Five players from Merion Mercy, the runner-up in the PIAA Class AA playoffs, have won all-state honors from the Pennsylvania High School Field Hockey Coaches Association.

Seniors Allison Moran and Kimmy Keating and junior Tori Romvary received first-team honors after leading the Golden Bears to the final, which they lost to Wyoming Seminary, 3-2.

Junior Keira Zambon and sophomore Sarah Hospodar made the second team.

Central Bucks South, which made it to the Class AAA semifinals before losing to Hershey, 4-1, also had five players win state honors.

Seniors Sarah Hasson and Julia Goldsworthy made the first team, while seniors Gretchen Kempf and Ally Bradley took second-team honors. Sophomore Madison Harding received an honorable mention.

Six area players were named to the National Field Hockey Association's Mideast Region team: Adelle Lever of Wissahickon, Brittany Gryzwacz of Methacton, Rachel Magerman of Germantown Academy, Molly Murphy of Villa Maria Academy, Jenna Phillips of Hatboro-Horsham, and Julia Reinprecht of Mount St. Joseph.

Here are the other local players named to the Pennsylvania coaches' all-state team:

Class AA

First team: Christopher Dock-Brianna Schwoyer, Brittany Moyer, Kelby Bolton; Upper Perkiomen-Tabitha Hatch; Villa Maria-Sera Berlacher, Molly Murphy, Katie Briglia, Olivia Maggitti, Marie Elena Bolles.

Second team:

Christopher Dock-Adriana Santiago; Upper Perkiomen-Cassidy Arner.

Honorable mention:

Upper Perkiomen-Paula Heimbach, Leah High; Villa Maria-Catherine Ostoich, Anna Zarkoski; Jenkintown-Alexa Clappier.

Class AAA

First team: Central Bucks West-Amanda Fleischut; Methacton-Tori Lindsey, Brittany Gryzwacz; Mount St. Joseph- Julia Reinprecht, Nicole Schuster; Neshaminy-Chelsea Rota, Marlaine Schneider, Jenny Hentz; Hatboro-Horsham-Jenna Phillips, Lauren Purvis, Jenna Gould; North Penn-Elizabeth Fedele; Strath Haven-Madeline Wharton, Emily Garrity; Wissahickon- Adelle Lever.

Second team:

Central Bucks West-Deanna DiCroce; Council Rock North-Elly Plappert; Council Rock South-Lindsay Kirlin, Sam Facciolla, Mary Rykaczewski; Haverford-Melissa McCarthy; Mount St, Joseph-Jen Sabia; Neshaminy-Moriah Allen, Alexa Bell, Annabelle Abdo, Erika Elko; Wissahickon-Colleen Lynch.

Honorable mention:

Central Bucks West-Michelle Pieczynski, Maura Hennigan; Central Bucks East-Christina Maida, Caitlin Vasey; Haverford-Kelsey LeBlanc; Interboro-Stephany Parcell; Mount St. Joseph-Mary Jo Horgan, Laura Thistle.

Contact staff writer Don Beideman at 610-696-2652 or dbeideman@phillynews.com.