Friday's Results

Boys' Indoor Track

At Lehigh University.

TFCAGP DIVISION I

60 meters: 1, Brandon Shippen, Norristown, 7.10. 2, Daquan Coker, Perkiomen Valley, 7.15. 3, Ricky Asplen, Boyertown, 7.30.

60 hurdles: 1, Devan Owens, U. Darby, 8.93. 2, Ryan Heimbach, Perkiomen Valley, 9.00. 3, Tyheed Jackson, Hatboro, 9.04.

200: 1, Stiles, Penn Wood, 23.41. 2, Knox, Tennent, 23.57. 3, Gardener, Neshaminy, 23.73.

400: 1, Futch, Penn Wood, 50.30. 2, Wahlman, C.R. North, 52.24. 3, Desher, Tennent, 53.39.

800: 1, Nico Metzler, C.B. West, 2:00.54. 2, Jeffrey Wiseman, C.R. South, 2:00.99. 3, Jack Felt, C.R. North, 2:01.57.

Mile: 1, Kelly, Boyertown, 4:31.75. 2, Ferruzzi, U. Dublin, 4:42.93. 3, Simila, Tennent, 4:47.18.

3,000: 1, Paul Gennaro, St. Joseph's Prep, 9:26.88. 2, Alex Predhome, C.B. West, 9:28.00. 3, Jason Gallagher, Pennridge, 9:31.95.

High jump: 1, Mike DeCandido, La Salle, 6-0. 2, Jalen Ramsey, Norristown, 6-0. 3, Stephen Edwards, Pennsbury, 5-10.

Long jump: 1, Harley LaCroix, Cheltenham, 22-0. 2, Sean Hagerty, Pennridge, 21-81/4. 3, Ryan Hynes, C.B. South, 20-53/4.

Triple jump: 1, Chris Spadaro, C.R. South, 41-10. 2, Corey Muggler, La Salle, 40-8. 3, Michael Jadwin, C.B. South, 39-101/4.

Shot put: 1, Ian McGinnis, Judge, 48-91/2. 2, Evan Mao, U. Dublin, 47-101/2. 3, Kirby, Hatboro, 46-10.

Pole vault: 1, James Rees, Methacton, 13-0. 2, Tom Sternberg, C.R. South, 12-0. 3, Chris McCrea, La Salle, 11-6.

4x200 relay: 1, Neshaminy, 1:36.80. 2, Hatboro-Horsham, 1:36.99. 3, C.B. West, 1:38.34.

4x400 relay: 1, Pennridge, 3:34.89. 2, Pennsbury, 3:35.14. 3, Cheltenham, 3:41.77.

4x800 relay: 1, La Salle, 8:18.96. 2, C.B. East, 8:33.50. 3, Tennent, 8:55.41.

Distance medley: 1, North Penn, 10:53.10. 2, Roman, 11:20.35. 3, Perkiomen Valley, 11:29.71.

TFCAGP DIVISION II

60 meters: 1, Chris Williams, Strath Haven, 7.17. 2, Tim Wilson, Radnor, 7.21. 3, Scott Catalano, Lansdale Catholic, 7.28.

60 hurdles: 1, Wellington Zaza, Strath Haven, 8.25. 2, Josh Cannon, Penn Charter, 9.09. 3, Tom Duffy, Wissahickon, 9.34.

200: 1, Niager, Swenson, 23.49. 2, Jones, Gratz, 23.80. 3, Bennett, Garnet Valley, 23.99.

400: 1, Hardy, Swenson, 50.60. 2, Worley, Penn Charter, 51.49. 3, Daniel, Strath Haven, 52.85.

800: 1, Ryan Horgan, Holy Ghost Prep, 1:58.88. 2, Lucas Elek, Haverford School, 1:59.54. 3, William Smiley, Paul Robeson, 2:00.88.

Mile: 1, Zachary Nick, Holy Ghost Prep, 4:41.43. 2, Nick Smart, Garnet Valley, 4:47.51. 3, Anthony Dilucido, Monsognor Bonner, 4:47.67.

3,000: 1, Ernie Pitone, Cardinal O'Hara, 9:07.35. 2, Will McDermott, Monsignor Bonner, 9:14.45. 3, Chris Kazanjian, Penncrest, 9:16.96.

High jump: 1, Daulton Leonard, Marple Newtown, 5-10. 2, Daniel Bolotsky, Strath Haven, 5-6. 3, Taylor Valentine, Holy Ghost Prep, 5-6.

Long jump: 1, Collins, O'Hara, 18-9. 2, Miller, Penn Charter, 18-41/2. 3, Paguin, Harriton, 17-7.

Triple jump: 1, Eric Purnell, Malvern Prep, 41-3. 2, Joe Pham, Marple Newtown, 40-101/2. 3, Ryan Gorecki, Holy Ghost Prep, 40-6.

Shot put: 1, Chazz Wilks, Cardinal O'Hara, 54-0. 2, Eric Edwards, Bishop McDevitt, 45-2. 3, Pro Kumar, Great Valley, 43-9.

Pole vault: 1, Speers, Phoenixville, 11-6. 2, Coote, Penncrest, 11-0. 3, Yamamoto, Interboro, 10-6.

4x200 relay: 1, Wissahickon (Cho, Hairston, Dixon, Stillato), 1:35.93. 2, Del-Val Charter, 1:36.28. 3, West Catholic, 1:36.42.

4x400 relay: 1, Upper Moreland (Magaha, Wambold, Dan Baynard, David Baynard), 3:33.78. 2, O'Hara, 3:43.05. 3, Penncrest, 4:48.87.

4x800 relay: 1, HGP (Eads, Flood, Davis, Kardish), 8:48.03. 2, O'Hara, 8:53.17. 3, Harriton, 9:09.65.

Distance medley: 1, Strath Haven (Seelaus, Stewart, Huemmler, Butera), 10:54.96. Penncrest, 11:07.47. 3, Germantown Academy, 11:10.03.

Boys' Basketball Boxes

Coach O Classic

Germantown Academy 14 8 19 13 5 - 59

Norristown 8 14 14 18 4 - 58

GA: Dotson 12, Drury 5, Edwards 4, Lindner 22, Moore 11, Retif 3, Sawyer 2.

N: Bey 4, Bouknight 6, Bryant 4, Evans 6, Bernard Gordon 16, Jahbri Hargrove 12, Luke Kelley 10.

Archbishop Carroll 13 15 16 13 - 57

Hatboro-Horsham 10 12 6 10 - 38

AC: Lou Dominique 8, Pat Finnegan 2, Francis Jackson 4, Derrick Jones 2, Shane Randall 7, Tom Rymal 2, Alec Stavetski 23, Yosef Yacob 9.

H: Bogle 2, Brown 11, Bruno 4, Gill 2, Haggerty 5, Brian Kelly 9, Jack Lavery 2, Zach Quattro 3.

Bicentennial League

Lower Moreland 7 9 13 14 - 43

Christopher Dock 7 4 4 7 - 22

LM: Jake Cohen 13, Jeremy Geiger 5, Joe Leventhal 1, Mike Mangan 9, Jack Titus 2, Ricky Weintraub 2, Zhang 1, Demitri Zoubroulis 10.

CD: Armstrong 2, Clarke 2, Alex Geistdorfer 4, Miller 5, Avariah Parmer 6, Stewart 3.

Central League

Marple Newtown 10 28 13 12 - 63

Radnor 6 11 6 17 - 40

MN: Andrew Brandt 9, Furst 7, Hamilton 2, Joe Kelly 6, Tim MacNeal 4, Paul McAndrews 6, Pat McGee 6, Cimirrow Moat 7, Brian Sarcinello 16.

R: Mike Carney 8, Dean Dersinonian 5, Conor Dunn 2, Fickman 5, Alec Fischman 2, Chris Galloway 3, Jimmy Madden 5, Pat Morris 2, Terrance Quinn 4, Sam Sanders 4.

Ridley 14 15 13 13 - 55

Haverford High 15 7 9 12 - 43

R: Zach Apakian 5, Kenny Barto 2, Shaun Church 18, Jon McGill 20, Dan Staiber 7, Matt Zang 3.

HH: Gabe Armando 7, Durkin 2, Kevin Gladstone 13, Leibig 7, Pat Morgan 12, O'Halloran 2.

Lower Merion 13 14 14 21 - 62

Conestoga 13 8 13 13 - 47

LM: Yohanny Dalembert 6, Raheem Hall 21, BJ Johnson 17, S Johnson 2, Justin McFadden 2, Mike Robbins 12, Corey Sherman 2.

C: Sam Bevan 11, Andrew Burger 3, Ben Graham 4, John Grib 4, Jared Seltzer 10, Brandon Thompson 2, Joe Viviano 10, Zachary Yonda 3.

Ches-Mont League

West Chester East 6 0 11 16 - 33

Avon Grove 8 3 11 17 - 39

WCE: Eddie Anderson 9, Pat Forde 3, Stephen Gray 5, Lauria 2, Murphy 2, Amari Taylor 12.

AG: Mike Byrd 2, Gary Colangelo 3, Ian Taylor 13, Justin Traino 10, Dan Turlino 11.

Nonleague

Carroll 11 4 13 9 - 37

Fels 13 21 16 7 - 57

C: Tylor Colville 9, Jamier Cross 5, Brice Evans 3, Josue Falu 17, Ernest Osbourne 3.

F: Bell 6, Bishop 4, Cottrell 10, Gee 3, Grant 2, Kelly 5, Mattox 1, Scott 8, Westbrook 8, Wilson 10.

Bishop Shanahan 8 6 9 14 - 37

Episcopal Academy 15 15 6 14 - 50

BS: Dylan Alderman 2, Mike Booth 4, Bray 2, Ryan Conrad 9, Tim Heller 2, Dae'mond Pierce 10, Rob Purcell 3, Devon Seeney 5.

EA: Tyler Chambers 4, Mike Jolaoso 5, Connor Martin 10, Brian Metzler 9, Jack Schiel 6, Adam Strouss 9, Samir Taylor 5, Collin Wright 2.

Boys' Latin 7 15 10 14 - 46

Haverford School 16 12 10 18 - 56

BL: Dimascio 1, Yahmir Greenlee 9, Ahadafi Robinson 2, Carlos Taylor 18, Maurice Watson 16.

HS: Alston 2, Anderson 9, Foreman 11, Holman 9, Sema'j Reed 7, Zack Thomas 6, Tao Xu 12.

West Catholic 6 4 11 21 - 42

Malvern Prep 13 13 14 18 - 58

WC: Marquese Daniels 2, Anwar Epps 12, Anthony Fleet 7, Isayas Habtu 9, Carnel Harley 5, Jackson 2, Jalen McDonald 2, Mark Perez 3.

MP: Pat Giampietro 2, Jim Gordon 6, Jeff Hagen 6, Brendan Kilpatrick 19, Denis Ostick 2, Steve Perpiglia 9, Tom Pitt 14.

Strawberry Mansion 22 10 20 26 - 78

Math, Civics & Sciences 17 24 24 21 - 86

SM: Raekwon Dial 15, Gregory 6, Haile 2, Hall 8, Holt 5, Karon Keene 36, Smith 2, Salim Sutton 4.

MC&S: Brandon Cole 2, Quentin Davis 3, Austin Hawkins 4, Abraham Massaley 10, Jeffon Powell 6, Michael Reddick 3, Malik Starkes 19, Basil Thompson 23, Welton 2, Jeremiah Worthem 14.

Paul Robeson 22 17 19 19 - 77

Audenried 9 12 16 16 - 53

PR: Bruce Chenault 3, Aaquil Craft-Brown 9, LeRon Epps 6, Nate Hargust 6, Raymond Jefferson 8, Jahir Lee 3, Richard Lemon 19, Marquise Richards 23.

A: Tyreese Allen 4, Khiry Dunston 10, Daquan Jones 7, Juawann Mason 18, Qaadir Nock 7, Thomas Tompkins 1, Maurice Wilbanks 6.

St. Joseph 4 13 13 16 - 46

Father Judge 18 12 17 18 - 65

SJ: Barbone 3, Brown 2, Tyler D'Amelio 8, Hawkins 4, Hernandez-Colon 5, Mitchell 6, Andrew Ordille 10, Reap 6, John Todoro 2.

FJ: Brazukas 3, Donohoe 5, Steve Griffin 17, Sean Hanna 7, Brian Hennessey 15, Malik Robinson 8, Joe Robinson 6, Seigafuse 1, Walker 3.

Imhotep Charter 9 17 13 10 5 - 54

La Salle 9 13 11 16 13 - 62

IC: Brandon Austin 12, Greg Bennett 2, Kamani Jordan 5, Devin Liggeons 2, Dymir Logan 7, Jalil Myers 2, Shakur Nesmith 6, Khyree Wooten 18.

L: Artist 3, Burton 2, Murphy 5, Matt Rodden 18, Smith 8, Amar Stukes 14, Ryan Winslow 12.

Upper Dublin 7 12 17 11 - 47

Methacton 11 15 15 5 - 46

UD: Andrew Carber 8, John DeCamara 6, Andrew Derr 15, Darrell Harrison 10, Tyreek Magruder 8.

M: Brendan Casper 15, Ryan Casper 2, Pat Dinan 9, McKee 2, Brian Miller 5, Geoff Wittenberg 13.

Penncrest 16 9 12 14 - 51

Interboro 13 18 6 18 - 55

P: Jim Allen 11, Eddie Baxter 8, Alex Graham 20, Rahmi Halaby 8, Kalvin Simpson 4.

I: Shawn Frampton 17, Irons 6, Rich Irwin 11, Bob Martino 10, Quian 1, Chris Simmons 10.

Hope Charter 6 6 9 10 - 31

Phila. Electrical 7 21 15 8 - 51

HC: Tramayne Brooks 6, Homes 6, Walter Ransome 6, Jalil Shafi 6, Thorne 3, Townsend 4.

PE: Hakeem Baxter 16, Davian Joseph 4, Owens 3, Dyshon Pack 12, Snead 3, Jai Williams 13.

William Tennent 10 13 12 17 - 52

Pennridge 10 27 17 21 - 75

WT: Matt Alden 3, Corey Hamlet 7, Kenny Rauchat 3, Jack Rauchat 20, Ryan Smith 12, Horace Spencer 7.

P: Tim Abruzzo 22, Bigam 2, Garner 10, Krivda 3, Lyons 13, Muredda 17, Schmidt 7, Shane 1.

Newark (Del.) 13 7 12 9 - 41

Chester 13 22 19 15 - 69

N: Burgos 2, Clarke 2, S. Davis 2, Griffin 2, Horne 16, McCain 13, Reynolds 4.

C: Tymier Butler 9, Cottman 9, Rashan Dejarnette 9, Tavaune Griffin 6, Rondae Jefferson 12, Darius Robinson 4, Kareem Robinson 7, Erikk Wright 10.

Pope John Paul II 10 12 6 10 6 - 44

Lansdale Catholic 12 12 6 8 3 - 41

PJPI: Nick Demeno 2, Kyle Early 4, Jacob Gribb 9, Brent Mahoney 12, Siejk 4, Jamel Stinson 13.

LC: Eckroft 2, Pavlik 14, Rafferty 4, Riviello 11, Rock 3, Talarico 7.

Bensalem 12 16 11 8 - 47

Archbishop Wood 6 11 22 10 - 49

B: Julian Hyden 22, Deion Jones 5, Dovanta Newkirk 12, Donnie Reed 2, Leo Vincent 6.

AW: Kyle Adkins 3, Luke Connaghan 4, Cody Fitzpatrick 2, Joe Lostracco 12, Shane Neher 7, Tommy Rush 13, Pat Smith 8.

Girls' Basketball Boxes

Central League

Marple Newtown 10 18 10 9 - 47

Radnor 12 7 12 17 - 48

MN: Erica Brown 14, Madison Collins 4, Carley Hamilton 3, Melissa Levy 7, Carly Morrow 2, Rylee Power 12, Maria Tsingas 5.

R: Massimo 1, Nussbaum 2, Pacifico 3, Price 2, Quinn 2, S. Quinn 11, Schug 10, Williamson 17.

Conestoga 10 7 8 0 4 - 29

Lower Merion 8 3 7 7 7 - 32

C: Ali Grundy 10, Taylor Kenan 2, Trish Kovach 7, Kate Nalevanko 6, Maddie Tessier-Kay 4.

LM: Sophie Arnold 3, Jessie Porter 19, Rosie Stahler 5, Tessa Wade 5.

Nonleague

Girls High 8 15 20 7 - 50

Math, Civics & Sciences 8 9 12 17 - 46

GH: Danielle Holmes 8, Breanna Lineman 9, Tenee Pina 18, Nakea Shoemake 7, Amanda Spearman 7, Patrice Thomas 1.

MC&S: Kiesha Fields 10, Tatiana Larry 31, Deja Perry 1, Solomon-McCloud 2, Natalie Tillman 2.

Penncrest 8 7 5 6 - 26

Academy Park 8 16 13 16 - 53

P: Lauren Huggins 7, Kashner 2, Sam Martino 4, Charlene Mulholland 7, Megan O'Brien 6.

AP: Bennett 10, Brown 4, O' Donnell 2, Height 8, Jenkins 4, Macauley 17, Matthews 8.

Avon Grove 11 4 7 15 - 37

Villa Joseph Marie 7 4 12 8 - 31

AG: Sam Busillo 2, Sammy Caligiuri 8, Meghan Garvey 8, Steph Rivard 2, Maya Turner 17.

VJM: Sarah Madden 2, Mary Newell 13, Melissa Poderis 12, Ridgeway 2, Courtney Shaw 2.

Pope John Paul II 7 4 10 6 - 27

Lansdale Catholic 21 16 10 7 - 54

PJP: Taylor Bearden 5, Ellen Chernaskey 2, Delaney Dowes 11, Devin Rauch 5, Jenna Weddecombe 2, Kari Yaculek 2.

LC: Bradley 5, Brokans 7, Mary Kate Brokans 9, Greenhalgh 3, Kate Greenhalgh 2, Hart 4, Jackie McCarron 10, Shalina Miller 12, Winslow 2.