Yesterday's Results

Wrestling

NONLEAGUE

Chestnut Hill 42, Roman Catholic 36

Swimming

GIRLS

Mount St, Joseph 106, Notre Dame 62

(MSJ: Danielle Kouch won 200 ind. medley, 100 butterfly; Dana Cinque won 500 freestyle, 100 backstroke)

BOYS

Haverford School 100, Upper Merion 81

(HS: Murphy Smith won 100 backstroke, Max Whitehead won 100 breaststroke)

Bowling

BOYS

Conwell-Egan 2, Father Judge 2

(CE: Mike Murray 223 game, 621 series; FJ: Mike Hamer 227 game, 649 series)

Kennedy-Kenrick 3, Monsignor Bonner 1

(KK: Dave Swedkowski 245 game, 698 series; MB: Mike Gagliardi 244 game, 679 series)

North Catholic 4, Archbishop Ryan 0

(NC: Stephen Rooney 245 game, 604 series; AR: Rick Mitchell 233 game, Joe McDermott 606 series)

Cardinal O'Hara 3, St. Joseph's Prep 1

(CO: Zach Hunter 231 game, Ed Thomasd 603 series; SJP: Rob Mullin 239 game, Mike Hyland 570 series)

Roman Catholic 4, Neumann-Goretti 0

(RC: Kevin Salinis 257 game, 661 series; NG: Bill Fulginiti 233 game, 681 series)

Pennsbury 4, North Penn 0

(P: Michael Dreyfus 247 game, 656 series; NP: Mike Garbarino 255 game, 676 series)

GIRLS

Pennsbury 3, North Penn 1

(P: Jill Keller 227 game, 641 series; NP: Janine Rybarczyk 195 game, Jenna Thomas 519 series)

COED

Douglas 3, Prep Charter 0

(D: Joe Beese 165 game, 318 series; PC: J.R. Custodio 168 game, 327 series)

Frankford 3, Overbrook 0

(F: Tauheed Smith 155 game, 310 series)

Central 3, Saul 0

(C: Timothy Boyd 211 game, Janae Silver 385 series; S: Richard Dziewit 189 game, 361 series)

Dobbins 3, Washington 0

(D: Alexis Holmes 144 game, Rayshell Callander 276 series; W: Ian Bryan 153, Elijah Douglas 277 series)

Mastbaum 3, Engineering & Science 0

(M: Jamil Thomas 203 game, 394 series; ES: Jean Casimir 192 game, 356 series)

Swenson 3, Furness 0

(S: Scott Stevenson 149 game; F: Raymond Moody 187 game, 356 series)

Northeast 3, Franklin Towne Charter 0

(N: Bernard Cephas 237 game, 465 series; FTC: Taylor Mantz 179 game, 346 series)

Bodine 2, Randolph 1

(B: Travis Anderson-Hamilton 168 game, 309 series; R: Byron Weeks 217 game, 373 series)

Kensington 3, Southern 0

(K: Eric Jereb 220 game, 397 series; S: Ashley Negron 116 game)

Bok 2, Communications Tech 1

(B: Felix Caballos 138 game; CT: Anthony Brown 197 game)

Girls' Volleyball

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley 3, George School 0

(25-8, 25-12, 25-12. S: Raffy Giampaolo 4 kills; Kate Gottlieb 11 assists, 10 aces)

INTER-AC LEAGUE

Baldwin 3, Springside 0

(25-13, 25-16, 25-14. B: Samantha Swartz 7 aces; Denise Cirelli 12 digs, 6 kills; Olivia Stanton Ameison 12 assists)

Squash

GIRLS

Penn Charter 6, Springside 3

(PC: Margaret Hilton won, 9-5, 9-3, 9-6)

Episcopal Academy 8, Baldwin 1

BOYS

Episcopal Academy 9, Germantown Friends 0

Boys' Basketball Boxes

City of Palms Tournament

Arlington Country Day 17 15 14 9 - 55

Roman Catholic 19 11 9 17 - 56

ACD: Boyd 1, Dailey 10, Judge 12, McGruder 20, Payne 4, Relaford 5, Smith 3.

RC: Rakeem Brookins 27, Andre Horne 2, Abdul King 1, Koron Reed 6, Kevin Regan 6, Maalik Wayns 14.

Central League

Garnet Valley 14 10 15 12 - 51

Haverford High 11 13 9 5 - 38

GV: Kyle Davis 17, Sean Gilooly 7, Marcellus Irving 6, Matt Mishler 10, Joe Ranieri 9, Chris Shomo 2.

HH: Matt Effinger 2, Liam McGrath 5, Shane McNichol 9, Darwin Mushrush 2, Zac Yelson 8, Scott Zlotnick 12.

Penncrest 13 14 8 6 - 41

Springfield (D) 7 9 13 7 - 36

P: Rick Bailey 8, Austin Barrett 1, Rodney Duncan 12, Marvin Holman-Little 8, Andrew Radomicki 12.

S: Steve Baker 5, Dave Carpenter 3, Kevin Chevalier 11, Zach Divito 8, Jamal Enakhimion 2, Brendan McNamee 2, Paul Mooney 1, Wally Rutecki 4.

Ridley 5 7 7 6 - 25

Lower Merion 11 13 19 10 - 53

R: Kevin Bonnes 2, Mark Dziadon 8, Kevin Garling 1, Cameron Gunther 12, Dan Staiber 2.

LM: Oliver Cohen 6, Marquis Hall 5, J.J. Hoffstein 2, Mike Joseph 3, Matt McKenna 4, Greg Robbins 18, Aaron Staley 6, Vince Weldon 3, Harley Williams 6.

Strath Haven 8 13 21 11 - 53

Radnor 14 16 13 11 - 54

SH: Joe D'Aurizio 2, Avatar Jones 2, Dan Morris 9, Calvin Newell 38, Jack Roberts 2.

R: Jonathan Coleman 23, Corey Dunson 8, Kyle Hammonds 11, Martin Howard 4, Curran Ruyak 8.

Upper Darby 7 13 11 5 - 36

Conestoga 11 14 11 18 - 54

UD: Tre Davis 6, Kwahmere Gredic 4, Micah Peeler 4, Chase Peterson 5, Montrail Talford 13, George Vlahos 4.

C: Jake Cohen 18, Mike D'Angelo 10, Kyle Dolby 2, Doug Jakelia 12, Paul Meta 2, Matt O'Hara 5, Robert Scott 3, Zack Shapiro 2.

Ches-Mont League

Bayard Rustin 16 32 9 18 - 75

Unionville 8 8 13 16 - 45

BR: Lazaar Asparagus 6, Cory Blake 4, Chris Cowles 8, Anthony Nash 6, Anthony Register 12, Max Shubert 5, Trent Toney 4, Anthony Verderame 8, Rondell White 13, Rahmir White 9.

U: Seun Ajayi 4, Brian Chang 2, Connor Gades 6, Miles Holmes 9, Mike Johnson 4, David McCluskey 7, Doug Ott 2, Zach Ross 4, Tyler Simigram 2, Mike Sundry 5.

West Chester East 12 13 9 9 - 43

Downingtown East 7 6 5 17 - 35

WCE: Eric Anderson 18, Brian Frankenfield 4, Matt Maday 10, Justin Orton 8, Oketah Sackitey 2, Matt Smith 1.

DE: Eric Lang 2, Cam Lyons 4, Colt Lyons 8, Sean Mullaney 2, Kyle O'Connor 4, Dahmir Simmons 3, Avery Suelzer 8, Matt Terry 2, Dan Weber 2.

Downingtown West 9 18 13 11 - 51

Avon Grove 10 14 18 14 - 56

DW: Jay Carson 3, Idris Coleman 13, Ian Jones 9, Bryan Milito 12, Mike Milito 14.

AG: Adam Ahern 19, Jordan Harris 9, Jordan Jones 8, Joe Malcrone 12, Kevin Pankonien 2, Rooney 6.

Great Valley 11 15 14 15 - 55

Octorara 14 11 8 7 - 40

GV: Chris Hobson 16, Dan McFarlin 16, Sean McGough 6, McGough 6, Dan Shackelton 11.

O: Deandre Clark 6, Pat Evans 7, Johnson 3, Cody King 6, Nate Ramsden 1, Ian Rineer 2, Nick Timmonds 2, Moses Togbah 13.

Friends Schools League

George School 10 8 11 4 - 33

Shipley 18 12 14 14 - 58

GS: Milik Garner 13, Arie Manders 2, Alex Reese 2, Kyle Scott 2, Tom Wayda 12, Kirk Wynn 2.

S: Matt Clauson 5, Stephen Gentry 6, Ky Howard 12, Armand Leaks 6, John McCann 14, Chima Nwakpuda 4, Bakari White 11.

Pioneer Athletic Conference

Perkiomen Valley 2 4 7 15 - 28

Owen J. Roberts 8 19 13 10 - 50

PV: Steve Conboy 4, Ryan Davis 13, Drew Klein 4, Mark Rott 3, Ian Rykaczewski 4.

OJR: Ryan Brumfield 8, Mike Costanzo 5, Mark Henry 2, Kevin Henry 16, Connor Lawler 2, Tim Ponto 2, Tyler Setzler 11, Jake Tammaro 2, David Vining 2.

Pottstown 10 13 17 14 - 54

St. Pius X 19 24 11 18 - 72

P: Dante Banks 4, Brian Josey 10, Dawon Matthews 8, Bryton Perry 8, Randall Purnell 24.

SPX: Mike Dinnella 25, Ed McKeon 12, Andrew Meszaros 8, Paul Mills 4, Dylan Pasik 7, Ross Reber 12, Spencer Stratton 4.

Methacton 14 27 12 14 - 67

Boyertown 13 10 9 17 - 49

M: Steve Capizzi 6, Jeff Carroll 4, Matt Carroll 4, Jordan Carter 8, Zack Forrest 2, Evan Galloway 11, T.J. Klinger 15, Drew Schaffer 2, Tim Smith 15.

B: Ricky Grant 7, Derek Hodge 1, Hutnyan 7, Kyle Malloy 13, Shane McCarthy 3, Zach Melcher 6, Bobby Nester 3, Mark Schwegler 4, Ty Wheeler 5.

Public League

Masterman 18 16 20 16 - 70

Science Leadership 9 13 13 12 - 47

M: Germel Ford 25, Jordan Gifford 1, Tyler Hunt 4, Sam Jung 6, Keenan Marshall 8, Luis Padilla 6, Bili Powers 2, Terrell Skipper 2, Bryan Stevenson 16.

SL: Naadir Ginyard 9, Hankinson 5, Tajh Jenkins 2, Deron Joe 9, Jordan 4, Kenny Paul 16, Ryan 2.

Math, Civics & Science 15 15 24 18 - 72

World Communications 5 23 18 19 - 65

MC&S: Khalif Deane 4, Jeff Lord 15, Jose Ortiz 26, Zaahir Smith 9, Andre Thomas 9, Ramone Williams 9.

WC: Coron Fletcher 6, Evan Herbert 24, Markeith Mont 14, Marquese Perkins 2, Shon Phillips 3, Cornello Samuel 16.

Phila. Academy Charter 19 16 10 19 - 64

Randolph 19 12 13 10 - 54

PAC: Aaron Ball 2, Allan Dempster 12, Vince Markey 4, Jerome Maynard 16, Eric Ortiz 16, Devon Shorter 14.

R: Butler 3, Darryl Clark 4, Curry 3, Darnell Douglass 2, Rashon Gaymon 3, Hanton 2, Amir Stringfield 37.

CAPA 9 10 5 5 - 29

Palumbo 25 19 20 8 - 72

C: Gill 4, Lidkind 2, Powers 16, Rodon 2, Ruffin 4, Sowell 1.

P: Rasheed Calhoun 4, Vincent Christopher 4, Maurice Harris 10, Von Howard 12, Keith Hunter 2, Robert Jenkins 2, Chad Kendall 8, Terrance Oliver 2, Mike Pittman 2, Tyreece Powell 2, Tyreek Rockmore 1, Mike Sawan 5, Devon Uqdah 8, Anthony Wallace 10.

Mastbaum 10 3 5 9 - 27

Simon Gratz 23 22 21 23 - 89

M: Naquan Fisher 1, Eric Freeman 15, Charles Hettinger 1, Sean McCall 2, Isaiah Perry 2, Ramel Wright 6.

SG: Antoine Bland 16, Isiah Cupit 2, Davon Gaskins 3, Charles Marrey 5, Andre Moye 12, Joe Reed 18, Tyree Smith 21, William Taylor 4, Khalil Thompson 8.

Washington 18 20 9 19 - 66

Olney 15 12 15 26 - 68

W: Dom Connor 15, Taris Ford 6, Lovell Harris 6, Tim Kowalko 4, Mike Shuler 9, Donte Williams 26.

O: Terrance Bennett 19, Tito Burgos 7, Khalief Coates 1, Danny Hinton 6, Jesse Morgan 18, Kadeem Patterson 13, Darrelle Sherman 4.

Edison 7 15 16 11 10 - 59

Central 16 14 9 10 3 - 52

E: Akeem Chisholm 10, Rodney Davis 6, Omar English 13, Curtis Jennings 5, Luis Martinez 17, Eduardo Rivera 6, Ernesto Sanchez 2.

C: Malcolm Albright 8, Jamell Alston 5, Miles Henry 9, Ian Lewis 3, Mark Sanders 6, Philip Singleton 4, Brandon Smith 9, Joshua Welles 8.

University City 7 16 18 18 - 59

Bartram 22 21 21 22 - 86

UC: Brandon Byanes 9, Brian Coleman 15, Kevin Garris 11, Marcus Holland 12, Martez Lyles 12.

B: Soloman Davis 7, Tyrone Garland 28, Quadrice Hendrix 4, Quasim Jones 29, Danny Walker 16, Brandon White 2.

Dobbins 18 10 5 20 - 53

Franklin Learning Center 25 16 24 15 - 80

D: Shakar Blackwell 3, Rashan Combs 15, Rashan Cox 2, Aaron Jackson 4, Fred Jones 2, Ermon McMillan 9, Pringle 3, Terrell Wright 15.

FLC: Jamil Drake 8, Basir Fulmore 4, Turhan Griffin 3, Jerrod Johnson 19, Nasir Jones 11, Marquis Purnell-Childs 17, Karl Riley 8, Antonio Strickland 2, Denzel Yard 8.

Mariana Bracetti 14 17 11 14 - 56

Douglas 3 4 6 10 - 23

MB: Jesus Castro 8, Jamal Gregory 2, John Leftwich 4, Mark Llanes 4, Darrell Ockimey 14, Gabriel Santana 4, Rasheed Spencer 5, Curt Thomas 11, Andy West 4.

D: Shawn Baldwin 1, Shahiyd Bullock 8, John Gordon 6, Eric Jackson 4, Danny Neisser 2, Troy Portis 2.

Northeast 22 17 10 18 - 67

Kensington 25 19 10 23 - 77

N: Deon Barnes 4, Lionel Berdecia 9, Damion Campbell 6, Devon Colston 18, Brandon Hurst 4, Nicholson 13, Dan Patriarca 2, Steve Pickney 3, Rodney Walters 8.

K: Henry Bond 33, Nigel Caldwell 12, Kyle Richardson 9, Wardrope 5, Theodore West 18.

Sayre 8 17 14 15 - 54

Ben Franklin 15 13 13 19 - 60

S: Dahrell Carriker 5, Ramair Garner 19, Donte Goodman 2, Marquis Henson 2, Humlin 2, Deione Lathem 18, Reavis 2, Shawn Washington 4.

BF: Ken Bey-Brown 13, Melvin Dixon 24, Jeffrey Giddings 11, Cardell Hellams 1, Donnell Jones 4, Sean Penn 7.

Furness 6 17 19 27 4 10 - 83

FitzSimons 10 14 24 21 4 13 - 86

F: Bailey 14, Bullock 2, Byrd 4, Chesterfield 10, Dickinson 2, Hannibal 4, Hill 8, Johnson 31, Marano 8.

F: Jaleel Bond 8, Kion Coats 29, Charles Collins 6, Chris Dowdy 4, Tyrell Johnson 6, Andrew Reed 23, Robert Scott 10.

Martin Luther King 6 24 14 19 - 63

Southern 10 27 25 18 - 80

MLK: Devon Gray 2, Kevin James 6, Tareek Massey 14, Thomas Moore 19, Sean Rogers 9, Mike Wilson 13.

S: Shaquille Gaskins 2, Jamir Hanner 28, Haywood Henderson 13, Nasir Johnson 4, Deshon Linnis 17, Lamar Steller 16.

Saul 10 8 11 18 - 47

Boys Latin 15 10 17 15 - 57

S: Keith Brown 9, Joe McClain 11, Dominick Randall 4, Deandre Rhett 4, Jamar Smith 9, Tyrell Smith 10.

BL: Therence Brown 8, Isaiah Gans 10, Kwalil Coleman Jones 8, Zachariyah Ruffin 2, Carlos Taylor 2, Javon Warren 7, Maurice Watson 20.

GAMP 13 13 13 23 - 62

High School of Future 22 16 28 16 - 82

G: Laron Byrd 40, Joe Jefferson 2, Jamal Jenkins 5, Larry Lambert 8, Nile Lyons 7.

HSoF: Saadiq Berry 31, Elijah Bradley 11, Teron Brown 12, Decarlo Carter 2, Saleem Irvin 2, Harrison Johnson 6, Allan McPherson 2, Isaiah Pierce 8, David Rogers 2, Aaron Yates 6.

Prep Charter 21 8 10 9 12 - 60

Strawberry Mansion 17 12 11 8 16 - 64

PC: Shaquille Duncan 7, Akir Frazier 3, Matt Hankerson 4, Zaid Holloman 13, Ferguson Myrick 11, Ranes 2, Kyle Stanton 7, Ameen Tanksley 13.

SM: Lawrence Elliott 3, Marcus Grimes 15, Eric Jefferson 2, Marcus Johnson 4, Bilal Kelley 5, Darren Lawrence 15, Devonte' Newbill 20.

Franklin Towne Charter 10 8 9 18 - 45

Swenson 7 4 12 21 - 44

FTC: Bryan Clark 12, Scott Davis 7, Randy Emerson 10, Matt Lyons 7, Jared Schwarz 2, David Vaughan 7.

S: Shawn Bradley 6, Anatoly Dukhin 8, Kervyn Haines 13, Jurras Jackson 4, Alberto Leon 11, Mike Rieser 2.

Communications Tech 18 16 18 27 - 79

Hope Charter 14 8 11 19 - 52

CT: C. Beney 3, Sherman Blanford 9, Teyvon Briggs 1, Chris Jones 18, Antonio Monroe 23, Roher 10, Strange 3, Thompson 6, G. Ward 4, Carrington Ward 2.

HC: Chuck Brown 2, John Creighton 11, Steve Holland 15, Kenya Jameson 4, Derrick Jefferson 2, Anthony Lewis 13, Lott 2, James McCoy 3.

Lamberton 11 13 13 24 - 61

Parkway 13 18 13 24 - 68

L: Brandon Avery 3, Jamil Brown 18, Shevin Comer 2, John Pierre Forte 28, Brian Guy 2, Saeed Martin 2, Dana Taylor 4, Kirk Wright 2.

P: Mike Bighum 1, Mamadou Diakite 8, Mike St. John 6, Terrell McClure 18, Kyle McNair 23, Nadir Stukes 5, Kevin Wallace 7.

Germantown 15 19 15 15 12 11 - 87

Lincoln 19 12 13 20 12 4 - 80

G: Ramadan Abdullah 32, Callender 10, Heard 5, Steven Randall 21, Dominique Twiggs 19.

L: Anthony Britt 12, Rasaan Hanner 8, Jawara Jones 2, Ricky Savage 8, Reshon Thomas 1, Teshon Wilson 16, Jamar Winn 33.

West Philadelphia 3 9 4 10 - 26

Engineering & Science 6 14 12 8 - 40

WP: Tevin Bennett 4, Malcolm Flowers 9, Naquil Jones 2, Jimmy Joyner 2, Lemier Mitchell 2, Brandon Taylor 5, Keith West 2.

E&S: Marcus Brown 26, Isaiah Carson 2, Dijon Eggleton 2, Andre Howard 1, Will Preyer 9.

Paul Robeson 13 31 6 3 - 53

Mastery Charter North 3 6 4 6 - 19

PR: Xavier Brown 15, Jay Harris 13, James Hobbs 1, Dom Owens 7, Marquis Pollard 6, Marquise Richards 5, Sampson 2, Andre Washington 4.

MCN: Marques Burton 5, Khalik Long 4, Zachery Ruffin 2, Rahfik Slaughter 2, Romel Sligh 4, William Wingate 2.

Bok 14 12 12 28 - 66

Phila. Electrical 16 10 27 16 - 69

B: Joshua Garnett 4, Tremell Green 23, Hassan Jones 18, Brakim Poole 7, Anthony Scott 13, Jihad Ward 1.

PE: Duane Brown 2, Anthony Fucellaro 8, Chris Green 18, Kyheim Jackson 8, Tyrone Martin 19, Jabreil McCloud 12, Kion Stokes 2.

Fels 14 21 5 27 - 67

Overbrook 13 13 12 17 - 55

F: Shannon Givens 32, Malik Jackson 13, Donovan McIntosh 6, Bernard Neely 4, Devon Perrin 4, Anthony Rios 3, Vincent Robert 2, Isaiah Staton 3.

O: Marsalis Chism 3, Ehramis Chism 2, Raymond Clark 5, Warren Dogen 7, Timothy McClemore 5, Chasinad McFadden 11, Raheem Nelson 22.

Bodine 17 20 16 20 - 73

New Media Charter 10 12 21 15 - 58

B: Barry Brockington 13, Lamar Gary 14, Baye Goodman 3, Donte' Green 13, Nick Neal 7, Tarran Prince 4, Erik Raleigh 15, Pendarvis Williams 4.

NMC: Melvin Brown 8, Greg Bush 1, Harold Clark 32, Harold Gordon 7, Aaron Henderson 4, Richard Matthews 4, Shawon Tennessee 2.

Del-Val Charter 9 12 30 15 - 66

Vaux 17 10 10 13 - 50

DC: Rasheen Dorn 14, Alex Gaddy 15, Malcolm King 2, Kevin Mack 14, Christian McNeely 2, Khalil Meadows 4, Jeremiah Mitchell 5, Fred Ruff 6, Shelden 2, Dain Suber 2.

V: James Butler 2, Jahson Carrington 2, Marcus Ferrell 4, Lance Frederick 5, Jeremy Henderson 2, Josh Mitchell 1, Shantae Speller 2, Jarren Taylor 9, Zafir Williams 23.

Roxborough 16 20 26 20 - 82

Mastery Charter 15 20 16 18 - 69

R: Terrell Allen 2, Kevin Dillard 1, Marquee Griffin 5, Justin James 15, David Melton 30, Marquis Ransone 2, Robert Roberts 1, Kalif Stanley 13, Gabe Thomas 13.

MC: Chris Chavis 3, Wanyae Hartsfield 23, Jaleel Khabeer 15, Malcolm Lyles 20, Maurice Richardson 8.

Imhotep Charter 15 13 15 17 - 60

Freire Charter 9 15 15 10 - 49

IC: Will Adams 19, Kenny Battle 9, Parrish Grant 10, Terrell Johnson 6, Jamal Jones 10, Tyree Morgan 6.

FC: Shykee Brooks 11, John Ellis 2, Chris Langhorn 7, Tyreek Riddick 7, Jabril Trawick 13, Malik Wesley 7, Carlton Wright 2.

Suburban One National

Pennsbury 11 23 18 11 - 63

William Tennent 11 6 0 1 - 18

P: Mike Ciotti 1, Dante Devine 3, Eddie Dirugeris 4, Goran Dulac 3, Marcus Healey 6, Jesse Krasna 5, Zak Kumor 4, Tom Marcinkowski 4, Dalton Pepper 24, John Ryann-Wolff 9.

WT: Eugene Bell 10, Mike Horn 3, Billy Smith 3, Doug Weinriech 2.

Tri-County League

Phelps 13 18 21 6 - 58

Kimberton Waldorf 3 16 7 12 - 38

P: Badr Badir 8, Bassil Hafez 4, Yosef Nazdin 3, Sam Pillion 7, Glenn Richards 8, Ben Simms 4, Isaac Tobis 10, Eric Young 14.

KW: Zack Dunphy 14, Misha Greene 5, Aaron Liss 11, Joe Takahashi 8.

Del-Val Friends 16 21 8 12 - 57

Mercy Vocational 11 17 23 11 - 62

DF: Elliot Barry 10, Arthur Borgerhoff 18, Peter Gould 3, Matt Jungles 14, Yazan Muasher 12.

MV: Jonathan Hagerty 2, Mike Maciejewski 21, Rasheed Morrison 15, Chris Parker 2, Albert Pigford 10, Ian Spedding 2, Darryl Wood 2, Zakee Wood 8.

Wyncote 15 19 9 15 - 58

Woodlynde 23 14 15 15 - 67

W: Dariel Harris 11, Keith Sheppard 23, Sean Simmons 12, Denzel White 12.

W: Ron Brurrell 12, Ben Grant 10, Chris Hatton 5, Dimming Jones 12, Karl Kruse 28.

Nonleague

Holy Ghost Prep 5 16 10 12 - 43

Glen Mills 12 15 19 21 - 67

HGP: Mike Byrne 11, John Glenn 2, Tyler Juchno 9, Dan Kelly 3, Owen Kirby 6, Ryan Lantzy 4, Nate Lorence 6, Chris Sattore 2.

GM: Cashmere Baugh 2, Keimonte Dago 2, Tyrik Gass 8, Anthony Hall 7, Lavander Johns 3, Reginald Miles 12, Aaric Murray 15, Darnell Plummer 18.

Chestnut Hill 17 8 16 13 - 54

Germantown Friends 9 5 7 24 - 45

CH: Pat Connaghan 10, Todd Cramer 18, Ryan Duffy 5, Robert Fink 2, Gary Lawrence 14, Kevin Maguire 2, Luke Mulvaney 2, Ross Salmansohn 1.

GF: Wes Bill 7, Spencer Jones 6, Sam Mercuris 11, Anton Popov 6, Dom Reed 3, Rasheed Stewart 12.

Church Farm 8 6 12 10 - 36

Interboro 9 19 6 12 - 46

CF: Niamo Cofie 6, Cooper 2, Davis 2, Fraser 5, Long 8, Mayo 4, Ogunteye 4, Chris Sahyr 5.

I: Charles Bolger 10, Vince Carnevale 13, Will Harrison 6, Richard Irwin 7, Jake MacCrone 5, Brian Seitz 5.

Friends' Central 15 9 8 14 7 - 53

Malvern Prep 4 16 13 13 16 - 62

FC: Peter Chawaga 4, Devin Coleman 7, H.J. Gaskins 2, Amile Jefferson 11, Malique Killing 4, Mark Margulies 4, Dominic Morris 19, Travis Robinson 2.

MP: Lamon Church 17, Billy Conners 8, Ryan Creighton 12, Brendan Kilpatrick 2, Brendan McNulty 7, Tracy Peal 6, DeQuann Walker 10.

Calvary Baptist 13 7 14 13 - 47

Calvary Christian 11 4 12 15 - 42

CB: Austin Guenst 8, David Hunsberger 4, Justin Nichols 6, Nick Will 23, Justin Zamroz 6.

CC: Patrick Franks 13, Ryon Freeman 1, Seth Heinicke 9, Allen Martin 2, Ryan Purtle 9, Thomas Schultz 8.

Academy Park 7 8 11 12 - 38

West Catholic 12 20 13 16 - 61

AP: Devon Cain 23, Coleman 3, Kenny Green 2, Devin Hunter 4, Jackson 2, Jordan Tucker 4.

WC: Adewunmi Barek 8, Haleem Hayward 11, Vincent Ho 1, Rob Holloman 12, Kiwan Murray 8, Dwayne Shaw 2, Brandon Williamson 7, Aquil Younger 12.

Faith Christian 14 12 16 4 - 46

Chichester 18 8 22 22 - 70

FC: Omar Arroyo 6, Ryan Fertsch 8, Garrett Hollenbach 8, Ray Riddick 8, Josh Vargas 16.

C: Marcus Benson 2, Malik Carter 10, Michael Chambers-Coles 15, Dan Clapp 21, Fred Murray 4, Brian Parker 16, Vaughn Russell 2.

Spring-Ford 7 14 14 17 - 52

Coatesville 15 10 17 13 - 55

S: Doug Berzins 20, Sean Clark 7, Nick Coburn 10, James Detweiler 4, Anthony Hill 7, Dave McDonald 2, Scott Sisson 2.

C: Marcus Blakley 2, Pat Brewer 8, Stephen El-Gray 18, Blair Martinez 3, Kris Miller 4, Jahmahl Slater 10, Kenneth Thompson 6, Langston Womack 4.

Girls' Basketball Boxes

Nike Tournament of Champions

St. Francis (Calif.) 13 4 1 17 - 35

Archbishop Carroll 12 13 20 16 - 61

SF: Camille Anderson 9, Beth Balbierz 7, Brianna Charles 7, Diana Leone 1, Juliese Lincaco 3, June Peterson 2, Aururo Singh 2, Kate Vargas 2, Brittany Wong 2.

AC: Kaitlin Cole 16, Meghan Creighton 1, Emily Fazzini 2, Ryann Fiascki 4, Hollie Mershon 16, Rachel Pearson 4, Erin Shields 13, Shannon Shields 3, Kerri Shields 2.

Bicentennial League

Girard College 7 7 0 10 - 24

Christopher Dock 12 13 18 3 - 46

GC: Christina Blye 6, Kahlea Copper 7, Shaquira McCottry 4, Joyce Randolph 3, Ugo Udogwu 4.

CD: Denali Althouse 6, Jenessa Derstine 14, Lauren Nederostek 4, Tannia Nieto 11, Kaitlin Seelig 4, Rachel Speigle 3, Laura Swintosky 4.

Calvary Christian 19 13 11 10 - 53

Morrisville 14 15 12 6 - 47

CC: Hanna Bingman 2, Caitlyn Bramble 5, Christa Emerson 7, Maddy Hoffman 23, Kellie Reichenbach 5, Katy Stauffer 11.

M: Tanya Argueta 17, Jah'Mirra Chambers 8, Michelle Evans 2, Cassandra Gainey 4, Sharey Hizer 2, Kievanna Lacey 14.

Lower Moreland 15 16 20 6 - 57

Bristol 5 6 7 1 - 19

LM: Remy Agins 4, Lindsay Alexander 16, Nicole Cataline 11, Nicole Dougherty 12, Remi Gerwitz 3, Incollingo 3, Kelly McGarry 5, Allie Morganstein 3.

B: Nicole Adamson 8, Morgan Cullen 3, Taylor Cullen 3, Brianna Fusco 4, Jennifer Serrano 1.

MaST Charter 4 2 2 9 - 17

New Hope-Solebury 14 19 18 9 - 60

MC: Meena Byers 4, Brittany Cohen 5, Erin Holmes 2, Kristen Moyta 2, Taylor Tracey 4.

NH: Sam Bidgers 2, Jess Frelick 13, Molly Guinan 4, Alyssa Isler 14, Elise Kalinovich 4, Erin Moss 6, Laura Park 7, Sarah Staudenmaier 4, Annie Sumichrast 4, Kristen Worth 2.

Delco Christian 13 14 18 10 - 55

Phil-Mont Christian 16 10 7 10 - 43

DC: Emily Evans 2, Emily Homan 19, Whitney McCloud 20, Carly Neal 6, Lex Weaver 8.

PC: Ticora Adams 8, Sarah Asher 2, Montana Mitchell 14, Maddie Romig 9, Emily Steiger 8, Jenna Williams 2.

Catholic Academies

Mount St. Joseph 13 22 12 5 - 52

Sacred Heart 3 4 2 5 - 14

MSJ: Tara Barr 8, Shannon Bridges 5, Elle Hagedorn 9, Bridget Higgins 2, Mary Jo Horgan 11, Meg Rothwell 3, Jen Sabia 4, Steph Smith 10.

SH: Katie Brannau 2, Nicki Heinsinger 2, Kimmy Hermann 3, Annie O'Donnell 2, Hannah Rush 5.

Nazareth Academy 13 21 15 14 - 63

Gwynedd-Mercy 5 11 13 11 - 40

NA: Ashley Adams 2, Maggie Borski 6, Mandy Brown 1, Carleigh Brown 19, Lindsey Fluehr 5, Danielle Gasperi 5, Jenna Klakowicz 2, Leah Kuczynski 6, Kiera Kurtz 5, Katie Malboeuf 2, Jessica Sylvester 10.

G: Caroline Applin 2, Alysa D'alonzo 4, Kat Daniels 9, Elizabeth Marbach 8, Mastroeni 5, Shannon O'Brien 5, Morgan Sheridan 7.

Merion Mercy 4 11 15 17 - 47

Villa Joseph Marie 14 10 12 13 - 49

MM: Meg Andruszko 4, Emily Corzel 12, Corzel 5, Brigid Klarich 11, Katie Sherry 9, Hillary Tordy 6.

VJM: Kate Abel 6, Suzanne Bierly 3, Carolyne Heston 5, Meghan Ledwith 7, Melissa Poderis 1, Jennie Quattrocchi 12, Lauren Waterson 3, Melissa Van Wert 12.

St. Basil 8 14 8 10 - 40

Villa Maria 8 4 12 20 - 44

SB: Carolyn Edwards 7, Megan Gallagher 9, Jill Lynch 2, Mary Ellen McCollum 3, Erin Miller 3, Siobhan O'Donnell 3, Devin Shea 5, Jacqui Thompson 8.

VM: Brooke Angelos 11, Brianna Forde 6, Erin Mann 18, Erin McHugh 3, Laura Zarkoski 6.

Catholic League

St. Hubert 15 19 8 10 - 52

Bishop McDevitt 9 9 7 6 - 31

SH: Eireann Anastasi 7, Ashley Bieringer 2, A.J. Chobot 2, Megan Decker 8, Carolyn Foley 6, Chrissie Gana 12, Kate Maguire 9, Aileen Morrin 2, Liz Quigley 4.

BM: Chelsea Burroughs 6, Jiana Clark 4, Stephanie Clarke 7, Asha Davis 2, Savannah Davis 4, Nicole Piluso 5, Mary Templeton 3.

Central League

Penncrest 3 0 9 3 - 15

Springfield (D) 8 10 19 11 - 48

P: Charlotte Beebe 3, Colleen Doherty 1, Caroline Moore 6, Paige Ohrenich 5.

S: Emily Finnegan 7, Danielle Gronlie 2, Jen Houtmann 9, MyNeshia McKenzie 12, Maddy McKnight 6, Kristen Quinn 9, Sam Tulskie 3.

Garnet Valley 5 10 7 17 - 39

Haverford High 2 9 9 20 - 40

GV: Alaina Bradley 2, Alex Brown 3, Chelsea Brown 4, Fox 4, Amanda Guy 18, Natalie Lang 8.

HH: Jackie Gantz 2, Ruth Garrett 6, Kelly Kiefer 10, Liz Maynor 4, Pennoni 5, Jill Root 8, Sprows 5.

Strath Haven 6 17 4 16 - 43

Radnor 18 10 26 11 - 65

SH: Logan Clements 6, Sarah deBerardinis 9, Gina DiTaranto 2, Shannon Dunn 2, Haley Geosits 8, Clare Sherry 2, Shannon Spencer 7, Maddy Wharton 2, Ana White 5.

R: Kelly Buckley 13, Stacy Dillahey 4, Maria Evans 4, Kelyn Freedman 13, Leah Gallagher 1, Jen Gangl 4, Chandler Lally 16, Allie Martin 4, Hannah Rose Nussbaum 6.

Conestoga 5 6 7 9 - 27

Upper Darby 15 7 20 8 - 50

C: Tracy Cook 4, Katie Dunn 4, Colleen Guinan 10, Ellen Hill 5, Emma Robl 2, Kim Shoup 2.

UD: Diamond Beckford 14, Dior Brown 8, Jesse Crawley-Rich 2, Felicia Davis 2, Erica Ficklin 3, Shaleta Heyward 5, Javada Hill 8, Stephanie Potter 2, Joune Reed 6.

Ches-Mont League

Sun Valley 14 6 15 11 - 46

Kennett 11 15 7 8 - 41

SV: Jenna Crowley 9, Kelly Custer 7, Gummel 6, Montecchio 5, Schnarrs 5, Sam Wilson 14.

K: Jamie Cummings 5, Anna Deberardinis 3, Taylor Devoe 1, Kara Fry 5, Devon Kennard 8, Maria Rivera 9, Rebecca Welcher 10.

Downingtown East 22 12 18 6 - 58

West Chester East 2 7 4 5 - 18

DE: Kristen Blye 15, Ro Gentry 7, Kelli Joran 7, Meghan Kerrigan 14, Biz Matta 5, Becca Moran 2, Taylor Thompson 4, Amber Yacenda 4.

WCE: Aerie DeJesus 4, Brianna Easterling 4, Hailey Miller 8, Kelly Rule 2.

Avon Grove 4 7 10 5 - 26

Downingtown West 10 12 16 9 - 47

AG: Allie Herpen 4, Jasimine Jones 12, Lizzy Odren 2, Mia Turner 4, Erica Weiler 4.

DW: Katie Bay 7, Jessica Beswick 11, Kelly Coker 5, Donia 4, Jess Renaud 9, Isabel Scott 11.

Unionville 2 11 12 5 - 30

Bayard Rustin 12 11 7 3 - 33

U: Anderson 2, Lizzy Carney 3, Marianna Gallo 4, Hughes 3, Moira McEvoy 9, Tiera Steckel 9.

BR: Lauren Biczelewski 7, Rianna Doane 6, Tori Dugan 1, Emily Hubley 14, Mele 3, Powell 2.

Bishop Shanahan 4 9 10 23 - 46

W.C. Henderson 14 15 14 17 - 60

BS: Jackie Burg 5, Grace Capuzzi 5, Liz Dukes 7, Connie Franklin 9, George 3, Natalie Homyak 17.

WH: Katie Armstrong 22, Jenna Cullinan 4, Shante Evans 25, Jackie Panichi 7, Worst 2.

Octorara 5 6 11 8 - 30

Great Valley 5 10 14 15 - 44

O: Boggs 15, Flaherty 2, Kacie Hershey 3, Markward 3, Rachel Miller 2, Nelson 2, White 3.

GV: Sara Beirnes 4, Amanda Germer 9, Tiffany Govan 1, Emily Hagar 2, Rachel Kalick 2, Colleen O'Malley 19, Catlin Schinski 2, Dana Walsh 5.

Friends Schools League

Shipley 22 12 13 8 - 55

George School 2 3 8 11 - 24

S: Natalie Burman 2, Alex Davis 4, Angela Delconte 4, Alisha Fairfax 3, Maureen Gentry 5, Celeste Golub 4, Loryn Hartshorne 5, Alex Lennon 10, Roberts 2, Brianna Ross 12, Jordyn Turner 4.

GS: Ama Baffoe-Bonnie 9, Capri Bronaugh-Larocca 3, Stephanie Heys 8, Liz Stevens 2, Emily Stevens 2.

Inter-Ac League

Germantown Academy 18 19 14 17 - 68

Episcopal Academy 5 12 5 6 - 28

GA: Meredith Carber 8, Jesse Carey 12, Jess Erb 3, Jaryn Garner 4, Dana Lotito 6, Maggie Lucas 20, Monica Shacker 3, Tory Thierolf 12.

EA: Jenn Adelizzi 4, Sammi Arbitman 1, Alex Chambers 7, Allie Clark 10, Kelsey Gula 2, Claire MacManus 2, Megan Spagnola 2.

Pioneer Athletic Conference

Boyertown 10 6 6 7 - 29

Methacton 9 10 14 13 - 46

B: Sarah Bennett 2, Alex Brown 7, Michelle Hartman 2, Jill Hilbert 8, Jess Schlesman 4, Nicole Slickers 4, Megan Stewart 2.

M: Lindsay Allebach 2, Ali Hammond 10, Mel Ordway 6, Carley Parker 9, Leeann Randall 5, Lauren Ruhl 14.

Owen J. Roberts 10 9 17 17 - 53

Perkiomen Valley 17 13 13 18 - 61

OJR: Meg Antrim 10, Kaitlin Betson 7, Haley Halteman 6, Megan Hodgson 10, Kara Mann 16, Amanda Ortlip 2, Julia Sbat 2.

PV: Amarra Boone 11, Jessica Boyle 2, Megan Finn 10, Courtney Formica 31, Paige Hanley 2, Kate Knudson 3, Sam Pagel 2.

Pottsgrove 2 18 13 10 - 43

Phoenixville 6 12 6 9 - 33

P: Stephanie Coleman 7, Alexis Glenn 12, Kari Ludy 10, Jessica Neel 5, Stephanie Schultz 9.

P: Katherine Casaday 7, Chandler DiFebbo 9, Catie Hamilton 4, Arial Keys 2, Amber Keys 2, Alexis Lear 2, Johanna Martens 7.

Nonleague

Dobbins 8 13 12 21 - 54

Roxborough 16 10 14 16 - 56

D: Brooklyn Anderson 4, Tyniqua Henderson 21, Naiyah King 2, Tamyra Laws 8, Layvonnia Martinez 3, Norcome 2, Kimberleigh Tanner 14.

R: Rajon Brown 11, Alexis Coleman 6, Sara Nathaniel 21, Kacy Nickens 12, Siquetta Smith 6.

Penn Wood 21 12 16 13 - 62

University City 4 26 22 11 - 63

PW: Loretta Barbieri 3, April Buck 2, Ashley Lewis 2, Brittany Pope 4, Alisa Roberts 24, Tyneisha Whitsette 26, Williams 1.

UC: Alexus Broadway 1, Shakerah Frye 13, Lynnette Jones 3, Desiree Lawrence 15, Antoinette Robinson 18, Quinnie Washington 13.

Springside 15 12 13 9 - 49

Academy of New Church 3 6 9 17 - 35

S: Tori Baggio 8, Teghan Boyle 3, Colleen Caldwell 16, Jamie McGinn 2, Katie Rutan 17, Amanda Walker 3.

ANC: Becca Adams 2, Madeline Fazio 8, Kirsten Lindrooth 11, Leighann Loughery 5, Ty Williams 9.

Community Ac. of Phila. 0 8 2 7 - 17

Friends Select 22 16 23 8 - 69

CAP: Nariya Daniels 10, Negron 1, Ruiz 6.

FS: Drew Colman 7, Grace Finkbiner 18, Gabrielle Gibson 14, Sarafina Kietzman-Nicklin 4, Keara McLaughlin 10, Natasha Trice 4, Wylie Wilson 12.

Central Bucks East 10 22 11 18 - 61

Pennsbury 11 16 2 9 - 38

CBE: Jaime Donovan 9, Amanda Lippincott 3, Sarah Martin 2, Liz Martin 9, Courtney McManus 4, Kristina Pogue 2, Sarah Pullar 7, Remmey 2, Madge Ross 9, Seiz 1, Caitlin Vasey 13.

P: Kelsey Alvino 2, Lacey Balascsak 4, Kelsey Balascsak 10, Kersten Formento 5, Lauren Gerity 2, Kelsey Moulton 3, Molly Phillips 5, Lauren Pisauro 2, Kelly Rebert 3, Lindsay Weaver 2.

Spring-Ford 16 13 11 15 - 55

Parkland 11 8 15 16 - 50

S: Steph Bentz 2, Taylor Crabtree 10, Karli Engle 10, Ashley Wood 13, Meagan Yates 20.

P: K. Hassler 2, Huber 3, Milton 5, O'Hassler 4, Perischetti 6, Taylor 8, Saqueena Thomas 22.

Today's Schedule

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

MaST Charter at Holy Ghost Prep, 7

Christopher Dock at Bristol, 7:30

Devon Prep at Lower Moreland, 7:30

Jenkintown at Delco Christian, 7:30

CATHOLIC LEAGUE

Bishop McDevitt at West Catholic, 6:30

Kennedy-Kenrick at Archbishop Wood, 7:30

Conwell-Egan at Neumann-Goretti, 8

Monsignor Bonner at North Catholic, 7:30

Archbishop Ryan at Cardinal O'Hara, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Springfield (M) at Cheltenham, 7

Norristown at Wissahickon, 7

Plymouth Whitemarsh at Upper Dublin, 7

Upper Merion at Upper Moreland, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Hatboro-Horsham at Central Bucks East, 7

Central Bucks South at Souderton, 7

Central Bucks West at North Penn, 7

Pennridge at Quakertown, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock South at Abington, 7

Bensalem at Truman, 7

Council Rock North at Neshaminy, 7

DAVE MERCER INVITATIONAL

At The Hill School:

Abington Friends vs. Blue Ridge (Va.), 3:30

Peddie School vs. Avon-Old Farms, 5:15

Western Reserve at Hill School, 7

Solebury School vs. Calvert Hall (Md.), 8:45