Friday's Results

Boys' Basketball

Art DiPatri Memorial Tournament

Mariana Bracetti 11 7 9 14 - 41

Camden Catholic 19 13 14 17 - 63

MB: Zamir Boney 4, Ed Booker 2, Luis Cirilo 27, Chris Morgan 2, Jorge Quinones 6.

CC: Keith Arline 4, Rob Brosh 3, Jackson Callahan 4, Michael Crawford 4, Kyle Green 26, Mike Harder 4, Brian Matera 2, Matt McElhatton 2, Tom Organ 3, Ivan Robinson 11.

Council Rock North Tournament

Cheltenham 10 11 18 14 - 53

Council Rock North 15 12 14 23 - 64

C: Jarrell Haywood 16, Guy Henderson 4, Aaron McGlawn 8, Nafis Walker 18, Toyon Wynder 7.

CRN: Rip Engle 5, Aaron Goodman 22, Alex Jordan 8, Kyle McCloskey 6, Matt McCloskey 3, Aaron Morgan 20.

St. Paul (Md.) 22 13 12 28 - 75

Central Bucks South 18 10 16 26 - 70

SP: Tanner Brooks 23, Cabrao 6, Davis 5, Hamer 8, Thompson 9, Tucker 3, Wade 13, Wilson 8.

CBS: John Flaherty 6, Danny Giaquinto 1, Dave Knox 25, Kevin Raymond 16, Brennan Rudnick 4, Matt Scamuffo 2, Chase Vonder Schmalz 16.

Harrisburg Tournament

Red Land 12 15 25 16 - 68

Freire Charter 12 15 13 22 - 62

RL: Antonelli 8, Duke Antonelli 17, Bryant 4, John Ford 13, Tanner Hubbard 5, Mike Vangari 21.

FC: Shahid Adams 11, LaQuan Alston 3, Jahyde Gardiner 14, Darryn Harden 5, Andrew Stewart 6, Brian Williams 5, Carlton Wright 18.

Haverford High Coaches vs. Cancer

Boys' Latin 16 7 17 15 - 55

Ridley 10 12 12 12 - 46

BL: Ismael Kagone 7, Lark 6, Taylor 8, Tucker 5, Maurice Watson 20, Rahshan Wooten-Miller 9.

R: Zach Apakian 3, Kenny Barto 5, Shaun Church 27, Shawn McCafferty 6, McGill 1, Dan Staiber 4.

Phila. Electrical 13 14 19 13 - 59

Church Farm 18 15 23 14 - 70

PE: Hakeem Baxter 20, Emmanuel Brown 10, David George 2, Marcus Smith 2, Montriel Stokes 4, Khaleem Taylor 17, Jai Williams 4.

CF: Doolun Anyam 10, Aondofa Anyam 11, Larry Cermak 17, Michael Mohamed 2, Howard Sellars 24, Nolan Swiderski-Soto 6.

Sun Valley 6 6 20 10 - 42

Perkiomen Valley 14 19 14 15 - 62

SV: Domzalski 11, Evans 5, Giampietro 2, McGarvey 5, Nelson 12, White 4, Wood 3.

PV: Kyle Charlton 2, Tom Friel 5, Cory Hunter 3, Steve Leonard 12, Erik Ragusa 8, Marquise Ray 3, Rasaan Stewart 9, Terrance Thinna 9, Brandon White 4, Marcus Williams 2, Purnell Wilson 5.

Octorara 19 14 14 18 - 65

Harriton 18 10 9 20 - 57

O: Mauriece Bowers 16, James Brown 13, Charles Cooper 11, Anthony DiNorscia 6, Richon Dixon 2, DeQuan Newton 15, Malik Norris 2.

H: Adesh Dasini 4, Detasla Dixon 11, Itay Levy 15, Jake Rosenberg 3, Matt Sherman 15, Alex Shippen 3, Valentine 3, Brandon Winston 3.

Vaux 10 9 10 14 - 43

Haverford High 10 3 6 8 - 27

V: James Cole 8, Rysheed Jordan 15, Corey Morris 3, Kyseem Roberts 3, Will Taylor 3, Khallief Tinley 3, Shawn Williams 8.

HH: Ed Durkin 2, Kevin Gladstone 10, Miles Mansell 2, Pat Morgan 13.

Jameer Nelson/philly.com Classic

Upper Darby 9 14 14 22 - 59

Norristown 20 9 15 16 - 60

UD: Brenden Brown 2, Zafir Copeland 3, Yusef Ross 9, Kuity Slanger 9, DaQuan Timmons 9, Beni Toure 4, Mahamane Toure 8, Ralik Wise 15.

N: Bey 4, Bouknight 8, Marquis Bryant 9, Bernard Gordon 11, Jahbri Hargrove 10, Josh Johnson 4, Luke Kelley 9, Curt Lever 3, Jahad York 2.

Patterson, Md. 7 11 22 23 - 63

Math, Civics & Sciences 19 30 14 18 - 81

PM: Brown 13, Carr 19, Hebron 19, Manns 7, Oliver 5.

MC&S: Davis 2, Abraham Massaley 11, Jeffon Powell 2, Malik Starkes 30, Basil Thompson 4, Quadir Welton 15, Jeremiah Worthem 17.

Interboro 10 9 15 19 - 53

William Tennent 16 17 5 14 - 52

I: Bob Barnett 3, Shawn Frampton 9, Christian Irons 23, Kane 2, Bob Martino 12, Simmons 4.

WT: Matt Alden 18, Rauchat 7, Ryan Smith 11, Horace Spencer 11, Spornak 4, Wasserleben 1.

Neshaminy 4 6 13 6 - 29

Friends' Central 15 12 13 13 - 53

N: Joey Affet 2, Marvin Carr 2, Ryan Jaminson 4, Tyler Katz 2, Bobby Marterella 11, Jaylen Pickett 4, Richie Schafer 2, Shaquel Vaughn 2.

FC: Billy Cassidy 6, Conrad Chambers 17, Karonn Davis 8, Amile Jefferson 19, Richard Jennings 2, Jonathan Lawton 1.

KSA Classic, Grey Bracket

Sequoia (Calif.) 13 8 7 21 - 49

Central Bucks East 17 15 21 7 - 60

S: Avila 11, Ayarza 5, Elliot 6, Holifield 13, McCloden 4, Nafarieh 5, Padilla 2, Woo 3.

CBE: Liam Gallagher 7, Mark Kiersnowski 7, Brendan McLaughlin 5, Ryan O'Neil 10, Lou Pannella 10, Phelps 2, Stauffer 2, Steve Topley 17.

Mastery Charter North Tournament

Sayre 8 11 14 21 - 54

Mastery Charter North 13 15 17 18 - 63

S: Ikeem Dickerson 20, Raul McIliwain 7, Darius Savage 3, James Suber 10, Hakim Williams 11, Javonnta Zimmerman 3.

MCN: Myles Brooker 2, Mike Foster 18, Aaron Johnson 4, Khalik Long 9, Rahfik Slaughter 4, Kevin Tolbert 5, Washington 7, David Wright 14.

Science Leadership 10 11 13 13 - 47

Phila. Academy Charter 10 13 13 13 - 49

SL: Roger Bracy 16, Sam Kabangai 13, Rick Kinard 2, Jacoby Martin 14, Idriss Mustapha 2.

PAC: Aaron Ball 13, Elijah Crandall 14, Joseph Flynn 2, Jamiel Haines 6, Muhammad Laws 7, Khalil Laws 6, Dawud Muhammad 1.

Surf N Slam Tournament

Bergkaneratene Norway 18 10 7 9 - 44

Conestoga 19 19 24 15 - 77

BN: Dognaef 4, Hammelbro 7, Kaasa 3, Kribokapic 10, Osteirn 12, Raftsjo 2, Roa 2, Sveinson 2, Waerp 2.

C: Sam Bevan 7, Andrew Burger 2, Davonte Carter 6, Lucas Dickey 6, Ben Graham 2, John Grib 7, Matt McAleer 2, Jared Seltzer 11, Clay Sturgeon 4, Brandon Thompson 10, Cooper Turley 5, Joe Viviano 7, Zachary Yonda 8.

Valley Forge Christian Tournament

Timothy Christian 13 8 14 17 - 52

International Christian 9 7 14 12 - 42

TC: Csorny 5, Decker 16, Johnson 6, Parker 1, Suenvsen 22, Summers 2.

IC: Jordan Clark 3, Brandon Johnson 6, Antoine Laster 24, Milos Milovanic 5, Lorenzo Taylor 4.

Nonleague

Episcopal Academy 11 13 8 21 - 53

Abington Friends 7 22 10 15 - 54

EA: Chambers 2, Gayhardt 2, Jolaoso 3, Martin 1, McNeal 6, Brian Metzler 20, Jack Schiel 4, Adam Strouss 6, Markuan Stutts 5, Samir Taylor 4.

AF: Jerimyjah Batts 4, Jordan Greene 14, Will James 6, Montana Mayfield 22, Smith 2, Wright 6.

Haverford School 8 13 11 8 - 40

Prep Charter 12 8 7 10 - 37

HS: Shawn Alston 2, Eric Anderson 7, Sam Foreman 15, Sema'j Reed 11, Zack Thomas 5.

PC: Brandon Adams 2, Raheem Liggins 6, Joshua Miles 5, Laquan Stephens 20, Mustapha Traore 4.

Pope John Paul II 16 7 11 7 - 41

Cardinal O'Hara 11 10 9 24 - 54

PJPI: Dave Cotellese 10, Kyle Early 4, James Fleming 3, Jacob Gribb 4, Brent Mahoney 10, Shane McEachern 2, Jamel Stinson 8.

CO: Ed Allen 7, Lamar Crenshaw 11, Duffin 4, Hagenbach 5, Harris 3, Havink 8, Mike Louden 16.

Girls' Basketball

Boardwalk Cup Bracket

North Penn 13 12 13 15 - 53

Holy Spirit 11 4 15 12 - 42

NP: Lauren Crisler 21, Tehya Daneker 2, Emily Hagan 7, Steph Knauer 12, Erin Maher 4, Brenda McDermott 4, Vicky Tumasz 3.

HS: Summer Crilley 15, Val Garofalo 4, Dayna Hartley 2, Emily Higbee 6, Gina Lewis 6, Krissy Pallitto 3, Amanda Reale 2, Sarah Shields 4.

Boardwalk Jersey Shore Bracket

Pennsbury 13 6 8 4 - 31

Shawnee 7 8 8 9 - 32

P: Sajanna Bethea 14, Lori Blazejewski 4, Amie Eppolito 5, Jae Jackson 8.

S: Olivia Askin 9, Rice Fazio 2, Nicole Gault 2, Kelsey Kennedy 9, Erin Molina 6, Taylor Ryan 2, Nikola Williams 2.

Boardwalk Ocean Cup Bracket

Our Lady of Mercy 7 8 7 11 - 33

Methacton 9 2 11 13 - 35

OLM: Anne Brewer 3, Caitlyn Covella 5, Ali Dandrea 10, Ernst 4, Fleming 1, Mariya Ruban 10.

M: Jenny Bishop 5, Jenna Carroll 8, Kelly Glatthorn 13, Rachael Picozzi 2, Sarah Sherman 1, Kara Steinke 2, Kelsey Watson 4.

Cactus Jam

Panoka (Canada) 3 6 4 13 - 26

Upper Darby 15 6 20 11 - 52

P(: Davies 5, Joyes 9, Krause 4, Seibel 2, Seiben 4, Weise 2.

UD: Jasmine Broadnax 11, Kate Fitzpatrick 16, Siamya Mace 6, Brianna McGillian 7, Taylor Newman 2, Tyra Polite 10.

Diamond State Classic Cup 1

Bishop McGuiness 12 2 16 6 - 36

Council Rock North 9 7 10 7 - 33

BM: Julia Brown 2, Cushing 2, DeFrancesco 6, Goldsmith 9, Cameron Nieters 14, Petrangeli 3.

CRN: Alyssa Dumont 9, Helena Gemmell 6, Jessica Gerber 4, Emily Grundman 11, Dominique Pinto 3.

Disney World Classic

Island Trees (N.Y.) 9 2 8 11 - 30

Merion Mercy 8 11 7 13 - 39

MM: Julianne D'Orazio 5, Tina DiGiacomo 4, Christina O'Shea 2, Taylor Regester 7, Sam Siegfried 13, Mary Zeller 6, Martha Zeller 2.

Fort Myers Tournament

University (Fla.) 11 8 20 11 - 50

Archbishop Ryan 5 10 9 13 - 37

U: Bernard 7, Jasmine Billups 2, Destiny Chapman 2, Lisa Eller 3, Ashley Jones 2, January Miller 26, Robinson 6, Jade Smith 4.

AR: Kalene Coffey 5, Courtney Helm 3, Megan Miller 4, Melissa Rizzo 1, Shannon Swift 2, Alison Szyszko 5, Amanda Weindorfer 3, Megan Wolf 14.

George W. Snear Tournament

Plymouth Whitemarsh 11 22 11 9 - 53

Norristown 15 14 14 13 - 56

PW: Simone Jacques 9, Jordan Katz 2, Rachel Konowal 2, Erin Martin 5, Gabriella Schumacher 14, Mya Thomas 12, Egypt Thompson 9.

N: Tyshay Britten 12, Stephanie DiNolfi 17, Nicole Graham 2, Briana Hedgepeth 10, Brianna Kennedy 2, Essence Milligan-Williams 2, Sydney Morse 4, Precious Tempson 7.

Pope John Paul II 10 12 5 1 - 28

Mount St. Joseph 22 18 13 13 - 66

PJPI: Delaney Bowes 2, Devin Casey 3, Lauren Dao 6, Kelly Ebner 1, Haley Mesaros 15, Rauh 1.

MSJ: Adrienne Cellucci 1, Regan Gallagher 4, Meg Geatens 6, Genny Hagedorn 4, Bridget Higgins 10, Kelsey Jones 8, Maddie Kohler 10, Alex Louin 10, Cailin Schmeer 13.

Pickerington (Ohio) Tournament

Proviso East (Ill.) 9 13 9 9 - 40

Cardinal O'Hara 11 15 6 13 - 45

PE: Alman 1, Parks 15, Watson 5, Welch 9, Wells 10.

CO: Mia Farmer 7, Rachael Guy 2, Shanice Johnson 13, Maureen Leahy 8, Alyssa Monaghan 6, McKenzie Rule 2, Alex Stam 7.

Spring-Ford Tournament

Daniel Boone 10 16 12 20 - 58

Great Valley 0 6 13 19 - 38

DB: Nicole Baro 12, KellyAnn Howiszak 6, Kelsey Hultz 4, Kiana Hurley 10, Sammi JoHughes 14, Kelli Lubinsky 2, Ruoss 2, Stephanie Sievers 8.

GV: Katie Brophy 1, Logan Curley 2, Karen Davison 2, Danielle Disanto 1, Kim Hooven 15, Emily Scullin 5, Danielle Strang 9, Kelsey Walsh 3.

Hempfield 13 13 11 9 - 46

Agnes Irwin 14 11 8 10 - 43

H: Danz 3, Taylor Denlinger 6, Hartman 1, Sarah Helgeson 8, Hannah Kelly 2, Kronawetter 2, Brianna Neal 12, Rohrer 2, Lexi Scott 10.

AI: Amanda Crowley 8, Faith DeVlieger 11, Alex Pew 2, Autumn Wedderburn 10, Emily Wetz 8, Stephanie Williams 4.

Notre Dame 12 17 11 23 - 63

Cheltenham 18 22 14 17 - 71

ND: Molly Borgese 6, Kristen Carr 6, Kathleen Fitzpatrick 24, Morgan Jennings 4, Bailey McCue 3, Megan McGurk 20.

C: Ciara Andrews 24, Clark 2, Christina Coleman 25, Shayla Peoples 10, Ming Seawright 10.

Downingtown West 14 17 15 12 - 58

Conestoga 8 11 15 5 - 39

DW: Devin DiFranks 4, Kayla Feairheller 19, Emily Kuhlman 2, Allison Shaw 2, Brittany Sicinski 31.

C: Ali Grundy 9, Rachel Howry 2, Taylor Kenan 9, Trish Kovach 2, Kate Nalevanko 7, MacKenzie Orr 1, Maddie Tessier-Kay 5, Liana Weishaar 4.

Central Bucks South 12 8 5 4 - 29

Spring-Ford 14 12 27 15 - 68

CBS: Amanda Entenberg 2, Rachel Falkowski 1, Megan Helton 2, Alysha Lofton 6, Kate McMenamin 2, Amanda Schneider 2, Shannon Senour 2, Tori Steinberg 4, Madi Vitelli 8.

S: Jaida Burgess 12, Sammi Haas 3, Courtney Hinnant 3, Maggie Locke 2, Nikki Lynch 2, Brittany Moore 11, Shelby Mueller 5, Sarah Payonk 17, Haley Puckett 4, Sammy Stipa 2, Traywick 7.

State College Tournament

Strath Haven 4 9 15 12 - 40

State College 20 20 11 16 - 67

SH: Hart Clements 1, Catherine Doyle 4, Shannon Dunn 2, Gabby George 9, Graves 1, McCulley 5, Morris 5, Suzanna Penikis 2, Bridget Scott 11.

SC: Allison 6, Altomare 11, Baney 2, Burbigh 2, Kaluza 2, Kastetter 3, King 7, Mahon 12, Stevenson 4, A. Treglia 6, F. Treglia 12.

Nonleague

Shipley 14 14 10 10 - 48

Archbishop Carroll 24 14 9 12 - 59

S: Sox Alexander 13, Asia Baker 9, Aja Ellison 6, Martine Fortune 3, Jordyn Turner 11, Walsh 6.

AC: Kristie Costantino 2, Meghan Creighton 16, Sarah Curran 14, Olivia DeRogatis 6, Rachel Pearson 17, Shannon Shields 3, Lexi Stover 1.