, Montana Fritz 4, Amber Hall 4.

Swenson 11 11 16 13 5 - 56

Olney 12 5 12 22 11 - 62

S: Nikki Beckel 3, Ashley Donnelly 15, Carine Dorius 1, Diaja Waites 2, Mia Waring 35.

O: Capri Caple 5, Joy Graves 6, Jatoya Harris 28, Kareema Jones 21, Alexis Stallworth 2.

Roxborough 14 13 19 14 - 60

Franklin Learning Center 23 8 12 11 - 54

R: Rajon Brown 9, Alexis Coleman 11, Kareemah Dambrau 1, Chris Harper 2, Sara Nathaniel 29, Kacy Nickens 3, Sophia Palmer 3, Smith 2.

FLC: Vernique Fields 8, Tina Frisby 24, Natasha Keele 10, Kellie Wilson 12.

Douglas 2 6 6 10 - 24

Mariana Bracetti 4 0 8 8 - 20

D: Cintron 3, Darwin 1, Hammond 4, Herrmann 2, Savage 14.

MB: Tynishee Foreman 3, Janelle Laboy 10, Lynette Serrano 7.

Frankford 3 11 3 8 - 25

University City 14 26 20 11 - 71

F: Avalos 6, Dyes 2, Waynesha Griffin 6, Zsahnia Jones 2, Lofton 5, Pearson 4.

UC: Shakerah Frye 16, Lynnette Jones 13, Desiree Lawrence 11, Antoinette Robinson 8, Quinnie Washington 23.

Mastbaum 8 5 11 9 - 33

Masterman 16 11 13 6 - 46

M: Alexis Johnson 7, Emily Leon 2, Fatima Rone 22, Dianna Wagner 2.

M: Gianna Brown 9, Jasmyne Dennis 4, Gianna George 2, Ebone Inniss 2, Helen Levins 14, Vincensa Mucaj 11, Sara Segal 4.

Upper Moreland 8 7 7 8 - 30

Lower Moreland 18 17 13 15 - 63

UM: Katie Costello 1, Erin Dixon 5, Mary Pat Doyle 2, Christie Graf 10, Lato'sha Reeves 12.

LM: Remy Agins 4, Lindsay Alexander 9, Nicole Cataline 14, Nicole Dougherty 8, Remi Gerwitz 2, Stephania Incollingo 2, Kelly McGarry 10, Allie Morganstein 2, Linzee Vacarro 7, Julie Wojo 5.

Bishop Shanahan 5 12 4 10 - 31

Merion Mercy 13 11 12 12 - 48

BS: Grace Capuzzi 2, Liz Dukes 3, Connie Franklin 15, George 5, Homyak 6.

MM: Meg Andruszko 5, Ashley Baxter 14, Margaret Corzel 5, Caroline Feenane 2, Brigid Klarich 2, Montie 2, Sherry 4, Hillary Tordy 14.

William Tennent 16 12 9 17 - 54

Upper Perkiomen 11 4 13 16 - 44

WT: Ashley Alden 8, Sarah Godfrey 17, Laura Kosma 3, Liz Koval 7, Alison Malatesta 4, Deanna Schneiderreit 2, Hanna Sellers 4, Megan Zimmermann 9.

UP: Emily Cota 4, Josie Elias 4, Roni Janton 8, Long 2, Deanna Mayza 15, Morgan Ricapito 11.

Strath Haven 22 11 10 10 - 53

Academy Park 10 10 10 14 - 44

SH: Logan Clements 8, Sarah deBerardinis 15, Geosits 1, Ashley Miller 9, Sherry 3, Shannon Spencer 8, Maddy Wharton 2, Ana White 7.

AP: Amanda Congialdi 25, Brianna MacAuley 10, Christine Mako 4, Ashley O'donnell 3, Danielle Sterling 2.

Plymouth Whitemarsh 10 9 9 11 - 39

Central Bucks East 18 10 20 18 - 66

PW: Blanigan 8, Butcha 7, Cipal 2, Jen Hickey 3, Licwinko 6, Taylor McMalvey 3, Lexi Piazza 4, Meg Piotrowicz 4, Wackey 2.

CBE: Jaime Donovan 17, Sarah Martin 6, Liz Martin 15, Courtney McManus 2, Kristina Pogue 2, Sarah Pullar 3, Melissa Remmey 6, Madge Ross 2, Sanfilippo 1, Jordan Seiz 4, Caitlin Vasey 8.

Villa Joseph Marie 8 7 9 13 - 37

Neshaminy 8 16 7 17 - 48

VJM: Bierly 2, Heston 6, Ledwith 4, Jo Quattrocchi 8, Vanwert 17.

N: Brianna Hires 1, Amanda Lally 4, Victoria Mazzeo 9, Chelsea Rota 5, Kelsey Ryan 15, Jen Slivka 2, Brianna Weiler 4, Avery Wonder 8.

Pottsgrove 13 13 15 24 - 65

Holy Name 2 9 8 8 - 27

P: Sally Abbas 3, Sydney Coleman 2, Stephanie Coleman 3, Shakeema Elam 1, Alexis Glenn 9, Kari Ludy 13, Celeste Miller 2, Jessica Neel 3, Stephanie Schultz 27, Ali Wallace 2.

HN: Kelsey Bosshard 6, Kimberly Mohn 4, Lauren Nega 6, Anne Smith 5, Amanda Terctehko 6.

Bishop Sullivan 10 12 8 12 7 - 49

Neumann-Goretti 12 4 10 16 8 - 50

BS: Dader 10, Daniels 1, Decker 20, Gemender 1, Goldsmith 6, Lawrence 11.

N: Dalchaitus 5, Michaila Hatty 6, Meccariello 4, Adriana Sciascia 7, Ashley White 28.

Upper Darby 11 9 13 21 - 54

Sun Valley 11 12 9 16 - 48

UD: Diamond Beckford 22, Dior Brown 20, Heyward 7, Hill 1, Potter 2, Reed 2.

SV: Kelly Custer 10, Ashley Montecchio 12, Brandy Savage 11, Sam Wilson 15.

Norristown 15 21 14 11 - 61

Truman 4 2 15 6 - 27

N: Devin Blake 3, Nicole Graham 3, Mercedes Harris 10, Cashae Hinton 11, Natasha Matthews 13, Tanehsa Monroe 2, Brittney Rose 16, Wise 3.

T: Gilbert 2, Lynch 12, McDuffie 2, Palmen 4, Rogers 2, Walker 5.