Yesterday's Results

Boys' Basketball

BOARDWALK CLASSIC

Andrew Alameno Island Championship

Wildwood 51, Wildwood Catholic 33

Jersey Shore Semifinals

St. Joseph 36, Highland 32

Math, Civics & Science 58, Paul VI 51

Ray Martin Memorial Semifinals

Lower Cape May 67, Glassboro 47

Lower Moreland 46, Oakcrest 36

TRENTON CENTRAL TOURNAMENT

Willingboro 45, Trenton Central 41 (OT)

Girls' Basketball

BOARDWALK CLASSIC

John Carlson Semifinals

Holy Spirit 47, Lenape 46

Archbishop Ryan 45, Williamstown 40

Ocean Cup Semifinals

Kennedy-Kenrick 43, Highland 32

Middle Township 44, Paul VI 23

EASTERN STATES INVITATIONAL

Penn Charter 60, Trenton Catholic 51

HOPEWELL VALLEY TOURNAMENT

Northern Burlington 57, Pennington 40

PITMAN TOURNAMENT OF PEACE

Woodstown 52, Overbrook 24

Palmyra 54, Pitman 31

Boys' Basketball Boxes

Boardwalk Alameno Island Championship

Wildwood Catholic 3 5 14 11 - 33

Wildwood 15 16 8 12 - 51

WC: Mike Capozolli 6, John Casiello 3, Scott Dewees 3, Ken Haury 1, Dave McCallion 6, Julian Miller 11, Raucci 2, Bryan Toland 1.

W: Degroff 2, Donny Deleo 15, Kevin Fetsick 6, Rick Palmer 16, Nick Palmer 2, Matt Schiff 10.

Boardwalk Jersey Shore Bracket

St. Joseph 3 7 14 12 - 36

Highland 7 10 11 4 - 32

SJ: Mickey Carr 7, Greg Cusick 5, Dylan DeSorte 4, Eli Enders 13, Phil Paulhill 2, Darryl Smith 2, Steve Wade 3.

H: Juliano Colon 3, Sean Daniels 7, Devin Greer 14, Zach Sanchez 2, Anthony Scafidi 6.

Paul VI 7 16 13 15 - 51

Math, Civics & Science 18 11 12 17 - 58

PV: Ron Curry 10, Chris Jermyn 7, Brian Kilpatrick 5, Nick Moore 14, Robert Poole 13, Mike Rhea 2.

MC&S: Khalif Deane 4, Jeff Lord 13, Jose Ortiz 14, Zaahir Smith 10, Andre Thomas 6, Ramone Williams 6, Alan Womack 5.

Boardwalk Ray Martin Bracket

Oakcrest 12 7 10 7 - 36

Lower Moreland 15 13 3 15 - 46

O: Robert Gouldey 5, Darnell Johnson 2, Justin Knight 3, Marcus Miller 1, Kevin Miller 13, Erik Nelson 7, Terrance Witcher 5.

LM: Ryan Abel 21, Chris Connors 2, Max Dillan 9, Frank McGarry 2, Matt Moskowitz 11, Brendan Norton 1.

Lower Cape May 17 17 15 18 - 67

Glassboro 13 12 4 18 - 47

LCM: Marvin Evans 4, Curtis Gift 2, Ryan Herman 14, Vance Matthews 1, Tom McKeefery 19, George Moore 3, Brandon Pascucci 9, Mike Pittman 15.

G: Timmy Breaker 20, Courtney Gadson 8, Dainen Green 4, Kelvin Mahan 11, Patrick Speruzzio 2, Trae Summiel 2.

Girls' Basketball Boxes

Boardwalk John Carlson Bracket

Lenape 8 11 16 11 - 46

Holy Spirit 21 8 6 12 - 47

L: Moira Anthony 1, Advia Campbell 12, Christina Foggie 26, Maya Hinton 2, Brianna Hood 3, Danielle Woll 2.

HS: Raina Floyd 10, Jesse Frazier 8, Sarah Marakos 3, Taneshia Mobley 18, Kristen Polisano 8.

Williamstown 8 11 7 14 - 40

Archbishop Ryan 7 9 19 10 - 45

W: Wumi Abiona 4, Jade Bonder 2, Becca Calabro 10, Amanda Martinez 7, Jessica Martinez 9, Briana White 8.

AR: Lauren Heisse 2, Jess Koci 1, Amanda Shaw 2, Sarah Strybuc 21, Megan Tole 7, Jacci Vandiver 12.

Boardwalk Ocean Cup Bracket

Kennedy-Kenrick 8 10 8 17 - 43

Highland 8 7 6 11 - 32

K: Nicole Cavalcante 5, Janelle Delbuono 5, Megan Demutis 8, Courtney Donovan 7, Shea Kelly 5, Kristen Monastero 2, Meg Ryan 3, Angela Sortino 8.

H: Rae Felton 6, Laura Gomez 3, Liz Looby 4, Brianna McNamee 5, Leighanna Milby 3, Carol Patalivo 9, Stephanie Rohlfing 2.

Paul VI 5 10 6 2 - 23

Middle Township 6 12 16 10 - 44

PV: Carla Chmielewski 2, Christina Kmiec 2, Maya Presson 2, Holly Schell 7, Kerri Weber 10.

MT: Stephanie Fowler 6, Erin Kelly 5, Allison Mastrangelo 2, Jessie Mooers 9, Jasmine Moore 5, Megan Russ 8, Mariah Smolka 3, Kristina Startare 6.

Eastern States Invitational

Penn Charter 9 17 17 17 - 60

Trenton Catholic 17 9 14 11 - 51

PC: Brianna Butler 9, Erin Martin 2, Aleesha Powell 29, Danielle Sienko 2, Kendall Stokes 9, Dianna Thomas-Palmer 9.

TC: Shakia Canty 8, Bryona Canty 11, Alvida Clemons 2, Naima Garcia 2, Azayria Goldbold 4, Nakaida Monroe-Thomas 16, Jacquel Saunders 8.

Hopewell Valley Tournament

Pennington 8 9 9 14 - 40

Northern Burlington 10 8 19 20 - 57

P: Rita Caulfield 2, Morgan Davis 12, Chloe Deon 2, Kaitlyn Kerr 16, Delaina Smith 8.

NB: Jess Aitken 2, Shannon Dolan 5, Rachell Dortch 1, Jess Kotelnicki 4, Elana Saunderson 3, Ashanti Vaughn 18, Brittany Young 24.

Pitman Tournament of Peace

Woodstown 9 17 18 8 - 52

Overbrook 8 4 7 5 - 24

W: Keyeva Gardner 2, Sarah Hepler 9, Beth Humenik 10, Lauren Husser 7, Kramme 2, Tori Malpezzi 16, Chelsea Norbuts 6.

O: Michelle Foster 2, Courtney Luongo 10, Mary Kate Verespy 10, Shanika White 2.

Palmyra 18 17 12 7 - 54

Pitman 13 4 7 7 - 31

P: Lakiya Artris 12, Kassandra Laws 1, Alexis Powell 12, Javon Pratt 13, Christiana Quinton 2, Maurissa Williams 14.

P: Mary Kate Covely 1, Allyson Franchi 2, Maura Godfrey 6, Caroline Hoffman 2, Michele Stafford 11, Erin Summers 9.

Today's Schedule

Boys' Basketball

AUGUSTINIAN SHOOTOUT

At St. Augustine, Calif.:

St. Augustine vs. Providence Catholic (Ill.)

BLUE DEVIL/RED DEVIL TOURNAMENT

At Ewing:

Washington Township vs. Hunterdon Central, 2

Burlington Township vs. Ewing, 4

BOARDWALK ATLANTIC CUP BRACKET

Camden Catholic vs. Communications Tech, 1:45

CHERRY HILL WEST TOURNAMENT

Haddon Township vs. Northern Burlington, 1

GAMP vs. Cherry Hill West, 2:45

CLEARVIEW PIONEER TOURNAMENT

Triton vs. West Deptford, 1

Woodstown vs. Clearview, 2:30

EASTERN STATES INVITATIONAL

At Trenton Catholic:

Pennsauken vs. Immaculata, 12:30

HAMMONTON BLUE DEVIL TOURNAMENT

Pemberton vs. Salem, 1:30

Haddon Heights vs. Hammonton, 5

NEW EGYPT WARRIOR CLASSIC

Pennsauken Tech vs. Keyport, 4

Lindenwold vs. New Egypt, 7

NHSCA TOURNAMENT

At Salisbury (Md.):

Winslow Township vs. Kent County (Md.), 5:30

PETE NELSON CLASSIC

At Widener University:

Atlantic City vs. Chester, 8

RIVERSIDE TOURNAMENT

Delran vs. Medford Tech, noon

Westampton Tech vs. Riverside, 1:30

ST. JOHN VIANNEY TOURNAMENT

Deptford vs. Curtis (N.Y.), 5:30

VIRGINIA WHITAKER TOURNAMENT

Harriton vs. Moorestown, 1

Sterling vs. Cherry Hill East, 2:30

NONLEAGUE

Pennsville at Gateway, 10:30 a.m.

Girls' Basketball

ATLANTIC CITY LADY VIKING CLASSIC

Pleasantville at Atlantic City, 7

BOARDWALK ALAMENO ISLAND

CHAMPIONSHIP

Wildwood vs. Wildwood Catholic, 7:30

BOARDWALK JOHN CARLSON BRACKET

Lenape vs. Williamstown, 5

Holy Spirit vs. Archbishop Ryan, 6:30

BOARDWALK MAYORS CUP BRACKET

Sacred Heart vs. Washington Township, noon

Absegami vs. Red Bank Catholic, 1:45

BOARDWALK OCEAN CUP BRACKET

Highland vs. Paul VI, 10:30 a.m.

Kennedy-Kenrick vs. Middle Township, 3:15

CLEARVIEW PIONEER TOURNAMENT

Haddon Township vs. Triton, 4

Collingswood vs. Clearview, 5:30

DEPTFORD TOURNAMENT

Cherry Hill East vs. St. Joseph, 1

West Deptford vs. Deptford, 3

EASTERN STATES INVITATIONAL

Immaculata at Trenton Catholic, 3:30

HAMMONTON BLUE DEVIL TOURNAMENT

Cherry Hill West vs. Paulsboro, noon

Haddon Heights vs. Hammonton, 3

NEW EGYPT WARRIOR CLASSIC

Rancocas Valley vs. Keyport, 2:30

Lindenwold vs. New Egypt, 5:30

PITMAN TOURNAMENT OF PEACE

Overbrook vs. Pitman, 1

Woodstown vs. Palmyra, 3

Wrestling

A.I. DUPONT TOURNAMENT

Includes Pennsville, 8 a.m.

BRICK MEMORIAL TOURNAMENT

Includes Delsea, Eastern, Paulsboro, St. Augustine, 10 a.m.

COLLINGSWOOD TOURNAMENT

Includes Bordentown, Cherry Hill West, Collingswood, Northern Burlington, Pennsauken, Timber Creek, Washington Township, Willingboro, 9 a.m.

DAN ALLEN CLIPPER TOURNAMENT

At Clayton.

Includes Clayton/Glassboro, Gateway/Woodbury, Mainland, Maple Shade, Millville, Penns Grove, 10 a.m.

HADDON TOWNSHIP TOURNAMENT

Includes Haddon Township, Paul VI, Pemberton, 9 a.m.

HUNTERDON CENTRAL TOURNAMENT

Includes Buena, Burlington Township, Cherokee, Delran, Moorestown, 9 a.m.

LONG BRANCH TOURNAMENT

Includes Bishop Eustace, Haddon Heights, Lower Cape May, 9 a.m.

OVERBROOK TOURNAMENT

Includes Hammonton, Middle Twp., Overbrook, West Deptford, Winslow Twp., 9:30 a.m.

PALMYRA TOURNAMENT

Includes Burlington City, Cherry Hill East, Palmyra, Pitman, Riverside, 9 a.m.

NONLEAGUE

Camden, Egg Harbor Township, Holy Spirit at Holy Cross, 9 a.m.

Central Regional, Clearview, Sterling at Woodstown, 10 a.m.

Audubon at Schalick, noon

Camden Catholic at Jackson, noon

Swimming

BOHANNA INVITATIONAL (BOYS)

Includes Middle Township.

COED

At Gloucester County Tech:

Clearview vs. Gloucester County Tech, 10:30 a.m.

Glassboro vs. Kingsway, 10:30 a.m.

Delsea vs. Pitman, 12:45

Williamstown vs. Gloucester, 12:45

Deptford vs. Salem, 2:30

At Wave Maker:

Cumberland vs. Woodstown, 10:30 a.m.

BOYS

At Gloucester County Tech:

Highland vs. Gloucester Catholic, 2:30

Girls' Basketball Standings

Through Thursday.

BURLINGTON COUNTY League   Overall

Liberty Division W   L   W   L

Rancocas Valley. . . 1   0   2   0

Trenton Catholic. . . 0   0   0   0

Westampton Tech. . . 0   0   2   1

Northern Burlington. . . 0   0   0   1

Moorestown. . . 0   1   0   2

League   Overall

Patriot Division W   L   W   L

Burlington Township. . . 1   0   1   1

Cinnaminson. . . 1   0   2   0

Delran. . . 0   0   2   0

Holy Cross. . . 0   0   2   0

Medford Tech. . . 0   0   2   1

Bordentown. . . 0   1   2   1

Willingboro. . . 0   1   0   2

League   Overall

Freedom Division W   L   W   L

Palmyra. . . 1   0   1   0

Riverside. . . 1   0   1   1

Burlington City. . . 1   0   1   2

Florence. . . 0   0   0   1

Pemberton. . . 0   0   0   3

New Egypt. . . 0   1   0   2

Maple Shade. . . 0   2   0   2

COLONIAL CONFERENCE League   Overall

Liberty Division W   L   W   L

Collingswood. . . 1   0   2   0

Sterling. . . 1   0   2   0

Haddon Heights. . . 1   0   1   0

Haddonfield. . . 1   0   1   0

Overbrook. . . 1   1   1   2

West Deptford. . . 0   1   0   1

League   Overall

Patriot Division W   L   W   L

Haddon Township. . . 1   0   3   0

Gateway. . . 1   0   2   0

Paulsboro. . . 0   1   2   1

Audubon. . . 0   1   0   1

Woodbury. . . 0   1   0   2

Lindenwold. . . 0   2   0   3

OLYMPIC League   Overall

American Division W   L   W   L

Eastern. . . 1   0   2   0

Lenape. . . 1   0   2   0

Washington Township. . . 1   0   2   0

Cherokee. . . 0   1   1   1

Cherry Hill East. . . 0   1   1   2

Pennsauken. . . 0   1   0   3

League   Overall

Patriot Division W   L   W   L

Shawnee. . . 1   0   3   0

Seneca. . . 1   0   2   0

Timber Creek. . . 1   0   1   1

Cherry Hill West. . . 0   1   1   2

Triton. . . 0   1   1   2

Winslow Township. . . 0   1   0   2

League   Overall

National Division W   L   W   L

Camden Catholic. . . 1   0   2   0

Bishop Eustace. . . 1   0   2   1

Paul VI. . . 1   0   1   1

Camden. . . 0   1   1   1

Woodrow Wilson. . . 0   1   1   2

Camden County Tech. . . 0   1   0   3

TRI-COUNTY League   Overall

Royal Division W   L   W   L

Clearview. . . 2   0   2   1

Deptford. . . 1   0   3   0

Highland. . . 1   1   1   1

Williamstown. . . 1   1   1   1

Kingsway. . . 1   1   1   2

Delsea. . . 0   1   1   1

Cumberland. . . 0   2   0   2

League   Overall

Diamond Division W   L   W   L

Gloucester Catholic. . . 2   0   2   0

Penns Grove. . . 2   0   2   0

Woodstown. . . 1   1   2   1

Glassboro. . . 1   1   1   1

Pennsville. . . 0   2   0   2

Gloucester County Tech. . . 0   2   0   4

League   Overall

Classic Division W   L   W   L

Clayton. . . 2   0   3   0

Gloucester. . . 2   0   2   0

Salem. . . 1   1   1   1

Wildwood. . . 1   1   1   1

Pitman. . . 0   2   1   2

Schalick. . . 0   2   0   3

CAPE AMERICAN League   Overall

Division I W   L   W   L

Absegami. . . 1   0   2   1

Atlantic City. . . 1   0   1   2

Vineland. . . 0   0   1   1

Millville. . . 0   0   0   2

Egg Harbor Township. . . 0   2   0   2

League   Overall

Division II W   L   W   L

Ocean City. . . 1   0   3   0

Mainland. . . 0   0   2   1

Hammonton. . . 0   0   1   2

Oakcrest. . . 0   1   0   2

CAPE NATIONAL League   Overall

Division I W   L   W   L

Middle Township. . . 1   0   3   0

Holy Spirit. . . 1   0   2   0

Bridgeton. . . 0   0   1   1

Lower Cape May. . . 1   1   1   1

Pleasantville. . . 0   1   0   2

Buena. . . 0   1   0   3

League   Overall

Division II W   L   W   L

Sacred Heart. . . 1   0   2   0

Our Lady of Mercy. . . 1   0   2   1

Wildwood Catholic. . . 1   0   1   1

St. Joseph. . . 0   1   1   1

Cape May Tech. . . 0   2   0   2