Tuesday's Results

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Jenkintown 50, Morrisville 47

Christopher Dock 62, Plumstead Christian 31

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Church Farm 70, Devon Prep 51

Bristol 44, Lower Moreland 42

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby 57, Radnor 38

Lower Merion 70, Penncrest 42

Garnet Valley 51, Marple Newtown 47 (OT)

Conestoga 53, Springfield (D) 50

Ridley 58, Strath Haven 56

Harriton 54, Haverford High 39

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin 42, Unionville 34

Oxford 80, Octorara 67

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Bishop Shanahan 43, Downingtown West 42

Avon Grove 60, Coatesville 58

W.C. Henderson 60, Downingtown East 58

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottstown 55, Phoenixville 52

Pope John Paul II 52, Upper Perkiomen 38

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Constitution 73, Boys' Latin 54

Phila. Electrical 60, Del-Val Charter 48

Frankford 55, Prep Charter 46

Math, Civics & Sciences 53, Imhotep Charter 50

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Sankofa Freedom 72, Paul Robeson 58

Esperanza 70, Washington 57

Freire Charter 62, Dobbins 48

Engineering & Science 33, W. Philadelphia 31

Southern 67, Strawberry Mansion 51

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Martin Luther King 76, Masterman 39

Central 63, Bok 55

Ben Franklin 58, Mastery Charter North 49

Olney 58, Germantown 56 (OT)

Lincoln 56, Roxborough 40

Northeast 76, Audenried 42

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Kensington 64, World Communications 40

Palmer 46, Franklin Towne Charter 38

Mastery Charter South 66, Edison 55

Randolph 64, Mastbaum 58 (OT)

Palumbo 59, Swenson 56

Lamberton 75, Mariana Bracetti 50

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Elverson 53, CAPA 20

New Media Charter 63, Bodine 61

Parkway Northwest 72, Parkway West 50

Carroll 67, High School of Future 60

Phila. Academy Charter 61, Rush 46

Douglas 51, Maritime Academy 45

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Moreland 60, Upper Merion 51

Norristown 65, Upper Dublin 54

Cheltenham 48, Plymouth Whitemarsh 39

Wissahickon 44, Springfield (M) 41

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Hatboro-Horsham 64, Souderton 52

Central Bucks East 38, Central Bucks West 31

Central Bucks South 77, North Penn 50

SUBURBAN ONE NATIONAL

Bensalem 67, Neshaminy 48

Pennsbury 80, William Tennent 44

Abington 64, Council Rock North 51

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter 62, Del-Val Friends 40

Woodlynde 50, Wyncote 28

NONLEAGUE

Overbrook (Pa.) 58, Sayre 45

Truman 61, Council Rock South 36

St. Joseph's Prep 48, Malvern Prep 28

Friends Select 69, Barrack Hebrew 44

Christian Academy 68, Cumberland Chr. 24

Pennridge 60, Quakertown 40

Cardinal O'Hara 72, Academy Park 69 (OT)

Penn Charter 51, Archbishop Ryan 44

Great Valley 57, Glen Mills 55

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

LaSalle 4, Conwell-Egan 0

Father Judge 3, Roman Catholic 1

NONLEAGUE

St. Joseph's Prep 3, Monsignor Bonner 1

Girls' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Jenkintown 42, Bristol 30

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland 49, MaST Charter 22

CATHOLIC ACADEMIES

St. Basil 48, Villa Joseph Marie 25

Nazareth Academy 44, Sacred Heart (Pa.) 35

Villa Maria 37, Gwynedd-Mercy 33 (OT)

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley 67, Marple Newtown 33

Conestoga 42, Springfield (D) 37 (OT)

Strath Haven 41, Ridley 30

Penncrest 41, Lower Merion 40

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Sun Valley 43, Kennett 28

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown East 40, W.C. Henderson 37

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends 34, George School 22

INTER-AC LEAGUE

Germantown Academy 54, Agnes Irwin 23

Notre Dame 37, Episcopal Academy 35

Springside Chestnut Hill 66, Baldwin 23

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton 57, Perkiomen Valley 55

SUBURBAN ONE AMERICAN

Wissahickon 39, Springfield (M) 17

Upper Dublin 32, Norristown 20

Cheltenham 48, Plymouth Whitemarsh 46

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton 63, Hatboro-Horsham 22

Central Bucks West 53, Central Bucks East 41

North Penn 58, Central Bucks South 50

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy 55, Bensalem 14

Council Rock South 71, Truman 40

Pennsbury 56, William Tennent 42

Abington 61, Council Rock North 53

TRI-STATE CHRISTIAN

Christian Acad. 45, Cumberland Christian 22

NONLEAGUE

Imhotep Charter 42, Mastery South 36

Franklin Learning Center 46, Hallahan 39 (OT)

Calvary Christian 33, King's Christian 22

Friends Select 48, Barrack Hebrew 39

Penn Charter 63, Central 54

Boyertown 55, Great Valley 34

West Chester East 69, Academy Park 44

Boys' Swimming

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends Select 75, Abington Friends 68

NONLEAGUE

Lower Moreland 96, George School 69

Girls' Swimming

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends Select 68, Abington Friends 25

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy 109, Baldwin 72

NONLEAGUE

George School 103, Lower Moreland 78

Wrestling

INDEPENDENCE LEAGUE

George School 51, Valley Forge 24

NONLEAGUE

Westtown 54, Tower Hill 29

Westtown 49, Episcopal Academy 30

Northeast 41, Bishop McDevitt 33

Penn Charter 60, Solebury School 12

St. Joseph's Prep 63, Springside Chestnut Hill 16

Boys' Basketball Boxes

Bicentennial

Constitution

Jenkintown 15 16 10 9 - 50

Morrisville 7 14 8 18 - 47

J: Ethan Goldman 6, Liam Mulvaney 6, Colin Mulvaney 19, Joe Sobolewski 4, Greg Wagner 15.

M: Anthony Bollard 5, Nick Castillo 5, Don Kinslow 15, Ricky Melendez 16, Jimmy Miller 5, Davae Watson 1.

Plumstead Christian 6 5 16 4 - 31

Christopher Dock 19 17 10 16 - 62

PC: Ryan Blough 4, Tyler Brautigan 7, Alex Geistdorfor 4, Ben Hastoglis 2, Joey Kallatch 2, Cameron Kanter 2, Josh Sharik 10.

CD: Brennan Adley 10, Jared Armstrong 10, Alex Birch 3, Sean Hinson 4, Christian Hotte 2, Azariah Parmer 14, Derrick Reeser 4, Seth Strickland 7, Tarrell Willis 8.

Bicentennial

Independence

Church Farm 13 19 22 16 - 70

Devon Prep 7 9 14 21 - 51

CF: Aondofa Anyam 21, Jan Bohm 10, Larry Cermak 7, Mike Mohamed 7, Tyler Ofray 5, Mlynue Reeves 6, John Rodriguez 8, Joey Shelton 4, Towles 2.

DP: C. Bowers 4, Giampietro 19, Hardaway 2, Kane 11, Kohlbrenner 6, McConnell 2, McKenna 7.

Bristol 8 11 12 13 - 44

Lower Moreland 12 8 9 13 - 42

B: Aidan Coughlin 2, Sean Coughlin 4, Trevor Leone 9, Chad Palmer 4, Ryan Rigby 9, Moe Towner 12, Ryan Weinkopff 4.

LM: Jeremy Geiger 7, Joe Levanthal 13, Phil Madden 6, Morganstein 8, Zoubroulis 8.

Central League

Upper Darby 15 16 14 12 - 57

Radnor 13 10 10 5 - 38

UD: Hasheem Adams 9, Lawrence Bowden 2, James Fisher 6, Kuity Flanger 7, Nick Nikolai 2, Khadir Rice 10, Demetrius Timmons 2, Benny Touri 16, Corey Williams 3.

R: Nelson Blickman 9, Colin Castro 8, Sam Feldman 6, Nick Kelly 5, Andrew Lundstrom 7, Terrance Quinn 3.

Penncrest 9 10 9 14 - 42

Lower Merion 19 25 18 8 - 70

P: Eddie Baxter 2, Nolan Carroll 10, Ben Cassanova 3, Doyle 3, Rahmi Halady 4, Drew Hanna 3, Heller 3, Kalvin Simpson 8, Kyle Tommasino 6.

LM: Jule Brown 4, Doug Cotler 4, Yohanny Dalembert 8, Raheem Hall 13, Baird Howland 2, B.J. Johnson 19, Jaquan Johnson 13, Justin McFadden 3, Emery Shiffraw 2, Wassan 2.

Conestoga 16 12 12 13 - 53

Springfield (D) 5 17 15 13 - 50

C: Diehl 12, Dorsey 6, Knight 2, Turley 4, Vandeventer 5, Vila 2, Viviano 2, Zach Yonda 20.

S(: Derrick Aungst 2, Sean Carpenter 2, Brian McCloskey 4, Kevin McCormick 11, Pat McKnight 5, Dan Rutecki 12, Chris Strawley 6, Kevin Swanick 8.

Ridley 14 11 14 19 - 58

Strath Haven 8 7 16 25 - 56

R: Ken Bartow 23, Isiah Lester 2, John McGill 11, Oates 2, Steve Plousis 8, Mike Smoluk 4, Ameer Staggs 6, Wing 2.

SH: Chris DiEnno 3, John Fender 12, Michael Fisher 16, Will Fisher 2, Kevin Howie 2, Ty Legree 8, Kevin Sherry 8, Eric Trowery 5.

Haverford High 12 9 7 11 - 39

Harriton 13 13 18 10 - 54

HH: Gabe Armando 4, Brian Brown 2, Jack Donaghy 1, Matt Donnelly 3, Tom Leibig 19, James McWilliams 3, Matt Morella 2, Mike O'Hallaron 5.

H: Tyler Brokenborough 3, Spencer Dickler 7, Detasla Dixon 5, Matt Sherman 15, Alex Shippen 10, Brandon Winston 14.

Garnet Valley 4 4 13 22 8 - 51

Marple Newtown 9 8 16 10 4 - 47

GV: Austin Klenotiz 4, Kyle McCrossan 15, Stephen Palis 14, Aaron Parenti 9, Joe Sweeney 5, Jonathan Vandenberg 4.

MN: Tommy Davis 7, Nick Giordano 10, Craig Hamilton 8, Tim MacNeal 17, Mike McDevitt 2, Jake McGee 3.

Ches-Mont American

Oxford 11 22 21 26 - 80

Octorara 19 18 13 17 - 67

O: Miles Clarke 19, Dylan Dunn 8, Ryan Hubley 16, Jordan Logan 23, Musty Mahmud 14.

O: Mauriece Bowers 26, Tarojae Brake 10, James Brown 2, Shaun Devlin 12, Anthony DiNorcsia 8, Devante White 9.

West Chester Rustin 12 8 8 14 - 42

Unionville 6 8 12 8 - 34

WCR: Dean Anderson 1, Tyler Blake 5, Chobeny 6, Matt McCarrick 2, Ricky McQuay 5, Richardson 2, Ethan Ridgeway 21.

U: Ryan Engle 9, Steve Fatzinger 1, Montgomery 11, Tom Pancoast 8, Brandon Rusinque 5.

Ches-Mont National

Downingtown West 8 16 9 9 - 42

Bishop Shanahan 15 10 3 15 - 43

DW: Will Johnson 4, Greg Lattanzi 2, Matt Long 14, Colin Reilly 6, Blair Wilkins 16.

BS: Dylan Alderman 7, Mike Booth 9, Cook 2, Matt Corcoran 6, Danny Murphy 3, Devon Seeney 16.

Coatesville 16 12 12 18 - 58

Avon Grove 11 15 14 20 - 60

C: Boggs 6, Brazzle 2, Crutchfield 6, Hoggard 23, Hollingsworth 10, Lewis 5, Lotte 3, Parker 3.

AG: Mike Bullins 1, Mike Byrd 21, Andrew Calogreco 2, Nick Hamilton 5, Eric Ligda 9, Quinn Parsons 16, Justin Traino 6.

W.C. Henderson 15 17 12 16 - 60

Downingtown East 17 10 11 20 - 58

WH: Colin Costello 4, Goldfine 4, Declan Kane 6, Jason McCormick 20, Chas McCormick 22, Luke Weaver 4.

DE: Cary Angeline 19, Matt Arizini 13, Eli Crawford 5, Marquan Gallimore 5, Eli Griffin 5, Montrose Jennings 11.

Pioneer Ath. Conference

Pottstown 13 15 13 14 - 55

Phoenixville 8 17 18 9 - 52

P: A. Bookard 3, D. Bookard 2, Hunsberger 10, Moore 31, Quill 4, Steitmetz 5.

P: Bozzelli 6, Gadsden 8, Howell 20, Hughes 9, Lindsay 6, Wallace 3.

Pope John Paul II 10 15 16 11 - 52

Upper Perkiomen 8 6 14 10 - 38

PJPI: James Bleming 2, Nick Demeno 3, Brent Mahoney 16, Jamel Stinson 21, Tim Tadros 4, Paul Tagliatella 6.

UP: Robbie Hinson 2, Chandler Junk 17, Joey Marinelli 13, Nate Weinstein 4, Josh Wynder 2.

Public Division A

Phila. Electrical 12 13 19 16 - 60

Del-Val Charter 11 12 11 14 - 48

PE: Hakeem Baxter 16, James Bishop 2, Khaalis Carter 1, Mike Cooper 3, Marquis Daniels 15, Steve Griffin 10, Dyshon Pack 5, Jai Williams 8.

DC: Bysil Northern 6, Antwan Scriven 10, Malik Smith 10, Jamir Taylor 6, Darius Wallace 4, Clayton Wolfe 4, Hassan Young 8.

Frankford 20 11 12 12 - 55

Prep Charter 11 13 8 14 - 46

F: Griffith 3, Rene 2, Joe Ricketts 9, Donald Robinson 4, Quadir Truesdall 6, Tyree Tucker 19, Denzel Turbeville 7, Walker 5.

PC: Brandon Brown 2, Marques Jackson 12, Lykeem Laws 8, Amarie Moulten 2, Mustapha Traore 17, Raheim Washington 5.

Boys' Latin 11 20 11 12 - 54

Constitution 17 24 13 19 - 73

BL: Jamar Brisbon 16, Pasquale Dimascio 2, Yahmir Greenlee 16, Eric Lark 1, Mark Pierson 2, Eddie Powell 15, Charles Pressley 2.

C: Ahmad Gilbert 20, Akeem King 7, Lincoln Kpokuyou 2, Raheem Liggins 10, Floyd Preito 12, Anthony Satchell 2, Haneef Vaughn 6, Kimar Williams 14.

Public Division B

Strawberry Mansion 10 10 7 24 - 51

Southern 15 17 20 15 - 67

SM: Anthony Askins-Pickney 2, Maliek Franklin 11, Latief Goodwin 14, Malik Haile 2, Brandon Jiles 18, Christopher Russell 2, Jamaal Wright 2.

S: Kelvin Bain 7, Tyriek Gilliard 5, Lemontaro 2, Tyreese Livingston 12, Jamir Lomax 9, Daquan Means 2, Ross 9, Stokes 4, Ralik Wise 17.

Dobbins 11 10 10 17 - 48

Freire Charter 11 11 22 18 - 62

D: Wanya Barren 7, Robert Edwards 7, Dashawn Gindraw 5, Dequan Jackson 10, Devante Laws 7, Jarelle Pinckney 4, Tyron Robeson 6, Marquell Tate 2.

FC: Shahid Adams 20, Jaison Battle 6, Jahmir Burton 3, Jahyde Gardner 13, Jamir Poindexter 4, Darnell Preston 6, Brian Williams 10.

West Philadelphia 9 4 11 7 - 31

Engineering & Science 6 2 11 14 - 33

WP: T. Barblavens 2, Nasir Marshburn 3, Dominique Owens 2, Jaleel Parlin 8, Kabeem Pickett 2, Lamar Strand 5, Joseph White 9.

E&S: Frank Azondekon 2, Omari Franklin 4, Shaquan Frazier 3, David Snead 2, Shacore Taylor 10, Evan Williams 12.

Washington 10 11 14 22 - 57

Esperanza 16 17 16 21 - 70

W: Rasheed Black 3, Nafece Edwards 10, Kendale Truitt 20, Devonte Truitt 24.

E: Brandon Adams 12, Alwell Agbara 4, Warren Chance 5, Lamere Jones 14, Ravi Sinanan 16, Stanley Whittaker 19.

Sankofa Freedom 6 11 37 18 - 72

Paul Robeson 12 9 12 25 - 58

SF: Braheem Bay 4, Anthony Downing 22, Tydeus Ellison 16, James Jefferson 5, Ra'Shawn Ladson 2, Shyheim Ladson 8, Robert McKenzie 2, Dache Talbert 13.

PR: Dejaun Butler 2, Juan Clark 5, L.J. Crenshaw 4, LeRon Epps 15, Jihaad Fluellen 13, Ray Jefferson 4, Jahir Lee 3, Jelani Mauge 4, Gus Sephes 8.

Public Division C

Lincoln 5 15 17 19 - 56

Roxborough 11 9 12 8 - 40

L: Blaire Bowes 14, Anthony Caruso 11, Davontae McCleod 2, Khalil Outen 9, Josh Pagan 2, Adonis Rosario 18.

R: Tony Brown 7, Austin Daniels 4, Edward Davis 10, Jovan Hammond 3, Matthew Harris 6, Isaiah King 10.

Central 18 13 11 21 - 63

Bok 8 9 19 19 - 55

C: Chris Bing 2, Romero Dorlus 6, Greg Holdsman 11, Kyle Lafferty 16, Kadin Marshall 4, Khalil Williams 24.

B: Rashir Cromwell 14, Tajaun Curtis 1, Brandon Davenport 4, Rasul Jackson 12, Nyceer Jones 2, Terrence Townsend 8, Deonte West 11, Antoine Whitney 3.

Olney 9 11 9 17 12 - 58

Germantown 12 8 19 7 10 - 56

O: Charles Brown 15, Paulil Campbell 2, Stanley Elie 4, Tyheim Monroe 13, Shakeem Stevens 14, Daquan Wilkenson 4.

G: Quadere Allen 6, Imir Bailey 14, Naeem Coleman 2, Paul Gunter-Scott 4, Salil Hunter 19, Malcolm Jenkins 3, Kevin Norris 2, Alpha Togba 6.

Audenried 12 3 13 14 - 42

Northeast 15 21 20 20 - 76

A: Tyreese Allen 6, Devon Jacobs 12, Qaadir Nock 15, Kerry Scott 8, Thomas Thompkins 1.

N: Daquan Bohannan 9, Leon Hill 2, Karry Lawrence Jr. 2, Gregory Mickens 13, Tony Nayan 6, Kyree Simpson 2, Elmange Watson 5, DeAndre Williams 30, Omari Wilson 5, Marcus Young 2.

Ben Franklin 17 10 10 21 - 58

Mastery Charter North 11 9 15 14 - 49

BF: Bryant 6, Synquel Cotnan 11, Devon 14, Elliot 7, Horton 2, Rodriguez 4, Emmanuel Young 14.

MCN: Andre Allen 5, Nasir Harris 3, David Howard-Dean 9, Gerald Rolling 6, Rodney Ross 9, Maxwell Sharpe 2, John Washington 15.

Masterman 11 9 10 9 - 39

Martin Luther King 22 24 16 14 - 76

M: Gary Bryant 12, Malcolm Carrington 6, Jack Christmas 8, Lamont Fox 2, Justin Murray 2, Mike Sturdivant 9.

MLK: Greg Bennett 8, Raquan Brown-Johnson 14, Fateen Glenn 5, C-Ron Jennings 4, William Leak 15, Xzavier Malone 4, Brandon McNair 11, Jeremiah Pusey 2, Shakoor Woodson 13.

Public Division D

World Communications 14 4 11 11 - 40

Kensington 20 16 13 15 - 64

WC: Andrews 1, Marvin Bell 16, Charles Peck 6, Aaron Searight 11, Tyreek Wright 6.

K: Roberto Baldonado 12, Jamie Betancourt 16, Darrelle Betsill 3, Mike Davis 4, Isaiah Hill 5, Malik Mitchum 9, William Towns 2, Julius VanGuine 10, Kenneth Wearing 3.

Franklin Towne Charter 11 10 10 7 - 38

Palmer 4 19 11 12 - 46

FTC: Naje Benton 7, Ryan Boyd 9, Mike Kessler 2, Steven Smith 16, William Welch 1, Thomas Whitfield 3.

P: Davis 15, Junious 1, McLaurin 4, Peel 9, Spencer 4, Thompson 8, White 5.

Edison 12 10 14 19 - 55

Mastery Charter South 20 13 15 18 - 66

E: Montrell Gilliam 15, Kareem Hallman 2, Varien Harris 7, Angelo Maldonado 3, Anthony Montgomery 10, Victor Navarez 11, Quadeer Pratt 7.

MCS: Kevin Beaford 10, Maurice Hayward 13, Jamir Leach 29, Shaquan McPhaul-Burr 3, Earl Patten-Boyd 3, Zafear Robbins 8.

Mariana Bracetti 8 11 17 14 - 50

Lamberton 27 14 14 20 - 75

MB: Antonio 5, Emmanuel Armstrong 4, Zamir Boney 1, Malik Jackson-Wallace 25, Luis 7, Jorge Quinones 5, Slater 3.

L: Kevin Cooper 16, Anthony Fagan 27, Darrell Ellis Jr. 15, Ahmir Kellum-Morgan 3, Akeem Olabede 6, Louvel Summerville 8.

Randolph 9 12 14 16 13 - 64

Mastbaum 9 3 18 21 7 - 58

R: Allen 13, Gillis 3, Morris 6, D. Richardson 25, D. Solomon 7, T. Upchurch 10.

M: Ernesto Almodovar 2, Donald Avery 2, Andre Bryant 3, Cemp 9, Aquill Harrington 11, Anthony Harris 28, Michael Hrynko 1, McCrea 2.

Palumbo 16 21 11 11 - 59

Swenson 7 16 17 16 - 56

P: Rob Atkinson 6, Mike Chau 20, Calvin Francis 2, Shafi Meachum 12, Jameal Tucker 17, Jalen Wilder 2.

S: Dervin Buckery 10, Andrew Ingram 11, D'Andre Parmley 19, Naykwon Phillips 9, Somah Slewiom 7.

Public Division E

Parkway West 12 11 12 15 - 50

Parkway Northwest 17 17 18 20 - 72

PW: Jeffrey Allen 14, Malik Hashim 8, Herndon 3, Henry Johnson 9, Stephon Sessoms 10, Smith 6.

PN: Ahanri Briggs 16, Karlon Browne 5, Muhammad Conteh 8, Jamir Craig 1, Raymond Daniels 3, Justin Davis 6, Jerron Lawrence 5, Shaun Reed 28.

Elverson 21 8 11 13 - 53

CAPA 3 6 8 3 - 20

E: Julian Aponte 7, Blair Boone 4, Isaiah Browne 2, Antonio Feria 5, Ikeal Johnson 14, Samir Jones 4, Two Osis 14, Davon Perry 3.

C: Khalifah Brawley 10, Sahar Coleman 4, Saleem Johnson 4, Colin Robinson 2.

Bodine 15 14 18 14 - 61

New Media Charter 16 23 8 16 - 63

B: Sahill Harris 19, Derrick McLean 6, Tyron Price 7, Troy Richardson 15, Joseph Walker 14.

NMC: Denzel Buie 9, Devin Bullock 17, John Fieffe 11, Stephan Ganges 2, Lateef Govan 7, Tyquil McFadden 11, Khalil Moore 2, Jivreese Thomas 4.

Carroll 17 11 17 22 - 67

High School of Future 13 22 8 17 - 60

C: Jerome Blume 12, Jamier Cross 32, Josue Falu 13, Stephen Garvin 4, Johnny Richardson 4, Jose Rios 2.

HSoF: Tahir Bey-Combs 8, Adrian Elliott 11, Justin Garland 2, Kameron Gilfillian 2, Nick Miles 12, Dominick Morales 21, Ronald Thomas 4.

Phila. Academy Charter 15 10 15 21 - 61

Rush 10 13 16 7 - 46

PAC: Bailey Broomhead 2, Elijah Crandall 7, Joe Flynn 14, Jamiel Hines 12, Muhammad Laws 10, Khalil Laws 8, Dawud Muhammad 8.

R: John Cassell 3, Will Madden 12, Andre Mejia 4, Syr Munoz 12, Isiah Riddick 7, Nick Tuller 8.

Douglas 12 14 17 8 - 51

Maritime Academy 8 6 14 17 - 45

D: Sermilid Aguilar 3, Aasim Campbell 4, Basheer Hairston 11, Jaquan Heyward 14, Eric Johnson 8, David Otero 4, Rasheed Pough 3, Darrell Robinson 4.

MA: William Coleman 4, Davonte Cooper 9, Marcus Everly 4, Matthew Murphy 7, Akeem Roberts 19, Wendell Vann 2.

Sub. One American

Wissahickon 11 5 16 12 - 44

Springfield (M) 12 12 11 6 - 41

W: Gordon Bentley 4, Todd Bentley 8, Chris Carradorini 21, K.J. Lassiter 2, Chris Vila 5, Chase Wilson 4.

S(: Malik Ball 6, Clark 3, William Dahm 17, Matt Krewson 4, Chris Stone 5, Yoast 6.

Norristown 10 14 24 17 - 65

Upper Dublin 11 10 6 27 - 54

N: Chris Evans 6, Bernard Gordon 11, Jahbri Hargrove 12, Josh Johnson 8, Luke Kelley 14, Curt Lever 6, Danny Orr 5, Jahad York 3.

UD: Malcolm Berry 2, Andrew Carber 14, John Derr 2, Simeon Fryer 5, Zach Greenberg 3, Morey Hershgordon 18, Kevin Woods 10.

Cheltenham 6 14 14 14 - 48

Plymouth Whitemarsh 10 12 7 10 - 39

C: Aaron Burton 9, Guy Henderson 13, John Howard 8, Shakur Jackson 2, Aaron McGlawn 16.

PW: Bennett 5, Cameron Johnson 4, Anthony McKie 9, Andre Mitchell 2, Michael Reddick 10, Austin Rodenbaugh 3, Chase Rodgers 6.

Upper Moreland 14 15 17 14 - 60

Upper Merion 8 16 15 12 - 51

UM: Corr 4, Kohn 15, LaRosa 2, Martin 16, McFall 12, Robinson 7, Williams 4.

UM: Jenerette 6, Lewis 21, McGrath 8, Nicholson 5, Patel 2, Stecz 9.

Sub. One Continental

Central Bucks South 20 23 16 18 - 77

North Penn 14 11 10 15 - 50

CBS: Ricky Dennis 2, Bryce Dobisch 11, Kevin Doyle 4, Dan Giaquinto 2, Kevin Moss 4, TJ Ohntrup 4, Kevin Raymond 12, Brennan Rudnick 7, Matt Scamusso 19, Chase Vonder Schmalz 2, Adam Tamny 10.

NP: Akins 3, Brian Coleman 4, Aaron Dean 6, Jason Jones 6, Chris Kersey 1, Jin Lim 9, Cordell Lord 6, Noah Melchior 3, Shue 4, Mike Swanson 8.

Souderton 19 8 12 13 - 52

Hatboro-Horsham 14 14 15 21 - 64

S: Bernhart 1, Kanas 22, Muhlberger 10, Murphy 10, Shaffer 2, Wagner 4, Williams 3.

H: Mike Brown 33, Ryan Kelly 6, Walt Kimble 3, Jack Lavery 1, Zach Quattro 21.

Central Bucks East 10 14 1 13 - 38

Central Bucks West 3 6 12 10 - 31

CBE: Kyle Clow 5, Bennett Kardane 7, Brendan McLaughlin 7, Kevin Phelps 4, Danny Reilly 7, Matt Stauffer 6, Strasburger 2.

CBW: Griffin 1, Higginbotham 1, Kelley 2, Kelly 6, Kratzke 4, Reichwein 6, Salvitti 7, Schechter 4.

Suburban One National

Abington 18 14 14 18 - 64

Council Rock North 14 11 15 11 - 51

A: Anthony Durham 15, Michael Griffin 1, Anthony Lee 18, Jiere Morrisey 4, Matt Penecale 10, Jordan Simmons 16.

CRN: Ryan Baker 6, Rip Engel 8, Brandon Knotts 17, Kyle McCloskey 18, Josh McWilliams 2.

William Tennent 7 15 15 7 - 44

Pennsbury 29 19 18 14 - 80

WT: Matt Alden 14, Corey Hamlet 2, Horace Spencer 10, Connor Spornak 12, Mike Wasserleben 6.

P: Walter Allen 4, Mekhi Bryant 10, Pierson Burton 4, Steve Ciotti 18, Matthew Doane 3, Cameron Jones 14, Sean Pepper 14, Louis Troh 11, Aamir Williams 2.

Bensalem 20 10 19 18 - 67

Neshaminy 4 8 21 15 - 48

B: Allante Allen 2, Gene Clemons 2, Stephen Johnson 8, Dion Jones 2, Brian Kilcoyne 5, Kyle Kirgan 6, Avery Nyekan 2, Austin Nyekan 5, Donnie Reed 8, Leo Vincent 27.

N: Marvin Carr 10, Housel 3, Leon Houser 2, Conner McGarry 9, Jaylen Picket 14, Stephon Tucker 10.

Tri-County League

Wyncote 7 12 6 3 - 28

Woodlynde 10 17 14 9 - 50

W: Horkins Broaddus 4, Nadir Enlow 24.

W: Anderson 6, Jordan Booth 2, Cervone 7, Luke DeLeo 21, Dan DeLuca 2, Ryan Harvey 4, Micheal Peduto 8.

Del-Val Friends 7 10 13 10 - 40

Collegium Charter 17 19 13 13 - 62

DF: Josh Barry 13, Barry Cross 9, Matt Gallagher 2, Thomas Lubowicki 14, James Quiyg 2.

CC: Campbell 8, Marquise Jones 10, Abass Koroma 9, Perry 4, Ansu Sarnor 11, Soward Snoh 7, Shawn Woods 13.

Nonleague

Malvern Prep 5 8 7 8 - 28

St. Joseph's Prep 10 7 23 8 - 48

MP: Chris Anderson 5, Alex Dentinger 6, Jimmy Gordon 8, Billy McDevitt 2, John Nassib 5, Andy Pancoast 2.

SJP: Chris Clover 8, Dan Nedbal 23, Kyle Thompson 2, Stephen Vasturia 14, Ryan Wall 1.

Sayre 7 11 13 14 - 45

Overbrook (Pa.) 14 16 8 20 - 58

O: Kareem Coley 4, Montrell Freeman 14, D. Harrison 5, Terrance Hayes 10, Daniel Hunter 5, Raymond Mills 9, Rosser 4, Kevin Wallace 7.

Barrack Hebrew 8 8 15 13 - 44

Friends Select 18 15 26 10 - 69

BH: Elijah Ackerman 2, Cory Barnet 10, Joel Belfer 6, Elliot Bernstein 5, Eric Henzel 2, Shawn Martin 3, Marc Meltzer 2, Jacob Reich 2, Dan Saltz 5, Avi Solomon 5, Zlotnick 2.

FS: Robert Cao 2, Andrew Chachoute 12, Brendan Durst 2, Ben Holl 9, Leo Ji 2, Lucas Li 2, Gabe McCarthy 4, Jake Kleinman Phillips 8, Kris Warren 19, Colin Wrightman 9.

Christian Academy 22 16 22 8 - 68

Cumberland Christian 2 9 6 7 - 24

CA: Ethan Dutton 4, Chad Gisel 5, Brett Haseltine 9, Damon Jones 9, DeMoss Jones 7, Brady Laller 24, Joseph Opdenaker 2, R.J. Walker 2, Jeremiah Williams 6.

CC: Ryan Blackwell 2, Daniel Dunn 4, Antonio Echevaria 3, Chris Fitting 11, Richie Gardenhire 2, Austin Giovinazzi 2.

Archbishop Ryan 5 14 6 19 - 44

Penn Charter 12 21 9 9 - 51

AR: Matt Dever 6, Billy Dykan 2, Brendan Horan 10, Shawn Miller 6, Bryan Okolo 15, Tyler Reed 5.

PC: Anthony Campanile 2, David Huber 2, Demetrius Isaac 6, Chase Kumor 6, Mike McGlinchey 16, Sean O'Brien 8, Alex Schwarz 7, Austin Williams 4.

Truman 20 11 12 18 - 61

Council Rock South 8 9 10 9 - 36

T: Brandon Anparo 4, Ja'er Brown 4, Shariff Clinton 2, Merdic Green 18, Abdul Olatunboson 2, Marcus Palmer 6, Pat Stone 10, Lucas Waters 15.

CRS: Christian Crane 15, Will Faccenda 8, Eric Gallo 2, Stuski 3, Tom Townsend 4, Jack Wheatley 4.

Glen Mills 12 21 8 14 - 55

Great Valley 19 10 12 16 - 57

GM: Jah-Bree Alleyne 9, Richard Grant 6, Jay're Jackson 24, Quadie Jones 5, Rick Readus 2, Larry Smith 4, Shiheem Spencer 5.

GV: Cyree Ames 9, Mikael Bridges 17, Nate Cohen 10, Chris Geiss 8, Michael Gregory 2, Brad Sherry 11.

Cardinal O'Hara 12 14 21 15 10 - 72

Academy Park 13 15 15 19 7 - 69

CO: Chris Duffin 12, Raymond Harris 4, Sean Havink 13, Mike Louden 21, Andrew Louden 13, Mark Plousis 3, Kareem Walker 6.

AP: Jawan Collins 7, Jeffrey Devaughn 2, Terran Hamm 16, Steven Hanes 3, Earl Hargrove 12, Brian Ingram 15, Travis Smith 11, Khyree Spencer 1, Caleb Taliaferro 2.

Quakertown 9 9 9 13 - 40

Pennridge 12 14 14 20 - 60

Q: Justin Klee 3, Nice 3, Jake Perrine 2, Mark Repsher 12, Schan 1, Griffin Schmidt 6, John Smith 4, Brett Wolf 9.

P: Kyle Bigam 9, Drew Dietterich 3, Jeff Garner 4, Alex Krivda 14, Pat McClatchy 2, Zach Muredda 20, Danny Shane 8.

Girls' Basketball Boxes

Bicentennial Constitution

Jenkintown 16 12 10 4 - 42

Bristol 4 5 10 11 - 30

J: Emma Dillon 11, Emma Dorshimer 15, Madison Kremp 6, Sara Owens 4, Sarah Ross 2, Ruby Westkaemper 4.

B: Liana Contreras 1, Katerina Moore 4, Olivia Onal 14, Raven Robinson 5, Janiree Wooten 6.

Bicentennial Independence

MaST Charter 5 9 5 3 - 22

Lower Moreland 8 17 12 12 - 49

MC: Jessica Behr 2, Maria Farrell 9, Raven Robinson 2, Raven Robinson 5, Jen Summers 4.

LM: Lasell Campbell 9, Jess Dranzik 12, Erica Fleck 2, Lauren Killion 12, Demi Morganstein 7, Kaley Przybylinski 7.

Catholic Academies

Sacred Heart (Pa.) 11 5 7 12 - 35

Nazareth Academy 10 12 14 8 - 44

SH(: Ali Cobaugh 2, Debornay Kidd-Wilkerson 16, Lauren Kilroy 1, Danelle Singer 5, Alanna Tucker 11.

NA: Jackie Dollard 2, Nicole Dombrowski 10, Alex Edger 7, Katie Fagan 4, Marissa Sylvester 9, Alexis Vega 1, Karli Visconto 10, Bridget Watson 1.

Villa Maria 10 10 5 4 8 - 37

Gwynedd-Mercy 5 7 5 12 4 - 33

VM: Carlin 8, Daggert 2, Fetterolf 5, Lisa Mirarchi 14, Nainiotki 4, Tierney 4.

G: Jess Campbell 2, Bridget Coleman 3, Erica Decandido 5, Bailey Greenberg 15, Emily Sullivan 8.

St. Basil 8 14 11 15 - 48

Villa Joseph Marie 8 12 3 2 - 25

SB: Holly Forst 2, Kalee Fuegel 6, Molly Greenberg 5, Karen Lapkiewicz 7, Kelly Mancini 2, Maddie Napierkowski 3, Kate Skalski 18, Ally Sloan 3, Coutrney Weiss 2.

VJM: Colleen Coleman 7, Kelly Coleman 1, Sarah Madden 11, Darrah Morrison 6.

Central League

Lower Merion 9 10 11 10 - 40

Penncrest 8 8 13 12 - 41

LM: Raven Robinson 15, Raven Robinson 2, Raven Robinson 14, Raven Robinson 2, Raven Robinson 2, Raven Robinson 5.

P: Erin Dougherty 4, Ashley Foy 4, Lauren Huggins 12, Shayla Kennedy 10, Sam Martino 11.

Springfield (D) 10 7 6 11 3 - 37

Conestoga 4 6 11 13 8 - 42

S(: Alyssa Abbonizio 1, Rebecca Bennett 11, Olivia Kane 9, Alex Poplawski 15, Nicole Ward 1.

C: Ali Grundy 16, Rachel Howry 4, Jill Misciolli 1, Kate Nalevanko 6, McKenzie Orr 5, Maddy Tessier-Kay 10.

Marple Newtown 5 16 5 7 - 33

Garnet Valley 12 20 21 14 - 67

MN: Madison Collins 7, Carly Hamilton 8, Rylee Power 14, Nicole Smythe 2, Izzy Tello-Green 2.

GV: Christin Esposito 4, Macy Goldbach 6, Maddy Ireland 4, Jordan Ireland 9, Abby Lachman 4, Emily Mallon 4, Kayla McAteer 2, Coley Ricci 27, Katie Stec 3, Haley Warden 4.

Strath Haven 9 7 9 16 - 41

Ridley 4 8 10 8 - 30

SH: Katie Fisher 8, Brandi Johnson 16, Raven Robinson 2, Raven Robinson 11, Rachel Vresilovic 4.

R: Monica Boyle 1, Sam Foy 13, Mulhern 4, Jalessa Rodriguez 6, M.K. Rumbaugh 6.

Ches-Mont American

Sun Valley 7 5 15 16 - 43

Kennett 9 8 4 7 - 28

SV: Gia D'Angelo 24, Chelsea Jones 6, Katie Maloney 3, Shayna Orr 6, Taylor Stigele 4.

K: Aimee Armitage 2, Jenna Bahel 2, Stephanie Maciag 9, Raven Robinson 4, Raven Robinson 6, Shannon Turner 5.

Ches-Mont National

Downingtown East 15 9 9 7 - 40

W.C. Henderson 11 13 7 6 - 37

DE: Kennedi Van Eyken 6, Abby McKinley 8, Jessica Ritchie 14, Marisa Sheron 6, Paige Warfel 6.

WH: Renna Anderson 4, Julie Gawrylowcz 4, Mattunani 2, Chynna Scott 5, Emily Torrance 20, Jela Waton 2.

Friends Schools League

Moorestown Friends 10 6 7 11 - 34

George School 8 6 4 4 - 22

MF: Sarah Applegate 8, Jasmine Brown 3, Sarah Henig 2, Claire Langlotz 2, Lauren Lowe 11, Raven Robinson 4, Katrina Savon 3, Noelle Smith 1.

GS: Natalie Hackett 2, Becca Hayden 2, Dariyah McKee 4, Jessica Minderjahn 8, Kim Muth 4, Zoe Silver 2.

Inter-Ac League

Baldwin 5 9 6 3 - 23

Springside Chestnut Hill 15 16 20 15 - 66

B: Imani Brown 2, Danielle Hammond 6, Jennifer Motter 2, Nellie Shields 6, Kayla Watkins 5.

SCH: Byron 4, Henry 3, Maddi Hinchey 8, Lindsay Hiner 2, Gianna Pownall 14, Julia Schumacher 16, Sehn 1, Shields 4.

Agnes Irwin 2 8 7 6 - 23

Germantown Academy 17 11 6 20 - 54

AI: Sierra Corbett 3, Amanda Crowley 2, Stephanie Karalis 1, Anne Mentzinger 1, Molly Shields 3, Lauren Spinelli 11, Stephanie Williams 2.

GA: Dempsey Cooper 2, Olivia Gorman 9, Kendall Grasela 2, Margaret Anne Hubbell 8, Kiernan McCloskey 13, Melanie Repella 2, Raven Robinson 8, Fran Sweeney 4, Angelo Upright 6.

Pioneer Ath. Conference

Perkiomen Valley 12 11 6 26 - 55

Methacton 15 11 18 13 - 57

PV: Katie Armstrong 14, Kelsey Geise 7, Nikki Guiton 24, McKenna Kohler 2, Anna Leonard 2, Kelly O'Brien 6.

M: Jenna Carroll 10, Kelly Glatthorn 17, Rachael Picozzi 1, Kara Steinke 3, Amber Szkaradnik 4, Kelsey Watson 22.

Sub. One American

Plymouth Whitemarsh 13 6 13 14 - 46

Cheltenham 11 8 13 16 - 48

PW: Laura Givnish 3, Simone Jacques 19, Maya Thomas 5, Alynna Williams 8, Kayla Wisniewski 11.

C: Sabrina Casseus 15, Monet McGorda 7, Seraiah Robinson 10, Amarri Trueheart 13, Gabrielle Wright 3.

Springfield (M) 2 4 2 9 - 17

Wissahickon 10 10 13 6 - 39

S(: Veronica Asman 1, Maisey Bradley 2, Sara Daley 3, Brianna Moyer 2, Savanah Schackleford 2, Meghan Wheatley 7.

W: Meredith Byrne 6, Alex Cominitski 2, Dominique Earland 6, Sierra Eskridge 1, Rachel Stone 2, Bridget Sweeney 2, Donyea Tate 10, Kiaw Wright 10.

Upper Dublin 11 1 5 15 - 32

Norristown 8 2 4 6 - 20

UD: Regan Gallagher 8, Curtrena Goff 6, Kayla McAneney 10, Lauren Rothfield 8.

N: Keifonna Ferguson 6, Briana Hedgepath 8, Brianna Kennedy 3, Sidney Morse 3.

Sub. One Continental

North Penn 10 13 13 22 - 58

Central Bucks South 17 9 13 11 - 50

NP: Jackie Bilotti 4, Lauren Crisler 15, Brianna Cullen 11, Mikaela Giuliani 11, Vicky Tumasz 17.

CBS: Amber Eise 6, Emma Gardy 3, Kelli Joerger 8, Alysha Lofton 8, Jasmine Martier 5, Lauren Mosher 6, Raven Robinson 4, Amanda Schneider 10.

Hatboro-Horsham 5 5 10 2 - 22

Souderton 20 15 17 11 - 63

H: Amanda Brett 7, Emily Fox 4, Rachel Helton 2, Heather Lutz 2, Chrissy Maguire 3, Cassidy Quattro 2.

S: Hannah Bergey 3, Courtney Day 3, Sarah Derstein 8, Allison Gallagher 16, Bianca Picard 24, Libby Wetzler 9.

Central Bucks West 19 10 11 13 - 53

Central Bucks East 11 11 8 11 - 41

CBW: Bahner 3, Carroll 16, Godshall 3, Mautz 2, McGlaughlin 8, Raven Robinson 14, Traina 7.

CBE: Morgan Kelly 2, Katelyn Miller 5, Lindsey Nier 5, Raven Robinson 5, Courtney Webster 11, Karoline White 13.

Suburban One National

Pennsbury 10 12 12 22 - 56

William Tennent 8 19 6 9 - 42

P: Sajanna Bethea 17, Jae Jackson 16, Kaitlin Kelly 3, Carly Kovin 9, Courtney Kruscavage 11.

WT: Nikki Alden 9, Allison Chatburn 22, Alyssa Christiansen 1, Ally Fenner 5, Sarah Vickalitis 4, Taryn Wright 1.

Bensalem 6 0 4 4 - 14

Neshaminy 10 15 20 10 - 55

B: Ashida Cooper 12, Kohler 2.

N: Raven Robinson 23, Raven Robinson 2, Raven Robinson 2, Raven Robinson 4, Raven Robinson 10, Raven Robinson 10, Raven Robinson 4.

Council Rock North 6 18 18 11 - 53

Abington 11 18 14 18 - 61

CRN: Madison Attanasio 14, Katie Budny 2, Hailey Burns 4, Krista Campbell 6, Michaela Finneyfrock 7, Jessica Gerber 20.

A: Taylor Deal 5, Michael Harris 13, Sammy Lochner 13, Deja Rawls 17, Raven Robinson 6, Leah Simmons 4, Gigi Vitelle 3.

Council Rock South 23 21 15 12 - 71

Truman 10 9 10 11 - 40

CRS: Cara Barlow 6, Shannon Boyle 10, Courtney Brown 7, Taylor Dillion 11, Alexis Hofstaedter 14, Raven Robinson 6, Raven Robinson 2, Raven Robinson 4, Raven Robinson 2, Allison Taub 9.

T: Shappelle Brewton 2, Taylor Gasperi 8, Khristaijah Jackson 14, Angelica Mena 8, Kaijah Willis 2, Jazmyn Wilson 6.

Nonleague

Barrack Hebrew 8 14 6 11 - 39

Friends Select 15 17 7 9 - 48

BH: Baker 2, Caroline Betoff 4, Sarah Gordon 4, Gracie Gottlieb 4, Jackie Khutorsky 2, Lindsay Shevlin 4, Sophia Shoulson 19.

FS: Jayne Cohen 2, Kai Hardy 17, Sydney Leffler 6, Zeina Maldonado 1, Emily Payne 22.

Mastery South 4 9 14 9 - 36

Imhotep Charter 13 6 15 8 - 42

IC: Yolanda Dantzler 5, Shaquaya Matthews 5, Mirran 2, Ashley Murray 11, Deja Reynolds 11, Destiny Russell 6, Nia Sharrod 2.

Central 13 10 12 19 - 54

Penn Charter 23 23 12 5 - 63

C: Kayla Henderson 14, Samantha Marrero 8, Shanique Mattis 8, Liza Tomczuk 24.

PC: Hannah Fox 31, Ayanna Matthews 16, Nicolette Napoleon 3, Katie O'Malley 8, Raven Robinson 3, Raven Robinson 2.

Academy Park 2 16 9 17 - 44

West Chester East 19 20 13 17 - 69

AP: Abria Allen 6, Verna Brown 6, Courtney Jenkins 12, Jordan Matthews 5, Haley O'Donnell 2, Raven Robinson 2, Raven Robinson 7, Alaya Smith 2, Gedinda Turner 2.

WCE: Ally Arthur 2, Alyssa DiPiero 6, Holly Hager 18, Melanie Hartman 6, Missy MacPherson 4, Nina Mazzarelli 28, Moura McCloskey 2, Caitlin Pavlo 3.

Great Valley 6 6 12 10 - 34

Boyertown 12 15 16 12 - 55

GV: Maddie Buettner 3, Danielle DiSanto 14, Kim Hooven 2, Patton 5, Danielle Strang 6, Kelsey Walsh 4.

B: Ali Bauman 7, Kaitlyn Behaven 3, Olivia Cavallo 14, Alyssa Cotellesse 5, Kaitlyn Eisenhard 11, Brooke Erb 5, Dee Terry 8, Jordan Webb 2.

Franklin Learn. Cent. 8 10 8 11 9 - 46

Hallahan 11 7 13 6 2 - 39

FLC: Shacolia Butts 10, Ashley Fulton 5, Octavia Johnson 17, Shaidiah McNeair 6, Raven Robinson 5, Munirah Scott 3.

H: Tiffany Cahill 13, Montana Domenick 14, Megan Elliott 6, Sam Quigley 3, Katie Shields 3.

Christian Academy 12 13 13 7 - 45

Cumberland Christian 4 9 4 5 - 22

CA: Gracie Cryan 11, Jonnai Jones 8, Adriana Lacy 16, Krystal Mason 6, Carli Sitkowski 4.

CC: Raven Robinson 2, Raven Robinson 10, Raven Robinson 10.

Wednesday's Schedules

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Neumann-Goretti at Lansdale Catholic, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends at Acad. New Church, 6:30

SUBURBAN ONE NATIONAL

Truman at Penn Wood, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Kimberton Waldorf at West-Mont Chr., 3:45

NONLEAGUE

La Salle at New Media Charter, 4

West Nottingham at Hill School, 5:15

Ben Franklin at Bishop McDevitt, 5:30

Phelps at Peddie School, 5:30

Daniel Boone at Pottsgrove, 6

Father Judge at Central Bucks South, 7

Christopher Dock at Pennridge, 7

George School at Morrisville, 7

George School at Morrisville, 7

Boys' Bowling

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh at Norristown, 3

Girls' Basketball

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends at Acad. New Church, 3:30

PUBLIC LEAGUE

Mastbaum at Kensington, 3

TRI-COUNTY LEAGUE

Del-Val Friends at Barrack Hebrew, 3:45

West-Mont Christian at Kimberton Wald., 3:45

NONLEAGUE

Hill School at Springside Chestnut Hill, 3

Delaware Valley at Barrack Hebrew, 3:45

Friends' Central at Solebury School, 5:30

Pennridge at William Tennent, 6

Pottsgrove at William Tennent, 6

Germantown Academy at Cardinal O'Hara, 7

Lansdale Catholic at Central Bucks East, 7

Chester at Norristown, 7

Truman at Interboro, 7:30

Boys' Swimming

Plymouth Whitemarsh at Springfield (M), 3:30

Girls' Swimming

CATHOLIC ACADEMIES

Merion Mercy at Nazareth Academy, 4:30

CATHOLIC LEAGUE

Lansdale Catholic at Cardinal O'Hara

St. Hubert at Archbishop Wood, 6

CHES-MONT LEAGUE

W.C. Henderson at Downingtown East, 3:30

W. Chester Rustin at West Chester East, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh at Springfield (M), 3:30

Upper Dublin at Upper Merion, 3:30

Wissahickon at Upper Moreland, 3:30

Cheltenham at Norristown, 3:30

NONLEAGUE

Mount St. Joseph at Archbishop Ryan, 3:15

Kennett at Chichester, 3:45

Ice Hockey

Springside Chestnut Hill vs. Episcopal Academy at Skatium Ice Rink, 3:30

La Salle vs. St. Joseph Metuchen at Hatfield, 4

Wrestling

BICENTENNIAL LEAGUE

Lower Moreland at Plumstead Christian, 3:45

Faith Christian at New Hope-Solebury, 3:45

Delco Christian at Bristol, 7

CATHOLIC LEAGUE

Conwell-Egan at Bishop McDevitt, 6:30

Archbishop Wood at Father Judge, 7

CENTRAL LEAGUE

Radnor at Upper Darby, 6

Ridley at Strath Haven, 7

Penncrest at Garnet Valley, 7

Conestoga at Springfield (D), 7

Lower Merion at Haverford High, 7

Marple Newtown at Harriton, 7

CHES-MONT LEAGUE

Downingtown West at Downingtown East, 7:15

Unionville at Oxford, 7:15

West Chester Rustin at Great Valley, 7:15

Octorara at Sun Valley, 7:15

W.C. Henderson at Avon Grove, 7:15

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Pottstown, 6:30

PUBLIC LEAGUE

West Philadelphia at Olney, 3:15

Northeast at Edison, 3:15

Palumbo at Martin Luther King, 3:15

Franklin Towne Charter at Frankford, 3:15

Washington at Central, 3:15

Mastbaum at Mastery Charter, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham at Plymouth Whitemarsh, 7

Springfield (M) at Wissahickon, 7

Norristown at Upper Dublin, 7

Upper Moreland at Upper Merion, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Central Bucks West, 7

Central Bucks South at North Penn, 7

Hatboro-Horsham at Souderton, 7

Quakertown at Pennridge, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock South at Truman, 7

William Tennent at Pennsbury, 7

Abington at Council Rock North, 7

Bensalem at Neshaminy, 7

NONLEAGUE

Chichester at Upper Darby, 7

Thursday Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Jenkintown at Calvary Christian, 5:30

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Holy Ghost Prep at MaST Charter, 7

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Penncrest, 7:30

Lower Merion at Harriton, 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Sun Valley at Unionville, 7:30

Kennett at Great Valley, 7:30

Octorara at West Chester Rustin, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown West at West Chester East, 7:30

Bishop Shanahan at Downingtown East, 7:30

Avon Grove at W.C. Henderson, 9:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Perkiomen Valley, 6

Pottsgrove at Pottstown, 6

Phoenixville at Upper Perkiomen, 7:30

Spring-Ford at Methacton, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Constitution at Math, Civics & Sciences, 3:15

Boys' Latin at Prep Charter, 3:15

Phila. Electrical at Communications Tech, 3:15

Frankford at Del-Val Charter, 3:15

University City at Imhotep Charter, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Dobbins at Paul Robeson, 3:15

Engineering & Science at Freire Charter, 3:15

Washington at Southern, 3:15

Sankofa Freedom at Simon Gratz, 3:15

Fels at Franklin Learning Center, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Bok at Lincoln, 3:15

Roxborough at Ben Franklin, 3:15

Germantown at Audenried, 3:15

Mastery Charter North at Masterman, 3:15

Martin Luther King at Olney, 3:15

Northeast at Overbrook (Pa.), 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Randolph at Edison, 3:15

Sayre at Mastbaum, 3:15

World Communications at Mastery Charter South, 3:15

Kensington at Mariana Bracetti, 3:15

Swenson at Franklin Towne Charter, 3:15

Lamberton at Palumbo, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

CAPA at GAMP, 3:15

Elverson at Maritime Academy, 3:15

Parkway Northwest at Bodine, 3:15

Parkway West at Rush, 3:15

High School of Future at Douglas, 3:15

New Media Charter at Carroll, 3:15

Sci. Leadership at Phila. Acad. Charter, 3:15

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks West at Souderton, 7

NONLEAGUE

Pa. School for Deaf at Kohelet

Del-Val Friends at Friends Select, 3:45

Torah Academy at Barrack Hebrew, 5

West-Mont Christian at Coventry Christian, 6

Friends' Central at Carolina Friends (N.C.), 6:30

West Catholic at Academy Park, 7

Gospel of Grace at Archbishop Carroll, 7

Faith Christian at Girard College, 7

West Chester Christian at Calvary Baptist, 7:30

CHICK FIL A CLASSIC

Vaux vs. Deerfield Beach (Fla.) at Columbia, S.C., 12:45