Yesterday's Results

Bowling

PUBLIC LEAGUE

Kensington 3, Douglas 0

(K: Ashley Negron 147)

Franklin Towne Charter 2, Mastbaum 1

(FTC: Scott Hughes 243, 414)

Olney 2, Swenson 1

(O: Chris Rivera 191)

Charles Carroll 3, Southern 0 (forfeit)

(CC: Ernest Osborne 112)

Bodine 3, Washington 0

(B: William Washington 142, 272)

Eng. and Science 2, University City 1

(ES: Nadira Roberts-Green 100):

Fels 3, Overbrook 0

(F: Nadir Hudson 167)

Furness 3, FitzSimons 0

(FUR: Ray Moody 176,)

Central 3, Northeast 0

(C: Aaron Miklosey 187, 356)

Dobbins 3, West Philadelphia 0 (forfeit)

(D: Brian Gibson 165)

Saul 2, Masterman 1

(S: Joshua Slocum 201; Brian

Zamoskie 338)

Prep Charter 2, Communications Tech 1

(PC: J. R. Costodio 167, 315)

Frankford 3, Bok 0

(F: Yamaris Clemente 175, 308)

CATHOLIC LEAGUE

St. Hubert 3, Archbishop Ryan 1

(SH: Allison Fry 208, 625; AR: Brittany Frazer 230, 589)

Little Flower 4, Archbishop Prendergast 0

(LF: Ashley Sipos 214, Shannon Atwell 591; AP: Alex Krall 200, Megan Huhn 507)

Cardinal O'Hara 4, Conwell-Egan 0

(COH: Lindsay Corner 220, 570; CE: Anne Sevon 201, 493)

SUBURBAN ONE LEAGUE BOYS

Pennsbury 4, North Penn 0

(PB: John Terroni 247, 667; NP: Chuck Knower 216, 585)

SUBURBAN ONE LEAGUE GIRLS

Pennsbury 4, North Penn 0

(PB: Jillian Keller 247, 686; NP: Allie Strayer 204, Jillian O'Rourke 501)

Squash

INTER-AC LEAGUE GIRLS

Baldwin 9, Springside 0

NONLEAGUE GIRLS

Hill School 7, Conestoga 2

Ice Hockey

INTERSCHOLASTIC LEAGUE

Academy of the New Church 2, Chestnut Hill 2

(ANC: Travis McCurdy 2 goals)

Boys' Basketball Boxes

Episcopal Academy 11 14 12 2 - 39

Abington Friends 11 13 23 21 - 68

EA: Isaiah Baker 14, Allen Heggs 2, Daniel Mengel 12, Brian Taylor 2, Taylor Wright 9.

AF: Joey Gripper 13, Kenny Johnson 15, Nick Keefer 4, Dylan Moody 12, Gabe Sansone 2, John Simone 2, Jabril Trawick 18, Elliot Williams 2.

Note: Trawick had 6 rebounds and 2 steals.

Stern Hebrew 14 10 16 13 6 - 59

Doane Academy 7 12 16 18 5 - 58

SH: Abludi 7, Burkowitz 2, Kallush 5, Marcus 10, Sestel 5, Spero 10, Toaff 20.

DA: Larry Boyd 2, A.J. Foy 2, Davis Graham 7, Mckel Hippolitte 4, D'andra Montgomery 13, Nick Schino 5, Bless Sherrill 19, Tyrees Smith 4, Dan Vogelbacher 2.

Notes: Natanel Spero hit a layup with five seconds left to win it.

Lawrenceville 13 19 11 23 2 - 68

Hill School 15 21 14 16 12 - 78

L: Mike Coleman 2, Devin Figueroa 5, Lamar Hayes 17, Matt Piotronski 6, Gary Pope 38.

HS: Bettini 3, Ryan Clinesmth 8, Jack Detmer 1, Donald 3, Trey Harry 7, Joshua Heylinger 17, Hoey 3, Kevin Mulquin 36.

Notes: Mulquin added 13 rebounds. Lawrenceville's Pope is a post-grad.

Malvern Prep 8 11 17 17 - 53

Friends' Central 17 16 15 18 - 66

MP: Lamon Church 19, Ryan Creighton 3, Mike Dougherty 4, Tracy Peal 14, DeQuann Walker 13.

FC: Devin Coleman 23, H.J. Gaskins 11, Amile Jefferson 12, Malique Killing 3, Dominic Morris 10, Travis Robinson 7.

Sanford (Del.) 20 10 10 24 - 64

Westtown 10 10 10 29 - 59

S: Carroll 2, Cooney 16, Hart 14, Heyman 1, Jones 23, Poach 8.

W: Matthew Lee 13, Daniel Ochefu 26, Dockery Walker 15, Liongji Yiljep 5.

Girls' Basketball Boxes

Pine Forge 7 12 8 12 - 39

Mercy Vocational 10 6 9 9 - 34

PF: Brown 2, Carroll 14, Fielder 15, Herring 1, Lewis 7.

MV: Azriella Gibbs 2, Tysheira Maddox 8, Teharah Worrell 13, Linette Young 1, Michaiah Young 10.

Agnes Irwin 5 12 9 10 - 36

Sacred Heart 7 10 15 8 - 40

AI: Kelly Crosby 5, Amanda Crowley 5, Faith DeVlieger 2, Katey Duffy 5, Kristen Nehls 1, Emily Wetz 15, Shannan Williford 3.

SH: DeRogatis 4, Herman 6, Hunsinger 3, O'Donnell 10, E. Rush 4, H. Rush 5, Singer 4, Tucker 4.

Hill School 9 9 8 10 - 36

Shipley 7 8 12 14 - 41

HS: Brittany Adamski 4, Devin Casey 3, Ellen Dvorak 2, Katie Gibbs 9, Shanyae Glenn 8, Monica Patel 2, Shannon Ruane 1, Taylor Silar 4, Kerri Taylor 3.

S: Tamesha Alexander 1, Natalie Berman 4, Celeste Golub 13, Jill Keeney 6, Claire Leone 2, Jordan Turner 10, Ilana Wolfson 5.

Stern Hebrew 14 7 12 8 - 41

Doane Academy 15 14 14 11 - 54

SH: Kolliski 18, Patkin 11, Rubin 2, Sved 10.

DA: Brittany Achilles 14, Mary Brodowski 9, Jamiera Curry 2, Wilhy Eugene 3, Kelsey Markowitz 11, Kelsey Titus 15.

Hun School 21 13 20 30 - 84

Academy of New Church 9 8 4 13 - 34

HS: Nicole Campellone 2, Aston Dwyer 2, Lexee Lichiski 23, Onyx Miateh 2, Jakil Saunders 34, Lauren Shockley 17, Katie Weeks 4.

ANC: Natalie Daum 1, Tia Lloyd-Goodman 2, Leighann Loughery 13, Natalie McDonald 6, Corinne Prince 5, Ty Williams 7.

Today's Schedule

Boys' Basketball

Wyncote at Perkiomen School, 4

West-Mont Christian at Kimberton Waldorf, 5

Doane Academy at Mercy Vocational, 3:45

Crefeld at Pa. School for Deaf, 3:45

New Beginnings at Haverford School, 4

Del-Val Friends at George School, 4

Shipley at Chestnut Hill, 4:30

Girls' Basketball

West-Mont Christian at Kimberton Waldorf, 3:30

Perkiomen School at Woodlynde, 5:45

Baldwin at Abington Friends, 3:45

Episcopal Academy at Friends' Central, 3:45

Girls' Swimming

Germantown Academy at Episcopal Acad., 3:45

At Cabrini College:

Notre Dame vs. Springside, 5

Boys' Swimming

Germantown Academy at Episcopal Ac., 3:45