Yesterday's Results

Boys' Basketball

ATHLETES HELPING ATHLETES TOURNAMENT

Central Bucks South 57, Council Rock North 45

AUGUSTINIAN SHOOTOUT

Malvern Prep 61, St. Rita's (Ill.) 56 (OT)

BEACH BALL CLASSIC

St. Patrick's (N.J.) 52, Pennsbury 31

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Archbishop Carroll 46, Camden Catholic 41

BOYERTOWN BEAR CLASSIC

Southern Lehigh 55, Pennridge 42

CHRIS SMITH MEMORIAL TOURNAMENT

Eng. & Science 60, Upper Dublin 57 (2 OT)

Council Rock South 57, North Penn 55

COATESVILLE TOURNAMENT

Upper Merion 67, Perkiomen Valley 58 (OT)

Coatesville 80, Central Bucks East 74 (OT)

CRESTWOOD TOURNAMENT

Crestwood 60, Hope Charter 48

DOWNINGTOWN WEST TOURNAMENT

Strath Haven 63, Kennett 49

Bartram 55, Downingtown West 45

EASTERN STATES INVITATIONAL

Bridgewater-Raritan 58, Penn Charter 55

Trenton Catholic 51, Solebury School 38

EMMAUS TOURNAMENT

Germantown Friends 53, Franklin L. Center 46

Quakertown 50, Emmaus 42

GARNET VALLEY TOURNAMENT

Chichester 55, Garnet Valley 46

Episcopal Academy 61, Collingswood 51

GREAT VALLEY TOURNAMENT

Upper Moreland 48, Church Farm 40

Great Valley 54, Avon Grove 48

INTERBORO KIWANIS TOURNAMENT

World Communications 70, Esperanza 58

St. Pius X 51, Interboro 42

JUENGER TOURNAMENT

Oxford 48, Haverford High 47

Haverford School 45, Academy Park 35

MARPLE NEWTOWN TOURNAMENT

Octorara 50, Bishop Shanahan 47

Phoenixville 73, Marple Newtown 70

NEW MEDIA CHARTER SHOOTOUT

Franklin Towne Charter 40, Walter Palmer 27

New Media Charter 60, Mastery Charter North 27

NORRISTOWN TRIANGLE CLUB TOURNAMENT

Lower Merion 69, Souderton 67

Norristown 64, Germantown Academy 54

OVER THE RIVER TOURNAMENT

New Hope-Solebury 62, Plumstead Christian 44

South Hunterdon 63, Calvary Baptist 52

PENNCREST TOURNAMENT

Sun Valley 60, Boys Latin 58

Penncrest 58, W.C. Henderson 44

PUBLIC LEAGUE TOURNAMENT

Martin Luther King 75, Dobbins 52

Northeast 54, Vaux 49

Germantown 57, William Penn 55

Del-Val Charter 52, Kensington 46

Olney 65, Sayre 57

Fels 71, Lincoln 63

READING CENTRAL CATHOLIC TOURNAMENT

Mariana Bracetti 62, Morrisville 59

READINGTOURNAMENT

Upper Darby 61, Central 44

STAN NOVAK TOURNAMENT

Friends Select 62, Renaissance Academy 39

Devon Prep 46, Springfield (M) 39

STATE COLLEGE TOURNAMENT

George Jr. Republic 56, William Tennent 53

SURF N SLAM TOURNAMENT

Conestoga 53, Wood Creek 44

VIRGINIA WHITAKER TOURNAMENT

Harriton 54, Sterling 48

WALT KATUZNY TOURNAMENT

Christopher Dock 39, Upper Perkiomen 34 (OT)

Radnor 64, Shipley 58

WILLIAMSPORT TOURNAMENT

Penn Wood 72, Williamsport 57

WILMINGTON FRIENDS QUAKER CLASSIC

William Penn (Del.) 73, Frankford 69

WISSAHICKON TOURNAMENT

Truman 53, Lansdale Catholic 49

Wissahickon 64, LaSalle 51

CATHOLIC LEAGUE RED

Roman Catholic 58, North Catholic 55

Girls' Basketball

ALLENTOWN ALLEN TOURNAMENT

Northampton 57, University City 46

Allentown Allen 67, University City 44

Springfield (D) 40, Allentown Allen 28

BAYARD RUSTIN TOURNAMENT

Bishop Shanahan 37, Phoenixville 30

W.C. Bayard Rustin 45, Sun Valley 35

BERWICK TOURNAMENT

Berwick 48, St. Pius X 46

BLUE STAR ELITE TOURNAMENT

Shipley 61, Bowie (Md.) 35

St. Basil 51, Upper Dublin 37

BOARDWALK BIG AL BRACKET

Lower Moreland 52, Millville 18

BOARDWALK KAITLIN ANZELONE BRACKET

Bridgeton 55, Hatboro-Horsham 42

BOARDWALK SOUTHERN CAPE BRACKET

L. Cape May 47, Germantown Friends 43 (OT)

Council Rock South 49, Egg Harbor Township 31

BOYERTOWN BEAR CLASSIC

Boyertown 47, Pennridge 46 (OT)

Great Valley 37, Villa Joseph Marie 28

CATHOLIC WAR VETERANS TOURNAMENT

Plymouth Whitemarsh 50, Kennedy-Kenrick 30

Mount St. Joseph 45, Engineering & Science 14

EASTERN STATES INVITATIONAL

Peddie School 54, Penn Charter 30

EASTERN YORK TOURNAMENT

Neumann-Goretti 50, Red Land 29

GARNET VALLEY TOURNAMENT

Episcopal Academy 42, Chichester 28

W.C. Henderson 57, Garnet Valley 30

MARPLE NEWTOWN TOURNAMENT

Marple Newtown 45, Girard College 40

Radnor 69, Academy Park 42

NEW MEDIA CHARTER SHOOTOUT

New Media Charter 44, Science Leadership 14

Franklin Towne Charter 51, Mastery Charter 40

OWINGS MILLS HOLIDAY TOURNAMENT

Abington 55, Eastern Tech (Md.) 33

PUBLIC LEAGUE TOURNAMENT

Franklin Learning Center 58, Swenson 41

Northeast 50, Germantown 16

Dobbins 50, Martin Luther King 36

Simon Gratz 46, Rhodes 36

PUNXSUTAWNEY TOURNAMENT

Hazleton 49, William Tennent 25

QUAKERTOWN TOURNAMENT

Coatesville 61, Palisades 24

Quakertown 64, Upper Perkiomen 41

RED LION TOURNAMENT

Central Bucks South 47, Ridley 36

SOUTHERN LEHIGH TOURNAMENT

Perkiomen Valley 54, Southern Lehigh 49

SPRINGSIDE TOURNAMENT

Imhotep Charter 56, Friends Select 22

Springside 51, Hallahan 32

STAN NOVAK TOURNAMENT

Bristol 47, Renaissance Academy 41

Springfield (M) 69, Calvary Baptist 26

STATE COLLEGE TOURNAMENT

State College 59, Strath Haven 29

SURF N SLAM TOURNAMENT

Justine Siena 48, Archbishop Prendergast 41

Upper Darby 64, Mercer Island (Wash.) 57

WISSAHICKON TOURNAMENT

Wissahickon 43, Lansdale Catholic 34

Souderton 57, Gwynedd-Mercy 37

NONLEAGUE

Pennsbury 50, North Penn 45

Cheltenham 71, Bensalem 33

Merion Mercy 40, Kennett 26

Pottsgrove 52, William Penn (York) 33

Boys' Basketball Boxes

Athletes Helping Athletes Tournament

Central Bucks South 15 17 5 20 - 57

Council Rock North 7 8 11 19 - 45

CBS: Will Barrett 10, Ryan Clark 9, Mike Doty 3, Ian Gordon 18, Nick Joerger 4, Greg Johnston 3, Matt Kavalek 2, Mike Pincus 8.

CRN: Ty Bostain 3, Dan Costello 16, Dorfman 2, Filer 5, Goodman 5, Morgan 2, Andrew Stress 12.

Augustinian Shootout

St. Rita's (Ill.) 11 8 13 18 6 - 56

Malvern Prep 11 9 20 10 11 - 61

SR: Barlow 27, Johnson 8, Pettit 2, Portwood 19.

MP: James Carney 5, Lamon Church 20, Brendan Kilpatrick 13, Brendan McNulty 9, John Rawlings 2, DeQuann Walker 12.

Boardwalk Classic Showcase

Camden Catholic 13 6 12 10 - 41

Archbishop Carroll 8 4 15 19 - 46

CC: Bronson 6, Sherard Cadogan 11, Crawford 3, Anthony D'Orazio 16, Kashmere 2, Lovett 3.

AC: Kasheef Festus 19, Juan'ya Green 13, DJ Irving 8, Ben Mingledough 2, Andre Wilburn 4.

Boyertown Bear Classic

Southern Lehigh 14 9 11 21 - 55

Pennridge 12 9 8 13 - 42

SL: Boyer 4, Corney 3, Grewall 17, Hoffman 3, Reppert 4, Schmidt 21, Smillie 2, Sroka 1.

P: Ryan Connellan 11, Rocky Ferrier 1, Guldin 6, Lewis 2, Pete Roberts 12, States 6, White 4.

Chris Smith Memorial Tournament

Upper Dublin 10 19 4 7 10 7 - 57

Eng. & Science 13 12 11 4 10 10 - 60

UD: Anquil Bailey 6, Jamil Brown 32, Andrew Derr 5, James Newman 10, Khalil Owens 4.

E&S: Marcus Brown 17, Carson 8, Eggleton 7, Haley 2, Howard 2, Mason 3, Will Preyer 21.

Council Rock South 9 12 23 13 - 57

North Penn 17 15 14 9 - 55

CRS: Tom Boyd 21, Rus Chichkin 4, Jim Merron 6, Cody Nowlin 13, John Thomas 13.

NP: Albaugh 5, Derek Brooks 18, Jones 4, Markle 3, Matt Possanza 13, Resnick 6, Ian Simmons 6.

Coatesville Tournament

Upper Merion 8 19 15 14 11 - 67

Perkiomen Valley 12 12 11 21 2 - 58

UM: Breohn Anderson 2, Pat Belford 4, Dexter Bridge 12, Jared Brown 4, Tim Gallagher 19, Paul Kubler 2, Ryan McGee 3, Fran Rafferty 21.

PV: Sean Conners 4, Ryan Davis 15, Andrew Kenney 10, Ross McGinley 17, Ian Rykaczewski 4, Tyler Schindler 2, Chris Stewart 6.

Central Bucks East 7 22 16 20 9 - 74

Coatesville 12 17 16 20 15 - 80

CBE: Michael Barone 3, Brandon Boekel 13, Craiger Eshleman 15, Chris Harmon 22, Tim McLaughlin 15, Scott Schneider 1, Skylar Scrivano 2, Baxter Whittington 3.

C: Pat Brewer 15, Stephenell Gray 15, Ray Johnson 11, Blair Martinez 9, Reed 5, Jahmahl Slater 14, Thompson 1, Langston Womack 10.

Downingtown West Tournament

Bartram 12 13 15 15 - 55

Downingtown West 13 10 9 13 - 45

B: Solomon Davis 17, Tyrone Garland 21, Quasim Jones 5, Al Hajj Shabazz 5, Danny Walker 7.

DW: Jay Carson 2, Idris Coleman 7, Ian Jones 9, Kendra 4, Ryan Kendra 6, Milito 7, Bryan Milito 10.

Kennett 17 10 9 13 - 49

Strath Haven 15 15 14 19 - 63

K: Luke Alicknavitch 6, DeBerardinis 3, Kelly 8, Knight 12, Nash 7, Sheets 3, Samuel Tavoni 10.

SH: Joe D'Aurizio 2, Chazz Fisher 2, Avatar Jones 5, Dan Morris 8, Calvin Newell 38, Jack Roberts 8.

Eastern States Invitational

Bridgewater-Raritan 20 9 10 19 - 58

Penn Charter 12 9 16 18 - 55

B: Trevor Beasty 14, Bock 8, Andrew Marbach 11, Schwartz 8, Sal Vitello 12, Weeks-Young 5.

PC: Michael X. Brown 15, Laudadio 5, Dylan Moody 10, Noonan 10, Don Rauchut 11, Ryan 4.

Solebury School 14 4 6 14 - 38

Trenton Catholic 17 9 9 16 - 51

SS: Driver 4, Lewis 2, Martin 4, Matlock 8, Terrane Polnitz 12, Brett Stewart 2, Jourdan Stickler 6.

TC: Basnight 14, Coleman 1, Lewis El 6, Lewis 2, Massanet 18, Smith 2, Taylor 6, Whitmore 2.

Emmaus Tournament

Germantown Friends 6 16 12 19 - 53

Franklin Learning Center 13 16 8 9 - 46

GF: Wes Bill 22, Spencer Jones 4, Mercuris 5, Anton Popov 13, Reed 3, Stewart 5, Symonette 1.

FLC: Drake 2, Fulmore 5, Griffin 1, Johnson 5, Jones 14, Purnell-Childs 1, Karl Riley 12, Yard 6.

Quakertown 13 10 8 19 - 50

Emmaus 12 9 5 16 - 42

Q: Kenny Gula 9, Jake Kandel 5, Dalton Nice 16, Brett Roseboro 9, Steve Shells 6, Thomas 5.

E: Campbell 5, Garman 2, Johnson 5, Keeler 2, Palencar 5, Tsirigotis 4, Wiseley 19.

Garnet Valley Tournament

Collingswood 13 13 15 10 - 51

Episcopal Academy 15 13 12 21 - 61

C: Anthony 2, Bond 2, Bowman 10, Carsillo 3, Mann-Barnes 21, Myers 1, Walker 9, Welsh 3.

EA: Isaiah Baker 9, DC Gaitley 3, Cory Goodman 13, Omari Grier 24, Brian Metzler 2, Paul Ramagano 5, Rich Rosati 5.

Chichester 12 15 12 16 - 55

Garnet Valley 11 7 15 13 - 46

C: Malik Carter 17, Michael Chambers-Coles 8, Dan Clapp 13, Fred Murray 5, Brian Parker 12.

GV: Andrew Cordrey 2, Tre Davis 20, Sean Gilooly 8, Matt Mishler 7, Joe Ranieri 8, Ryan Woods 1.

Great Valley Tournament

Avon Grove 7 8 9 24 - 48

Great Valley 12 5 16 21 - 54

AG: Adam Ahern 15, Jordan Harris 14, Jordan Jones 3, Joe Malcrone 2, Kevin Pankonien 8, Sallee 4, Warren Williams 2.

GV: Hobson 11, McFarlin 10, Sean McGough 11, McGough 2, Dan Shackelton 19, Zandi 1.

Upper Moreland 11 8 13 16 - 48

Church Farm 7 5 12 16 - 40

UM: Beyerle 6, Burnick 5, Dennis 5, Giordano 2, Carlos Lewis 15, Miller 6, Morris 7, Pflaumer 2.

CF: Niamo Cofie 8, Abdul Cooper 2, Long 19, Mayo 2, Phil Ogunteye 3, Chris Sahyr 6.

Interboro Kiwanis Tournament

Esperanza 11 20 15 12 - 58

World Communications 19 16 11 24 - 70

E: Parris Baldwin 2, Da'Quan Ballenger 2, Andy Bousono 23, David Martinez 11, Elias Martinez 9, Zakee Moody 4, Samuel Rodriguez 5, Santana 2.

WC: Jack Collier 6, Todd German 7, Evan Herbert 24, Markeith Mont 23, Marquese Perkins 1, Shon Phillips 4, Damon Reid 2, Ichywond Savage 3.

St. Pius X 15 10 9 17 - 51

Interboro 10 21 5 6 - 42

SPX: Mike Dinnella 7, Ed McKeon 11, Andrew Meszaros 7, Paul Mills 4, Dylan Pasik 2, Ross Reber 6, Spencer Stratton 14.

I: Charles Bolger 13, Vince Carnevale 2, Sean Carr 6, Irwin 5, MacCrone 4, Brian Seitz 12.

Juenger Tournament

Oxford 3 18 15 12 - 48

Haverford High 5 16 15 11 - 47

O: Kenny Belmudez 6, Garry Franklin 4, Daquan Gray 9, Aron Ickes 2, Mohammad Mahmud 5, Brendan Munday 7, Tyler Reeves 15.

HH: Pierre Charles 12, Matt Effinger 2, Eric Falasco 4, Liam McGrath 2, Shane McNichol 2, Ryan Oakes 14, Greg Rotzell 2, Scott Zlotnick 9.

Haverford School 9 12 17 7 - 45

Academy Park 13 6 5 11 - 35

HS: Andrew Acker 4, Rashaan Hollman 2, AJ Jones 14, Kania 1, Sam Kurtzman 22, Purcell 2.

AP: Devon Cain 15, Carl Coleman 2, Brandon Jackson 4, Jordan McClendon 14.

Marple Newtown Tournament

Octorara 15 6 7 22 - 50

Bishop Shanahan 12 13 14 8 - 47

O: Deandre Clark 6, Pat Evans 6, Larry Gill 2, Johnson 2, Conor Kasabo 4, Nate Ramsden 8, Ian Rineer 2, Moses Togbah 20.

BS: Jeff Bonhage 17, C. Cordivari 10, Tim Hensley 7, Ryan Lanzalotto 5, Tim Mulqueen 2, Yearsley 6.

Phoenixville 9 14 24 26 - 73

Marple Newtown 16 19 9 26 - 70

P: Yusuf Brown 11, Harrison Deyo 17, Corey Gordon 12, Harper 14, Matson 5, Peters 14.

MN: Kevin Johnson 2, Kurt Johnson 10, James Martin 5, Richard Nasuti 4, Steven Nucci 4, Justin Power 4, Soutiri Sapnas 41.

New Media Charter Shootout

Mastery Charter North 4 6 8 9 - 27

New Media Charter 12 23 16 9 - 60

MCN: Mark Dawson 2, Hassan Jones 2, Khalik Long 6, Kyron Oberlton 5, Rahfik Slaughter 4, Kevin Tolbert 3, Wingate 2, David Wright 3.

NMC: Melvin Brown 8, Greg Bush 2, Isiah Clark 18, Harold Gordon 9, Bryton Hawthorne 7, Aaron Henderson 2, Kirby 3, Matthews 4, Tennessee 7.

Walter Palmer Academy 2 11 0 14 - 27

Franklin Towne Charter 11 9 11 9 - 40

WPA: Syhmere Armstrong 3, Demetrius Crawford 13, Shahide Holmes 3, B.J. Jones 8.

FTC: Ray Boyd 4, Bryan Clark 2, Scott Davis 2, Jamal Dawkins 4, Randy Emerson 11, Martin LaHai 3, Pete Lees 8, Matt Lyons 3, Schwarz 3.

Norristown Triangle Club Tournament

Souderton 14 21 20 12 - 67

Lower Merion 15 16 17 21 - 69

S: Kyle Connolly 6, Jimmy Connolly 28, Jake Metz 4, Anthony Moe 10, Nate Moyer 9, A.J. Picard 10.

LM: Oliver Cohen 2, Marquis Hall 2, Mike Joseph 6, Greg Robbins 30, Alan Seltzer 27, Williamson 2.

Over The River Tournament

South Hunterdon 15 8 22 18 - 63

Calvary Baptist 12 10 16 14 - 52

SH: Battel 17, Evanko 10, Fronzini 7, Jesse 8, Rov 18, Snell 3.

CB: Austin Guenst 12, Justin Nichols 16, Joey Plank 5, Nick Will 17, Justin Zamroz 2.

Plumstead Christian 8 18 7 11 - 44

New Hope-Solebury 18 12 20 12 - 62

PC: Cory Brautigam 2, Yi Liu 17, Brian Loesser 9, Steve Rosenthal 6, Jeremy Whalen 7, Wisler 3.

NH: Weston Bloomer 10, Chris Corse 10, Pete Elliot 2, Taylor Fellerman 2, Chris Fursco 9, Dan Kelly 14, Mike Kelly 14, Will Reilly 1.

Penncrest Tournament

Sun Valley 15 10 13 22 - 60

Boys Latin 8 16 10 24 - 58

SV: Tom Brennan 26, Nick Carboni 2, Jared Carney 5, Chris Nelson 21, Dan Vuocolo 6.

BL: Therence Brown 3, Isaiah Gans 13, Wafeeq Jamal 8, Kwalil Coleman Jones 6, Zachariyah Ruffin 9, Javon Warren 3, Maurice Watson 16.

W.C. Henderson 10 11 8 15 - 44

Penncrest 10 13 16 19 - 58

WH: Desmond Alston 3, Austin Constable 7, Scott Fenton 15, Raheem Harvey 10, Ty Hovington 4, Sean McCormack 2, Stephenson 1, Trupovich 2.

P: Matt Atkinson 6, Rick Bailey 10, Rodney Duncan 17, Marvin Holman-Little 17, Andrew Radomicki 1, Chris Sell 2, Chris Voutsakis 5.

Public League Tournament

Vaux 7 12 9 21 - 49

Northeast 10 8 16 20 - 54

V: James Butler 2, Jahson Carrington 7, Marcus Ferrell 23, Josh Mitchell 5, Taylor 4, Williams 8.

N: Lionel Berdecia 5, Damion Campbell 7, Devin Colston 25, Nicholson 6, Pinckney 9, Taylor 2.

William Penn 12 12 15 16 - 55

Germantown 11 15 11 20 - 57

WP: Mark Blount 11, Gillis Bolden 9, Michael Gray 14, Lawrence Inman 7, Emmanuel Pittman 14.

G: Ramadan Abdullah 16, Edward Callender 7, Green 8, Heard 5, Johnson 4, Steven Randall 17.

Martin Luther King 16 22 21 16 - 75

Dobbins 9 12 13 18 - 52

MLK: Devon Gray 14, Kevin James 9, Tareek Massey 4, Thomas Moore 23, Willie Precia-Ketter 3, Sean Rogers 15, Mike Wilson 7.

D: Rashan Combs 7, Khalil Curtis 2, Jamarr Hall 2, Fred Jones 4, Ermon McMillan 2, Philip Pringle 13, Jerrell Wright 22.

Del-Val Charter 12 12 17 11 - 52

Kensington 8 13 8 17 - 46

DC: Rysheen Dorn 10, Gaddy 2, Kevin Mack 9, Meadows 8, Mitchell 2, Shelden 6, Dain Suber 15.

K: Henry Bond 14, Nigel Caldwell 6, Devon Finney 2, Kyle Richardson 14, Wardrope 2, Theo West 8.

Sayre 12 14 10 21 - 57

Olney 11 11 19 24 - 65

S: Donell Bradley 3, Ramair Garner 23, Donte Goodman 17, Marquis Henson 2, Deione Lathem 5, Shawn Washington 7.

O: Terrance Bennett 16, Khailief Coates 3, Danny Hinton 4, Ray Jaggon 10, Jesse Morgan 19, Kadeem Patterson 13.

Lincoln 16 18 12 17 - 63

Fels 14 15 23 19 - 71

L: Anthony Britt 4, Maurice Robinson 11, Ricky Savage 4, Ben Speller 2, Reshon Thomas 4, Teshon Wilson 12, Jamar Winn 26.

F: Chris Bethea 2, Greg Davis 3, Shannon Givens 9, Malik Jackson 20, Donovan McIntosh 6, Devon Perrin 12, Rios 7, Vincent Robert 8, Staton 4.

Reading Central Catholic Tournament

Mariana Bracetti 21 16 12 13 - 62

Morrisville 9 8 19 23 - 59

MB: John Leftwich 7, Llanes 2, Darrell Ockimey 12, Root 2, Rasheed Spencer 23, Curt Thomas 16.

M: Baker 17, Kevon Baxter 7, Campbell 1, Marcel Carr 14, Mike Jones 13, Ramble 3, Walbridge 4.

ReadingTournament

Central 9 14 10 11 - 44

Upper Darby 13 15 15 18 - 61

C: Malcolm Albright 8, Jordan Bailey 4, Devonne Boler 2, Ian Lewis 5, Sam Montgomery 7, Mark Sanders 2, Brandon Smith 9, Waheed 2, Welles 5.

UD: Tre Davis 8, Micah Peeler 5, Chase Peterson 16, Montrail Talford 15, George Vlahos 12, West 5.

Stan Novak Tournament

Devon Prep 9 9 19 9 - 46

Springfield (M) 10 6 8 15 - 39

DP: Duncan Becker 6, James Gamrat 1, Jeff Hughes 16, Neil Moerman 8, Matthew Purcell 3, Matthew Radomile 6, Kevin Raftery 3, Santos 3.

S: Acierno 4, Brian Brown 6, Chris Crudele 11, Greene 5, Malcolm Hill 11, Ross 2.

Renaissance Academy 6 14 6 13 - 39

Friends Select 23 19 5 15 - 62

RA: Davis 12, Hill 14, Simions 2, T. Solomon 7, T. Solomon 4.

FS: Alex Hughes 1, Zack Kowalski 8, Brett Nagle 6, Craig Presant 10, Brad Presant 5, Ben Roach 8, Santore 2, Schank 1, Corey Smith 15, Winthrop 6.

State College Tournament

George Jr. Republic 16 10 11 19 - 56

William Tennent 10 11 15 17 - 53

GJR: Bernard Bryant 1, Deon Hanton 22, Mike Lemon 19, Darius Napier 8, Mark Samuel 2, Robin Tomoney 3, Tyler Willis 1.

WT: Eugene Bell 13, Danny Eckhardt 9, Hartman 5, Kofat 2, Jeff Pio 11, Smith 5, Weinriech 8.

Surf N Slam Tournament

Wood Creek 12 11 6 15 - 44

Conestoga 12 17 11 13 - 53

WC: Alongi 5, Kurtz 12, Milani 8, Milat 9, Rostratter 1, Staphopoluos 2, Toor 5, Tyus 2.

C: Jake Cohen 23, Mike D'Angelo 6, Doug Jakelia 14, Matt O'Hara 6, Robert Scott 4.

Virginia Whitaker Tournament

Sterling 15 16 7 10 - 48

Harriton 8 16 16 14 - 54

S: Jack Lomas 11, Markeith Palmer 2, Smith 5, Will Stallworth 10, Walsh 6, Chris Ward 14.

H: Mike Ayella-Silver 7, Sal D'Angelo 5, Matt Fusaro 19, Ryan Kelly 4, Nanoe 12, Servetnick 2, Siegel 5.

Walt Katuzny Tournament

Shipley 10 10 19 19 - 58

Radnor 19 17 14 14 - 64

S: Stephen Gentry 5, Ky Howard 15, Armand Leaks 13, John McCann 17, Bakari White 8.

R: Derrick Adger 2, Beau Brady 2, Jonathan Coleman 16, Corey Dunson 8, Kyle Hammonds 28, Martin Howard 4, Andrew Perrot 4.

Williamsport Tournament

Penn Wood 15 15 15 27 - 72

Williamsport 14 15 13 15 - 57

PW: Will Brown 6, Aaron Brown 13, Duane Johnson 14, Tyree Johnson 20, Oakman 2, Pelzer 4, Chris White 2, Thomas White 11.

W: Cuffey 2, Haines 5, James 12, Jordan 9, Lynch 8, Ruane 8, Twine 13.

Wilmington Friends Quaker Classic

William Penn (Del.) 16 22 20 15 - 73

Frankford 18 16 10 25 - 69

WP: Josh Brannan 3, Thomas Davis 7, Devon Dorsey 5, Oliver 9, Phillips 6, Vernon Robinson 19, Omar Skinner 14, Williams 6, Wingo 4.

F: Karon Blackmen 3, Dehaven Brown 15, Jerline Harris 2, Harold Hicks 12, Darryl Poole 3, Steffon Poole 22, Carl Wallace 7, Keith Washington 5.

Wissahickon Tournament

Truman 15 15 12 11 - 53

Lansdale Catholic 7 12 19 11 - 49

T: Phil Griffin 9, Ethan Hughes 8, Quincy Palmer 9, Ramiesh Roberts 9, Mike Schmidt 8, Eddie Valentine 5, Josh Williams 5.

LC: Liam Coyne 11, Pat O'Hara 6, Christian Reed 1, Brendan Stanton 31.

La Salle 2 19 10 20 - 51

Wissahickon 16 17 16 15 - 64

L: Tom Cooney 7, Tucker Durkin 5, Troy Hockaday 3, Eddie Joyner-Mitchell 22, Todd Stokley 3, Malik West 9, Brennan Woods 2.

W: Giovanni Atkins 15, Bobby Beckett 2, Michael Bundy 10, Kevin Hammond 2, Alec McClure 18, Jordan Reed 10, Tom Sweeney 7.

Catholic League Red

Roman Catholic 14 12 16 16 - 58

North Catholic 13 14 7 21 - 55

RC: Rakeem Brookins 20, Andre Horne 11, Anthony Mayo 4, Koron Reed 4, Kevin Regan 5, Maalik Wayns 14.

NC: Rakeem Christmas 15, Xavier Harris 1, Jaleel Mack 14, Bob Makor 5, Jack O'Neill 7, Woody Redding 2, Josh Stevens 2, Mike Terry 9.

Girls' Basketball Boxes

Allentown Allen Tournament

Springfield (D) 13 10 14 3 - 40

Allentown Allen 5 4 13 6 - 28

S: Danielle Gronlie 10, Jen Houtmann 6, McKenzie 5, McKnight 7, Kristen Quinn 12.

AA: Holloway 7, Jackson 2, Koren 8, Pleasant 5, Smith 4, Troxell 2.

Northampton 10 14 18 15 - 57

University City 17 12 6 11 - 46

N: Kace Banenberger 11, Alyssa Benenberger 11, Paige Botos 1, Megan Bowen 26, Schwartz 8.

UC: Shakerah Frye 18, Desiree Lawrence 8, Antoinette Robinson 6, Quinnie Washington 14.

University City 4 14 17 9 - 44

Allentown Allen 15 17 18 17 - 67

UC: Shakerah Frye 14, Lynnette Jones 4, Desiree Lawrence 7, Antoinette Robinson 4, Quinnie Washington 13, Leia White-Parham 2.

AA: Brockington 2, Diaz 6, Hess 2, Holloway 8, Jackson 8, Koren 9, Pleasant 4, Powell 1, Smith 19, Styles 6, Troxell 2.

Bayard Rustin Tournament

W.C. Bayard Rustin 11 15 8 11 - 45

Sun Valley 8 11 7 9 - 35

WBR: Latasha Bazemore 4, Lauren Biczelewski 13, Rianna Doane 6, Tori Dugan 2, Emily Hubley 5, Mariah Powell 10, Sam Zang 5.

SV: Jenna Crowley 1, Kelly Custer 10, Ashley Montecchio 10, Savage 7, Schnarrs 1, Wilson 6.

Phoenixville 8 10 8 4 - 30

Bishop Shanahan 6 16 13 2 - 37

P: Katherine Casaday 11, Chandler DiFebbo 5, Catie Hamilton 2, Arial Keys 6, Alexis Lear 2, Johanna Martens 3, Gabrielle Stokes 1.

BS: Jackie Burg 5, Grace Capuzzi 8, Liz Dukes 6, Connie Franklin 9, George 4, Harlin 2, Homyak 3.

Berwick Tournament

St. Pius X 15 17 4 10 - 46

Berwick 4 8 16 20 - 48

SPX: Chrissy Esbensen 16, Melissa Mansur 2, Jordan Pasik 16, Pufnock 2, Kelly Sorber 10.

B: Dipippa 4, Farmer 2, Hallowich 15, McClarin 1, Michaels 18, Nastelli 6, Shields 2.

Blue Star Elite Tournament

Upper Dublin 10 4 10 13 - 37

St. Basil 9 19 14 9 - 51

UD: Taylor Bryant 7, Becca Courter 7, Danielle Derr 10, Fuery 5, Hallowell 4, Harchut 2, Waters 2.

SB: Carolyn Edwards 11, Megan Gallagher 5, Jill Lynch 4, Olivia Mangan 6, Erin Miller 5, Siobhan O'Donnell 8, Erin Senningham 6, Thompson 6.

Bowie (Md.) 9 7 11 8 - 35

Shipley 7 16 24 14 - 61

S: Natalie Burman 2, Alex Davis 5, Alisha Fairfax 10, Maureen Gentry 7, Golub 4, Hartshorne 4, Alex Lennon 17, Brianna Ross 10, Shechtman 2.

Boardwalk Big Al Bracket

Millville 4 4 4 6 - 18

Lower Moreland 12 13 15 12 - 52

M: Jocelyn Bluitt 2, Sheree Gregory 1, Alyssa Harris 4, Stephanie Labas 5, Rafine 3, Smith 3.

LM: Lindsay Alexander 16, Nicole Cataline 8, Nicole Dougherty 14, Remy Haggins 2, Kelly McGarry 6, Allie Morganstein 4, Julie Wojo 2.

Boardwalk Kaitlin Anzelone Bracket

Hatboro-Horsham 8 2 11 21 - 42

Bridgeton 12 14 12 17 - 55

H: Carly Bixler 3, Lindsey Day 10, Jenna Gould 2, Alicia Hayes 10, Biz Meschio 9, Becca Purtel 4, Cailin Schmeer 2, Hannah Vogel 2.

B: Kinu Butler 4, Salan Chapman 7, Sha'dasia Farrell 15, Jimmeana Loatman 26, Walker 3.

Boardwalk Southern Cape Bracket

Germantown Friends 8 11 13 9 2 - 43

Lower Cape May 9 14 8 10 6 - 47

GF: Tow 1, Tucker 14, Nina Voith 22, West 6.

LCM: Lindsay Bryan 2, Taylor Connelly 2, Alex Matthews 16, Marissa McCorkel 2, Elisa Miller 12, Janzelle Rodriguez 7, Marisa Staley 6.

Egg Harbor Township 5 14 3 9 - 31

Council Rock South 10 16 19 4 - 49

EHT: Charminta Brown 5, Steph Diaz 2, Gina DiDomenico 6, Kim Phillips 2, Rachael Scheiter 2, Jill Shaner 9, Stephanie Wargo 5.

CRS: Chelsea Allen 8, Lea Britton 12, Steph Gillio 2, Lindsay Kirlin 2, Emily Nowicke 4, Ann Silverthorn 13, Jackie Weber 2, Alex Wheatley 6.

Boyertown Bear Classic

Pennridge 14 6 16 6 4 - 46

Boyertown 9 6 14 13 5 - 47

P: Jordan Dominic 6, Marissa Kunkle 20, Lindsey Lyons 8, Brianne McGrath 2, Shannon Zickler 10.

B: Sarah Bennett 18, Alex Brown 10, Kelly Furman 3, Jess Schlesman 5, Slickers 4, Megan Stewart 7.

Villa Joseph Marie 8 6 5 9 - 28

Great Valley 9 13 6 9 - 37

VJM: Carolyne Heston 14, Meghan Ledwith 6, Melissa Poderis 3, Quattrocchi 3, Van Wert 2.

GV: Amanda Germer 5, Tiffany Govan 2, Colleen O'Malley 17, Kelly Sugalski 1, Dana Walsh 12.

Catholic War Veterans Tournament

Mount St. Joseph 12 14 14 5 - 45

Engineering & Science 0 2 6 6 - 14

MSJ: Tara Barr 4, Shannon Bridges 2, Katie Gallagher 10, Elle Hagedorn 11, Mary Jo Horgan 5, Meg Rothwell 3, Jen Sabia 4, Steph Smith 6.

E&S: Dahne Boyer 2, Justine Davis 6, Dallas Meadows 2, Yolanna Snypse 4.

Plymouth Whitemarsh 9 4 8 29 - 50

Kennedy-Kenrick 9 11 6 4 - 30

PW: Angie Branigan 12, Alyssa Butcher 7, Dori Licwinko 1, Taylor McGarvey 2, Lexi Piazza 3, Meg Piotrowicz 21, Katie Jo Wacker 4.

K: Nicole Cavalcante 4, Delbuono 1, Donovan 5, Kelley 2, McCabe 9, Ryan 4, Sortino 5.

Eastern States Invitational

Peddie School 9 13 22 10 - 54

Penn Charter 1 13 9 7 - 30

PS: Christina Carson 2, Engleman 2, Lexie Gerson 11, Jeannie Goodell 2, Nicole Jackson 7, Lisa Lebak 4, McKnight 6, Haley Peter 17, Smith 3.

PC: Brianna Butler 11, Erin Martin 4, MaryKate O'Brien 3, Aleesha Powell 5, Kendall Stokes 7.

Eastern York Tournament

Red Land 12 7 4 6 - 29

Neumann-Goretti 16 6 13 15 - 50

RL: Jenna Cavrich 7, Carley Handyside 5, Hannay McCandle 2, Tessa Peifer 5, Nikki Zangani 10.

N: Balchaitis 2, Christina Furia 5, Michaila Hatty 6, Meccariello 5, Sciascia 6, Ashley White 26.

Garnet Valley Tournament

Episcopal Academy 8 10 13 11 - 42

Chichester 6 8 7 7 - 28

EA: Sammi Arbitman 3, Alex Chambers 13, Clark 9, Gula 2, Ivory 3, McKay 2, Spagnola 8, Tyron 2.

C: Felicia Berner 2, Van Horn 8, Kellee Pace 5, Danielle Preziuso 6, Tara Turberg 3, VanHorn 4.

W.C. Henderson 10 16 10 21 - 57

Garnet Valley 4 10 9 7 - 30

WH: Katie Armstrong 10, Michelle Cooper 2, Jenna Cullinan 4, Shante Evans 25, Jackie Panichi 7, Danielle Puccino 4, Michelle Worst 5.

GV: Alaina Bradley 4, Chelsea Brown 2, Courtney Fox 3, Colleen Geary 1, Amanda Guy 8, Natalie Lang 2, Susan McHale 4, Leah Snyder 6.

Marple Newtown Tournament

Radnor 19 21 19 10 - 69

Academy Park 16 6 9 11 - 42

R: Kelly Buckley 2, Jesse Cunilio 5, Stacy Dillahey 2, Maria Evans 8, Kelyn Freedman 23, Leah Gallagher 3, Chandler Lally 20, Nussbaum 6.

AP: Amanda Congialdi 17, Christine Mako 4, Ashley O'Donnell 3, Viola Poole 7, Danielle Sterling 7, Mercedes Vaughn 4.

Girard College 6 13 11 10 - 40

Marple Newtown 8 14 8 15 - 45

GC: Christine Blye-Coleman 6, Krystle Cook 8, Kahlea Copper 12, Nelly Diaz 8, Shaquira McCottry 2, Dahlia Moncrieffe 2, Ugo Udogwu 2.

MN: Nicole Arganetto 11, Bobbi Caprice 8, D'Ottaviano 2, McKeown 8, Denise McKeown 16.

New Media Charter Shootout

Mastery Charter 3 8 16 13 - 40

Franklin Towne Charter 15 15 12 9 - 51

MC: Fatimah Dulany 2, Asti Lacey 4, Brandy Reid 5, Shydeena Rogers 10, Bria Sanford 19.

FTC: Meaghan Dickinson 5, Paige Dolan 18, Danielle Morris 11, Sarah Rodgers 11, Faith Stucke 2, Megan Tuffy 4.

Science Leadership 4 0 2 8 - 14

New Media Charter 9 8 10 17 - 44

SL: Maxine Damis 4, Shakeelah Finney 4, Luna Frank-Fisher 4, Ashley Robinson 2.

NMC: India Cross 14, Deanna Cross 2, Melua Ford 1, Danesha Glen 2, Latifah Jones 4, Indya Lucas 18, Dashanna Minor 3.

Owings Mills Holiday Tournament

Eastern Tech (Md.) 8 8 7 10 - 33

Abington 22 16 7 10 - 55

ET: Anderson 11, Bates 5, Diorio 4, Kimbrough 4, Rhodes 2, Simmons 1, Walters 2, Wolford 2, Womack 1, Yeager 1.

A: Ajanae Boone 14, Kelly Gregorio 7, Jen Kelly 15, Liz Layton 8, Peal 5, Strother 3, West 3.

Public League Tournament

Swenson 8 10 15 8 - 41

Franklin Learning Center 6 18 12 22 - 58

S: Nikki Beckel 5, Ashley Donnelly 2, Carine Dorius 4, Bridget Giedemann 6, Mia Waring 24.

FLC: Alicia Dorman 8, Vernique Fields 9, Tina Frisby 23, Natasha Keele 6, Kellie Wilson 12.

Germantown 0 5 2 9 - 16

Northeast 28 12 4 6 - 50

G: Jabbria Bennett-Small 2, Alicia Franklin 3, Ashley Hargraves 2, Nadiera Hodge 7, Leach 2.

N: Anderson 6, Katie Benek 4, Tyherra Brown 3, Janaiah Elum 21, Harkins 10, Lynn 4, Owens 2.

Martin Luther King 7 14 0 15 - 36

Dobbins 12 6 18 14 - 50

MLK: Amber Allen 12, Nadira Cottom 4, Fulton 7, Green 2, Latrace Johnson 10, Morris 1.

D: Anderson 2, Tyniqua Henderson 12, Tamyra Laws 18, Martinez 6, Kimberleigh Tanner 12.

Simon Gratz 9 18 11 8 - 46

Rhodes 10 9 8 9 - 36

SG: Bianca Anderson 2, Sydia Davis 7, McCleary 5, Sherrie Satchels 24, Deborah Wheathers 8.

R: Davenport 7, Jackie Jones 2, Paulnisha Parker 2, Jade Williams 25.

Punxsutawney Tournament

Hazleton 18 11 7 13 - 49

William Tennent 8 6 7 4 - 25

H: Doyle 5, Dudeck 10, Flanagan 10, Ludwick 5, Palko 11, Sereta 8.

WT: Ashley Alden 8, Liz Koval 4, Alison Malatesta 2, Taylor Morgan 4, Sellers 1, Zimmerman 6.

Quakertown Tournament

Palisades 6 6 5 7 - 24

Coatesville 18 12 18 13 - 61

P: Adams 4, Beerer 2, Catino 2, Eichlin 1, Hendricks 10, Holcomb 2, Kulp 1, Moran 2.

C: Deija Brantley 2, Elisa Gaffney 6, Kristie McFadden 7, Bonnie Sandone 10, Morgan Sherriff 5, Nicole Southcott 10, Alyssa Stirling 13, Chanel Turner 4, Donisha Watson 4.

Upper Perkiomen 10 14 7 10 - 41

Quakertown 16 18 11 19 - 64

UP: Adam 3, Elias 2, Roni Janton 4, Amber Long 2, Addie Long 8, Mayza 10, Morgan Ricapito 12.

Q: Daniella Ciccarone 20, Donohue 4, Gavin 9, Kristine Jackiewicz 16, Lauren Starzecky 15.

Red Lion Tournament

Central Bucks South 15 14 6 12 - 47

Ridley 5 4 18 9 - 36

CBS: Laura Duffy 8, Brooke Eife 3, Ally Holbert 4, Brittany Kaewell 4, Calla Miller 5, Nicole Mummert 2, Schaefer 4, Katlelyn Schneider 11, Gab Vass 6.

R: Maria Alexandrowicz 3, Chelsey Benedek 4, Barb Dodds 11, Jen Egee 13, Ozaluk 3, Yori 2.

Southern Lehigh Tournament

Perkiomen Valley 10 23 9 12 - 54

Southern Lehigh 10 8 14 17 - 49

PV: Amarra Boone 4, Jessica Boyle 3, Megan Finn 10, Courtney Formica 31, Hanley 2, Pagel 4.

SL: Arnold 2, Derstine 1, Dimou 2, Doell 11, Molly Grammer 4, Corrine Ozanna 4, Alita Zabreeky 25.

Springside Tournament

Imhotep Charter 19 15 13 9 - 56

Friends Select 5 4 6 7 - 22

IC: Emily Dash 3, Jazmyne Drake 2, Destini Fagan 2, Shakira Goodman 6, Alleshia Hall 10, Dionne Harris 6, Shakira Horton 4, Darlene Morgan 12, Khalisha Royal 7, Lakeisha Thomas 4.

FS: Drew Colman 1, Grace Finkbiner 6, Gabrielle Gibson 6, Sarafina Kietzman-Nicklin 1, Keara McLaughlin 4, Natasha Trice 2, Wylie Wilson 2.

Hallahan 7 4 12 9 - 32

Springside 15 19 10 7 - 51

H: Melissa Danao 2, Kyrstin Franz 5, Pauline Hlobik 2, Kimmy Houck 1, Shannon Mack 4, Myeshia Matos 4, Nya Mercer 11, Danielle Trout 3.

S: Tori Baggio 3, Teghan Boyle 2, Colleen Caldwell 13, Courtney Caputo 1, Tori LaSmith 2, Markey 2, McGinn 1, Katie Rutan 21, Walker 6.

Stan Novak Tournament

Renaissance Academy 7 13 10 11 - 41

Bristol 11 6 19 11 - 47

RA: Dominique Cossari 4, Cachae Pearson 9, Mark'aze Simpkins 28.

B: Taylor Cullen 12, Morgan Cullen 19, Nicole Cullura 7, Brianna Fusco 4, Reilly 3, Wessels 2.

Calvary Baptist 11 7 6 2 - 26

Springfield (M) 21 16 18 14 - 69

CB: Tina Bechtel 8, Jen Casatelli 8, Kelley Fair 3, Kate Farnham 2, Jalene Kicinski 3, Venturini 2.

S: Canavan 7, Annie Crudele 13, Elise DiFilippo 30, Scafidi 4, Smith 9, Tustin 2, Wheatley 4.

State College Tournament

Strath Haven 12 2 10 5 - 29

State College 20 11 10 18 - 59

SH: Logan Clements 12, Sarah deBerardinis 2, Haley Geosits 7, Miller 2, Morris 4, Spencer 2.

SC: Chrissy Cooper 9, Fluck 1, Kelly Gill 2, Meghan Hart 20, Hughes 6, Kerr 2, Kate McDonald 11, Courtney Nenis 6, Natalie Torretti 2.

Surf N Slam Tournament

Justine Siena 15 14 11 8 - 48

Archbishop Prendergast 11 12 9 9 - 41

JS: Eberwein 4, Lazzar 2, Lee 14, Munoz 2, Travis 15, Vera 11.

AP: Cras 4, Kirk 13, McBride 14, Merkle 2, Perdue 2, Jessica Rotella 2, Brooke Stretch 2, Washco 2.

Mercer Island (Wash.) 12 13 9 23 - 57

Upper Darby 17 13 18 16 - 64

MI: Anderstand 15, Benster 2, Dapron 6, Gollstad 13, Shin 14, Taylor 7.

UD: Diamon Beckford 21, Dior Brown 15, Erica Ficklin 2, Javada Hill 10, Potter 5, Joune Reed 11.

Wissahickon Tournament

Lansdale Catholic 12 6 8 8 - 34

Wissahickon 10 13 14 6 - 43

LC: Amanda Curry 2, Colleen King 2, McCarron 6, Palmerio 4, Walsh 3, Shea Wassel 17.

W: Casey Bill 7, Anne Bracaglia 9, Natalie Draham 6, Colleen Hinde 10, Scannapieco 7, Schaible 4.

Gwynedd-Mercy 6 15 2 14 - 37

Souderton 12 19 10 16 - 57

G: Alysa D'Alonzo 2, Kat Daniels 10, Gioley 1, Hopkins 2, Elizabeth Marbach 4, Danielle Mastroeni 7, O'Brien 2, Morgan Sheridan 9.

S: Jessica Bard 2, Averie Brittin 7, Sarita Kundrod 11, Liz Mower 7, Emily Price 9, Brittany Sandone 12, Monica Schmidt 7, Sabrina Walley 2.

Nonleague

North Penn 12 10 9 14 - 45

Pennsbury 15 10 10 15 - 50

NP: Taylour Alston 8, Steph Knauer 6, Shakia Robinson 23, Mary Ward 8.

P: Kelsey Balascsak 13, Kersten Formento 10, Lauren Gerity 3, Kelsey Moulton 4, Molly Phillips 4, Lauren Pisauro 8, Kelly Rebert 8.

William Penn (York) 5 5 9 14 - 33

Pottsgrove 16 9 17 10 - 52

WP: Dowling 3, Grimm 2, Hoffman 6, Koehler 4, Leonard 11, Treeland 7.

P: Coleman 2, Stephanie Coleman 3, Elam 4, Glenn 3, Ludy 16, Miller 2, Neel 2, Schultz 14, Stockman 3, Wallace 3.

Bensalem 5 8 11 9 - 33

Cheltenham 17 15 20 19 - 71

B: Kate Clarkson 5, Jackie Deegler 1, Kristen Gilroy 7, Charmaine Hall 16, Nyeken 2, Ormont 2.

C: Monet Constant 18, Sydni Epps 7, Shayla Felder 14, Tiffany Johnson 4, Danya McCrewell 12, Jenna Peoples 6, Liz Taliaferro 10.

Merion Mercy 6 13 13 8 - 40

Kennett 4 2 11 9 - 26

MM: Andruszko 2, Baxter 14, Margaret Corzel 4, Emily Corzel 14, Klarich 2, Sherry 2, Tordy 2.

K: Jamie Cummings 5, Devoe 2, Kennard 3, Alexa Picitelli 2, Maria Rivera 4, Rebecca Welcher 10.