St. Augustine freshman Shane Monroe swept the first set of his NJSIAA state singles semifinal match and was up a break at 2-1 in the second set before defending champ Michael Lippens of Shore Regional stormed back for a three-set win on Wednesday at Mercer County Park.

Lippens, a senior who will attend Louisville in the fall, won his 100th career match, 0-6, 6-2, 6-1, and advanced to Thursday's title match against Ramapo's Jonathan Carcione.

Lippens (28-0), unbeaten the last two seasons, was stronger in the heat late in the match than Monroe, who suffered his first loss in 40 matches this spring.

Wednesday's Results

Boys' Tennis

NJSIAA STATE SINGLES TOURNAMENT

At Mercer County Park.

Semifinals: Michael Lippens, Shore Regional, def. Shane Monroe, St. Augustine, 0-6, 6-2, 6-1; Jonathan Carcione, Ramapo, def. Freddy Marcinkowski, Sparta, 6-2, 6-3.

Boys' Lacrosse

NJSIAA TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Playoff Semifinals

At Kean University:

Bridgewater-Raritan 10, Immaculata 5

Summit 9, Delbarton 5

Thursday's Schedule

Track and Field

NJSIAA MEET OF CHAMPIONS

At Old Bridge, 3:30

Softball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Sacred Heart at Vineland, 4

Boys' Tennis

NJSIAA SINGLES TOURNAMENT

Championship

At Mercer County Park:

Michael Lippens, Shore Regional, vs. Jonathan Carcione, Ramapo, 3

Boys' Volleyball

NJSIAA STATE TOURNAMENT

Championship

At South Brunswick:

Southern Regional vs. Fair Lawn, 4

Saturday's Schedule

Baseball

NJSIAA TOURNAMENT

State Group 1 Championship

At Toms River East:

Audubon vs. Waldwick, 11 a.m.

State Group 2 Championship

At Toms River North:

West Essex vs. Governor Livingston, 11 a.m.

State Group 3 Championship

At Toms River East:

Seneca vs. Paramus Catholic, 2

State Group 4 Championship

At Toms River South:

Westfield vs, Manalapan, 2

State Non-Public A Championship

At Toms River South:

St. Augustine vs. Pope John XXIII, 11 a.m.

State Non-Public B Championship

At Toms River North:

Gloucester Catholic vs. Newark Academy, 2

Softball

NJSIAA TOURNAMENT

State Group 1 Championship

At Toms River North:

New Egypt vs. Whippany Park, 1

State Group 2 Championship

At Toms River North:

Robbinsville vs. Pequannock, 3

State Group 3 Championship

At Toms River East:

Middletown South vs. Sparta, 1

State Group 4 Championship

At Toms River East:

Hunterdon Central vs. Howell, 11 a.m.

State Non-Public A Championship

At Toms River East:

St. John Vianney vs. Immaculate Heart, 3

State Non-Public B Championship

At Toms River North:

Gloucester Catholic vs. Morris Catholic, 11 a.m.

Boys' Lacrosse

NJSIAA TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Championship

At Rutgers University:

Summit vs. Bridgewater-Raritan, 3

Girls' Lacrosse

NJSIAA TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Championship

At Rutgers University:

Moorestown vs. Ridgewood, 1

Colonial Conf. All-Stars

Selected by league coaches.

Boys' Tennis

Liberty Division First-Team Singles

Paulo Parente, West Deptford

James Hicks, Haddon Heights

Max Oberholtzer, Haddonfield

Liberty Diviion First-Team Doubles

Sean Campbell, Isaac Anderson, Haddonfield

Anthony Celenza, Max Prescott, Haddonfield

Patriot Division First-Team Singles

Jaime Bonilla, Lindenwold

Chris Mulroy, Haddon Township

Mike Maccarone, Paulsboro

Patriot Division First-Team Doubles

Elan Fray, Charlie Rohlfing, Woodbury

Ed Cunningham, Colin McErlean, Haddon Twp.

Second Team

Singles: Luke Grabiak, Haddonfield; Matt Godlewski, Haddonfield; Eric Bassett, Haddon Township; Eric Doyle, Sterling; Nick Louis, Woodbury. Doubles: Randy Watkins and Dave Phillips, Collingswood; Mitch Peiffer and Jeff Guadagno, Sterling.

Golf

First Team

Mike Lacantena, Haddonfield

Anthony Vandervort, Haddonfield

Jordan Haines, West Deptford

Kevin Brockway, West Deptford

Connor Munion, Haddon Township

Sam Tomlinson, Haddonfield

Chris Biddle, Haddonfield

Kevin LaFleur, Audubon

Second Team: Brendan Davis, Woodbury; Mike Siddall, Overbrook; Don Lang, Haddon Heights; Mike Green, Overbrook; Matt Sanarelli, West Deptford; Tara Bolger, Haddonfield; Drew Hart, Haddon Township.