Highlights of Wednesday's contests can be found at:

Wednesday's Results

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Penncrest 61, Harriton 12

Upper Darby 37, Ridley 31

CHES-MONT LEAGUE

West Chester Rustin 81, Sun Valley 0

West Chester East 50, Coatesville 23

Downingtown West 49, Avon Grove 25

Unionville 47, Great Valley 19

Kennett 46, Octorara 22

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford 73, Pope John Paul II 0

Perkiomen Valley 70, Phoenixville 6

PUBLIC LEAGUE

Martin Luther King 44, Mariana Bracetti 38

Lincoln 57, Olney 18

Frankford 43, Edison 33

Central 46, Northeast 25

Franklin Towne Charter 48, Mastery Charter 29

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Moreland 70, Upper Merion 12

Norristown 54, Plymouth Whitemarsh 21

Wissahickon 70, Cheltenham 10

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Quakertown 39, Pennridge 33

NONLEAGUE

Upper Perkiomen 46, Jordan (N.C.) 15

Upper Dublin 54, Chichester 22

Boys' Basketball

CHICK FIL A CLASSIC

NE Richland 47, Westtown 35

CITY OF PALMS TOURNAMENT

Friends' Central 55, Urspringschule (Germ.) 51

NONLEAGUE

Exeter 55, Boyertown 47

Parkway West 82, CAPA 53

Glen Mills 68, Bensalem 63

Conwell-Egan 56, Princeton Day 49

Malvern Prep 65, St. Joseph's Prep 62 (OT)

New Hope Academy 52, Freire Charter 47

Pottsgrove 53, Episcopal Academy 51

Wissahickon 56, Central Bucks East 51

Christopher Dock 45, Plumstead Christian 41

Marple Newtown 62, Upper Merion 48

Girls' Basketball

CRESCENT BANK BEACH BALL

Spring Valley (S.C.) 55, Archbishop Carroll 43

KSA TOURNAMENT - PURPLE

Prep Charter 58, Lancaster (Ohio) 47

NIKE TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Archbishop Wood 52, Sacramento (Cal.) 44

BICENTENNIAL LEAGUE CONSTITUTION

Jenkintown 36, Bristol 26

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Octorara 43, Kennett 32

PUBLIC LEAGUE AA, A RED

Imhotep Charter 52, Phila. Academy Charter 11

Elverson 36, Carroll 31

Science Leadership 59, Swenson 55

Masterman 45, Strawberry Mansion 41 (OT)

PUBLIC LEAGUE AA, A WHITE

New Media Charter 40, Phila. Electrical 28

Motivation 38, Paul Robeson 23

Math, Civics & Sciences 51, Park. Center City 47

PUBLIC LEAGUE AAA

University City 37, Ben Franklin 26

Germantown 49, Mastbaum 12

Rhodes 42, Southern 40 (2 OT)

West Philadelphia 34, Franklin L. Center 32

Bodine 56, Martin Luther King 43

Mariana Bracetti 56, Del-Val Charter 44

Simon Gratz 64, Rush 9

PUBLIC LEAGUE AAAA

Northeast 44, Franklin Towne Charter 25

Palumbo 41, Frankford 27

Girls High 59, Lincoln 21

Central 61, Kensington 34

Fels 46, Washington 39

Overbrook 53, Edison 10

NONLEAGUE

Barrack Hebrew 25, Friends Select 24

Maritime Academy 49, City Center 32

Swimming

BOYS

Perkiomen Valley 111, Coatesville 73

Malvern Prep 97, Salesianum (Del.) 86

GIRLS

Perkiomen Valley 108, Coatesville 68

Girls' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Little Flower 3, Archbishop Ryan 1

Archbishop Prendergast 4, Hallahan 0

Boys' Basketball Boxes

Nonleague

Parkway West 31 18 22 11 - 82

CAPA 9 14 13 17 - 53

PW: Akiel Allen 6, Antwon Easley 3, Markese Fray 18, Dean Grant 5, Steffon Henry 6, Terrell James 15, Henry Johnson 5, Matt Pletther 2, Stepon Sessoms 2, Larry Webster 20.

C: Atkins 3, Bryant 6, S. Coleman 2, Mike Lauer 32, N. Parker 6, Preasnes 4.

St. Joseph's Prep 9 20 17 8 8 - 62

Malvern Prep 14 12 13 15 11 - 65

SJP: P.J. Kelly 12, Kevin Oberlies 2, Miles Overton 8, Kyle Thompson 10, Steve Vasturia 20, Gene Williams 10.

MP: Alex Dentinger 1, Dennis Gabert 5, Jim Gordon 1, Brendan Kilpatrick 27, Steve Perpiglia 24, Tom Pitt 7.

Princeton Day 13 10 16 10 - 49

Conwell-Egan 13 15 11 17 - 56

PD: Tavante Brittingham 4, Deante Cole 4, Matt Cook 3, D.J. Dudeck 2, Langston Glaude 9, Dan Jugo 4, Davon Reed 23.

C: Brian Carr 1, Derek Jonas 2, Ib Kamara 2, Mike Kelly 15, Bobby McTague 4, Jamal Nwaniemeka 13, Dylan Pease 11, Ryan Pepito 8.

Bensalem 19 12 9 23 - 63

Glen Mills 11 25 12 20 - 68

B: Julian Hyden 15, Stephen Johnson 5, Deion Jones 4, Dovanta Newkirk 5, Austin Nyekan 5, Donnie Reed 11, Leo Vincent 18.

GM: Xavier Couthen 4, Raheem Harvey 22, Michael Payton 7, Anthony Rappaselli 7, Lamar Reddick 4, George Walker 24.

New Hope Ac. Charter 13 11 10 18 - 52

Freire Charter 8 9 11 19 - 47

NHAC: Dennis Harris 2, Taewan Matthews 8, Anthony Morgan 10, Rasaun Mosley 18, Joel Ramos 1, Zyaire Riddick 13.

FC: Shahid Adams 8, LaQuan Alston 2, Jahyde Gardiner 10, Darryn Harden 2, Jamir Poindexter 2, Carlton Wright 23.

Episcopal Academy 14 14 9 14 - 51

Pottsgrove 17 11 9 16 - 53

EA: Kevin Gayhardt 4, Mike Jolaoso 2, Connor Martin 7, Chris McNeal 14, Brian Metzler 9, Jack Schiel 6, Adam Strouss 5, Markuan Stutts 4.

P: Markese Barefield 4, Kareem Boyd 8, Johnny Fowler 13, Ramon Frederick 10, James Grace 7, Robert Stiles 11.

Plumstead Christian 9 13 8 11 - 41

Christopher Dock 5 6 19 15 - 45

PC: Tyler Brautigan 5, Dan Coach 11, Max Drake 13, Andrew Johnson 4, Josh Sharik 8.

CD: Jared Armstrong 8, Tyler Denlinger 8, Alex Geistdorfer 8, Najee Miller 10, Avariah Parmer 9, Sharif Stewart 2.

Exeter 12 11 17 15 - 55

Boyertown 7 10 17 13 - 47

E: Joe Beddall 2, Josh Bryan 5, Christian Fake 2, Konlan Krick 20, Brian Stinson 12, Derek Stump 4, Justin Trojanowski 10.

B: Connor Dunn 5, Mike Mansur 16, Ethan Shalaway 6, Ryan Wolbach 2, Kale Wrigley 18.

Wissahickon 10 20 14 12 - 56

Central Bucks East 15 8 10 18 - 51

W: Gordon Bentley 3, Kyle Garrett 9, Tanoh Kpassagnon 16, Jordan Reed 16, Chase Wilson 12.

CBE: Liam Gallagher 7, Reid Menard 3, Ryan O'Neil 8, Lou Pannella 13, Matt Stauffer 10, Steve Topley 10.

Upper Merion 13 20 8 7 - 48

Marple Newtown 14 16 14 18 - 62

UM: Austin Dalton 3, Hassan Gardner 2, Justin Lewis 9, Connor McGrath 4, James Mobley 27, Eric Wells 3.

MN: Andrew Brandt 16, Ryan Furst 17, Craig Hamilton 1, Mike McDevitt 2, Pat McGee 10, Brian Sarcinello 16.

Girls' Basketball Boxes

Crescent Bank Beach Ball

Spring Valley (S.C.) 14 10 19 12 - 55

Archbishop Carroll 11 4 12 16 - 43

SV: Cierra Carter 7, Asia Dozier 14, Kelcee Dozier 2, Xylina McDaniel 21, Latisha Smith 3, Shaquita Walker 8.

AC: Kristie Costantino 9, Meghan Creighton 7, Sarah Curran 7, Olivia DeRogatis 3, Rachel Pearson 6, Shannon Shields 11.

KSA Tournament - Purple

Lancaster (Ohio) 13 11 8 15 - 47

Prep Charter 10 19 15 14 - 58

L: Artex 24, Corley 4, Leitnaker 2, McRitchie 2, Miller 11, Young 4.

PC: India Cauley 11, Khaliea Copper 21, Ciani Cryor 4, Ciera Nimmons 14, Hannah Timmons 8.

Nike Tournament of Champions

Sacramento (Cal.) 15 17 7 5 - 44

Archbishop Wood 15 14 11 12 - 52

S: Buckor 2, Cormier 7, Epperson 2, Owen 1, Ware 10, Williams 11, Womack 11.

AW: Aubree Brown 4, Alex Heck 8, Jess Kaminski 3, Taylor Kaminski 6, Brittney Keyes 2, Emily Kiersnowski 3, Lauren Nealon 8, Haley Scullion 2, Laura Trisch 16.

Bicentennial League

Jenkintown 9 9 10 8 - 36

Bristol 0 6 7 13 - 26

J: Emma Dillon 2, Emma Dorshimer 17, Maddie Kimball 10, Jasmine West 3, Ruby Westkaemper 4.

B: Lianna Contreras 2, Morgan Cullen 11, Nicole Cullura 4, Daniella Reilly 9.

Ches-Mont League

Kennett 8 5 11 8 - 32

Octorara 14 6 11 12 - 43

K: McKenna Coyle 5, Haley DeVoe 2, Sophie DuPhily 5, Krissy Gallivan 7, Stephanie Maciag 4, Toni Massetti 5, Shannon Turner 4.

O: Caitlin Fannon 4, Sarah Forman 6, Danielle Murray 10, Faith Walton 4, Tyisha White 19.

Public League

Imhotep Charter 18 9 17 8 - 52

Phila. Academy Charter 2 5 2 2 - 11

IC: Khaliah Baker 5, Emily Dash 8, Dayzha Davis 4, Maya Kitchen 2, India Lucas 6, Ashley Murray 4, Deja Reynolds 11, Lornae Rowe 2, Destiny Russell 10.

PAC: Tori Coates 7, Haley Keller 4.

Elverson 17 0 8 11 - 36

Carroll 8 0 12 11 - 31

E: Arieka Fewler 2, Keyonna Jones 11, Aniya Pegram 4, Mikayla Torrence 19.

C: Sabrina Clement 4, Yolanda Dantzler 23, Alisha Hermann 2, Alissa Saez 2.

Masterman 6 6 9 15 9 - 45

Strawberry Mansion 8 9 7 12 5 - 41

M: Tatyanah Brehouse 11, Jean Marie Elican 3, Michelle Mark 4, Erin Orth 2, Taneil Ruffin 19, Amber Williams 6.

SM: Sophia Laney 16, Lillian Scott 2, Betty Teachey 23.

Science Leadership 11 17 14 17 - 59

Swenson 10 7 16 22 - 55

SL: Antoinette Hiller 5, Eryn James 4, Raeven Maddox 6, Dayona McNeil 34, Jordyn Randall 2, Chelsea Smith 8.

S: Dana Arroyo 12, Bridget Giedemann 36, Bri Herring 4, Shaquay Small 3.

Math, Civics & Sciences 14 12 11 14 - 51

Parkway Center City 8 12 15 12 - 47

MC&S: Kiesha Fields 21, Tatiana Larry 21, Deja Perry 4, Kadijah Sanders 1, Niemah Solomon-McCloud 2, Natalie Tillman 2.

PCC: L. Bryant 12, C. Cerdan 16, S. Marolin 4, A. Penn 8, S. Shah 4, Cindy Zhang 3.

Paul Robeson 7 3 7 6 - 23

Motivation 18 2 9 9 - 38

PR: Melvine Gainey 9, Danielle Jones 1, Ruckefbess 1, Brandi White 5, Chanelle Williams 7.

M: Imani Dean-Baker 12, Kierra Estes 10, Dashiyah Green 7, Tiffany Tillman 7, Capri Wright 2.

New Media Charter 8 4 10 18 - 40

Phila. Electrical 2 2 12 12 - 28

NMC: Daniella Altidor 7, Ciara Brown 2, Sydney Charles 9, Deanna Cross 9, Alexis Howard 2, Veronica Noel 10, Aniyah Wilcox 1.

PE: Gianna Colon 6, Wonder Guannu 2, Zaakira Hines 3, Tamica Joyner 12, Nakira Rose 4, Stefanie Lynn Samuels 1.

Del-Val Charter 12 17 3 12 - 44

Mariana Bracetti 24 16 14 2 - 56

DC: Amina Alexander 2, Jaquaya Alston 23, Joiner 2, Porsha Lee 4, Fantasia Mitchell 13.

MB: Tatiana Concepcion 16, Keishla Gilmore 27, Kiara Gonzalez 6, Shaquana Grant 4, Lanisha Lewis 1, Vanessa Vega 2.

Rhodes 4 13 4 12 4 5 - 42

Southern 4 12 9 8 4 3 - 40

R: Booth 4, Davenport 4, Kerr 21, Upchurch 8, Williams 5.

S: Dione Ball 12, Lyly Le 6, Chelsea Rivera 2, Cynthia Sao 18, Ashonia Watson 2.

Bodine 20 12 16 8 - 56

Martin Luther King 3 13 13 14 - 43

B: Cooper 2, Taneka Garvin 24, Sydney Mitchell 4, Myers 2, Ortiz 2, Serrie Rucker 14, Singleton 8.

MLK: Brandy Beh 2, Shari Campbell 19, Dyeema Davis 5, Danajja Jackson 1, Seqoya Lloyd 7, Aubreya Morris 7, Maleah Ramsey 2.

Rush 9 0 0 0 - 9

Simon Gratz 6 26 14 18 - 64

R: Victoria Burrazza 1, Raven Palmer 8.

SG: Barnett 5, Brianna Jenkins 5, Erica Moody 20, Brittany Shuford 20, Nyshaea Walker 14.

Germantown 14 6 15 14 - 49

Mastbaum 4 3 2 3 - 12

G: Ashley Hargraves 6, Jahneya MItchell 4, Scott 10, Ramiera Tucker 29.

M: Natlia Casiano 4, Jazlynn Chavis 2, Dianna Wagner 6.

Franklin Learning Center 9 5 10 8 - 32

West Philadelphia 10 2 9 13 - 34

FLC: Shacolia Butts 2, Sheena Davis 1, Ja'Nese Felder 3, Ashley Fulton 16, Aliyah Lynch 2, Shadiah McNair 8.

WP: Shamara Boyd 6, Davis 3, Wade 8, Williams 13, Gabrielle Withers 4.

Kensington 6 10 10 8 - 34

Central 15 16 18 12 - 61

K: Charnice Carney 9, Nyshea Gates 6, Jenay McCrary 2, Yarmaira Rivera 17.

C: Hayley Bartkus 2, Kayla Henderson 5, Melodi Humphrey 2, Melissa Livingston 2, Samantha Marrero 18, Shanique Mattis 12, Ranija McClinek 13, Asia Mosee 2, Liza Tomczuk 5.

Lincoln 6 2 6 7 - 21

Girls High 17 16 13 13 - 59

L: Amber Austin 3, Ashley Austin 6, Kadijah Brookins 3, Tyshel Jesse 3, Shareekua Jones 3, Simo Narmah 1, Cynthia Washington 2.

GH: Amber Dugger 10, Danielle Holmes 7, Breanna Lineman 11, Tenee Pina 15, Nakea Shoemake 14, Amanda Spearman 2.

Palumbo 9 10 12 10 - 41

Frankford 6 5 4 12 - 27

P: Jazzmon Dyson 4, Meme Falligan 9, Sausha Gabourel 2, Chelsea Keenan 2, Mary Ellen Paul 20, India Piner 4.

F: Angela Dyer 7, Tashea Holliday 6, Briana Kersey 6, Nyesha Pearson 6, Bahirah Shaw 2.

Fels 19 4 12 11 - 46

Washington 13 0 8 18 - 39

F: Cynthia Miller 2, Kristina Miller 12, Kim Patterson 6, Kyliah Richardson 13, Nariah Williams 13.

W: Adirin Akari 2, Montana Fritz 13, Amber Hall 20, Amanda Rivera 4.

Edison 2 4 2 2 - 10

Overbrook 18 13 12 10 - 53

E: Brittany Arguelles 2, Sashana Gonzalez 6, Keishla Rosa 2.

O: Danielle Brown 10, Dionna Brown 6, Alexis Dashiell 6, Shatira Garfield 6, Bria Garriest 6, Aliza Gray 4, Jazmine Peel 6, Tyzenia Starks 2, Jontel Thomas 7.

Northeast 9 11 12 12 - 44

Franklin Towne Charter 9 4 5 7 - 25

N: Lovely Accilus 4, Jacqueline Hagen 2, Briyah Hill 6, Taylour Jones 8, Lauren Willis 24.

FTC: Desiree Dever 2, Rebecca Gilborges 1, Rachel Gilborges 8, Amanda Johnson 6, Valentina Scalici 5, Larissa Smith 3.

Nonleague

Maritime Academy 15 11 11 12 - 49

City Center 5 10 5 12 - 32

MA: Daniel 2, Mylika Flacks 25, Brittany Lett 22.

CC: M. Beverly 2, S. Brown 1, L. Duckett 16, A. James 3, J. Way 10.

Friends Select 1 5 8 10 - 24

Barrack Hebrew 3 9 7 6 - 25

FS: Grace Finkbiner 3, Gabby Gibson 10, Kai Hardy 6, Emily Payne 4, Brooke White 1.

BH: Caroline Batoff 2, Sivan Ben-Maimon 7, Jackie Khurtorsky 4, Zara Mellits 2, Tamara Moskowitz 10.

Thursday's Schedule

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Calvary Christian at Jenkintown, 7

New Hope-Solebury at MaST Charter, 6

Devon Prep at Springfield (M), 7

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby at Garnet Valley, 7:30

Strath Haven at Springfield (D), 7:30

Harriton at Penncrest, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

West Chester Rustin at Sun Valley, 7:30

Oxford at Unionville, 7:30

Great Valley at Octorara, 7:30

Bishop Shanahan at W.C. Henderson, 7:30

West Chester East at Avon Grove, 7:30

Coatesville at Downingtown East, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts at Spring-Ford, 7:30

Pottstown at Phoenixville, 7:30

Perkiomen Valley at Methacton, 7:30

Pope John Paul II at Upper Perkiomen, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Bartram at Communications Tech, 3:15

Boys' Latin at Vaux, 3:15

Phila. Electrical at Southern, 3:15

Imhotep Charter at Simon Gratz, 3:15

Frankford at Math, Civics & Sciences, 3:15

FitzSimons at West Philadelphia, 3:15

Lincoln at Washington, 3:15

Fels at Franklin Learning Center, 3:15

Paul Robeson at Dobbins, 3:15

Freire Charter at Engineering & Science, 3:15

Del-Val Charter at Germantown, 3:15

University City at Strawberry Mansion, 3:15

Central at World Communications, 3:15

Martin Luther King at Palumbo, 3:15

Overbrook at Esperanza, 3:15

Mastery Charter North at Northeast, 3:15

Olney at Masterman, 3:15

Hope Charter at Mariana Bracetti, 3:15

Audenried at Ben Franklin, 3:15

Franklin Towne Charter at Swenson, 3:15

Edison at Lamberton, 3:15

Bok at Kensington, 3:15

Roxborough at Mastery Charter South, 3:15

Randolph at Bodine, 3:15

Mastbaum at Sayre, 3:15

Parkway West at Rush, 3:15

Phila. Ac. Charter at Science Leadership, 3:15

Douglas at High School of Future, 3:15

Palmer at New Media Charter, 3:15

Sankofa Freedom at Parkway Northwest, 3:15

GAMP at CAPA, 3:15

NONLEAGUE

Abington at Central Bucks South, 3:30

Maurice J. Moyer at Collegium Charter, 3:45

Abington Friends at Chestnut Hill, 5:30

Bristol at Upper Moreland, 7

Germantown Academy at Monsignor Bonner, 7

Cheltenham at Truman, 7

Plumstead Christian at Christopher Dock, 7

Kennett at Chichester, 7

Archbishop Ryan at North Penn, 7

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Jenkintown at Plumstead Christian, 7

New Hope-Solebury at Christopher Dock, 7

Springfield (M) at Delco Christian, 7

MaST Charter at Lower Moreland, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Sacred Heart at Villa Maria, 5:15

Villa Joseph Marie at Nazareth Academy, 5:15

St. Basil at Mount St. Joseph, 5:15

Gwynedd-Mercy at Merion Mercy, 5:15

CENTRAL LEAGUE

Strath Haven at Springfield (D), 6

Harriton at Penncrest, 6

Garnet Valley at Upper Darby, 7:30

Haverford High at Ridley, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Sun Valley at West Chester Rustin, 7:30

Unionville at Oxford, 7:30

Octorara at Great Valley, 7:30

W.C. Henderson at Bishop Shanahan, 7:30

Avon Grove at West Chester East, 7:30

Downingtown East at Coatesville, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Pope John Paul II, 7:30

Spring-Ford at Owen J. Roberts, 7:30

Phoenixville at Pottstown, 7:30

Methacton at Perkiomen Valley, 7:30