Yesterday's Results

Boys' Basketball

GLEN MILLS TOURNAMENT

Strawberry Mansion 82, Lamberton 43

Glen Mills 73, Central 44

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol 63, Calvary Christian 58

Phil-Mont Christian 44, Morrisville 34

CENTRAL LEAGUE

Ridley 45, Garnet Valley 34

Conestoga 54, Haverford High 20

Upper Darby 59, Lower Merion 50

Strath Haven 75, Marple Newtown 69

CHES-MONT LEAGUE

Avon Grove 68, Sun Valley 64

W.C. Henderson 62, Oxford 32

Great Valley 64, Bishop Shanahan 53

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford 61, Methacton 49

Boyertown 58, Perkiomen Valley 57

Phoenixville 63, Upper Perkiomen 51

PUBLIC LEAGUE

Math, Civics & Science 98, GAMP 42

Mastery Charter 55, Mastbaum 45

Southern 68, Lincoln 50

Kensington 62, Overbrook 47

University City 63, Fels 48

Olney 78, Northeast 53

Germantown 66, Frankford 62

Edison 68, Washington 60

Franklin Learning Center 65, Simon Gratz 61

Engineering & Science 47, William Penn 35

Dobbins 71, Swenson 41

FitzSimons 65, West Philadelphia 63

Roxborough 62, Phila. Electrical 40

Franklin Towne Charter 50, Bok 48

Ben Franklin 70, Douglas 26

Freire Charter 73, Nueva Esperanza 30

Sayre 35, Parkway 24

Vaux 59, Mariana Bracetti 41

Imhotep Charter 80, Hope Charter 42

Prep Charter 62, Del-Val Charter 61 (OT)

Palumbo 68, Randolph 56

Phila. Acad. Charter 55, Science Leadership 36

Saul 58, Mastery Charter North 46

High School of Future 81, CAPA 26

New Media Charter 66, Masterman 55

Paul Robeson 54, World Communications 41

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham 66, Upper Dublin 60

Norristown 51, Upper Moreland 32

Plymouth Whitemarsh 63, Upper Merion 38

Wissahickon 67, Springfield (M) 37

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Quakertown 45, Central Bucks South 42

Central Bucks West 52, Pennridge 35

Souderton 46, Hatboro-Horsham 27

SUBURBAN ONE NATIONAL

Bensalem 51, William Tennent 48

Pennsbury 68, Council Rock North 45

Council Rock South 49, Truman 46

TRI-COUNTY LEAGUE

Phelps 69, West-Mont Christian 50

Perkiomen School 76, Mercy Vocational 67

Barrack Hebrew 50, Kimberton Waldorf 35

NONLEAGUE

Chestnut Hill 53, Academy of the New Church 42

Community Ac. of Phila. 55, Wyncote 54 (OT)

International Christian 65, City Center 28

Stern Hebrew 58, Maritime Academy 39

Peddie School 59, Penn Charter 43

Haverford School 44, Church Farm 31

Solebury School 86, Emily Fisher Charter 45

Westtown 72, Tower Hill 27

Shipley 48, Episcopal Academy 44

Reading 63, Coatesville 58

LaSalle 56, Malvern Prep 54

St. Pius X 59, West Chester East 43

Girard College 77, Faith Christian 41

Penn Wood 63, Holy Ghost Prep 50

Conwell-Egan 52, Lower Moreland 49

Archbishop Carroll 71, Father Judge 59

Christopher Dock 35, Calvary Baptist 20

Chester 90, Lancaster McCaskey 59

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

MaST Charter 35, Calvary Christian 30

New Hope-Solebury 45, Delco Christian 42

CATHOLIC ACADEMIES

Nazareth Academy 47, Merion Mercy 37

St. Basil 56, Sacred Heart 44

CATHOLIC LEAGUE

Conwell-Egan 52, Lansdale Catholic 40

Archbishop Carroll 80, Hallahan 36

Cardinal O'Hara 63, West Catholic 38

Arch. Prendergast 37, Cardinal Dougherty 33

Archbishop Wood 48, St. Hubert 12

Archbishop Ryan 65, Little Flower 35

Neumann-Goretti 70, Kennedy-Kenrick 47

CENTRAL LEAGUE

Springfield (D) 57, Harriton 18

Ridley 28, Garnet Valley 19

Conestoga 52, Haverford High 38

Lower Merion 40, Upper Darby 38

Radnor 57, Penncrest 41

CHES-MONT LEAGUE

Great Valley 64, West Chester East 53

Sun Valley 50, Avon Grove 30

Bayard Rustin 51, Bishop Shanahan 38

W.C. Henderson 46, Oxford 32

INTER-AC LEAGUE

Germantown Academy 79, Agnes Irwin 21

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton 48, Spring-Ford 33

Pottsgrove 51, Pottstown 33

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham 64, Upper Dublin 42

Norristown 66, Upper Moreland 34

Wissahickon 42, Springfield (M) 35

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East 54, North Penn 43

Quakertown 66, Central Bucks South 59

Pennridge 49, Central Bucks West 30

Souderton 51, Hatboro-Horsham 24

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington 49, Neshaminy 25

Council Rock North 63, Pennsbury 39

Council Rock South 51, Truman 16

TRI-COUNTY LEAGUE

Perkiomen School 50, Mercy Vocational 31

Kimberton Waldorf 33, Barrack Hebrew 24

NONLEAGUE

Academy of the New Church 47, Baldwin 39

Franklin L. Center 67, Comm. Ac. of Phila. 11

Penn Charter 65, Abington Friends 38

Bodine 58, Penn Wood 38

Tower Hill 53, Westtown 30

Princeton Day 47, George School 38

Phil-Mont Christian 64, Friends Select 37

Girard College 53, Faith Christian 29

Notre Dame 48, Gwynedd-Mercy 33

Christopher Dock 40, Calvary Baptist 22

Coatesville 36, Academy Park 20

Wrestling

PUBLIC LEAGUE

Edison 41, Frankford 36

Central 39, Washington 32

Lincoln 45, Overbrook 18

NONLEAGUE

Westtown 74, St. Andrew's 5

Abington Friends 42, Girard College 15

Penn Charter 48, George School 25

St. Joseph's Prep 39, Haverford School 39

(SJP won by 6th criteria)

Swimming

BOYS

Germantown Academy 98, Haverford School 88

Upper Merion 104, Shipley 77

GIRLS

Agnes Irwin 100, Upper Darby 81

(AI: Meghan Price 2:17.29 200 ind. medley, 1:02.42 100 butterfly; Vivien Hastings 26.93 50 freestyle, 58.75 100 freestyle)

Upper Merion 103, Shipley 67

(S: Kelly Sullivan school-record 26.3 50 freestyle)

Baldwin 87, Moorestown Friends 77

Notre Dame 91, Gwynedd-Mercy 74

Bowling

BOYS

Archbishop Ryan 3, Lansdale Catholic 1

(AR: Mark Walush 247 game, 664 series; LC: Dan Robinson 235 game, 606 series)

Father Judge 4, Cardinal Dougherty 0

(FJ: Matt Wolff 250 game, 638 series; CD: Jordan Barksdale 220 game, 603 series)

North Catholic 3, Archbishop Wood 1

(NC: Stephen Rooney 228 game, Tim Stengel 620 series; AW: Sean Przychowicz 245 game, 648 series)

Conwell-Egan 4, La Salle 0

(CE: Matt Hoffmire 229 game, 612 series; L: Bowers 201 game, 511 series)

Girls' Volleyball

INTER-AC LEAGUE

Germantown Academy 3, Baldwin 1

(25-15, 25-17, 15-25, 25-18)

NONLEAGUE

Shipley 3, Agnes Irwin 1

(25-20, 25-11, 19-25, 25-11. S: J.B. Loomis 17 kills, 4 aces; Kate Gottlieb 28 assists)

Squash

BOYS

Shipley 4, Germantown Friends 3

GIRLS

Lawrenceville 8, Springside 1

Germantown Friends 7, Shipley 0

Boys' Basketball Boxes

Glen Mills Tournament

Strawberry Mansion 26 23 25 8 - 82

Lamberton 4 17 16 6 - 43

SM: Lawrence Elliott 12, Marcus Grimes 10, Eric Jefferson 10, Marcus Johnson 3, Bilal Kelley 19, Darren Lawrence 6, Devonte' Newbill 8, Tarique Wilson 2, Khyree Wooten 12.

L: John Allen 11, Jamil Brown 11, Shevin Comer 10, John Pierre Forte 5, Guy 3, Saeed Martin 3.

Central 11 10 9 14 - 44

Glen Mills 19 8 27 19 - 73

C: Malcolm Albright 11, Jordan Bailey 4, Devonne Boler 1, Miles Henry 8, Ian Lewis 4, Mark Sanders 8, Adib Waheed 5, Joshua Welles 3.

GM: Keimonte Dago 3, Tyrik Gass 20, Anthony Hall 8, Lavander Johns 8, Reginald Miles 8, Aaric Murray 18, Darnell Plummer 8.

Bicentennial League

Bristol 14 13 18 18 - 63

Calvary Christian 6 17 17 18 - 58

B: Shane Davis 21, Anthony Pinelli 1, Carl Strand 18, Derek Torres 8, Eric Wade 15.

CC: Seth Heinicke 6, Jeremy Kerr 23, Allen Martin 9, Ryan Purtle 9, Thomas Schultz 11.

Phil-Mont Christian 10 14 12 8 - 44

Morrisville 8 9 8 9 - 34

PC: Baldwin 9, Burke 11, Glover 6, Hutson 13, McNichol 5.

M: Kevon Baxter 2, Marcel Carr 16, Mike Jones 4, Frank Ramble 3, Carlos Reyes 8, Walbridge 1.

Central League

Marple Newtown 4 20 22 23 - 69

Strath Haven 15 18 16 26 - 75

MN: Kevin Johnson 8, Kurt Johnson 7, James Martin 13, Justin Power 4, Soutiri Sapnas 37.

SH: Joe D'Aurizio 7, Patrick Fisher 8, Avatar Jones 5, Dan Morris 5, Calvin Newell 38, Jack Roberts 4, Calvin Wells 8.

Garnet Valley 4 11 0 19 - 34

Ridley 9 6 11 19 - 45

GV: Andrew Cordrey 2, Kyle Davis 8, Sean Gilooly 3, Matt Mishler 19, Joe Ranieri 2.

R: Kevin Bonnes 2, Shawn Church 4, Norm Dunkin 7, Mark Dziadon 9, Kevin Garling 7, Cameron Gunther 16.

Haverford High 6 2 2 10 - 20

Conestoga 10 13 15 16 - 54

HH: Pierre Charles 2, Liam McGrath 2, Ryan Oakes 5, Connor Walsh 5, Zac Yelson 6.

C: Jake Cohen 17, Kyle Dolby 4, Casey Ikeza 1, Doug Jakelia 4, Paul Meta 4, Matt O'Hara 2, Robert Scott 10, Scott 4, Shapiro 4, Smith 4.

Lower Merion 10 4 12 24 - 50

Upper Darby 14 13 16 16 - 59

LM: Oliver Cohen 9, Mike Joseph 2, Matt McKenna 8, Greg Robbins 22, Alan Seltzer 7, Vince Weldon 2.

UD: Tre Davis 14, Kwahmere Gredic 4, Micah Peeler 6, Chase Peterson 12, Montrail Talford 5, George Vlahos 5, Khayri West 13.

Ches-Mont League

Oxford 4 5 10 13 - 32

W.C. Henderson 20 7 18 17 - 62

O: Clark 8, Franklin 4, Gray 2, Mahmud 4, Monday 6, Pennington 2, Reeves 2, Vinnie Sanders 4.

WH: Desmond Alston 4, Austin Constable 9, Scott Fenton 8, Raheem Harvey 8, Eric Hopton 8, Ty Hovington 4, Dana Miller 2, John Rowland 15, Will Stephenson 4.

Bishop Shanahan 14 12 9 18 - 53

Great Valley 11 14 13 26 - 64

BS: Jeff Bondage 13, Chris Cassidy 10, Greg Cordivari 14, Tim Hensley 2, Ryan Lanzalotto 4, Tim Mulqueen 2, Anthony Sand 3, Jeff Yearsley 5.

GV: Hobson 13, Dan McFarlin 18, Sean McGough 11, Kevin McGough 13, Shackelton 8, Zandi 1.

Sun Valley 12 18 14 20 - 64

Avon Grove 22 10 25 11 - 68

SV: Brennan 28, Carney 3, Freeman 2, Giampietro 1, Nelson 20, Vuocolo 10.

AG: Adam Ahern 19, Jordan Harris 17, Jordan Jones 14, Joe Malcrone 11, Kevin Pankonien 4, Rooney 3.

Pioneer Athletic Conference

Methacton 4 21 14 10 - 49

Spring-Ford 8 18 14 21 - 61

M: Steve Capizzi 5, Jeff Carroll 5, Jordan Carter 4, Nate Ferraro 2, Evan Galloway 2, Ray Green 2, T.J. Klinger 14, Tim Smith 15.

S: Doug Berzins 21, Sean Clark 7, Nick Coburn 15, James Detweiler 9, Anthony Hill 1, Dave McDonald 2, Scott Sisson 6.

Boyertown 9 15 14 20 - 58

Perkiomen Valley 20 15 11 11 - 57

B: Dennin 1, Kyle Englebart 4, Ricky Grant 9, Derek Hodge 10, Kyle Malloy 15, Shane McCarthy 7, Zach Melcher 2, Bobby Nester 8, Schwegler 2.

PV: Sean Conners 15, Ryan Davis 13, Andrew Kenney 1, Ross McGinley 15, Ian Rykaczewski 4, Tyler Schindler 5, Chris Stewart 4.

Phoenixville 17 17 9 20 - 63

Upper Perkiomen 14 13 9 15 - 51

P: Yusuf Brown 12, Harrison Deyo 2, Corey Gordon 10, George Harper 14, Jamie Hennessy 4, Gregory Peters 21.

UP: Matt Keeny 2, Timothy Mayza 12, Thomas Paul 19, Jarrett Tornetta 3, Rylan Treffinger 15.

Public League

Bok 17 11 8 12 - 48

Franklin Towne Charter 15 14 9 12 - 50

B: Garnett 5, Green 16, Jones 5, Poole 9, Scott 11, Ward 2.

FTC: Ray Boyd 2, Bryan Clark 1, Scott Davis 11, Randy Emerson 9, Matt Lyons 8, Jared Schwarz 11, David Vaughan 8.

Science Leadership 3 10 11 12 - 36

Phila. Academy Charter 14 10 14 17 - 55

SL: Jeff Cauvin 2, Naadir Ginyard 5, Tyler Hankinson 5, Deron Joe 16, Kenny Paul 8.

PAC: Baughman 4, Allan Dempster 26, Vince Markey 4, Maynard 6, Devon Shorter 15.

Engineering & Science 9 12 14 12 - 47

William Penn 6 9 4 16 - 35

E&S: Marcus Brown 27, Isaiah Carson 8, Ryan Douglas 2, Mark Houston 1, Andre Howard 5, Will Preyer 4.

WP: Mark Blount 2, Braheim Dixon 14, Michael Gray 12, Lawrence Inman 3, Jemiel Parker 1, Emmanuel Pittman 3.

Franklin Learning Center 9 17 10 29 - 65

Simon Gratz 15 14 14 18 - 61

FLC: Drake 14, Fulmore 5, Johnson 5, Jones 4, Yard 37.

SG: Antoine Bland 8, Calvin Brown 5, Bruce Hanner 3, Andre Moye 8, Joe Reed 15, Tyree Smith 17, William Taylor 5.

Vaux 9 16 13 21 - 59

Mariana Bracetti 5 8 17 11 - 41

V: James Butler 8, Jahson Carrington 5, Marcus Ferrell 10, Lance Frederick 14, Josh Mitchell 10, Zafir Williams 12.

MB: Jesus Castro 6, John Leftwich 4, Mark Llanes 2, Darrell Ockimey 6, Rasheed Spencer 8, Curt Thomas 13, Andy West 2.

Mastery Charter 9 12 17 17 - 55

Mastbaum 13 10 6 16 - 45

MC: Chris Chavis 1, Anthony Cohen 3, Eddie Edgerton 5, Wanyae Hartsfield 16, Jiles 2, Jaleel Khabeer 11, Andrew King 1, Malcolm Lyles 12, Maurice Richardson 4.

M: Naquan Fisher 2, Eric Freeman 14, Ricky Harvey 3, Charles Hettinger 6, Josh Mendez 11, Dmere Norwood 3, Ramel Wright 6.

Swenson 10 10 12 9 - 41

Dobbins 22 18 15 16 - 71

S: Kwantel Adams 1, Shawn Bradley 2, Pat DiPasquale 2, Anatoly Dukhin 1, Kervyn Haines 7, Jurras Jackson 22, Alvin Pressley 6.

D: Shakar Blackwell 7, Rashan Combs 6, Rashan Cox 6, Jamarr Hall 1, Aaron Jackson 2, Fred Jones 15, Ermon McMillan 15, Philip Pringle 6, Terrell Wright 13.

Math, Civics & Science 32 23 23 20 - 98

GAMP 11 15 12 4 - 42

MC&S: Khalif Deane 6, Jeff Lord 14, Jose Ortiz 23, Tahir Royster 12, Zaahir Smith 15, Shawn Williams 4, Ramone Williams 20, Alan Womack 4.

G: Laron Byrd 24, Joe Jefferson 8, Robert Jenkins 2, Larry Lambert 3, Nile Lyons 3, Ron Malandro 2.

Mastery Charter North 8 12 17 9 - 46

Saul 12 18 14 14 - 58

MCN: Marques Burton 2, Khalik Long 19, Kyron Oberlton 6, Slaughter 1, William Wingate 18.

S: Keith Brown 18, Sean Brown 8, Josh Collins 2, Dominick Randall 10, Deandre Rhett 5, Tyrell Smith 14, Ernest Span 1.

Freire Charter 14 19 21 19 - 73

Nueva Esperanza 6 4 10 10 - 30

FC: Octavious Booker 18, Brooks 2, Ellis 2, Brandon Fulton 12, Langhorn 3, Tyreek Riddick 6, Jabril Trawick 18, Wesley 3, Carlton Wright 9.

NE: Daquane Ballenger 9, Andy Bousono 9, Elias Martinez 2, Zakee Moody 8, Samuel Rodriguez 2.

Douglas 5 9 8 4 - 26

Ben Franklin 34 22 13 1 - 70

D: Shawn Baldwin 2, John Gordon 11, Eric Jackson 5, Danny Neisser 6, Avi Perez 2.

BF: Ken Bey-Brown 18, Melvin Dixon 15, Jeffrey Giddings 15, Cardell Hellams 4, Donnell Jones 6, Sean Penn 10, Darian Walker 2.

Washington 17 20 11 12 - 60

Edison 12 17 21 18 - 68

W: Connor 5, Ford 9, Greene 3, Kowalko 8, McFilin 21, Williams 14.

E: Akeem Chisholm 9, Omar English 7, Curtis Jennings 3, Luis Martinez 34, Eduardo Rivera 6, Ernesto Sanchez 9.

New Media Charter 13 17 17 19 - 66

Masterman 8 16 11 20 - 55

NMC: Brown 4, Bush 6, Clark 22, Gordon 14, Hawthorne 8, Tennessee 12.

M: Germel Ford 13, Sam Jung 10, Keenan Marshall 11, Luis Padilla 4, Terrell Skipper 2, Bryan Stevenson 15.

High School of Future 31 15 26 9 - 81

CAPA 4 9 2 11 - 26

HSF: Marquis Amey 2, Saadiq Berry 17, Elijah Bradley 4, Teron Brown 19, Decarlo Carter 4, James Cliett 5, Khalil Hobson 2, Harrison Johnson 3, Rasheed Jones 6, Isaiah Pierce 4, David Rogers 11, Aaron Yates 4.

C: Emmanuel 5, Lidkind 2, Ocasiu 2, Powers 11, Rodon 4, Ruffin 2.

Southern 4 27 17 20 - 68

Lincoln 15 6 14 15 - 50

S: Shaquille Gaskins 6, Jamir Hanner 24, Haywood Henderson 2, Nasir Johnson 4, Deshon Linnis 9, Lamar Steller 16, Shaquil Taylor 7.

L: Anthony Britt 2, David Burkhart 3, Rasaan Hanner 6, Maurice Robinson 21, Reshon Thomas 2, Teshon Wilson 2, Jamar Winn 14.

Olney 23 23 9 23 - 78

Northeast 5 16 13 19 - 53

O: Tariq Alexander 2, Terrance Bennett 11, Tito Burgos 7, Khalief Coates 9, Jaree Cooper 1, Danny Hinton 2, Ray Jaggon 5, Markques Jones 4, Jesse Morgan 19, Kadeem Patterson 14, William Thomas 4.

N: Lionel Berdecia 13, Damion Campbell 2, Devon Colston 16, Brandon Hurst 5, Steve Pickney 12, Rodney Walters 5.

Phila. Electrical 8 14 9 9 - 40

Roxborough 17 14 15 16 - 62

PE: Brown 5, Fucellaro 12, Green 14, Jackee 3, Martin 4, Roha 1, Williams 1.

R: Allen 3, Bailey 5, Foster 5, Marquee Griffin 7, Chris Hamilton 3, Justin James 6, Kennedy 1, David Melton 11, Stanley 6, Gabe Thomas 15.

Overbrook 14 16 7 10 - 47

Kensington 14 13 20 15 - 62

O: Marsalis Chism 8, Ehramis Chism 2, Nafees Devero 7, Warren Dogen 12, Chasinad McFadden 6, Hineef Miller 4, Clark Raymond 8.

K: Henry Bond 14, Nigel Caldwell 9, Devon Finney 13, James Sanchez 1, Victor Wardrope 9, Theodore West 16.

Prep Charter 11 11 24 8 8 - 62

Del-Val Charter 12 16 17 9 7 - 61

PC: Shaquille Duncan 6, Matt Hankerson 3, Tyree Harris 2, Zaid Holloman 5, Ferguson Myrick 27, Ranes 2, Kyle Stanton 2, Ameen Tanksley 15.

DC: Rasheen Dorn 15, King 4, Kevin MacK 17, Khalil Meadows 13, Fred Ruff 4, Dain Suber 8.

Fels 10 12 9 17 - 48

University City 18 19 10 16 - 63

F: Shannon Givens 21, Malik Jackson 7, Neely 1, Anthony Rios 8, Vincent Robert 6, Isaiah Staton 5.

UC: Brandon Byanes 17, Brian Coleman 8, Kevin Garris 12, Gray 4, Marcus Holland 13, Martez Lyles 3, Khalil McGill 2, Wade Moore 4.

FitzSimons 15 16 19 15 - 65

West Philadelphia 8 24 14 17 - 63

F: Kion Coats 19, Charles Collins 11, Edward Evans 13, Tyrell Johnson 7, Andrew Reed 8, Robert Scott 4, Darius Smart 3.

WP: Tevin Bennett 2, Antoine Buck 9, Malcolm Flowers 8, Naquil Jones 14, Melier Mitchell 13, Brandon Peeler 10, Keith West 7.

Palumbo 23 15 12 18 - 68

Randolph 4 14 20 18 - 56

P: Rasheed Calhoun 2, Demetrius Davenport 3, Maurice Harris 8, Von Howard 18, Chad Kendall 6, Terrance Oliver 3, Tyreece Powell 3, Rockmore 2, Swann 3, Devon Uqdah 14, Anthony Wallace 6.

R: Brandon Briggs 3, Douglass 2, Gaymon 6, Samir Hill 22, Sharkey 1, Amir Stringfield 22.

World Communications 4 16 10 11 - 41

Paul Robeson 4 14 18 18 - 54

WC: Coron Fletcher 3, Isiah Gilliam 2, Evan Herbert 16, Markeith Mont 11, Marquese Perkins 2, Shon Phillips 5, Damon Reid 2.

PR: Xavier Brown 12, Jay Harris 11, Halim Lindsey 1, Dom Owens 15, Marquis Pollard 8, Marquise Richards 2, Jamair Williams 5.

Parkway 3 6 7 8 - 24

Sayre 13 4 7 11 - 35

P: St. John 2, McClare 8, McNair 6, Stokes 4, Wallace 4.

S: Donnell Bradley 2, Ramair Garner 13, Donte Goodman 2, Marquis Henson 6, Deione Lathem 5, Sarrad McLaughlin 2, Nikoli Norman 3, Joseph Reavis 2.

Hope Charter 9 15 9 9 - 42

Imhotep Charter 12 29 16 23 - 80

HC: Betts 6, Caldwell 2, Creighton 12, Holland 6, Jameson 2, Jefferson 2, Lewis 5, Lott 5, Whitmore 2.

IC: Will Adams 21, David Appolon 7, Kenny Battle 4, Erik Copes 2, Parrish Grant 2, Terrell Johnson 4, Jamal Jones 13, Salateem Major 4, Damian McBride 7, Morgan 3, Prescott 2, Ivory Wells 11.

Frankford 7 19 14 22 - 62

Germantown 26 4 19 17 - 66

F: Allen 7, Karon Blackmen 7, Dehaven Brown 15, Jerline Harris 1, Harold Hicks 7, D. Poole 6, Steffon Poole 10, Carl Wallace 1, Keith Washington 6, Bryant Watson 2.

G: Ramadan Abdullah 21, Edward Callender 8, Hart-McCartha 3, Jeffery Johnson 11, Langerston 8, Steven Randall 6, Dominique Twiggs 9.

Suburban One American

Plymouth Whitemarsh 19 19 11 14 - 63

Upper Merion 11 8 13 6 - 38

PW: C.J. Aiken 20, Stephon Baker 2, Jaylen Bond 5, T.J. Clancy 3, Brandon Dixon 3, Whis Grant 12, Joe Hughes 2, Will Mascio 2, Damien Williams 14.

UM: Pat Belford 2, Dexter Bridge 5, Jared Brown 14, Coleman 4, Paul Kubler 4, Fran Rafferty 9.

Norristown 11 10 19 11 - 51

Upper Moreland 9 4 10 9 - 32

N: Lorenzo Christmas 11, Jarrell Gardner 4, Sheldon Mayer 8, James Ramsey 11, Tom Smith 2, Shaquille Walker 2, Khalif Wyatt 13.

UM: Ryan Burnick 3, Ronye Dennis 4, Giordano 1, Carlos Lewis 6, Dmitri Miller 16, Phil Morris 2.

Cheltenham 11 20 15 20 - 66

Upper Dublin 19 8 15 18 - 60

C: Keith Coleman 8, Naseer Khalid 5, Matt Leary 4, Rob Mansell 22, Christian Santos 27.

UD: Jamil Brown 22, Jason Ehrlich 14, Kaleel Nash 2, James Newman 18, Khalil Owens 4.

Springfield (M) 6 18 4 9 - 37

Wissahickon 18 18 17 14 - 67

S: Hill 4, Acierno 4, Barraclough 9, Crudele 2, Greenberg 2, Greene 3, Ross 11, Stepney 2.

W: Giovanni Atkins 4, Bobby Beckett 3, Drew Frankenfield 6, Kevin Hammond 4, Alec McClure 20, Eddie Rath 6, Jordan Reed 4, Tom Sweeney 18, Keyshaun Watson 2.

Suburban One Continental

Central Bucks South 11 11 10 10 - 42

Quakertown 10 6 19 10 - 45

CBS: Will Barrett 21, Ryan Clark 3, Alex Dedeian 6, Joerger 2, Johnston 2, Maher 2, Mike Pincus 6.

Q: Kenny Gula 12, Jake Kandel 5, Dalton Nice 15, Brett Roseboro 8, Shells 2, Donnie Thomas 3.

Central Bucks West 22 11 16 3 - 52

Pennridge 11 2 14 8 - 35

CBW: Bill Carroll 3, Joe Dilullo 15, Ryan Dyer 10, Patrick Furst 16, Reills Reichwein 8.

P: Ryan Connellan 10, Mike Guldin 6, Jon Lewis 2, Pete Roberts 9, Jared Schaffer 4, Zech States 2, Andrew White 2.

Hatboro-Horsham 6 7 5 9 - 27

Souderton 4 11 20 11 - 46

H: Eric Daley 3, Matt Kane 1, Dan Lineberger 6, Mike Marvin 13, Connor Poston 4.

S: Kyle Connolly 2, Jimmy Connolly 17, Nate Lewis 12, Andrew Mardi 3, Jake Metz 5, Dennis Passarella 2, A.J. Picard 4, Chris Roger 1.

Suburban One National

Council Rock North 8 7 9 21 - 45

Pennsbury 14 16 22 16 - 68

CRN: Ty Bostain 4, Dan Costello 9, Dorfman 3, Arron Goodman 15, Morgan 8, Andrew Stress 6.

P: Dante Devine 3, Eddie Dirugeris 8, Goran Dulac 6, Marcus Healey 10, Jesse Krasna 9, Kumor 3, Marcinkowski 4, Dalton Pepper 23, Ryann-Wolff 2.

Bensalem 6 6 17 22 - 51

William Tennent 2 25 10 11 - 48

B: Alex Agyedu 4, Corey Canestrare 5, Nick Christian 13, Kelsey Dark 9, Dyron Edwards 11, Rob Schreiber 9.

WT: Eugene Bell 8, Matt Hartman 8, Jeff Pio 9, Jack Rauchut 2, Billy Smith 3, Christian Vargas 7, Sawyer Waugh 3, Doug Weinriech 8.

Council Rock South 7 16 15 11 - 49

Truman 15 12 12 7 - 46

CRS: Tom Boyd 13, Rus Chichkin 4, Jake Clopton 10, Terrence McGovern 4, Cody Nowlin 3, John Thomas 13, Justin Thomas 2.

T: Rekeem Boyd 6, Phil Griffin 2, Keith Jones 10, Quincy Palmer 2, Eddie Valentine 16, Josh Williams 8, Quancine Wilson 2.

Tri-County League

Barrack Hebrew 7 18 17 8 - 50

Kimberton Waldorf 10 5 8 12 - 35

BH: Derek Benedict 9, Dan Gabbay 8, Ron Gabbay 8, Brian Levy 2, Michael Leyman 12, Sam Mellits 5, Jon Pressman 3, Sittenfield 1, Wexler 2.

KW: Zack Dunphy 23, Misha Greene 7, Aaron Liss 2, Danny Minogue 3.

Phelps 19 17 22 11 - 69

West-Mont Christian 7 13 14 16 - 50

P: Virgil Arroyo 1, Badr Badir 4, Matt Driscoll 3, Sam Pillion 6, Glenn Richards 23, Ben Simms 5, Isaac Tobis 10, Eric Young 17.

WC: Ray Golden 4, Ryan Malenke 2, Chuck Paul 27, Alex Snyder 11, Noah Thiemann 6.

Perkiomen School 27 11 19 19 - 76

Mercy Vocational 7 13 23 24 - 67

PS: P.J. Daniels 2, Falone 3, Teddy Goodman 21, O.C. Hightower 22, Denzel Leslie 26, Smith 2.

MV: Jonathan Hagerty 7, Mike Maciejewski 30, Rasheed Morrison 2, Albert Pigford 7, Ian Spedding 3, John Spinks 3, Raheem Stewart 4, Zakee Wood 9, Darryl Wood 2.

Nonleague

Maritime Academy 9 8 12 10 - 39

Stern Hebrew 23 7 17 11 - 58

MA: Brandon Fountain 10, Denzel Frazier 11, Tyron Gary 4, Trayce Glover 7, Jarred Lewis 6, Marvin Walker 1.

SH: Chason Danzig 16, Yoni Eckmann 17, Yaakov Ginsburg 2, Josh Halpern 10, Aron Kallush 3, Netanal Spero 1, Rob Spinrad 2, Benji Toaff 7.

City Center 9 6 9 4 - 28

International Christian 5 18 25 17 - 65

CC: Brantley 1, Crump 15, Leak 2, McNeil 2, Stepney 6, Wilson 2.

IC: Walter Bailey 2, Xavier Bell 6, Joshua Conner 2, Troy Hall 8, Antoine Laster 4, Cassius Reynolds 15, Javier Rivas 4, Carl Roberts 2, Dan Weary 11, Edward Weary 6, Michael Williams 5.

Comm. Ac. of Phila. 9 12 19 9 6 - 55

Wyncote 2 14 15 18 5 - 54

C: Cruz 9, Giron 7, Jimenez 19, Ruiz 18, Wilson 2.

W: Larry Campbell 2, Dariel Harris 11, Keith Sheppard 31, Sean Simmons 4, Gary Voltaire 1, Denzel White 5.

Chestnut Hill 13 11 10 19 - 53

Academy of New Church 8 12 14 8 - 42

CH: Pat Connaghan 11, Todd Cramer 14, Billy Dooley 2, Ryan Duffy 2, Andrew Kraft 7, Gary Lawrence 15, Kevin Maguire 2.

AotNC: Ed Bieker 9, Marcus Gilbert 3, Malcolm Gilbert 4, Savon Goodman 8, Kenny Ross 18.

Episcopal Academy 14 15 8 7 - 44

Shipley 12 12 8 16 - 48

EA: Isaiah Baker 6, Cory Goodman 11, Omari Grier 12, Paul Ramagano 11, Sean Toner 4.

S: Stephen Gentry 3, Ky Howard 18, Armand Leaks 10, Chima Nwakpuda 15, Bakari White 2.

Emily Fisher Charter 18 9 8 10 - 45

Solebury School 30 22 13 21 - 86

EFC: Maikel Brown 4, Tracy Edwards 2, Tyquan Flack 3, Keith Holmes 10, Maurice Lane 1, Martin 5, Picott 2, Taquan Taylor 14, Tyreek Williams 4.

SS: Justin Driver 14, Mark Granville 4, Kayama 3, Nick Lopez 25, Chad Martin 11, Emmanuel Matlock 15, McNaughton 4, Stewart 10.

Penn Charter 13 8 14 8 - 43

Peddie School 13 19 10 17 - 59

PC: Mick Foley 1, Greg Laudadio 6, Dylan Moody 11, Noonan 6, Don Rauchut 8, Mark Rhine 11.

PS: Golden 23, Peters 6, Perry Scott 18, Scott 3, Max Staiger 5, Vallas 4.

St. Pius X 12 10 16 21 - 59

West Chester East 14 8 7 14 - 43

SPX: Mike Dinnella 13, Ed McKeon 9, Andrew Meszaros 8, Paul Mills 10, Ross Reber 10, Paul Slegelmilch 3, Spencer Stratton 6.

WCE: Eddie Anderson 2, Eric Anderson 10, Matt Maday 20, Justin Orton 3, Kyle Owens 2, Oketah Sackitey 2, Charles Thelau 4.

Malvern Prep 13 14 6 21 - 54

La Salle 11 10 19 16 - 56

MP: Lamon Church 9, Billy Conners 6, Ryan Creighton 3, Brendan McNulty 6, Tracy Peal 6, DeQuann Walker 24.

L: Tom Cooney 12, Tucker Durkin 2, Troy Hockaday 11, Mitchell 15, Todd Stockley 9, Malik West 5, Brendon Woods 2.

Holy Ghost Prep 10 14 10 16 - 50

Penn Wood 13 15 23 12 - 63

HGP: Duffy Barrett 10, Mike Byrne 6, John Glenn 13, Tyler Juchno 10, Kirby 3, Lorence 7, Sattore 1.

PW: Will Brown 4, Aaron Brown 8, Duane Johnson 15, Tyree Johnson 11, Shawn Oakman 4, Dequan Pelzer 5, David Squire 4, Chris White 10, White 2.

Archbishop Carroll 18 17 20 16 - 71

Father Judge 11 21 16 11 - 59

AC: Pat Daly 4, Kasheef Festus 11, Juan'ya Green 14, D.J. Irving 9, Trevor McNulty 3, Ben Mingledough 15, Turner 4, Andre Wilburn 11.

FJ: Ryan Fenningham 1, Josh Jaskowiak 14, Ryan Langdon 4, John McGrath 8, Seamus Radtke 12, Tom Ryan 17, Pat Schultz 3.

Christopher Dock 11 2 9 13 - 35

Calvary Baptist 7 4 2 7 - 20

CD: Rob Larsen 9, Owen Longacre 6, Brett Moyer 8, Mike Reeser 9, Adam Spinozzi 3.

CB: Austin Guenst 2, David Hunsberger 2, Justin Nichols 6, Plank 2, Nick Will 6, Justin Zamroz 2.

Conwell-Egan 5 12 20 15 - 52

Lower Moreland 7 16 8 18 - 49

C: Shayne Bonner 8, Kevin DeLorenzo 2, Bill Petraitis 4, Isaac Robinson 12, Andrew Schaefer 4, Jonas Skovdal 22.

LM: Ryan Abel 13, Connor Bradley 2, Chris Connors 2, Max Dillan 5, Frank McGarry 9, Matt Moskowitz 13, Norton 2, Robert Schulgen 3.

Lancaster McCaskey 17 14 11 17 - 59

Chester 19 18 32 21 - 90

LM: Brendon Brison 4, Randolph Garrison 10, Laron Lee 8, Ken Randall 4, Damian Ruiz 5, Maurice Smith 6, Leonate Turner 22.

C: Dymere Crews 16, Rahlir Jefferson 20, Maurice Nelson 4, Learon Pray 8, Lamont Redd 2, Laquan Robinson 11, Kareem Robinson 21, Keyon Staples 2, Alvin Tinder 4, Erikk Wright 2.

Coatesville 9 16 18 15 - 58

Reading 22 10 20 11 - 63

C: Pat Brewer 15, Stephen El-Gray 4, Blair Martinez 11, Kris Miller 2, Alex Reed 2, Jahmahl Slater 11, Kenneth Thompson 11, Jon Warmijak 2.

R: Delvan Brown 9, Trinity Burdine 18, Marcus Dawkins 19, Yamil Echazarrio 12, Taeshan Huffman 1, Marco Laureano 4.

Faith Christian 11 13 10 7 - 41

Girard College 18 15 27 17 - 77

FC: Omar Arroyo 2, Ryan Fertsch 4, Garrett Hollenbach 7, Dean Kimenhour 2, Micah McClay 11, Ray Riddick 15.

GC: Torrell Candelaria 9, Lance Devero 13, John Johnson 24, Chris Oluwole 4, Josh Oluwole 2, Hiree Peoples 2, Andre Rivers 14, Mark Thomas 2, Cliff White 2, Ahmir Whiting 5.

Girls' Basketball Boxes

Bicentennial League

MaST Charter 11 7 10 7 - 35

Calvary Christian 12 5 11 2 - 30

MC: Meena Byers 5, Brittany Cohen 7, Erin Holmes 8, Moyta 4, Kaitlyn Rapko 7, Tracey 4.

CC: Bramble 3, Emerson 2, Good 2, Hoffman 15, Reichenbach 6, Stauffer 2.

Delco Christian 10 2 16 14 - 42

New Hope-Solebury 3 21 12 9 - 45

DC: Emily Evans 4, Emily Homan 13, Carly Neal 4, Lex Weaver 21.

NH: Jess Frelick 8, Guinan 2, Alyssa Isler 24, Elise Kalinovich 2, Park 5, Sarah Staudenmaier 4.

Catholic Academies

St. Basil 19 16 14 7 - 56

Sacred Heart 8 8 13 15 - 44

SB: Carolyn Edwards 10, Jill Lynch 5, Olivia Mangan 2, Mary Ellen McCollum 9, Siobhan O'Donnell 7, Mary Paul 5, Devin Shea 14, Jacqui Thompson 4.

SH: Katie Brannau 1, Maddie Brannau 4, Devon Grinnan 3, Kimmy Hermann 2, Annie O'Donnell 3, Amy Robinson 7, Erin Rush 14, Hannah Rush 10.

Merion Mercy 10 6 6 15 - 37

Nazareth Academy 8 12 16 11 - 47

MM: Ashley Baxter 2, Emily Corzel 13, Margaret Corzel 5, Brigid Klarich 13, Hillary Tordy 4.

NA: Maggie Borski 6, Carleigh Brown 5, Leah Kuczynski 2, Melissa Kudznas 1, Katie Malboeuf 3, Nicole Perry 2, Jessica Sylvester 28.

Catholic League

Archbishop Carroll 24 13 21 22 - 80

Hallahan 4 10 12 10 - 36

AC: Mary Victoria Barr 11, Jen Carney 2, Kaitlin Cole 6, Meghan Creighton 4, Emily Fazzini 9, Ryann Fiascki 5, Melissa Levy 6, MaryKate McCann 7, Nora McGeever 2, Hollie Mershon 13, Rachel Pearson 2, Erin Shields 7, Kerri Shields 4, Shannon Shields 2.

H: Melissa Danao 2, Alex DiWilliams 2, Emily Flanagan 2, Kyrstin Franz 4, Kimmy Houck 9, Shannon Mack 8, Nya Mercer 6, Danielle Trout 3.

Cardinal O'Hara 26 11 17 9 - 63

West Catholic 5 9 9 15 - 38

CO: Callahan 7, Natasha Cloud 8, Daly 2, Gardner 7, Stephanie Holzer 19, Johnson 2, A. Manning 3, M. Manning 3, Stam 2, Alysha Womack 10.

WC: Bianca Arnett 5, Sylar Burbon 5, Ciera Carter 1, Maya Nelson 12, Johanna Riddck 15.

Lansdale Catholic 13 13 8 6 - 40

Conwell-Egan 11 15 15 11 - 52

LC: Amanda Curry 5, Kate Greenhalgh 3, Colleen King 5, Kelsey Logan 2, Jackie McCarron 4, Angie Palmerio 2, Colleen Rafferty 7, Shea Wassel 12.

C: Kim Breslin 8, Sam Lubey 5, Rachel Moore 7, Kaitlyn Mourer 2, Jenny Rongone 3, Carmen Tyson-Thomas 21, Trish Watson 6.

Cardinal Dougherty 10 7 10 6 - 33

Archbishop Prendergast 11 9 12 5 - 37

CD: Michelle Boggs 2, Brenna Coll 7, Jackie Crowley 2, Tanisha McIntyre 5, Elana Roancloud 4, Towanda Sutton 13.

AP: Devon Beese 3, Lindsay Cras 2, Kathleen Durkin 5, Kathryne Kirk 18, Paige Perdue 2, Jessica Rotella 4, Rebecca Sharkey 1, Sullivan 2.

Little Flower 7 7 11 10 - 35

Archbishop Ryan 18 23 18 6 - 65

LF: Melissa Benson 15, Chelsea Kada 3, Kellie Lorence 3, Sydney Mallory 4, Moffett 4, Aushirae Powell 5, Shackles 1.

AR: Lauren Heisse 3, Kelli Jerdan 4, Jess Koci 4, Cara McArdle 6, Marissa Perez 2, Amanda Shaw 2, Lauren Smith 18, Sarah Strybuc 12, Megan Tole 7, Jacci Vandiver 3, Brittany Wood 4.

Kennedy-Kenrick 15 4 16 12 - 47

Neumann-Goretti 21 14 8 27 - 70

K: Nicole Cavalcante 8, Janelle Delbuono 9, Courtney Donovan 17, Shea Kelly 2, Brittany Rafferty 1, Meg Ryan 3, Angela Sortino 7.

N: Drew Balchaitus 2, Maureen Fiocca 2, Christina Furia 8, Michaila Hatty 3, Nica Meccariello 13, Tieara Nichelson 2, Tonia Russo 2, Adriana Sciascia 15, Ashley White 23.

Central League

Harriton 4 6 2 6 - 18

Springfield (D) 23 13 16 5 - 57

H: Julia Elliott 2, Ali Grady 2, Amy Green 1, Alexa Hoffman 3, Lori Stepanian 2, Victoria Zuzelo 8.

S: Shannon Burns 8, Olivia Byrne 5, Emily Finnegan 4, Danielle Gronlie 2, Jenn Mahon 1, MyNeshia McKenzie 8, Maddy McKnight 4, Kristen Quinn 17, Sam Tulskie 8.

Ridley 5 0 11 12 - 28

Garnet Valley 3 3 2 11 - 19

R: Chelsey Benedek 2, Barb Dodds 5, Jen Egee 1, Carly Hazinsky 8, Kelsey Yori 9, Alexis Zambino 3.

GV: Chelsea Brown 4, Alex Brown 1, Colleen Geary 1, Amanda Guy 11, Lauren Thompson 2.

Upper Darby 10 12 9 7 - 38

Lower Merion 7 10 17 6 - 40

UD: Diamond Beckford 11, Dior Brown 4, Shaleta Heyward 7, Javada Hill 10, Stephanie Potter 6.

LM: Carney 8, Hanlon 15, Woods 15, Worku 2.

Radnor 18 14 10 15 - 57

Penncrest 8 12 12 9 - 41

R: Buckley 7, Cunillo 2, Evans 2, Freedman 25, Gallagher 2, Gango 2, Heath 4, Martin 4, Nussbaum 9.

P: Charlotte Beebe 8, Taylor Copus 12, Doherty 2, Moore 6, Paige Ohrenich 6, Janay Smith 7.

Conestoga 12 11 15 14 - 52

Haverford High 4 10 17 7 - 38

C: Katie Dunn 13, Allison Graham 4, Colleen Guinan 2, Ellen Hill 6, Taylor Kenan 8, Sarah Priem 5, Regan Shine 10, Kim Shoup 4.

HH: Chelci Asbury 2, Jackie Gantz 2, Ruth Garrett 10, Kelly Kiefer 7, Jill Root 6, Jackie Sprows 11.

Ches-Mont League

Great Valley 16 14 17 17 - 64

West Chester East 14 10 8 21 - 53

GV: Sara Beirnes 10, Amanda Germer 5, Tiffany Govan 14, Emily Hagar 4, Colleen O'Malley 5, Catlin Schinski 4, Dana Walsh 22.

WCE: Meyriem Benslimane 3, Aerie DeJesus 17, Brianna Easterling 21, Amy Marron 5, Kelly Rule 7.

Avon Grove 9 6 6 9 - 30

Sun Valley 18 5 12 15 - 50

AG: Kate Colagreco 2, Allie Herpen 4, Jasimine Jones 11, Lizzy Odren 8, Weiler 3, Whalen 2.

SV: Allie Alkins 2, Jenna Crowley 4, Kelly Custer 9, Dawn Destefano 2, Ashley Montecchio 16, Chelsea Nuyannes 3, Brandy Savage 2, Emily Schnarrs 6, Sam Wilson 6.

W.C. Henderson 12 11 9 14 - 46

Oxford 10 4 9 9 - 32

WH: Katie Armstrong 15, Jenna Cullinan 5, Shante Evans 20, Jackie Panichi 4, Worst 2.

O: Naya Delancey 2, Erica Marvel 4, Jessica Peters 8, Michaela Rucci 9, Becca Ruggear 9.

Inter-Ac League

Agnes Irwin 3 4 11 3 - 21

Germantown Academy 24 23 15 17 - 79

AI: Nancy Cockman 5, Katie Duffy 2, Olivia Goodman 3, Emily Wetz 11.

GA: Sarah Armstrong 2, Meredith Carber 8, Jesse Carey 5, Maggie Ebbott 2, Jess Erb 6, Jaryn Garner 8, Laura Karbach 6, Dana Lotito 8, Maggie Lucas 22, Tory Thierolf 12.

Pioneer Athletic Conference

Spring-Ford 8 5 16 4 - 33

Methacton 5 14 14 15 - 48

S: Steph Bentz 3, Taylor Crabtree 3, Karli Engle 6, Moley 5, Traywick 2, Ashley Wood 11, Yates 3.

M: Lindsay Allebach 2, Ali Hammond 1, Amy Klinger 2, Mel Ordway 7, Carley Parker 2, Leeann Randall 5, Lauren Ruhl 17, Khaila Speller 12.

Pottsgrove 14 20 11 6 - 51

Pottstown 10 4 12 7 - 33

P: Stephanie Coleman 7, Sydney Coleman 7, Shakeema Elam 9, Alexis Glenn 7, Kari Ludy 12, Jessica Neel 6, Stephanie Schultz 3.

P: Alyssa Allen 8, Taneisha Price 13, Brittany Sanford 6, Shante Savage 5, Jasmine Shawell 1.

Suburban One American

Upper Dublin 7 10 13 12 - 42

Cheltenham 15 13 16 20 - 64

UD: Becca Courter 9, Danielle Derr 12, Kristen Fuery 13, Harchut 3, Kristen Kane 4, S. Waters 1.

C: Monet Constant 24, Sydni Epps 4, Shayla Felder 14, Tiffany Johnson 10, Danya McCrewell 6, Jenna Peoples 4, Liz Taliaferro 2.

Wissahickon 9 12 13 8 - 42

Springfield (M) 10 4 11 10 - 35

W: Casey Bill 2, Anne Bracaglia 10, Natalie Draham 2, Samantha Elkardt 6, Colleen Hinde 11, Kristy Ragbir 3, Rachel Schaible 8.

S: Canavan 2, Annie Crudele 7, Elise DiFilippo 13, Briana Scafidi 2, Morgan Smith 7, Syd Tustin 4.

Upper Moreland 4 8 8 14 - 34

Norristown 28 14 18 6 - 66

UM: Chelsea Beaver 2, Katie Costello 6, Erin Dixon 7, Christie Graf 7, Lato'sha Reeves 12.

N: Devin Blake 2, Nicole Graham 2, Mercedes Harris 13, Cashae Hinton 16, Natasha Matthews 13, Brittney Rose 12, Ashley Waters 6, Wise 2.

Suburban One Continental

Souderton 14 18 6 13 - 51

Hatboro-Horsham 4 2 14 4 - 24

S: Jessica Bard 6, Averie Brittin 6, Julie Connelly 2, Sarita Kundrod 7, Liz Mower 6, Emily Price 3, Regan 2, Brittany Sandone 7, Monica Schmidt 12.

H: Lauren Anderson 4, Carly Bixler 4, Alicia Hayes 4, Biz Meschio 3, Cailin Schmeer 7, Vogel 2.

Quakertown 16 12 18 20 - 66

Central Bucks South 18 11 9 21 - 59

Q: Kyra Ames 12, Daniella Ciccarone 16, Colleen Gavin 16, Kristine Jackiewicz 9, Juli King 1, Lauren Starzecky 12.

CBS: Laura Duffy 7, Jordan Inverso 10, Kaewell 3, Calla Miller 10, Nicole Mummert 2, Kaycee Schaefer 12, Katlelyn Schneider 6, Gab Vass 9.

Pennridge 18 7 15 9 - 49

Central Bucks West 13 2 7 8 - 30

P: Jenny Cooley 2, Jordan Dominic 18, Nicole Guldin 1, Marissa Kunkle 8, Lindsey Lyons 4, Jordan Villela 2, Shannon Zickler 14.

CBW: Liz Blanchard 7, Colloi 2, Bia Jurema 10, Tori Kimberly 1, Amanda Parker 2, Katie Ross 8.

North Penn 11 8 14 10 - 43

Central Bucks East 17 15 14 8 - 54

NP: Taylour Alston 2, Kristin Dane-Hawer 1, Steph Knauer 11, Shannon Knauer 2, Shakia Robinson 15, Janelle Stawasz 7, Mary Ward 5.

CBE: Jaime Donovan 14, Liz Martin 4, Sarah Martin 3, Kristina Pogue 3, Sarah Pullar 6, Remmey 2, Ross 6, Jordan Seiz 8, Caitlin Vasey 8.

Suburban One National

Neshaminy 11 5 9 0 - 25

Abington 12 14 12 11 - 49

N: Brianna Hires 2, Chelsea Rota 4, Kelsey Ryan 12, Brianna Weiler 3, Avery Wonder 4.

A: Ajanae Boone 5, Kelly Gregorio 4, Tess Johns 2, Jen Kelly 9, Liz Layton 6, Emily Leer 12, Aijannah Peal 10, Chynna West 1.

Pennsbury 9 14 10 6 - 39

Council Rock North 22 15 9 17 - 63

P: L. Balascsak 2, K. Balascsak 12, Formento 5, Gerity 2, Moulton 3, Phillips 10, Pisauro 2, Rebert 3.

CRN: Juliann Fricke 14, Devin Gold 9, Lauren Gold 7, Emily Grundman 2, Rebecca Houser 2, Sarah Kiely 16, Kate Logan 5, Jodi Marrazzo 2, Kelly Scull 6.

Truman 2 3 9 2 - 16

Council Rock South 16 19 8 8 - 51

T: Cawan 2, Gilbert 2, Lynch 9, Rogers 3.

CRS: Chelsea Allen 13, Lea Britton 2, Alexa Crosier 6, Brianna Schlupp 4, Ann Silverthorn 9, Jackie Weber 9, Alex Wheatley 8.

Tri-County League

Kimberton Waldorf 8 10 10 5 - 33

Barrack Hebrew 4 0 8 12 - 24

KW: Sonia Delbusso 8, Anna Janisch 11, Diotima Janisch 10, Abby Keogh 2, Lioba Schad 2.

BH: Sivan Ben-Maimon 8, Jenna Glassman 6, Jackie Khutorsky 6, Tamara Moskowitz 4.

Mercy Vocational 14 7 3 7 - 31

Perkiomen School 2 11 14 23 - 50

MV: Dominique Dixon 2, Erica Hankerson 8, Tysheira Maddox 1, Tiffany Vidra 4, Teharah Worrell 15, Linette Young 1.

PS: Lailah Carter 3, Lucy Cox 8, Abbi Kiel 13, Taylor Manferdini 2, Lindsey Manferdini 2, Jenn Pirri 2, Brittany Slattery 20.

Nonleague

Abington Friends 15 3 13 7 - 38

Penn Charter 17 4 20 24 - 65

AF: Angie Adams 10, Bashira Anderson 8, Kelsey Clark 15, Emily Delany 5.

PC: Brianna Butler 15, Nikki Guynn 2, Erin Martin 6, MaryKate O'Brien 9, Aleesha Powell 10, Kendall Stokes 9, Dianna Thomas-Palmer 14.

Bodine 13 18 15 12 - 58

Penn Wood 3 10 16 9 - 38

B: Angel Gaffney 7, Chikilra Goodman 29, Briana Leary 6, Melanie Ortiz 10, Ross 4, Soto 2.

PW: Loretta Barbieri 2, Ashley Lewis 2, Lydia Peterson 9, Brittany Pope 2, Alisa Roberts 18, Williams 5.

Academy of New Church 11 13 6 17 - 47

Baldwin 7 12 10 10 - 39

AotNC: Madeline Fazio 5, Rachel Galbraith 2, Milana Gilbert 13, Kirsten Lindrooth 9, Leighann Loughery 3, Ty Williams 15.

B: Claire Henkel 6, Traianne Peek 2, Maggie Mae Shields 15, Sloan Warren 16.

Notre Dame 7 15 15 11 - 48

Gwynedd-Mercy 7 8 12 6 - 33

ND: Bridget Borgese 8, Fiona Flanagan 10, Katie Gerzabek 5, Devon Kane 18, Colleen Olinger 7.

G: Kat Daniels 14, Elizabeth Marbach 9, Danielle Mastroeni 6, Morgan Sheridan 2, Wallin 2.

Princeton Day 12 7 16 12 - 47

George School 1 12 15 10 - 38

PD: Marissa Davilla 2, Dani Dawkins 4, Godwin 5, Patterson 14, Rubin 5, Janie Smukler 17.

GS: Baffoe-Bonnie 4, Capri Bronaugh-Larocca 24, Christina Haney 3, Liz Stevens 7.

Tower Hill 15 8 17 13 - 53

Westtown 10 3 10 7 - 30

TH: Kara Collins 4, Gracie Firestone 14, Mary Hobbs 23, Joanna Kelly 5, Christie Peltz 7.

W: Meredith Conner 11, Jess Cottone 8, Shinkwa Kershaw 4, Erin Pinkett 5, Julie Thomforde 2.

Faith Christian 10 4 6 9 - 29

Girard College 9 16 16 12 - 53

FC: Chelsea Bodder 7, Allison Cade 2, Amber Cade 2, DeMar 2, Mayer 6, Chelsea Romig 10.

GC: Christina Blye 13, Krystle Cook 6, Kahlea Copper 10, Nelly Diaz 4, Oladotun Idowu 2, Shaquira McCottry 8, Dahlia Moncrieffe 6, Ugo Udogwu 2, Shamiso Zisengwe 2.

Friends Select 8 8 9 12 - 37

Phil-Mont Christian 16 18 15 15 - 64

FS: Grace Finkbiner 3, Gabrielle Gibson 10, Sarafina Kietzman-Nicklin 4, Keara McLaughlin 9, Lucca Pelliccia 9, Wylie Wilson 2.

PC: Ticora Adams 21, Khoo 2, Montana Mitchell 12, Romig 5, Emily Steiger 18, Jenna Williams 6.

Academy Park 9 0 4 7 - 20

Coatesville 6 7 15 8 - 36

AP: Amanda Congialdi 3, Brianna MacAuley 2, Christine Mako 2, Poole 8, Danielle Sterling 5.

C: Deija Brantley 3, Elisa Gaffney 10, Asia Graham 9, Kristie McFadden 8, Alyssa Stirling 6.

Christopher Dock 12 11 11 6 - 40

Calvary Baptist 4 8 6 4 - 22

CD: Denali Althouse 2, Jenessa Derstine 13, Lauren Nederostek 6, Tannia Nieto 1, Kaitlin Seelig 8, Rachel Speigle 6, Swintosky 2, Trail 2.

CB: Bechtel 8, Casatelli 6, Clymer 2, Farnham 6.