Sunday's Results

Boys' Basketball

GONZAGA CLASSIC

Archbishop Molloy 54, Roman Catholic 52

Germantown Academy 51, Archbishop Carroll (Md.) 49 (OT)

KYLE LOWRY FAMJUICE TIP-OFF

CLASSIC

Vaux 66, St. Andrew's 61

Imhotep 61, St. Joe's Prep 56

St. Benedict's (N.J.) 71, Haverford School 24

WEST CATHOLIC TIPOFF

TOURNAMENT

West Catholic 55, Prep Charter 42

Pennsbury 49, Bartram 37

NONLEAGUE

Monsignor Bonner 66, Pope John Paul II 60 (OT)

Girls' Basketball

BEAST OF THE EAST SHOWCASE

McDonogh (Md.) 48, Archbishop Wood 37

Holy Cross (Md.) 56, Germantown Academy 54

St. Mary's Ryken (Md.) 59, Germantown Academy 43

UPPER DARBY ROYAL CLASSIC

Upper Dublin 54, Upper Darby 36

Boys' Basketball Boxes

Gonzaga Classic

Archbishop Molloy 12 12 17 13 - 54

Roman Catholic 10 14 14 14 - 52

AM: Justin Brown 12, Jason Cethoute 10, C.J. Davis 7, Gabriel Kilpatrick 13, Marko Kozul 5, Chas Walker 7.

RC: Traci Carter 5, Shep Garner 17, Rashann London 11, Matt Simon 4, Manny Taylor 8, TreVaughn Wilkerson 7.

Arch. Carroll (Md.) 10 15 9 6 9 - 49

Germantown Ac. 14 8 12 6 11 - 51

AC: Marcus Baldwin 3, Ma-moon Bukhari 2, Jahmai George 8, Antwan Haskins 20, Maurice Johnson 1, Cory Jones 4, Evan Lester 2, Gary Long 3, Frederick Rowles 6.

GA: Greg Dotson 12, James Drury 10, Devon Goodman 4, Tim Guers 2, Nick Lindner 8, Julian Moore 8, Patrick Sawyer 7.

Kyle Lowry FamJuice Tip-Off Classic

Vaux 18 17 15 16 - 66

St. Andrew's 15 15 19 12 - 61

V: Amir Butler 11, Keith Fletcher 2, Sammy Foreman 17, Darin Johnson 7, Rysheed Jordan 22, Will Taylor 5, Tariq Wharton 2.

SA: Ben Bentil 28, Jordan Bonner 9, Evan Thomas 7, Austin Tilgham 17.

St. Benedict's (N.J.) 21 23 18 9 - 71

Haverford School 9 8 5 2 - 24

SB: Isiah Briscoe 13, Tyler Ennis 6, Jordan Forehand 8, Tyrell Green 8, Rodney Miller 5, Denzel Taylor 8, Nick Washington 2, Isiah Watkins 7, Jonathan Williams 8, Mike Young 6.

HS: Levan Alston 7, Eric Anderson 4, Sean Lloyd 8, Sema'j Reed 5.

West Catholic Tipoff Tournament

Prep Charter 1 13 12 16 - 42

West Catholic 11 14 9 21 - 55

PC: Brandon Brown 3, Fisher 11, Laws 6, Moulten 1, Mustapha Traore 21.

WC: Chris Baysmore 14, Jalil Branch 7, Chris Calicat 3, Anwar Epps 16, Laquan Muhammad 7, Jayleen Roberson-Cosby 6, Shareef Sheppard 2.

Bartram 7 8 13 9 - 37

Pennsbury 13 7 20 9 - 49

B: Gerald Evariste 2, Raul McIlwain 13, Malik Noel 10, James Suber 10, Terrieck Williams 2.

P: Walter Allen 4, Mekhi Bryant 12, Pierson Burton 4, Steve Ciotti 8, Cameron Jones 15, Aamir Williams 6.

NonLeague

Pope John Paul II 13 6 19 17 5 - 60

Monsignor Bonner 10 16 21 8 11 - 66

PJP: James Bleming 10, Nick Demeno 5, Brent Mahoney 24, Jamel Stinson 16, Tim Tadros 5.

MB: Jack Carden 8, Nick Czibik 7, Kevin Dorazo 2, Danny Ings 11, Tim McCaffrey 4, Ansu Sanoe 4, Christian Summers 14, Pat Vanderslice 16.

Girls' Basketball Boxes

Beast of the East Showcase

McDonogh (Md.) 10 14 9 15 - 48

Archbishop Wood 6 6 18 7 - 37

M(: Buchanan 2, Edwards 14, Jacobs 6, Johnson 2, Logan 9, Robb 7, Winn 8.

AW: Aubree Brown 7, Rachel Day 2, Jess Kaminski 7, Jackie Pierson 8, Maddie Tamburini 6, Laura Trisch 5, Colleen Young 2.

Holy Cross (Md.) 9 17 16 14 - 56

Germantown Ac. 12 13 15 14 - 54

HC(: Bailey 5, Baker 4, Brown 10, Dunston 11, Lustig 13, McCraley 13.

GA: Dempsey Cooper 6, Olivia Gorman 5, Kendall Grasela 8, Margaret Anne Hubbell 18, Kiernan McCloskey 10, Lauren Oeath 2, Lauren Oeth 2, Natalie Toner 3.

St. Mary's Ryken 14 16 14 15 - 59

Germantown Ac. 11 13 9 10 - 43

SMR(: Boggs 6, Burgess 6, Downs-Tasely 4, Ford 3, Gilmore 4, Hardee 9, Smith 17, Sommerville 8, Thompson 2.

GA: Dempsey Cooper 4, Kendall Grasela 7, Margaret Anne Hubbell 7, Kiernan McCloskey 13, Fran Sweeney 2, Natalie Toner 3, Angelo Upright 7.

Upper Darby Royal Classic

Upper Dublin 17 16 13 8 - 54

Upper Darby 4 15 13 4 - 36

UD: Allison Chernow 3, Regan Gallagher 15, Curtrena Goff 17, Jackie Lilo 2, Kayla McAneney 4, Lauren Rothfield 3, Brianna Spector 10.

UD: Leilani Beckham 2, Siamya Mace 3, Mack 1, Tyra Polite 16, Dominique Williams 14.

Monday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Phelps at Episcopal Academy, 3:45

Barrack Hebrew at Sacred Heart (N.J.), 3:45

Mercy Vocational at Renaissance Academy, 4

Math, Civics & Sciences vs. Strawberry Mansion at Math, Civics & Sciences, 4:30

Central Bucks South at Abington, 7

Lower Moreland at Bishop McDevitt, 7

Boys' Bowling

SUBURBAN ONE AMERICAN

Norristown at Upper Dublin, 3

NONLEAGUE

Plymouth Whitemarsh at Hatboro-Horsham, 3

Girls' Basketball

TRI-COUNTY LEAGUE

Woodlynde at Barrack Hebrew, 3:45

Perkiomen School at Del-Val Friends, 3:45

NONLEAGUE

Lincoln Leadership Academy (Allentown) at Parkway Northwest, 4 p.m.

Perkiomen School at Delaware Valley, 3:45

Franklin Towne Charter at Hallahan, 4

Phila. Academy Charter at MaST Charter, 5:30

Gwynedd-Mercy at Bishop Shanahan, 7

Abington at Central Bucks South, 7

Boys' Swimming

Archbishop Carroll at Plymouth Whitemarsh

Girls' Swimming

CENTRAL LEAGUE

Penncrest at Marple Newtown, 3:45

Springfield (D) at Harriton, 3:45

NONLEAGUE

Archbishop Carroll at Plymouth Whitemarsh, 3:30

Upper Moreland at Hatboro-Horsham, 3:30

W.C. Henderson at Methacton, 3:45

Abington Friends at Perkiomen School, 4

Lansdale Catholic at Nazareth Academy, 4:30

Ice Hockey

CENTRAL LEAGUE

Ridley vs. Upper Darby at IceWorks, 7

Harriton vs. Springfield at Skatium, 8

CHES-MONT LEAGUE

Salesianum (Del.) vs. West Chester East at IceLine, 7:30

Downingtown West vs. Unionville at IceLine, 9:15