Sunday's Results

Boys' Basketball

COACHES VS. CANCER

Ridley 54, Sun Valley 33

Cardinal O'Hara 52, Chichester 51

Monsignor Bonner 44, Haverford High 41

Springfield (D) 36, Interboro 32

PALMER WINTER CLASSIC

Palmer 61, West Philadelphia 55

Girard College 71, World Communications 57

Bartram 68, Audenried 54

NONLEAGUE

Haverford School 66, Bishop McDevitt 54

Boys' Basketball Boxes

Coaches vs. Cancer

Ridley 18 9 13 14 - 54

Sun Valley 5 5 6 17 - 33

R: Ken Bartow 14, Isaiah Lester 2, John McGill 12, Andrew Murphy 1, Kenny Oaks 6, Steve Plousis 8, Zain Shaw 5, Mike Smoluk 2, Ameer Staggs 4.

SV: Capuano 7, Chandler 2, Evans 2, Gilfoy 2, Gillen 3, McGarvey 10, Pacchione 4, Wood 3.

Chichester 8 9 16 18 - 51

Cardinal O'Hara 17 14 4 17 - 52

C: Byrd 12, Clapp 7, Kamara 10, Mack 6, Muse 8, Turner 8.

CO: Chris Duffin 3, Sean Havink 16, Mike Louden 16, Mark Plousis 12, Kareem Walker 5.

Monsignor Bonner 11 12 9 12 - 44

Haverford High 13 9 10 9 - 41

MB: Jack Carden 6, Nick Czibik 6, Danny Ings 7, Tim McCaffrey 2, Christian Summers 6, Pat Vanderslice 17.

HH: Gabe Armando 6, Jack Donaghy 4, Matt Donnelly 11, Tom Leibig 8, James McWilliams 6, Mike O'Hallaron 6.

Interboro 11 6 4 11 - 32

Springfield (D) 13 8 5 10 - 36

I: Arnett 6, Gallo 3, Gamble 10, Kane 6, Moralis 2, Simmons 5.

S(: Derrick Aungst 2, Kevin McCormick 5, Pat McKnight 3, Dan Rutecki 23, Dan Swanick 2, Kevin Swanick 1.

Palmer Classic

Palmer 7 19 16 19 - 61

West Philadelphia 11 16 15 13 - 55

P: Amir Davis 22, Jarrett McLaurin 2, Kamari Peel 15, Brian Smith 7, Teair Tart-Spencer 5, Malachi Thompson 3, Demetrius White 7.

WP: Tyquaan Bardlavens 5, Quaseem Brown 3, Lavelle Harper 6, Nasir Marshburn 5, Jaleel Parlin 22, Kadeem Pickett 11, Jabbar Shy 3.

Girard College 18 21 21 11 - 71

World Communications 9 22 9 17 - 57

GC: Jihad Barnes 19, Alonte Blackwell 8, Markel Booker 6, Devin Clark-Walker 7, Nicholas Jones 21, Kemp 1, Jason Waters 9.

WC: Zamir Andrews 3, Marvin Bell 9, Robert Moore 14, Darius Moore 22, Ichywond Savage 9.

Bartram 17 14 28 9 - 68

Audenried 16 10 14 14 - 54

B: Gerald Evariste 9, Jameel Hester-Bey 2, Raul McIlwain 19, Malik Noel 4, James Suber 8, Khayri Washington 20, Terrieck Williams 6.

A: Tyreese Allen 4, Synia Davis 2, Deshayn Davis 3, Kylil Harris 2, Devon Jacobs 17, Qaadir Nock 14, Thomas Thompkins 8, Raheem White 4.

Nonleague

Bishop McDevitt 8 13 17 16 - 54

Haverford School 14 15 16 21 - 66

BM: Tyreek Fairfax 3, Carl Garner 11, Rashawn Green 8, Daniel Hannigan 4, Kenyatta Long 8, Tyrell Long 18, Tyler Thorpe 2.

HS: Shawn Alston 11, Eric Anderson 16, Sean Lloyd 14, Semaj Reed 22, James Tarte 3.

Boys' Basketball Holiday Schedule

Wednesday

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Friends' Central vs. Dobbins at Wildwoods

Convention Center, 5

CONSTITUTION TOURNAMENT

Life Center vs. Washington at Constitution, 3

LES SCHWAB INVITATIONAL

Neumann-Goretti vs. Tigard (Ore.) at

Hillsboro, Ore., 8:30

Girls' Basketball Holiday Schedule

Wednesday

BOARDWALK CARLSON BRACKET

At Willdwoods Convention Center

St. Basil vs. Middle Township, 5:15

North Penn vs. Millville, 6:45

CONSTITUTION TOURNAMENT

Frankford vs. Kipp Dubois, 10:15 a.m.

Life Center at New Media Charter, 12:15

Public League Champions

Boys' Basketball

2012: Constitution

2011: Imhotep Charter

2010: Imhotep Charter

2009: Imhotep Charter

2008: Communications Tech

2007: Prep Charter

2006: Simon Gratz

2005: Central

2004: Simon Gratz

2003: Bartram

2002: Strawberry Mansion

2001: Simon Gratz

2000: Strawberry Mansion

1999: Franklin

1998: Franklin

1997: Simon Gratz

1996: Edison

1995: University City

1994: Simon Gratz (FLC stripped of title,

Jan. 1995)

1993: Simon Gratz

1992: Franklin Learning Center

1991: Simon Gratz

1990: Simon Gratz

1989: Frankford