Yesterday's Results

Boys' Basketball

BOARDWALK CLASSIC BRACKET A

Cape May Tech 48, Ocean City 46

Lower Moreland (Pa.) 59, Phila. Electrical (Pa.) 52

BOARDWALK CLASSIC BRACKET B

Winslow Township 42, Holy Cross 27

Vineland 41, Middle Township 39

EASTERN STATES INVITATIONAL

Atlantic Christian 73, Penn Charter (Pa.) 59

Trenton Catholic 55, Solebury School (Pa.) 41

JAMEER NELSON/PETE NELSON CLASSIC

Life Center 56, Friends' Central (Pa.) 49

Straw. Mansion (Pa.) 74, Girard College (Pa.) 72

Norristown (Pa.) 67, W.C. Rustin (Pa.) 62 (OT)

Archbishop Carroll (Pa.) 60, Bartram (Pa.) 57

Plymouth Whitemarsh (Pa.) 65, Chester (Pa.) 46

Girls' Basketball

BOARDWALK CLASSIC BRACKET A

Seneca 54, Mainland 22

Middle Twp. 51, Germantown Friends (Pa.) 21

BOARDWALK CLASSIC BRACKET B

Washington Twp. 38, Lower Moreland (Pa.) 29

Methacton (Pa.) 48, Central Bucks East (Pa.) 31

BOARDWALK CLASSIC BRACKET J

Council Rock South (Pa.) 48, Holy Spirit 47

St. Basil (Pa.) 50, Williamstown 27

EASTERN STATES INVITATIONAL

Cherokee 53, Penn Charter (Pa.) 40

Trenton Catholic 59, Plainfield 24

PITMAN TOURNAMENT OF PEACE

Woodstown 57, Overbrook 41

Palmyra 51, Pitman 47 (OT)

Wrestling

NONLEAGUE

Paulsboro 63, Oakcrest 12

Boys' Basketball Boxes

Boardwalk Classic Bracket A

Ocean City 8 12 8 18 - 46

Cape May Tech 8 13 10 17 - 48

OC: Tom Ballezzi 2, Matt Bosch 6, Chris Curran 9, Pat Kimball 2, Connor Ortolf 3, Tyler Reich 22, Max Schrader 2.

CMT: Evan Blair 2, Steve Carrillo 4, Brandon Carrillo 4, Aaron Freeman 24, Jahmeek Mitchell 2, Luis Sotomayor 12.

Boardwalk Classic Bracket B

Holy Cross 2 4 9 12 - 27

Winslow Township 11 9 10 12 - 42

HC: John Adrian 2, Jarrod Cain 6, Joe Kane 6, Chris Keating 4, Kyle Semmel 4, Kristoff Smith 2, Lloyd Smith 3.

WT: Ron Melton 3, Lamere Pollitt 2, Jason Richardson 3, Mike Simpson 17, Richard Smith 4, Shawn Valentine 13.

Middle Township 7 13 7 12 - 39

Vineland 7 7 16 11 - 41

MT: Marcus Harmon 7, Shai Henry 12, John Jefferson 13, Wayne Lennon 3, Gary Woodlin 4.

V: Kenneth Armstead 11, Josh Ashley 7, Tausmen Bey 4, Jeff Bryson 4, Darius Flowers 2, Christian Morton 2, Eric Robertson 2, Warren Savery 6, Dalton Sterling 3.

Eastern States Invitational

Atlantic Christian 20 22 13 18 - 73

Penn Charter 7 10 21 21 - 59

AC: Armsteed 11, Chandler 11, Leary 5, Mimmis 20, Morgenweck 6, Piotrowski 4, Pulhalski 16.

PC: Mike Brown 13, Mick Foley 2, Vineet Krishnan 2, John Loughery 2, John Moderski 12, Tom Noonan 20, Jake Richards 8.

Solebury School 8 6 11 16 - 41

Trenton Catholic 11 13 12 19 - 55

SS: Blake Bozeman 7, Julian Copeland 4, Emmanuel Lewis 11, D'Andre Logan 4, Emmanuel Matlock 8, Phil Walker 7.

TC: Charles Cooke 7, Khalid Lewis-El 17, Frantz Massenat 7, Ronnie Payden 3, Brandon Taylor 7, Markese Tucker 11, Dondre Whitmore 3.

Jameer/Pete Nelson Classic

Life Center 13 6 16 21 - 56

Friends' Central 12 10 18 9 - 49

FC: Devin Coleman 5, H.J. Gaskins 6, Amile Jefferson 6, Malique Killing 9, Dominic Morris 13, Travis Robinson 10.

Plymouth Whitemarsh 15 13 22 15 - 65

Chester 4 16 10 16 - 46

PW: C.J. Aiken 19, Marcus Badger 4, Stephon Baker 6, Jaylen Bond 15, Brandon Dixon 2, Whis Grant 17, Sam Pygatt 2.

C: Darius Collins 6, Dymere Crews 2, Maurice Nelson 14, Robert Pittman 7, Laquan Robinson 4, Darius Robinson 2, Akeem Watkins 4, Ronell Williams 3, Erikk Wright 4.

Girls' Basketball Boxes

Boardwalk Classic Bracket A

Middle Township 20 8 9 14 - 51

Germantown Friends 3 6 5 7 - 21

MT: Anna Ay 6, Stephanie Fowler 5, Tamara Gonnam 14, Erin Kelly 4, Kelsey McCusker 14, Sarah Roberts 2, Megan Russ 4, Mariah Smolka 2.

GF: Alex Clarke 2, Isabel Jansen 6, Shelby Tucker 8, Iris Williamson 5.

Boardwalk Classic Bracket B

Washington Township 7 2 14 15 - 38

Lower Moreland 9 5 3 12 - 29

WT: Kelsey Brown 2, Gianna DiPietro 5, Maureen Fleming 3, Ashley Giedemann 20, Delia Mercurio 2, Amanda Rey 3, Emily Rohach 3.

LM: Nicole Dougherty 4, Remy Gerwitz 3, Stefania Incollingo 2, Kelly McGarry 14, Linzee Vaccaro 2, Julie Wojo 4.

Boardwalk Classic Bracket J

Holy Spirit 6 11 9 21 - 47

Council Rock South 6 18 10 14 - 48

HS: Emily Bell 3, Natalie Carlucci 2, Sarah Marakos 4, Tenisha Mobley 14, Joanna Persiano 20, Dana Reimers 4.

CRS: Chelsea Allen 12, Lea Britton 4, Alexis Hofstaedter 3, Emily Nowicke 11, Jackie Weber 7, Alex Wheatley 11.

St. Basil 9 14 13 14 - 50

Williamstown 6 9 8 4 - 27

SB: Annie Buckley 5, Erin Fennigham 2, Jill Lynch 9, Olivia Mangan 6, Mary Ellen McCollum 5, Erin Miller 6, Mary Paul 6, Jacqui Thompson 11.

W: Jade Bonder 3, Courtney Caulfield 5, Mimi Cook 5, Dayna Fyffe 2, DeNisha Green 2, Jessica Martinez 8, Briana White 2.

Eastern States Invitational

Penn Charter 4 10 8 18 - 40

Cherokee 13 8 16 16 - 53

PC: Brianna Butler 7, Erin Martin 2, Aleesha Powell 16, Kendall Stokes 9, Dianna Thomas-Palmer 6.

C: Lindsay DiCaro 4, Courtney Escudero 14, Amanda Franks 2, Tiara Mosely 3, Monica Roeder 17, Tiffany Turner 13.

Plainfield 5 6 6 7 - 24

Trenton Catholic 16 17 15 11 - 59

P: Tiffany Frazier 2, Danielle Hooks 2, Chanel Johnson 13, Layla Tadros 7.

TC: Marquasha Aiken 4, Briyona Canty 11, Queen-Tiye Jackson 20, Sierra Mendenhall 7, Kelechi Okpara 4, Miah Register 10, Jamiah Thompson 3.

Pitman Tournament of Peace

Palmyra 8 13 15 8 7 - 51

Pitman 4 11 17 12 3 - 47

P: Aubrie Babb 10, Kasandra Laws 13, Alexis Powell 14, Christiana Quinton 8, Maurissa Williams 6.

P: Karlie Crispin 11, Maura Godfrey 2, Caroline Hoffman 8, Leigh Patrick 6, Michelle Stafford 20.

Woodstown 13 16 12 16 - 57

Overbrook 6 17 10 8 - 41

W: Dallas Baldwin 4, Key'ava Gardner 8, Sarah Hepler 19, Lauren Husser 6, Marlyn Malpezzi 7, Tori Smick 13.

O: Michele Foster 23, Courtney Luongo 5, Keanna Ross 6, Jazmin Shaw 2, Mary Kate Verespy 5.

Today's Schedule

Boys' Basketball

BOARDWALK CLASSIC BRACKET A

At Wildwoods Convention Center:

Consolation

Ocean City vs. Philadelphia Electrical, 9:30 a.m.

Final

Cape May Tech vs. Lower Moreland, 4

BOARDWALK CLASSIC BRACKET B

At Wildwoods Convention Center:

Consolation

Holy Cross vs. Middle Township, 11 a.m.

Final

Winslow Township vs. Vineland, 5:30

BOARDWALK CLASSIC BRACKET E

At Wildwoods Convention Center:

Absegami vs. W. Windsor-Plainsboro So., 12:45

Highland vs. Lower Cape May, 2:15

BOARDWALK CLASSIC ALAMENO ISLAND CHAMPIONSHIP

At Wildwoods Convention Center:

Wildwood vs. Wildwood Catholic, 9

HAMMONTON BLUE DEVILS TOURNAMENT

Burlington Township vs. Haddon Heights, 1:30

Sacred Heart vs. Hammonton, 5

PAUL VI TOURNAMENT

Camden Catholic vs. Paul Robeson (N.Y.), 5

Paul VI vs. Washington (Pa.), 3

RED BANK REGIONAL TOURNAMENT

Linden vs. Nottingham, 12:30

Pennsauken vs. Monmouth Regional, 2

Roselle vs. Shore Regional, 3:30

Bayonne vs. Red Bank Regional, 5

Girls' Basketball

ATLANTIC CITY LADY VIKING CLASSIC

Pleasantville vs. Paterson-Eastside, 5

Perth Amboy vs. Atlantic City, 7

BOARDWALK CLASSIC BRACKET A

At Wildwoods Convention Center:

Consolation

Mainland vs. Germantown Friends, 9:30 a.m.

Final

Seneca vs. Middle Township, 4

BOARDWALK CLASSIC BRACKET B

At Wildwoods Convention Center:

Consolation

Lower Moreland vs. Central Bucks East, 11 a.m.

Final

Washington Township vs. Methacton, 5:30

BOARDWALK CLASSIC BRACKET C

At Wildwoods Convention Center:

Owen J. Roberts vs. Oakcrest, 12:45

Hatboro-Horsham vs. Lower Cape May, 2:15

BOARDWALK CLASSIC BRACKET J

At Wildwoods Convention Center:

Consolation

Holy Spirit vs. Williamstown, 7:15

Final

Council Rock South vs. St. Basil, 9

BOARDWALK CLASSIC ALAMENO ISLAND CHAMPIONSHIP

At Wildwoods Convention Center:

Wildwood vs. Wildwood Catholic, 6:45

HAMMONTON BLUE DEVIL CLASSIC

Cherry Hill West vs. Brick, 12

Hammonton vs. Haddon Heights, 3

Girls' Basketball Standings

Through Friday.

BURLINGTON COUNTY League   Overall   

Liberty Division W   L   W   L

Rancocas Valley. . . 1   0   2   0

Trenton Catholic. . . 1   0   1   0

Westampton Tech. . . 0   0   1   2

Northern Burlington. . . 0   1   1   1

Moorestown. . . 0   1   0   2

League   Overall   

Patriot Division W   L   W   L

Bordentown. . . 1   0   2   0

Cinnaminson. . . 1   0   1   0

Delran. . . 0   0   2   0

Holy Cross. . . 0   0   1   1

Willingboro. . . 0   1   1   1

Burlington Township. . . 0   1   0   2

League   Overall   

Freedom Division W   L   W   L

New Egypt. . . 1   0   1   0

Florence. . . 1   0   1   1

Pemberton. . . 1   0   1   1

Riverside. . . 1   0   1   1

Medford Tech. . . 0   1   1   2

Maple Shade. . . 0   1   0   1

Palmyra. . . 0   1   0   1

Burlington City. . . 0   1   0   2

COLONIAL CONFERENCE League   Overall   

Liberty Division W   L   W   L

Collingswood. . . 1   0   2   0

Haddonfield. . . 1   0   1   0

Sterling. . . 1   0   1   0

Haddon Heights. . . 0   1   1   1

Overbrook. . . 0   1   0   1

West Deptford. . . 0   1   0   1

League   Overall   

Patriot Division W   L   W   L

Gateway. . . 1   0   2   0

Haddon Township. . . 1   0   1   0

Woodbury. . . 1   0   1   0

Paulsboro. . . 0   1   1   1

Audubon. . . 0   1   0   1

Lindenwold. . . 0   1   0   1

OLYMPIC League   Overall   

American Division W   L   W   L

Eastern. . . 1   0   3   0

Lenape. . . 1   0   2   0

Washington Township. . . 1   0   1   0

Cherry Hill East. . . 0   1   1   1

Cherokee. . . 0   1   0   1

Pennsauken. . . 0   1   0   3

League   Overall   

Patriot Division W   L   W   L

Seneca. . . 1   0   2   0

Timber Creek. . . 1   0   2   0

Shawnee. . . 1   0   1   1

Triton. . . 0   1   0   1

Winslow Township. . . 0   1   0   1

Cherry Hill West. . . 0   1   0   2

League   Overall   

National Division W   L   W   L

Paul VI. . . 1   0   2   0

Camden. . . 1   0   1   0

Camden Catholic. . . 1   0   1   1

Bishop Eustace. . . 0   1   0   2

Camden County Tech. . . 0   1   0   3

Woodrow Wilson. . . 0   1   0   3

TRI-COUNTY League   Overall   

Royal Division W   L   W   L

Kingsway. . . 2   0   2   0

Williamstown. . . 2   0   2   0

Clearview. . . 1   1   1   1

Deptford. . . 1   1   1   1

Cumberland. . . 0   1   0   1

Delsea. . . 0   1   0   1

Highland. . . 0   2   0   2

League   Overall   

Diamond Division W   L   W   L

Gloucester Catholic. . . 1   0   1   0

GCIT. . . 1   0   1   1

Glassboro. . . 1   1   1   1

Pennsville. . . 1   1   1   1

Woodstown. . . 1   2   1   2

Penns Grove. . . 0   1   0   1

League   Overall   

Classic Division W   L   W   L

Gloucester. . . 2   0   2   0

Salem. . . 2   1   2   1

Clayton. . . 1   1   1   1

Schalick. . . 1   1   1   1

Wildwood. . . 1   1   1   1

Pitman. . . 0   3   0   3

CAPE AMERICAN League   Overall   

Division I W   L   W   L

Atlantic City. . . 1   0   2   0

Egg Harbor Township. . . 1   1   1   1

Vineland. . . 0   0   1   0

Millville. . . 0   0   0   1

Absegami. . . 0   1   1   1

League   Overall   

Division II W   L   W   L

Ocean City. . . 0   0   1   0

Oakcrest. . . 0   0   0   0

Mainland. . . 0   0   0   1

Hammonton. . . 0   0   0   2

CAPE NATIONAL League   Overall   

Division I W   L   W   L

Holy Spirit. . . 1   0   1   0

Middle Township. . . 0   0   1   0

Bridgeton. . . 0   0   0   0

Buena. . . 0   0   0   1

Lower Cape May. . . 1   1   1   1

Pleasantville. . . 0   1   0   2

League   Overall   

Division II W   L   W   L

Our Lady of Mercy. . . 1   0   1   0

Wildwood Catholic. . . 1   0   1   1

Sacred Heart. . . 0   0   1   0

St. Joseph. . . 0   0   1   0

Cape May Tech. . . 0   2   0   2

INDEPENDENTS    Overall   

W   L

Pennsauken Tech. . . 2   0

Moorestown Friends. . . 1   0

Doane Academy. . . 4   2

Camden Academy Charter. . . 0   1