Monday's Results

Girls' Basketball

TRI-COUNTY LEAGUE

Barrack Hebrew 33, West-Mont Christian 22

Kimberton Waldorf 46, Woodlynde 24

Del-Val Friends 30, Mercy Vocational 24

Girls' Basketball Boxes

Kimberton Waldorf 15 10 16 5 - 46

Woodlynde 5 1 2 16 - 24

KW: Flores 9, Klee 20, Mitchell 2, Neber 2, Wolfram 3, Zarveka 10.

W: Maya Holloway 2, Gaylen Martin 4, Alex Roberts 7, Michaela Trusk 11.

West-Mont Christian 4 3 4 11 - 22

Barrack Hebrew 12 9 10 2 - 33

WC: Christy Chen 4, Jocelyn Halliley 2, Katie Kiley 4, Klonske 5, Julia Miller 7.

BH: Caroline Betoff 4, Sarah Gordon 8, Gracie Gottlieb 7, Jackie Khutorsky 4, Lindsay Shevlin 2, Sophia Shoulson 8.

Mercy Vocational 5 6 7 6 - 24

Del-Val Friends 8 6 6 10 - 30

MV: Jenesa Curtis 4, Nykia Richards 4, Essence Shaw 12, Michaiah Young 4.

DF: Maggie Balint 6, Olivia Cabary 4, Joy Ennis 2, Jen Howard 10, Catherine Martsolf 8.

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Moyer Academy (Del.) at Collegium Charter, 3:45

Phelps at Malvern Prep, 4:15

Princeton Day at Germantown Academy, 5:15

Chestnut Hill at Friends' Central, 5:15

Westtown at Sanford (Del.), 5:15

Solebury School at Academy of New Church, 5:30

Morrisville at Kohelet Yeshiva, 7

Girls' Basketball

Conwell-Egan at Germantown Academy, 3:45

Delaware Valley at Woodlynde, 3:45

Perkiomen School at Abington Friends, 4

Friends' Central at Hun School, 4

Girls' Swimming

INTER-AC LEAGUE

Penn Charter at Episcopal Academy, 3:45

Wrestling

Germantown Friends at Penn Charter, 3:45

Valley Forge vs. Chestnut Hill at ANC, 4

Football Playoff Schedule

Friday

STATE CLASS A SEMIFINALS

Bellwood-Antis vs. Dunmore at Lock Haven, 7

Clairton vs. Port Allegany at Cheswick, 7

STATE CLASS AA SEMIFINALS

Aliquippa vs. Richland at North Allegheny, 7

STATE CLASS AAA SEMIFINALS

Archbishop Wood vs. Allentown Central Catholic at Bethlehem, 7

Cathedral Prep vs. Harrisburg Bishop McDevitt at Clearfield, 7

STATE CLASS AAAA SEMIFINALS

LaSalle at Coatesville at Downingtown West, 7

Saturday

STATE CLASS AA SEMFINALS

Imhotep vs. Wyomissing at Germantown, 1

STATE CLASS AAAA SEMIFINALS

Wilson vs. North Allegheny at Altoona, 3

Catholic League All-Stars

Girls' Tennis

First-Team Singles

Julianne Herman, Archbishop Ryan (MVP)

Tess Ginn, Archbishop Carroll

Linda Peicyk, St. Hubert

Nicole Bartle, Lansdale Catholic

Lauren Degnan, Cardinal O'Hara

Talene Binker, Cardinal O'Hara

Isabella Way, Archbishop Carroll

Lauren Capili, Lansdale Catholic

Tricia Jennings, Bonner-Prendergast

Nicole Smith, Bonner-Prendergast

Allison Salomon, Cardinal O'Hara

Honorable-Mention Singles

Madison Bartle, Archbishop Wood

Brianna Hughes, Bonner-Prendergast

Ana Dejuses, Hallahan

First-Team Doubles

Laura Hoban/Michele Hoban, Archbishop Wood (MVP)

Mary Saint-Antoine/Stef Barkofski, Archbishop Carroll

Madeline Smith/Molly Smith, Lansdale Catholic

Lauren Granata/Katie Feehery, Cardinal O'Hara

Kim Todisco/Alyssa Hoos, Lansdale Catholic

Ross McLaughlin/Gabby Levy, Cardinal O'Hara

Honorable-Mention Doubles

Gayeon Lee/Jennifer Willams, Hallahan

Inter-Ac League All-Stars

Boys' Soccer

First Team

Brett Campbell, Haverford School

Sam Agre, Penn Charter

Andrew Cimino, Malvern Prep

Timmy Ogle, Springside Chestnut Hill

Jared Whitman, Germantown Academy

Dan Rubenstein, Haverford School

Alex Dubow, Haverford School

Trupert Ortleib, Episcopal Academy

Ted Foley, Penn Charter

Matt Sullivan, Penn Charter

Sam McDowell, Springside Chestnut Hill

Second Team

Phil Zeilke, Germantown Academy

Kevin Voye, Springside Chestnut Hill

Adam Volari, Germantown Academy

Tom Higgins, Springside Chestnut Hill

Tripp Traynor, Malvern Prep

Phil Kelly, Springside Chestnut Hill

Bradford Jones, Penn Charter

Dutch Buckley, Episcopal Academy

Anthony Liddy, Springside Chestnut Hill

Gavin McBride, Haverford School

Jeff Green, Haverford School

Pioneer Athletic All-Stars

Golf

First Team

Brandon Vance, Methacton

Matt Keim, Spring-Ford

John Foley, Spring-Ford

Mike Foley, Methacton

Lamar Saxon, Boyertown

Bennett Detweiler, Spring-Ford

Jared Faust, Owen J. Roberts

Carlo Barrasse, Boyertown

Second Team

Dan Loose, Upper Perkiomen

Austin Bennett, Upper Perkiomen

Drew Kriebel, Upper Perkiomen

Brandon Ciaola, Pope John Paul II

Jack Andrews, Spring-Ford

Alex Hart, Perkiomen Valley

Laura Hackman, Owen J. Roberts

Steven Steinmetz, Pottstown

Honorable Mention

Max Trythall, Pottsgrove

Jim Walmsley, Pottsgrove

Ronnie Chesler, Owen J. Roberts

Dylan Gallagher, Owen J. Roberts

Eric Rowell, Spring-Ford

Connor Green, Perkiomen Valley

Zach Wintsch, Owen J. Roberts

Corey Betham, Methacton

Maddie Sager, Owen J. Roberts