Sunday's Results

Boys' Basketball

MERCER INVITATIONAL

Episcopal Academy 65, Gilman School 56

Blue Ridge (Va.) 56, Hill School 53

CATHOLIC LEAGUE

Neumann-Goretti 90, Conwell-Egan 39

Boys' Basketball Boxes

Mercer Invitational

Gilman School 6 14 19 17 - 56

Episcopal Academy 14 18 16 17 - 65

GS: Grace 32, Locksley 8, McBride 2, Tilley 2, Watson 5, Winchester 7.

EA: Matt Angelos 7, Kyleel Cosby 2, Kevin Gayhardt 1, Mike Jolaoso 4, Chris McNeal 21, Markuan Stutts 12, Samir Taylor 18.

Catholic League

Neumann-Goretti 23 28 18 21 - 90

Conwell-Egan 3 16 8 12 - 39

N: Vaughn Covington 9, Jamal Custis 8, John Davis 9, Shawn Grubb 2, Troy Harper 15, Lamarr Kimble 10, Jarrod Mastrando 3, Joe McGinley 1, Ja'Quan Newton 16, Hanif Sutton 3, Jack Taylor 3, Tony Toplyn 9, Kahleem Wilkins 2.

C: Jordan Burney 4, Brian Carr 2, Vinny Dalessandro 2, Steve Jordan 16, Ib Kamara 2, Sean Kelly 2, Mike Kelly 3, Uriah St. Lewis 4, Marcus Moore 2, Ryan Pepito 2.

Monday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Faith Christian at Delco Christian, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

MaST Charter at New Hope-Solebury, 6

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

George School at New Church, 5:30

PENN-JERSEY LEAGUE

International Christian at Doane , 5:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Vaux at Communications Tech, 3:15

TRI-COUNTY LEAGUE

Kimberton Waldorf at Barrack Hebrew, 3:45

NONLEAGUE

Esperanza at Bishop McDevitt

Perkiomen S. at Germantown Academy, 5:15

New Media Charter at Girard College, 6:30

Plumstead Christian at Palisades, 7

Boys' Bowling

SUBURBAN ONE AMERICAN

Norristown at Upper Moreland, 3

NONLEAGUE

North Penn at Plymouth Whitemarsh, 3

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

Mount St. Joseph at Merion Mercy, 5:15

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Owen J. Roberts, 7:30

TRI-COUNTY LEAGUE

Barrack Hebrew at Kimberton Waldorf, 3:45

Woodlynde at Mercy Vocational, 3:45

Perkiomen School at West-Mont Christ., 3:45

Collegium Charter at Del-Val Friends, 3:45

NONLEAGUE

Sacred Heart (Pa.) at Lansdale Catholic, 3:45

Franklin Towne Charter at Little Flower, 4

Bishop McDevitt at Life Center, 6

Interboro at Upper Merion, 7

Upper Perkiomen at Kutztown, 7:30

Pottsgrove at Wyomissing, 7:45

Girls' Swimming

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Joseph Marie at Nazareth Academy, 4:30

CENTRAL LEAGUE

Marple Newtown at Harriton, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Phoenixville, 3:45

NONLEAGUE

Lansdale Catholic at Upper Merion

Villa Maria at Sun Valley, 3:30

Springfield (M) at Conestoga, 3:45

Ice Hockey

CENTRAL LEAGUE

Haverford vs. Springfield at IceWorks, 7:30

Radnor vs. Ridley at IceLine, 7:30

INDEPENDENCE LEAGUE

Monsignor Bonner vs. Owen J. Roberts-

Pope John Paul II at Skatium, 9:30

INTER-COUNTY SCHOLASTIC LEAGUE

Holy Ghost vs. St. Joseph's Prep at FSZ-NE, 7

NONLEAGUE

Shanahan vs. Strath Haven at IceWorks, 9