First team

OFFENSE

L Seth Betancourt St. Joseph's Prep, 6-6, 295, Sr.

L Tauheed Smith, Frankford, 6-5, 350, Sr.

L Jake Zuzek, West Catholic, 6-2, 295, Sr.

L Antoine Bland, Simon Gratz, 6-4, 290, Sr.

L Joe DiTrolio, Malvern Prep, 5-11, 260, Sr.

Rec Omar Black, Abraham Lincoln, 6-2, 200, Sr.

Rec Mick Foley, Penn Charter, 6-3, 185, Sr.

Rec Sam Feleccia, La Salle, 6-3, 225, Sr.

QB Drew Loughery, La Salle, 6-1, 205, Sr.

RB Corey Brown, Cardinal O'Hara, 6-1, 185, Sr.

RB Marquis White, Ben Franklin, 5-10, 165, Sr.

RB Tyriuq Gordon, University City, 5-10, 175, Sr.

MP Aaron Wilmer, George Washington, 5-10, 195, Sr.

MP Jerry Rahill, Archbishop Wood, 6-1, 185, Sr.

K Mike Bennett, La Salle, 6-1, 195, Sr.

P Will Huff, Ss. Neum.-Goretti, 6-1, 185, Sr.

DEFENSE

L Sharrif Floyd, George Washington, 6-3, 310, Sr.

L Matt Williams, Cardinal O'Hara, 6-3, 275, Sr.

L Steve Szostak, La Salle, 6-3, 265, Sr.

L Steve Sinnott, La Salle, 6-4, 230, Sr.

L Jerome Brown, Northeast, 6-1, 265, Sr.

LB Mike Labor, St. Joseph's Prep, 6-3, 215, Sr.

LB Wyatt Benson, Haverford School, 6-1, 220, Sr.

LB Mike Huf, Cardinal O'Hara, 6-3, 235, Sr.

LB Shane Brady, La Salle, 6-2, 195, Sr.

LB Tom Devlin, Chestnut Hill, 5-11, 220, Sr.

B Ibraheim Campbell, Chestnut Hill, 6-0, 195, Sr.

B Tyrell Martin, Frankford, 5-8, 180, Sr.

B Drew Siegfried, Bishop McDevitt, 6-1, 185, Sr.

B Scott Adkins, Archbishop Wood, 5-8, 170, Sr.

Second team

OFFENSE

L James Colivas, Msgr. Bonner, 6-4, 285, Sr.

L Fred Ruff, Delaware Valley, 6-5, 295, Sr.

L Sean McGinn, St. Joseph's Prep, 6-4, 255, Sr.

L Max Silver, Haverford School, 6-4, 275, Sr.

L Will Emery, Chestnut Hill, 6-0, 260, Sr.

Rec Ryan Bond, Conwell-Egan, 5-8, 175, Sr.

Rec Connor Hoffman, La Salle, 6-2, 200, Sr.

Rec Siddiq Cornish, Central, 6-4, 185, Sr.

QB John Loughery, Penn Charter, 6-5, 205, Jr.

RB Eric Petransky, Msgr. Bonner, 5-10, 185, Sr.

RB Jamal Abdur-Rahman, La Salle, 5-10, 170, Jr.

RB Eugene Byrd, North Catholic, 5-9, 170, Sr.

RB Curt Wortham, Father Judge, 5-6, 150, Sr.

MP Desmon Peoples, St. Joseph's Prep, 5-6, 145, So.

MP Dennis Regan, Roman Catholic, 5-11, 175, Jr.

K Mark Tiberi, Malvern Prep, 6-1, 190, Sr.

P Pat Connaghan, Chestnut Hill, 6-5, 200, Sr.

DEFENSE

L Ryshan Manning, Central, 6-0, 205, Sr.

L Jack Moran, Malvern Prep, 5-10, 220, Sr.

L Jim Lynch, West Catholic, 6-4, 215, Jr.

L Kevin Thompson, Edward Bok, 6-0, 235, Sr.

LB David D. Williams, North Catholic, 6-1, 215, Sr.

LB Stan Visack, Neum.-Goretti, 5-11, 205, Sr.

LB Ameer Selden, Delaware Valley, 6-2, 215, Sr.

LB Vernon Dupree, Washington, 6-0, 225, Sr.

LB Naeem Nunnally, Edward Bok, 6-1, 225, Sr.

B Kevin Regan, Roman Catholic, 6-4, 200, Sr.

B AJ Jones, Haverford School, 6-2, 205, Sr.

B Sharif Smith, Horace Furness, 5-11, 185, So.

B Anthony Singlar, Conwell-Egan, 5-11, 180, Sr.

B Al-Hajj Shabazz, John Bartram, 6-1, 175, Sr.

Third team

OFFENSE

L Abdel Kanan, G. Washington, 6-1, 240, Sr.

L Matt Schickling, Roman Catholic, 6-3, 235, Sr.

L Chris Knott, Arch. Wood, 6-3, 265, Jr.

L Matt DiGiacomo, La Salle, 5-11, 265, Sr.

L Darrell Lane, John Bartram, 6-3, 260, Sr.

Rec Jon McAllister, Chestnut Hill, 6-0, 190, Sr.

Rec David Martina, Penn Charter, 6-2, 190, Sr.

Rec Cullen Rota, Kennedy-Kenrick, 6-0, 190, Sr.

QB Ramadan Abdullah, Germantown, 6-1, 175, Sr.

QB Shaquille Gaskins, Southern, 6-0, 160, Sr.

RB Bobby Hill, Malvern Prep, 5-8, 175, Sr.

RB Carl Walrath, Haverford School, 5-11, 180, Jr.

RB Karon James, Murrell Dobbins, 5-5, 150, Sr.

RB Brandon Hollomon, West Catholic, 5-11, 155, Jr.

MP Michael Brown, Penn Charter, 5-8, 180, Sr.

MP David McCants, Overbrook, 5-11, 175, Jr.

MP Richard Williams, FitzSimons, 6-3, 185, Jr.

K Tim Carroll, West Catholic, 6-3, 190, Sr.

P Joe McCausland, Lincoln, 6-1, 205, Sr.

DEFENSE

L Bill Mancini, St. Joseph's Prep, 6-0, 240, Sr.

L Brendan O'Callaghan, Cardinal O'Hara, 6-1, 210, Sr.

L Tyrell Allen, Frankford, 6-0, 185, Sr.

L Brandon Chudnoff, Washington, 6-2, 230, Jr.

L John Ruppert, West Catholic, 5-10, 295, Sr.

L Matt McGouldrick, Lansdale Cath., 5-8, 170, Sr.

LB Steve O'Hara, St. Joseph's Prep, 6-2, 195, Sr.

LB John Citrone, Gtn. Academy, 6-0, 195, Sr.

LB Chris O'Brien, Malvern Prep, 5-11, 170, Jr.

LB Bernard Avery, Roxborough, 5-9, 190, Jr.

LB Taron Mills, Frankford, 5-9, 165, Sr.

B Austin Kevitch, Gtn. Academy, 6-1, 185, Sr.

B Jaron Turner, Olney, 5-9, 165, Sr.

B Kevin Forster, La Salle, 6-1, 175, Jr.

B DeVonne Boler, Central, 5-10, 190, Sr.

B Jackson Place, Episcopal Acad., 6-0, 180, Sr.

Honorable mention

James Fowler, Washington, L;

Aaron Edwards, Franklin, L;

Julian Huggins, N. Catholic, Rec.;

Quran Kent, W. Catholic, Rec., jr.;

Jack Wichmann, Bonner, Rec.;

Pete Hurley, SJ Prep, Rec.;

Sam McCain, Wood, Rec., jr.;

Leland Smith, Imhotep, Rec.;

Eric "Flav" Brundidge, Northeast, Rec.;

Brad Wilson, Del-Val, Rec., jr.;

Joey Sankey, Penn Charter, Rec., jr.;

Skyler Mornhinweg, SJ Prep, QB, soph.;

Jarred Evans, W. Catholic, QB;

Tony Smith, Judge, QB, jr.;

Matt Lengel, Haverford School, QB;

Andre Frazier, Bok, QB; jr.;

Joe McCausland, Lincoln, QB;

Dan O'Hara, O'Hara, RB;

Gary Postell, McDevitt, RB, jr.;

Mark Golic, Ryan, RB;

Brian Ruditys, Episcopal, RB, jr.;

DEFENSE

Brian Butler, Wood, L, jr.;

Chris King, Carroll, L;

Raymond Fearon, Bartram, L;

Kerry McAnany, Con.-Egan, LB;

Ryan Saraceni, La Salle, LB;

Nate Myers, Del-Val, LB;

All-Public

FIRST TEAM

OFFENSE

L Tauheed Smith, Frankford, Sr.

L Antoine Bland, Gratz, Sr.

L Fred Ruff, Del-Val, Sr.

L Abdel Kanan, Washington, Sr.

L Darrell Lane, Bartram, Sr.

Rec Omar Black, Lincoln, Sr.

Rec Siddiq Cornish, Central, Sr.

Rec Leland Smith, Imhotep, Sr.

Rec Eric Brundidge, Northeast, Sr.

QB Ramadan Abdullah, Germantown, Sr.

QB Shaquille Gaskins, Southern, Sr.

RB Marquis White, Franklin, Sr.

RB Tyriuq Gordon, Univ. City, Sr.

RB Karon James, Dobbins, Sr.

MP Aaron Wilmer, Washington, Sr.

K Joe Guarnieri, Central, Sr.

P Joe McCausland, Lincoln, Sr.

DEFENSE

L Sharrif Floyd, Washington, Sr.

L Jerome Brown, Northeast, Sr.

L Ryshan Manning, Central, Sr.

L Kevin Thompson, Bok, Sr.

L Tyrell Allen, Frankford, Sr.

LB Ameer Selden, Del-Val, Sr.

LB Vernon Dupree, Washington, Sr.

LB Naeem Nunnally, Bok, Sr.

LB Bernard Avery, Roxborough, Jr.

LB Taron Mills, Frankford, Sr.

B Tyrell Martin, Frankford, Sr.

B Sharif Smith, Furness, So.

B Al-Hajj Shabazz, Bartram, Sr.

B Jaron Turner, Olney, Sr.

SECOND TEAM

OFFENSE

L James Fowler, Washington, Sr.

L Aaron Edwards, Franklin, Sr.

L Kevin Word, Northeast, Sr.

L James Colburne, King, Sr.

L Kwame Bell, Roxborough, Sr.

L Vincent Jones, Imhotep, Sr.

Rec Brad Wilson, Del-Val, Jr.

Rec Nate Smith, Washington, So.

Rec Johnathan Ellis, Germantown, Sr.

Rec Stanley Baylis, Gratz, Sr.

QB Malik Stokes, Northeast, Sr.

QB Sean Williams, Del-Val, Sr.

RB Robert Andrews, W. Phila., Jr.

RB Joe Montouth, King, Sr.

RB Akmed Greeene, Roxborough, Sr.

RB Tyleel Taylor, Northeast, Sr.

MP David McCants, Overbrook, Jr.

MP Richard Williams, FitzSimons, Jr.

K Walravens Daniel, Bok, Jr.

P Howard Lynn, Northeast, So.

DEFENSE

L Brandon Chudnoff, Washington, Jr.

L Raymond Fearon, Bartram, Sr.

L Barry Jones, Roxborough, Sr.

L Khalil Brown, Gratz, Jr.

L Richard White, Southern, Sr.

L Josh Garnett, Bok, Sr.

LB Nate Myers, Del-Val, Sr.

LB Martin Haynes, Washington, Sr.

LB Kevin Pfeifer, Central, Sr.

LB Victor Pastore, Furness, Sr.

LB Terrance Stafford, Dobbins, Jr.

B DeVonne Boler, Central, Sr.

B Rolando Ransom, Comm. Tech, So.

B Robert Quarterman, Bok, Sr.

HONORABLE MENTIONS (30) (Seniors Unless Noted)

Offense

Erik Saunders, Dobbins, L; Dominique Twiggs, Germantown, Rec.; Fermin Castellanos, Mastbaum, Rec.; Sterling Taylor, Future, Rec.; Dylan Gallagher, Lincoln, Rec.; Andre Frazier, Bok, QB, jr.; Joe McCausland, Lincoln, QB; Kevin Butler, Dobbins, QB, jr.; Khalil Neal, Bok, RB, jr.; Eric Barrow, Olney, RB; Maurice Palmer, Imhotep, RB, jr.; Jeffione Thomas, Frankford, RB, jr.; Khalil Hobson, Future, RB, jr.; English Peay, Washington, RB, jr.; Markeese Walker, Del-Val, RB, jr.; Zaire Anderson, Frankford, RB; Spencer Moses, Gratz, RB, jr.; Darrell Dyches, Penn, MP; Jared Hines, Fels, MP, jr.

Defense

Alphonso Poindexter, Franklin, L; Chris Williams, Lincoln, L; Khalil Smith, Central, L; Claudy Mathieu, Olney, L, jr.; Dasir White, Imhotep, LB; Lamar Richards, Bartram, LB, jr.; Andrew Auer, Southern, LB; Luis Ortiz, Edison, B, jr.; Braheem Ford, Roxborough, B; Nafi Lyles, Gratz, B; Gregory Richie, W. Phila., B.

All-Catholic

FIRST TEAM

OFFENSE

Seth Betancourt, SJ Prep, Sr.

L Jake Zuzek, W. Catholic, Sr.

L James Colivas, Bonner, Sr.

L Sean McGinn, SJ Prep, Sr.

L Matt Schickling, Roman, Sr.

Rec Sam Feleccia, La Salle, Sr.

Rec Ryan Bond, Con.-Egan, Sr.

Rec Connor Hoffman, La Salle, Sr.

QB Drew Loughery, La Salle, Sr.

RB Corey Brown, O'Hara, Sr.

RB Eric Petransky, Bonner, Sr.

RB Jamal Abdur-Rahman, La Salle, Jr.

MP Jerry Rahill, Wood, Sr.

K Mike Bennett, La Salle, Sr.

P Will Huff, Neum.-Gor., Sr.

DEFENSE

L Matt Williams, O'Hara, Sr.

L Steve Szostak, La Salle, Sr.

L Steve Sinnott, La Salle, Sr.

L Jim Lynch, W. Catholic, Jr.

LB Mike Labor, SJ Prep, Sr.

LB Mike Huf, O'Hara, Sr.

LB Shane Brady, La Salle, Sr.

LB David D. Williams, N. Catholic, Sr.

LB Stan Visack, Neum.-Gor., Sr.

B Drew Siegfried, McDevitt, Sr.

B Scott Adkins, Wood, Sr.

B Kevin Regan, Roman, Sr.

B Anthony Singlar, Con.-Egan, Sr.

SECOND TEAM

OFFENSE

L Chris Knott, Wood, Jr.

L Matt DiGiacomo, La Salle, Sr.

L Ryan Geiger, La Salle, Jr.

L Micale Allen, N. Catholic, Sr.

L Dan Grimes, Wood, Sr.

Rec Cullen Rota, Kenn.-Ken., Sr.

Rec Julian Huggins, N. Catholic, Sr.

Rec Quran Kent, W. Catholic, Jr.

Rec Jack Wichmann, Bonner, Sr.

QB Skyler Mornhinweg, SJ Prep, So.

QB Jarred Evans, W. Catholic, Sr.

RB Eugene Byrd, N. Catholic, Sr.

RB Curt Wortham, Judge, Sr.

RB Brandon Hollomon, W. Catholic, Jr.

RB Dan O'Hara, O'Hara, Sr.

MP Desmon Peoples, SJ Prep, So.

MP Dennis Regan, Roman, Jr.

K Tim Carroll, W. Catholic, Sr.

P Dan Vanderslice, Bonner, Sr.

DEFENSE

L Bill Mancini, SJ Prep, Sr.

L Brendan O'Callaghan, O'Hara, Sr.

L John Ruppert, W. Catholic, Sr.

L Matt McGouldrick, Lansdale, Sr.

L Brian Butler, Wood, Jr.

L Chris King, Carroll, Sr.

LB Steve O'Hara, SJ Prep, Sr.

LB Kerry McAnany, Con.-Egan, Sr.

LB Ryan Saraceni, La Salle, Sr.

LB Devon Barrett, Lansdale, Jr.

LB Dante Dickens, W. Catholic, Sr.

B Kevin Forster, La Salle, Jr.

B Matt Conroy, McDevitt, Jr.

B Tarik Morris, Dougherty, Sr.

HONORABLE MENTIONS (20) (Seniors Unless Noted)

OFFENSE

Pete Hurley, SJ Prep, Rec.; Sam McCain, Wood, Rec., jr.; Tony Smith, Judge, QB, jr.; Ryan Laughlin, O'Hara, QB, jr.; Sean Quarterman, Bonner, QB, jr.; Gary Postell, McDevitt, RB, jr.; Mark Golic, Ryan, RB; Bryant Moritz, Carroll, RB.

DEFENSE

Anthony Santiago, Ryan, L; Stephan Logan, Dougherty, L; Corey Bronson, Roman, L; Andrew Hackett, Bonner, LB, jr.; Bill Tobin, W. Catholic, LB; Charlie McCairns, Wood, LB; Tony Vendetti, Ryan, LB; Tim Young, K-K, LB; Vinny Migliarese, La Salle, B; Kushmir Miller, SJ Prep, B; John Clark, C-E, B, jr.; Connor Thompson, Judge, B, jr.