Yesterday's Results

Boys' Basketball

Allentown Allen Tournament

Princeton 10 20 12 16 - 58

Springfield (D) 19 13 14 17 - 63

P: Dowers 8, Dunlap 13, Ettin 16, Foster 2, Devon Holman 6, Dequan Holman 9, Metro 4.

S: Steve Baker 2, Mike Delaney 8, Zach Divito 14, Brendan McNamee 2, Paul Mooney 13, Matt Pearse 2, Wally Rutecki 22.

Athletes Helping Athletes Tournament

St. Paul (Md.) 11 12 25 10 - 58

Central Bucks South 14 22 17 24 - 77

SP: Miles Code 5, Tre Davis 10, Sydney McCray 15, Spencer Riehl 6, Nigel Sydnor 10, Winfield Willis 12.

CBS: Will Barrett 19, Ryan Clark 9, Alex Dedeian 8, Mike Doty 17, Ian Gordon 6, Nick Joerger 3, Greg Johnston 2, Matt Kavalek 2, Joe Maher 2, Mike Pincus 9.

Bethlehem Liberty 15 11 11 19 - 56

Council Rock North 16 14 14 20 - 64

BL: Figueroa 1, Gonzalez 20, Hilliard 11, Holland 8, West 16.

CRN: Charlie Anastasi 3, Ty Bostain 8, Dan Costello 7, Tim Filer 4, Arron Goodman 15, Aaron Morgan 7, Andrew Stress 20.

Beach Ball Classic

Arlington Country Day 5 16 8 20 - 49

Pennsbury 10 11 16 17 - 54

ACD: Dailey 9, Judge 12, McGruder 14, Payne 2, Relaford 6, Summey 6.

P: Dante Devine 2, Eddie Dirugeris 5, Marcus Healey 8, Jesse Krasna 5, Tom Marcinkowski 2, Dalton Pepper 32.

Blue Devil/Red Devil Tournament

Hunterdon Central 8 20 15 13 - 56

Burlington Township 10 16 9 13 - 48

HC: Kanaby 9, Kenna 19, Lum 6, Nash 6, Noonan 2, Sillis 12, Susech 2.

BT: Isaiah Andrews 24, Charles Ayetigbo 4, Avery Holliday 4, Jordan Hunter 5, Wanemi Omuso 2, Marquis Richardson 5, J. Stanley 4.

Boardwalk Frank McAlarnen Bracket

Schalick 4 16 8 4 - 32

Archbishop Wood 19 21 13 16 - 69

S: Alfred Coursey 2, Donte Johnson 9, Jewel Jones 2, Dewitt Mays 5, Thomas Oak 4, Anthony Reese 8, Shamere Williams 2.

AW: Fran Dougherty 13, Tim Fahy 10, Kevin Fenstermaker 8, Joe Getz 16, Doug Macrone 8, Sean McCartney 2, Brian O'Grady 8, Jerry Rahill 2, Nick Vicari 2.

Boardwalk Jay Craven Bracket

Absegami 20 17 11 16 - 64

Phila. Electrical 13 16 7 13 - 49

A: Avery Cunningham 6, Jamal Cunningham 16, JaVante Dickerson 4, Isiah Monroe 1, Ed Parker 10, Cesar Sandoval 7, David White 20.

PE: Kyle Baldwin 4, Emanual Brown 10, Anthony Fuscellaro 8, Chris Green 2, Kyheim Jackson 7, Tyrone Martin 9, Jabreil McLeod 4, Desmond Sams 2, Kion Stokes 3.

Chris Smith Memorial Tournament

Engineering & Science 15 10 16 16 - 57

Council Rock South 13 7 15 24 - 59

E&S: Marcus Brown 16, Isaiah Carson 8, Dijon Eggleton 4, Jeffrey Haley 2, Andre Howard 12, Will Preyer 15.

CRS: Tom Boyd 17, Rus Chichkin 5, Pat Fitzsimmons 3, Jim Merron 3, Cody Nowlin 16, John Thomas 15.

Coatesville Tournament

Perkiomen Valley 11 12 4 15 - 42

Central Bucks East 26 13 16 16 - 71

PV: Tim Conaway 2, Steve Conboy 2, Ryan Davis 2, Andrew Kenney 5, Ross McGinley 12, Mark Rott 2, Ian Rykaczewski 3, Tyler Schindler 8, Chris Stewart 6.

CBE: Michael Barone 7, Brandon Boekel 5, Craiger Eshleman 6, Chris Harmon 12, David Kiersnowski 9, Tim McLaughlin 9, Skylar Scrivano 15, Baxter Whittington 8.

Upper Merion 11 2 10 25 - 48

Coatesville 11 11 18 16 - 56

UM: Breohn Anderson 2, Pat Belford 3, Dexter Bridge 17, Jared Brown 2, Tim Gallagher 5, Paul Kubler 2, Ryan McGee 3, Fran Rafferty 12, Glenn Reinert 2.

C: Marcus Blakley 2, Pat Brewer 10, Stephenell Gray 6, Ray Johnson 6, Blair Martinez 6, Alex Reed 4, Latrell Shelton 4, Jahmahl Slater 3, Jamal Vaughn 4, Jon Warmijak 4, Langston Womack 7.

Crestwood Tournament

Hope Charter 15 17 14 20 - 66

Egg Harbor Township 16 13 15 15 - 59

HC: Anthony Betts 8, John Creighton 16, Tyree Davis 2, Steve Holland 14, Kenya Jameson 14, Derrick Jefferson 6, James McCoy 6.

EHT: Dan Allen 2, Jordan Chambers 10, Jean Collado 2, Dupree Hamilton 2, Tejay Johnson 15, Isa Payne 9, Winston Rolls 10, Justin Williams 9.

Downingtown West Tournament

Strath Haven 10 22 20 17 - 69

Bartram 18 18 21 28 - 85

SH: Chazz Fisher 21, Calvin Newell 36, Omar Randall 5, Jack Roberts 7.

B: Solomon Davis 19, Tyrone Garland 32, Quasim Jones 16, Al Hajj Shabazz 4, Danny Walker 14.

Kennett 4 4 11 9 - 28

Downingtown West 21 13 13 4 - 51

K: Martin DeBerardinis 2, Gregory Hernandez 2, Knight 1, Jabbar Mendez 5, Pat Nash 5, Brock Sheets 4, Ian Stahl 3, Samuel Tavoni 6.

DW: Jay Carson 2, Idris Coleman 3, Eller 2, Jashaun Fontanez 3, Ian Jones 7, Will Kendra 6, Ryan Kendra 6, Mike Milito 11, Bryan Milito 11.

Emmaus Tournament

Quakertown 20 5 6 17 - 48

Franklin Learning Center 7 15 8 10 - 40

Q: Kenny Gula 8, Jake Kandel 2, Dalton Nice 16, Brett Roseboro 21, Donnie Thomas 1.

FLC: Jamil Drake 2, Basir Fulmore 13, Turhan Griffin 4, Jerrod Johnson 5, Nasir Jones 9, Karl Riley 5, Denzel Yard 2.

Father Judge Tournament

Edison 10 10 16 14 10 - 60

Father Judge 8 7 16 19 14 - 64

E: Akeem Chisholm 9, Rodney Davis 5, Omar English 10, Curtis Greer 2, Luis Martinez 15, Francisco Medina 4, Eduardo Rivera 9, Ernesto Sanchez 6.

FJ: Ryan Fenningham 16, Fran Hennessey 15, Josh Jaskowiak 10, Ryan Langdon 10, John McGrath 4, Tom Ryan 9.

Cardinal Dougherty 9 12 12 28 - 61

Washington 19 10 14 22 - 65

CD: Brandon Brown 12, Ryan Colbert 8, Art Comas 5, Norman Dorsey-Poles 4, Glen Ferguson 6, Christian Gibbs 2, Brandyn Wims 24.

W: Dom Conner 12, Taris Dillard-Ford 11, Darnell Green 3, Lovell Harris 2, Tim Kowalko 8, Austin Sampson 11, Lamar Simmons 4, Donte Williams 14.

Garnet Valley Tournament

Episcopal Academy 15 18 16 27 - 76

Chichester 9 14 22 15 - 60

EA: Isaiah Baker 14, DC Gaitley 2, Cory Goodman 20, Omari Grier 26, Brian Metzler 2, Paul Ramagano 5, Brian Taylor 6, Taylor Wright 1.

C: Marcus Benson 11, Darius Brooks 4, Malik Carter 7, Michael Chambers-Coles 9, Dan Clapp 6, Ernest Mayfield 3, Fred Murray 11, Brian Parker 6, Vaughn Russell 2, Marquese Thurmond 1.

Great Valley Tournament

Upper Moreland 7 11 14 17 - 49

Great Valley 21 10 10 19 - 60

UM: Greg Beyerle 6, Ryan Burnick 9, Ronye Dennis 13, Nick Giordano 4, Carlos Lewis 2, Dmitri Miller 15.

GV: Chris Hobson 12, Dan McFarlin 9, Sean McGough 19, Kevin McGough 6, Dan Shackelton 10, Will Zandi 4.

Hazleton Tournament

Pleasant Valley 10 12 8 14 - 44

Abington 17 15 9 23 - 64

PV: Borger 1, Judd 3, Kendrick 5, Kreghelah 8, McQuay 8, Shy 11, Stanovick 5, Vanauken 3.

A: Ahmed Brown 2, Keenan Ellison 2, Grant Griffith 2, Ken Johnson 12, Steve Kenas 10, D'Andre Maiden 2, Jaymes Miller 13, Joe Renzi 2, Wesley Rines 11, Jeff Rowley 3, Vince Tranquillo 5.

Interboro Kiwanis Tournament

World Communications 11 12 13 19 - 55

St. Pius X 22 22 23 24 - 91

WC: Keenan Austin 2, Coron Fletcher 5, Todd German 2, Evan Herbert 16, Markeith Mont 16, Damon Reid 8, Cornello Samuel 4, Ichywond Savage 2.

SPX: David Cotellese 7, Mike Dinnella 24, Alex Kobylinski 5, Ed McKeon 7, Paul Mills 9, Dylan Pasik 6, Ross Reber 20, Spencer Stratton 13.

Esperanza 12 11 13 16 - 52

Interboro 21 30 18 11 - 80

E: Parris Baldwin 4, Da'Quan Ballenger 14, Andy Bousono 10, Elias Martinez 10, David Martinez 7, Zakee Moody 3, Samuel Rodriguez 2, Alfredo Santana 2.

I: Charles Bolger 12, Vince Carnevale 15, Sean Carr 10, Helman Dollar 2, John Dougherty 2, Will Harrison 3, Richard Irwin 9, Chris Long 5, Alex Lynn 4, Jake MacCrone 4, Greg Sauer 1, Brian Seitz 13.

Jack Schott Tournament

Downingtown East 7 14 12 11 - 44

Holy Ghost Prep 23 13 16 16 - 68

DE: Matt Egan 2, Chris Fehr 4, Colt Lyons 3, Kyle McGovern 8, Sean Mullaney 9, Kyle O'Connor 12, Louis Smith 3, Dan Weber 3.

HGP: Duffy Barrett 8, Mike Byrne 11, Mike Destefano 6, John Glenn 10, Tyler Juchno 5, Owen Kirby 6, Ryan Lantzy 5, Nate Lorence 15, Nick Novella 2.

Juenger Tournament

Oxford 13 7 5 7 - 32

Haverford School 14 15 10 21 - 60

O: Kenny Belmudez 4, Merlyn Clark 6, Garry Franklin 1, Aron Ickes 3, Brendan Munday 5, Tyler Reeves 3, Vinnie Sanders 10.

HS: Andrew Acker 5, Mark Capuzzi 2, Rashaan Hollman 3, AJ Jones 13, Mike Kania 3, Sam Kurtzman 16, Zach Lazar 8, Joe O'Rourke 2, Brendan Purcell 5, Zack Thomas 3.

Academy Park 18 6 14 25 - 63

Haverford High 11 6 12 21 - 50

AP: Royce Burns 5, Devon Cain 19, Kenny Green 4, Devin Hunter 12, Brandon Jackson 2, Jordan McClendon 15, Jordan Tucker 6.

HH: Pierre Charles 3, Matt Effinger 3, Eric Falasco 8, Liam McGrath 4, Shane McNichol 6, Darwin Mushrush 4, Ryan Oakes 13, Greg Rotzell 1, Connor Walsh 3, Scott Zlotnick 5.

Marple Newtown Tournament

Phoenixville 13 15 20 16 - 64

Bishop Shanahan 11 15 8 20 - 54

P: Yusuf Brown 12, Harrison Deyo 4, Corey Gordon 11, George Harper 22, Jamie Hennessy 1, Nicholas Jones 4, Gregory Peters 10.

BS: Jeff Bonhage 20, Chris Cassidy 3, C. Cordivari 2, Greg Cordivari 14, Tim Hensley 1, Ryan Lanzalotto 2, Tim Mulqueen 6, Matt Robinson 4, Jeff Yearsley 2.

Octorara 11 16 17 14 - 58

Marple Newtown 12 15 15 18 - 60

O: Deandre Clark 10, Pat Evans 7, Johnson 3, Nate Ramsden 4, Ian Rineer 8, Moses Togbah 26.

MN: Kurt Johnson 2, Kevin Johnson 4, James Martin 15, Richard Nasuti 9, Steven Nucci 2, Justin Power 12, Soutiri Sapnas 16.

New Media Charter Shootout

Walter Palmer Academy 8 13 6 10 - 37

Mastery Charter North 12 4 16 10 - 42

WPA: Armstrong 16, Crawford 10, Gibbs 2, Holwas 7, Jones 2.

MCN: Mark Dawson 2, Hassan Jones 5, Kyron Oberlton 10, Rahfik Slaughter 2, William Wingate 17, David Wright 6.

New Media Charter 12 11 15 15 - 53

Franklin Towne Charter 8 10 8 19 - 45

NMC: Melvin Brown 3, Isiah Clark 25, Harold Gordon 11, Bryton Hawthorne 4, Aaron Henderson 2, Rich Matthews 2, Shawon Tennessee 6.

FTC: Bryan Clark 8, Scott Davis 9, Randy Emerson 4, Matt Lyons 8, Jared Schwarz 2, David Vaughan 14.

Norristown Triangle Club Tournament

Lower Merion 11 15 21 24 - 71

Germantown Academy 16 20 21 17 - 74

LM: Marquis Hall 8, Greg Robbins 24, Alan Seltzer 21, Vince Weldon 5, Harley Williamson 13.

GA: Cameron Ayers 15, Austin Curry 9, Peter Haines 2, Jeff Holton 25, Jack McDonnell 15, Dean Melchionni 8.

Souderton 12 16 14 14 - 56

Norristown 7 15 24 19 - 65

S: Jimmy Connolly 21, Kyle Connolly 6, Nate Lewis 11, Anthony Moe 4, A.J. Picard 14.

N: Lorenzo Christmas 8, Chris Davis 4, Sheldon Mayer 2, James Ramsey 14, Tom Smith 8, Shaquille Walker 2, Khalif Wyatt 21, Allen Yates 6.

Penncrest Tournament

W.C. Henderson 15 17 19 18 - 69

Boys Latin 12 7 18 16 - 53

WH: Desmond Alston 3, Austin Constable 17, Scott Fenton 5, Raheem Harvey 19, Eric Hopton 3, Ty Hovington 2, Sean McCormack 2, John Rowland 4, Will Stephenson 10, Evan Trupovich 4.

BL: Therence Brown 6, Isaiah Gans 5, Wafeeq Jamal 12, Kwalil Coleman Jones 4, Zachariyah Ruffin 4, Carlos Taylor 2, Maurice Watson 20.

Sun Valley 12 8 11 19 - 50

Penncrest 14 11 12 24 - 61

SV: Tom Brennan 25, Jared Carney 8, Hutson 2, Chris Nelson 10, Dan Vuocolo 5.

P: Matt Atkinson 6, Rick Bailey 23, Austin Barrett 4, Rodney Duncan 8, Marvin Holman-Little 9, Andrew Radomicki 9, Dan Smith 2.

Pete Nelson Classic

St. Joseph's Prep 12 7 6 4 - 29

Chestnut Hill 11 5 10 2 - 28

SJP: Sean Brophy 5, Pete Buzby 7, Dan Fitzpatrick 6, Mike Leithead 5, Pat Stewart 6.

CH: Pat Connaghan 2, Todd Cramer 4, Andrew Kraft 1, Gary Lawrence 21.

Neumann-Goretti 12 18 15 13 - 58

Friends' Central 15 13 14 24 - 66

N: Tony Chennault 21, Tyreek Duren 13, Lamin Fulton 9, Andre Gillette 6, Daniel Stewart 9.

FC: Devin Coleman 18, H.J. Gaskins 8, Amile Jefferson 14, Malique Killing 6, Mark Margulies 2, Dominic Morris 18.

Public League Tournament

William Penn 12 11 17 16 - 56

Northeast 23 9 19 10 - 61

WP: Mark Blount 7, Gillis Bolden 5, Darell Dyches 6, Michael Gray 12, Lawrence Inman 11, Jemiel Parker 4, Emmanuel Pittman 11.

N: Lionel Berdecia 9, Damion Campbell 6, Devin Colston 22, Brandon Hurst 2, Jarell Kennedy 2, Marques Nicholson 7, Steve Pinckney 4, Tyleel Taylor 2, Rodney Walters 7.

Vaux 14 18 18 14 - 64

Germantown 18 7 15 21 - 61

V: James Butler 3, Jahson Carrington 12, Marcus Ferrell 18, Jeremy Henderson 11, Josh Mitchell 4, Jarren Taylor 2, Zafir Williams 14.

G: Ramadan Abdullah 16, Edward Callender 6, Shawn Green 5, Darryl Langerston 9, Steven Randall 25.

Kensington 14 18 18 25 - 75

Dobbins 3 12 17 19 - 51

K: Henry Bond 24, Devon Finney 7, Koran Prince 5, Kyle Richardson 17, John Rosario 2, James Sanchez 2, Victor Wardrope 2, Theo West 8, Chuck Wilson 8.

D: Shakar Blackwell 8, Rashan Combs 6, Fred Jones 9, Ermon McMillan 3, Philip Pringle 7, Jerrell Wright 18.

Del-Val Charter 17 12 26 26 - 81

Martin Luther King 15 8 20 18 - 61

DC: Rysheen Dorn 18, Alex Gaddy 12, Kevin Mack 16, Christian McNeely 2, Khalil Meadows 11, Jeremiah Mitchell 4, Fred Ruff 6, Dain Suber 12.

MLK: Kahlil Crawley 6, Stephan Gallashaw 2, Devon Gray 2, Kevin James 11, Tareek Massey 5, Thomas Moore 14, Sean Rogers 11, Mike Wilson 10.

Sayre 15 15 19 18 - 67

Lincoln 9 18 11 23 - 61

S: Dahrell Carriker 4, Ramair Garner 9, Donte Goodman 14, Marquis Henson 5, Deione Lathem 14, Shawn Washington 21.

L: Anthony Britt 2, Maurice Robinson 5, Ricky Savage 5, Reshon Thomas 4, Teshon Wilson 28, Jamar Winn 17.

Fels 13 12 22 24 - 71

Olney 20 13 22 26 - 81

F: Chris Bethea 6, Greg Davis 11, Shannon Givens 22, Malik Jackson 2, Donovan McIntosh 3, Bernard Neely 11, Devon Perrin 11, Anthony Rios 2, Isaiah Staton 3.

O: Terrance Bennett 16, Khailief Coates 11, Danny Hinton 6, Ray Jaggon 8, Jesse Morgan 31, Kadeem Patterson 7, William Thomas 2.

Reds Jordan Classic

GAMP 12 16 11 14 - 53

Northern Burlington 22 18 22 15 - 77

G: LaRon Byrd 37, Carl Guignard 5, Robert Jenkins 2, Jamal Jenkins 9.

NB: Jabari Bradley 4, Eric Pearson 16, Jerry Phan 3, Jeremy Schulkin 21, Alex Sotomayor 6, Boomer Walton 18, Joe Washington 9.

Stan Novak Tournament

Friends Select 20 6 16 13 - 55

Devon Prep 16 9 18 17 - 60

FS: Zack Kowalski 3, Brett Nagle 16, Brad Presant 8, Craig Presant 8, Ben Roach 12, Corey Smith 6, Zach Winthrop 2.

DP: Duncan Becker 5, Jeff Hughes 20, Neil Moerman 18, Matthew Purcell 1, Matthew Radomile 6, Kevin Raftery 10.

Renaissance Academy 4 1 12 18 - 35

Springfield (M) 14 14 19 14 - 61

RA: Davis 10, Hill 9, Jackson 12, Simpkins 1, Solomon 3.

S: Acierno 6, Brian Brown 3, Chris Crudele 9, Greenberg 7, Greene 5, Malcolm Hill 17, Ross 12, Stepney 2.

State College Tournament

William Tennent 8 10 11 15 - 44

State College 18 8 8 14 - 48

WT: Danny Eckhardt 12, Manny Fernandez 3, Matt Hartman 8, Jeff Pio 12, Jack Rauchut 2, Billy Smith 5, Doug Weinriech 2.

SC: Arvin 7, Avedesian 2, Scholly 5, B. Smack 8, J. Smack 10, Stark 4, Way 12.

Unionville Tournament

Delco Christian 3 12 12 9 5 - 41

West Chester East 9 8 12 7 9 - 45

DC: Azhar Dorsey 2, Gerald Knox 6, Ryan Malloy 5, Rob Pittman 9, Will Ressler 9, Jordan Sbraccia 10.

WCE: Eric Anderson 17, Brian Frankenfield 2, Matt Maday 11, Justin Orton 4, Charles Phelan 4, Oketah Sackitey 2, Matt Smith 3, Amari Taylor 2.

Solanco 9 20 16 17 - 62

Unionville 9 16 7 11 - 43

S: Brandon Brower 6, Mike Buffington 7, Jack Buzzard 2, Brandon Erick 25, Ross Kaufman 2, Trevor Marsh 12, Ben Miller 3, Rogan 5.

U: Connor Gades 4, Miles Holmes 9, Mike Johnson 11, David McCluskey 7, Zach Ross 2, Tyler Simigram 2, Mike Sundry 8.

Virginia Whitaker Tournament

Harriton 15 13 7 11 5 - 51

Cherry Hill East 15 10 16 5 6 - 52

H: Robert Appel 3, Mike Ayella-Silver 4, Sal D'Angelo 9, Matt Fusaro 23, Kelvin Nance 3, Servetnick 4, Matt Siegel 5.

CHE: Seth Friedman 7, Ben Gerstein 6, Logan Marro 10, Dan Melleby 6, Chris Santo 17, Stacey Upshaw 6.

Walt Katuzny Tournament

Upper Perkiomen 20 10 15 21 - 66

Shipley 14 20 13 24 - 71

UP: Jordan Force 1, Tim Mayza 11, Tom Paul 26, Charles Robinson 21, Jarrett Tornetta 2, Rylan Treffinger 5.

S: Matt Clauson 6, Stephen Gentry 5, Ky Howard 23, Armand Leaks 21, John McCann 14, Bakari White 2.

Christopher Dock 12 14 10 12 8 - 56

Radnor 13 9 14 12 15 - 63

CD: Jacob Clemens 5, Rob Larsen 9, Owen Longacre 13, Brett Moyer 14, Mike Reeser 13, Adam Spinozzi 2.

R: Derrick Adger 3, Jonathan Coleman 11, Corey Dunson 18, Joe Gangl 2, Kyle Hammonds 14, Andrew Perrot 6, Curran Ruyak 4, Connor Walsh 5.

Whitehall Zephyr Classic

Spring-Ford 10 17 16 15 - 58

Faith Christian 12 13 16 13 - 54

S: Doug Berzins 19, Sean Clark 5, Nick Coburn 8, James Detweiler 4, Anthony Hill 12, Dave McDonald 6, Scott Sisson 4.

FC: Omar Arroyo 9, Ryan Fertsch 6, Garrett Hollenbach 6, Micah McClay 6, Ray Riddick 5, Josh Vargas 22.

Williamsport Tournament

Chevy Chase (Md.) 9 16 13 10 - 48

Penn Wood 13 28 17 31 - 89

CC: Gunn 5, Jules 7, Koenig 12, Seargears 15, Smith 9.

PW: Jide Aiyebo 1, Darian Barnes 2, Will Brown 11, Aaron Brown 11, Duane Johnson 12, Tyree Johnson 22, Shawn Oakman 5, Dequan Pelzer 2, David Squire 2, Thomas White 9, Chris White 12.

Wilmington Friends Quaker Classic

Hodgson (Del.) 15 13 13 9 - 50

Frankford 20 10 14 15 - 59

H: Bailey 10, Bowls 4, Brokenbrough 4, Brunswick 4, Hudson 9, Jeffcoat 7, Ridgeway 12.

F: Karon Blackmen 8, Dehaven Brown 10, Terrell Clark 12, Jerline Harris 3, Steffon Poole 8, Darryl Poole 2, Carl Wallace 8, Keith Washington 6, Bryant Watson 2.

Wissahickon Tournament

Truman 8 16 4 19 - 47

LaSalle 12 24 11 16 - 63

T: Phil Griffin 22, Ethan Hughes 2, Quincy Palmer 2, Ramiesh Roberts 6, Mike Schmidt 15.

L: Steve Collins 2, Tom Cooney 10, Mike Donohoe 2, Brendan Duffy 4, Tucker Durkin 3, Troy Hockaday 10, Eddie Joyner-Mitchell 3, Mike Poncia 2, Todd Stokley 10, Malik West 15, Brennan Woods 2.

Lansdale Catholic 17 7 10 9 - 43

Wissahickon 7 16 16 20 - 59

LC: Mike Barr 8, Liam Coyne 5, Brian Keane 2, Alex Kirk 2, Pat O'Hara 8, Christian Reed 1, Brendan Stanton 13, Matt Tumasz 4.

W: Giovanni Atkins 5, Michael Bundy 11, Kevin Hammond 2, Alec McClure 19, Jordan Reed 13, Tom Sweeney 9.

Nonleague

Reading Holy Name 14 11 13 19 - 57

Upper Darby 11 13 9 21 - 54

RHN: J. Angstadt 25, E. Angstadt 4, Beckett 13, Marraro 15.

UD: Tre Davis 10, Myron McNeely 3, A.J. Murray 7, Micah Peeler 9, Chase Peterson 15, Montrail Talford 2, George Vlahos 8.

Girls' Basketball

Allentown Allen Tournament

Northampton 10 6 6 13 - 35

Springfield (D) 8 12 13 14 - 47

N: Kace Banenberger 6, Alyssa Benenberger 17, Megan Bowen 8, Emily Schwartz 4.

S: Shannon Burns 1, Olivia Byrne 2, Emily Finnegan 2, Jen Houtmann 7, MyNeshia McKenzie 5, Maddy McKnight 15, Kristen Quinn 15.

Bayard Rustin Tournament

Sun Valley 7 13 16 10 - 46

Bishop Shanahan 9 4 9 10 - 32

SV: Jenna Crowley 8, Ashley Montecchio 9, Brandy Savage 11, Emily Schnarrs 3, Sam Wilson 15.

BS: Jackie Burg 5, Grace Capuzzi 9, Connie Franklin 7, Natalie Homyak 7, Lyons 4.

Phoenixville 8 12 11 8 - 39

W.C. Bayard Rustin 13 12 10 10 - 45

P: Katherine Casaday 12, Chandler DiFebbo 8, Catie Hamilton 4, Arial Keys 2, Amber Keys 4, Alexis Lear 4, Johanna Martens 5.

WBR: Lauren Biczelewski 9, Rianna Doane 12, Tori Dugan 2, Emily Hubley 2, Kayla Owens 1, Mariah Powell 17, Sam Zang 2.

Berwick Tournament

Indian Valley 10 7 15 14 - 46

St. Pius X 20 17 15 8 - 60

IV: Corbin 15, Herto 2, Loht 9, Treasder 4, Zewe 16.

SPX: Chrissy Esbensen 10, Melissa Mansur 14, Jordan Pasik 15, Lauren Proud 2, Emily Pufnock 7, Kelly Sorber 6, Leila Weiss 6.

Blue Star Elite Tournament

St. Basil 16 18 15 16 - 65

Penn Wood 6 7 7 12 - 32

SB: Anne Buckley 2, Carolyn Edwards 7, Megan Gallagher 6, Jill Lynch 2, Olivia Mangan 4, Mary Ellen McCollum 7, Erin Miller 5, Siobhan O'Donnell 7, Mary Paul 8, Erin Senningham 1, Devin Shea 4, Jacqui Thompson 12.

PW: April Buck 5, Lauren Caul 2, Ashley Lewis 2, Brittany Pope 1, Alisa Roberts 17, Tyneisha Whitsette 2, Williams 3.

Bowie (Md.) 9 7 13 16 - 45

Upper Dublin 12 16 8 14 - 50

B: Braodnax 8, Clark 6, Keke 13, Lewis 9, MacKlin 2, Meioncov 7.

UD: Taylor Bryant 7, Becca Courter 6, Danielle Derr 15, Kristen Fuery 5, Sarah Hallowell 2, Nikki Harchut 13, Mimi Straud 2.

Boardwalk Beach Cup Bracket

Mainland 13 11 8 11 - 43

Central Bucks West 7 6 3 7 - 23

M: Erin Brady 4, Coby Briglia 6, Cynthia Chelius 10, Sadie Mangold 5, Keelin McGee 3, Molly McLaughlin 2, Samantha Randour 2, Jen Thompson 11.

CBW: Liz Blanchard 3, Colloi 5, Bia Jurema 2, Tori Kimberly 2, Jenna Klawiter 2, Amanda Parker 4, Katie Ross 4, Meghan Vazquez 1.

Merion Mercy 2 11 9 15 - 37

Friends' Central 12 12 15 11 - 50

MM: Meg Andruszko 2, Ashley Baxter 1, Margaret Corzel 2, Emily Corzel 5, Natalie DiCocco 1, Brigid Klarich 12, Alex Ondik 2, Martha Pannepacker 4, Hillary Tordy 6, Keira Zambon 2.

FC: Erica Bash 17, Emily Brodsky 4, Talia East 7, Kristen Mann 6, Kaitlyn McCaffrey 1, Monaye Merritt 4, Crystal Ross 11.

Boardwalk Cup Bracket

Neshaminy 16 14 2 5 - 37

Winslow Township 12 4 10 14 - 40

N: Brianna Hires 7, Victoria Mazzeo 4, Chelsea Rota 8, Kelsey Ryan 10, Jen Slivka 4, Avery Wonder 4.

WT: Miah Dozier 4, Geneva McCoy 15, Aisha Medley 2, Asia Mitchell 4, Amira Sallie 4, Kailyn Washington 1, Shamire Weaver 10.

Boardwalk Delaware Bay Bracket

Methacton 16 7 7 10 2 - 42

Ocean City 8 5 15 12 8 - 48

M: Lindsay Allebach 2, Ali Hammond 5, Mel Ordway 3, Carley Parker 10, Leeann Randall 8, Lauren Ruhl 14.

OC: Kelsey Boylan 8, Kelly Brady 7, Sarah Gibbs 6, Shannon Lane 14, Meredith Schoyer 13.

Camden Catholic 10 10 7 12 - 39

Council Rock North 8 6 19 12 - 45

CC: Nicole Angelo 12, Shay Collins 2, Addy Crenny 2, Serifat Junaid 12, Sharice McGarr 2, Shantel McNeil 9.

CRN: Juliann Fricke 11, Devin Gold 10, Lauren Gold 4, Sarah Kiely 12, Kate Logan 5, Chloe Pinto 1, Kelly Scull 2.

Boardwalk Southern Cape Bracket

Lower Cape May 2 9 9 11 - 31

Council Rock South 0 11 20 12 - 43

LCM: Lindsay Bryan 4, Taylor Connelly 2, Alex Matthews 4, Marissa McCorkel 6, Janzelle Rodriguez 11, Marisa Staley 4.

CRS: Chelsea Allen 9, Lea Britton 3, Alexa Crosier 1, Steph Gillio 2, Emily Nowicke 1, Ann Silverthorn 16, Jackie Weber 2, Alex Wheatley 9.

Boyertown Bear Classic

Villa Joseph Marie 14 9 9 12 - 44

Pennridge 5 10 4 13 - 32

VJM: Kate Abel 2, Suzanne Bierly 2, Christine Gorrell 5, Carolyne Heston 2, Meghan Ledwith 12, Jennie Quattrocchi 5, Jenny Sandora 1, Lauren Waterson 8, Melissa Van Wert 7.

P: Jenny Cooley 1, Jordan Dominic 8, Katie Franchois 2, Marissa Kunkle 10, Lindsey Lyons 11.

Great Valley 17 11 6 6 - 40

Boyertown 9 9 9 10 - 37

GV: Amanda Germer 8, Tiffany Govan 6, Emily Hagar 7, Colleen O'Malley 8, Kelly Sugalski 2, Dana Walsh 9.

B: Sarah Bennett 15, Alex Brown 8, Kelly Furman 2, Michelle Hartman 2, Jess Schlesman 5, Nicole Slickers 4, Megan Stewart 1.

Catholic War Veterans Tournament

Plymouth Whitemarsh 9 14 6 9 - 38

Engineering & Science 13 12 4 13 - 42

PW: Branigan 4, Butcher 10, McGarvey 5, Lexi Piazza 5, Meg Piotrowicz 14.

E&S: Dahne Boyer 6, Monique Briggs 2, Aliyah Carr 6, Justine Davis 9, Brittany Hrynko 19.

Mount St. Joseph 16 5 19 21 - 61

Kennedy-Kenrick 6 6 5 5 - 22

MSJ: Tara Barr 8, Meg Black 5, Katie Gallagher 5, Elle Hagedorn 18, Bridget Higgins 2, Mary Jo Horgan 7, Maddie Kohler 2, Meg Rothwell 2, Jen Sabia 7, Steph Smith 5.

K: Nicole Cavalcante 2, Janelle Delbuono 8, Megan Demutis 2, Shea Kelley 6, Angela Sortino 4.

Eastern States Invitational

Bridgewater-Raritan 8 10 1 3 - 22

Conwell-Egan 9 15 9 11 - 44

B: Beer 5, D'allesandro 2, J. Fields 3, K. Fields 2, Helmstetter 6, O'dell 4.

C: Kaleigh Ewing 2, Sam Lubey 2, Kaity Moonan 8, Kelly Mott 1, Kaitlyn Mourer 2, Carmen Tyson-Thomas 19, Trish Watson 10.

Garnet Valley Tournament

Chichester 12 9 3 5 - 29

Garnet Valley 7 11 10 12 - 40

C: Felicia Berner 5, Jill Curran 2, Kellee Pace 5, Danielle Preziuso 11, Tara Turberg 4, Monica VanHorn 2.

GV: Alaina Bradley 3, Alex Brown 2, Courtney Fox 9, Colleen Geary 2, Amanda Guy 11, Natalie Lang 3, Susan McHale 6, Leah Snyder 4.

W.C. Henderson 15 9 11 14 - 49

Episcopal Academy 4 8 12 10 - 34

WH: Katie Armstrong 11, Michelle Cooper 2, Jenna Cullinan 9, Shante Evans 19, Jackie Panichi 8.

EA: Sammi Arbitman 1, Alex Chambers 12, Allie Clark 7, Kate Ivory 2, Sarah McKay 6, Megan Spagnola 6.

Kroger Classic

Peters Township 5 8 17 7 - 37

Archbishop Wood 10 14 6 15 - 45

PT: Correal 19, Higgins 6, Mathis 7, Miller 2, Morgan 3.

AW: Victoria Arnao 8, Grace Gallagher 2, Samantha Greenfield 4, Jenelle Hudson 2, Caitlin McCartney 5, Ashley Robinson 13, Christine Verrelle 11.

Marple Newtown Tournament

Girard College 6 8 11 12 - 37

Academy Park 10 11 16 15 - 52

GC: Christina Blye 7, Krystle Cook 5, Kahlea Copper 15, Nelly Diaz 5, Shaquira McCottry 1, Joyce Randolph 2, Ugo Udogwu 2.

AP: Amanda Congialdi 11, Christine Mako 14, Ashley O'Donnell 4, Viola Poole 15, Danielle Sterling 5, Mercedes Vaughn 3.

Radnor 13 19 18 15 - 65

Marple Newtown 11 13 7 8 - 39

R: Kelly Buckley 4, Jesse Cunilio 2, Stacy Dillahey 2, Maria Evans 12, Kelyn Freedman 26, Leah Gallagher 5, Chandler Lally 2, Hannah Rose Nussbaum 10, Hannah Schug 2.

MN: Nicole Arganetto 4, Bobbi Caprice 4, Stephanie D'Ottaviano 9, Rita McKeown 13, Denise McKeown 5, Kimberly Wooden 4.

New Media Holiday Shootout

Franklin Towne Charter 5 16 14 10 - 45

New Media Charter 1 2 2 4 - 9

FTC: Meaghan Dickinson 5, Paige Dolan 10, Danielle Morris 10, Sarah Rodgers 1, Faith Stucke 8, Megan Tuffy 11.

NMC: India Cross 4, Danesha Glen 2, Dashanna Minor 3.

Owings Mills Holiday Tournament

Owings Mills 4 5 1 5 - 15

Abington 26 12 13 14 - 65

OM: Cooper 6, Richardson 2, Rosenblatt 2, Rosenstein 5.

A: Ajanae Boone 5, Kelly Gregorio 5, Tess Johns 5, Jen Kelly 6, Liz Layton 10, Aijannah Peal 19, Felicia Strother 8, Sam Stutz 4, Chynna West 3.

Public League Tournament

Franklin Learning Center 9 8 17 16 - 50

Northeast 7 21 4 12 - 44

FLC: Alicia Dorman 4, Vernique Fields 11, Tina Frisby 20, Natasha Keele 6, Kellie Wilson 9.

N: Anderson 7, Katie Benek 5, Tyherra Brown 4, Correll 9, Janaiah Elum 15, Hawkins 4.

Rhodes 5 10 9 12 - 36

Dobbins 9 17 14 17 - 57

R: Davenport 2, Paulnisha Parker 3, Jade Williams 31.

D: Mercedes Damon 4, Tyniqua Henderson 18, Naiyah King 5, Tamyra Laws 8, Layvonnia Martinez 2, Kania Norcome 5, Deneen Robinson 2, Kimberleigh Tanner 13.

Simon Gratz 14 14 10 2 - 40

Martin Luther King 7 14 16 16 - 53

SG: Bianca Anderson 6, Sydia Davis 8, Sherrie Satchels 26.

MLK: Anber Allen 12, Nadira Cottom 2, Jasmine Evans 4, Kadeena Fulton 4, Angel Green 2, Latrace Johnson 14, Charnell Morris 15.

Swenson 7 12 9 11 - 39

Germantown 8 7 9 7 - 31

S: Ashley Donnelly 6, Carine Dorius 2, Bridget Giedemann 8, Mia Waring 23.

G: Tierra Andrews 4, Alicia Franklin 5, Ashley Hargraves 4, Nadiera Hodge 14, Anika Kennedy 4.

Punxsutawney Tournament

William Tennent 15 9 10 12 - 46

Punxsutawney 6 9 6 7 - 28

WT: Ashley Alden 7, Becky Allen 1, Sarah Godfrey 9, Laura Kosma 3, Liz Koval 8, Alison Malatesta 1, Taylor Morgan 2, Hanna Sellers 2, Megan Zimmerman 13.

P: Baker 2, Fye 6, Janolha 2, McCully 4, Miller 11, Reitz 3.

Quakertown Tournament

Upper Perkiomen 9 5 17 17 - 48

Coatesville 9 8 9 19 - 45

UP: Josie Elias 4, Amber Long 2, Addie Long 2, Deanna Mayza 23, Morgan Ricapito 18.

C: Deija Brantley 4, Elisa Gaffney 10, Kristie McFadden 2, Bonnie Sandone 5, Nicole Southcott 10, Alyssa Stirling 14.

Palisades 7 14 10 15 - 46

Quakertown 22 16 23 9 - 70

P: Adams 3, Kendall Beerer 7, Nicole Catino 14, Danko 3, Tiffany Hendricks 13, Holcomb 5, Colleen Moran 1.

Q: Kyra Ames 4, Daniella Ciccarone 16, Genna Clayman 1, Katelyn Donohue 2, Colleen Gavin 10, Katie Hooven 2, Kristine Jackiewicz 9, Rachel Kelsall 6, Juli King 2, Lauren Starzecky 18.

Red Lion Tournament

Altoona 10 21 12 14 - 57

Central Bucks South 11 10 7 12 - 40

A: Alyssa Andrews 2, Courtney Becker 4, Lysa Mealing 11, Marissa Moyer 15, Shelby Reimer 22, Paige Robertson 3.

CBS: Laura Duffy 7, Jordan Inverso 4, Brittany Kaewell 11, Calla Miller 6, Katlelyn Schneider 3, Gab Vass 9.

Ridley 8 1 6 7 - 22

Red Lion 16 9 10 9 - 44

R: Maria Alexandrowicz 2, Barb Dodds 5, Jen Egee 6, Carly Hazinsky 4, Rebecca Ozaluk 2, Kelsey Yori 3.

RL: Hannah Brillhart 4, Taylor Flateau 10, Bailey Fuentes 10, Brittany Harlacher 8, Sarah Innerst 8, Giselle Truitt 4.

Southern Lehigh Tournament

Easton 7 8 18 14 6 - 53

Perkiomen Valley 6 8 16 17 10 - 57

E: Durran 16, Alexiah Grant 15, Gunter 8, Jordan 2, Neel 2, Sara Raskey 10.

PV: Amarra Boone 2, Jessica Boyle 2, Megan Finn 16, Courtney Formica 16, Paige Hanley 5, Kate Knudson 10, Sam Pagel 6.

Springside Tournament

Hallahan 27 22 18 5 - 72

Friends Select 10 11 4 8 - 33

H: Melissa Danao 9, Alex DiWilliams 2, Emily Flanagan 2, Kyrstin Franz 10, Kimmy Houck 9, Beth Lees 2, Shannon Mack 16, Nya Mercer 9, Danielle Trout 13.

FS: Grace Finkbiner 7, Gabrielle Gibson 6, Sarafina Kietzman-Nicklin 2, Keara McLaughlin 8, Natasha Trice 8, Wylie Wilson 2.

Imhotep Charter 4 6 11 12 - 33

Springside 12 15 14 12 - 53

IC: Shakira Goodman 3, Alleshia Hall 3, Dionne Harris 11, Shakira Horton 2, Darlene Morgan 6, Khalisha Royal 5, Lakeisha Thomas 3.

S: Tori Baggio 2, Teghan Boyle 2, Colleen Caldwell 10, Courtney Caputo 2, Alexis Giovinazzo 1, Alyson Markey 2, Jamie McGinn 3, Katie Rutan 25, Amanda Walker 6.

Stan Novak Tournament

Calvary Baptist 14 9 12 15 - 50

Bristol 9 5 10 21 - 45

CB: Tina Bechtel 17, Jen Casatelli 5, Kate Clymer 7, Kelley Fair 12, Kate Farnham 4, Alex Jago 2, Jalene Kicinski 3.

B: Morgan Cullen 13, Taylor Cullen 9, Nicole Cullura 7, Samantha Dougherty 1, Brianna Fusco 5, Daniela Reilly 6, Shydai Wessels 4.

Renaissance Academy 2 5 4 6 - 17

Springfield (M) 24 21 7 7 - 59

RA: Dominique Cossari 2, Mark'aze Simpkins 15.

S: Maggie Canavan 2, Annie Crudele 12, Elise DiFilippo 26, Maureen Leis 4, Briana Scafidi 3, Morgan Smith 8, Molly Wheatley 4.

State College Tournament

Perry Traditional 8 6 10 12 - 36

Strath Haven 22 6 4 10 - 42

PT: Anderson 4, Carey 3, Curges 2, Eberhardt 3, Reed 16, Watts 8.

SH: Logan Clements 2, Sarah deBerardinis 16, Shannon Dunn 4, Ashley Miller 2, Shannon Spencer 8, Ana White 10.

State Farm Classic

Chester 6 13 9 14 - 42

Conestoga 4 6 15 9 - 34

C: Karen Flagg 8, Janera Handy 2, Denise Hill 2, Britteny Ramsey 8, Shakira Showell 11, Malika Staples 11.

C: Tracy Cook 2, Allison Graham 6, Ellen Hill 6, Taylor Kenan 5, Sarah Priem 8, Emma Robl 5, Regan Shine 2.

Downingtown West 11 8 7 10 - 36

Notre Dame 14 12 14 7 - 47

DW: Katie Bay 2, Jessica Beswick 11, Rae Bradlee 8, Kelly Coker 1, Amanda Donia 2, Jess Renaud 4, Isabel Scott 8.

ND: Bridget Borgese 6, Erin Clawson 3, Fiona Flanagan 5, Devon Kane 17, Meghan McCullough 5, Colleen Olinger 11.

Emmaus 8 2 8 11 - 29

Cardinal Dougherty 16 9 7 16 - 48

E: Basile 1, Benton 2, Brown 9, Corbin 1, Gilley 8, Haines 4, Hoover 1, Wiseley 3.

CD: Michelle Boggs 9, Brenna Coll 2, Jackie Crowley 6, Maggie Howley 5, Tanisha McIntyre 6, Elana Roancloud 3, Towanda Sutton 17.

Surf N Slam Tournament

Mercer Island (Wash.) 12 10 8 20 4 - 54

Arch. Prendergast 13 11 10 16 3 - 53

MI: Anderstand 13, Dapron 8, Gollstad 13, Hayter 8, Shin 12.

AP: Kathleen Durkin 20, Kathryne Kirk 8, Erin McBride 2, Jessica Rotella 17, Rebecca Sharkey 2, MaryKathleen Sullivan 4.

Justine Siena 8 9 20 11 - 48

Upper Darby 15 5 14 18 - 52

JS: Brokewell 12, Lee 16, Travis 17, Vera 2, Wright 1.

UD: Diamond Beckford 21, Dior Brown 8, Shaleta Heyward 4, Javada Hill 12, Joune Reed 7.

Tulpehocken Tournament

Morrisville 1 6 10 13 - 30

Tulpehocken 11 14 8 18 - 51

M: Tanya Argueta 5, Jah'Mirra Chambers 2, Michelle Evans 2, Cassandra Gainey 10, Kievanna Lacey 5, Shey Porras 2, Staci Ramagli 4.

T: Marissa Berry 2, Jenna Daub 6, Lydia Kahl 22, Kelli Noecker 8, Ashley Rank 4, Olivia Weber 9.

Unionville Tournament

Haverford High 5 13 14 20 - 52

Delco Christian 14 7 13 8 - 42

HH: Marcella Carrozza 6, Jackie Gantz 4, Dana Janney 7, Marisa Kalodner 12, Kelly Kiefer 6, Pennoni 4, Jill Root 9, Jackie Sprows 4.

DC: Emily Evans 9, Emily Homan 12, Whitney McCloud 7, Lex Weaver 14.

Octorara 7 13 9 8 - 37

Unionville 9 11 11 16 - 47

O: Chi Boggs 12, Erin Donnelly 15, Nicole Flaherty 2, Kacie Hershey 6, Rachel Miller 1, Myeshia Nelson 1.

U: Kelly Anderson 10, Lizzy Carney 6, Marianna Gallo 2, Moira McEvoy 15, Susie Pancoast 5, Tiera Steckel 7, Kim Williamson 2.

Wissahickon Tournament

Souderton 21 17 9 7 - 54

Lansdale Catholic 7 13 7 10 - 37

S: Jessica Bard 6, Averie Brittin 2, Sarita Kundrod 5, Liz Mower 6, Emily Price 7, Brittany Sandone 16, Monica Schmidt 6, Cait Shinners 2, Sabrina Walley 4.

LC: Kate Greenhalgh 3, Jackie McCarron 3, Angie Palmerio 11, Colleen Rafferty 11, Shea Wassel 9.

Gwynedd-Mercy 2 7 9 8 - 26

Wissahickon 8 3 3 10 - 24

G: Caroline Applin 3, Kat Daniels 10, Elizabeth Marbach 5, Danielle Mastroeni 2, Shannon O'Brien 6.

W: Anne Bracaglia 6, Colleen Hinde 6, Rachel Schaible 4, Katie Vila 8.

Nonleague

West Chester East 12 12 11 10 - 45

Kennett 10 18 16 10 - 54

WCE: Christina Batog 2, Meyriem Benslimane 2, Aerie DeJesus 21, Kerrianne Jones 6, Amy Marron 2, Kelly Rule 12.

K: Jamie Cummings 13, Taylor Devoe 7, Devon Kennard 2, Alexa Picitelli 4, Maria Rivera 17, Rebecca Welcher 11.

Penncrest 14 5 11 12 - 42

Pottstown 12 4 17 19 - 52

P: Charlotte Beebe 14, Grace Ciminera 2, Taylor Copus 4, Colleen Doherty 2, Caroline Moore 6, Paige Ohrenich 3, Janay Smith 8, Waldron 3.

P: Alyssa Allen 8, Collins 2, Chandelier McCalvin 2, Taneisha Price 15, Brittany Sanford 12, Shante Savage 13.