State Lacrosse Top 10s

The Lacrosse Media Rankings are chosen by Phillylacrosse.com and writers from eight newspapers, including The Inquirer.

BOYS, PIAA SCHOOLS

1. Conestoga. . . 23-1

2. Central Bucks East. . . 22-2

3. St. Joseph's Prep. . . 18-4

4. Manheim Township. . . 22-2

5. La Salle. . . 14-6

6. Downingtown West. . . 20-3

7. Pennsbury. . . 15-9

8. Ridley. . . 19-5

9. Allentown Central Cathiolic. . . 19-5

10. Mount Lebanon. . . 18-3

Honorable mention (alphabetical order): Abington, Avon Grove, Bishop Shanahan, Downingtown East, Emmaus, Garnet Valley, Great Valley, Hempfield, Radnor, Spring-Ford, Springfield-Delco.

BOYS, ALL SCHOOLS

1. Haverford School. . . 23-0

2. Conestoga. . . 23-1

3. Malvern Prep. . . 14-6

4. Central Bucks East. . . 22-2

5. St. Joseph's Prep. . . 18-4

6. Manheim Township. . . 22-2

7. La Salle. . . 14-6

8. Downingtown West. . . 20-3

9. Penn Charter. . . 12-11

10. Germantown Academy. . . 14-5

GIRLS, PIAA SCHOOLS

1. Downingtown East. . . 24-1

2. Garnet Valley. . . 22-3

3. Great Valley. . . 21-3

4. Springfield (D). . . 21-4

5. Archbishop Carroll. . . 18-4

6. Harriton. . . 20-4

7. Manheim Township. . . 23-1

8. Boyertown. . . 19-7

9. Upper Dublin. . . 17-7

10. Penn Manor. . . 20-4

Honorable mention (alphabetical order): Conestoga, Council Rock North, Hatboro-Horsham, Haverford High, Merion Mercy, North Penn, Radnor, Seneca Valley, Strath Haven, Villa Maria.

GIRLS, ALL SCHOOLS

1. Downingtown East. . . 24-1

2. Garnet Valley. . . 22-3

3. Great Valley. . . 21-3

4. Episcopal Academy. . . 17-4

5. Springfield (D). . . 21-4

6. Archbishop Carroll. . . 18-4

7. Harriton. . . 20-4

8. Manheim Township. . . 23-1

9. Boyertown. . . 19-7

10. Notre Dame. . . 15-4

Wednesday's Results

Girls' Soccer

PIAA STATE TOURNAMENT

Playoff Semifinals

Cumberland Valley 1, Manheim Township 0

Penn Manor 1, Lower Dauphin 0 (OT)

Thursday's Schedule

Baseball

STATE CLASS AAAA TOURNAMENT

Playoff Quarterfinals

At Neumann University:

Methacton vs. Conestoga, 2

Council Rock South vs. Spring-Ford, 4:30

At Pine Grove:

Manheim Township vs. Nazareth, 6:30

At North Allegheny:

Peters Township vs. Seneca Valley, 6

STATE CLASS AAA TOURNAMENT

Playoff Quarterfinals

At Parkland:

Mechanicsburg vs. Tunkhannock, 6:30

At Fredericksburg:

Twin Valley vs. Blue Mountain, 4:30

At New Enterprise:

Northern York vs. Punxsutawney, 4

At North Allegheny:

Elizabeth-Forward vs. Grove City, 12

STATE CLASS AA TOURNAMENT

Playoff Quarterfinals

At Parkland:

Oley Valley vs. Salisbury Township, 4

At Pine Grove:

Danville vs. York Catholic, 4

At Slippery Rock University:

Riverside vs. Saegertown, 12

At Johnstown:

Bedford vs. Central, 6:30

STATE CLASS A TOURNAMENT

Playoff Quarterfinals

At Easton:

Calvary Christian vs. Reading Central Cath., 4:30

At Green Twp. Park, Scotland:

Muncy vs. Salisbury Elk Lick, 4:30

At North Allegheny:

Bishop McCort vs. Mercyhurst Prep, 3

Softball

STATE CLASS AAAA TOURNAMENT

Playoff Quarterfinals

At Hershey:

Williamsport vs. Hatboro-Horsham, 12

At Spring-Ford:

Souderton vs. Pennsbury, 3

At Lyons Field, Fleetwood:

Neshaminy vs. New Oxford, 6

At Slippery Rock University:

Latrobe vs. McDowell, 5

STATE CLASS AAA TOURNAMENT

Playoff Quarterfinals

At Lyons Field, Fleetwood:

Lansdale Catholic vs. Manheim Central, 4

At Patriots Park, Allentown:

Valley View vs. Pope John Paul II, 6

At Mount Aloysius College:

Bellefonte vs. Ambridge, 12

At Hempfield:

Yough vs. Valley, 1:30

STATE CLASS AA TOURNAMENT

Playoff Quarterfinals

At Hershey:

Christopher Dock vs. Central Columbia, 2

At Bloomsburg University:

Brandywine Heights vs. Elk Lake, 4

At Hempfield:

Burrell vs. Central Cambria, 12

At Mount Aloysius College:

Phillipsburg-Osceola vs. Greensburg C. Cath., 4

STATE CLASS A TOURNAMENT

Playoff Quarterfinals

At Patriots Park, Allentown:

Minersville vs. Bristol, 4

At Bloomsburg University:

Wyalusing vs. Old Forge, 1

At Mount Aloysius College:

Chartiers Houston vs. Fannett Metal, 2

At Slippery Rock University:

Cochranton vs. Clarion, 3

Saturday's Schedule

Boys' Lacrosse

PIAA STATE TOURNAMENT CHAMPIONSHIP

At HersheyPark Stadium:

Conestoga vs. St. Joseph's Prep, 3

Girls' Lacrosse

PIAA STATE TOURNAMENT CHAMPIONSHIP

At HersheyPark Stadium:

Downingtown East vs. Garnet Valley, 1