Yesterday's Results

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

New Hope-Solebury 50, Morrisville 38

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Lansdale Catholic 53, Kennedy-Kenrick 41

CHES-MONT LEAGUE

Downingtown West 57, Bishop Shanahan 31

Coatesville 50, Downingtown East 43

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

St. Pius X 60, Pottsgrove 47

PUBLIC LEAGUE

Germantown 73, Central 67 (OT)

Bartram 85, Kensington 71

University City 62, Southern 58

Martin Luther King 63, Overbrook (Pa.) 52

Northeast 60, Lincoln 45

Olney 67, Edison 58

Franklin Learning Center 72, Mastbaum 21

Engineering & Science 62, Dobbins 35

Roxborough 69, Swenson 36

FitzSimons 56, Franklin Towne Charter 43

Phila. Electrical 67, Furness 33

Simon Gratz 55, William Penn 48

Freire Charter 68, Mariana Bracetti 40

Imhotep Charter 77, Parkway 41

Vaux 68, Lamberton 50

Del-Val Charter 82, Hope Charter 70

Communications Tech 59, Strawberry Mansion 57

Ben Franklin 64, Esperanza 33

Saul 55, Palumbo 45

Masterman 50, Mastery Charter North 23

Paul Robeson 77, High School of Future 71

New Media Charter 59, GAMP 53

Bodine 62, World Communications 34

Boys Latin 57, Phila. Academy Charter 40

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East 57, Hatboro-Horsham 52

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy 63, Truman 39

NONLEAGUE

Abington 56, Cheltenham 51 (3 OT)

Quakertown 43, Easton 38

Upper Moreland 60, Upper Perkiomen 56

Phoenixville 50, Academy Park 47

Lower Moreland 64, Springfield (M) 53

Girls' Basketball

CHRISTOPHER DOCK TOURNAMENT

Upper Moreland 43, Truman 20

Christopher Dock 60, Phil-Mont Christian 40

NIKE TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Cardinal O'Hara 48, Boilingbrook (Ill.) 41

ST. ANDREW'S CLASSIC

Notre Dame 30, Lower Merion 27

CATHOLIC LEAGUE

Neumann-Goretti 63, Little Flower 44

CHES-MONT LEAGUE

Bayard Rustin 51, Kennett 34

NONLEAGUE

Wissahickon 44, Bishop McDevitt 15

Bensalem 58, New Hope-Solebury 34

Bodine 49, Dobbins 27

University City 72, Southern 23

West Philadelphia 60, Frankford 45

MaST Charter 40, Franklin Towne Charter 27

Swenson 52, Washington 50

Central 80, Germantown Friends 51

Woodrow Wilson 55, Math, Civics & Science 41

Chichester 50, Marple Newtown 37

St. Basil 70, Lansdale Catholic 26

Archbishop Ryan 68, Gwynedd-Mercy 44

Radnor 49, Merion Mercy 42

Downingtown East 39, Villa Maria 35

Mount St. Joseph 50, St. Pius X 37

Neshaminy 38, Central Bucks West 19

Villa Joseph Marie 50, Pennsbury 44

Council Rock South 51, Pennridge 49

Lower Moreland 62, Springfield (M) 35

Upper Merion 33, Phoenixville 27

Norristown 61, Pottstown 27

Upper Perkiomen 69, Souderton 57

Bowling

SUBURBAN ONE LEAGUE BOYS

North Penn 3, William Tennent 1

(NP: Mike Garbarini 234 game, Kevin Varell 613 series; WT: Steve Kerwin 254 game, Chris Monger 620 series)

CATHOLIC LEAGUE GIRLS

Archbishop Prendergast 3, Cardinal O'Hara 1

(AP: Alicia Pescatore 244 game, 593 series; COH: Catherine Kuzmak 186 game, Emily McEachern 498 series)

Archbishop Ryan 4, Archbishop Wood 0

(AR: Nicole Gatto 224 game, 609 series; AW: Kristen Moreno 203 game, 579 series)

SUBURBAN ONE LEAGUE GIRLS

North Penn 3, Williiam Tennent 0

(

NP: Janine Rybarczyk 207 game, 533 series; WT: Kim Andress 208 game, 522 series)

Boys' Swimming

CATHOLIC LEAGUE

Monsignor Bonner 95, Roman Catholic 70

(MB: Jeremy McDevitt won 100 and 200 freestyles; RC: Gab Keown won 100 butterfly and 100 backstroke)

Boys' Basketball Boxes

Bicentennial League

New Hope-Solebury 12 14 6 18 - 50

Morrisville 8 6 14 10 - 38

NH: Weston Bloomer 5, Chris Corse 10, Pete Elliot 4, Taylor Fellerman 1, Julian Kaminoff 11, Dan Kelly 7, Mike Kelly 12.

M: Baker 2, Kevon Baxter 3, Marcel Carr 10, Tyler Quill 4, Frank Ramble 9, Carlos Reyes 2, Chris Shaw 4, Jake Walbridge 4.

Catholic League Blue

Kennedy-Kenrick 3 18 7 13 - 41

Lansdale Catholic 5 14 13 21 - 53

K: Alex Byrne 7, Rob Griffith 7, Billy Malescio 7, Brad Miller 6, Kevin Shemar 6, Dave Tornetta 8.

LC: Mike Barr 4, Liam Coyne 22, Alex Kirk 3, Pat O'Hara 4, Brendan Stanton 18, Matt Tumasz 2.

Ches-Mont League

Bishop Shanahan 3 12 5 11 - 31

Downingtown West 20 14 13 10 - 57

BS: Jeff Bonhage 13, John Haggerty 2, Tim Hensley 5, Ryan Lanzalotto 2, Joel Paquet 1, Matt Robinson 2, Anthony Sam 3, Jeff Yearsley 3.

DW: Briheem Adger 2, Andrew Baurgmann 2, Terrell Brice 2, Jay Carson 4, Idris Coleman 10, Jashaun Fontanez 2, Ian Jones 9, Will Kendra 3, Mike Milito 10, Bryan Milito 13.

Coatesville 12 11 13 14 - 50

Downingtown East 2 11 14 16 - 43

C: Pat Brewer 7, Stephen El-Gray 15, Ray Johnson 1, Alex Reed 4, Jahmahl Slater 5, Bishar Smith 2, Kenneth Thompson 7, Jon Warmijak 9.

DE: Cory Jacobson 7, Cam Lyons 8, Kyle O'Connor 19, Dahmir Simmons 3, Matt Terry 4, Dan Weber 2.

Pioneer Athletic Conference

Pottsgrove 11 6 20 10 - 47

St. Pius X 12 16 13 19 - 60

P: Davin Barr 11, Joe Bell 16, Fred Dukes 2, Bobby Gofus 3, Zach Hill 7, Maika Polamalu 6, Williams 2.

SPX: Mike Dinnella 4, Ed McKeon 11, Andrew Meszaros 16, Paul Mills 6, Dylan Pasik 6, Ross Reber 13, Spencer Stratton 4.

Public League

Freire Charter 15 8 24 21 - 68

Mariana Bracetti 12 10 9 9 - 40

FC: Octavious Booker 22, Shykee Brooks 16, John Ellis 4, Tyreek Riddick 14, Jabril Trawick 7, Carlton Wright 5.

MB: Jesus Castro 10, Basil Mack 1, Darrell Ockimey 16, Rasheed Spencer 6, Curt Thomas 6, Andy West 1.

Simon Gratz 15 6 17 17 - 55

William Penn 10 15 7 16 - 48

SG: Antoine Bland 10, Charles Marret 2, Andrew Moye 14, Tyreese Oden 2, Joe Reid 16, Tyree Smith 9, Khalil Thompson 2.

WP: Mark Blount 4, Gillis Bolden 7, Darell Dyches 2, Michael Gray 9, Lawrence Inman 5, Emmanuel Pittman 21.

Central 16 16 13 10 12 - 67

Germantown 13 9 17 16 18 - 73

C: Malcolm Albright 3, Jamell Alston 1, Jordan Bailey 4, Devonne Boler 2, Miles Henry 5, Ian Lewis 10, Mark Sanders 5, Philip Singleton 10, Brandon Smith 22, Adib Waheed 1, Joshua Welles 4.

G: Ramadan Abdullah 18, Beasley 1, Edward Callender 8, Jeffery Johnson 8, Darryl Langerston 15, Steven Randall 19, Dominique Twiggs 4.

New Media Charter 5 19 17 18 - 59

GAMP 9 9 16 19 - 53

NMC: Richard Baker 3, Isiah Clark 20, Harold Gordon 17, John Hargrove 1, Bryton Hawthorne 3, Aaron Henderson 3, Rich Matthews 6, Shawon Tennessee 6.

G: LaRon Byrd 37, Joe Jefferson 3, Jamal Jenkins 6, Ron Malandro 7.

Swenson 6 10 12 8 - 36

Roxborough 31 8 16 14 - 69

S: Kwantel Adams 8, Shawn Bradley 4, Pat DiPasquale 2, Anatoly Dukhin 3, Kervyn Haynes 14, Isiah Hymon 3, Alberto Leon 2.

R: Terrell Allen 4, Justin Bailey 5, Kevin Dillard 2, Marquee Griffin 8, Chris Hamilton 2, Marcus Jackson 5, Justin James 7, David Melton 18, Kalif Stanley 8, Gabe Thomas 6, Sybree Walker 4.

Franklin Learning Center 26 11 20 15 - 72

Mastbaum 4 2 9 6 - 21

FLC: Jamil Drake 5, Basir Fulmore 4, Turhan Griffin 7, Jerrod Johnson 4, Nasir Jones 12, Aahmid Mink 1, Derrick Mitchell 12, Marquis Purnell-Childs 5, Karl Riley 15, Antonio Strickland 2, Denzel Yard 5.

M: Terrence Davis 4, Eric Freeman 7, Sean McCall 2, Josh Mendez 2, Tim Odom 4, Ramel Wright 2.

Palumbo 6 16 11 12 - 45

Saul 10 14 19 12 - 55

P: Rasheed Calhoun 19, Vincent Christopher 1, Maurice Harris 8, Chad Kendall 2, Mike Pittman 3, Tyreece Powell 2, Mike Sawan 3, Anthony Wallace 7.

S: Keith Brown 5, Alonzo Jackson 2, Joseph McClain 11, Dom Randall 8, Jamar Smith 14, Tyrell Smith 13, James Whitaker 2.

FitzSimons 23 14 8 11 - 56

Franklin Towne Charter 9 10 11 13 - 43

F: Nature Boyer 5, Albert Boykin 7, Kion Coats 19, Chuck Collins 8, Chris Dowdy 7, Tyrell Johnson 2, Robert Scott 8.

FTC: Ray Boyd 4, Bryan Clark 5, Scott Davis 3, Randy Emerson 5, Pete Lees 2, Matt Lyons 4, Jared Schwarz 14, David Vaughan 6.

Olney 14 14 16 23 - 67

Edison 9 20 11 18 - 58

O: Terrance Bennett 5, Tito Burgos 3, Khailief Coates 7, Danny Hinton 3, Ray Jaggon 7, Jesse Morgan 31, Kadeem Patterson 11.

E: Akeem Chisholm 16, Rodney Davis 2, Omar English 5, Luis Martinez 26, Ernesto Sanchez 9.

Overbrook (Pa.) 8 16 13 15 - 52

Martin Luther King 19 12 11 21 - 63

O(: Raymond Clark 17, Warren Dogan 2, Cashad McFadden 4, Timothy McLlemore 2, Raheem Nelson 18, Najee Underwood 7, Watkins 2.

MLK: Kevin James 10, Tareek Massey 11, Thomas Moore 15, Sean Rogers 11, Mike Wilson 16.

Boys Latin 14 13 18 12 - 57

Phila. Academy Charter 10 11 10 9 - 40

BL: Therence Brown 18, Isaiah Gans 7, Wafeeq Jamal 11, Zachariyah Ruffin 3, Javon Warren 3, Maurice Watson 15.

PAC: Aaron Ball 2, Allan Dempster 11, Vince Markey 2, Jerome Maynard 12, Eric Ortiz 3, Devon Shorter 10.

Mastery Charter North 2 7 9 5 - 23

Masterman 10 15 10 15 - 50

MCN: Marques Burton 4, Hassan Jones 3, Khalik Long 8, Kyron Oberlton 4, Zachery Ruffin 2, Rahfik Slaughter 2.

M: Germel Ford 18, Tyler Hunt 9, Sam Jung 6, Keenan Marshall 6, Luis Padilla 3, Bili Powers 2, Bryan Stevenson 2, Zachary Wallace 4.

High School of Future 12 15 22 22 - 71

Paul Robeson 11 15 22 29 - 77

HSoF: Saadiq Berry 38, Elijah Bradley 8, Teron Brown 14, Decarlo Carter 2, Isaiah Pierce 2, David Rogers 4, Aaron Yates 3.

PR: Xavier Brown 19, Jay Harris 11, Halim Lindsey 13, Dom Owens 25, Marquis Pollard 2, Marquise Richards 1, Andre Washington 3, Jamair Williams 3.

Bartram 19 23 14 29 - 85

Kensington 19 16 18 18 - 71

B: Solomon Davis 8, Tyrone Garland 41, Quodrice Hendrix 6, Quasim Jones 12, Rhydeem Samedi 2, Danny Walker 14, Brandon White 2.

K: Henry Bond 16, Nigel Caldwell 8, Devon Finney 11, Kyle Richardson 15, Victor Wardrope 3, Theo West 18.

Lincoln 7 17 10 11 - 45

Northeast 16 8 14 22 - 60

L: Anthony Britt 2, Rasaan Hanner 9, Ricky Savage 8, Teshon Wilson 10, Jamar Winn 16.

N: Lionel Berdecia 8, Damion Campbell 4, Devin Colston 18, Brandon Hurst 3, Jarell Kennedy 2, Marques Nicholson 18, Dan Patriarca 2, Tyleel Taylor 2, Rodney Walters 3.

Esperanza 5 12 10 6 - 33

Ben Franklin 20 10 19 15 - 64

E: Brandon Abner 1, Parris Baldwin 2, Da'Quan Ballenger 5, Andy Bousono 9, Elias Martinez 12, Samuel Rodriguez 2, Alfredo Santana 2.

BF: Kenny Bey-Brown 12, Shuron Briggs 6, Melvin Dixon 13, Jeffrey Giddings 14, Cardell Hellams 4, Donnell Jones 8, Sean Penn 4, Darian Walker 3.

World Communications 11 3 10 10 - 34

Bodine 11 16 11 24 - 62

WC: Evan Herbert 11, Markeith Mont 4, Marquese Perkins 2, Shon Phillips 6, Cornello Samuel 9, Ichywond Savage 2.

B: Barry Brockington 2, Lamar Gary 11, Baye Goodman 6, Donte' Greene 5, Marcel Northcutt 1, Tarran Prince 6, Erik Raleigh 15, Russell Suber 3, Pendarvis Williams 13.

Engineering & Science 14 19 12 17 - 62

Dobbins 9 10 9 7 - 35

E&S: Marcus Brown 28, Isaiah Carson 2, Dijon Eggleton 11, Mark Houston 4, Andre Howard 4, Will Preyer 11, Ryan Rush 2.

D: Shakar Blackwell 6, Rashan Combs 5, Rashan Cox 6, Aaron Jackson 2, Fred Jones 2, Ermon McMillan 3, Philip Pringle 6, Terrell Wright 5.

Southern 12 21 15 10 - 58

University City 20 10 13 19 - 62

S: Shaquille Gaskins 1, Jamir Hanner 21, Haywood Henderson 7, Nasir Johnson 7, Deshon Minnis 14, Lamar Speller 8.

UC: Brandon Baynes 14, Brian Coleman 12, Kevin Garris 11, Nashawn Gray 2, Marcus Holland 19, Christian Maynard 4.

Strawberry Mansion 13 21 9 14 - 57

Communications Tech 12 17 12 18 - 59

SM: Lawrence Elliott 7, Marcus Grimes 9, Bilal Kelley 12, Darren Lawrence 7, Devonte' Newbill 22.

CT: Sherman Blanford 5, Hendrix Emu 2, Antonio Monroe 13, Virgil Pearson 1, Raheem Roher 9, Shaquille Shannon 16, Lijah Thompson 10, Carrington Ward 3.

Parkway 9 11 10 11 - 41

Imhotep Charter 24 17 19 17 - 77

P: Baker 1, Mamadou Diakite 7, Paris Kennery 2, Terrell McClure 16, Kyle McNair 4, Silver 2, Smith 2, Nadir Stukes 2, Kevin Wallace 5.

IC: Will Adams 14, David Appolon 11, Kenny Battle 8, Parrish Grant 8, Terrell Johnson 4, Jamal Jones 8, Tyree Morgan 1, Tyhiem Perrin 6, Sam Prescott 17.

Vaux 15 17 15 21 - 68

Lamberton 9 8 13 20 - 50

V: James Butler 5, Jahson Carrington 4, Marcus Ferrell 27, Jeremy Henderson 14, Zafir Williams 18.

L: Jamil Brown 15, Shevin Comer 4, Jean-Pierre Forte 15, Brian Guy 2, Saeed Martin 4, Dana Taylor 10.

Hope Charter 16 10 23 21 - 70

Del-Val Charter 18 19 25 20 - 82

HC: Anthony Betts 11, Chuck Brown 2, John Creighton 6, Steve Holland 2, Kenya Jameson 4, Anthony Lewis 24, James McCoy 17, Kyree Robinson 2, Dawight Whitmore 2.

DC: Rasheen Dorn 26, Alex Gaddy 13, Kevin Mack 17, Khalil Meadows 1, Jeremiah Mitchell 2, Dain Suber 23.

Phila. Electrical 15 17 18 17 - 67

Furness 8 12 5 8 - 33

PE: Kyle Baldwin 2, Emanual Brown 5, Anthony Fucellaro 10, Chris Green 8, Kyheim Jackson 4, Tyrone Martin 6, Jabreil McLeod 23, Vante Rohone 3, Kion Stokes 4, Anthony Williams 2.

F: Vince Bullock 8, Sam Byrd 6, Blair Chesterfield 4, Mike Dickinson 4, Devin Hill 1, John Johnson 10.

Suburban One Continental

Hatboro-Horsham 8 14 7 23 - 52

Central Bucks East 16 16 18 7 - 57

H: Christian Bolling 6, Matt Kane 5, Dan Lineberger 4, Mike Marvin 14, Ryan New 3, Darrin Oliver 10, Connor Poston 7, Pete Williams 3.

CBE: Brandon Boekel 11, Craiger Eshleman 2, Chris Harmon 12, David Kiersnowski 6, Tim McLaughlin 7, Scott Schneider 4, Skylar Scrivano 2, Baxter Whittington 13.

Suburban One National

Neshaminy 16 16 14 17 - 63

Truman 4 9 18 8 - 39

N: Arcidialano 16, Carrezola 2, Deangelis 4, Justin Deeter 14, Tristen Emig 6, Katz 4, Warhola 8, Williams 9.

T: Rekeem Boyd 2, Brandon Davis 5, Teedo Edwards 4, Ethan Hughes 1, Keith Jones 4, Quincy Palmer 2, Ramiesh Roberts 8, Mike Schmidt 4, Eddie Valentine 4, Josh Williams 3, Quancine Wilson 2.

Nonleague

Cheltenham 12 12 3 17 0 0 7 - 51

Abington 15 8 13 8 0 0 12 - 56

C: Keith Coleman 4, Kenny Garnett 3, Ben Jacob 1, Naseer Khalid 11, Rob Mansell 24, Wali Morris 2, Christian Santos 6.

A: Dion Durham 4, Ken Johnson 15, Jaymes Miller 17, Joe Renzi 6, Wesley Rines 11, Jeff Rowley 3.

Easton 8 6 10 14 - 38

Quakertown 7 13 11 12 - 43

E: Fraser 8, Hankerson 8, Larks 7, Middleton 2, Oakley 6, Pankey 7.

Q: Kenny Gula 4, Jake Kandel 3, Rick Kivela 5, Dalton Nice 8, Brett Roseboro 13, Steve Shells 5, Donnie Thomas 5.

Upper Perkiomen 12 16 9 19 - 56

Upper Moreland 16 13 16 15 - 60

UP: Kenny Golden 2, Tim Mayza 6, Tom Paul 16, Charles Robinson 9, Jarrett Tornetta 5, Rylan Treffinger 18.

UM: Greg Beyerle 9, Ryan Burnick 2, Ronye Dennis 8, Nick Giordano 8, Carlos Lewis 8, Dmitri Miller 22, Phil Morris 3.

Phoenixville 10 9 13 18 - 50

Academy Park 11 18 9 9 - 47

P: Yusuf Brown 13, Harrison Deyo 3, Corey Gordon 3, George Harper 11, Jamie Hennessy 6, Michael Matson 5, Gregory Peters 9.

AP: Royce Burns 12, Devon Cain 11, Kenny Green 2, Devin Hunter 6, Brandon Jackson 6, Jordan McClendon 5, Jordan Tucker 5.

Springfield (M) 14 12 8 19 - 53

Lower Moreland 16 12 15 21 - 64

S(: Barraclough 17, Crudele 2, Greenberg 3, Greene 9, Hill 12, Ross 10.

LM: Ryan Abel 11, Connor Bradley 2, Chris Connors 7, Max Dillan 7, Frank McGarry 10, Matt Moskowitz 17, Brendan Norton 4, Robert Schulgen 6.

Girls' Basketball Boxes

Christopher Dock Tournament

Phil-Mont Christian 9 12 8 11 - 40

Christopher Dock 16 10 16 18 - 60

PC: Ticora Adams 11, Sarah Asher 7, Montana Mitchell 5, Maddie Romig 10, Emily Steiger 1, Jenna Williams 6.

CD: Denali Althouse 11, Jenessa Derstine 18, Lauren Nederostek 4, Tannia Nieto 10, Kaitlin Seelig 4, Rachel Speigle 5, Laura Swintosky 4, Kelsey Trail 2, Valerie Weiss 2.

Truman 6 4 3 7 - 20

Upper Moreland 6 15 12 10 - 43

T: Meiyana Brooks 2, Emily Cawan 3, Keira Gilbert 7, Shalaya Lynch 1, Erica Rogers 2, Michelle Vitale 2, Rebecca Walker 3.

UM: Samantha Balcerak 2, Katie Costello 7, Shannon Datts 8, Erin Dixon 3, Christie Graf 6, Lato'sha Reeves 13, Jennifer Swiski 4.

Nike Tournament of Champions

Cardinal O'Hara 6 15 15 12 - 48

Boilingbrook (Ill.) 7 3 14 17 - 41

CO: Danielle Callahan 8, Natasha Cloud 3, Marykate Gardler 2, Stephanie Holzer 13, Alicia Manning 14, Alysha Womack 8.

B(: Griffin 4, Massengale 18, Nevels 4, Taylor 5, Tuck 10.

St. Andrew's Classic

Lower Merion 5 10 5 7 - 27

Notre Dame 10 8 5 7 - 30

LM: Lil Carney 7, Sheba Hall 4, Molly Hanlon 10, Amy Woods 4, Kiki Worku 2.

ND: Bridget Borgese 1, Erin Clawson 2, Fiona Flanagan 13, Devon Kane 11, Meghan McCullough 3.

Catholic League

Little Flower 12 8 18 6 - 44

Neumann-Goretti 21 11 12 19 - 63

LF: Melissa Benson 13, Sara Cayer 8, Anne Marie Collins 5, Kellie Lorence 8, Sydney Mallory 10.

N: Drew Balchaitis 5, Christina Furia 4, Michaila Hatty 7, Nica Meccariello 2, Adriana Sciascia 17, Danielle Squilla 4, Ashley White 24.

Ches-Mont League

Bayard Rustin 13 14 5 19 - 51

Kennett 8 4 10 12 - 34

BR: Lauren Biczelewski 11, Rianna Doane 20, Emily Hubley 9, Mariah Powell 11.

K: Jamie Cummings 2, Taylor Devoe 5, Kara Fry 5, Moira Jefferson 2, Devon Kennard 2, Alexa Picitelli 5, Maria Rivera 5, Rebecca Welcher 8.

Nonleague

Math, Civics & Science 6 7 12 16 - 41

Woodrow Wilson 15 12 12 16 - 55

MC&S: Jessica Hambright 4, Jaslyn Johnson 19, Javon Johnson 12, Tatiana Larry 6.

WW: Jones 14, Maynard 6, Perry 13, Rigney 4, Rodriguez 3, Sims 4, Torres 8, Williams 3.

Bodine 14 13 12 10 - 49

Dobbins 5 5 11 6 - 27

B: Angel Gaffney 13, Chikilra Goodman 26, Samiya Soto 4, Emerald Urie 6.

D: Mercedes Damon 4, Courtney Freeman 2, Tyniqua Henderson 15, Layvonnia Martinez 1, Kimberleigh Tanner 5.

Southern 2 8 7 6 - 23

University City 27 19 12 14 - 72

S: Lyle Le 2, Cortney Pressey 7, Cynthia Sao 4, India Spellman 10.

UC: Alexus Broadway 3, Shakerah Frye 18, Desiree Lawrence 16, Antoinette Robinson 16, Precious Vogle 2, Quinnie Washington 17.

Swenson 10 12 12 18 - 52

Washington 11 11 13 15 - 50

S: Carine Dorius 4, Bridget Giedemann 9, Diaja Waites 4, Mia Waring 29, Atiya Wilson 6.

W: Brittany Collier 18, Amber Hall 14, Caylee McEldry 15, Samiya Sampson 3.

MaST Charter 12 9 11 8 - 40

Franklin Towne Charter 4 8 2 13 - 27

MC: Saralyn Andrick 2, Brittany Cohen 8, Erin Holmes 7, Kristen Moyta 6, Kaitlyn Rapko 9, Taylor Tracey 8.

FTC: Stephanie Cicalese 2, Meaghan Dickinson 2, Paige Dolan 5, Danielle Morris 3, Sarah Rodgers 13, Faith Stucke 2.

Germantown Friends 9 21 5 16 - 51

Central 7 32 24 17 - 80

GF: Isabel Janzen 2, Molly Tow 1, Shelby Tucker 11, Nina Voith 34, Jasmine West 3.

C: Rae'Shelle Drayton 4, Alina Gaffney 8, Brittany Harriott 12, Najah Jacobs 14, Melissa Livingstone 4, Janaa Pickard 14, Mauricia Richardson 14, Julie Richmond 2, Isabella Ross 8.

Frankford 7 9 10 19 - 45

West Philadelphia 13 19 15 13 - 60

F: Avalos 7, Tanisha Barbour 2, Laquisha Dwyer 2, Waynesha Griffin 22, Zsahnia Jones 2, Rufton-Williams 10.

WP: Nicole Boyd 14, Shanae Davis 14, Deborah Johnson 10, Kadidra Johnson 11, Nidirah Williams 11.

Lansdale Catholic 6 10 3 7 - 26

St. Basil 15 15 24 16 - 70

LC: Colleen King 3, Jackie McCarron 8, Angie Palmerio 6, Kaitlyn Rafferty 4, Shea Wassel 5.

SB: Anne Buckley 7, Carolyn Edwards 2, Megan Gallagher 8, Jill Lynch 2, Olivia Mangan 6, Mary Ellen McCollum 2, Erin Miller 11, Siobhan O'Donnell 8, Mary Paul 2, Devin Shea 8, Jacqui Thompson 14.

St. Pius X 10 12 10 5 - 37

Mount St. Joseph 21 11 12 6 - 50

SPX: Chrissy Esbensen 2, Melissa Mansur 9, Jordan Pasik 10, Lauren Proud 2, Kelly Sorber 11, Leila Weiss 3.

MSJ: Tara Barr 4, Shannon Bridges 4, Elle Hagedorn 25, Mary Jo Horgan 7, Jen Sabia 2, Steph Smith 8.

Archbishop Ryan 21 8 24 15 - 68

Gwynedd-Mercy 12 14 6 12 - 44

G: Alysa D'alonzo 6, Kat Daniels 16, Foley 1, Elizabeth Marbach 10, Danielle Mastroeni 4, Shannon O'Brien 3, Morgan Sheridan 4.

Villa Joseph Marie 13 12 12 13 - 50

Pennsbury 12 9 15 8 - 44

VJM: Kate Abel 8, Suzanne Bierly 10, Christine Gorrell 2, Carolyne Heston 4, Meghan Ledwith 2, Jennie Quattrocchi 8, Melissa Van Wert 16.

P: Lacey Balascsak 7, Kelsey Balascsak 13, Kersten Formento 2, Kelsey Moulton 3, Molly Phillips 6, Lauren Pisauro 2, Kelly Rebert 11.

Downingtown East 8 4 10 17 - 39

Villa Maria 8 8 10 9 - 35

DE: Kristen Blye 10, Ro Gentry 3, Kelli Joran 1, Meghan Kerrigan 12, Biz Matta 9, Taylor Thompson 3, Amber Yacenda 1.

VM: Brooke Angelos 4, Ellen Cannon 9, Brianna Forde 4, Erin Mann 8, Erin McHugh 2, Kellie O'Rourke 2, Laura Zarkoski 6.

Marple Newtown 13 7 5 12 - 37

Chichester 11 17 16 6 - 50

MN: Nicole Arganetto 5, Ashley Brogan 2, Bobbi Caprice 15, Stephanie D'Ottaviano 2, Rita McKeown 13.

C: Felicia Berner 8, Adrienne Cooke 6, Jill Curran 4, Emily Miller 2, Kellee Pace 10, Tara Turberg 9, Monica VanHorn 11.

Souderton 17 13 11 16 - 57

Upper Perkiomen 19 8 17 25 - 69

S: Jessica Bard 3, Averie Brittin 11, Sarita Kundrod 5, Liz Mower 12, Emily Price 2, Brittany Sandone 17, Monica Schmidt 7.

UP: Dunaway 2, Josie Elias 2, Roni Janton 2, Addie Long 14, Deanna Mayza 16, Morgan Ricapito 33.

Council Rock South 13 14 7 17 - 51

Pennridge 12 8 15 14 - 49

CRS: Chelsea Allen 10, Lea Britton 2, Steph Gillio 3, Lindsay Kirlin 4, Emily Nowicke 13, Ann Silverthorn 8, Jackie Weber 3, Alex Wheatley 8.

P: Jenny Cooley 8, Jordan Dominic 7, Marissa Kunkle 10, Lindsey Lyons 11, Shannon Zickler 13.

Lower Moreland 16 15 14 17 - 62

Springfield (M) 8 12 4 11 - 35

LM: Lindsay Alexander 16, Nicole Cataline 21, Nicole Dougherty 10, Remi Gerwitz 6, Kelly McGarry 9.

S(: Maggie Canavan 2, Annie Crudele 10, Elise DiFilippo 10, Briana Scafidi 7, Morgan Smith 3, Syd Tustin 3.

Phoenixville 5 2 10 10 - 27

Upper Merion 7 0 9 17 - 33

P: Katherine Casaday 10, Amber Keys 2, Arial Keys 13, Alexis Lear 2.

UM: Alex Galdi 6, Cassidy Koenig 6, Jessica Moore 12, Lisa Ridgeway 6, Paola Tinari 3.

Norristown 16 8 15 22 - 61

Pottstown 10 6 3 8 - 27

N: Devin Blake 4, Ellianna Gillett 4, Nicole Graham 2, Mercedes Harris 6, Cashae Hinton 10, Natasha Matthews 14, Brittney Rose 15, Andrea Stickley 2, Antoinette Wise 4.

P: Alyssa Allen 6, Chandelier McCalvin 8, Taneisha Price 2, Brittany Sanford 7, Shante Savage 4.

Central Bucks West 1 7 5 6 - 19

Neshaminy 10 12 13 3 - 38

CBW: Liz Blanchard 2, Colloi 3, Fiona Gilmore 2, Bia Jurema 3, Jenna Klawiter 2, Amanda Parker 2, Meghan Vazquez 5.

N: Amanda Lally 2, Victoria Mazzeo 6, Kelsey Ryan 18, Jen Slivka 2, Brianna Weiler 2, Avery Wonder 8.

Bishop McDevitt 6 4 2 3 - 15

Wissahickon 11 13 12 8 - 44

BM: Chelsea Burroughs 4, Stephanie Clarke 5, Samantha Davis 2, Mary Templeton 4.

W: Casey Bill 5, Anne Bracaglia 4, Colleen Hinde 12, Hilary Hunter 2, Kristy Ragbir 2, Jessica Scannapieco 4, Alexandra Schaefer 2, Rachel Schaible 13.

Radnor 10 13 14 12 - 49

Merion Mercy 12 8 12 10 - 42

R: Kelly Buckley 15, Kelyn Freedman 14, Chandler Lally 17, Allie Martin 2, Hannah Rose Nussbaum 1.

MM: Meg Andruszko 4, Ashley Baxter 4, Emily Corzel 8, Margaret Corzel 14, Brigid Klarich 4, Katie Sherry 6, Keira Zambon 2.