Haverford School's Tom Hopkins won three sprints and the long jump in posting the most impressive individual showing at the Inter-Ac League boys' track and field championships on Saturday at Episcopal Academy.

Hopkins won the George Greenwood Award, given annually to the top individual point-scorer.

Hopkins won the 100-meter dash in 10.92, the 200 in 22.24, and the 400 in 49.09. He also took the long jump by almost three full inches (22 feet, 11 inches).

Despite Hopkins' efforts, Malvern Prep won the team title for the third straight year.

The Friars finished with 71 points, ahead of Chestnut Hill Academy (471/2) and Haverford School (341/2).

Penn Charter's Adam Dworetsky broke a 27-year-old record in the pole vault with a 14-6 effort.

Boys' Lacrosse

Third-seeded Conestoga got four goals from Tyler Brooke and single goals from eight of his teammates to beat No. 11 Lower Merion, 12-7, in a PIAA District 1 quarterfinal at West Chester Henderson.

Joe Shallow and Jordan Wolf each scored three goals for the Aces.

In another game at Henderson, Garnet Valley topped Central Bucks East, 11-8.

Joe Venit's second goal of the game, with 2 minutes, 34 seconds left, gave Springfield (Delaware County) a 7-6 win over Hatboro-Horsham at Harriton.

Girls' Lacrosse

Shannon Burns scored six goals as host and third-seeded Springfield (Delaware County) topped No. 6 North Penn, 17-8, in a PIAA District 1 quarterfinal playoff at West Chester East.

In other quarterfinals at West Chester East:

No. 5 Unionville got five goals from Lindsey Smith to beat No. 4 Strath Haven, 13-10.

Second-seeded Great Valley used four Colleen O'Malley goals to nip No. 7 Downingtown East, 10-6.

Friends Schools. Ashley Tedesco (3 goals, 4 assists) and Gracie Pearlman (4 goals, 2 assists) fueled the Friends' Central attack, and the Phoenix played suffocating defense to crush host Germantown Friends, 13-2, in the league championship match.

Also, Kaitlyn McCaffrey and Jamie Clough keyed a defensive effort that forced 26 turnovers by Germantown Friends, which defeated Friends' Central, 12-11, in a regular-season meeting.

Tennis

At the Hershey Racquet Club, District 7 runner-up Butler eliminated Radnor, the District 1 third-place team, 3-2, in a PIAA State Class AAA semifinal getting singles wins from Evan Kowalski and Will Nesbitt.

Radnor earned its spot in the semifinals with a 3-2 win over Cumberland Valley, the District 3 champion, on Friday.

Baseball

University of Oregon recruit Jesse Biddle dominated on the mound, pitching a three-hitter, as host Germantown Friends topped Shipley, 6-0, for the Friends Schools League title.

Biddle had 19 strikeouts and walked one over seven innings as the Tigers won their seventh straight league title.

Softball

Kristina Dillard was 3 for 4 and also tagged out two base-runners in Abington Friends' 5-2 win over visiting Shipley for the Friends Schools League title. Kelsey Clark and Gabby Garza combined on a three-hitter for the Kangaroos (17-2).