Wednesday's Results

Boys' Basketball

TRI-COUNTY LEAGUE

Phelps 67, West-Mont Christian 21

NONLEAGUE

Haverford School 72, Shipley 41

Episcopal Academy 40, Hill School 28

Peddie School 68, Abington Friends 52

Girls' Bowling

Little Flower 4, Neumann-Goretti 0

Cardinal O'Hara 4, Archbishop Prendergast 0

Girls' Basketball

TRI-COUNTY LEAGUE

Barrack Hebrew 33, Mercy Vocational 31

NONLEAGUE

Episcopal Academy 45, Hill School 19

Blair Academy 51, Shipley 45

Ice Hockey

Academy of New Church 3, Episcopal Academy 2

Wrestling

George School 48, Solebury School 30

George School 66, Phelps 12

Boys' Basketball Boxes

Tri-County League

Phelps 20 23 15 9 - 67

West-Mont Christian 6 4 1 10 - 21

P: Ryan Alfred 10, Martin Bedulskij 8, Alpha Cisse 8, Ganlandou Cisse 4, Abdou Diaw 15, Ira Hunt 6, Rashard Lyles 8, Casey Nie 6, Joe Pacifico 2.

WC: Pat Filrim 6, Justin Friddiricles 3, Matt Jones 2, James Mcleod 10.

Nonleague

Shipley 7 16 5 13 - 41

Haverford School 13 14 21 24 - 72

S: Josh Gorrell 1, Shawn Harvey 6, Qumair Johnson 12, Ron Ridgeway 2, Matt Rodden 14, Zac Tillman 4.

HS: Levan Alston 20, Eric Anderson 18, Trevor Atkins 3, Brendan Burke 3, Gerrard Hoeltzel 3, Sean Lloyd 18, Hasan Morrison 1, Sema'j Reed 4, James Tarte 2.

Hill School 6 14 6 2 - 28

Episcopal Academy 16 8 11 5 - 40

HS: Bryce Allen 3, Michael Leasure 4, Sam Norton 2, Joe Pucci 7, Seth Regensburg 3, Adam Regensburg 1, Grant Smith 8.

EA: Matt Angelos 9, Kyleel Cosby 2, Mike Jolaoso 7, Chris McNeal 8, Adam Strouss 5, Markuan Stutts 6, Samir Taylor 3.

Peddie School 22 20 16 10 - 68

Abington Friends 7 6 11 28 - 52

PS: Jonah Brooks 7, Wesley Dickinson 21, Chris Glazer 2, DeAndre Haywood 31, Toni Lee 3, Isaiah Seetram 2, Carson Zey 2.

AF: Jeremiah Batts 2, Tony Carr 9, Jordan Greene 13, Will James 1, Montana Mayfield 6, Joe Robinson 14, Josh Sharkey 2, Imani Smith 1, Lamar Stevens 4.

Girls' Basketball Boxes

Tri-County League

Barrack Hebrew 9 6 10 8 - 33

Mercy Vocational 4 2 14 11 - 31

BH: Caroline Betoff 2, Sarah Gordon 4, Gracie Gottlieb 3, Jackie Khutorsky 14, Lindsay Shevlin 8, Sophia Shoulson 2.

MV: Lisa Brown 4, Jenesa Curtis 2, Nykia Richards 11, Essence Shaw 4, Michaiah Young 10.

Nonleague

Blair Academy 15 13 13 10 - 51

Shipley 10 12 16 7 - 45

BA: Tolly Camara 10, Bre Cavanaungh 13, Sadie Edwards 18, Sammi Hill 1, Kate Ryan 5, Lauren Vostal 4.

S: Sox Alexander 10, Asia Baker 8, Martine Fortune 5, Nia Hollands 13, Colleen Walsh 9.

Hill School 8 6 0 5 - 19

Episcopal Academy 24 7 12 2 - 45

HS: Kennedy Gallagher 2, Sarah Graham 6, Julia Hernan 5, Hillary Yoh 6.

EA: Sarah Abbonizio 16, Kristen Hinckley 3, Maria Kilcullen 5, Margaux Paolino 2, Meghan Pickell 6, Megan Quinn 10, Courtnie Williamson 3.

Thursday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Westtown at Woodlynde, 4

Academy of New Church at St. Benedict's (N.J.), 7

Girls' Basketball

TRI-COUNTY LEAGUE

Perkiomen School at Kimberton Waldorf, 3:45

NONLEAGUE

Renaissance Academy at Collegium Charter, 3:45

Girls' Swimming

INTER-AC LEAGUE

Notre Dame at Baldwin, 3:45

NONLEAGUE

Friends' Central at Episcopal Academy, 3:45

Ice Hockey

CENTRAL LEAGUE

Harriton vs. Ridley at Skatium, 8

Strath Haven vs. Upper Darby at Skatium, 9:30

PIAA State Football Finals

CLASS AAAA

2011: Central Dauphin 14, North Penn 7

2010: North Allegheny 21, La Salle 0

2009: La Salle 24, State College 7

2008: Bethlehem Liberty 28, Bethel Park 21 (3 OT)

2007: Pitts. Central Catholic 21, Parkland 0

2006: Upper St. Clair 47, Bethlehem Liberty 13

2005: McKeesport 49, Bethlehem Liberty 10

2004: Pitts. Central Catholic 49, Neshaminy 14

2003: North Penn 37, Pitts. Central Catholic 10

2002: Parkland 34, Woodland Hills 12

2001: Neshaminy 21, Woodland Hills 7

2000: Erie Cathedral 41, Central Bucks West 35 (OT)

1999: Central Bucks West 14, Erie Cathedral Prep 13

1998: Central Bucks West 56, New Castle 7

1997: Central Bucks West 44, Upper St. Clair 20