Tuesday's Results

Boys' Basketball

Penn Charter 81, Germantown Friends 46

Collegium Charter 63, Moyer Academy

(Del.) 43

Phelps 43, Malvern Prep 38

Germantown Academy 75, Princeton Day 53

Chestnut Hill 56, Friends' Central 55

Sanford (Del.) 71, Westtown 57

Academy of New Church 67, Solebury

School 27

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

St. Joseph's Prep 4, Neumann-Goretti 0

Father Judge 3, Cardinal O'Hara 1

NONLEAGUE

Northeast 4, Fels 0

Frankford 4, Community Ac. of Phila. 0

Roman Catholic 2, LaSalle 2

Girls' Bowling

Frankford 2, Archbishop Carroll 2

Girls' Basketball

St. Andrew's 47, Westtown 13

Kimberton Waldorf 22, Renaissance

Academy 10

Abington Friends 65, Perkiomen School 48

Hun School 64, Friends' Central 42

Boys' Swimming

INTER-AC LEAGUE

Penn Charter 110, Episcopal Academy 75

NONLEAGUE

George School 94, Hun School 57

Girls' Swimming

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy 108, Penn Charter 75

NONLEAGUE

George School 116, Hun School 42

Wrestling

Academy of New Church 36, Springside 33

Springside 54, Valley Forge 18

Westtown 50, St. Andrew's 24

Penn Charter 32, Germantown Friends 30

Friends' Central 41, Episcopal Academy 33

Academy of New Church 60, Valley Forge 12

Boys' Squash

Haverford School 8, Penn Charter 1

Episcopal Acad 6, Springside Chestnut Hill 3

Girls' Squash

Episcopal Acad 8, Springside Chestnut Hill 1

Boys' Basketball Boxes

Penn Charter 27 21 11 22 - 81

Germantown Friends 8 12 17 9 - 46

PC: David Huber 4, Demetrius Isaac 17, Johnson 5, Chase Kumor 15, Mike McGlinchey 9, Sean O'Brien 18, Alex Schwarz 6, Austin Williams 7.

GF: Andrew Aldridge 5, Austin Harriott 8, Ray Leon 10, Nae Murdic 2, Jamil Pines-Elliot 3, Jalil Pines-Elliot 1, Will Randall 7, Jesse Smith 7, Ben Thomas 3.

Phelps 13 12 8 10 - 43

Malvern Prep 9 8 10 11 - 38

P: Ganlandov Cisse 8, Marcus Floyd 11, Shak Humphrey 6, Terry Larrier 18.

MP: Ryan Ammerman 7, Alex Dentinger 4, Pat Giampietro 2, Jeff Hagen 5, Brendan Inglis 2, Andy Pancoast 2, Sam Ramagano 16.

Princeton Day 14 12 15 12 - 53

Germantown Academy 21 21 17 16 - 75

PD: Cole 7, Dudeck 4, Glaude 8, Juto 3, Martino 3, Okorodudu 8, Reed 20.

GA: Greg Dotson 19, James Drury 13, Earl Edwards 5, Sam Lindgren 2, Nick Lindner 15, Julian Moore 21.

Chestnut Hill 14 10 8 24 - 56

Friends' Central 11 13 18 13 - 55

CH: Pat Costello 15, Paul Dooley 8, Andrew Dowds 6, Frank Jackson 7, Bobby Keyes 8, Jordan Watson 12.

FC: Billy Cassidy 11, Karonn Davis 21, Max Ginsberg 1, De'Andre Hunter 14, Jonathan Lawton 8.

Solebury School 7 13 3 4 - 27

Academy of New Church 23 25 11 8 - 67

SS: Justin Berger 6, Keson Bullock-Brown 7, Darvin Johnson 4, Lewis-Miller 2, Milo Luciano 6, Trevor McLaughlin 2.

AoNC: Darryl Bryant 19, Vince Jackson 18, Peyton Johnson 6, Sadiq Jones 4, Quadir Phillips 11, Sean Scott 6, Trey Weston 3.

Girls' Basketball Boxes

Perkiomen School 10 8 16 14 - 48

Abington Friends 14 18 14 19 - 65

PS: Christen Burdo 13, Stephanie Falcone 4, Gabrielle Glinski 1, Elyn Tong 2, Nicole Tupillo 28.

AF: Bianca Adams 4, Alexa Bowman 18, Alyssa DeNofa 3, Lauren Gold 25, Aeira Jones 2, Isabel McPeak 2, Alexa Middleton 8, Asia Turner 1, Bridget Warlea 2.

Friends' Central 7 15 14 6 - 42

Hun School 18 13 15 18 - 64

FC: Maria Conyers-Jordan 27, Sydney Frank 1, Anna Leone 6, Iyanna McCurdy 2, Betsy Rubin 6.

HS: Erica Brown 12, Tonya Burnett 4, Erica Dwyer 5, Johannah Johnson 15, Jess Johnson 3, Maura Kelly 3, Kelly Lynch 2, Carey Millian 5, Janelle Mullen 15.

St. Andrew's 11 15 11 10 - 47

Westtown 4 3 6 0 - 13

SA: Dennis 11, Goteman 4, Grabis 3, Gumbs 20, Hallow 2, Neill 2, Pierce 3, Saliba 2.

W: Sage Darrettson 2, Katira Dobbins 5, Melissa McCloskey 4, Jordan Weir 2.

Kimberton Waldorf 8 3 3 8 - 22

Renaissance Academy 4 3 0 3 - 10

KW: Cheyenne Flores 5, Lilly Klee 13, Hannah Wolfram 2, Marta Zarveka 2.

RA: Anna Algeo 5, Sophie Kaplan 2, Liana McMahon 1, Abigail Solomon 2.

Wednesday's Schedules

Boys' Basketball

Shipley at Haverford School, 3:45

Hill School at Episcopal Academy, 3:45

Phelps at West-Mont Christian, 3:45

Peddie School at Abington Friends, 5:15

Girls' Basketball

TRI-COUNTY LEAGUE

Barrack Hebrew at Mercy Vocational, 3:45

Del-Val Friends at Woodlynde, 3:45

NONLEAGUE

Hill School at Episcopal Academy, 2:45

Blair Academy at Shipley, 5

Girls' Swimming

INTER-AC LEAGUE

Springside at Germantown Academy, 3:45

Ice Hockey

NONLEAGUE

LaSalle vs. Gloucester Catholic at Hatfield, 4

Lawrenceville at Hill School, 7

Archbishop Carroll vs. Holy Ghost Prep at Grundy, 8:45

Catholic League All Stars

Girls' Tennis

First-Team Singles

Julianne Herman, Archbishop Ryan (MVP)

Tess Ginn, Archbishop Carroll

Kelly Piecyk, St. Hubert

Nicole Bartle, Lansdale Catholic

Lauren Degnan, Cardinal O'Hara

Talene Binker, Cardinal O'Hara

Isabella Way, Archbishop Carroll

Lauren Capili, Lansdale Catholic

Tricia Jennings, Bonner-Prendergast

Nicole Smith, Bonner-Prendergast

Allison Salomon, Cardinal O'Hara

Honorable-Mention Singles

Madison Bartle, Archbishop Wood

Brianna Hughes, Bonner-Prendergast

Ana Dejuses, Hallahan

First-Team Doubles

Laura Hoban/Michele Hoban, Archbishop Wood (MVP)

Mary Saint-Antoine/Stef Barkofski, Archbishop Carroll

Madeline Smith/Molly Smith, Lansdale Catholic

Lauren Granata/Katie Feehery, Cardinal O'Hara

Kim Todisco/Alyssa Hoos, Lansdale Catholic

Rose McLaughlin/Gabby Levy, Cardinal O'Hara

Honorable-Mention Doubles

Gayeon Lee/Jennifer Willams, Hallahan

Inter-Ac League All-Stars

Boys' Soccer

First Team

Brett Campbell, Haverford School

Sam Agre, Penn Charter

Andrew Cirino, Malvern Prep

Timmy Ogle, Springside Chestnut Hill

Jared Whitman, Germantown Academy

Dan Rubenstein, Haverford School

Alex Dubow, Haverford School

Trupert Ortleib, Episcopal Academy

Ted Foley, Penn Charter

Matt Sullivan, Penn Charter

Sam McDowell, Springside Chestnut Hill

Second Team

Phil Zeilke, Germantown Academy

Kevin Voye, Springside Chestnut Hill

Adam Volari, Germantown Academy

Tom Higgins, Springside Chestnut Hill

Tripp Traynor, Malvern Prep

Phil Kelly, Springside Chestnut Hill

Bradford Jones, Penn Charter

Dutch Buckley, Episcopal Academy

Anthony Liddy, Springside Chestnut Hill

Gavin McBride, Haverford School

Jeff Green, Haverford School