Saturday's Results

Football

STATE CLASS AAAA CHAMPIONSHIP

North Allegheny 21, La Salle 0

STATE CLASS AA CHAMPIONSHIP

West Catholic 50, South Fayette 14

Wrestling

33d RADNOR TOURNAMENT

Team scoring: Lower Merion 247.5, Radnor 219.5, Sun Valley 186.5, Haverford School 179.5, Episcopal Academy 148.5, Bishop McDevitt 137, Friends' Central 82, Frankford 80.5.

Championship Finals

103: Cassidy Ferrell, FC, def. Zach Kleiner, LM. 112: Luke Brooman, EA, def. Dylan Anderson, HS. 119: Kang Lee, Rad, def. Ryan Lee, SV. 125: Bob Meyers, Rad, def. Matt Lasensky, EA. 130: Dan Tornetta, HS, def. Jarrett Banks, Rad. 135: Cody Kaplan, LM, def. Cary Snyder, FC. 140: Troy Makous, Rad, def. Vince Bellwoar, HS. 145: Ron Tassoni, HS, def. Malik Jackson, LM. 152: Vinny Oristaglio, SV, def. Steffen Vestal, LM. 160: Zeke Zimmer, LM, def. Dan Feinman, HS. 171: Carl Lampe, EA, def. Jeremy Kim, Rad. 189: Seth Snyder, SV, def. Eli Zimmer. 215: Cody Russell, EA, def. Ray Haines, BM. 285: James Flowers, LM, def. James Hong, Rad.

ABINGTON DUALS

Cedar Cliff 48, Upper Darby 21

Central Bucks East 34, Wissahickon 31

Abington 52, Upper Darby 26

Central Bucks East 42, Father Judge 39

Hatboro-Horsham 66, Archbishop Wood 15

Cedar Cliff 48, Abington 23

Central Bucks East 49, Bensalem 27

Abington 48, Northeast 24

Cedar Cliff 68, Northeast 12

Upper Darby 63, Northeast 18

Archbishop Wood 37, Northeast 36

Father Judge 54, Northeast 27

Bensalem 33, Father Judge 32

Hatboro-Horsham 60, Penn Charter 18

Bensalem 40, Wissahickon 29

Hempfield 49, Hatboro-Horsham 24

Wissahickon 40, Father Judge 30

RIDLEY DUALS

Glen Mills 50, Washington 24

Washington 48, Cheltenham 36

Washington 40, Edison 39

Washington 66, Martin Luther King 15

Ridley 78, Washington 0

SPRINGFIELD (M) DUALS

Danville 47, Pope John Paul II 27

Springfield (M) 52, Delco Christian 9

Jim Thorpe 54, Delco Christian 7

Pope John Paul II 56, Conwell-Egan 18

Phil-Mont Christian 36, Delco Christian 27

Springfield (M) 65, Phil-Mont Christian 6

Church Farm 54, Pope John Paul II 27

Springfield (M) 36, Jim Thorpe 32

Church Farm 39, Springfield (M) 36

Church Farm 58, Conwell-Egan 12

Phil-Mont Christian 48, Jim Thorpe 17

Pope John Paul II 70, Delco Christian 5

Danville 44, Church Farm 33

Delco Christian 41, Conwell-Egan 30

Jim Thorpe 37, Church Farm 36

Pope John Paul II 84, Phil-Mont Christian 0

Danville 57, Springfield (M) 18

Conwell-Egan 48, Phil-Mont Christian 30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen 36, Methacton 24

Perkiomen Valley 54, Pottstown 21

Boys' Indoor Track

TFCAGP DIVISION I

At Lehigh University.

60 meters: 1, Gabe Logan, Downingtown West, 7.35. 2, Kevin Smith, Coatesville, 7.40. 3, Ryan DePinto, Neshaminy, 7.45.

60 hurdles: 1, Wellington Zaza, Upper Darby, 8.51. 2, Matt Sutorius, Central Bucks West, 8.57. 3, Aaron Willet, Coatesville, 8.61.

200: 1, Yini Donnie, Northeast, 22.90. 2, Martin Turner, Chester, 23.58. 3, Mark Thompson, Cheltenham, 23.63.

400: 1, Phil Watson, La Salle, 54.72. 2, Mike Pettit, Haverford, 45.91. 3, Billy Smeltzer, Ridley, 55.34.

800: 1, David Schumaker, Boyertown, 2:04.69. 2, Nasir Young, Chester, 2:04.76. 3, Danny Essex, Conestoga, 2:05.65.

Mile: 1, Brett Kelly, Boyertown, 4:30.57. 2, Michael Doyle, Council Rock South, 4:42.17. 3, Nico Meltzer, entral Bucks West, 4:42.23.

3,000: 1, Greg Mellor, Boyertown, 9:22.10. 2, Alex Kane, Central Bucks East, 9:23.30. 3, Ryan Callahan, Cheltenham, 9:24.49.

High jump: 1, Nick Swan, North Penn, 6-0. 2, Jon Letts, Central Bucks West, 6-0. 3, Kevin Caporiccio, Council Rock South, 6-0.

Long jump: 1, John Landis, Father Judge, 21-63/4. 2, Louis Smith, Downingtown West, 20-91/2. 3, Casey Hofstaedter, Council Rock South, 20-5.

Triple jump: 1, Jean-Luc Twyman, Coatesville, 43-10. 2, Mike Spadaro, Council Rock South, 42-81/2. 3, Cebastien Glosy, Central, 42-61/2.

Shot put: 1, Chris Black, Hatboro-Horsham, 48-4. 2, Mike Smith, Coatesville, 47-11. 3, Robert Paciocco, Glen Mills, 45-6.

Pole vault: 1, Bobby Perepiczka, Council Rock North, 13-0. 2, Joe Breen, Archbishop Ryan, 12-6. 3, Domenic Pileggi, North Penn, 12-0.

4x200 relay: 1, Cheltenham, 1:33.28. 2, Central Bucks West, 1:36.11. 3, Neshaminy, 1:36.49.

4x400 relay: 1, Coatesville, 3:42.75. 2, Archbishop Ryan, 3:43.53. 3, Bensalem, 3:43.78.

4x800 relay: 1, Central Bucks West, 8:16.29. 2, Pennridge, 8:26.53. 3, Haverford High, 8:31.85.

Distance medley: 1, North Penn, 11:07.10. 2, St. Joseph's Prep, 11:16.97. 3, C.B. East, 11:20.38.

TFCAGP DIVISION II

At Lehigh University.

60 meters: 1, Eddie Burgess, Great Valley, 7.13. 2, Scott Catalano, Lansdale Catholic, 7.19. 3, Tariq Lovelace, Del-Val Charter, 7.20.

60 hurdles: 1, Chris Williams, Strath Haven, 8.38. 2, Rich D'Ambrosio, Malvern Prep, 8.44. 3, Marcus Collins, Monsignor Bonner, 8.64.

200: 1, Tyler Gallen, Cardinal O'Hara, 23.30. 2, Eddie Towah, Academy Park, 24.34. 3, Justin Stillwell, Holy Ghost Prep, 24.62.

400: 1, Manny Collins, Strath Haven, 52.25. 2, Jordan May, Germantown Friends, 52.34. 3, Chidi Okezie, New Media Tech, 52.47.

800: 1, John Trueman, Springfield (M), 2:02.6. 2, Maurice Broadwater, Paul Robeson, 2:03.07. 3, Quadree Counsel, Monsignor Bonner, 2:05.01.

Mile: 1, David Waterman, Germantown Friends, 4:37.73. 2, Drew Magaha, Upper Moreland, 4:38.11. 3, Ned Willig, Great Valley, 4:44.25.

3,000: 1, Joseph Toole, Great Valley, 9:24.42. 2, Dan Gelman, Lower Moreland, 9:30.41. 3, Mike Hess, Cardinal O'Hara, 9:37.38.

High jump: 1, Deshawn Hollis-Baker, Penn Charter, 6-0. 2, William Schoener, Lansdale Catholic, 6-0. 3, (tie) Dominic Smith, W.C. Henderson; Ryan Andrieux, Exeter, 5-6.

Long jump: 1, Jacob Soltis, Upper Moreland, 21-1/2. 2, James Nelson, Phoenixville, 19-51/2. 3, Brandon Westley, Academy Park, 19-4.

Triple jump: 1, Joe Pham, Marple Newtown, 41-10. 2, Ryan Gorecki, Holy Ghost Prep, 39-1/2. 3, Kyle Panzer, Penncrest, 38-5.

Shot put: 1, Scott Rushton, Episcopal Academy, 53-21/4. 2, Chazz Wilks, Cardinal O'Hara, 52-41/2. 3, Rodre Tomlinson, Strath Haven, 45-3.

Pole vault: 1, Joe Desipio, Cardinal O'Hara, 12-6. 2, Se-jin Jeong, Wissahickon, 12-6. 3, Jared Whitman, Germantown Academy, 12-0.

4x200 relay: 1, Cardinal O'Hara (Kenny McAndres, Christian Canavarro, Nick Beninato, Shacor Hamilton), 1:37.82. 2, Great Valley, 1:39.50. 3, Wissahickon, 1:39.68.

4x400 relay: 1, Lower Moreland (Matt Duda, Dylan Haughey, Sonny Rey, Chris Moran), 3:44.68. 2, O'Hara, 3:46.64. 3, Dobbins, 3:49.80.

4x800 relay: 1, Friends' Central (Josh Glen, Alex Sheltzer, Nathan Willis, Dan Segall), 8:34.81. 2, Harriton, 8:46.97. 3, Penncrest, 8:54.33.

Distance medley: 1, Wissahickon (Cho, Farrell, Ravetz, Park), 10:52.74. 2, Strath Haven, 11:13.19. 3, Chestnut Hill, 11:18.43.

Boys' Basketball Boxes

Abington Friends Coaches vs. Cancer

Sankofa Freedom 7 10 4 16 - 37

Esperanza 19 12 11 4 - 46

SF: Donell Jarmon 5, James Jefferson 4, Shavoy Marray 2, Rafiq Marshall 1, Louis Martinez 2, Juwan Millner 10, Williams 7, Wright-Downing 6.

E: Shaquille Bowman 11, William Espinola 4, Hashim Fleming 8, Edwin Lugo 4, Maurice McNeal 12, Joshua Miles 4, Samuel Rodriguez 3.

Vaux 20 21 9 26 - 76

Abington Friends 18 22 11 21 - 72

V: James Butler 13, Rysheed Jordan 20, Antoine Murphy 5, Fahquil Robinson 9, Jermaine Weeks 2, Jaleel Williams 14, Shawn Williams 13.

AF: Joey Gripper 11, Kenny Johnson 24, Dylan Moody 8, Jabril Trawick 23, Vaughn 4, Williams 2.

Altoona Tournament

Abington 6 5 10 16 - 37

Norristown 9 14 6 20 - 49

A: Haneef Harrell 3, Julian Keys 6, Darian McFadden 12, Jordan Monroe 5, Wesley Rines 2, Chris Ruhl 2, Vincent Tranquillo 7.

N: Marquis Bryant 2, Tevin Bush 2, Bernard Gordon 3, Jahbri Hargrove 2, Jahquan Hargrove 9, Rasheed Johnson 6, Aaron Webb 17, Tyreese White 2, Maleek Williams 6.

Christian Brothers Tournament

St. Peter's (N.Y.) 11 9 4 9 - 33

LaSalle 8 12 6 16 - 42

SP: Bock 9, Cannon 2, Fennell 4, Maddox 3, McFadden 7, Peana 8.

L: Joe Brown 5, Steve Collins 10, Eddie Mitchell 13, Mike Poncia 3, Steve Smith 3, Amar Stukes 6, Brennan Woods 2.

Calvert Hall (Md.) 11 5 8 7 - 31

West Catholic 8 7 7 13 - 35

CH: Beck 5, Blackwell 8, Bosse 5, Davis 2, Richardson 11.

WC: Yuri Burton 9, Chris Dixon 2, Christian Gibbs 10, Isayas Habtu 3, Malik Janifer 2, Lee 4, Perez 5.

Dave Mercer Invitational

Peddie School 4 14 9 0 - 27

Chestnut Hill 15 9 10 2 - 36

PS: Harley Borrish 3, Drew D'Angelis 3, Blaze Ndargarba 8, Alex Rosenberg 8, Scrivano 5.

CH: Bill Dooley 3, Andrew Dowds 3, Malik Garner 9, Mike Hayes 5, Luke Mulvaney 16.

New Hampton 18 16 16 16 - 66

Hill School 3 13 9 13 - 38

NH: Auguste 11, Davis 5, Hendricks 2, Laguerre 9, Mancini 3, Paulos 11, Potasinsky 5, Souza 11, Smith 9.

HS: Hans Brase 7, Ryan Clinesmith 8, Trey Harry 2, Josh Heyliger 1, Alex Hoey 4, Vince Marino 2, Avery Robinson 10, Andrew Weis 4.

Make A Wish Tournament

Shipley 14 10 12 13 - 49

Penn Charter 13 10 19 17 - 59

S: Isaiah Baker 8, John Carney 8, Stephen Gentry 6, Ky Howard 14, Chima Nwakpuda 13.

PC: Mike Brown 5, Demetrius Jennings 10, John Loughery 2, Mike McGlinchey 13, John Moderski 18, Sean O'Brien 11.

Archbishop Wood 10 8 15 18 - 51

Germantown Academy 9 10 17 16 - 52

AW: Kyle Adkins 8, Colin Davis 2, Joe Getz 26, Joe Lostraco 4, Shane Neher 7, Jack Walsh 4.

GA: Greg Dotson 11, Greg Guers 2, Jimmy Hammer 19, Jones 1, Nick Lindner 13, Moore 6.

Mercersburg Tournament

Mercersburg Ac. 10 14 17 23 6 6 - 76

Solebury School 19 14 20 11 6 4 - 74

MA: Collins 5, Julian Eisner 11, Flanagan 1, Yae Jackson 13, Chall Montgomery 33, Nwanna 13.

SS: Blake Bozeman 10, Julian Copeland 5, Mark Granville 2, D'Andre Hogan 2, Chris McNaughton 2, Paulson 3, Jeremy Schulkin 28, Phil Walker 22.

Mid-Atlantic Shootout

Avon Grove 10 10 13 18 - 51

Central Bucks West 10 14 12 21 - 57

AG: Zach Barker 6, Mike Byrd 9, Brandon Carey 7, Brandon Monk 10, Kevin Pankonien 15, Taylor 4.

CBW: Burgess Bryant 2, Seth Condi 4, Quinn Cox 2, Derek Dyer 13, Drew Gazda 3, Jack Rogers 8, Anthony Salvitti 6, Schechter 4, Kevin Sweet 15.

Spring-Ford 10 9 23 13 4 1 - 60

Malvern Prep 14 9 16 16 4 5 - 64

S: Darryl Branch 2, Josh Dishman 13, Steve Joyce 11, Andrew Keys 5, Zameer McDowell 11, Ryan O'Hara 3, Andrew Scanlan 15.

MP: Dentinger 2, Sean Gordon 15, Brendan Kilpatrick 22, Perpiglia 3, Tom Pitt 12, Rafferty 10.

Chester 18 14 27 26 - 85

Coatesville 21 10 22 19 - 72

C: Tymier Butler 1, Lamon Church 18, Darius Collins 2, Tavaune Griffin 2, Rondae Jefferson 15, Maurice Nelson 20, Kareem Robinson 9, Ikeam Watkins 1, Erikk Wright 17.

C: Leroy Hoggard 8, Hunt 2, Eric Knight 4, Denzel London 1, Tymeir Miller 23, Kris Miller 7, Dameon Nixon 5, Reeves 4, Will Shuler 16, Trowery 2.

Southern High Showcase

West Philadelphia 12 14 12 17 - 55

Central 18 11 8 8 - 45

WP: Terrell Daye 14, Nashawn Ferebee 13, Lemier Mitchell 9, Desmonn Sams 6, Montrell Smith 2, Donte Watkins 8, Joseph White 3.

C: Donte Bennett 3, Khalif Eddy 2, Johnson 5, Eric Mallory 8, Justin Potter 13, Thomas Tinsley 11, Romano Torlas 3.

Frankford 13 14 19 24 - 70

Constitution 16 20 11 22 - 69

F: Omar Askia 10, Taylor Bessick 12, Dajuan Franks 4, Kevin Lawson 9, Chris Lewis 2, Imire Taylor 14, Keith Washington 19.

C: Tamir Bolger 10, Harris 8, Holloman 8, Abdul King 14, Erik Raleigh 13, Daiquan Walker 16.

Glen Mills 9 8 16 24 9 - 66

Southern 14 9 20 14 6 - 63

GM: Markeese Askew 4, Devonte Glasper 11, Rahem Harvey 14, Austen King 15, Stefron Poole 17, Sean Puriefoy 5.

S: Wayne Brunson 12, Rodney Chandler 16, Jermaine Flowers 17, Louis Myers 9, Antwain Rucker 8, Louis Thompson 1.

Youcantcheckme Classic

Lincoln (N.Y.) 16 14 10 13 - 53

Roman Catholic 5 22 8 17 - 52

L: Vasquez 10, Davis 6, Dickerson 4, Gonzalez 6, King 3, Murphy 14, White 4, Whitehead 6.

RC: Engle 4, Shep Garner 20, Johnson-Brown 9, Fortunat Kangudi 14, Shafeek Taylor 5.

Imhotep Charter 10 24 7 21 - 62

Penn Wood 12 16 14 11 - 53

IC: David Appolon 11, Brandon Austin 5, Erik Copes 4, Martez Smithers 4, Ameen Tanksley 11, Bakari White 13, Khyre Wooten 14.

PW: Akil Anderson 4, Aaron Brown 24, Jeff Kyem 6, Will Morton 2, Sean Oakman 7, Jerry Price 3, Malcom Richardson 6, Kali Smith 1.

Nonleague

St. Joseph's Prep 11 21 13 10 - 55

Roxborough 6 9 8 10 - 33

SJP: Mike Levy 2, Kevin Oberlies 2, Miles Overton 17, James Stewart 10, Gene Williams 24.

R: Joseph Cox 4, Aswad Hinton 8, Lijah Lewis 12, Adrian Pope 5, Desmon Williams 4.

GAMP 9 9 8 16 - 42

Audubon 21 15 21 14 - 71

G: Will Finch 2, Derrick Ford 8, Devon Ford 4, Tobias Stokes 13, Jeff Williford 8, Mikail Wilson 7.

A: Adin Borden 7, Pete Coulter 13, Matt Knoll 13, Bobby Panico 6, A.J. Pund 2, Charles Slack 3, Trevor Tassi 4, T.J. Tassi 23.

Northeast 9 7 8 4 - 28

Archbishop Ryan 18 14 15 15 - 62

N: Walt Archer 7, Deion Barnes 2, Shamir Broadnax 2, Jaimee Llano 9, Corey Morris 1, Joe Patriarca 5, William Rampasard 2.

AR: Nick Augenbaugh 4, Tyler Donnelly 6, Eric Fleming 18, Gage Galeone 5, Shawn Miller 7, Tyler Reed 4, Christian Rivera 12, Mike Rymal 6.

Perkiomen Valley 17 13 11 18 - 59

Central Bucks East 12 14 4 8 - 38

PV: Steve Conboy 2, Brett Davis 8, Andrew Kenney 12, Erik Ragusa 2, Ian Rykaczewski 12, Jake Schlichter 2, Chris Stewart 9, Terrance Thinna 11, Marcus Williams 1.

CBE: Chris Allen 2, D.J. Beausejour 11, Liam Gallagher 5, Ryan O'Neil 9, Lou Pannella 2, Matt Stauffer 7, Steve Topley 2.

Boyertown 21 10 16 17 - 64

Daniel Boone 16 14 6 17 - 53

B: Scott Dennin 14, Tyler Moser 18, Dylan Pasik 14, Quin Shalaway 6, Trey Werley 11, Wrigley 1.

DB: Brandon Bailey 13, John Davis 17, Jarrod McIlvee 2, Kevin Riccio 17, Robert Smith 4.

Red Land 16 6 9 16 - 47

Father Judge 8 9 13 12 - 42

RL: A. Antonelli 3, V. Antonelli 9, Mederreidher 1, Vack 10, Vangari 24.

FJ: Reggie Charles 5, Steve Griffin 15, Joe Kehoe 5, Seamus Radtke 9, Nick Sullivan 8.

Owen J. Roberts 11 10 7 13 - 41

Downingtown East 13 15 10 18 - 56

OJR: B. Condello 3, Victor Hall 2, Mark Henry 13, Ryan Kent 2, McGrath 5, Ryan Megay 12, Miller 4.

DE: Elijah Griffin 13, Miller 3, Murner 2, Rikin Patel 14, Dahmir Simmons 20, Eric Speller 4.

Academy Park 9 12 5 27 - 53

Strath Haven 11 19 13 14 - 57

AP: Les Carroll 4, Tarran Hamm 3, Dwan Hill 2, Taje Johnson 2, Torey Johnson 4, Solomon Olabode 4, Zaire Robinson 2, Faheem Sims 8, Jordan Tucker 24.

SH: Jacob Enterlin 12, Chazz Fisher 4, Edward Hyland 6, Chris Keenan 11, Omar Randall 13, Charles Walton 11.

Octorara 11 13 14 18 - 56

Lampeter-Strasburg 14 9 17 6 - 46

O: James Brown 8, Lamont Clark 17, Charles Cooper 16, Mike Navarro 2, Dequan Newton 13.

L: John Achille 3, Ryan Berryman 8, Brett Brooks 2, Jordan Groff 7, Josh Miller 7, Travis Rittenhouse 5, Sean Singh 3, Jake Sweger 11.

Mastery Charter North 13 15 24 14 - 66

Bristol 12 9 10 21 - 52

MCN: Benoit 2, Brooker 2, Johnson 6, Khalik Long 8, Rahfik Slaughter 12, John Washington 10, William Wingate 14, David Wright 12.

B: Thomas Bradley 11, Sean Coughlin 8, Eric DeShields 4, Devon Devine 15, Dimitri McCoy 4, Trevon Stokley 10.

West Chester East 17 17 17 12 - 63

Sun Valley 7 7 13 22 - 49

WCE: Eddie Anderson 10, Mike Brown 10, Issaiah Carter-Jennings 2, Terrelle Green 8, Rashaad Johnson 4, Marcus Lauria 6, Nick Scotese 8, Matt Smith 3, Amari Taylor 12.

SV: Drew Giampietio 4, Billy Hudson 9, McMinn 2, Kyle Miller 8, Kyle Moretti 17, Sean Nelson 9.

Exeter 14 16 11 15 - 56

Pottstown 15 10 23 14 - 62

E: Beddall 2, Blake 17, Bryan 4, Krick 7, Seelig 6, Stinson 14, Trojanowski 6.

P: Vince Cottman 3, Miles Elliott 4, Jeff Endy 9, Reynone Frederick 8, Elijah Jackson 18, Dawon Matthews 20.

Great Valley 13 15 20 17 - 65

Pottsgrove 10 9 9 11 - 39

GV: Ryan Aker 12, Dan Augusterfer 3, Shakore Grant 14, Will Patton 9, Tim Shackleton 11, Brad Sherry 11, Lee Stover 5.

P: Bryce Carter 2, Kayvon Greene 4, Dante Harper 4, Marcus Marshall 4, Ryan McMenamin 2, Luke Osiseck 3, Quigley 3, Robert Stiles 13, Sullivan 4.

Quakertown 6 5 6 9 - 26

Hazleton 20 26 9 12 - 67

Q: Kenny Cuadrado 4, Dylan Gossler 2, Spencer Gysi 4, Bill Harpster 7, John Landis 4, Mark Repsher 2, Steffon Spieker 1, Brett Wolf 2.

H: Biasi 4, Buckner 10, Espinal 4, Fogarty 10, Gilley 11, Hause 8, Joseph 2, Karmonick 4, Plaska 4, Potacki 2, Smith 2, Vito 6.

Freire Charter 17 15 27 19 - 78

New Hope Acad. Charter 12 17 14 18 - 61

FC: LaQuan Alston 11, Zaphir Dozier 2, Jahyde Gardner 9, Rodney Hardrick 2, Daron Johnson 3, Chris Lawhorn 19, Andrew Stewart 2, Jameel Watson 4, Malik Wesley 13, Carlton Wright 13.

NHAC: Anthony Morgan 12, Rasuan Mosley 4, Carlos Ramos 6, Steven Smaw 1, Emanuel Torres 6, Karon Washington 12, Jalin Williams 20.

Chichester 13 11 12 20 - 56

Cardinal O'Hara 10 28 24 15 - 77

C: Casey Burke 4, V. Byrd 10, Davic Clapp 4, Laquan Lamber 11, Robert Mack 10, Muse 4, Brian Pryer 5, Marcus Turner 8.

CO: Edward Allen 9, Joel Davidson 7, Chris Duffin 16, Terrell Grobes 4, Pat Hagenbach 5, Ray Harris 2, Sean Havink 3, Cameron Hillaire 4, Sean Mayo 11, Wassel 2, Lamotte Williams 14.

Springfield (M) 6 16 21 10 - 53

Upper Dublin 12 21 13 23 - 69

S: Nick Barraclough 11, Billy Dahm 9, Jordan Greene 13, Lightcap 3, Vido 3, Tyler Williams 14.

UD: Andrew Carber 3, John Decamara 9, Andrew Derr 17, Darrell Harrison 8, David Lerman 4, Matt Morgan 4, Khalil Owens 13, Ed Petrosky 4, Blair Weiss 5, Jared Zarwin 2.

Christopher Dock 3 4 3 14 - 24

Lansdale Catholic 7 5 5 15 - 32

CD: Dave Brelsford 9, Tyler Denlinger 3, Adam Spinozzi 8, Sam Thalathoti 4.

LC: Nick Demeno 8, Chris Hays 5, Kyle Pagan 4, Matt Pinzka 5, Andrew Riviello 2, Alex Talarico 8.

Devon Prep 15 6 12 19 - 52

Delco Christian 7 8 18 9 - 42

DP: Duncan Becker 12, Matt Burke 4, Kyle Koehler 3, Steve Kohlbrenner 8, John Laprise 15, Terrence Walsh 4, Nick Weis 6.

DC: Darren Brooks 4, Azhar Dorsey 6, Austin Fischer 10, Jordan Sbraccia 20, Abel Teano 2.

Erie Central Tech 9 10 7 6 - 32

Archbishop Carroll 18 15 18 21 - 72

ECT: Crockett 3, Edwards 5, Hillard 7, Husband 6, Langoya 2, Nosant 5, Wallace 4.

AC: Thomas Boyle 15, Lou Dominique 2, Jay Donovan 3, Juan'ya Green 8, Tracy Peal 8, Franco Pellicciotta 4, Rob Pittman 3, Shane Randall 8, Alec Stavetski 8, Wittenberg 2, Yosef Yacob 11.

Interboro 10 6 13 12 4 - 45

Penncrest 5 14 5 17 7 - 48

I: Vince Carnevale 13, Bill Dougherty 3, Mitch Helmendollar 2, Christian Irons 19, Chris Long 8.

P: Andy Ayars 4, Ed Baxter 8, Ian Campbell 12, Ben Davis 19, Alex Graham 5.

Calvary Christian 12 11 22 12 - 57

New Hope-Solebury 5 11 13 15 - 44

CC: Josh Bair 14, Cummings 2, Seth Heinicke 9, Dan McGuigan 6, Josh Medvic 10, Jerry Peralte 6, Trevor Phillippi 7, Dustin Vitale 2, John Watson 1.

NH: Patrick Brennan 7, Mike Campion 2, Justin Cebrick 5, Leo Massimino 10, Zach Miller 2, Brennan Smith 4, Matt Wilson 14.

Girls' Basketball Boxes

Abington Friends Coaches vs. Cancer

Little Flower 16 7 13 21 - 57

Palumbo 9 5 8 6 - 28

LF: Taylor Biello 2, Erin Keyes 10, Sinead Kiely 6, Megan Petroski 12, Morgan Power 2, Jennifer Purcell 4, Garielle Turino 4, Caitlin Wartman 10, Courtney Weidner 7.

P: Sausha Gabourel 2, Aichatou Kane 3, Chanaiah Maxwell 3, Nadirah Mercer 4, MaryEllen Paul 3, Anitra Riddick 9, Emma Schad 4.

Agnes Irwin 17 10 11 11 - 49

Abington Friends 11 12 8 10 - 41

AI: Nancy Cockman 9, Amanda Crowley 4, Faith DeVlieger 2, Katey Duffy 12, Alex Pew 2, Emily Wetz 8, Shannan Williford 12.

AF: Bianca Adams 6, Alexa Bowman 6, Kelsey Clark 14, Emily Delaney 4, Kelly McGlynn 2, Prya Robinson 2, Maria Saverese 7.

Make A Wish Classic

Archbishop Ryan 8 11 3 14 - 36

Penn Charter 10 5 17 18 - 50

AR: Coffey 3, Dale 6, H. O' Kane 2, Rachel Kelly 5, M. Wolf 8, Brittany Wood 12.

PC: Brianna Butler 17, MaryKate O'Brien 1, Aleesha Powell 13, Danielle Sienko 4, Kendall Stokes 6, Dianna Thomas 9.

Peddie School 2 17 6 14 - 39

Germantown Academy 26 14 6 12 - 58

PS: Bailey 6, Dilks 5, Juneja 18, Moran 2, Onyekwere 4, Skerritt 4.

GA: Dempsey Cooper 2, Alexa Gallagher 11, Jaryn Garner 4, Dana Lotito 9, Megan McCloskey 5, Kiernan McCloskey 10, Melanie Repella 2, Monica Schacker 13, Angela Upright 2.

Bicentennial League

Springfield (M) 5 11 10 9 - 35

Delco Christian 13 9 14 12 - 48

S: Veronica Asman 1, Annie Crudele 9, DelMonte 4, DiFilippo 6, Michael Harris 11, Koroncai 4.

DC: Hannah Ellsworth 4, Emily Homan 15, Stacey MacArthur 14, Carley Neal 12, Neily Thompson 3.

Girard College 4 5 7 9 - 25

Jenkintown 2 4 7 8 - 21

GC: Christine Blye 7, Krystle Cook 2, Shaquira McCottry 6, Moncrieffe 4, Murphy 4, Randolph 2.

J: Sarah Flood 6, Madison Kimball 10, Kelsey Rice 3, Bethany Riley 2.

Nonleague

Hallahan 5 1 5 6 - 17

Friends Select 11 13 10 15 - 49

H: Kaitlyn Brookins 1, Kystin Franz 4, Danielle Madrak 3, Zahra Marcus 6, Molly McCloskey 3.

FS: Grace Finkbiner 7, Flint 1, Gabby Gibson 8, Shannon Griffin 14, Payne 8, Wylie Wilson 11.

Lansdale Catholic 7 10 14 8 - 39

St. Basil 10 5 10 9 - 34

LC: Mary Kate Brokans 7, Katelyn Donahue 2, Chelsey Dutkiewicz 4, Kate Greenhalgh 2, Jackie McCarron 4, Sczezpaniak 4, Shea Wassel 16.

SB: Annie Buckley 7, Jess Dembeck 3, Annisa Flores 9, Lynch 5, Jackie Thompson 8, Woodill 2.

Neumann-Goretti 9 9 4 11 - 33

Freire Charter 15 6 9 5 - 35

N: Fiocca 10, Kike 10, Nicholsen 3, Sciascia 8, Vassallo 2.

FC: Markesha Griffin 3, Latisha Johnson 1, Chantal Thomas 10, Taryn Vinson 5, Sierra Wilkinson 5, Chelsea Woods 11.

Merion Mercy 2 6 13 11 - 32

Notre Dame 10 10 18 7 - 45

MM: Meg Andruszko 6, Maggie DeVlieger 2, Natalie Dicocco 5, Catherine Moretto 4, Christina O'Shea 8, Pannepacker 2, Whelan 2, Zeller 3.

ND: Molly Borgese 10, Katie Dugan 6, Erika Ferro 1, Kathleen Fitzpatrick 12, Katie Gerzabek 3, Megan McGurk 7, Colleen Olinger 6.

Solebury School 9 5 10 5 - 29

Stuart Country Day 18 8 13 15 - 54

SS: Laura Lacy 7, Tyler Lloyd 4, Alexis Rice 9, Tess Richardson 7, Clover Stieve 2.

SCD: Amber Bowman 16, Parris Branker 3, Julie Anne Carson 5, Jen Dias 7, Angel Gallagher 4, Summer Ramsey 3, Jasmine Smarr 16.

Engineering & Science 15 9 8 13 - 45

Mount St. Joseph 16 15 18 15 - 64

E&S: Dahne Brown-Boyer 5, Brittany Hrynko 26, Dallas Meadows 2, Whaley-Briggs 8, Worley 4.

MSJ: Meg Geatens 2, Bridget Higgins 8, Mary Jo Horgan 11, Kelsey Jones 7, Maddie Kohler 3, Alex Louin 8, Cailin Schmeer 2, Steph Smith 23.

W.C. Henderson 11 10 6 14 - 41

Perkiomen Valley 10 13 15 15 - 53

WH: Jenna Cullinan 7, Kayla Feairheller 10, Katie Stec 5, Emily Torrance 14, Janelle Wade 5.

PV: Jess Boyle 5, Mikki Guiton 8, Erin Hamm 1, Julianna Hoisington 1, Tori Marcavage 10, Sam Pagel 16, Colleen Smith 6, Ali Zajac 6.

Chichester 4 7 4 3 - 18

Oxford 7 6 6 7 - 26

C: Emily Gilhool 8, Haley Sipple 10.

O: Naya Delancey 7, Jazz Johnson 6, Melanie Kempf 4, Liz Peabody 2, Reinhardt 4, Stone 3.

Daniel Boone 6 15 8 12 - 41

Boyertown 12 8 19 13 - 52

DB: Baro 4, Sam Baro 8, Goodrich 3, Greene 8, Kaitlyn Hampton 10, Erin Hughes 4, Aly York 4.

B: Kaitlyn Eisenhard 10, Kelly Furman 6, Brooke Mullen 18, Schauder 4, Schlesman 9, Snyder 5.

Seton Keough (Md.) 5 3 10 4 - 22

Archbishop Carroll 11 12 12 13 - 48

SK: Ade 8, Brown 9, Fields 3, Hines 2.

AC: Mary Victoria Barr 3, Jen Carney 8, Kristie Costantino 3, Sarah Curran 10, Olivia DeRogatis 4, Emily Fazzini 6, Ryan Fiaschi 9, Shields 5.

Mastery Charter 11 7 17 5 - 40

Bristol 20 11 12 15 - 58

MC: Delina Adams 10, Dhane Bullock 4, Brie Carattini 3, Fatima Dulany 4, Brianna Palmer 2, Shydeena Rogers 10, Nyledah Rousseau 7.

B: Morgan Cullen 12, Taylor Cullen 9, Nicole Cullura 13, Danielle Reilly 16, Amanda Reilly 2, Shyday Wessells 6.

Villa Joseph Marie 19 9 9 15 - 52

Pennsbury 9 8 14 13 - 44

VJM: Kelly Coleman 4, Megan Ledwith 13, Sara Madden 11, Mary Newell 11, Poderis 8, Shaw 5.

P: Bethea 17, Bolger 2, Gray 2, Jackson 5, Kelly 3, Kruscavage 2, Moelton 7, Phillips 6.

Methacton 7 5 8 13 6 - 39

Bethlehem Liberty 9 9 9 6 9 - 42

M: Jenny Bishop 9, Abby Devlin 4, Kelly Glatthorn 6, Mel Leszcynski 4, Brittany Livingston 2, Maddy Parker 11, Alivia Reiche 1, Kelsey Watson 2.

BL: Chickey 8, Doukoure 5, J.J. Hilliard 14, C.J. Hilliard 3, Lewis 6, Shumock 2, Zerbe 4.

Radnor 14 11 12 12 - 49

Academy Park 9 6 10 20 - 45

R: Cunilio 6, Chandler Lally 13, HR Nussbaum 12, Lindsay Price 4, Jackie Price 10, Quinn 4.

AP: Heant 3, Macauley 8, Matthews 1, Kayla Peay 6, Moriah Smith 2, Mercades Vaughn 25.

Coatesville 10 5 4 16 - 35

Reading 7 12 18 10 - 47

C: Chimeera Boggs 1, Elisa Gaffney 3, Asia Graham 14, Smith 4, Southcott 6, Timmons 7.

R: Barry 6, Copeland 14, Fisher 3, Ortiz 5, Rivera 10, Shelton 9.

West Point Prep 42 31 - 73

Hill School 26 17 - 43

WPP: Crichcow 3, Herridge 14, Martin 5, Maurer 12, Paulin 14, Simmers 18, Starta 4, Williams 3.

HS: Ellen Dvorak 5, Katie Gibbs 4, Deanna Mayza 9, Stephanie Schultz 19, Taylor Silar 4, Taylor 2.

Wilson-West Lawn 1 6 17 11 - 35

Downingtown East 6 6 12 8 - 32

WL: Bailey 11, Brew 9, Eversgerd 4, Poore 6, Simmons 2, Yoh 3.

DE: Noelle Alicea 12, Kelly Devlin 6, Kaitlyn Dougherty 8, Kolonawski 2, Rachel Sykes 4.

West Chester East 6 8 5 10 - 29

Sun Valley 11 5 13 18 - 47

WCE: Ally Arthur 3, Meyreim Benslimane 1, Melanie Hartman 3, Nina Mazzarelli 7, Caitlin Pavlo 2, Kim Petrick 11, Karissa Smith 2.

SV: Alie Alkins 8, Stephanie Brown 10, Jenna Crowley 15, Gia DeAngelo 9, Green 1, Gummel 4.

Pottstown 12 19 22 8 - 61

Exeter 8 8 9 15 - 40

P: Blakey 4, Brinkley 5, Daesha Collins 10, Miller 2, Alicia Rosenberger 21, Sanford 10, White 9.

E: Kaytie Johnson 4, Angie Miller 2, Gabby Pochron 15, Rae Ricketts 4, Tyler Rose 6, Stephanie Scheirer 2, Schwartz 3, Turman 4.

Upper Merion 19 13 14 11 - 57

Owen J. Roberts 13 7 6 16 - 42

UM: Ami Daniels 2, Holly Kendall 2, Cassidy Koenig 17, Jamie Mazzi 10, Kristina O'Sullivan 20, Mary Jean Valeri 3, Jackie VanLoan 3.

OJR: Beard 5, Bri Benton 4, Caroline DeAngelo 5, Marielle Derstine 2, Anna Janisch 17, Julia Sbat 9.