Sunday's Results

Boys' Basketball

OCEAN CITY PBA TIPOFF WEEKEND

Shawnee 58, Absegami 38

Egg Harbor Township 63, Hammonton 58

Girls' Basketball

OCEAN CITY PBA TIPOFF WEEKEND

Shawnee 55, Mainland 39

Ocean City 53, Cedar Creek 41

Boys' Basketball Boxes

Ocean City PBA Tipoff Weekend

Absegami 2 9 15 12 - 38

Shawnee 11 24 12 11 - 58

A: Abdul Anderson 3, Jaleel Christmon 12, Marvin Green 2, Darryl Loveland 11, Vinnie Nelson 3, Justin Rice 3, Vladimir Shustov 4.

S: Ryan Bodnar 11, Josh Borrelli 21, Eric Clark 1, Austin Lang 3, Tristan Polnitz 19, Mike Reagan 2, Sean Welch 1.

Cape-Atlantic League American

Egg Harbor Township 11 16 12 24 - 63

Hammonton 11 13 20 14 - 58

EHT: Matt Allen 7, Marcus Bynum 4, Kevin Caban 7, Khari Harley 15, Trey Jones 22, Robinson Normil 3, Ramell Steele 3, Jonah Surman 1, Randy Tran 1.

H: Justin Harris 8, Trey Hughey 4, Christian Mortellite 30, Devon Porteons 4, Isaiah Pugh 7, Kelvin Rivera 5.

Girls' Basketball Boxes

Ocean City PBA Tipoff Weekend

Shawnee 15 14 15 11 - 55

Mainland 9 8 11 11 - 39

S: Olivia Askin 12, Nicole Gault 1, Jenna Hoffner 2, Kelsey Kennedy 6, Cameron Kroberger 3, Marissa Mansure 3, Amanda Morello 2, Taylor Ryan 8, Nikola Williams 18.

M: Julia Byrnes 6, Emilee Dalessio 2, Anna Gordon 6, Alex Raring 16, Shea Scannell 2, Meghan Stafford 2, Christina Urbon 5.

Cedar Creek 2 15 11 13 - 41

Ocean City 9 17 11 16 - 53

CC: Jahniece Jaffe 2, Kristine Miller 16, Mikila Stefanski 10, Morgan Stefanski 12, Mercina Stefanski 1.

OC: Karissa Bourbeau 5, Julia Duggan 16, Katie Johnson 12, Natalie Landi 2, Mary Kate Mateer 9, Nicole Piergross 7, Tess Solazzo 2.

Monday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

New Egypt at Holy Cross, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

St. Joseph at Buena, 5:30

Wildwood Catholic at Cape May Tech, 7

PENN-JERSEY LEAGUE

International Christian at Doane Academy, 5:30

NONLEAGUE

Williamstown at Penns Grove, 4

Gloucester County Tech at Collingswood, 5:30

GCIT at Clayton, 5:30

Pennsauken at Rancocas Valley, 6:30

Northern Burlington at LEAP Academy Charter, 6:30

Gloucester County Tech at Clayton, 7

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Holy Cross at Palmyra

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Cape May Tech at Wildwood Catholic, 7

NONLEAGUE

Buena at Winslow Township, 3:45

Northern Burlington at LEAP Academy Charter, 5

Maple Shade at Audubon, 5:30

Lindenwold at Pennsville, 5:30

Woodstown at Cinnaminson, 5:30

Bishop McDevitt at Life Center, 6

Rancocas Valley at Pennsauken, 7

N.J. VOCATIONAL TOURNAMENT

Camden County Tech at Medford Tech, 3:45

Wrestling

COLONIAL CONFERENCE

Audubon at Sterling, 6:30

Gateway at Haddonfield, 7

Haddon Heights at Lindenwold, 7

Collingswood at Haddon Township, 7

NONLEAGUE

Cherry Hill East at Mainland, 6

Bishop Eustace at Camden, 5

Bishop Eustace at St. Joseph, 6

Williamstown at Absegami, 7