Yesterday's Results

Boys' Basketball

ALEX RODRIGUEZ TOURNAMENT

La Salle 59, Christopher Columbus (Fla.) 56

BICENTENNIAL LEAGUE

Christopher Dock 58, Calvary Christian 28

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby 61, Haverford High 39

CHES-MONT LEAGUE

Coatesville 65, West Chester East 34

W.C. Henderson 69, Downingtown East 55

Downingtown West 56, Unionville 26

Octorara 56, Kennett 40

Great Valley 38, Oxford 36

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Westtown 71, Shipley 38

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville 48, Pottstown 41

PUBLIC LEAGUE

Math, Civics & Science 56, Bodine 43

Bartram 92, Lincoln 42

Southern 66, Kensington 53

University City 55, Overbrook 40

Fels 80, Martin Luther King 65

Frankford 75, Edison 65

Olney 75, Germantown 64

Franklin Learning Center 78, William Penn 46

Engineering & Science 64, Mastbaum 20

Mastery Charter 78, Dobbins 52

West Philadelphia 63, Swenson 58

FitzSimons 80, Roxborough 75

Phila. Electrical 73, Franklin Towne Charter 40

Bok 58, Furness 54

Nueva Esperanza 46, Douglas 23

Freire Charter 68, Sayre 61

Parkway 55, Mariana Bracetti 34

Imhotep Charter 63, Vaux 55

Hope Charter 72, Lamberton 69

Strawberry Mansion 86, Del-Val Charter 74

Prep Charter 80, Communications Tech 74

Palumbo 63, Phila. Academy Charter 51

Saul 53, Science Leadership 36

Mastery Charter North 55, CAPA 40

High School of Future 67, Masterman 53

Paul Robeson 70, New Media Charter 51

World Communications 65, GAMP 46

Boys Latin 77, Randolph 46

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North 69, Truman 46

Neshaminy 42, Council Rock South 41

TRI-COUNTY LEAGUE

Woodlynde 65, Barrack Hebrew 63

Perkiomen School 64, Kimberton Waldorf 14

Phelps 74, Mercy Vocational 57

West-Mont Christian 59, Del-Val Friends 53

NONLEAGUE

Malvern Prep 49, St. Joseph's Prep 48

Doane Academy 42, City Center 29

Haverford School 44, Cardinal O'Hara 32

Episcopal Academy 63, Pottsgrove 46

Church Farm 42, Christian Academy 27

Concord (Del.) 66, Chichester 54

Germantown Friends 34, Wilmington Friends 27

Central Bucks East 75, Wissahickon 72

Central Bucks South 58, Father Judge 37

Interboro 68, Maurice J. Moyer 37

St. Pius X 55, Kennedy-Kenrick 43

Academy of New Church 61, Lower Moreland 51

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Delco Christian 48, Calvary Christian 37

Lower Moreland 50, MaST Charter 7

Morrisville 51, Plumstead Christian 32

Christopher Dock 51, Bristol 23

New Hope-Solebury 34, Girard College 23

Jenkintown 60, Phil-Mont Christian 37

CATHOLIC ACADEMIES

Merion Mercy 29, Gwynedd-Mercy 24

Mount St. Joseph 51, St. Basil 46 (OT)

Nazareth Academy 54, Villa Joseph Marie 31

Villa Maria 55, Sacred Heart 35

CATHOLIC LEAGUE

Little Flower 47, St. Hubert 45

Archbishop Carroll 55, Archbishop Wood 41

West Catholic 48, Bishop McDevitt 32

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby 49, Haverford High 30

CHES-MONT LEAGUE

Octorara 37, Kennett 35

Coatesville 62, West Chester East 60 (OT)

Downingtown East 47, W.C. Henderson 37

Sun Valley 49, Bayard Rustin 45

Oxford 34, Great Valley 32

INTER-AC LEAGUE

Notre Dame 57, Episcopal Academy 32

Springside 53, Baldwin 30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford 61, Owen J. Roberts 35

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North 67, Truman 16

TRI-COUNTY LEAGUE

Kimberton Waldorf 42, Perkiomen School 33

Barrack Hebrew 35, Woodlynde 29

NONLEAGUE

Dobbins 60, High School of Future 19

Freire Charter 52, University City 43

Roxborough 54, Paul Robeson 43

Chichester 47, Harriton 25

Lansdale Catholic 49, Upper Perkiomen 40

Wrestling

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Ac. of New Church 54, Abington Friends 21

(ANC pins: Luke Frazier 5:30 at 103, Steve Rohtla 2:38 at 152, Kellen Ayers 2:39 at 160, Hayden Schmucker 2:43 at 215)

Ac. of New Church 54, Friends Select 9

(ANC pins: Blair Pitcairn 1:22 at 135, Alec Horan 2:06 at 160, Chase Elder 1:12 at 215)

NONLEAGUE

Upper Perkiomen 52, North Penn 21

(UP: Houck, 152, 3:22 pin; Hale, 189, pin)

Swimming

COED

Lincoln 70, Northeast 63

BOYS

Shipley 101, Perkiomen School 65

(S: Mattock Callahan won 200 freestyle, 500 freestyle)

GIRLS

Baldwin 92, Shipley 66

North Penn 113, Mount St. Joseph 67

Bowling

COED

Dobbins 3, Fels 0

(D: Ahmeen Thomas 149 game, 279 series; Alexis Holmes 134 game. F: Tyrell Reynolds-Brown 126 game, Jasmine Hodge 245 series)

Saul 3, Lamberton 0

(S: Melisa Smith 167 game, Joshua Slocum 339 series; L: Dwight Pickett 144 game)

University City 2, Lincoln 1

(UC: Randall Moody 200 game, 350 series; Ashley Brown 171 game, 306 series)

Prep Charter 3, Simon Gratz 0

(J.R. Custodio 203 game, 365 series; SG: Craig Davis 128 game)

Swenson 3, Nueva Esperanza 0

(S: Audrianna Troche 174 game)

Central 3, Franklin Towne Charter 0

(C: Ray Gmitra 220 game, 409 series; FTC: Scott Wilson 204 game, Ryan Kubatki 383 series)

Northeast 3, Mastbaum 0

(N: Philip Barrett 252 game, 439 series; M: Jamil Thomas 230 game, 418 series)

Masterman 3, Engineering & Science 0

(ES: Ashley Newby-Hall 135 game)

Bodine 3, Sayre 0

(B: Andrew Joyce 134 game; S: Preston Davis 155 game, 301 series)

Washington 3, Frankford 0

(W: Nicole Brady 182 game; F: Tauheed Smith 148 game)

Vaux 2, Bartram 1

(V: Chancies McFarland 138 game, 251 series; B: Tyrone Cleveland 132 game)

Kensington 3, Bok 0

(K: Eric Jereb 194 game, 386 series; B: Ellen Tumbel 121 game)

West Philadelphia 2, Overbrook 1

Olney def. Southern, forfeit

BOYS

Father Judge 4, Archbishop Wood 0

(FJ: Matt Wolff 227 game, Nick Lampugnani 618 series; AW: William Stephens 193 game, 556 series)

Archbishop Ryan 4, La Salle 0

(AR: Joe McDermott 242 game, 629 series; L: Bowers 177 game, 493 series)

North Catholic 4, Cardinal Dougherty 0

(NC: John Rooney 278 game, Steven Rooney 550 series; CD: Jordan Barksdale 236 game, 540 series)

North Penn 4, Christopher Dock 0

(NP: Kevin Varell 245 game, 657 series)

GIRLS

Cardinal O'Hara 4, Hallahan 0

(CO: Lindsay Corner 237 game, 526 series; H: Leanna Ashcom 214 game, 519 series)

North Penn 4, CHristopher Dock 0

(NP: Lisa Schutte 209 game, 531 series)

Girls' Volleyball

NONLEAGUE

Baldwin 3, George School 0

(25-11, 25-13, 25-22; B: Samantha Swartz 7 kills; Denise Cirelli 7 kills; Olivia Stanton Ameison 13 assists, 5 aces)

Squash

GIRLS

Baldwin 8, Springside 1

BOYS

Haverford School 9, Shipley 0

Boys' Basketball Boxes

Alex Rodriguez Tournament

C. Columbus (Fla.) 14 10 7 25 - 56

La Salle 7 14 16 22 - 59

CC: Adekambi 4, Avello 2, Bush 19, Enjamio 10, Fisher 3, Pace 6, Solozabal 12.

L: Tom Cooney 26, Tucker Durkin 2, Troy Hockaday 2, Mitchell 15, Todd Stockley 3, Malik West 3, Brendon Woods 8.

Bicentennial League

Christopher Dock 20 13 14 11 - 58

Calvary Christian 11 4 6 7 - 28

CD: Jacob Clemens 5, Rob Larsen 5, Owen Longacre 12, Kameron Martin 2, Luke Moyer 2, Brett Moyer 18, Mike Reeser 8, Alex Summers 2, Steve Tyson 4.

CC: Patrick Franks 11, Ryon Freeman 2, Seth Heinicke 3, Allen Martin 8, Ryan Purtle 4.

Central League

Upper Darby 14 17 19 11 - 61

Haverford High 7 8 9 15 - 39

UD: Isak Beyen 4, Tre Davis 2, Kwahmere Gredic 5, Daron Harris 4, La'Key Jacobs 1, Myron McNeely 9, A.J. Murray 8, Micah Peeler 12, Chase Peterson 16.

HH: Pierre Charles 4, Matt Effinger 6, Eric Falasco 4, Liam McGrath 2, Shane McNichol 6, Greg Rotzell 9, Connor Walsh 2, Scott Zlotnick 6.

Ches-Mont League

Unionville 5 4 10 7 - 26

Downingtown West 18 15 12 11 - 56

U: Seun Ajayi 3, Connor Gades 4, Dave Guest 6, Miles Holmes 6, Mike Johnson 1, Tyler Simigram 5, Mike Sundry 1.

DW: Terrell Brice 3, Ibris Coleman 10, Pat Dougherty 2, Tim Flecken 12, Jashaun Fontanez 8, Ian Jones 7, Will Kendra 4, Ryan Kendra 2, Mike Milito 8.

Downingtown East 13 10 12 20 - 55

W.C. Henderson 15 18 21 15 - 69

DE: Patrizio Capolli 2, Eric Lang 3, Colt Lyons 8, Cam Lyons 16, Sean Mullaney 3, Kyle O'Connor 7, Dan Porter 1, Dahmir Simmons 2, Louis Smith 3, Avery Suelzer 3, Matt Terry 4, Dan Weber 3.

WH: Austin Constable 22, Sedan Feeley 2, Scott Fenton 10, Raheem Harvey 4, Eric Hopton 5, Ty Hovington 2, John Rowland 20, Stephenson 4.

West Chester East 6 11 8 9 - 34

Coatesville 12 16 16 21 - 65

WCE: Eric Anderson 12, Eddie Anderson 3, Brian Frankenfield 2, Matt Maday 6, Justin Orton 3, Charles Phelan 8.

C: Marcus Blakley 9, Pat Brewer 10, Stephen El-Gray 13, Ray Johnson 3, Blair Martinez 4, Alex Reed 4, Latrell Shelton 2, Jahmahl Slater 4, Kenneth Thompson 8, Jon Warmijak 6, Langston Womack 2.

Octorara 8 18 15 15 - 56

Kennett 11 13 13 3 - 40

O: Deandre Clark 10, Pat Evans 6, Johnson 3, Conor Kasabo 2, Cody King 6, Nate Ramsden 4, Ian Rineer 2, Moses Togbah 23.

K: Tre Davis 2, Martin DeBerardinis 7, Dennis Hawkins 2, Mike Kelly 4, Knight 3, Jabbar Mendez 10, Brock Sheets 2, Ian Stahl 2, Samuel Tavoni 8.

Great Valley 4 11 12 11 - 38

Oxford 6 6 12 12 - 36

GV: Chris Hobson 10, Dan McFarlin 8, Kevin McGough 6, Dan Shackelton 14.

O: Kenny Belmudez 9, Garry Franklin 2, Mohammad Mahmud 2, Brendan Munday 4, Tyler Reeves 5, Vinnie Sanders 14.

Friends Schools League

Westtown 21 20 21 9 - 71

Shipley 16 3 6 13 - 38

W: Berka Atuk 8, Jeffrey Garcia 6, Lasito Jimenez 5, Murray King 3, Matt Lee 19, LongjiYiljet 13, Daniel Ochefu 9, Dockey Walker 8.

S: Stephen Gentry 3, Ky Howard 11, Armand Leaks 2, Chima Nwakpuda 13, Maz Obuz 2, Bakari White 7.

Pioneer Athletic Conference

Phoenixville 15 9 11 13 - 48

Pottstown 13 8 6 14 - 41

P: Harrison Deyo 10, Corey Gordon 10, George Harper 15, Jamie Hennessy 2, Nicholas Jones 3, Gregory Peters 8.

P: Evan Bauer 2, Brian Josey 4, Dawon Matthews 5, Bryton Perry 7, Randall Purnell 23.

Public League

Germantown 16 16 25 7 - 64

Olney 18 17 21 19 - 75

G: Ramadan Abdullah 11, Edward Callender 6, Anthony Green 2, Jeffery Johnson 8, Darryl Langerston 8, Steven Randall 11, Dominique Twiggs 18.

O: Terrance Bennett 18, Tito Burgos 8, Khalief Coates 6, Danny Hinton 2, Jesse Morgan 26, Kadeem Patterson 15.

William Penn 16 12 11 7 - 46

Franklin Learning Center 14 20 27 17 - 78

WP: Mark Blount 1, Braheim Dixon 11, Michael Gray 14, Lawrence Inman 4, Jordan 6, Emmanuel Pittman 10.

FLC: Markis Childs 7, Jamil Drake 2, Basir Fulmore 6, Turhan Griffin 3, Jerron Johnson 15, Nasir Jones 25, Derrick Mitchell 3, Carl Riley 4, Antonio Strickland 2, Denzel Yard 11.

Lincoln 8 8 9 17 - 42

Bartram 26 25 20 21 - 92

L: David Burkhart 3, Rasaan Hanner 3, Ricky Savage 2, Reshon Thomas 5, Teshon Wilson 8, Jamar Winn 21.

B: Soloman Davis 30, Tyrone Garland 28, Quasim Jones 8, Darryl Lane 2, Rhydeem Samedi 2, Al Hajj Shabazz 12, Danny Walker 10.

Lamberton 14 22 15 18 - 69

Hope Charter 18 13 24 17 - 72

L: John Allen 7, Jamil Brown 30, John Pierre Forte 23, Kirk Wright 9.

HC: Anthony Betts 9, Emmanuel Caldwell 9, John Creighton 17, Steve Holland 17, Kenya Jameson 2, Anthony Lewis 15, James McCoy 3.

Phila. Academy Charter 2 13 12 24 - 51

Palumbo 15 13 10 25 - 63

PAC: Allan Dempster 6, Vince Markey 9, Maynard 18, Ortiz 9, Devon Shorter 9.

P: Rasheed Calhoun 4, Vincent Christopher 2, Demetrius Davenport 2, Tyler Dickinson 1, Maurice Harris 14, Robert Jenkins 2, Chad Kendall 2, Tyreek Rockmore 11, Mike Sawan 11, Devon Uqdah 4, Anthony Wallace 10.

Edison 9 17 5 34 - 65

Frankford 20 11 18 26 - 75

E: Akeem Chisholm 14, Rodney Davis 5, Curtis Greer 4, Derrick Holliday 4, Luis Martinez 26, Eduardo Rivera 8, Ernesto Sanchez 4.

F: Karon Blackmen 4, Dehaven Brown 10, Terrell Clark 16, Anthony Guess 3, Ammron Hargrove 4, Harold Hicks 6, Yehonaton McCoy 2, Darryl Poole 5, Steffon Poole 14, Carl Wallace 5, Keith Washington 4, Bryant Watson 2.

Roxborough 22 17 10 26 - 75

FitzSimons 18 16 28 18 - 80

R: Terrell Allen 8, Justin Bailey 5, Marquee Griffin 16, Chris Hamilton 2, Justin James 15, Maxton 2, David Melton 11, Taylor 2, Gabe Thomas 14.

F: Jaleel Bond 9, Kion Coats 24, Charles Collins 15, Edward Evans 7, Tyrell Johnson 10, Andrew Reed 9, Robert Scott 6.

Kensington 6 16 15 16 - 53

Southern 22 11 13 20 - 66

K: Henry Bond 20, Nigel Caldwell 7, Devon Finney 6, Victor Wardrope 7, Theodore West 13.

S: Shaquille Gaskins 5, Jamir Hanner 26, Haywood Henderson 13, Nasir Johnson 4, Deshon Linnis 10, Steller 2, Shaquil Taylor 6.

Del-Val Charter 16 16 23 19 - 74

Strawberry Mansion 28 11 23 24 - 86

DC: Rasheen Dorn 8, Gaddy 10, Malcolm King 2, Kevin Mack 25, Fred Ruff 4, Shelden 2, Dain Suber 23.

SM: Lawrence Elliott 15, Marcus Grimes 13, Eric Jefferson 8, Bilal Kelley 6, Darren Lawrence 20, Devonte' Newbill 12, Khyree Wooten 12.

Martin Luther King 19 7 20 19 - 65

Fels 20 19 27 14 - 80

MLK: Gallashow 9, Gray 2, Kevin James 8, Tareek Massey 6, Thomas Moore 22, Precia 2, Sean Rogers 7, Mike Wilson 9.

F: Greg Davis 3, Shannon Givens 23, Malik Jackson 12, Donovan McIntosh 8, Bernard Neely 10, Anthony Rios 10, Vincent Robert 8, Isaiah Staton 6.

University City 12 11 16 16 - 55

Overbrook 10 5 13 12 - 40

UC: Brandon Byanes 10, Brian Coleman 12, Kevin Garris 12, Nashaun Gray 5, Marcus Holland 10, Martez Lyles 3, Maynard 1, Khalil McGill 2.

O: Marsalis Chism 2, Ehramis Chism 2, Raymond Clark 6, Nafees Devero 4, Warren Dogen 8, Timothy McClemore 2, Chasinad McFadden 2, Hineef Miller 4, Najee Underwood 10.

Furness 22 12 5 15 - 54

Bok 12 12 20 14 - 58

F: Bailey 2, Bullock 8, Byrd 6, Chesterfield 1, Dickinson 2, Hannibal 11, Hayes 2, Hill 2, Johnson 15, Lin 5.

B: Siddiq Blackwell 2, Joshua Garnett 8, Tremell Green 12, Hassan Jones 18, Brakim Poole 10, Anthony Scott 5, Jihad Ward 3.

CAPA 2 8 10 20 - 40

Mastery Charter North 11 8 22 14 - 55

C: Emmanuel 5, Melvin 10, Powers 17, Rodon 2, Sowell 6.

MCN: Marques Burton 3, Mark Dawson 1, Khalik Long 15, Kyron Oberlton 6, Zachery Ruffin 3, Rahfik Slaughter 5, William Wingate 21, David Wright 1.

West Philadelphia 14 12 13 24 - 63

Swenson 12 10 19 17 - 58

WP: Tevin Bennett 6, Antoine Buck 10, Malcolm Flowers 12, Naquil Jones 9, Melier Mitchell 9, Issa Muhammad 9, Brandon Taylor 4, Keith West 4.

S: Shawn Bradley 6, Pat DiPasquale 9, Anatoly Dukhin 5, Kervyn Haines 20, Isiah Hymon 7, Jurras Jackson 11.

Communications Tech 15 25 14 20 - 74

Prep Charter 19 26 15 20 - 80

CT: Sherman Blanford 4, Hendrix Emu 8, Chris Jones 17, Antonio Monroe 14, Virgil Pearson 2, Roher 2, Shaquiklle Shannon 2, Strange 2, Thompson 17, Carrington Ward 6.

PC: Shaquille Duncan 10, Matt Hankerson 7, Zaid Holloman 9, Ferguson Myrick 23, Ranes 2, Kyle Stanton 8, Ameen Tanksley 21.

Masterman 13 12 15 13 - 53

High School of Future 14 15 15 23 - 67

M: Germel Ford 6, Tyler Hunt 2, Sam Jung 21, Keenan Marshall 4, Terrell Skipper 2, Bryan Stevenson 18.

HSF: Saadiq Berry 23, Elijah Bradley 4, Teron Brown 18, Harrison Johnson 2, David Rogers 2, Aaron Yates 18.

Saul 20 10 10 13 - 53

Science Leadership 6 11 4 15 - 36

S: Sean Brown 11, Tyler Cacitta 3, Josh Collins 9, Dominick Randall 10, Deandre Rhett 6, Tyrell Smith 12, Ernest Span 2.

SL: Naadir Ginyard 9, Deron Joe 6, Jordan 3, Kenny Paul 18.

Randolph 8 12 17 9 - 46

Boys Latin 19 12 28 18 - 77

R: Brandon Briggs 2, Darryl Clark 2, Darnell Douglass 2, Mark Flemming 1, Rashon Gaymon 2, Hanton 4, Samir Hill 26, Brian Sheed 3, Wicks 4.

BL: Khalil Baxter 1, Therence Brown 2, Kyle Davis 2, Isaiah Gans 14, Wafeeq Jamal 12, Kwalil Coleman Jones 8, Zachariyah Ruffin 2, Carlos Taylor 8, Javon Warren 6, Maurice Watson 22.

GAMP 4 14 10 18 - 46

World Communications 28 14 16 7 - 65

G: Laron Byrd 30, Joe Jefferson 2, Jamal Jenkins 3, Larry Lambert 5, Nile Lyons 5, Ron Malandro 1.

WC: Keenan Austin 2, Coron Fletcher 2, Isiah Gilliam 2, Evan Herbert 10, Emanuel Liberty 2, Markeith Mont 23, Marquese Perkins 6, Shon Phillips 8, Damon Reid 3, Cornello Samuel 5, Ichywond Savage 2.

Mariana Bracetti 3 7 13 11 - 34

Parkway 18 21 10 6 - 55

MB: Jesus Castro 5, John Leftwich 14, Darrell Ockimey 3, Gabriel Santana 4, Curt Thomas 8.

P: Mike Bighum 4, Mamadou Diakite 9, Mike St. John 7, Paris Kennery 2, Terrell McClure 14, Kyle McNair 8, Everrette Stanford 2, Nadir Stukes 3, Kevin Wallace 6.

Dobbins 16 11 12 13 - 52

Mastery Charter 17 16 18 27 - 78

D: Shakar Blackwell 3, Rashan Combs 8, Rashan Cox 6, Aaron Jackson 4, Fred Jones 9, Ermon McMillan 12, Philip Pringle 6, Terrell Wright 4.

MC: Eric Cottman 2, Eddie Edgerton 5, Wanyae Hartsfield 33, Jaleel Khabeer 19, Malcolm Lyles 15, Maurice Richardson 4.

Imhotep Charter 11 18 17 17 - 63

Vaux 10 21 14 10 - 55

IC: Will Adams 19, David Appolon 2, Parrish Grant 5, Jamal Jones 2, Sam Prescott 26, Ivory Wells 9.

V: James Butler 3, Jahson Carrington 4, Marcus Ferrell 21, Jeremy Henderson 5, Josh Mitchell 10, Zafir Williams 12.

Franklin Towne Charter 3 12 12 13 - 40

Phila. Electrical 23 18 14 18 - 73

FTC: Ray Boyd 4, Randy Emerson 6, Martin Lahai 8, Matt Lyons 5, John McClendon 2, Steve Schoolfield 12, Jared Schwarz 2, Vaughan 1.

PE: Kyle Baldwin 4, Anthony Fucellaro 11, Chris Green 19, Kyheim Jackson 10, Tyrone Martin 16, Vante Rohone 3, Stokes 3, Anthony Williams 7.

Paul Robeson 16 19 19 16 - 70

New Media Charter 18 10 14 9 - 51

PR: Xavier Brown 19, Jay Harris 11, Halim Lindsey 14, Dom Owens 6, Marquis Pollard 8, Andre Washington 8, Jamair Williams 4.

NMC: Brown 9, Bush 1, Clark 19, Gordon 10, Hawthorne 5, Henderson 2, Matthews 5.

Sayre 20 23 8 10 - 61

Freire Charter 20 18 20 10 - 68

S: Dahrell Carriker 2, Ramair Garner 14, Donte Goodman 18, Marquis Henson 4, Deione Lathem 19, Joseph Reavis 2, Shawn Washington 2.

FC: Octavious Booker 24, Shykee Brooks 8, John Ellis 1, Brandon Fulton 4, Tyreek Riddick 17, Jabril Trawick 14.

Mastbaum 5 6 6 3 - 20

Engineering & Science 25 13 17 9 - 64

M: Terrence Davis 1, Eric Freeman 7, Ricky Harvey 3, Charles Hettinger 2, Sean McCall 2, Dmere Norwood 5.

E&S: Christopher Aldridge 2, Brandon Brown 2, Marcus Brown 22, Ryan Douglas 6, Dijon Eggleton 2, Jeffrey Haley 2, Andre Howard 7, Theodore Mason 4, Will Preyer 14, Ryan Rush 1, Zachary Spence 2.

Bodine 5 11 21 6 - 43

Math, Civics & Science 15 18 6 17 - 56

B: Barry Brockington 2, Lamar Gary 9, Donte' Green 10, Nick Neal 2, Tarran Prince 10, Erik Raleigh 6, Pendarvis Williams 4.

MC&S: Khalif Deane 2, Jeff Lord 9, Jose Ortiz 18, Zaahir Smith 11, Andre Thomas 10, Ramone Williams 6.

Nueva Esperanza 18 9 13 6 - 46

Douglas 5 4 7 7 - 23

NE: Brandon Abner 4, Daquane Ballenger 12, Andy Bousono 15, David Martinez 9, Zakee Moody 2, Alexis Ocasia 1, Alfredo Santana 3.

D: Shahiyd Bullock 2, John Gordon 9, Jackson 2, Danny Neisser 5, Will Petroski 4, Portis 1.

Suburban One National

Truman 17 8 2 19 - 46

Council Rock North 13 10 28 18 - 69

T: Rekeem Boyd 1, Teedo Edwards 1, Phil Griffin 15, Ethan Hughes 1, Keith Jones 15, Quincy Palmer 3, Eddie Valentine 3, Quancine Wilson 7.

CRN: Ty Bostain 5, Dan Costello 13, Tim Filer 9, Arron Goodman 11, James Kelly 2, Aaron Morgan 9, Hunter Stevens 2, Andrew Stress 18.

Neshaminy 4 17 9 12 - 42

Council Rock South 10 4 15 12 - 41

N: Arcidialano 13, Carrezola 5, Justin Deeter 4, Tristen Emig 6, Warhola 7, Williams 7.

CRS: Tom Boyd 10, Rus Chichkin 2, Pat Fitzsimmons 7, Terrence McGovern 2, Jim Merron 2, Cody Nowlin 9, Thomas 3, John Thomas 6.

Tri-County League

Mercy Vocational 8 16 22 11 - 57

Phelps 19 25 17 13 - 74

MV: Jonathan Hagerty 12, Mike Maciejewski 11, Albert Pigford 7, Ryan Pospieck 1, Ian Spedding 6, John Spinks 2, Raheem Stewart 4, Darryl Wood 4, Zakee Wood 10.

P: Virgil Arroyo 4, Badr Badir 5, Sam Pillion 5, Glenn Richards 28, Isaac Tobis 6, Eric Young 26.

Kimberton Waldorf 6 4 2 2 - 14

Perkiomen School 26 14 13 11 - 64

KW: Zack Dunphy 2, Misha Greene 3, Jackson Hughes 2, Aaron Liss 3, Danny Minogue 2, Joe Takahashi 2.

PS: Dan Chen 3, Jesus Colon 6, P.J. Daniels 2, Zachary Falone 2, Teddy Goodman 18, O.C. Hightower 11, Denzel Leslie 16, Keith Rolland 6.

Woodlynde 15 16 17 17 - 65

Barrack Hebrew 13 18 14 18 - 63

W: Matt Borrelli 2, Ron Brurrell 3, Ben Grant 21, Chris Hatton 11, Dimming Jones 20, Karl Kruse 8.

BH: Derek Benedict 22, Ron Gabbay 15, Dan Gabbay 7, Michael Leyman 8, Jon Pressman 11.

Del-Val Friends 14 11 11 17 - 53

West-Mont Christian 9 20 12 18 - 59

DF: Elliot Barry 9, Peter Gould 3, Matt Jungles 16, Joe Monzo 2, Yazan Muasher 23.

WC: Blake Bradshaw 7, Ray Golden 5, Ryan Malenke 5, Chuck Paul 34, Dell Snyder 2, Noah Thiemann 6.

Nonleague

City Center 6 15 2 6 - 29

Doane Academy 10 11 10 11 - 42

CC: Jon Brantley 2, Rodman Crump 5, David Leak 2, Andre Stepney 19, Jarrett Wilson 1.

DA: Larry Boyd 2, Steven Gibson 2, Mckel Hyppolite 5, Christian Powe 12, Nick Schino 6, Wes Sherrill 15.

Cardinal O'Hara 7 6 9 10 - 32

Haverford School 13 10 6 15 - 44

CO: Anthony Bertolino 10, Dan Kearney 6, Phil Lindsey 4, Sean Mayo 2, Chuck Namoli 3, Miguel Pagan 2, Josh Rodgers 3, Mark Sharkey 2.

HS: Mark Capuzzi 2, A.J. Jones 17, Sam Kurtzman 17, Joe O'Rourke 2, Christian Purcell 6.

Malvern Prep 12 14 8 15 - 49

St. Joseph's Prep 22 13 11 2 - 48

MP: Lamon Church 10, Billy Conners 2, Ryan Creighton 5, Brendan Kilpatrick 3, Brendan McNulty 9, Tracy Peal 6, DeQuann Walker 14.

SJP: Pete Buzby 6, Dan Fitzpatrick 12, Mike Leithead 8, Joe Nardi 17, Pat Stewart 5.

Germantown Friends 7 6 11 10 - 34

Wilmington Friends 8 2 5 12 - 27

GF: Wes Bill 2, Kevin Fox 3, Spencer Jones 4, Sam Mercuris 3, Jordan Monroe 4, Anton Papov 11, Dom Reed 3, Jason Symonette 4.

WF: Baczkowski 11, Peck 5, Wakzak 3, White 8.

Maurice J. Moyer 12 7 1 17 - 37

Interboro 24 12 11 21 - 68

MJM: D.J. Backus 6, Tom Collins 8, Keenan Hushery 3, Talif Miller 2, Aarron Moore 5, Vaughn Rowsey 4, Mike Sweeney 9.

I: Charles Bolger 9, Vince Carnevale 10, Sean Carr 19, John Dougherty 3, Will Harrison 7, Richard Irwin 3, Chris Long 4, Jake MacCrone 13.

Father Judge 3 8 17 9 - 37

Central Bucks South 12 15 12 19 - 58

FJ: Ryan Fenningham 13, Fran Hennessey 4, Josh Jaskowiak 4, John McGrath 3, Tom Ryan 12, Gavin Whalen 1.

CBS: Will Barrett 14, Ryan Clark 6, Ian Gordon 10, Nick Joerger 6, Greg Johnston 8, Matt Kavalek 5, Mike Pincus 7, John Staman 2.

Chichester 20 15 11 8 - 54

Concord (Del.) 8 19 19 20 - 66

C: Malik Carter 9, Dan Clapp 26, Fred Murray 13, Brian Parker 6.

C: Cooper 19, Dupree 20, Loper 5, Richardson 2, Sbitaleri 3, Stewart 2, Yancey 15.

Pottsgrove 16 9 13 8 - 46

Episcopal Academy 16 21 13 13 - 63

P: Richard Ackah 5, Davin Barr 4, Joe Bell 16, Bobby Gofus 11, Zach Hill 7, Maika Polamalu 1, Ryan Robinson 2.

EA: Isaiah Baker 8, Daniel Gaitley 7, Cory Goodman 16, Omari Grier 17, Daniel Mengel 4, Paul Ramagano 2, Sean Toner 7, Jerold Wright 2.

Christian Academy 4 10 2 11 - 27

Church Farm 10 8 13 11 - 42

CA: Daniel Garner 3, Zack Hagan 2, Ryan Naylor 19, Evan Wisneski 3.

CF: Boblin 2, Niamo Cofie 12, Davis 4, Fraser 2, Long 10, Mansk 2, Mayo 2, Ogunteye 8.

Central Bucks East 13 24 18 20 - 75

Wissahickon 14 17 5 36 - 72

CBE: Chris Allen 18, Michael Barone 6, Brandon Boekel 19, Craiger Eshleman 13, Chris Harmon 13, David Kiersnowski 4, Scott Schneider 2.

W: Giovanni Atkins 9, Michael Bundy 15, Drew Frankenfield 5, Alec McClure 20, Tom Sweeney 19, Keyshaun Watson 4.

Kennedy-Kenrick 4 13 11 15 - 43

St. Pius X 11 18 14 12 - 55

K: Ron Fairel 5, Rob Griffith 6, Brad Miller 17, Kevin Shemar 10, Dave Tornetta 5.

SPX: Mike Dinnella 14, Ed McKeon 9, Andrew Meszaros 4, Paul Mills 12, Ross Reber 12, Spencer Stratton 4.

Academy of New Church 15 12 17 17 - 61

Lower Moreland 8 11 18 14 - 51

AotNC: Ed Bieker 5, Malcolm Gilbert 15, Savon Goodman 18, Jonathon Rawls 7, Kenny Ross 16.

LM: Ryan Abel 16, Chris Connors 4, Max Dillan 2, Frank McGarry 2, Matt Moskowitz 21, Brendan Norton 4, Robert Schulgen 2.

Girls' Basketball Boxes

Bicentennial League

MaST Charter 2 3 2 0 - 7

Lower Moreland 14 14 9 13 - 50

MC: Meena Byers 2, Megan McCarthy 5.

LM: Remy Agins 3, Lindsay Alexander 8, Nicole Cataline 16, Nicole Dougherty 7, Katelyn Haas 2, Kelly McGarry 2, Linzee Vacarro 4, Brittanny Wilson 6, Julie Wojo 2.

Morrisville 7 15 16 13 - 51

Plumstead Christian 8 8 8 8 - 32

M: Tanya Argueta 11, Michelle Evans 6, Cassandra Gainey 13, Kievanna Lacey 21.

PC: Brill 9, Carcappa 5, Petrie 11, Radmore 2, Seiz 1, Whitney 4.

Phil-Mont Christian 9 12 9 7 - 37

Jenkintown 18 16 16 10 - 60

PC: Ticora Adams 11, Asher 5, Jen Khoo 8, Montana Mitchell 2, Maddie Romig 4, Emily Steiger 7.

J: Erin Dawson 6, Karly Eyre 10, Kaitlyn Hamilton 4, Hilary Leifsen 15, Carolyn Smith 13, Brandi Ware 12.

Calvary Christian 3 4 13 17 - 37

Delco Christian 20 12 10 6 - 48

CC: Bramble 3, Emerson 6, Heilman 3, Hoffman 19, Reichenbach 6.

DC: Shannon Dodds 2, Hannah Ellsworth 2, Emily Evans 2, Emily Homan 32, Lex Weaver 10.

New Hope-Solebury 13 8 3 10 - 34

Girard College 9 6 4 4 - 23

NH: Jess Frelick 8, Alyssa Isler 22, Laura Park 2, Sarah Staudenmaier 2.

GC: Kahlea Copper 8, Nelly Diaz 7, Joyce Randolph 6, Ugo Udogwu 2.

Christopher Dock 12 13 15 11 - 51

Bristol 4 5 7 7 - 23

CD: Denali Althouse 6, Jenessa Derstine 20, Tannia Nieto 11, Kaitlin Seelig 8, Rachel Speigle 3, Laura Swintosky 2, Kelsey Trail 1.

B: Nicole Adamson 3, Taylor Cullen 2, Morgan Cullen 5, Nicole Cullura 2, Samantha Dougherty 6, Jennifer Serrano 5.

Catholic Academies

Mount St. Joseph 10 11 13 10 7 - 51

St. Basil 8 11 15 10 2 - 46

MSJ: Tara Barr 3, Shannon Bridges 5, Elle Hagedorn 18, Mary Jo Horgan 9, Jen Sabia 13, Steph Smith 3.

SB: Carolyn Edwards 6, Megan Gallagher 7, Mary Ellen McCollum 4, Erin Miller 2, Siobhan O'Donnell 6, Devin Shea 16, Jacqui Thompson 5.

Merion Mercy 10 3 5 11 - 29

Gwynedd-Mercy 4 7 9 4 - 24

MM: Ashley Baxter 4, Margaret Corzel 6, Emily Corzel 12, Brigid Klarich 4, Hillary Tordy 3.

G: Kat Daniels 5, Foley 1, Elizabeth Marbach 11, Morgan Sheridan 7.

Villa Maria 10 17 18 10 - 55

Sacred Heart 9 14 5 7 - 35

VM: Brooke Angelos 9, Sera Berlacher 12, Maria Ferrari 2, Brianna Forde 2, Erin Mann 17, Erin McHugh 4, Laura Zarkoski 6, Sarah Zwann 3.

SH: Maddie Brannau 2, Katie Brannau 1, Devon Grinnan 4, Nicki Heinsinger 1, Kimmy Hermann 5, Annie O'Donnell 3, Erin Rush 6, Hannah Rush 13.

Nazareth Academy 16 8 16 14 - 54

Villa Joseph Marie 7 10 4 10 - 31

NA: Maggie Borski 9, Carleigh Brown 19, Danielle Gasperi 3, Leah Kuczynski 6, Melissa Kudznas 4, Malboeuf 2, Nicole Perri 1, Jessica Sylvester 10.

VJM: Kate Abel 3, Christine Gorrell 2, Carolyne Heston 4, Meghan Ledwith 10, Melissa Poderis 2, Jennie Quattrocchi 3, Jenny Sandora 2, Lauren Waterson 2, Melissa Van Wert 3.

Catholic League

St. Hubert 9 10 10 16 - 45

Little Flower 2 10 16 19 - 47

SH: Eireann Anastasi 6, A.J. Chobot 2, Megan Decker 15, Foley 5, Chrissie Gana 11, Kate Maguire 2, Aileen Morrin 2, Alice Quigley 2.

LF: Melissa Benson 10, Anne Marie Collins 11, Chelsea Kada 14, Kellie Lorence 5, Moffett 3, Aushirae Powell 4.

West Catholic 8 16 14 10 - 48

Bishop McDevitt 6 10 9 7 - 32

WC: Bianca Arnett 3, Katie Burns 2, Skylar Burton 9, Ciera Carter 5, Maya Nelson 20, Johanna Riddck 7, Liana Taylor 2.

BM: Burroughs 12, Clarke 1, A. Davis 5, S. Davis 3, Piluso 6, Templeton 5.

Archbishop Carroll 14 17 15 9 - 55

Archbishop Wood 3 15 11 12 - 41

AC: Jen Carney 5, Kaitlin Cole 11, Fazzini 2, Hollie Mershon 10, Erin Shields 10, Kerri Shields 17.

AW: Victoria Arnao 12, Samantha Greenfield 7, Stephanie Keyes 3, Caitlin McCartney 8, Ashley Robinson 11.

Central League

Haverford High 5 8 10 7 - 30

Upper Darby 18 12 19 0 - 49

HH: Chelci Asbury 2, Jackie Gantz 5, Ruth Garrett 2, Hostler 3, Kelly Kiefer 3, Liz Maynor 5, Pennoni 2, Jill Root 3, Jackie Sprows 5.

UD: Diamond Beckford 11, Dior Brown 8, Jesse Crawley 6, Erica Ficklin 6, Katie Fitzpatrick 2, Shaleta Heyward 8, Javada Hill 4, Stephanie Potter 2, Joune Reed 2.

Ches-Mont League

Octorara 4 10 12 11 - 37

Kennett 5 7 12 11 - 35

O: Erin Donnelly 17, Flaherty 1, Kacie Hershey 11, Markward 6, White 2.

K: Jamie Cummings 4, Anna Deberardinis 8, Taylor Devoe 1, Moira Jefferson 2, Devon Kennard 2, M.j. McGirr-Crowley 1, Maria Rivera 8, Rebecca Welcher 9.

Bayard Rustin 13 10 10 12 - 45

Sun Valley 9 18 8 14 - 49

BR: Bazemore 2, Lauren Biczelewski 9, Rianna Doane 13, Tori Dugan 5, Christine Mele 3, Mariah Powell 13.

SV: Jenna Crowley 2, Kelly Custer 12, Amanda Gummel 4, Ashley Montecchio 8, Emily Schnarrs 2, Sam Wilson 21.

W.C. Henderson 13 11 8 5 - 37

Downingtown East 10 16 11 10 - 47

WH: Katie Armstrong 2, Jenna Cullinan 6, Shante Evans 21, Jackie Panichi 4, Danielle Puccino 2, Michelle Worst 2.

DE: Kristen Blye 8, Ro Gentry 13, Kelli Joran 19, Meghan Kerrigan 3, Biz Matta 2, Taylor Thompson 2.

Coatesville 17 14 15 10 6 - 62

West Chester East 7 20 7 22 4 - 60

C: Deija Brantley 3, Elisa Gaffney 14, Asia Graham 4, Kristie McFadden 3, Bonnie Sandone 21, Alyssa Stirling 17.

WCE: Meyriem Benslimane 1, Aerie DeJesus 13, Brianna Easterling 24, Marron 4, Kelly Rule 18.

Oxford 12 9 5 8 - 34

Great Valley 6 9 6 11 - 32

O: Naya Delancey 11, Erica Marvel 11, Jessica Peters 2, Michaela Rucci 6, Becca Ruggear 4.

GV: Sara Beirnes 2, Amanda Germer 5, Emily Hagar 6, Colleen O'Malley 11, Dana Walsh 8.

Inter-Ac League

Baldwin 4 8 6 12 - 30

Springside 19 7 15 12 - 53

B: Cohen 2, Salvitti 4, Maggie Mae Shields 12, Sloan Warren 12.

S: Tori Baggio 13, Teghan Boyle 4, Colleen Caldwell 5, Resnya Hughes 2, Jamie McGinn 4, Katie Rutan 23, Amanda Walker 2.

Notre Dame 8 19 26 4 - 57

Episcopal Academy 7 4 8 13 - 32

ND: Bridget Borgese 6, Erin Clawson 10, Erika Ferro 2, Fiona Flanagan 10, Devon Kane 13, Kelly McCallion 5, Meghan McCullough 7, Colleen Olinger 4.

EA: Jenn Adelizzi 3, Sammi Arbitman 4, Alex Chambers 4, Allie Clark 8, Kate Ivory 5, Megan Spagnola 2, Kory Tyron 6.

Pioneer Athletic Conference

Spring-Ford 22 16 14 9 - 61

Owen J. Roberts 7 5 6 17 - 35

S: Steph Bentz 3, Taylor Crabtree 9, Karli Engle 10, Amanda Goodrich 1, Marisa Lacy 5, Nikki Lynch 4, Marisa Moley 4, Mariah Traywick 6, Ashley Wood 9, Meagan Yates 10.

OJR: Kaitlin Betson 5, Corinne Derstine 2, Haley Halteman 5, Megan Hodgson 2, Gena Levengood 3, Kara Mann 11, Amanda Ortlip 5, Julia Sbat 2.

Suburban One National

Council Rock North 23 23 15 6 - 67

Truman 5 5 4 2 - 16

CRN: Steph Brennan 2, Juliann Fricke 6, Lauren Gold 4, Devin Gold 8, Emily Grundman 6, Rebecca Houser 2, Sarah Kiely 10, Kate Logan 11, Ally Mangogna 2, Jodi Marrazzo 2, Chloe Pinto 6, Kelly Scull 8.

T: Keira Gilbert 7, Nicole King 4, Shannon McDuffie 3, Erica Rogers 2.

Tri-County League

Perkiomen School 4 10 12 7 - 33

Kimberton Waldorf 10 16 7 9 - 42

PS: Lailah Carter 2, Lucy Cox 15, Abbi Kiel 1, Lindsey Manferdini 6, Jenn Pirri 9.

KW: Lindsay Bolger 3, Diotima Janisch 10, Anna Janisch 25, Lioba Schad 4.

Barrack Hebrew 8 10 5 12 - 35

Woodlynde 6 6 10 7 - 29

BH: Sivan Ben-Maimon 2, Becky Dadi 2, Jenna Glassman 2, Tamara Moskowitz 21, Vogel 8.

W: Sarah Engman 16, Mariama Kamara 5, Kate Lagos 5, Kate Walsh 3.

Nonleague

Freire Charter 14 7 16 15 - 52

University City 7 18 7 11 - 43

FC: Blair Canady 2, Dakia Manning 13, Shawneal McKeither 10, Sabrina Powell 6, Yasmeen Thompson 9, Taryn Vinson 3, Asia Watson 9.

UC: Shakerah Frye 6, Lynnette Jones 6, Desiree Lawrence 10, Antoinette Robinson 5, Quinnie Washington 16.

Dobbins 22 18 10 10 - 60

High School of Future 1 9 2 7 - 19

D: Brooklyn Anderson 4, Mercedes Damon 6, Tyniqua Henderson 21, Naiyah King 6, Tamyra Laws 6, Layvonnia Martinez 4, Deneen Robinson 2, Smith 2, Kimberleigh Tanner 7, Wright 2.

HSF: Krystyna Hayles 2, Shiquita Williams 17.

Paul Robeson 16 8 11 8 - 43

Roxborough 10 12 16 16 - 54

PR: Shawna Crawford 14, Tyza Daniels 4, Brittany Davis 2, Hershell Miller 4, Tanae Nickerson 4, Brittany Thomas 4, Shakyra Thomas 4, Chanelle Williams 7.

R: Rajon Brown 14, Alexis Coleman 6, Kareemah Dambrau 6, Sara Nathaniel 25, Kacy Nickens 3.

Chichester 8 12 19 8 - 47

Harriton 9 4 5 7 - 25

C: Felicia Berner 4, Cole 22, Adrienne Cooke 8, Jill Curran 1, Emily Miller 3, Tara Turberg 9.

H: Julia Elliott 1, Ali Grady 6, Alexa Hoffman 2, Betsy Hurtado 4, Victoria Zuzelo 12.

Upper Perkiomen 9 14 12 5 - 40

Lansdale Catholic 15 14 8 12 - 49

UP: Emily Cota 3, Dunaway 4, Josie Elias 4, Roni Janton 2, Deanna Mayza 11, Morgan Ricapito 16.

LC: Amanda Curry 4, Kate Greenhalgh 3, Colleen King 7, Jackie McCarron 2, Angie Palmerio 10, Colleen Rafferty 5, Nora Walsh 1, Shea Wassel 17.

Today's Schedule

Football

PIAA PLAYOFFS

At HersheyPark Stadium:

State Class AAA Championship

Archbishop Wood vs. Thomas Jefferson, 7

State Class A Championship

Steelton-Highspire vs. Clairton, 1