Saturday's Results

Football

STATE CLASS AAAA SEMIFINALS

La Salle 38, North Penn 35

North Allegheny 35, Cumberland Valley 17

STATE CLASS AA SEMIFINALS

West Catholic 21, Lewisburg 7

South Fayette 49, Forest Hills 12

Boys' Basketball

ABINGTON GHOST TOURNAMENT

W.C. Henderson 59, Martin Luther King 47

Archbishop Wood 56, Abington 47

BRISTOL COACHES VS. CANCER TOURNAMENT

Morrisville 59, Bristol 57 (OT)

Conwell-Egan 72, Truman 54

CALVARY BAPTIST TOURNAMENT

Plumstead Christian 57, Calvary Christian 44

CENTRAL BUCKS WEST TOURNAMENT

Wissahickon 67, Hazleton 47

Central Bucks West 40, Ridley 36

CHELTENHAM PANTHER TOURNAMENT

Cheltenham 57, Frankford 45

COUNCIL ROCK SOUTH TOURNAMENT

Souderton 62, Academy Park 43

Holy Ghost Prep 48, Council Rock South 36

DANIEL BOONE TOURNAMENT

Pottstown 73, Pequea Valley 46

DELCO CHRISTIAN TOURNAMENT

Atlantic Christian 56, Christian Academy 21

Church Farm 57, Delco Christian 36

DON MCBRIDE CLASSIC

Haverford School 65, McDonogh 62 (OT)

FRIENDS SELECT TOURNAMENT

MaST Charter 61, Friends Select 60 (OT)

GEORGE ROCCO TOURNAMENT

Conestoga 66, Great Valley 43

Boyertown 68, Phoenixville 55

GERMANTOWN COMMUNITY TOURNAMENT

Germantown Friends 56, Bodine 47

Germantown 56, Roxborough 50

HATBORO-HORSHAM HATTERS TOURNAMENT

Perkiomen Valley 48, Lansdale Catholic 26

Hatboro-Horsham 51, Upper Dublin 42

KUTZTOWN TOURNAMENT

Spring-Ford 61, Wilson Borough (Easton) 41

MASTERY CHARTER NORTH TOURNAMENT

Carroll 77, Science Leadership 55

Mastery Charter North 69, Audenried 65

MEDIA SHOOTOUT

Strath Haven 69, Del-Val Friends 36

Upper Merion 62, Penncrest 52 (2 OT)

NORTHEAST TOURNAMENT

Gospel of Grace 58, Northeast 50

Fels 55, Esperanza 49

OMEGA PSI PHI CLASSIC

Strawberry Mansion 35, Franklin L. Center 30

Chester 63, Engineering & Science 27

ORELAND LIONS TOURNAMENT

Springfield (M) 62, Upper Moreland 55

Bishop McDevitt 61, Phil-Mont Christian 55

PEDDIE SCHOOL INVITATIONAL

Abington Friends 51, Brunswick School (CT) 43

Westtown 39, Peddie School 34

Wilbraham & Monson 53, Solebury School 42

PENNRIDGE TOURNAMENT

Interboro 45, New Hope-Solebury 18

Pennridge 66, Methacton 55

PHILLY.COM/RALLY TIPOFF CLASSIC

LaSalle 45, Dobbins 28

Bensalem 38, Lower Merion 37

Roman Catholic 55, Malvern Prep 43

Council Rock North 63, Neumann-Goretti 58

Academy of New Church 76, Life Center 58

POCONO MOUNTAIN EAST TOURNAMENT

Lehman (N.Y.) 62, Faith Christian 56

RADNOR TOURNAMENT

Avon Grove 70, Chichester 53

Devon Prep 44, Radnor 39

ROCK THE RIM CLASSIC

Central Bucks South 55, Girard College 30

Neshaminy 64, Plymouth Whitemarsh 57

SOUTHERN LEHIGH TOURNAMENT

Quakertown 46, Upper Perkiomen 44

William Tennent 73, Southern Lehigh 69 (OT)

SPRINGFIELD (D) TOURNAMENT

Springfield (D) 56, Freire Charter 43

TWIN VALLEY TOURNAMENT

Owen J. Roberts 50, Brandywine Heights 46

UNIONVILLE TOURNAMENT

Kennett 56, Garnet Valley 37

Marple Newtown 43, Unionville 37

UPPER DARBY ROYAL CLASSIC

Vaux 70, Del-Val Charter 50

Upper Darby 62, Germantown Academy 61

WASHINGTON TOURNAMENT

Washington 76, West Philadelphia 60

WEST CHESTER EAST TOURNAMENT

Haverford High 65, Downingtown East 62 (OT)

Oxford 51, West Chester East 46

WILLIAM PENN-YORK TOURNAMENT

Southern 66, Williamsport 52

NONLEAGUE

Hill School 61, IMG Academy (Fla.) 38

Chestnut Hill 57, George School 25

Gilman School 64, Episcopal Academy 54

Penn Charter 64, FitzSimons 57

Mastery Charter South 56, Sankofa Freedom 51

North Penn 52, Archbishop Ryan 48 (2 OT)

Wrestling

CHESTNUT HILL TOURNAMENT

Team scoring: Westtown 211, Church Farm 103, Valley Forge Military 92.5, Central 89.5, Penn Charter 88, Chestnut Hill 85.5, Germantown Friends 79.5, Washington 61, Edison 58.5, George 55.5, Frankford 44, Abington Friends 38, Bishop McDevitt 36, Martin Luther King 24.5, Buckingham Browne & Nichols (Mass.) 23.

Championship Finals

103: Paul Shaloka, Central, dec. JohnCarlos Melendez, Edison, 4-2. 112: Basfour Atakora-Bediako, CF, pin Patrick Binh, Central, 3:55. 119: Alex Becker, Westtown, pin Ely Manstein, AF, 1:54. 125: Nathaniel Rabin, GF, dec. Chris Monge, VF, 4-3. 130: Nick Sawyer, Westtown, dec. Giuseppe Marrero, Wash, 4-1. 135: Chris Arbogast, CF, dec. Ethan Tankel, Westtown, 4-2. 140: Killian Fister, VF, pin Evan Rutenbar, Westtown, 1:13. 145: Eric Berger, PC, pin Erik Moessner, VF, 2:34. 152: Matt Rubin, CH, dec. Steve Miller, PC, 8-3. 160: James Hall, GF, dec. Joey Woodruff, PC, 7-3. 171: Dan Gallagher, CH, dec. Seth Eckrich, Westtown, 16-4. 189: Zach Cope, Westtown, pin D.J. Kim, GS, 0:56. 215: Chris Farrow, Westtown, pin Ray Haines, BM, 3:07. 285: Tyler Hightower, CH, pin Tyler Mercer, PC, 1:05.

Outstanding Wrestler: Nathaniel Rabin, GFS

WEST CHESTER RUSTIN RUMBLE

1, West Chester Rustin. 2, Garnet Valley. 3, W.C. Henderson. 4, Central Bucks South. 5, Octorara.

HAVERFORD HIGH DUALS

Championship

Marple Newtown 40, Pennsbury 36

Third Place

Chichester 40, West Chester East 35

Fifth Place

Haverford High 44, Upper Merion 12

Preliminaries

Upper Merion 35, Roman Catholic 34

Pennsbury 69, Penn Wood 10

Marple Newtown 43, Haverford High 33

Marple Newtown 60, Cheltenham 11

Marple Newtown 65, Delco Christian 5

Marple Newtown 46, West Chester East 24

Pennsbury 72, Upper Merion 12

Pennsbury 54, Chichester 27

Pennsbury 74, Roman Catholic 6

West Chester East 77, Delco Christian 0

West Chester East 29, Haverford High 28

West Chester East 55, Cheltenham 6

Chichester 54, Roman Catholic 27

Roman Catholic 48, Penn Wood 24

Cheltenham 42, Roman Catholic 33

Haverford High 83, Delco Christian 0

ACADEMY PARK TOURNAMENT

Interboro 63, Bishop Shanahan 15

Interboro 36, Allentown Central Catholic 34

Interboro 69, Olney 6

Ridley 51, Interboro 21

BOYERTOWN DUALS

St. Mark's 50, Upper Moreland 28

Owen J. Roberts 35, Big Spring 33

Council Rock North 38, Bethlehem Liberty 33

Boyertown 40, Governor Mifflin 31

Owen J. Roberts 51, Bethlehem Liberty 30

Big Spring 48, Council Rock North 29

Boyertown 47, Upper Moreland 24

Boyertown 39, St. Mark's 36

Owen J. Roberts 59, Council Rock North 7

Governor Mifflin 46, Upper Moreland 28

Big Spring 37, Boyertown 36

Upper Moreland 41, Council Rock North 39

St. Mark's 35, Owen J. Roberts 31

Owen J. Roberts 39, Boyertown 33

Governor Mifflin 47, Council Rock North 24

Bethlehem Liberty 40, Upper Moreland 32

JIM THORPE DUALS

Radnor 51, Panther Valley 30

North Schuylkill 37, Radnor 25

Radnor 42, Jim Thorpe 34

Allentown Dieruff 43, Radnor 24

NONLEAGUE

Westtown 60, St. Andrew's 14

Squash

BOYS

Germantown Friends 9, Conestoga 0

Indoor Track and Field

TFCAGP DIVISION I

At Lehigh University.

60 meters: 1, Blair Brooks, Conestoga, 7.24. 2, Dominique Wilson, Coatesville, 7.36. 3, Ryan DePinto, Neshaminy, 7.51.

60 hurdles: 1, Eric Futch, Penn Wood, 8.37. 2, Laye Samoura, Coatesville, 8.73. 3, Matt Sutorius, Central Bucks West, 8.75.

200: 1, Anthony Allen, Cheltenham, 23.96. 2, Bryan Reice, Neshaminy, 24.04. 3, Andrew Gelman, Abington, 24.24.

400: 1, Matt Gilmore, Cheltenham, 50.40. 2, Martin Turner, Chester, 52.12. 3, Ricky Pieri, Central Bucks South, 53.37.

800: 1, Craig Gonzaga, Archbishop Ryan, 2:03.44. 2, Tyler Castelli, Central, 2:05.37. 3, T.J. Ierubino, Council Rock North, 2:05.69.

Mile: 1, Chris Trimble, North Penn, 4:42.89. 2, Joey Waddington, Central Bucks South, 4:44.36. 3, Ryan Callahan, Cheltenham, 4:45.05.

3,000: 1, Jack Macauley, North Penn, 9:18.37. 2, Connor Harriman, Pennsbury, 9:19.77. 3, Austin Gregor, Central Bucks South, 9:20.95.

High jump: 1, Jon Letts, Central Bucks West, 6-0. 2, Skyler Berry, Council Rock North, 5-10. 3, Kevin Caporiccio, Council Rock South, 5-10.

Long jump: 1, Louis Smith, Downingtown West, 21-71/2. 2, Pat Pike, Pennridge, 20-101/4. 3, Cody Minnig, Neshaminy, 20-43/4.

Triple jump: 1, Mike Spadaro, Council Rock South, 43-1/2. 2, Anthony Bonner, Central, 42-21/2. 3, Jeff Krystek, Council Rock North, 42-1/2.

Shot put: 1, Darrell Hill, Penn Wood, 58-5. 2, Praduman Singh, Upper Darby, 48-3. 3, Mike Smith, Coatesville, 47-5.

Pole vault: 1, Joe Breen, Archbishop Ryan, 12-0. 2, Domenic Pileggi, North Penn, 11-6. 3, (tie) James Rees, Methacton; Chris Davis, Upper Darby, 11-0.

4x200 relay: 1, Coatesville, 1:38.16. 2, Central Bucks South, 1:40.01. 3, Glen Mills, 1:40.24.

4x400 relay: 1, Central Bucks West, 3:31.16. 2, Council Rock North, 3:32.02. 3, Upper Dublin, 3:38.89.

4x800 relay: 1, Boyertown, 8:16.92. 2, La Salle, 8:33.03. 3, Pennridge, 8:46.90.

Distance medley: 1, Abington, 11:01.65. 2, Pennridge, 11:17.03. 3, Haverford High, 11:17.93.

TFCAGP DIVISION II

At Lehigh University.

60 meters: 1, Tariq Lovelace, Del-Val Charter, 7.15. 2, Bobby Herbster, Garnet Valley, 7.25. 3, Matt Cimorrow, Marple Newtown, 7.33.

60 hurdles: 1, Christian Lupica, Holy Ghost Prep, 8.52. 2, George Pendleton, Paul Robeson, 8.89. 3, Max Harrison, Wissahickon, 9.01.

200: 1, Jeremy Irving, Garnet Valley, 23.51. 2, Kevaughn Gail, West Catholic, 24.60. 3, Joseph Gdovin, Holy Ghost Prep, 24.65.

400: 1, Chidi Okezie, New Media, 52.65. 2, Shane Foust, Harriton, 53.63. 3, Brian Moore, Garnet Valley, 53.99.

800: 1, Tommy Timmins, Phoenixville, 2:00.54. 2, Ryan Horgan, Holy Ghost Prep, 2;01.92. 3, Matt Ahearn, Twin Valley, 2:02.78.

Mile: 1, Nick Libbi, West Chester East, 4:34.49. 2, Drew Magaha, Upper Moreland, 4:35.04. 3, Jack Freese, Episcopal Academy, 4:42.69.

3,000: 1, Dustin Wilson, Chestnut Hill Academy, 8:53.89. 2, John Trueman, Springfield (M), 9:12.29. 3, Noah Frick, Strath Haven, 9:29.31.

High jump: 1, Deshawn Hollis-Baker, Penn Charter, 6-0. 2, Ricardo Santos, Upper Moreland, 5-8. 3, Brad Immig, West Chester East, 5-6.

Long jump: 1, Rich D'Ambrosio, Malvern Prep, 22-41/2. 2, Jeremy Cho, Wissahickon, 19-91/2. 3, Jovan Jordan, Exeter, 19-13/4.

Triple jump: 1, Tyrek Edwards, West Catholic, 46-41/2. 2, Jacob Soltis, Upper Moreland, 42-0. 3, Taron Howie, Strath Haven, 37-73/4.

Shot put: 1, Scott Rushton, Episcopal Academy, 52-2. 2, Chazz Wilks, Cardinal O'Hara, 51-9. 3, Sean Philips, Interboro, 42-21/2.

Pole vault: 1, Beau Whitman, Germantown Academy, 14-0. 2, Se-Jin Jeong, Wisshaickon, 13-0. 3, Chris Williams, Strath Haven, 13-0.

4x200 relay: 1, Great Valley (Tom Brown, Eddie Burgess, Chuck Showers, Kevin Cox), 1:36.20. 2, Cardinal O'Hara, 136.21. 3, Germantown Friends, 1:38.76.

4x400 relay: 1, Strath Haven (Andrew Marmorstein, Jordan Smith, Lincoln Daniels, Manny Collins), 3:34.94. 2, Penn Charter, 3:37.61. 3, Cardinal O'Hara, 3:39.16.

4x800 relay: 1, Great Valley (Joe Toole, Bill Wolfe, Ned Willig, Demetrius McCary), 8:26.78. 2, Strath Haven, 8:37.5. 3, Penncrest, 8:37.59.

Distance medley: 1, Friends' Central (Josh Glen, Nathan Willis, Alex Seltzer, Dan Segall) , 11:09.92. 2, Penncrest, 11:19.70. 3, Radnor, 11:33.17.

Boys' Basketball Boxes

Abington Ghost Tournament

Archbishop Wood 9 20 10 17 - 56

Abington 5 16 11 15 - 47

AW: Joe Getz 24, Joe Lostraco 12, Shane Neher 7, Jack Walsh 13.

A: Julian Keys 3, Darian McFadden 6, Jordan Monroe 8, Jiere Morrisey 15, Wesley Rines 7, Vincent Tranquillo 8.

W.C. Henderson 15 20 14 10 - 59

Martin Luther King 7 10 11 19 - 47

WH: Desmond Austin 11, Austin Constable 6, Dave Goodman 1, Declan Kane 9, Chas McCormick 20, T.J. White 12.

MLK: Damian Bryant 9, Seth Gallashaw 4, Damon Hudgins 3, Trayvon King 12, Eric Moody 5, Mark Ryles 4, Randy Siler 8, Shakoor Woodson 2.

Bristol Coaches vs. Cancer Tournament

Truman 4 9 15 26 - 54

Conwell-Egan 17 18 24 13 - 72

T: Dequan Ashley 11, Merdic Green 20, Dan Harris 6, Mike McGuire 7, Shaun Miller 2, Mike Mintah 2, Lamont Waters 6.

C: Kyle Bonner 10, Mike Kelly 2, Jamal Nwaniemeka 21, Dylan Pease 10, Ryan Pepito 1, Matt Petrizzi 9, Carlton Whitehead 19.

Calvary Baptist Tournament

Plumstead Christian 9 13 12 23 - 57

Calvary Christian 10 13 5 16 - 44

PC: Cory Brautigam 6, Jon Ciotta 2, Max Drake 19, Jose Figueroa 26, Mistry 1, Steve Rosenthal 2, Brad Wisler 1.

CC: Josh Bair 2, Seth Heinicke 11, Dan McGuigan 5, Josh Medvic 7, Jerry Peralte 4, Trevor Phillippi 11, Dustin Vitale 4.

Central Bucks West Tournament

Ridley 6 11 9 10 - 36

Central Bucks West 7 16 5 12 - 40

R: Sean Church 15, Dawson 3, Donkin 9, Kevin Garling 2, Tom Manning 7.

CBW: Seth Condi 2, Quinn Cox 3, Derek Dyer 10, Salvitti 4, Tyler Schechter 2, Kevin Sweet 19.

Hazleton 11 11 12 13 - 47

Wissahickon 14 17 14 22 - 67

H: Biasi 13, Buckner 3, Espinal 2, Fogarty 2, Gilley 7, Plaska 16, Potacki 2, Smith 1, Vito 1.

W: Kyle Garrett 7, Jabari Kibler 5, Tanoh Kpassagnon 6, Anthony McKie 12, Jordan Reed 17, Mike Scheier 20.

Cheltenham Panther Tournament

Frankford 8 10 11 16 - 45

Cheltenham 17 15 10 15 - 57

F: Taylor Bessick 2, Kevin Lawson 6, Chris Lewis 4, Robinson 7, Taylor 5, Keith Washington 21.

C: Travis Bennett 2, Kareek Best 6, Jarrell Haywood 11, Aaron McGlawn 11, Lamont McLaurin 12, Nafis Walker 15.

Council Rock South Tournament

Holy Ghost Prep 6 14 10 18 - 48

Council Rock South 11 11 3 11 - 36

HGP: James DeLuca 2, Mike DeStefano 15, Tyler Juchno 17, Ryan Lantzy 11, Tim Lazorko 3.

CRS: Christian Crane 2, Zach Fitzgerald 5, P.J. Gallo 8, Pat Silverthorn 6, Jason Tannenbaum 1, Justin Thomas 14.

Souderton 9 21 12 20 - 62

Academy Park 8 12 11 12 - 43

S: Ryan Connolly 8, Dan Falenki 3, Ray Janifer 8, John Kanas 7, Chris Kluke 2, Luke Moyer 10, Anthony Sergio 8, Mark Wonderling 12, Ry Yozallinas 4.

AP: Les Carroll 4, Carl Coleman 2, Tarran Hamm 6, Zaire Robinson 6, Faheem Sims 3, Cyrie Spencer 3, Kaleb Taliaferro 2, Jordan Tucker 17.

Daniel Boone Tournament

Pequea Valley 6 14 11 15 - 46

Pottstown 22 12 19 20 - 73

PV: Andrew Beiler 8, Zach Ness 17, Tyler Schmitt 4, Zach Stoltzfus 6, Twardowski 2, Chad Tyson 9.

P: Mike Byrd 7, Trevon Clifford 6, Vince Cottman 5, Jeff Endy 8, Reynone Frederick 4, Elijah Jackson 19, Dawon Matthews 22, Mitchell 2.

Delco Christian Tournament

Church Farm 5 18 17 17 - 57

Delco Christian 9 7 13 7 - 36

CF: Tosin Ajirotutu 2, Larry Cermak 2, Martin Evans 10, Cordell Long 18, Howard Sellars 17, Nolan Swiderski-Soto 8.

DC: Darren Brooks 3, Azhar Dorsey 6, Austin Fischer 3, Jordan Sbraccia 16, Jerome Staley 4, Dan Teano 2, Abel Teano 2.

Atlantic Christian 8 21 14 13 - 56

Christian Academy 1 9 3 8 - 21

AC: Ben Chapman 6, Shamar Dixon 9, Nate Li 2, Kenny Merc 2, Alex Peters 8, Pickings 6, Jordan Vargas 11, Dan Vogel 12.

CA: Mike Evans 5, Chad Gisel 2, Trevin Jones 5, A.J. Moore 2, William Norris 2, Adam Zahner 5.

Don McBride Classic

McDonogh 11 14 17 10 10 - 62

Haverford School 14 10 16 12 13 - 65

M: Andrews 12, Jackson 2, Jurgenson 3, Locke 15, Robinette 3, Scott 6, Walker 9, Weingart 12.

HS: Andrew Acker 17, Eric Anderson 3, Benjamin Bentil 4, Rashaan Hollman 2, Conor Kelly 3, Purcell 3, Sema'j Reed 17, Zach Thomas 16.

Friends Select Tournament

MaST Charter 11 16 12 12 10 - 61

Friends Select 12 16 8 15 9 - 60

MC: Devin Jackson 8, Jamear Seals 13, Andrew Torres 14, Anthony Vazquez 9, Eric Williams 3, Rasheed Young 14.

FS: Ben Holl 11, Alex Hughes 18, Jacob Kleinman-Phillips 2, Skyler Krafft 2, Brett Nagle 20, Craig Presant 7.

George Rocco Tournament

Great Valley 10 9 12 12 - 43

Conestoga 26 19 8 13 - 66

GV: Aker 5, Augusterfer 2, Cohen 2, Geiss 2, Grant 4, Gregory 7, Patton 5, Tim Shackleton 3, Sherry 6, Stover 7.

C: Harry Beimer 9, Bevan 5, Dexter Britt 8, Burger 2, John Grib 2, Lavender 2, Jared Seltzer 14, Danny Shine 18, Thompson 6.

Boyertown 23 15 18 12 - 68

Phoenixville 10 3 14 28 - 55

B: Josh Bauer 7, Scott Dennin 16, Tyler Moser 12, Dylan Pasik 19, Quin Shalaway 2, Trey Werley 6, Kale Wrigley 6.

P: Chris Birkbeck 1, Marcus Howell 12, Greg Hughes 5, Mike Jones 8, Jordan Kelly 6, Rasheed Lawson 6, Jake Lynch 13, Jim Riggins 4.

Germantown Community Tournament

Bodine 5 11 15 16 - 47

Germantown Friends 20 12 12 12 - 56

B: Dominick Daniel 5, Turon Gaskin 3, Glen Hampton 7, Sahlil Harris 2, Nadir Matthews 30.

GF: Henry Bushnell 9, Tyler Clausen-Wolf 10, Fairbanks 4, Goldenberg 4, Gilman Myran 29.

Hatboro-Horsham Hatters Tournament

Lansdale Catholic 2 7 2 15 - 26

Perkiomen Valley 18 5 14 11 - 48

LC: Nick Demeno 8, Chris Hays 2, Kyle Pagan 8, Brendan Pinder 2, Jim Rock 6.

PV: Ivan Bernabe 2, Mike Clemat 2, Steve Conboy 3, Brett Davis 4, Andrew Kenney 11, Erik Ragusa 4, Jake Schlichter 2, Chris Stewart 10, Terrance Thinna 6, Marcus Williams 2, Purnell Wilson 2.

Upper Dublin 6 6 13 17 - 42

Hatboro-Horsham 5 11 8 27 - 51

UD: Andrew Carber 2, John Decamara 12, Andrew Derr 6, Harrison 4, Tyreek Magruder 3, Khalil Owens 3, Ed Petrosky 6, Jared Zarwin 6.

H: Mike Brown 13, Bob Bruno 2, Travis Bryan 6, Shane Cummings 12, Matt Kane 8, Ryan Kelly 1, Amrit Singh 9.

Kutztown Tournament

Wilson Borough (Easton) 11 15 8 7 - 41

Spring-Ford 15 17 15 14 - 61

WB: Burgo 6, Healty 2, Parker 2, Perry 15, Scott 10, Settler 1, Soster 5.

S: Darryl Branch 1, Josh Dishman 3, Steve Joyce 7, Keefe 2, Andrew Keys 6, Matt Lacy 7, Zameer McDowell 9, Ryan O'Hara 8, Andrew Scanlan 18.

Mastery Charter North Tournament

Audenried 7 23 13 22 - 65

Mastery Charter North 17 15 17 20 - 69

A: Lamont Bligen 8, Kylil Harris 10, Daquan Jones 10, Jamir Leach 2, Juawan Mason 8, Qaadir Nock 21, Davon Stipley 3, Maurice Wiltbanks 3.

MCN: Myles Brooker 8, Michael Foster 5, Khalik Long 22, Rahfik Slaughter 7, John Washington 3, William Wingate 23, David Wright 1.

Science Leadership 6 12 19 18 - 55

Carroll 23 16 21 17 - 77

SL: Nadif Bracey 17, Tyler Hankinson 4, Mustapha Idriss 3, Tajh Jenkins 5, Jarred Luckey 7, Cody Nichols 3, Sterling Perry 16.

C: Jahid Brown 3, Anthony Brown 6, Tylor Colville 4, Jamier Cross 22, Josue Falu 7, Porter Grant 5, Jeremy Irby 6, Dionte Lockwood 10, Marc Price 6, Fernando Willems 8.

Media Shootout

Del-Val Friends 6 8 7 15 - 36

Strath Haven 25 14 19 11 - 69

DF: Josh Barry 4, Arthur Borgerhoff 12, Thomas Lubowicki 5, Yazan Muasher 15.

SH: Crowley 7, Jacob Enterlin 6, Chazz Fisher 2, Edward Hyland 1, Chris Keenan 18, Christian Martin 2, Omar Randall 15, Joseph Raymond 5, Kevin Sherry 3, Charles Walton 10.

Upper Merion 11 3 7 14 6 21 - 62

Penncrest 12 7 8 8 6 11 - 52

UM: Naim Cheeseboro 7, Dallas Chesky 9, Ed Chimillio 4, James Mobley 17, Pat Stringfield 22, Tim Vandergeest 3.

P: Andy Ayars 4, Ed Baxter 3, Ian Campbell 22, Ben Davis 15, Alex Graham 6, Al Mercer 2.

Northeast Tournament

Gospel of Grace 16 15 10 17 - 58

Northeast 7 18 4 21 - 50

GoG: Gibson 18, Kelly 4, Morrison 8, Chris Watkins 7, Watkins 18, Wims 3.

N: Walt Archer 18, Deion Barnes 4, Shamir Broadnax 2, Joe Patriarca 12, William Rampasard 13, Jihad Simpson 1.

Esperanza 7 15 11 16 - 49

Fels 13 11 23 8 - 55

E: Berdecia 3, Shaquille Bowman 23, Maurice McNeal 15, Angel Peguero 6, Rodriguez 2.

F: Kyron Connor 11, Demario Jones 3, Danil Kelly 19, Terrance Lewis 1, Mateo 11, Scott 10.

Omega Psi Phi Classic

Engineering & Science 15 4 6 2 - 27

Chester 9 14 18 22 - 63

E&S: Brandon Brown 8, Dijon Eggleton 3, Tahjere McCall 2, Kenneth Murphy 2, Nadir Stukes 9, Akeem White 3.

C: Tymier Butler 4, Lamon Church 12, Darius Collins 2, Rondae Jefferson 6, Maurice Nelson 9, Robinson 3, Ikeam Watkins 8, Erikk Wright 19.

Strawberry Mansion 9 6 8 12 - 35

Franklin Learning Center 4 7 10 9 - 30

SM: Amir Butler 6, James Cole 7, Raekwon Dial 4, Green 2, Karon Keene 9, Khalil Whitehead 7.

FLC: Deion Boyer 4, George Ellis 10, Turhan Griffin 9, Aahmid Mink 2, Derrick Mitchell 5.

Oreland Lions Tournament

Phil-Mont Christian 15 11 9 20 - 55

Bishop McDevitt 10 17 19 15 - 61

PC: Godfrey Baldez 23, Clayton Cooper 3, Mike Hutson 19, Johnson 1, Mbriwa 1, McNichol 8.

BM: Markeise Chandler 15, Brahieme Jackson 17, Ryan Leaks 5, Kenyatta Long 9, Gerald Scott 5, Imouo Udo-Utan 2, Basil Wright 8.

Peddie School Invitational

Westtown 10 10 10 9 - 39

Peddie School 10 10 10 4 - 34

W: Eli Abrams 8, Daniel Ochefu 14, Floyd Preito 10, Yilret Yiljep 7.

PS: Sean Brown 4, Blaze Ndargarba 8, Alex Rosenberg 19, Skyler Scrivano 3.

Wilbraham & Monson 10 12 13 18 - 53

Solebury School 11 12 9 10 - 42

W&M: Anderson 22, Braham 9, Brantley 14, Dilmont 2, Pajovic 4, Wolf 2.

SS: Blake Bozeman 2, Julian Copeland 3, Mark Granville 2, D'Andre Hogan 6, Jeremy Schulkin 21, Phil Walker 8.

Brunswick School (CT) 14 11 13 5 - 43

Abington Friends 20 10 13 8 - 51

BS: Arden 1, Gattinella 3, Kenny 11, Mehra 6, Murphy 16, Robinson 2, Seton 4.

AF: Joey Gripper 16, Kenny Johnson 6, Dylan Moody 8, John Simone 2, Jabril Trawick 19.

Pennridge Tournament

Methacton 6 19 14 16 - 55

Pennridge 10 21 19 16 - 66

M: Matt Ahlberg 2, Pat Dinan 3, Evan Galloway 16, Mike Handley 12, Andrew Hart 2, Ryan Herber 5, Scott Markle 6, Ryan McKee 9.

P: Tim Abruzzo 29, Drew DeCew 2, Rocky Ferrier 4, Mike Guldin 13, Andrew Lyons 6, Kyle Peters 7, Jared Schaffer 5.

New Hope-Solebury 0 2 5 11 - 18

Interboro 10 12 14 9 - 45

NH: Patrick Brennan 2, Mike Campion 5, Zach Miller 2, Mike Rothblat 2, Matt Wilson 7.

I: Ryan Bailey 6, Vince Carnevale 5, Bill Dougherty 4, Helmendollar 10, Christian Irons 2, Chris Long 2, Lynn 2, Martino 1, Nick Mattia 2, O'Mara 11.

Philly.com/Rally Tipoff Classic

Bensalem 13 15 6 4 - 38

Lower Merion 9 14 10 4 - 37

B: Alex Agyedu 10, Calvin Brown 4, Chris McMullin 9, Dovante Newkirk 2, Austin Nyekan 5, Leo Vincent 8.

LM: Mike Buchwald 15, Luke Chambers 6, Eric Green 5, Darius Hall 3, B.J. Johnson 5, Krantz 3.

Roman Catholic 21 4 13 17 - 55

Malvern Prep 10 7 9 17 - 43

RC: Rip Engle 5, Shep Garner 18, Raquan Johnson-Brown 2, Fortunat Kangudi 10, Montana Mayfield 4, Dennis Regan 2, Shafeek Taylor 14.

MP: James Demopoulos 2, Sean Gordon 4, Brendan Kilpatrick 13, Mike Louden 3, Carl Nassib 2, Steve Perpiglia 11, Tom Pitt 8.

Dobbins 3 4 13 8 - 28

LaSalle 2 9 16 18 - 45

D: Daquan Brown 2, Basir Fulmoer 3, Lamar Harrison 2, Fred Jones 4, Marquell Tate 1, Kiwuan Trawick 2, Jerrell Wright 14.

L: Joe Brown 2, Steve Collins 16, Eddie Mitchell 10, Piotrowicz 5, Steve Smith 5, Amar Stukes 7.

Life Center 10 10 12 26 - 58

Academy of New Church 29 12 18 17 - 76

LC: Kyle Clarke 1, Rashawn Cunningham 3, Andre Horne 9, John Johnson 13, Matt Johnson 6, Jayson Johnson 8, LaQuinton Ross 18.

AoNC: Rakeem Christmas 8, Marcus Gilbert 1, Malcolm Gilbert 10, Savon Goodman 18, Daniel Pittman 22, Jon Riles 8, Dinjiyl Walker 9.

Neumann-Goretti 7 15 13 23 - 58

Council Rock North 15 13 12 23 - 63

N: La'Quan Coaxum 10, Davis 8, Lamin Fulton 14, Ja'Quan Newton 10, Derrick Stewart 16.

CRN: Charlie Anastasi 9, Jordan Chernin 1, Aaron Goodman 8, Matt McCloskey 5, Aaron Morgan 21, John Raymon 19.

Pocono Mountain East Tournament

Lehman (N.Y.) 13 18 12 19 - 62

Faith Christian 16 12 9 19 - 56

L: Abate 10, Antony 13, Clayton 4, Jardon 5, Jesse 8, Mason 5, Peters 6, Shalik 11.

FC: Jemaan Bolton 12, Greg Boyd 10, Dean Kimenhour 1, Dylan Papiernik 4, Dondre Perry 13, Trey Riddick 9, Tyler Rockmore 7.

Radnor Tournament

Chichester 2 18 16 17 - 53

Avon Grove 20 18 15 17 - 70

C: Casey Burke 4, V. Byrd 2, Davic Clapp 10, KeenanTillingsworth 2, Laquan Lamber 5, Robert Mack 3, Zena Pannah 2, Brian Pryer 2, Marcus Turner 23.

AG: Zach Barker 2, Dylan Boss 9, Mike Byrd 13, Brandon Carey 4, Dan Cuirlino 12, Brian Kreps 4, Brandon Monk 13, Kevin Pankonien 10, Taylor 3.

Devon Prep 16 15 6 7 - 44

Radnor 6 10 12 11 - 39

DP: Duncan Becker 22, J.J. Kiely 3, Kyle Koehler 7, Steve Kohlbrenner 7, John Laprise 4, Walsh 1.

R: Cameron Dunsen 12, Eric Eichenger 4, Alex Fischman 1, Dave Kurtyka 1, Dan maxwell 4, Rob McCurdy 4, Peter Wallace 13.

Rock The Rim Classic

Girard College 11 2 8 9 - 30

Central Bucks South 8 24 14 9 - 55

GC: Tyreek Peeples 4, Hiree People 8, Tyseem Reeves 2, David Ware 10, Khari Whitfield 4, Nathan Wright 2.

CBS: Jake Cramer 12, James Delgato 5, Matt Johns 9, Dave Knox 3, Kevin Raymond 3, Adam Remick 4, Steve Schneider 12, John Staman 2, Paul Zakrzewski 5.

Neshaminy 7 18 20 19 - 64

Plymouth Whitemarsh 15 15 12 15 - 57

N: Ryan Arcidiacono 30, Tyler Katz 4, C. Marterella 3, Michael McGarry 19, Richie Schafer 3, Dwight Williams 5.

PW: Marcus Badger 4, Stephon Baker 15, Jaylen Bond 20, Marcus Glover 2, Garnell Sanders 8, Jake Silvers 4, Kenny Williams 4.

Southern Lehigh Tournament

Quakertown 11 6 12 17 - 46

Upper Perkiomen 16 7 10 11 - 44

Q: Kenny Cuadrado 5, Dylan Gossler 10, Spencer Gysi 5, Cory Jorjensen 12, John Landis 6, Dylan Nice 2, Steffon Spieker 6.

UP: Chris Auckland 11, Justin Minder 14, J.D. Ricapito 8, Isaiah Robinson 2, Charles Robinson 3, Kyle Saylor 3, Nick Vargas 3.

William Tennent 23 17 4 16 13 - 73

Southern Lehigh 16 14 12 18 9 - 69

WT: Tim Compton 3, Shakat Kofa 8, Jack Rauchut 26, Ryan Smith 6, Mike Wasserleben 5, Cole Weber 23, Tyler Wuensche 2.

SL: Alex Anderson 16, Lee Evan 2, Justin Festa 11, Aaric Liddy 15, Chris Mobley 20, Rockel 5.

Springfield (D) Tournament

Freire Charter 4 13 12 14 - 43

Springfield (D) 12 11 14 19 - 56

FC: LaQuan Alston 1, Jahyde Gardner 2, Daron Johnson 4, Chris Lawhorn 9, Andrew Stewart 5, Jameel Watson 3, Malik Wesley 17, Wright 2.

S: Steve Baker 2, Dave Carpenter 8, Zack DeVito 18, Mike McKale 3, Dan McMenamin 1, Brendan McNamee 11, Matt Pearse 2, Eric Pollock 2, Dan Rutecki 3, Adam Washington 6.

Twin Valley Tournament

Brandywine Heights 12 6 12 16 - 46

Owen J. Roberts 11 11 13 15 - 50

BH: Boyer 3, Fulmer 5, Mosley 14, Sadowski 4, Sitler 5, Smith 3, Ziegler 12.

OJR: Victor Hall 2, Mark Henry 24, Sean Kent 7, Tyler McGrath 6, Ryan Megay 7, Jesse Miller 2, Brett Sorber 2.

Unionville Tournament

Kennett 15 20 14 7 - 56

Garnet Valley 2 10 12 13 - 37

K: Luke Alicknavitch 2, Eronsele Eboda 2, William Garrett 4, Spencer Hyland 6, Kenshi Kobayashi 14, Jordan McGlone 1, Maalik Rochester 7, Brock Sheets 7, Samuel Tavoni 11, Barry Tomasetti 1, Christopher Turner 1.

GV: Alex Jones 5, Ryan Kelly 13, Raucci 4, Joe Schiavo 11, Noah Scott 4.

Marple Newtown 9 9 8 17 - 43

Unionville 7 8 13 9 - 37

MN: Andrew Brandt 13, Ryan Everly 2, Ryan Furst 7, Kurt Johnson 12, Joe Kelly 1, Pat McGee 4, Brad Standen 4.

U: Matt Christopher 12, Tyler Fries 8, Garrett Geiger 6, Ross McManus 3, Mike Sundry 8.

Upper Darby Royal Classic

Germantown Academy 17 21 12 11 - 61

Upper Darby 19 15 9 19 - 62

GA: James Drury 5, Earl Edwards 4, Greg Guers 22, Jimmy Hammer 16, Jones 4, Nick Lindner 10.

UD: Terrence Bridges 12, Davon Harris 15, Brandon Hashim 23, Johnson 6, Ross 2, Walls 4.

Del-Val Charter 9 11 10 20 - 50

Vaux 12 20 16 22 - 70

DC: Javan Bailey 12, Christian Beard 2, Fateem Brockington 2, Carnell Gray 20, Khayri King 3, Christian McNeely 7, Malik Smith 4.

V: James Butler 16, Jahson Carrington 2, Ronnie Gambrell 4, Curtis Jacobs 4, Samuel Johnson 1, Rysheed Jordan 27, Antoine Murphy 2, Kyseem Roberts 2, Fahquil Robinson 2, Shawn Williams 2, Jaleel Williams 8.

West Chester East Tournament

Oxford 12 8 13 18 - 51

West Chester East 9 17 8 12 - 46

O: Kai Bey 10, Jordan Boykins 2, DeQuan Gray 13, Tevon Rochester 2, Thomas Sanchez 4, Loevele Summerville 20.

WCE: Eddie Anderson 10, Terrelle Green 3, Marcus Lauria 2, Nick Scotese 12, Matt Smith 7, Amari Taylor 12.

William Penn-York Tournament

Williamsport 11 11 9 21 - 52

Southern 15 16 15 20 - 66

W: Khyle Baxter 2, Sharif Coleman 4, Richie Cruz 9, Taron Dinkins 14, Chris Kinley 15, Herb Stelly 3, Jahad Thomas 1, Isaiah Washington 3, Watson 1.

S: Wayne Brunson 7, Rodney Chandler 6, Jermaine Flowers 12, Holmes 2, Louis Myers 13, Antwain Rucker 12, Louis Thompson 14.

Nonleague

Gilman School 13 15 19 17 - 64

Episcopal Academy 14 6 20 14 - 54

GS: DeSmit 2, George 2, Jones 35, Koteen 3, Montgomery 3, Paglia 6, Ripken 8, Tilly 4, Worthington 1.

EA: Angelos 1, D.C. Gaitley 5, Billy McAvoy 14, Dan Mengel 23, Brian Metzler 7, Taylor Wright 4.

FitzSimons 12 12 17 16 - 57

Penn Charter 14 14 20 16 - 64

F: Nature Boyer 2, Jack Burris 9, Mike Majett 12, Raheem Nesmith 3, Greg Sharp 13, Richard Williams 14, Ramel Wright 4.

PC: Mike Brown 13, Demetrius Jennings 3, Nick Lamb 3, John Loughery 9, Mike McGlinchey 14, John Moderski 17, Sean O'Brien 5.

Sankofa Freedom 8 11 17 15 - 51

Mastery Charter South 9 20 10 17 - 56

SF: James Jefferson 13, Rashawn Ladson 2, Shyeim Ladson 6, Louis Martinez 13, Jawan Millner 2, Zakur Williams 15.

MCS: Kevin Beaford 2, Eric Cottman 21, Eddie Egerton 11, Maurice Haywood 8, Khalil Newsome 6, Earl Patton-Boyd 4, Steven Scott 2, Simmons 2.

George School 1 10 10 4 - 25

Chestnut Hill 14 16 11 16 - 57

GS: Greg Cohen 3, Jeff Huang 4, Sam Kauker 2, Walt Lomax 4, Trevor Stone 4, Kirk Wynn 8.

CH: Pat Costello 1, Bill Dooley 12, Andrew Dowds 7, Malik Garner 13, Mike Hayes 8, Miles Johnston 2, Bobby Keyes 2, Luke Mulvaney 12.

North Penn 12 11 8 8 4 9 - 52

Archbishop Ryan 15 6 9 9 4 5 - 48

NP: Sean Brooks 2, Wes Brooks 20, Taylor Koffke 9, Matt Possanza 17, Tom Scott 4.

AR: Nick Augenbaugh 5, Eric Fleming 24, Gage Galeone 2, Brian Okolo 2, Christian Rivera 10, Mike Rymal 2, Kyle Slawter 3.

IMG Academy (Fla.) 8 9 10 11 - 38

Hill School 17 18 20 6 - 61

IA: Blades 13, Forrester 4, Garriot 2, Meaden 2, Olikhver 3, Shiag 14.

HS: Nate Basalyga 6, Hans Brase 18, Trey Harry 3, Josh Heyliger 18, Alex Hoey 7, Avery Robinson 7, Andrew Weis 2.

Girls' Basketball Boxes

Abington Lady Ghost Tournament

Wissahickon 3 13 6 5 - 27

St. Basil 8 2 10 11 - 31

W: Meredith Byrne 2, Dominique Earland 6, Sierra Eskridge 2, Alex Schaefer 4, Kim Schwemmer 1, Rachel Stone 12.

SB: Annie Buckley 4, Jess Dembeck 8, Jill Force 2, Jill Lynch 7, Jackie Thompson 10.

Neumann-Goretti 8 11 9 17 - 45

Abington 12 15 14 17 - 58

N: Crowley 4, Floyd 3, Rafiu 9, Sciascia 16, Vassallo 13.

A: Carli Fitzgerald 3, Sarah Listenbee 12, Aiyannah Peal 26, Jessica Schmidt 3, Chynna West 14.

Al Achuff Memorial Tournament

Hope Charter 8 10 3 4 - 25

Bishop McDevitt 6 6 8 9 - 29

HC: Tynika Alford 6, Shaviya Griffin 1, Nadiera Hodge 18.

BM: Kamilah Berrian 3, Chanel Brooks 8, Chelsea Burrough 15, Julie Kostic 2, Alston Smith 1.

Sacred Heart 21 18 18 16 - 73

Hallahan 2 9 10 11 - 32

SH: Katie Brannau 6, Nicki Heinsinger 11, Kirsten Kelley 4, Debornay Kidd-Wilkerson 20, Erin Rush 6, Hannah Rush 8, Alanna Tucker 4, Jayni Webster 14.

H: Kaitlyn Brookins 2, Tiffany Cahill 3, Kystin Franz 2, Danielle Madrak 16, Zahra Marcus 3, Myeshia Matos 5, Molly McCloskey 1.

Breezy Bishop Showcase

National Christian (D.C.) 4 8 7 5 - 24

Hill School 4 8 13 13 - 38

NC: M. Leftridge 5, D. Leftridge 2, Murray 13, Whitener 4.

HS: Ellen Dvorak 4, Deanna Mayza 8, Shannon Ruane 2, Stephanie Schultz 21, Kerri Taylor 3.

Bristol Coaches vs. Cancer Classic

Morrisville 6 10 14 15 - 45

Bristol 11 8 13 2 - 34

M: Katherine Brown 10, Jah'mirra Chambers 15, Michelle Evans 2, Cassandra Gainey 4, Crosby Knott 3, Kievanna Lacey 10, Brianna Markgraf 1.

B: Morgan Cullen 14, Taylor Cullen 5, Nicole Cullura 5, Regina Kerluah 4, Danielle Reilly 5, Shyday Wessells 1.

Calvary Baptist Tournament

Plumstead Christian 9 7 10 12 - 38

Calvary Christian 6 6 6 4 - 22

PC: Hope Caracappa 15, Andrea Dunn 2, Paige Gresham 2, Alex Petrie 10, Keri Roberts 9.

CC: Jess Good 2, Allison Kerr 2, Clarissa Lawson 2, Stauffer 2, Kendra Stum 10, Thompson 4.

West-Mont Christian 6 9 8 10 - 33

Calvary Baptist 8 6 7 6 - 27

WC: Nicole Davis 20, Tiffany Dunning 2, Becky Fanus 2, Maria Picard 9.

CB: Kelcey Farnham 2, Sarah Finkbeiner 7, Sierra Guenst 11, Julie Hunsberger 2, Katie Will 5.

Cedar Crest Tournament

Mount St. Joseph 12 19 12 14 - 57

Cedar Crest 6 9 4 7 - 26

MSJ: Meg Geatens 1, Bridget Higgins 8, Mary Jo Horgan 15, Kelsey Jones 2, Maddie Kohler 5, Alex Louin 6, Meg McCabe 2, Carly Monzo 3, Cailin Schmeer 3, Steph Smith 12.

CC: Cameron 1, Taylor Ford 4, Garloff 2, Kourtni Schauer 2, Marla Simmons 15, Carly Weaber 2.

Coatesville Tournament

Strath Haven 5 7 7 8 - 27

Coatesville 7 6 8 15 - 36

SH: Shanna Dunn 11, Gabby George 5, Jamia Morris 7, Dana Taub 4.

C: Chimeera Boggs 6, Elisa Gaffney 4, Asia Graham 7, Nicole Southcott 3, Samira Strand 2, Hannah Timmons 14.

Phoenixville 9 18 12 10 - 49

Academy Park 18 14 15 14 - 61

P: Gianna Bliss 3, Chandler DiFebbo 7, Aubree Flagg 8, Kristen Habbel 3, Amber Keys 4, Annie Rubino 9, Gabby Stokes 15.

AP: Brianna Macauley 25, Kayla Peay 6, Moriah Smith 7, Montana Street 6, Mercades Vaughn 17.

Daniel Boone Tournament

Schuylkill Valley 8 5 6 15 - 34

Owen J. Roberts 6 12 11 17 - 46

SV: Kristi Bair 9, Jessi Lykens 2, Brinlee Pletz 9, Taylor Schlegel 2, Breah Strickler 9, Mira Waller 3.

OJR: Bri Benton 2, Maddie Carr 2, Caroline DeAngelo 8, Marielle Derstine 6, Haley Halteman 15, Anna Janisch 11, Julia Sbat 2.

Downingtown East 10 18 9 14 - 51

Daniel Boone 14 10 12 14 - 50

DE: Noelle Alicea 12, Kelly Devlin 7, Kaitlyn Dougherty 19, Hummel 5, Rachel Sykes 8.

DB: Nicole Baro 2, Sam Baro 4, Alana Greene 4, Kaitlyn Hampton 8, Kelly Howiszak 2, Erin Hughes 10, Kelsey Hultz 2, Aly York 18.

Delco Christian Tournament

Atlantic Christian 7 13 10 7 - 37

Radnor 14 24 17 8 - 63

AC: Kaylee Breunig 8, Butler 3, Maryah Coleman 6, Jones 7, Karabashian 1, Richards 12.

R: Jesse Cunilio 7, Caroline Kelly 2, Chandler Lally 15, Hannah Rose Nussbaum 14, Jackie Price 12, Lindsay Price 6, Taylor Quinn 7.

Episcopal Academy 8 7 10 8 6 - 39

Delco Christian 6 8 8 11 11 - 44

EA: Sarah Abbonizio 4, Jenn Adelizzi 5, Asia Baker 8, Kristen Hinckley 2, Meghan Hubley 2, Sarah McKay 7, Megan Quinn 7, Emily Scullin 4.

DC: Jocelyn Chavous 4, Hannah Ellsworth 4, Emily Evans 2, Emily Homan 14, Stacey MacArthur 17, Carley Neal 3.

Friends Select Invitational

MaST Charter 5 8 0 10 - 23

Friends Select 10 5 6 8 - 29

MC: J. Behr 2, Bre Behr 3, Maria Farrell 10, M. McCarthy 3, Brianna Murray 5.

FS: Finkbiner 6, Gibson 5, Wylie Wilson 18.

Renaissance Academy 0 9 2 7 - 18

Mercy Vocational 15 5 8 14 - 42

RA: S. Kaplan 2, L. McMahan 5, M. Pratt 4, A. Soloma 4, M. Williams 3.

MV: Dominique Dixon 7, Ronique Jones 2, Sakira Sealy 6, Dejah Travis 2, Teharah Worrell 9, Linette Young 10, Michaiah Young 6.

George Carter Memorial Classic

Imhotep Charter 6 5 7 7 - 25

Chester 19 8 12 14 - 53

IC: Kaliah Baker 3, Emily Dash 2, Imani Louden 6, Ajee Miller 3, Destiny Russell 10, Williams 1.

C: Camry Adams 2, Khadijah Blackwell 2, Georria Clark 10, Dickerson 2, Kadesha Dix 2, LaQueena Ferguson 8, Janera Handy 21, Maya Nelson 6.

Engineering & Science 9 10 22 20 - 61

Freire Charter 6 8 8 9 - 31

E&S: Dahne Brown-Boyer 6, Eunique Faust 2, Brittany Hrynko 28, Jenell Milton 2, Jasmine Oates 2, Shana Owen 2, Monique Whaley-Briggs 14, Aaliyah Worley 5.

FC: Markesha Griffin 10, Latisha Johnson 12, Chantal Thomas 4, Taryn Vinson 3, Wilkinson 2.

Germantown Community Tournament

Pa. School for Deaf 7 6 6 7 - 26

Germantown 7 4 13 7 - 31

PSfD: Morgan Bowns 2, Jessica Ginyard 18, Shermaine Simpson 6.

G: Ashley Hargraves 11, McCrae 7, Scott 13.

Bodine 7 10 8 2 - 27

Germantown Friends 16 11 10 4 - 41

B: Allen 3, T. Garvin 12, Leary 3, Sherie Rucker 9.

GF: Rebecca Bertman 2, Lucy Guida 2, Julya Loder 20, Caroline Myran 16, Ava Samuel 1.

Harrisburg Lady Cougar Tournament

High School of Future 3 10 7 4 - 24

Ridley 11 8 7 13 - 39

HSoF: K. Hutton 2, C. Hutton 2, McFadden 2, Stones 1, Williams 17.

R: Chelsey Benedek 2, Monica Boyle 2, Samantha Foy 6, Megan Jarrell 3, Michelle Rhine 15, Marykate Rumbaugh 4, Yori 1, Kelsey York 6.

Hatboro-Horsham Hatters Tournament

Lansdale Catholic 12 10 6 5 - 33

Nazareth Academy 11 8 13 16 - 48

LC: Chelsey Dutkiewicz 2, Kiersten Godzobia 3, Ellie Greenhalgh 2, Jackie McCarron 6, Shea Wassel 20.

NA: Ashley Adams 3, Maggie Borski 15, Lindsay Fluehr 12, Danielle Gasperi 10, Nicole Perri 2, Jessica Sylvester 6.

New Hope-Solebury 11 16 15 4 - 46

Hatboro-Horsham 19 15 18 12 - 64

NH: Theresa Depp 2, Tess Frelick 15, Jaronski 2, Elise Kalinovich 5, Erin Moss 14, Annie Smichrist 3, Kate Suler 5.

H: Carly Bixler 8, Lauren Calvin 2, Lindsey Day 9, Alicia Hayes 22, Chrissy James 5, Heather Lutz 2, Emily Marvin 4, Becca Purtell 3, Liz Purtell 2, Nikki Whisted 4, Lauren Yanni 3.

Hazleton Tournament

Spring-Ford 22 14 10 16 - 62

Cheltenham 14 12 12 20 - 58

S: Sammi Haas 8, Courtney Hinnant 9, Nikki Lynch 2, Sammy Stipa 12, Mariah Traywick 16, Meg Yates 15.

C: Ciara Andrews 31, Christina Coleman 2, Austin Hamler 4, Tiffany Johnson 16, Shayla Peoples 3, Artavia Sheffield 2.

Interboro Kiwanis Tournament

Exeter 5 5 11 4 - 25

Kennett 9 14 10 10 - 43

E: Miller 8, Pochron 6, Pyott 2, Ricketts 7, Scheirer 2.

K: Sophie duPhily 4, Katherine Hanick 4, Victoria Kolman 1, Stephanie Maciag 4, Piscitelli 2, Shannon Turner 4, Rebecca Welcher 24.

Harriton 14 18 10 10 - 52

Interboro 8 5 3 18 - 34

H: Rachel Ayella-Silver 3, Shelby Ginsburg 4, Ali Grady 12, Betsy Hurtado 8, Katie Melvin 11, Gabi Neri-Kursman 5, Sabrina Tabasso 9.

I: Kelsey Allen 4, Olivia Encarnacion 15, Suzy Fink 2, Sam Luglio 3, McBride 2, Lauren Munro 8.

Methacton Lady Warrior Tournament

Council Rock South 9 8 13 10 - 40

Methacton 5 7 5 7 - 24

CRS: Brooke Beidler 2, Courtney Brown 6, Taylor Dillon 2, Alexis Hofstaeder 4, Taylor Hunt 3, Caitlin Jackson 5, Rachel Jacob 5, Kady Schley 1, Alex Wheatley 12.

M: Kelly Glatthorn 2, Maddy Parker 1, Alivia Reiche 16, Vicky Schaffer 2, Kelsey Watson 3.

Downingtown West 8 14 5 8 - 35

North Penn 9 13 9 12 - 43

DW: Kelsey Chattin 3, Elizabeth Coyne 6, Allison Shaw 2, Brittany Sicinski 23, Kristin Veneziale 1.

NP: Lauren Crisler 9, Meg Gallagher 2, Emily Hagan 6, Steph Knauer 11, Erin Maher 8, Brenda McDermott 5, Vicky Tumasz 2.

Octorara Tournament

Pequea Valley 5 12 2 11 - 30

Chichester 6 9 10 7 - 32

PV: Angelucci 1, Ferris 9, Hook 2, Hovis 4, Teijaro 5, Wallace 9.

C: Hagel 2, Hagerty 2, Danielle Hagerty 4, Logan Newman 9, Preziuso 1, Tara Turberg 14.

Oley Valley Tournament

Schuylkill Haven 7 1 5 12 - 25

Pottsgrove 3 11 10 10 - 34

SH: Megan Bulino 2, Sarah Celani 6, Katie Celani 4, Catherine Donnfelly 3, Erin Pernick 2, Lauren Rhody 3, Chelsea Wertz 2, Abby Woleshock 3.

P: Sally Abbas 1, Jackie Bealer 7, Morgan Coddington 3, Brandi Dickinson 3, Alexis Kehl 2, Marisa Kinneer 14, Celeste Miller 4.

Boyertown 12 6 14 17 - 49

Oley Valley 8 19 6 13 - 46

B: Kaitlyn Eisenhard 4, Kelly Furman 15, Beth Anne Kircher 2, Brooke Mullen 11, Krista Schauder 8, Jess Schlesman 6, Kaley Snyder 3.

OV: Jasmine Clark 2, Loryn Grieb 5, Kayla Krott 9, Krott 8, Breanne Lamey 12, Brandi Vallely 10.

Oreland Lions Tournament

Jenkintown 5 9 4 11 - 29

Phil-Mont Christian 3 6 9 7 - 25

J: Sarah Flood 13, Madison Kimball 5, Kelsey Rice 6, Jasmine West 5.

PC: Jana Goodman 10, Carly Johnson 1, Jen Khoo 5, Katie Siebert 9.

Upper Moreland 5 2 9 16 - 32

Springfield (M) 12 3 15 6 - 36

UM: Katie Costello 6, Erin Dixon 7, Amanda Getz 8, Taylor Jesse 2, Karli Lynch 3, Danielle McDonnell 2, Lindsay Walder 4.

S: Crudele 6, Taylor DelMonte 9, DiFilippo 5, Michael Harris 8, Koroncai 2, Maureen Leis 6.

Oxford Tournament

Garnet Valley 9 11 21 20 - 61

West Chester East 6 10 6 10 - 32

GV: Alaina Bradley 4, Chelsea Brown 3, Allyson Heavens 5, Missy Koscinski 12, Natalie Lang 6, Coley Ricci 9, Gina Ricci 6, Leah Snyder 6, Alexa Spennato 2, Kara Stroup 8.

WCE: A. Arthur 2, A. DiPiero 1, Mazzarelli 14, Caitlin Pavlo 3, Kim Petrick 10, Karissa Smith 2.

Avon Grove 6 12 8 6 - 32

Oxford 9 10 11 3 - 33

AG: Samantha Caligiuri 13, Meghan Garvey 2, Herpen 2, Jasmine Jones 8, Maya Turner 7.

O: Naya Delancey 8, Jazmine Johnson 2, Kempf 2, Liz Peabody 8, Judy Reinhardt 10, Stone 3.

Pocono Mountain East Tournament

Lehman (N.Y.) 9 5 9 17 9 - 49

Faith Christian 5 2 15 18 8 - 48

L: Edwards 13, Figueroa 10, Foster 5, Sanders 3, Shirley 4, Sims 14.

FC: Ashlyn Bodder 6, Heather DeMar 8, Rachel Maurer 13, Chelsea Romig 11, Rachel Shive 10.

Shipley Tournament

Agnes Irwin 12 10 15 18 - 55

Shipley 9 13 15 28 - 65

AI: Kelly Crosby 2, Amanda Crowley 7, Faith DeVlieger 15, Katey Duffy 4, Emily Wetz 19, Shannan Williford 8.

S: Sox Alexander 34, Elizabeth Denbigh 3, Aja Ellison 9, Claire Leone 6, Colleen Walsh 13.

Lawrenceville 7 7 8 12 - 34

Westtown 1 8 6 4 - 19

L: Julia Bretz 8, Katherine Comly 1, Carissa Jenkins 17, Stephanie Palencia 2, Maya Peterson 2, Delaina Smith 4.

W: Katira Dobbins 10, Garrettson 5, Weir 4.

Solebury Spartans Classic

Abington Friends 5 5 11 6 - 27

Solebury School 6 6 4 13 - 29

AF: Adams 8, Bowman 2, Delaney 2, Brittany Garrison 2, Casey Mutchler 2, Maria Saverese 11.

SS: Shameya Andrews 10, Tyler Lloyd 5, Alexis Rice 7, Tess Richardson 6, Clover Stieve 1.

Springfield (D) Tournament

Penn Wood 2 6 5 17 - 30

Springfield (D) 15 8 22 17 - 62

PW: Buck 9, Dent 8, Holmes 3, Kannah 2, Mason 1, Peterson 7.

S: Kelsi Chazin 15, Chimera Dennis 8, Meghan Dickinson 7, Tori Grossi 14, Olivia Kane 7, Melynda Link 2, Alex Poplawski 7, Nicole Ward 2.

Central Bucks South 6 11 12 11 - 40

Unionville 4 3 5 7 - 19

CBS: Kimmy Green 1, Kelsey Herrmann 3, Brittany Kaewell 8, Alysha Lofton 4, Kate McMenamin 4, Madi Vitelli 11, Tyler Vitelli 9.

U: Bella Gallo 2, Alsion Lewis 4, Kelsey McDonald 2, Moira McEvoy 1, Susie Pancoast 3.

Twin Valley Tournament

Solanco 12 5 10 12 - 39

Great Valley 4 9 8 11 - 32

S: Allport 8, Buzzard 5, Glackin 8, Harrison 6, Keys 12.

GV: Logan Curley 4, Karen Davison 2, Amanda Germer 6, Tiffany Govan 6, Rachel Kalick 6, Kelly Sugalski 4, Kelsey Walsh 4.

Upper Darby Royal Classic

Upper Dublin 11 10 11 12 8 11 - 63

St. Hubert 9 16 14 5 8 6 - 58

UD: Taylor Bryant 17, Megan Deetscreek 5, Curtrena Goff 9, Sarah Hallowell 7, Jen Myers 11, Laura Rothfeld 8, Brianna Specter 4, Waters 2.

SH: Anastasi 28, Becker 12, Bieringer 2, Gallagher 2, Kucowski 2, Linder 10, Quigley 2.

West Chester Rustin 5 22 9 6 - 42

Upper Darby 7 8 16 8 - 39

WCR: Julia Clark 3, Mikayla Doane 2, Adashia Franklin 6, Emily Hubley 6, Lauren McQuay 2, Miriah Powell 9, Sam Zang 14.

UD: Leilani Beckham 4, Jessica Crawley-Rich 15, Katie Fitzpatrick 7, Mack 2, Polite 9, Tsikata 2.

Upper Merion Tournament

Quakertown 4 2 12 8 - 26

Gwynedd-Mercy 4 9 15 19 - 47

Q: Natasha Hay 2, Juli King 6, Ruzicko 6, Lauren Starzecky 5, Taylor 2, Kathryne Vetter 5.

G: Erin Casey 6, Alyssa D'Alonzo 2, Kelly Donoghue 3, Jenna Hopkins 7, Morgan Pizzo 1, Morgan Sheridan 15, Caroline Shimrock 8, Taylor Sweeney 3, Liz Wojtko 2.

Conestoga 10 10 8 17 - 45

Upper Merion 11 7 7 13 - 38

C: Ali Grundy 13, Laura Kavanaugh 8, Trish Kovach 9, MacKenzie Orr 4, Katie Schofield 3, Maddy Tessier-Kay 6, Liana Weishaar 2.

UM: Holly Kendall 4, Cassidy Koenig 17, Jamie Mazzi 4, Kristina O'Sullivan 9, Jackie VanLoan 4.

Nonleague

Cardinal O'Hara 10 8 8 4 - 30

Penn Charter 21 0 7 10 - 38

CO: Lia Disciascio 2, Marikate Gardler 2, Carly Hazinsky 4, Shanice Johnson 7, Maureen Leahy 2, Marissa Manning 4, MacKenzie Rule 9.

PC: Brianna Butler 10, MaryKate O'Brien 4, Aleesha Powell 16, Danielle Sienko 1, Kendall Stokes 1, Dianna Thomas 6.

Notre Dame 10 9 11 15 - 45

Georgetown Visitation 14 17 15 11 - 57

ND: Molly Borgese 10, Kristen Carr 5, Katie Dugan 5, Kathleen Fitzpatrick 9, Megan McGurk 16.

GV: Bryant 3, Gillespie 21, Hagerup 7, McVearry 5, Tierney 4, Tillman 4, Williams 13.

Life Center 11 10 2 7 - 30

Springside 9 14 9 12 - 44

LC: Noema Bradnanska 8, Elizabeth Harrison 4, Sara Janackova 2, Nicole Maticka 16.

S: Boggs 10, Sidney Epps 12, Erin Gardner 11, Giovinazzo 4, Pownall 3, Roadcloud 4.