Monday's Results

Boys' Basketball

CITY OF PALMS TOURNAMENT

Academy of New Church 65, St. Marks (Mass.) 41

PHILA. COACHES VS. CANCER CLASSIC

Malvern Prep 63, LaSalle 57

Friends' Central 56, Imhotep 49

BICENTENNIAL LEAGUE CONSTITUTION

Plumstead Christian 53, Delco Christian 43

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby 57, Radnor 32

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

West Philadelphia 64, Bok 47

Roxborough 46, Ben Franklin 43

Dobbins 56, Franklin Learning Center 53

Boys' Latin 72, University City 61

NONLEAGUE

International Chr. 79, Kipp Dubois Collegiate 30

Swenson 58, Kensington 49

Esperanza 68, Mastbaum 47

Fels 61, Palumbo 44

Masterman 60, Mariana Bracetti 54

St. Joseph's Prep 62, Germantown 56

Father Judge 67, Martin Luther King 34

Community Ac. of Phila. 52, Wyncote 20

Bishop McDevitt 67, MaST Charter 51

Methacton 50, Lansdale Catholic 36

Wilson-West Lawn 60, Owen J. Roberts 36

Upper Merion 62, Upper Perkiomen 55

Girls' Basketball

ST. ANDREW'S CLASSIC

Prep Charter 57, North Broward Prep 50

BICENTENNIAL LEAGUE

Christopher Dock 48, Phil-Mont Christian 10

Plumstead Christian 35, MaST Charter 27

Bristol 41, Calvary Christian 22

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Maria 58, Gwynedd-Mercy 54

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Octorara 38, Kennett 32

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown West 54, Avon Grove 42

TRI-COUNTY LEAGUE

Del-Val Friends at Mercy Vocational, ppd.

NONLEAGUE

Comm. Ac. of Phila. 39, Math, Civics & Science 36 Germantown Academy 65, Chester 37

Episcopal Academy 41, Bishop Shanahan 38

Chichester 36, Sun Valley 34

Neshaminy 68, Conwell-Egan 27

Hatboro-Horsham 58, Truman 38

Ice Hockey

Archbishop Ryan 6, Father Judge 4

Boys' Bowling

SUBURBAN ONE LEAGUE

Upper Moreland 3, North Penn 1

Girls' Bowling

SUBURBAN ONE LEAGUE

Upper Moreland 3, North Penn 1

Boys' Basketball Boxes

City of Palms Tournament

St. Marks (Mass.) 8 6 16 11 - 41

Academy of New Church 10 14 16 25 - 65

SM(: Eric Green 2, Peter Kazickas 2, Elias Lubick 1, Alex Murphy 4, Nicholas Stauskas 11, Kaleb Tarczewski 10, Kevin Zabo 11.

AoNC: Rakeem Christmas 17, Malcolm Gilbert 8, Marcus Gilbert 10, Savon Goodman 16, Daniel Pittman 7, Jon Riles 5, Dinjiyl Walker 2.

Phila. Coaches vs. Cancer Classic

Malvern Prep 12 13 20 18 - 63

LaSalle 17 11 9 20 - 57

MP: James Demopoulos 9, Sean Gordon 10, Brendan Kilpatrick 15, Carl Nassib 1, Steve Perpiglia 15, Tom Pitt 5, Kevin Rafferty 8.

L: Joe Brown 10, Steve Collins 2, Eddie Mitchell 19, Kevin Piotrowicz 4, Mike Poncia 12, Steve Smith 3, Amar Stukes 7.

Imhotep Charter 9 14 12 14 - 49

Friends' Central 13 7 18 18 - 56

IC: David Appolon 10, Brandon Austin 5, Erik Copes 13, Terrell Johnson 9, Martez Smithers 2, Ameen Tanksley 7, Khyre Wooten 3.

FC: Conrad Chambers 11, Devin Coleman 16, Karonn Davis 6, Amile Jefferson 17, Malique Killing 6.

Bicentennial League Constitution

Delco Christian 8 11 7 17 - 43

Plumstead Christian 15 10 16 12 - 53

DC: Darren Brooks 8, Azhar Dorsey 2, Austin Fischer 6, Matt Hirschman 3, Jordan Sbraccia 23, Dan Teano 1.

PC: Cory Brautigam 2, Jon Ciotta 5, Max Drake 18, Jose Figueroa 20, Steve Rosenthal 2, Brad Wisler 6.

Central League

Upper Darby 12 13 10 22 - 57

Radnor 6 4 15 7 - 32

UD: Terrence Bridges 16, Cassidy 2, Copeland 2, Everett 9, Davon Harris 8, Brandon Hashim 3, Johnson 5, Yusef Ross 2, Shoudhary 2, Timmons 5, Ishmael Walls 3.

R: Cameron Dunsen 6, Eric Eichenger 5, Rob McCurdy 2, Mitch Sheridan 2, Peter Wallace 11, Connor Walsh 4, Tim Wilson 2.

Public League Division B

University City 15 18 12 16 - 61

Boys' Latin 20 14 23 15 - 72

UC: Jah-son Abraham 4, Gary Gordon 11, Parrish Grantham 10, Diante Lunsford 3, Lyles 7, Martez Lyles 24, Derek Williams 2.

BL: Therence Brown 5, Bejon Coulter 3, Yamir Greenlee 15, Kwahlil Coleman Jones 4, Carlos Taylor 19, Maurice Watson 18, Ralik Wise 4, Rafhan Wooten-Miller 4.

Ben Franklin 5 14 16 8 - 43

Roxborough 15 7 8 16 - 46

BF: Jarrett Bryant 4, Kasheem Johnson 8, Sharif Saunders 8, Shaquil Taylor 6, Darien Walker 15, Tevin Whitehead 2.

R: Samson Akano 5, Joseph Cox 2, Aswad Hinton 5, Dwayne Holland 10, Julius Jones 4, Lijah Lewis 5, Adrian Pope 5, Montrel Thompson 7, Desmon Williams 3.

West Philadelphia 13 20 22 9 - 64

Bok 10 13 10 14 - 47

WP: Terrell Daye 24, Cameron Estrada 6, Nashawn Ferebee 10, Lawrence Richardson 12, Desmonn Sams 3, Donte Watkins 8, Joseph White 1.

B: Marquise Brown 6, Yvon Dessus 4, Marquise Marshall 4, Sean McLean 16, Michael Moore 3, Robert Nealy 4, Jihad Ward 10.

Dobbins 14 10 16 16 - 56

Franklin Learning Center 17 9 11 16 - 53

D: Daquan Brown 8, Basir Fulmoer 10, Lamar Harrison 2, Fred Jones 4, Marquell Tate 6, Jerrell Wright 26.

FLC: Deion Boyer 14, George Ellis 8, Turhan Griffin 13, Sean Lloyd 7, Ramone Lockhart 1, Aahmid Mink 5, Joe Robinson 2, Troy Steed 3.

Nonleague

Mariana Bracetti 11 14 12 17 - 54

Masterman 20 17 12 11 - 60

MB: Luis Cirillo 20, Mariano Cora 3, Rashaun Forman 8, Hassan Harrington 4, Darrell Ockimey 12, Jordano Rodriguez 7.

M: Gary Bryant 10, Malcolm Carrington 2, Terrell Skipper 10, Nate Smith 3, Mike Sturdivant 24, Harry Taggart 5, Nate Vahedi 6.

Germantown 10 14 14 18 - 56

St. Joseph's Prep 17 11 12 22 - 62

G: Imir Bailey 4, Rasahn Brinkley 3, Kaneeayl Davis 6, Tahron Fitzhugh 7, Shaquille Graham 6, Wonye McFarland 16, Will Parks 14.

SJP: Mike Fee 3, Mike Levy 5, Kevin Oberlies 2, Miles Overton 32, James Stewart 5, Gene Williams 15.

Martin Luther King 10 3 8 13 - 34

Father Judge 15 24 18 10 - 67

MLK: Damian Bryant 2, James Davis 2, Seth Gallashaw 4, Damon Hudgins 1, Trayvon King 6, Mark Ryles 4, Randy Siler 11, Shaquille Thomas 2, Shakoor Woodson 2.

FJ: Mike Burke 2, Reggie Charles 5, Connor Donohoe 1, Steve Griffin 19, Brian Hennessey 3, Zach Hirst 7, Joe Kehoe 9, Seamus Radtke 8, Nick Sullivan 8, Brett Zanneo 5.

Palumbo 9 11 12 12 - 44

Fels 13 16 14 18 - 61

P: Vincent Christopher 6, Demetrius Davenport 11, Salif Diarra 5, Tyler Dickinson 2, Maurice Harris 1, Kevin Hayes 4, Jameal Tucker 14, Denzel Williams 1.

F: Dontae Bacon 5, Kyron Connor 3, Nijay Kelly 10, Danil Mateo 5, Cristian Rojas 16, Rahamon Scott 13, Kevin Steed 9.

Swenson 10 8 19 21 - 58

Kensington 9 12 10 18 - 49

S: Da'Quan Ballenger 15, Dervin Buckery 11, Jay Hardy 16, Haneef Muhammad 12, Marcus Tillery 2, Sean Ward 2.

K: Roberto Baldonado 2, Angel Castro 1, Elijah Ingram 12, Marcellus Johnson 2, Malik Mitchum 3, Julius VanGuine 16, Bruce White 13.

Mastbaum 10 14 13 10 - 47

Esperanza 16 18 19 15 - 68

M: Andre Bryant 4, Trequan Glenn 8, Anthony Harris 2, Eric Jarvis 11, Trevon Johnson 1, Sean McCall 6, Timothy Odom 3, Raymond Rivera 1, Ravi Sinanan 3, Stanley Whittaker 8.

E: Shaquille Bowman 20, Hashim Fleming 7, Maurice McNeal 15, Joshua Miles 14, Angel Peguero 8, Samuel Rodriguez 4.

MaST Charter 10 10 20 11 - 51

Bishop McDevitt 13 21 19 14 - 67

MC: Allendorf 2, Cody Hocker 2, Devin Jackson 2, Jamear Seals 23, Andrew Torres 2, Anthony Vazquez 2, Eric Williams 14, Rasheed Young 4.

BM: Brahieme Jackson 20, Ryan Leaks 20, Kenyatta Long 7, Shedwick Phanor 2, Gerald Scott 12, Imouo Udo-Utan 6.

Community Ac. of Phila. 16 17 10 9 - 52

Wyncote 7 3 5 5 - 20

W: Najeer Barfield 9, Denzel Watts 11.

Kipp Dubois Collegiate 7 12 6 5 - 30

International Christian 31 20 15 13 - 79

KDC: Bentley 4, Boyd 2, Byrd 8, Moragen 2, Tillery 2, Williams 10, Willis 2.

IC: Jordan Clark 13, Juan Francisco 7, Phil Gladden 13, Kaseem Hart 7, Antwan Laster 18, Ricardo Nembhard 2, Justin Robinson 19.

Methacton 9 14 12 15 - 50

Lansdale Catholic 9 7 9 11 - 36

M: Matt Ahlberg 5, Evan Galloway 15, Mike Handley 8, Ryan Herber 3, Scott Markle 10, Brian Miller 9.

LC: Nick Demeno 2, Ray Harmer 4, Chris Hays 4, Kyle Pagan 5, Matt Pinzka 8, Andrew Riviello 8, Alex Talarico 5.

Upper Merion 13 16 14 19 - 62

Upper Perkiomen 10 8 14 23 - 55

UM: Naim Cheeseboro 8, Dallas Chesky 14, Ed Chimillio 8, Matt Mahoney 2, James Mobley 15, Pat Stringfield 15.

UP: Chris Auckland 12, Robbie Hinson 6, Justin Minder 12, J.D. Ricapito 18, Kyle Saylor 7.

Owen J. Roberts 9 6 9 12 - 36

Wilson-West Lawn 15 13 15 17 - 60

OJR: B. Condello 7, Victor Hall 4, Mark Henry 13, Ryan Kent 2, Tyler McGrath 2, Ryan Megay 1, Jesse Miller 4, Owen Moore 3.

WL: Buchanon 2, Carabello 6, Fagley 2, Glass 2, Klein 8, Melecio 2, Morgan 8, Rothrock 5, Williams 8, Young 4, Zweivig 13.

Girls' Basketball Boxes

St. Andrew's Classic

North Broward Prep 11 14 10 15 - 50

Prep Charter 15 14 15 13 - 57

NBP: Symone Bullard 10, Danielle Garner 6, Victoria Keise 14, Monique Maximellein 16, Alexis Thornton 4.

PC: Kahleah Copper 20, Tiffany Johnson 19, Naderra Lee 9, Yasmine Montgomery 7, Ericka Sowell 2.

Bicentennial League

Phil-Mont Christian 4 3 3 0 - 10

Christopher Dock 14 12 16 6 - 48

PC: Jana Goodman 2, Jen Khoo 3, Grace Koffel 2, Katie Siebert 3.

CD: Denali Althouse 7, Kereece Barnes 4, Olivia Bradford 12, Jenessa Derstine 10, Lexi Garis 2, Shea Neal 5, Ally Shilling 1, Laura Swintosky 7.

Plumstead Christian 12 6 9 8 - 35

MaST Charter 4 8 9 6 - 27

PC: Hope Caracappa 10, Paige Gresham 3, Alex Petrie 17, Keri Roberts 5.

MC: Bre Behr 4, Maria Farrell 19, M. McCarthy 2, C. Pendergast 2.

Calvary Christian 8 2 8 4 - 22

Bristol 6 8 13 14 - 41

CC: Bixby 2, Jess Good 4, Allison Kerr 4, Clarissa Lawson 2, Katy Stauffer 2, Kendra Stum 8.

B: Morgan Cullen 15, Taylor Cullen 7, Nicole Cullura 15, Regina Kerluah 2, Shyday Wessells 2.

Catholic Academies

Villa Maria 20 11 13 14 - 58

Gwynedd-Mercy 8 12 10 24 - 54

VM: Brooke Angelos 4, Kelly Anthony 3, Maria Ferrari 4, H. Funk 2, lauren Martinelli 8, Lisa Mirarchi 12, Kellie O'Rourke 14, Kristin Walhein 11.

G: Marena Bondi 2, Erin Casey 6, Shannon O'Brien 5, Morgan Sheridan 19, Caroline Shimrock 9, Taylor Sweeney 7, Liz Wojtko 6.

Ches-Mont League American

Octorara 13 8 6 11 - 38

Kennett 6 3 6 17 - 32

O: Taylor Bond 7, Sarah Forman 4, Danielle Murray 9, Kristin Pritchard 1, Tucker 4, Tyisha White 13.

K: Taylor DeVoe 2, Sophie duPhily 2, Katherine Hanick 4, Victoria Kolman 2, Stephanie Maciag 8, Alessandra Piscitelli 4, Rebecca Welcher 10.

Ches-Mont League National

Avon Grove 2 15 13 12 - 42

Downingtown West 17 15 11 11 - 54

AG: Samantha Caligiuri 5, Andrea Herpen 3, Jasmine Jones 19, Maya Turner 13, Erica Weiler 2.

DW: Kelsey Chattin 9, Elizabeth Coyne 24, Devin Difranks 2, Lindsay Galczynski 2, Allison Shaw 6, Brittany Sicinski 9, Caitlin Walsh 2.

Nonleague

Math, Civics & Sciences 6 12 9 9 - 36

Community Ac. of Phila. 5 8 10 16 - 39

MC&S: Tiffany Hall 15, Javon Johnson 9, Tatiana Larry 10, Imani Thomas 2.

CAoP: N. Daniels 11, T. Garcia 10, B. Gonzalez 8, Asia Jennings 2, Tiffany Miranda 5, A. Rivera 2, Amanda Rodriguez 1.

Conwell-Egan 9 8 8 2 - 27

Neshaminy 16 13 20 19 - 68

C: H. Britland 2, Jackie Kramer 3, Brittany Liszewski 3, Jade Magee 4, Janet Petrino 3, Kelli Piell 6, Kait Ralph 1, Maddy Reil 5.

N: Shannon Barlow 8, Jade Kent 8, Alicia Kucey 6, Sam Mairino 3, McKenna Mullin 3, Lori Paulits 19, Amy Paulits 2, Megan Schafer 15, Jen Slivka 4.

Sun Valley 8 8 9 9 - 34

Chichester 10 7 12 7 - 36

SV: Alie Alkins 2, Stephanie Brown 9, Jenna Crowley 8, Gia DeAngelo 4, Amanda Gummel 4, Katie Maloney 7.

C: Emily Gilhool 3, Elise Hagel 4, Danielle Hagerty 2, Logan Newman 11, Haley Sipple 12, Tara Turberg 4.

Germantown Academy 9 21 14 21 - 65

Chester 10 8 5 14 - 37

GA: Armstrong 2, Alexa Gallagher 6, Jaryn Garner 8, Dana Lotito 12, Kiernan McCloskey 17, Monica Schacker 13, Fran Sweeney 2, Natalie Toner 3, Angela Upright 2.

C: Georria Clark 24, LaQueena Ferguson 2, Janera Handy 6, Maya Nelson 5.

Hatboro-Horsham 12 11 21 14 - 58

Truman 4 6 13 15 - 38

H: S. Baxter 2, Carly Bixler 4, Lindsey Day 2, Alicia Hayes 12, Chrissy James 9, Heather Lutz 4, Emily Marvin 10, Michelle Poston 2, Becca Purtell 11, Liz Purtell 2.

T: Nieyana Brooks 6, Elisha Dupree 6, Khristaijan Jackson 13, Shannon McDuffie 10, Kaijah Willis 3.

Episcopal Academy 12 5 6 18 - 41

Bishop Shanahan 14 5 10 9 - 38

EA: Sarah Abbonizio 2, Jenn Adelizzi 2, Kristen Hinckley 15, Sarah McKay 4, Megan Quinn 12, Emily Scullin 6.

BS: Grace Capuzzi 13, Kelly Haggerty 6, Kelly Harlan 2, Caroline Kuchinsky 2, Christine Lawrence 2, Jordan Ogden 5, Brittany Stanko 4, Emilee Truitt 4.

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE CONSTITUTION

Phil-Mont Christian at Girard College, 5:30

Jenkintown at Bristol, 7

BICENTENNIAL LEAGUE INDEPENDENCE

MaST Charter at Christopher Dock, 7

Devon Prep at Holy Ghost Prep, 7

New Hope-Solebury at Lower Moreland, 7

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Ridley, 7:30

Lower Merion at Garnet Valley, 7:30

Radnor at Harriton, 7:30

Upper Darby at Haverford High, 7:30

Marple Newtown at Springfield (D), 7:30

Strath Haven at Penncrest, 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley at Unionville, 7:30

Kennett at Octorara, 7:30

Oxford at West Chester Rustin, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown West at Avon Grove, 7:30

Coatesville at W.C. Henderson, 7:30

West Chester East at Downingtown East, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Bartram at Southern, 3:15

Edison at Overbrook (Pa.), 3:15

Olney at Fels, 3:15

Kensington at Martin Luther King, 3:15

Frankford at Northeast, 3:15

Lincoln at Simon Gratz, 3:15

Central at Washington, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Franklin L. Center at West Philadelphia, 3:15

Mastery Charter South at Dobbins, 3:15

Bok at Furness, 3:15