Yesterday's Results

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Lower Moreland 65, MaST Charter 22

Jenkintown 50, Calvary Christian 43

Girard College 80, Morrisville 29

Holy Ghost Prep 55, Christopher Dock 51

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Archbishop Carroll 72, Kennedy-Kenrick 43

CENTRAL LEAGUE

Ridley 47, Haverford High 27

Conestoga 33, Lower Merion 29

Upper Darby 64, Garnet Valley 53

Penncrest 48, Harriton 44

Strath Haven 60, Springfield (D) 36

Radnor 75, Marple Newtown 71

CHES-MONT LEAGUE

Bishop Shanahan at Downingtown West, ppd.

W.C. Henderson at Bayard Rustin, ppd.

Kennett at Oxford, ppd.

Sun Valley at Octorara, ppd.

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham 58, Upper Merion 54

Norristown 55, Springfield (M) 42

Plymouth Whitemarsh 74, Upper Moreland 28

Upper Dublin 63, Wissahickon 51

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks South 56, Hatboro-Horsham 40

Souderton 42, North Penn 41

Central Bucks East at Pennridge, ppd.

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington at Pennsbury, ppd.

TRI-COUNTY LEAGUE

Woodlynde 53, West-Mont Christian 47

Phelps at Kimberton Waldorf, ppd.

NONLEAGUE

Doane Academy 51, Boys Latin 46

Malvern Prep 44, Salesianum 39

Haverford School 43, Westtown 41

Germantown Friends 58, Valley Forge 31

Friends Select 54, Community Ac. of Phila. 41

Interboro 43, Tower Hill 33

Chestnut Hill 58, Shipley 50

Abington Friends 56, New Beginnings 49

St. Joseph's Prep 45, Germantown Academy 39

West Catholic 64, Father Judge 57

Phoenixville at Academy Park, ppd.

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Lower Moreland 66, Girard College 19

Bristol 35, MaST Charter 25

Jenkintown 51, Morrisville 26

New Hope-Solebury at Christopher Dock, ppd.

Plumstead Christian at Delco Christian, ppd.

CATHOLIC ACADEMIES

St. Basil 54, Merion Mercy 35

Mount St. Joseph 58, Villa Joseph Marie 30

Nazareth Academy at Villa Maria, ppd.

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Prendergast 48, West Catholic 30

Archbishop Wood 54, Lansdale Catholic 26

Little Flower 43, Conwell-Egan 39

Neumann-Goretti 74, Bishop McDevitt 41

Archbishop Carroll 65, Kennedy-Kenrick 35

Cardinal Dougherty 42, St. Hubert 40

CENTRAL LEAGUE

Springfield (D) 59, Strath Haven 41

Penncrest 47, Harriton 37

Ridley 35, Haverford High 33

Lower Merion 51, Conestoga 27

Upper Darby 43, Garnet Valley 27

Radnor 63, Marple Newtown 54

CHES-MONT LEAGUE

W.C. Henderson at Bayard Rustin, ppd.

Downingtown West at Bishop Shanahan, ppd.

Octorara at Sun Valley, ppd.

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley 63, Westtown 30

INTER-AC LEAGUE

Penn Charter 48, Episcopal Academy 32

Baldwin at Agnes Irwin, ppd.

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham 55, Upper Merion 15

Norristown 55, Springfield (M) 47

Wissahickon 58, Upper Dublin 50

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks South 39, Hatboro-Horsham 25

North Penn 48, Souderton 33

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury at Abington, ppd.

TRI-COUNTY LEAGUE

West-Mont Christian 48, Woodlynde 31

NONLEAGUE

Abington Friends 47, New Beginnings 36

Interboro 47, St. George's Tech 22

George School at Del-Val Friends, ppd.

George School at Villa Victoria, ppd.

Faith Christian at Renaissance Academy, ppd.

Wrestling

BICENTENNIAL LEAGUE

Delco Christian 48, Bristol 30

DELAWARE INDEPENDENT SCHOOLS

Westtown 72, Sanford 7

NONLEAGUE

St. Joseph's Prep 49, Ac. of New Church 24

Germantown Friends 42, Penn Charter 42

Swimming

BOYS

Penn Charter 96, Haverford School 90

(PC: Drew Bonus 1:49.54 100 freestyle, 56.41 100 backstroke; Joe Acquaviva 2:00.71 200 ind. medley, 5:07.83 500 freestyle; Anthony Lordi 22.31 50 freestyle, 48.18 100 freestyle)

Archbishop Ryan 95, Roman Catholic 70

(AR: Nick Angeny won 200 ind. medley, 100 backstroke)

GIRLS

Mount St. Joseph 104.5, Hatboro-Horsham 78.5

(MSJ: Miranda Rafferty won 50 freestyle, 100 freestyle; HH: Jess Healey won 500 freestyle, 100 backstroke; Rachel Riemenschneider won 200 ind. medley, 100 butterfly)

Penn Charter 118, Baldwin 79

Bowling

BOYS

Roman Catholic 4, St. Joseph's Prep 0

(RC: Daulton Sladek, Kevin Salinis 265 game, Sladek 689 series; SJP: Joe Kedra 244 game, 623 series)

North Catholic 4, Lansdale Catholic 0

(NC: Stephen Rooney 268 game, 723 series; LC: Joe Lachenski 137 game, 358 series)

Father Judge 4, La Salle 0

(FJ: Nick Lamtugnani 231 game, 633 series; L: Matt Donnelly 178 game, Galante 459 series)

Conwell-Egan 4, Cardinal Dougherty 0

(CE: Damon Page 242 game, 623 series; CD: Greg Neal 193 game, 554 series)

Kennedy-Kenrick 4, Neumann-Goretti 0

(KK: James Grobaker 228 game, 600 series)

GIRLS

Conwell-Egan 3, St. Hubert 1

(CE: Anne Sevon, Kristen Schaeffer 205 game, Sevon 566 series; SH: Brittany Snellbaker 200 game, 531 series)

Little Flower 4, Lansdale Catholic 0

(LF: Liz Stout 190 game; LC: Laura Iacono 136 game)

Girls' Volleyball

NONLEAGUE

Baldwin 3, Shipley 2

(14-25, 14-25, 27-25, 25-19, 15-11. B: Olivia Stanton Ameison 15 assists, 6 aces; Denise Cirelli 9 kills)

Squash

BOYS

Shipley 8, Conestoga 1

Episcopal Academy 9, Haverford School 0

Boys' Basketball Boxes

Bicentennial League

Lower Moreland 14 16 23 12 - 65

MaST Charter 8 3 9 2 - 22

LM: Ryan Abel 16, Connor Bradley 4, Chris Connors 4, Max Dillan 10, Brian Grossman 8, Jared Licht 2, Tevin Maxwell 2, Frank McGarry 4, Bobby Morrissey 3, Matt Moskowitz 2, Brendan Norton 2, Robert Schulgen 6, Vince Sednick 2.

MC: Brendan Fredericks 3, Tyrell Hall 7, Jamear Seals 4, Joe Spencer 3, Anthony Torres 2, Rasheed Young 3.

Holy Ghost Prep 8 12 15 20 - 55

Christopher Dock 6 8 16 21 - 51

HGP: Duffy Barrett 8, Mike Byrne 12, John Glenn 7, Tyler Juchno 4, Owen Kirby 4, Ryan Lantzy 4, Nate Lorence 12, Chris Sattore 4.

CD: Rob Larsen 13, Owen Longacre 11, Brett Moyer 7, Luke Moyer 2, Mike Reeser 9, Adam Spinozzi 2, Alex Summers 2, Steve Tyson 5.

Jenkintown 7 16 6 21 - 50

Calvary Christian 13 11 14 5 - 43

J: Luke Angus 13, Conor Beltz 13, Chris DiValentino 1, Sam Dorshimer 2, Sam Juliani 3, Jack Kinniry 14, Devon Perkins 2, Aden Twer 2.

CC: Patrick Franks 1, Marshall Gill 1, Seth Heinicke 6, Jeremy Kerr 6, Allen Martin 5, Ryan Purtle 22, Thomas Schultz 2.

Morrisville 9 4 12 4 - 29

Girard College 29 22 11 18 - 80

M: Baker 2, Kevon Baxter 5, Marcel Carr 13, Frank Ramble 7, Carlos Reyes 2.

GC: Torrell Candelaria 11, Lance Devero 19, John Johnson 13, Tayvon Kennerly 6, Hiree Peoples 4, Andre Rivers 12, Mark Thomas 8, Cliff White 5, Nathan Wright 2.

Catholic League Blue

Archbishop Carroll 17 18 21 16 - 72

Kennedy-Kenrick 12 4 13 14 - 43

AC: Pat Daly 3, Jay Donovan 4, Kasheef Festus 8, Ryan Hanley 4, D.J. Irving 13, Mike Lauer 4, Trevor McNulty 2, Ben Mingledough 11, Vince Mostardi 6, Mike Payne 2, Romance Turner 5, Andre Wilburn 10.

K: Alex Byrne 4, Candelore 2, Giunta 2, Brad Miller 15, Kevin Shemar 5, Dave Tornetta 11, Watson 4.

Central League

Haverford High 11 2 6 8 - 27

Ridley 9 15 11 12 - 47

HH: Matt Effinger 2, Liam McGrath 4, Shane McNichol 5, Darwin Mushrush 2, Zac Yelson 6, Scott Zlotnick 8.

R: Kevin Bonnes 2, Shawn Church 6, Norm Donkin 8, Mark Dziadon 4, Kevin Garling 5, Cameron Gunther 5, Tom Manning 3, Colin Masterson 11, Dan Staiber 3.

Springfield (D) 6 9 8 13 - 36

Strath Haven 15 14 16 15 - 60

S: Steve Baker 2, Dave Carpenter 4, Kevin Chevalier 3, Zach Divito 12, Brendan McNamee 1, Paul Mooney 2, Wally Rutecki 8, Adam Washington 4.

SH: Joe D'Aurizio 5, Chazz Fisher 3, Patrick Fisher 3, Avatar Jones 4, Dan Morris 4, Calvin Newell 26, Omar Randall 3, Jack Roberts 2, Kevin Valentino 2, Calvin Wells 8.

Conestoga 6 11 10 6 - 33

Lower Merion 3 4 15 7 - 29

C: Jake Cohen 11, Doug Jakelia 3, Matt O'Hara 5, Tanner Scott 3, Robert Scott 3, Zack Shapiro 8.

LM: Nick Bibbs 3, Oliver Cohen 8, Matt McKenna 2, Greg Robbins 4, Aaron Staley 4, Harley Williams 8.

Radnor 17 20 13 25 - 75

Marple Newtown 15 25 10 21 - 71

R: Derrick Adger 5, Jonathan Coleman 29, Corey Dunson 2, Kyle Hammonds 29, Curran Ruyak 10.

MN: Kurt Johnson 17, James Martin 13, Richard Nasuti 10, Steven Nucci 2, Soutiri Sapnas 29.

Harriton 14 9 6 15 - 44

Penncrest 13 17 7 11 - 48

H: Ayella-Silver 10, Fusaro 22, Kelly 3, Nance 9.

P: Matt Atkinson 4, Rick Bailey 8, Austin Barrett 2, Ian Campbell 6, Rodney Duncan 7, Marvin Holman-Little 14, Andrew Radomicki 7.

Garnet Valley 10 6 20 17 - 53

Upper Darby 13 24 7 20 - 64

GV: Andrew Cordrey 5, Kyle Davis 18, Sean Gilooly 5, Marcellus Irving 1, Matt Mishler 13, Joe Ranieri 11.

UD: Kwahmere Gredic 4, A.J. Murray 4, Micah Peeler 6, Chase Peterson 10, Montrail Talford 16, George Vlahos 16, Khayri West 8.

Suburban One American

Cheltenham 21 11 16 10 - 58

Upper Merion 9 10 15 20 - 54

C: Keith Coleman 10, Ryan Francis 4, Ben Jacob 2, Naseer Khalid 8, Matt Leary 4, Rob Mansell 10, Nick Myarick 2, Christian Santos 18.

UM: Breohn Anderson 2, Pat Belford 16, Dexter Bridge 20, Paul Kubler 4, Fran Rafferty 12.

Springfield (M) 8 15 5 14 - 42

Norristown 12 12 16 15 - 55

S: Acierno 2, Greenberg 4, Greene 14, Hill 8, Lightcap 3, McBride 2, Ross 9.

N: Lorenzo Christmas 6, Jaquil Hargrove 4, Sheldon Mayer 6, James Ramsey 3, Tom Smith 9, Khalif Wyatt 18, Allen Yates 9.

Upper Dublin 24 16 7 16 - 63

Wissahickon 13 17 8 13 - 51

UD: Anquil Bailey 3, Jamil Brown 35, Andrew Derr 6, Ethan Gregg 8, James Newman 4, Khalil Owens 7.

W: Giovanni Atkins 6, Michael Bundy 7, Kevin Hammond 6, Alec McClure 4, Eddie Rath 3, Jordan Reed 2, Tom Sweeney 23.

Plymouth Whitemarsh 13 17 22 22 - 74

Upper Moreland 8 3 7 10 - 28

PW: C.J. Aiken 10, Marc Berman 3, Julian Bond 4, Jaylen Bond 8, Brandon Dixon 3, Whis Grant 18, Joe Hughes 2, Will Mascio 10, Sam Pygatt 3, Damien Williams 13.

UM: Greg Beyerle 4, Ryan Burnick 8, Ronye Dennis 1, Denney Giesleler 2, Nick Giordano 2, Carlos Lewis 2, Dmitri Miller 9.

Suburban One Continental

Hatboro-Horsham 10 9 6 15 - 40

Central Bucks South 11 11 22 12 - 56

H: Christian Bolling 5, Dan Lineberger 18, Mike Marvin 3, Mickey Mikulski 2, Darrin Oliver 2, Connor Poston 2, Rory Sullivan 5, Pete Williams 3.

CBS: Will Barrett 4, Ryan Clark 14, Alex Dedeian 7, Mike Doty 6, Ian Gordon 8, Nick Joerger 4, Greg Johnston 7, Matt Kavalek 2, Joe Maher 1, Mike Pincus 3.

North Penn 11 10 4 16 - 41

Souderton 5 7 16 14 - 42

NP: Matt Albaugh 7, Scott Billman 1, Derek Brooks 3, Adam Jones 10, Jake Markle 8, Matt Possanza 10, Ian Simmons 2.

S: Korey Bishop 2, Kyle Connolly 4, Jimmy Connolly 16, Nate Lewis 4, Jake Metz 3, Anthony Moe 2, A.J. Picard 11.

Tri-County League

West-Mont Christian 8 12 15 12 - 47

Woodlynde 16 13 12 12 - 53

WC: Blake Bradshaw 3, Ray Golden 2, Chuck Paul 26, Dell Snyder 6, Noah Thiemann 10.

W: Jerome Bailey 2, Matt Borrelli 3, Ron Brurrell 7, Ben Grant 12, Chris Hatton 8, Dimming Jones 18, Karl Kruse 3.

Nonleague

Valley Forge 1 7 8 15 - 31

Germantown Friends 16 17 9 16 - 58

VF: Butler 6, Deluca 5, Eaglido 2, Houkius 4, Moore 5, Shen 4, Show 3, Thompson 2.

GF: Wes Bill 13, Terrance Davis 4, Kevin Fox 2, Spencer Jones 6, Sam Mercuris 7, Gilman Myran 2, Anton Popov 13, Dom Reed 7, Jason Symonette 4.

Salesianum 5 14 12 8 - 39

Malvern Prep 10 11 7 16 - 44

S: Donaddio 10, Matthews 8, Steiner 11, Trevisan 6, Wallace 4.

MP: James Carney 1, Lamon Church 14, Ryan Creighton 4, Brendan Kilpatrick 2, Brendan McNulty 7, Tracy Peal 3, DeQuann Walker 13.

Westtown 10 10 8 13 - 41

Haverford School 3 10 13 17 - 43

W: Berka Atuk 2, Luisito Jimenez 17, Murray King 2, Matt Lee 13, LongjiYiljep 3, Daniel Ochefu 3, Nan Yiljep 1.

HS: A.J. Jones 16, Sam Kurtzman 14, Joe O'Rourke 4, Christian Purcell 6, Zack Thomas 2, Matt Walters 1.

Community Ac. of Phila. 7 7 12 15 - 41

Friends Select 8 16 14 16 - 54

CAoP: Pedro Cruz 12, Jose Giron 4, Johnathan Jimenez 22, Ariel Rodriguez 2, Lisandro Ruiz 1.

FS: Brett Nagle 22, Craig Presant 3, Brad Presant 8, Ben Roach 3, Corey Smith 18.

New Beginnings 21 4 12 12 - 49

Abington Friends 20 11 14 11 - 56

NB: Francis 5, Germany 2, Jones 9, Myers 17, Thompson 7, Turner 9.

AF: Ricker Gould 2, Dan Green 3, Joey Gripper 13, Nick Keefer 4, Jake Lerner 18, Byron Whiting 3, Will Wise 13.

Chestnut Hill 18 16 10 14 - 58

Shipley 18 12 11 9 - 50

CH: Pat Connaghan 21, Todd Cramer 21, Ryan Duffy 1, Andrew Kraft 11, Kevin Maguire 2, Luke Mulvaney 2.

S: Stephen Gentry 6, Ky Howard 16, Armand Leaks 15, John McCann 4, Chima Nwakpuda 3, Bakari White 6.

Interboro 8 9 13 13 - 43

Tower Hill 10 6 10 7 - 33

I: Charles Bolger 5, Vince Carnevale 10, Will Harrison 9, Richard Irwin 10, Chris Long 2, Jake MacCrone 4, Brian Seitz 3.

TH: Anderson 2, Bacchieri 5, Dedomenicus 5, Hicks 6, Hobbs 7, Smith 8.

Germantown Academy 10 6 9 14 - 39

St. Joseph's Prep 11 13 8 13 - 45

GA: Cameron Ayers 17, Austin Curry 2, Jimmy Fenerty 5, Jeff Holton 13, Dean Melchionni 2.

SJP: Pete Buzby 4, Mike Fee 2, Dan Fitzpatrick 7, Mike Leithead 2, Joe Nardi 22, Brandon Robinson 8.

West Catholic 11 13 20 20 - 64

Father Judge 8 15 11 23 - 57

WC: Adewunmi Barek 2, Larry Brown 3, Hayward 8, Kiwan Murray 10, Shaw 4, Williamson 17, Aquil Younger 20.

FJ: Ryan Fenningham 4, Fran Hennessey 20, Josh Jaskowiak 5, Ryan Langdon 4, John McGrath 5, Seamus Radtke 5, Tom Ryan 14.

Girls' Basketball Boxes

Bicentennial League

Morrisville 2 4 12 8 - 26

Jenkintown 14 9 13 15 - 51

M: Tanya Argueta 4, Michelle Evans 10, Cassandra Gainey 4, Kievanna Lacey 8.

J: Erin Dawson 9, Karly Eyre 7, Kaitlyn Hamilton 4, Hilary Leifsen 20, Carolyn Smith 4, Emily Smith 2, Brandi Ware 5.

MaST Charter 6 1 8 10 - 25

Bristol 9 12 4 10 - 35

MC: Saralyn Andrick 2, Meena Byers 4, Manaia Carr 4, Brittany Cohen 7, Kaitlyn Rapko 8.

B: Nicole Adamson 7, Morgan Cullen 6, Taylor Cullen 9, Nicole Cullura 1, Samantha Dougherty 8, Jennifer Serrano 4.

Girard College 4 6 5 4 - 19

Lower Moreland 25 16 15 10 - 66

GC: Christina Blye 4, Kahlea Copper 8, Shaquira McCottry 2, Ugo Udogwu 5.

LM: Lindsay Alexander 16, Nicole Cataline 10, Nicole Dougherty 22, Katelyn Haas 2, Stephania Incollingo 4, Kelly McGarry 3, Linzee Vacarro 3, Julie Wojo 6.

Catholic Academies

Villa Joseph Marie 5 4 8 13 - 30

Mount St. Joseph 17 6 23 12 - 58

VJM: Kate Abel 2, Suzanne Bierly 2, Christine Gorrell 4, Carolyne Heston 7, Meghan Ledwith 8, Melissa Poderis 2, Jennie Quattrocchi 2, Jenny Sandora 1, Lauren Waterson 2.

MSJ: Tara Barr 2, Meg Black 2, Shannon Bridges 1, Katie Gallagher 2, Maureen Gribb 2, Elle Hagedorn 14, Mary Jo Horgan 6, Meg Rothwell 2, Jen Sabia 4, Steph Smith 23.

St. Basil 10 11 17 16 - 54

Merion Mercy 8 11 4 12 - 35

SB: Anne Buckley 5, Carolyn Edwards 8, Megan Gallagher 3, Jill Lynch 10, Olivia Mangan 3, Mary Ellen McCollum 2, Erin Miller 3, Mary Paul 2, Devin Shea 6, Jacqui Thompson 12.

MM: Ashley Baxter 2, Emily Corzel 18, Margaret Corzel 4, Brigid Klarich 8, Lauren Montie 1, Katie Sherry 2.

Catholic League

Archbishop Prendergast 20 13 5 10 - 48

West Catholic 10 3 10 7 - 30

AP: Lindsay Cras 6, Kathleen Durkin 18, Kirk 6, Erin McBride 9, Jessica Rotella 8, Washco 1.

WC: Bianca Arnett 4, Katie Burns 5, Ciera Carter 8, Maya Nelson 8, Johanna Riddck 5.

Archbishop Wood 11 12 16 15 - 54

Lansdale Catholic 0 5 14 7 - 26

AW: Victoria Arnao 7, D'orio 1, Rachel Friend 2, Samantha Greenfield 6, Aubrey Howland 2, Stephanie Keyes 9, Caitlin McCartney 2, Grace Mirack 2, Ashley Robinson 13, Jenna Swope 2, Christine Verrelle 6, Kelly Young 2.

LC: Amanda Curry 2, Colleen King 3, Jackie McCarron 7, Angie Palmerio 7, Colleen Rafferty 3, Nora Walsh 3, Shea Wassel 1.

Little Flower 4 12 6 21 - 43

Conwell-Egan 4 6 13 16 - 39

LF: Melissa Benson 8, Sara Cayer 14, Anne Marie Collins 5, Chelsea Kada 4, Kellie Lorence 2, Sydney Mallory 8, Jamie Shackles 2.

C: Kim Breslin 4, Rachel Moore 2, Kaitlyn Mourer 6, Jenny Rongone 2, Carmen Tyson-Thomas 13, Trish Watson 12.

Kennedy-Kenrick 7 8 8 12 - 35

Archbishop Carroll 26 8 15 16 - 65

K: Jenna Bergan 2, Nicole Cavalcante 4, Janelle Delbuono 3, Megan Demutis 2, Courtney Donovan 5, Shea Kelly 4, Cassandra Murphy 1, Brittany Rafferty 2, Meg Ryan 4, Angela Sortino 8.

AC: Kaitlin Cole 11, Meghan Creighton 3, Emily Fazzini 6, Ryann Fiascki 6, Melissa Levy 3, Nora McGeever 2, Hollie Mershon 13, Rachel Pearson 8, Shannon Shields 2, Erin Shields 11.

Bishop McDevitt 5 12 13 11 - 41

Neumann-Goretti 13 25 20 16 - 74

BM: Morgan Albert 4, Chelsea Burroughs 6, MaryEllen Carucho 2, Dans 6, Samantha Davis 5, Nicole Piluso 9, Mary Templeton 9.

N: Drew Balchaitis 8, Christina Floyd 2, Christina Furia 4, Michaila Hatty 8, Nica Meccariello 18, Adriana Sciascia 10, Danielle Squilla 2, Ashley White 22.

Cardinal Dougherty 14 2 13 13 - 42

St. Hubert 8 17 8 7 - 40

CD: Brenna Coll 6, Jackie Crowley 2, Maggie Howley 2, Tanisha McIntyre 3, Elana Roancloud 4, Towanda Sutton 25.

SH: Eireann Anastasi 10, A.J. Chobot 3, Megan Decker 2, Carolyn Foley 3, Chrissie Gana 15, Kate Maguire 3, Aileen Morrin 2, Liz Quigley 2.

Central League

Strath Haven 3 10 16 12 - 41

Springfield (D) 14 11 22 12 - 59

SH: Logan Clements 8, Sarah deBerardinis 8, Gina DiTaranto 8, Haley Geosits 4, Jamie Morris 2, Shannon Spencer 4, Maddy Wharton 2, Ana White 5.

S: Emily Finnegan 2, Danielle Gronlie 2, Jen Houtmann 9, Karen Kelly 2, MyNeshia McKenzie 12, Maddy McKnight 10, Kristen Quinn 12, Sam Tulskie 10.

Penncrest 13 7 15 12 - 47

Harriton 10 7 6 14 - 37

P: Charlotte Beebe 10, Grace Ciminera 5, Taylor Copus 5, Colleen Doherty 3, Caroline Moore 13, Paige Ohrenich 5, Janay Smith 5, Waldron 1.

H: Ali Grady 4, Alexa Hoffman 7, Betsy Hurtado 4, Rachel Lindsay 9, Brittany Piacentine 2, Jessica Rothstein 3, Victoria Zuzelo 8.

Marple Newtown 13 12 9 20 - 54

Radnor 15 20 18 10 - 63

MN: Nicole Arganetto 2, Bobbi Caprice 3, Stephanie D'Ottaviano 16, Rita McKeown 10, Denise McKeown 23.

R: Kelly Buckley 4, Maria Evans 3, Kelyn Freedman 19, Leah Gallagher 3, Jen Gangl 11, Allison Heath 7, Chandler Lally 4, Allie Martin 8, Hannah Rose Nussbaum 4.

Lower Merion 14 9 15 13 - 51

Conestoga 6 6 9 6 - 27

LM: Dana Albalancy 5, Lil Carney 2, Sheba Hall 1, Molly Hanlon 9, Lila Jones 2, Knox 8, Amy Woods 13, Kiki Worku 11.

C: Allison Graham 6, Ellen Hill 11, Taylor Kenan 5, Sarah Priem 2, Regan Shine 3.

Upper Darby 12 11 9 11 - 43

Garnet Valley 3 5 9 10 - 27

UD: Diamond Beckford 14, Dior Brown 6, Erica Ficklin 2, Shaleta Heyward 1, Javada Hill 5, Stephanie Potter 12, Joune Reed 3.

GV: Alaina Bradley 2, Alex Brown 3, Chelsea Brown 3, Courtney Fox 2, Amanda Guy 10, Natalie Lang 5, Susan McHale 1, Leah Snyder 1.

Ridley 7 8 10 10 - 35

Haverford High 6 7 13 7 - 33

R: Barb Dodds 6, Jen Egee 12, Carly Hazinsky 3, Kelsey Yori 11, Alexis Zambino 3.

HH: Chelci Asbury 4, Ruth Garrett 15, Marisa Kalodner 2, Kelly Kiefer 5, Liz Maynor 2, Jill Root 4, Jackie Sprows 1.

Friends Schools League

Shipley 21 18 15 9 - 63

Westtown 12 7 4 7 - 30

S: Natalie Burman 9, Alisha Fairfax 11, Maureen Gentry 4, Celeste Golub 17, Loryn Hartshorne 4, Roberts 2, Brianna Ross 7, Jordyn Turner 9.

W: Shinkwa Kershaw 8, Erin Pinkett 20, Julie Thomforde 2.

Inter-Ac League

Episcopal Academy 7 10 2 13 - 32

Penn Charter 12 11 13 12 - 48

EA: Jenn Adelizzi 3, Alex Chambers 12, Allie Clark 3, Kate Ivory 3, Claire MacManus 4, Megan Spagnola 5, Kory Tyron 2.

PC: Brianna Butler 10, Nikki Guynn 3, Erin Martin 2, MaryKate O'Brien 5, Aleesha Powell 6, Kendall Stokes 8, Dianna Thomas-Palmer 14.

Suburban One American

Upper Merion 1 4 6 4 - 15

Cheltenham 14 19 18 4 - 55

UM: Alex Galdi 4, Jamie Mazzi 2, Jessica Moore 2, Lisa Ridgeway 5, Paola Tinari 2.

C: Monet Constant 18, Sydni Epps 5, Shayla Felder 8, Brenda James 2, Tiffany Johnson 6, Danya McCrewell 7, Lorraine Oliver 2, Jenna Peoples 1, Liz Taliaferro 6.

Wissahickon 18 11 13 16 - 58

Upper Dublin 8 17 13 12 - 50

W: Casey Bill 3, Anne Bracaglia 10, Colleen Hinde 12, Kristy Ragbir 14, Rachel Schaible 9, Katie Vila 10.

UD: Danielle Derr 24, Kristen Fuery 14, Nikki Harchut 6, Kristen Kane 6.

Norristown 12 17 14 12 - 55

Springfield (M) 13 10 13 11 - 47

N: Devin Blake 2, Mercedes Harris 15, Cashae Hinton 12, Natasha Matthews 11, Brittney Rose 9, Antoinette Wise 6.

S: Maggie Canavan 4, Annie Crudele 4, Elise DiFilippo 21, Briana Scafidi 8, Morgan Smith 8, Molly Tustin 2.

Suburban One Continental

Souderton 4 7 4 18 - 33

North Penn 14 13 14 7 - 48

S: Jessica Bard 2, Averie Brittin 5, Sarita Kundrod 2, Liz Mower 7, Emily Price 1, Brittany Sandone 10, Monica Schmidt 6.

NP: Taylour Alston 12, Steph Knauer 3, Shannon Knauer 2, Ayanna Leblanc 5, Brenda McDermott 3, Shakia Robinson 17, Janelle Stawasz 4, Mary Ward 2.

Central Bucks South 8 11 9 11 - 39

Hatboro-Horsham 6 9 6 4 - 25

CBS: Brooke Eife 2, Ally Holbert 3, Jordan Inverso 5, Calla Miller 11, Nicole Mummert 1, Kaycee Schaefer 4, Gab Vass 13.

H: Lauren Anderson 4, Alicia Hayes 5, Biz Meschio 8, Hannah Vogel 8.

Tri-County League

Woodlynde 2 5 10 14 - 31

West-Mont Christian 9 14 16 9 - 48

W: Sarah Engman 18, Mariama Kamara 3, Kate Lagos 3, Kate Walsh 7.

WC: Blair Bradshaw 2, Nicole Davis 25, Klein 2, Maria Picard 9, Ashley Scott 4, Kelly Sharr 6.

Nonleague

New Beginnings 11 7 9 9 - 36

Abington Friends 12 10 15 10 - 47

NB: Alvin 11, Amber Chandler 16, Craig 5, Harts 4.

AF: Angie Adams 10, Bashira Anderson 9, Kelsey Clark 22, Emily Delany 4, Kelly McGlynn 2.

Interboro 12 13 10 12 - 47

St. George's Tech 8 3 6 5 - 22

I: Nicole Broomall 2, Dana Florio 5, Lauren Frampton 2, Amanda Havens 2, Jen Locke 2, Sarah Markun 2, Courtney McGinn 2, Shawna Nelling 2, Jess Palukas 9, Vicki Patterson 3, Stephanie Sharpless 2, Fran Straccione 8, Alicia Ulsh 6.

SGT: King 5, Smalls 6, Thomas 9, Watkins 2.

Today's Schedule

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol at Morrisville, 7:30

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Lansdale Catholic at Archbishop Carroll, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Kennett at Oxford, 7:30

PENN-JERSEY LEAGUE

De La Salle at International Christian, 3:45

Pine Forge at Doane Academy, 4

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Pennridge, 7

NONLEAGUE

FitzSimons at Fels, 3:15

Strawberry Mansion at Roxborough, 3:15

Douglas at Palumbo, 3:15

Masterman at CAPA, 3:15

Solebury School at Ac. of New Church, 3:45

Hill School at Penn Charter, 3:45

Plumstead Christian at Comm. Ac. of Phila., 5:15

Stern Hebrew at Barrack Hebrew, 5:30

Monsignor Bonner at Penn Wood, 7:30

New Hope-Solebury at Conwell-Egan, 7:30

Chichester at Caravel Academy, 7:30

Reading at Chester, 7:30

Girls' Basketball

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Lower Merion, 7:30

INTER-AC LEAGUE

Agnes Irwin at Notre Dame, 3:45

PENN-JERSEY LEAGUE

Villa Victoria at Solebury School, 4

Mercy Vocational at Pine Forge, 4

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

St. Pius X at Pottsgrove, 7:30

NONLEAGUE

Stern Hebrew at Barrack Hebrew, 4

Little Flower at Friends' Central, 4

Upper Perkiomen at Quakertown, 5

Hill School at Abington Friends, 5:15

Norristown at Chichester, 5:30

Reading at Chester, 6

Pennridge at Plymouth Whitemarsh, 7

Ac. of New Church at Upper Moreland, 7

Wrestling

PUBLIC LEAGUE

Washington at Franklin Towne Charter, 3:15

Kensington at Edison, 3:15

Olney at Frankford, 3:15

Lincoln at Central, 3:15

Overbrook at Northeast, 3:15

CATHOLIC LEAGUE

Kennedy-Kenrick at Roman Catholic, 4:30

Conwell-Egan at Father Judge, 6

Cardinal O'Hara at St. Joseph's Prep, 6

North Catholic at Lansdale Catholic, 6

Cardinal Dougherty at Archbishop Wood, 7:30

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Haverford High, 7

Strath Haven at Garnet Valley, 7

Radnor at Lower Merion, 7

Penncrest at Marple Newtown, 7

Springfield (D) at Harriton, 7

Conestoga at Upper Darby, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Bensalem at Pennsbury, 7

Neshaminy at Council Rock South, 7

Tennent at Abington, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks South at Pennridge, 7

North Penn at Hatboro-Horsham, 7

Souderton at Central Bucks West, 7

Quakertown at Central Bucks East, 7

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Moreland at Cheltenham, 7

Upper Dublin at Springfield (M), 7

Norristown at Upper Merion, 7

Wissahickon at Plymouth Whitemarsh, 7

CHES-MONT LEAGUE

West Chester East at Downingtown East, 7

Kennett at Sun Valley, 7:15

Coatesville at West Chester Henderson, 7:15

Bishop Shanahan at Downingtown West, 7:15

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottstown at St. Pius X, 6:30

Boyertown at Spring-Ford, 6:30

BICENTENNIAL LEAGUE

New Hope-Solebury at Girard College, 6

Lower Moreland at Phil-Mont Christian, 6

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends at Friends' Central, 3:45

Westtown at George School, 4:15

NONLEAGUE

Solebury School at Friends' Central, 4

Monsignor Bonner at Episcopal Academy, 4

Swimming

GIRLS

St. Hubert at Archbishop Ryan, 3:15

Washington at Girls High, 3:15

COED

Radnor at Springfield (M), 3:30

Lansdale Catholic at Archbishop Carroll, 3:45

Friends' Central at Hill School, 4

Kennett at West Chester East, 7:30

Bowling

BOYS

Conwell-Egan at Pennsbury, 3

GIRLS

Arch. Prendergast at Archbishop Ryan, 3:30

Archbishop Wood at Neumann-Goretti, 3:30

Conwell-Egan at Hallahan, 3:30

Lansdale Catholic at Cardinal O'Hara, 3:30

Boys' Basketball Standings

Through Monday.

CATHOLIC LEAGUE League   Overall

Red Division W   L   W   L

Archbishop Ryan. . . 0   0   3   2

Monsignor Bonner. . . 0   0   2   1

La Salle. . . 0   0   2   3

Cardinal O'Hara. . . 0   0   1   1

North Catholic. . . 0   0   1   1

Roman Catholic. . . 0   0   1   1

St. Joseph's Prep. . . 0   0   1   1

Father Judge. . . 0   0   1   3

League   Overall

Blue Division W   L   W   L

Archbishop Wood. . . 2   0   4   0

Archbishop Carroll. . . 1   0   3   0

Neumann-Goretti. . . 1   0   1   0

Lansdale Catholic. . . 1   1   2   2

Conwell-Egan. . . 1   1   2   3

West Catholic. . . 1   1   1   2

Kennedy-Kenrick. . . 0   0   3   1

Bishop McDevitt. . . 0   2   4   2

Cardinal Dougherty. . . 0   2   1   4

INTER-AC LEAGUE League   Overall

W   L   W   L

Malvern Prep. . . 0   0   6   2

Germantown Academy. . . 0   0   5   1

Chestnut Hill Academy. . . 0   0   3   1

Episcopal Academy. . . 0   0   3   3

Haverford School. . . 0   0   3   3

Penn Charter. . . 0   0   3   5

CENTRAL LEAGUE League   Overall

W   L   W   L

Upper Darby. . . 2   0   4   0

Conestoga. . . 2   0   4   0

Lower Merion. . . 1   1   1   2

Ridley. . . 1   1   1   3

Haverford High. . . 0   2   1   4

Garnet Valley. . . 0   2   0   4

League   Overall

W   L   W   L

Penncrest. . . 2   0   3   0

Marple Newtown. . . 1   1   4   1

Radnor. . . 1   1   2   2

Springfield (D). . . 1   1   2   2

Strath Haven. . . 1   1   2   3

Harriton. . . 0   2   1   3

SUBURBAN ONE LEAGUE League   Overall

National Conf. W   L   W   L

Pennsbury. . . 2   0   2   0

Neshaminy. . . 2   0   2   2

Bensalem. . . 1   1   3   1

Abington. . . 1   1   2   2

Council Rock South. . . 1   1   2   2

Council Rock North. . . 1   1   2   3

Harry S Truman. . . 0   2   1   3

William Tennent. . . 0   2   1   4