Yesterday's Results

Boys' Lacrosse

PIAA TOURNAMENT

State Quarterfinals

Conestoga 9, Emmaus 4

Springfield (D) 7, Carlisle 4

La Salle 10, Downingtown East 8

Manheim Township 6, Mount Lebanon 5

Girls' Lacrosse

PIAA TOURNAMENT

State Quarterfinals

Strath Haven 23, Hempfield 7

Radnor 14, Archbishop Carroll 7

Unionville 10, Springfield (D) 8

Manheim Township 13, Peters Township 10

Boys' Volleyball

PIAA TOURNAMENT

State Class AAA Semifinals

Central Dauphin 3, North Allegheny 2

(25-20, 26-28, 13-25, 25-20, 15-13)

Penn Hills 3, Parkland 1

(25-23, 20-25, 25-18, 27-25)

State Class AAA Championship

Central Dauphin 3, Penn Hills 2

(21-25, 25-22, 25-22, 18-25, 15-13)

State Class AA Semifinals

Northeastern 3, Maplewood 1

(25-14, 22-25, 25-14, 25-19)

Ambridge 3, Deer Lakes 0

(25-17, 25-16, 25-20)

State Class AA Championship

Ambridge 3, Northeastern 0

(25-15, 25-10, 25-19)

Tomorrow's Schedule

Baseball

PIAA TOURNAMENT

State Class A First Round

At Hershey:

GAMP vs. Camp Hill, 4

At Pine Grove:

Christopher Dock vs. Williams Valley, 5

State Class AA First Round

At Ephrata:

Esperanza vs. Brandywine Heights, 3

At La Salle University:

Tulpehocken vs. Kennedy-Kenrick, 4

At Perkiomen Valley:

New Hope-Solebury vs. Pine Grove, 4

State Class AAA First Round

At Pine Grove:

Neumann-Goretti vs. Blue Mountain, 2

At Radnor:

Upper Merion vs. Palmyra, 4

State Class AAAA First Round

At La Salle University:

Garnet Valley vs. St. Joseph's Prep, 1

At Spring-Ford:

Warwick vs. West Chester East, 2

At Balliet Stadium, Coplay:

Pennridge vs. Parkland, 2:30

At Boyertown:

Central vs. Council Rock North, 4

At Hershey:

North Penn vs. Chambersburg, 6:30

Softball

PIAA TOURNAMENT

State Class A First Round

At Blue Mountain:

Bristol vs. Williams Valley, 2

State Class AA First Round

At Spring-Ford:

Kennedy-Kenrick vs. St. Pius X, 3

State Class AAA First Round

At Upper Merion:

Nazareth Academy vs. Kennard-Dale, 1

At Patriot's Park, Allentown:

CAPA vs. Bethlehem Catholic, 4

At Shippensburg University:

Greencastle-Antrim vs. West Chester East, 4

At La Salle University:

Twin Valley vs. Archbishop Wood, 5

State Class AAAA First Round

At Fleetwood:

Owen J. Roberts vs. Governor Mifflin, TBA

At La Salle University:

Pennsbury vs. St. Hubert, 3

At Spring-Ford:

Central vs. Central Bucks South, 5

At Upper Merion:

Spring-Ford vs. Chambersburg, 3

Tuesday's Schedule

Girls' Soccer

PIAA TOURNAMENT

State Class AAA Semifinals

At HersheyPark Stadium:

Lower Dauphin vs. Hershey, 7:30

At Exeter Township:

Hempfield vs. Emmaus, 7

State Class AA Semifinals

At HersheyPark Stadium:

Fleetwood vs. Lancaster Mennonite, 3:30

Tulpehocken vs. Donegal, 5:30

Boys' Lacrosse

PIAA TOURNAMENT

State Playoff Semifinals

At Harriton:

Conestoga vs. Springfield (D), 1

At site and time to be determined:

La Salle vs. Manheim Township

Girls' Lacrosse

PIAA TOURNAMENT

State Playoff Semifinals

Sites and times to be determined:

Unionville vs. Strath Haven

Radnor vs. Manheim Township