Yesterday's Results

Wrestling

TRUMAN DUALS

New Hope-Solebury 42, Northeast 30

Northeast 76, Cardinal Dougherty 6

William Tennent 43, Northeast 24

Truman 59, Northeast 9

New Hope-Solebury 42, Holy Cross 32

Holy Cross 42, Cardinal Dougherty 28

William Tennent 60, Holy Cross 18

Northeast 42, Holy Cross 24

BOB ROHM DUALS

At Bloomsburg.

Great Valley 40, Southern Columbia 27

Central Columbia 48, Great Valley 21

Palmyra 35, Great Valley 30

Elmer Meyers 41, Great Valley 25

Smithtown East 40, Great Valley 30

Boys' Basketball

ATHLETES HELPING ATHLETES TOURNAMENT

Central Bucks South 44, Massapequa 36

Council Rock North 53, Archbishop Ryan 43

AUGUSTINIAN SHOOTOUT

Malvern Prep 71, St. Augustine (Cal.) 37

BENEDICTINE CAPITAL CITY CLASSIC

Calvert Hall (Md.) 44, Chestnut Hill 36

Benedictine (Va.) 60, Pennsbury 41

BEST OF BEST TOURNAMENT

Math, Civics & Sciences 68, Bardstown (Ky.) 54

BOARDWALK CLASSIC BRACKET H

Owen J. Roberts 55, Wildwood Catholic 39

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Parkland 55, Monsignor Bonner 39

BOYERTOWN BEAR CLASSIC

Pennridge 74, Governor Mifflin 63 (OT)

Boyertown 55, Southern Lehigh 51

CHRIS SMITH MEMORIAL TOURNAMENT

Methacton 46, Engineering & Science 44

North Penn 47, Downingtown West 38

HARRISBURG TOURNAMENT

Upper Darby 68, Pocono Mountain East 58

West Chester Rustin 91, Harrisburg 87

HARRITON TOURNAMENT

Hatboro-Horsham 62, Mastery Ch. South 53 (OT)

Abington Friends 54, Harriton 45

JACK SCHOTT TOURNAMENT

Ridley 54, Downingtown East 32

Holy Ghost Prep 67, Neshaminy 58

JAMEER NELSON/PETE NELSON CLASSIC

Atlantic City 57, Lower Merion 54 (OT)

Ply. Whitemarsh 57, Academy of New Church 46

Neumann-Goretti 82, Conwell-Egan 63

JUENGER TOURNAMENT

Academy Park 64, Haverford High 45

Haverford School 53, Oxford 46

JUNIOR ORANGE BOWL

Mount Verde Ac. (Fla.) 41, Roman Catholic 33

KSA CLASSIC, GREY BRACKET

Souderton 65, Freedom (Fla.) 44

KSA TOURNAMENT

Plum 61, Abington 37

LENAPE TOURNAMENT

Bishop Eustace 53, Cardinal Dougherty 45

LEWISTOWN TOURNAMENT

Octorara 63, Lewistown 40

MARPLE NEWTOWN TOURNAMENT

Bishop Shanahan 77, Phoenixville 74 (2 OT)

Girard College 85, Marple Newtown 84

NORTH CATHOLIC SPBP CLASSIC

Paul Robeson (N.Y.) 73, Olney 71

North Catholic 73, Susquehanna Township 60

PAUL VI TOURNAMENT

Paul VI 62, Del-Val Charter 52

Camden Catholic 79, Freire Charter 57

PENNCREST TOURNAMENT

Boys' Latin 56, Sun Valley 35

Penncrest 69, West Chester Henderson 44

TRIANGLE CLUB TOURNAMENT

Norristown 50, Conestoga 48

Germantown Academy 57, LaSalle 43

UNIONVILLE TOURNAMENT

Unionville 59, West Chester East 52

Solanco 53, Delco Christian 39

VALLEY FORGE CHRISTIAN COLLEGE TOURN.

International Christian 83, Grace Brethen (Md) 63

WALT KATUZNY TOURNAMENT

Upper Perkiomen 59, Christopher Dock 49

Shipley 71, Radnor 32

WILLIAMSPORT TOURNAMENT

Archbishop Carroll 70, Westampton Tech 39

NONLEAGUE

Westtown 63, Owen County (Ky.) 35

Central Bucks West 65, Lake Worth 56 (OT)

Kennedy-Kenrick 71, Saul 34

Reading C. Catholic 52, Perkiomen Valley 43

Girls' Basketball

BOARDWALK CLASSIC BRACKET F

Neshaminy 41, Absegami 29

BOARDWALK CLASSIC BRACKET H

Winslow Township 50, Ridley 41

BOARDWALK CLASSIC BRACKET I

Egg Harbor Township 42, Kennedy-Kenrick 32

BOYERTOWN BEAR CLASSIC

Great Valley 44, Pennridge 26

Boyertown 52, Villa Joseph Marie 31

DAYTONA BEACH SUNSHINE CLASSIC

Arch. Prendergast 58, Fleming County (Ky.) 42

DELSEA TOURNAMENT

Abington 40, Shawnee 26

KSA TOURNAMENT

Winnacunnet (N.H.) 69, Spring-Ford 52

Merion Mercy 53, Nease (Fla.) 48

MARPLE NEWTOWN TOURNAMENT

Girard College 50, Octorara 29

Marple Newtown 46, Academy Park 43

NAPLES DAILY NEWS HOLIDAY SHOOTOUT

Council Rock North 73, Southwest Miami 11

St. Joseph's Ac. (Mo.) 47, Cardinal O'Hara 45

Trinity Christian (Fla.) 50, Germantown Ac. 48

PENN STATE TOURNAMENT

State College 38, Strath Haven 28

PICKERINGTON (OHIO) TOURNAMENT

Archbishop Carroll 63, Solon (Ohio) 42

PUNXSUTAWNEY TOURNAMENT

William Tennent 58, Punxsutawney 46

READING INVITATIONAL

Reading 60, Conestoga 37

ST. PIUS X (Ga.) TOURNAMENT

Cardinal Dougherty 50, North View 47

UNIONVILLE TOURNAMENT

Delco Christian 44, Haverford High 36

Unionville 40, Phoenixville 28

NONLEAGUE

Penncrest 40, West Chester East 35

Norristown 65, Penn Wood 50

Cheltenham 50, Perkiomen Valley 27

Boys' Basketball Boxes

Athletes Helping Athletes Tournament

Massapequa 12 7 11 6 - 36

Central Bucks South 6 11 13 14 - 44

M: Cerulli 1, Fasulo 2, Flecker 2, Mechan 9, Smolovich 6, Tarantino 2, VanBuren 7, Young 7.

CBS: Brian Doyle 2, Nick Joerger 6, Matt Johns 2, Sean Kummer 7, Joe Maher 3, Mike Pincus 13, Justin Policare 4, Steve Schneider 7.

Archbishop Ryan 14 11 8 10 - 43

Council Rock North 10 13 14 16 - 53

AR: Nick Aughenbaugh 5, Eric Fleming 14, Eric Frain 5, Anthony Magallanes 10, Brendan Ostaszewski 4, Christian Rivera 5.

CRN: Charlie Anastasi 10, Tim Filer 2, Arron Goodman 21, Matt McCloskey 2, Aaron Morgan 9, John Raymon 5, Andrew Stress 4.

Augustinian Shootout

St. Augustine (Cal.) 12 7 12 6 - 37

Malvern Prep 27 11 15 18 - 71

SA: Banaga 7, Davey 13, Mendoza 5, Peterson 7, Ryan 5.

MP: Lamon Church 17, Ryan Creighton 6, Mike Dougherty 3, Sean Gordon 7, Brendan Kilpatrick 12, Tracy Peal 8, Steve Perpiglia 6, Kevin Rafferty 2, DeQuann Walker 10.

Benedictine Capital City Classic

Calvert Hall (Md.) 11 12 9 12 - 44

Chestnut Hill 10 9 11 6 - 36

CH: Bonds 2, Cameron Cook 9, Jonathan Graham 11, Donya Jackson 10, Damion Lee 8, Michael Wadel 2, Kyle Wise 2.

CH: Pat Connaghan 10, Todd Cramer 12, Malik Garner 7, Andrew Kraft 4, Luke Mulvaney 3.

Benedictine (Va.) 10 15 20 15 - 60

Pennsbury 11 10 10 10 - 41

B: Davis 8, Gbinije 8, George 2, D. Gill 2, K. Gill 11, Moody 15, Pilot 2, Price 3, Shaheen 2, Thurston 7.

P: Kieran Bolger 6, Dante Devine 3, Jay Jabat 2, Jesse Krasna 15, Zak Kumor 10, Zack Sibel 5.

Best of Best Tournament

Bardstown (Ky.) 11 21 9 13 - 54

Math, Civics & Sciences 15 20 20 13 - 68

B: Beltran 7, Buchanan 8, Hayes 15, Johnson 11, Stevens 5, Willis 8.

MC&S: Nigel Caldwell 11, Kwahmere Gredic 8, Thomas Moore 7, Tyreek Riddick 11, Maurice Stevens 7, Chris Stokes 18, Andre Thomas 2, Jeremiah Worthem 4.

Boardwalk Classic Bracket H

Wildwood Catholic 12 4 10 13 - 39

Owen J. Roberts 17 10 17 11 - 55

WC: Mike Capozzoli 5, DaQuill Gibbs 5, Kenny Haury 1, Dave McCallion 9, Brian Toland 19.

OJR: Ryan Brumfield 3, Mark Henry 16, Connor Lawler 2, Ryan Megay 1, Tim Ponto 12, Jake Tammaro 2, David Vining 17, Jeff Wiand 2.

Boardwalk Classic Showcase

Parkland 14 17 6 18 - 55

Monsignor Bonner 17 9 6 7 - 39

P: Ryan Carlon 9, Daulton Charles 9, Rob Dvoracek 6, Ben Karabasz 12, Nick Miller 3, Paul Pammer 16.

MB: Karonn Davis 2, Keefer Francis 2, Joseph McGinn 7, Jamal Melvin 17, Richard Reigner 2, Scott Slade 7, Dan Vanderslice 2.

Boyertown Bear Classic

Governor Mifflin 19 12 13 16 3 - 63

Pennridge 13 15 16 16 14 - 74

GM: Brown 1, Lavar Colon 26, Henry 2, Jeznach 10, King 10, O'Leary 14.

P: Tim Abruzzo 30, Rocky Ferrier 2, Mike Guldin 23, Andrew Lyons 4, Kyle Peters 4, Dylan Tice 11.

Southern Lehigh 13 20 10 8 - 51

Boyertown 16 16 8 15 - 55

SL: Festa 13, Hoffman 7, Leddy 5, Chris Mobley 4, Rodriguez 16, Smilie 2, Sroka 4.

B: Scott Dennin 15, Derek Hodges 9, Shane McCarthy 13, Tyler Moser 4, Bob Nester 10, Dylan Pasik 4.

Chris Smith Memorial Tournament

Methacton 11 6 14 15 - 46

Engineering & Science 6 11 9 18 - 44

M: Matt Carroll 4, Jordan Carter 20, Zach Forrest 8, Evan Galloway 10, Mike Handley 4.

E&S: Bruce Brown 3, Dijon Eggleton 12, Mark Houston 13, Kenneth Murphy 7, Zachary Spence 8, Nadir Stukes 1.

Downingtown West 12 5 6 15 - 38

North Penn 6 6 21 14 - 47

DW: Andrew Bargmann 4, Terrell Brice 7, Idris Coleman 13, Ian Jones 6, Mike Milito 8.

NP: Wes Brooks 15, Sean Brooks 2, T.J. Gill 10, Matthew Possanza 8, Dexter Shy 3, Connor Silhanek 8, Janeus Somers 1.

Harrisburg Tournament

West Chester Rustin 23 21 24 23 - 91

Harrisburg 17 25 19 26 - 87

WCR: Cory Blake 20, Sherif Elnaggar 5, Pat Hazley 1, Anthony Nash 10, Trent Toney 22, Rahmier White 5, Rondell White 28.

H: Arp 12, Bennett 8, Chisolm 4, Jones 13, Pinter 7, Polk 22, Taylor 15, Warren 6.

Pocono Mountain East 14 14 19 11 - 58

Upper Darby 16 19 15 18 - 68

PME: Bursis 6, Escobar 3, Garcia 5, Grotevant 6, Hall 5, Pachero 3, Richards 15, Tillery 15.

UD: Isak Beyen 7, Terrence Bridgers 7, Daron Harris 6, Brandon Hashim 12, D.J. Johnson 16, Myron McNeely 4, George Vlahos 14, Lamotte Williams 2.

Harriton Tournament

Mastery Charter South 13 18 11 10 1 - 53

Hatboro-Horsham 14 10 18 10 10 - 62

MCS: Kevin Beaford 2, Chris Chavis 5, Eric Cottman 3, Eddie Egerton 2, Ronnie Gambrell 7, Wanyae Hartsfield 22, Andrew King 3, Khalil Newsome 1, Steven Scott 8.

H: Matt Kane 6, Mike Marvin 37, Sean Nealon 2, Ryan New 3, Darrin Oliver 7, Pete Williams 7.

Abington Friends 9 16 12 17 - 54

Harriton 13 6 13 13 - 45

AF: Dan Green 4, Joey Gripper 4, Kenny Johnson 15, Nick Keefer 8, Dylan Moody 1, John Simone 2, Jabril Trawick 20.

H: Sal D'Angelo 3, Matt Fusaro 22, Ryan Kelly 4, Alex Servetnick 10, Matt Sherman 6.

Jack Schott Tournament

Downingtown East 4 8 11 9 - 32

Ridley 2 14 17 21 - 54

DE: Chris Fehr 7, Grant Hubbard 3, Cory Jacobson 6, Kyle McGovern 4, Corey Miller 2, Andrew Murner 3, Dan Porter 4, Eric Speller 3.

R: Kevin Bonnes 2, Shawn Church 17, Derek Dawson 1, Mark Dziadon 4, Kevin Garling 10, Cameron Gunter 11, Tom Manning 2 , Colin Masterson 5, Ty Zagame 2.

Neshaminy 7 9 15 27 - 58

Holy Ghost Prep 9 16 25 17 - 67

N: Ryan Arcidiacono 12, Dave Baron 2, Tyler Katz 12, Charlie Marterella 7, Mike McGarry 12, Donte Smith 2, Steve Warhola 5, Dwight Williams 6.

HGP: Duffy Barrett 9, Mike Byrne 9, Mike DeStefano 4, Tyler Juchno 22, Owen Kirby 10, Ryan Lantzy 4, Nate Lorence 9.

Jameer Nelson/Pete Nelson Classic

Lower Merion 14 16 5 14 5 - 54

Atlantic City 8 7 20 14 8 - 57

LM: David Ancona-Cole 2, Mike Buchwald 8, Oliver Cohen 13, Matt McKenna 14, Mike Robbins 7, Aaron Staley 10.

AC: Nate Brown 11, Muji McBride 16, Jaleem Montague 2, Ibn Morgan 5, Ismail Naji 2, Keyshawn Reynolds 3, LaQuay Rooks 9, Jameel Stewart 9.

Plymouth Whitemarsh 15 7 17 18 - 57

Academy of New Church 11 10 9 16 - 46

PW: C.J. Aiken 21, Stephon Baker 1, Jaylen Bond 12, Brandon Dixon 6, Whis Grant 11, Sam Pygatt 6.

AoNC: Rakeem Christmas 5, Malcolm Gilbert 2, Marcus Gilbert 2, Warren Gillis 13, Savon Lloyd-Goodman 20, Daniel Pittman 2, Jon Riles 2.

Neumann-Goretti 31 15 20 16 - 82

Conwell-Egan 14 19 16 14 - 63

N: Tony Chennault 19, Tyreek Duren 10, Lamin Fulton 19, Mustafaa Jones 5, Billy Shank 2, Derrick Stewart 4, Danny Stewart 23.

C: Kevin DeLorenzo 2, Sean McCarthy 7, Mike Payne 18, Ike Robinson 15, Andrew Schaefer 7, Devon Thomas 12, Carlton Whitehead 2.

Juenger Tournament

Academy Park 19 9 20 16 - 64

Haverford High 9 10 9 17 - 45

AP: Taylor Boulware 11, Carl Coleman 7, Rich Collins 8, Nate Coston 2, Darryl Foye 3, Brandon Jackson 12, Torey Johnson 3, Faheem Sims 4, Jordan Tucker 14.

HH: Pierre Charles 10, Matt Effinger 4, Eric Falasco 2, Brandon Johnson 4, Miles Mansell 2, Patrick Morgan 2, Greg Rotzell 11, Connor Walsh 2, Scott Zlotnick 8.

Haverford School 9 13 10 21 - 53

Oxford 14 7 9 16 - 46

HS: Andrew Acker 10, Rashaan Hollman 6, A.J. Jones 7, Brendan Purcell 12, Semaj Reed 4, Zack Thomas 14.

O: DeQuan Gray 8, Brendan Mundy 6, Wes Pennington 6, Tyler Reeves 12, Vinny Sanders 14.

Junior Orange Bowl

Mount Verde Ac. (Fla.) 10 14 9 8 - 41

Roman Catholic 9 4 13 7 - 33

MVA: Mike Avery 5, James Bell 13, Kaled Clayburn 8, Jamail Jones 5, Steve Mondu-Missi 6, Haukur Paisson 2, Papa Samba-Ndau 2.

RC: Rakeem Brookins 7, Junior Fontuannt 2, Britton Lee 2, Montana Mayfield 3, Anthony Mayo 10, Kevin Regan 7, Shafeek Taylor 2.

KSA Classic, Grey Bracket

Freedom (Fla.) 5 11 13 15 - 44

Souderton 14 22 15 14 - 65

F: Gabriel Diaz 4, Carlos Geane-Gens 4, Jarad Haskins 3, Floyd Higgins 16, Jeffery Jacobs 2, Jordan Jenkins 1, Omar Larnchrate 2, Louis Osumurra 4, Andrew Pestman 8.

S: Jeffrey Bishop 4, Korrey Council 2, Nathan Moyer 18, Ryan O'Connor 2, A.J. Picard 22, Joseph Plank 2, Anthony Sergio 3, Mark Wonderling 10, Samuel Wonderling 2.

Lenape Tournament

Cardinal Dougherty 8 7 12 18 - 45

Bishop Eustace 15 4 13 21 - 53

CD: Brandon Brown 6, Art Comas 6, Dawan Earl 2, Christian Gibbs 13, Victor Graham 2, Jamal Nwaniemeka 6, Sahimir Thomas 3, Brandon Wims 7.

BE: James Cirone 2, Will Clements 3, Sho DaSilva 9, Bob Falconiero 3, Dexter Harris 7, Carson Puriefoy 14, Pat Vasturia 15.

Lewistown Tournament

Octorara 14 10 20 19 - 63

Lewistown 4 9 15 12 - 40

O: Ian Apgar 6, James Brown 2, Lamont Clark 12, Charles Cooper 7, Pat Evans 18, Conor Kasabo 3, Moses Togbah 15.

L: Baker 3, Bolin 2, Pupo 10, Randall 8, Scheffel 6, Welham 4, Wheeler 7.

Marple Newtown Tournament

Bishop Shanahan 14 15 19 13 5 11 - 77

Phoenixville 14 17 20 10 5 8 - 74

BS: Tom Henshey 18, Eric Knight 16, Tim Mulqueen 9, Josh Redmond 8, Anthony Sam 21, Jeff Yearsley 5.

P: Harrison Deyo 10, Corey Gordon 13, Jamie Hennessy 7, Nicholas Jones 22, Rasheed Lawson 2, James Lynch 5, Michael Matson 15.

Girard College 12 20 26 27 - 85

Marple Newtown 17 21 22 24 - 84

GC: Torrell Candelaria 17, John Johnson 38, Tyreke Peeples 4, Hyree Peoples 2, Dave Ware 2, Clifford White 14, Ahmir Whiting 8.

MN: Andrew Brandt 6, Ryan Furst 10, Ryan Hanley 11, Kurt Johnson 8, Kevin Johnson 2, Soutiri Sapnas 47.

North Catholic SPBP Classic

Paul Robeson (N.Y.) 18 15 25 15 - 73

Olney 16 16 23 16 - 71

PR: Jenkins 6, Lucky 24, Miller 11, Noel 23, Willingham 9.

O: Hilton Cain 2, Ray Jaggon 28, Jabreil McLeod 22, Tevin Murray-Loach 3, Kadeem Patterson 11, Darrelle Sherman 5.

Susquehanna Township 19 14 13 14 - 60

North Catholic 19 24 10 20 - 73

ST: Daniels 3, Dean 15, Dupree 11, Epps 5, Gray 4, Richardson 12, Turner 4, Young 6.

NC: Alex Amrhein 6, Benny Birch 2, Jaleel Mack 24, Bobby Makor 10, Will Rampasard 2, Woody Redding 9, Mike Terry 18, Jaleel Watson 2.

Paul VI Tournament

Del-Val Charter 8 6 10 28 - 52

Paul VI 15 17 13 17 - 62

DC: Reginald Andrus 2, Rysheen Dorn 12, Carnell Gray 8, Christian McNeely 18, Mitts 2, Queen 2, Fred Ruff 4, Malik West 4.

PV: Kealig Burroughs 2, Ron Curry 7, Chris Jermyn 10, Nick Moore 24, Robert Poole 17, Bobby Stocklin 2.

Freire Charter 9 14 13 21 - 57

Camden Catholic 24 17 20 18 - 79

FC: Andred Anson 3, Tyleek Hines 4, Christopher Lawhorn 2, Gevon Presley 6, Malik Wesley 38, Brian Williams 4.

CC: Amir Armstrong 7, Sherard Cadogan 10, Tim Crawford 12, Anthony D'Orazio 14, Tom Fisher 2, Kyle Green 2, Garrett Kashmer 9, Dan Lovett 5, Matt McElhatton 3, Bart Middleman 2, Gerry Wixted 13.

Penncrest Tournament

W.C. Henderson 6 8 17 13 - 44

Penncrest 23 14 16 16 - 69

WH: Desmond Alston 2, Austin Constable 18, Scott Fenton 7, Sean McCormick 2, Chas McCormick 2, Ted White 13.

P: Matt Atkinson 3, Matt Bundy 6, Ian Campbell 14, Ben Davis 3, Rodney Duncan 11, John Ohm 2, Andrew Radomicki 27, Chris Sell 3.

Sun Valley 5 4 17 9 - 35

Boys' Latin 16 15 14 11 - 56

SV: Carboni 6, Carney 2, Clemens 3, Freeman 2, Hudson 5, Nelson 15, Volcolo 2.

BL: Therence Brown 2, Isaiah Gans 8, Yamir Greenlee 7, Kwlail Coleman Jones 7, Jalen McDonald 6, Carlos Taylor 8, Maurice Watson 18.

Triangle Club Tournament

La Salle 9 6 15 13 - 43

Germantown Academy 9 10 20 18 - 57

L: Joe Brown 6, Steve Collins 2, Eddie Mitchell 12, Kevin Piotrowicz 5, Mike Poncia 8, Steve Smith 2, Brennan Woods 8.

GA: Cameron Ayers 16, Jake Beil 8, Austin Curry 20, Jim Hammer 6, Beau Jones 4, Noah Kennedy 2, Nicholas Lindner 1.

Unionville Tournament

West Chester East 11 17 15 9 - 52

Unionville 7 13 16 23 - 59

WCE: Eric Anderson 15, Eddie Anderson 5, Kevin Frankenfield 2, Terrelle Green 2, Hager 5, Derrick Hoogendorm 12, Okoteh Sackitey 7, Matt Smith 3, Amari Taylor 1.

U: Miles Holmes 17, Mike Johnson 4, Dave McClaskey 5, Doug Ott 5, Zach Ross 18, Richard Sampson 2, Mike Sundry 8.

Solanco 18 13 15 7 - 53

Delco Christian 9 9 15 6 - 39

S: Jack Buzzard 2, Eberly 5, B.J. Enck 2, Mike Fasano 34, John Fisher 8, Henderson 2.

DC: Amir Albright 6, Darren Brooks 8, Nick Griffin 7, Tarrell Grobes 6, Moustapha Noumbissi 2, Jordan Sbraccia 6, Jordan Wallin 4.

Valley Forge Christian College Tournament

Grace Brethen (Md) 19 12 18 14 - 63

International Christian 27 15 21 20 - 83

GB: Coburn 10, Frierson 19, Givens 13, Henson 6, Lock 11, Wright 4.

IC: Josh Connor 16, Keith Gleaton 18, Troy Hall 2, Antoine Laster 7, Joseph Martinez 2, D.J. McFadden 13, Justin Robinson 19, Joe Wamah 2, Dan Weary 4.

Walt Katuzny Tournament

Christopher Dock 14 7 10 18 - 49

Upper Perkiomen 7 15 10 27 - 59

CD: David Brelsford 1, Jacob Clemens 5, Luke Moyer 16, Adam Spinozzi 7, Alex Summers 6, Sam Thalathoti 5, Stevie Tyson 9.

UP: Matt Keeny 2, Tim Mayza 6, J.D. Ricapito 5, Allen Ringgold 8, Charles Robinson 22, Gino Tornetta 16.

Shipley 25 20 21 5 - 71

Radnor 11 8 6 7 - 32

S: John Carney 2, Stephen Gentry 3, Ky Howard 19, Armand Leaks 6, Chima Nwakpuda 20, Maz Obuz 1, Jamie Piltch 2, Zachary Tilman 2, Bakari White 16.

R: Erik Eichinger 2, Kyle Furtaw 2, Kyle Hammonds 10, Curran Ruyak 6, Peter Wallace 9, Connor Walsh 3.

Williamsport Tournament

Westampton Tech 10 9 10 10 - 39

Archbishop Carroll 21 12 23 14 - 70

WT: Sean Conner 8, Brett Foster 5, Derek Johnson 8, Tyshawn King 7, Bryant Watts 7, Mikal Williams 4.

AC: Lou Dominique 2, Jay Donovan 8, Pat Finnegan 4, Juan'ya Green 18, D.J. Irving 20, Ben Mingledough 10, Vince Mostardi 8.

Nonleague

Saul 5 9 9 11 - 34

Kennedy-Kenrick 23 14 22 12 - 71

S: Micheal Baldwin 8, A. Cakos 5, Joshua Collins 9, Darius Dove 4, Alonzo Jackson 8.

K: Sabree Astillero 27, Matt Brennan 6, John Candelore 10, Frank Giunta 4, Randall Gray 2, Brent Mahoney 6, Cullen Rota 7, Jamel Stinson 2, David Tornetta 7.

Central Bucks West 8 17 17 10 13 - 65

Lake Worth 13 12 17 10 4 - 56

CBW: Seth Condi 7, Ryan Fiore 4, Patrick Furst 24, Anthony Salvitti 21, Kevin Sweet 9.

LW: Bell 6, Bryant 6, Desorvil 10, Gabriel 5, Glinton 7, Registe 16, Thompson 6.

Perkiomen Valley 2 8 20 13 - 43

Reading Central Catholic 10 12 12 18 - 52

PV: Mason Brawley 3, Tim Conaway 3, Sean Conners 3, Ryan Davis 13, Andrew Kenney 15, Drew Klein 2, Mark Rott 2, Ian Rykaczewski 2.

RCC: Justin Ashcroft 5, Marcus Dawkins 19, Matthew Doyen 6, Andrew Hoffa 5, Donovan Jack 13, Marquis Marshall 4.

Girls' Basketball Boxes

Boardwalk Classic Bracket F

Neshaminy 7 20 7 7 - 41

Absegami 7 9 7 6 - 29

N: Shannon Barlow 1, Cara Gadzinski 1, Amanda Lally 6, Victoria Mazzeo 6, Amy Paulits 5, Lori Paulits 3, Jenny Rongione 6, Kelsey Ryan 11, Jennifer Slivka 2.

A: Amira Anderson 2, Alexis Brooks 9, Christine Ingargiola 2, Selena Sudol 2, Kelsey Wilson 9, Mackenzie Wimberg 5.

Boardwalk Classic Bracket H

Winslow Township 13 11 13 13 - 50

Ridley 8 11 11 11 - 41

WT: Miah Dozier 6, Chardae Ducille 14, Danielle Forest 13, Tashay March 2, Geneva McCoy 4, Shamira Weaver 11.

R: Barb Dodds 12, Jennifer Egee 15, Michelle Rhine 7, Alexis Zambino 7.

Boardwalk Classic Bracket I

Egg Harbor Township 12 7 10 13 - 42

Kennedy-Kenrick 7 6 9 10 - 32

EHT: Karen Chikezie 9, Gina DiDomenico 12, Kimberly Phillips 13, Laura Phillips 1, Selena Santiago 2, Rachael Scheiter 1, Jo'elle Varela 4.

K: Jenna Bergan 9, Cavalcante 8, Donavan 9, McCabe 2, Angela Sortino 4.

Boyertown Bear Classic

Pennridge 6 5 7 8 - 26

Great Valley 14 6 10 14 - 44

P: Nici Bonacci 2, Jenna Cooley 2, Jordan Dominic 9, Katie Franchois 2, Alyssa Marchunsky 2, Sam Simononis 9.

GV: Amanda Germer 10, Tiffany Govan 3, Emily Hagar 10, Rachel Kalick 2, Colleen O'Malley 16, Kelly Sugalski 3.

Villa Joseph Marie 6 8 9 8 - 31

Boyertown 16 13 15 8 - 52

VJM: Jessica Campbell 2, Meghan Ledwith 15, Mary Newell 2, Melissa Poderis 7, Courtney Shaw 2, Lauren Waterson 3.

B: Kaitlyn Eisenhard 9, Brooke Fisher 4, Kelly Furman 4, Emily Moatz 2, Brooke Mullen 8, Jess Schlesman 12, Lauren Walker 13.

Daytona Beach Sunshine Classic

Fleming County (Ky.) 12 4 13 13 - 42

Archbishop Prendergast 11 17 13 17 - 58

FC: Allex 7, Mandy Boyd 9, Sara Boyd 2, Emmands 22, Jackson 2.

AP: Lindsay Cras 6, Jenna Gassew 20, Jessica Rotella 17, Miranda Schieler 4, Sara Smith 9, MaryKathleen Sullivan 2.

Delsea Tournament

Abington 6 14 10 10 - 40

Shawnee 5 7 2 12 - 26

A: Lovelle Faison 1, Emily Leer 14, Sarah Listenbee 6, Aiyannah Peal 14, Jessica Schmidt 2, Chynna West 3.

S: Stephanie Jeffrey 5, Jule Kessler 3, Kristen Kocher 1, Erin Molina 10, Keri White 7.

KSA Tournament

Nease (Fla.) 9 17 17 5 - 48

Merion Mercy 16 16 5 16 - 53

MM: Meg Andruszko 2, Margaret Corzel 7, Natalie DiCocco 20, Brigid Klarich 10, Katie Sherry 8, Hillary Tordy 6.

Marple Newtown Tournament

Octorara 5 5 9 10 - 29

Girard College 19 8 12 11 - 50

O: Chi Boggs 3, Lindsay Evans 6, Sarah Forman 3, Alyssa Markward 6, Danielle Murray 2, Kristen Pritchard 9.

GC: Christina Blye-Colemen 15, Kahleah Copper 24, Nelly Diaz 5, Joyce Randolph 6.

Academy Park 11 16 6 10 - 43

Marple Newtown 16 8 9 13 - 46

AP: Amanda Congilei 7, Brianna Macauley 25, Jordan Matthews 2, Peay 1, Moriah Smith 1, Mercedes Vaughn 7.

MN: Erica Brown 10, Maiya Brown 8, Madison Collins 2, Denise McKeown 18, Devon Miller 2, Suzanna Talento 6.

Naples Daily News Shootout

Southwest Miami 2 4 3 2 - 11

Council Rock North 30 15 16 12 - 73

SM: Martin 2, Martinez 1, Mir 2, Verdayes 4, Younge 2.

CRN: Megan Cunningham 4, Molly Doyle 3, Alyssa Dumont 3, Devin Gold 10, Lauren Gold 10, Emily Grundman 8, Rebecca Houser 6, Sarah Kiely 8, Ally Mangogna 1, Jodi Marrazzo 4, Kelly Scull 16.

Penn State Tournament

State College 11 10 5 12 - 38

Strath Haven 5 8 7 8 - 28

SC: Kelsey Gill 8, Kirsten Glantz 2, Kate McDonald 9, Courtney Nellis 10, Sara Sallade 4, Ashley Smith 4, Gina Torreti 1.

SH: Hart Clements 8, Ashley Miller 4, Jamie Morris 4, Dana Taub 4, Ana White 8.

Pickerington (Ohio) Tournament

Solon (Ohio) 9 12 11 10 - 42

Archbishop Carroll 18 16 13 16 - 63

S: Rebecca Caprini 3, Skylar Cumberlander 4, Jamie Gluesing 20, Kristen Low 10, Emily Rosenfeld 3, Darnesha Tomlinson 2.

AC: Jen Carney 13, Amanda Censullo 2 , Meghan Creighton 3, Emily Fazzini 4, Ryann Fiascki 2, Melissa Levy 1, MaryKate McCann 7, Nora McGeever 2, Rachel Pearson 6, Erin Shields 23.

Punxsutawney Tournament

William Tennent 20 14 12 12 - 58

Punxsutawney 7 9 21 9 - 46

WT: Ashley Alden 9, Ally Fenner 2, Sarah Godfrey 15, Liz Koval 8, Alison Malatesta 7, Emily O'Donnell 12, Kate Schalck 3, Melissa Wasserleben 2.

P: Amber Fye 13, Megan McCuly 10, Hannah Neal 18, Lindsey Paulina 2, Jenna Reitz 3.

Reading Invitational

Conestoga 5 12 11 9 - 37

Reading 10 15 12 23 - 60

C: Gaddy DeFrancesco 1, Katie Dunn 16, Allison Graham 3, Colleen Guinan 2, Taylor Kennan 2, Trish Kovach 2, Emma Robl 2, Regan Shine 8, Maddie Swarr 1.

R: Fadiba Berry 3, Mercedes Copeland 9, Elizabeth Fisher 6, Tyeca Reviera 9, Brianna Sevini 10, Isis Thorpe 3, Paisley Wall 2, Devinyar Workman 18.

St. Pius X (Ga.) Tournament

North View 9 8 8 22 - 47

Cardinal Dougherty 15 10 15 10 - 50

NV: A. Brown 2, K. Dozier 8, A. Keskonis 1, M. Tarver 5, A. Teague 13, S. Wallace 18.

CD: Michelle Boggs 4, Brenna Coll 15, Maureen Hawkins 9, Shanice Johnson 16, Elana Roadcoloud 6.

Unionville Tournament

Haverford High 6 13 6 11 - 36

Delco Christian 6 10 14 14 - 44

HH: Chelci Asbury 11, Moira Corrigan 5, Jaclyn Gantz 4, Ali Hostler 8, Caroline Price 8.

DC: Jocelyn Chavous 4, Hannah Ellsworth 2, Emily Evans 5, Emily Homan 8, Stacey MacArthur 5, Carley Neal 4, Alexa Weaver 16.

Phoenixville 9 2 9 8 - 28

Unionville 13 8 11 8 - 40

P: Chandler DiFebbo 4, Amber Keys 12, Johanna Martens 10, Alison Thomas 2.

U: Kelli Anderson 6, Lizzy Carney 20, Marianna Gallo 2, Kelsey McDonald 6, Moira McEvoy 1, Chelsea Rafetto 3, Kimberly Williamson 2.

Nonleague

West Chester East 7 7 13 8 - 35

Penncrest 9 15 9 7 - 40

WCE: Meyriem Benslimane 4, Siobhan Burke 4, Aerie DeJesus 21, Meghan Kavanaugh 4, Caitlin Pavlo 2.

P: Charlotte Beebe 11, Patrice Coleman 5, Taylor Copus 8, Caroline Moore 2, Bridget Waldron 2, Maura Waldron 12.

Norristown 11 18 24 12 - 65

Penn Wood 2 14 14 20 - 50

N: Tyshay Britten 9, Stephanie DiNolfi 8, Nicole Graham 7, Cashae Hinton 17, Natasha Matthews 18, Ashley Waters 6.

PW: April Buck 13, Lauren Caul 2, Chelsea Dent 2, Owumni Jaloaso 8, Ashley Lewis 2, Lydia Peterson 10, Tyneisha Whitsette 13.

Perkiomen Valley 6 9 7 5 - 27

Cheltenham 17 12 9 12 - 50

PV: Amarra Boone 11, Jessica Boyle 2, Erin Hamm 2, Tori Marcavage 2, Sam Pagel 4, Ali Zajac 6.

C: Ciara Andrews 7, Jiana Clark 2, Christina Coleman 1, Monet Constant 12, Shayla Felder 6, Austin Hamler 1, Tiffany Johnson 4, Kira Ogden 10, Lorraine Oliver 2, Sheffield 2, Taliaferro 3.

Today's Schedule

Boys' Basketball

BOARDWALK CLASSIC BRACKET H

At Wildwoods Convention Center:

Wildwood Cath. vs. Egg Harbor Twp., 9:30 a.m.

Penns Grove vs. Owen J. Roberts, 11 a.m.

NONLEAGUE

Penn Charter at Father Judge, 12

West Catholic at St. Joseph's Prep, 2

Girls' Basketball

BOARDWALK CLASSIC BRACKET H

At Wildwoods Convention Center:

Ridley vs. Wildwood Catholic, 9:30 a.m.

Winslow Township vs. Smyrna (Del.), 11 a.m.

BOARDWALK CLASSIC BRACKET I

At Wildwoods Convention Center:

Kennedy-Kenrick vs. CB West/St. Joseph, 12:45

Egg Harbor Twp. vs. CB West/St. Joseph, 2:15

NAPLES (FLA.) TOURNAMENT

At Barron Collier High, Fla.

Council Rock North vs. Trinity Christian, 7

Cardinal O'Hara vs. Community School, 9 a.m.

NONLEAGUE

Pennsbury at Downingtown East, 1:30

Boys' Basketball Standings

Through yesterday

.

CATHOLIC LEAGUE League   Overall   

Red Division W   L   W   L

St. Joseph's Prep. . . 1   0   6   1

La Salle. . . 1   0   6   2

Roman Catholic. . . 1   0   4   3

Cardinal O'Hara. . . 1   0   3   2

Father Judge. . . 0   1   3   4

Monsignor Bonner. . . 0   1   3   4

North Catholic. . . 0   1   2   3

Archbishop Ryan. . . 0   1   2   6

League   Overall   

Blue Division W   L   W   L

Neumann-Goretti. . . 3   0   6   1

Archbishop Carroll. . . 2   0   5   1

West Catholic. . . 1   0   3   2

Conwell-Egan. . . 1   2   4   3

Cardinal Dougherty. . . 0   0   3   3

Archbishop Wood. . . 0   1   4   3

Kennedy-Kenrick. . . 0   1   3   2

Bishop McDevitt. . . 0   1   3   3

Lansdale Catholic. . . 0   2   2   4

INTER-AC LEAGUE League   Overall   

W   L   W   L

Malvern Prep. . . 0   0   10   2

Chestnut Hill Academy. . . 0   0   9   3

Haverford School. . . 0   0   8   3

Germantown Academy. . . 0   0   7   1

Episcopal Academy. . . 0   0   5   5

Penn Charter. . . 0   0   4   4

CENTRAL LEAGUE League   Overall   

W   L   W   L

Lower Merion. . . 3   0   3   2

Ridley. . . 2   1   5   2

Upper Darby. . . 2   1   4   3

Conestoga. . . 1   2   2   5

Garnet Valley. . . 1   2   1   6

Haverford High. . . 0   3   0   7

League   Overall   

W   L   W   L

Penncrest. . . 3   0   6   0

Strath Haven. . . 2   2   5   3

Springfield (D). . . 2   2   4   4

Harriton. . . 1   2   5   3

Radnor. . . 1   2   4   3

Marple Newtown. . . 1   2   3   6

SUBURBAN ONE LEAGUE League   Overall   

National Conf. W   L   W   L

Neshaminy. . . 2   0   6   2

Pennsbury. . . 2   0   5   2

Harry S Truman. . . 2   0   5   3

Bensalem. . . 1   1   3   2

Abington. . . 1   1   3   4

William Tennent. . . 0   2   4   2

Council Rock North. . . 0   2   4   3

Council Rock South. . . 0   2   3   4

League   Overall   

Continental Conf. W   L   W   L

Souderton. . . 2   0   8   0

Quakertown. . . 2   0   5   2

North Penn. . . 1   1   4   2

Central Bucks South. . . 1   1   4   4

Central Bucks West. . . 1   1   4   4

Central Bucks East. . . 1   1   2   3

Pennridge. . . 0   2   3   6

Hatboro-Horsham. . . 0   2   2   5

League   Overall   

American Conf. W   L   W   L

Plymouth Whitemarsh. . . 3   0   7   0

Norristown. . . 2   0   6   1

Cheltenham. . . 2   0   3   3

Wissahickon. . . 1   1   6   2

Upper Dublin. . . 1   1   4   2

Springfield (M). . . 0   2   2   5

Upper Merion. . . 0   2   2   5

Upper Moreland. . . 0   3   1   6

DEL-VAL LEAGUE League   Overall   

National Division W   L   W   L

Chester. . . 0   0   4   2

Chichester. . . 0   0   4   2

Penn Wood. . . 0   0   4   3

Glen Mills. . . 0   0   3   1

Academy Park. . . 0   0   2   4

Interboro. . . 0   0   2   4

CHES-MONT LEAGUE League   Overall   

National Division W   L   W   L

Coatesville. . . 2   0   5   2

Downingtown West. . . 1   0   4   2

West Chester Henderson. . . 1   0   3   4

Bishop Shanahan. . . 1   1   5   3

Avon Grove. . . 1   1   3   3

West Chester East. . . 0   2   1   5

Downingtown East. . . 0   2   1   6

League   Overall   

American Division W   L   W   L

Octorara. . . 2   0   6   1

Oxford. . . 2   0   4   3

West Chester Rustin. . . 1   0   5   2

Great Valley. . . 1   1   1   6

Unionville. . . 0   1   2   4

Kennett. . . 0   2   0   4

Sun Valley. . . 0   2   0   7