Wednesday's Results

Boys' Basketball

BOARDWALK LEWIS BRACKET

Collingswood 42, Oakcrest 36

Mount Olive 78, Cape May Tech 39

CONSTITUTION TOURNAMENT

Life Center 73, Washington 53

DELRAN TOURNAMENT

Burlington City 54, Moorestown 48

Pennsauken Tech 61, Delran 51

Northern Burlington 46, Florence 42

Highland 54, Westampton Tech 51

NONLEAGUE

Bishop Eustace 58, Bishop Hendricken (R.I.) 41

Girls' Basketball

BOARDWALK CARLSON BRACKET

St. Basil 41, Middle Township 31

North Penn 48, Millville 36

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Robbinsville 47, Oakcrest 35

CONSTITUTION TOURNAMENT

Life Center 76, New Media Charter 3

NONLEAGUE

Clayton 41, Gateway 29

Boys' Basketball Boxes

Boardwalk Dave

Lewis Bracket

Mount Olive 22 18 28 10 - 78

Cape May Tech 13 14 6 6 - 39

MO: Bobby Corpion 2, Jason Drury 5, Chris Grillo 6, Stven Leonardo 9, Todd Marby 4, Zach Mears 4, Rashaan Spencer 25, Bruce Stenson 5, Ryan Traub 10, Anthony Verrone 8.

CMT: Rob Darby 2, Mark Ehrhardt 8, Jake Heminway 12, Cory Hoffman 8, Connor Kennedy 1, AJ Pastor 2, CJ Wise 6.

Constitution Tournament

Washington 5 10 17 21 - 53

Life Center 15 16 20 22 - 73

W: Rasheed Black 3, Wayne Ferguson 10, Cody Marks 2, Joseph Randall 6, Devonte Truitt 10, Kendale Truitt 22.

LC: Carlton Allen 4, Osahan Eghosa 7, Malik Ellison 11, Terquin Motte 20, JD Olivera 12, Felipe Rocha 6, Lincoln Samuels 13.

Delran Tournament

Northern Burlington 10 9 15 12 - 46

Florence 17 4 14 7 - 42

NB: Frank Bilancio 13, Marcus Brown 12, Stephon Gadiare 3, Joey Montalvo 15, Jalen Peacock 3.

F: Gaymon 7, Harris 8, Jackson 3, McArthur 2, Mike Morgan 7, Mike Muchowski 15.

Westampton Tech 10 17 10 14 - 51

Highland 17 11 15 11 - 54

WT: Davis 2, Hill 4, Lewis 1, Morgan 22, Reid 21, Sullivan 1.

H: Naquan Council 18, Jerome Furlow 10, Kerron Johnson 8, Quadier Lewis 6, Juwan Morgan 10, Christian Scafidi 2.

Moorestown 8 14 14 12 - 48

Burlington City 18 16 9 11 - 54

M: Anthony Bonett 14, Jake Flannery 4, Green 3, DeAndre Montgomery 14, Eric Poinsett 4, Joe Salera 2, Seth West 7.

BC: Clarence Freeman 5, Jelani Glaze 12, Lamar Hilton 8, Wade Singletary 8, Derrick Wright 6, Josh Young 13.

Nonleague

Bishop Hendricken (R.I.) 13 5 15 8 - 41

Bishop Eustace 8 16 15 19 - 58

BH: Kazre Cummings 11, Ryan Haggerty 4, Kyle Henseller 4, Mario McClain 2, Chris O'Brien 1, Will Parmee 11, Will Tavares 8.

BE: Ry'n Bland 7, Brandon Cazan 6, Mike Cohen 9, Flo DaSilva 8, Tom Falconiero 6, Nick Hanuscin 2, Conor McLaughlin 10, Dvonne Trumbo 10.

Girls' Basketball Boxes

Boardwalk John

Carlson Bracket

Middle Township 9 4 4 14 - 31

St. Basil 10 4 15 12 - 41

SB: Molly Greenberg 6, Kalee Fuegel 11, Maddie Napierkowski 6, Ally Sloan 3, Alison McGowan 2, Sarah Wilson 4, Karen Lapkiewicz 6, Kate Skalski 3.

MT: Julianna Riggitano 2, Lauryn Fields 6, Olivia Schwartz 2, Lauren Legler 8, Holly McHaig 6, Darby Crowding 2, Olivia Salvo 2, Marinna Peterson 3.

Millville 7 13 8 8 - 36

North Penn 10 8 13 17 - 48

M: Amanda Smith 15, Jordan Caez 6, McKenzie Taylor 2, Katrina Gaskins 5, Ashli Weems 8.

NP: Jackie Bilotti 2, Lauren Crisler 20, Leiana Dean 1, Mikaela Giuliani 9, Jenn Halcovage 2, Sierra Simon 2, Vicky Tumasz 12.

Boardwalk Classic Showcase

Robbinsville 9 13 6 19 - 47

Oakcrest 2 12 11 10 - 35

O: Kanesha Foster 21, Dominqiue Barber 2, Kristina Nguyen 2, Brielle Burnett 6, Olivia Aires 4.

R: Julia Kardos 15, Natalie Martinez 2, Courtney Allen 13, Kaitlyn Herbert 10, Carissa Genzo 2, Jess Orlak 1, Jasmine Page 4.

Pitman Tournament

of Peace

Overbrook (N.J.) 3 2 9 10 - 24

Pitman 20 14 12 7 - 53

O(: Joanne Bodanza 6, Raquel Harris-Scott 4, Jenna Hohenberger 6, Rachel McClaskey 1, Jade Pinto 5, Tara Vanoure 2.

P: Anne Beato 9, Karli Crispin 27, Beth Patrick 11, Stephanie Polo 2, Ana Hopkins 2, Emily Sayer 2.

Constitution Tournament

Life Center 28 19 19 10 - 76

New Media Charter 0 3 0 0 - 3

LC: Bose Aiyalogbe 19, Stefani Chiarolanza 2, Elo Edeforioka 15, Aja Ellison 6, Florence Ouattara 9, Nicole Parriski 17, Crystal Simmons 8.

NMC: Lynnette Yates 3.

Boys' Basketball Holiday Schedules

Thursday

NONLEAGUE

Pennsauken at Williamstown, 1

Schalick at Cumberland, 6

Timber Creek at Deptford, 6

AUDUBON TOURNAMENT

At Audubon

Gloucester vs. Holy Cross, 11 a.m.

Moorestown Friends, 2

BISHOP EUSTACE INVITATIONAL

At Bishop Eustace

Gloucester Catholic vs. Eastern, 4:30

Camden Cath. vs Bishop Hendricken (R.I.),

7:30

BOARDWALK LEWIS BRACKET

Oakcrest vs. Cape May Tech, 3:45

Mount Olive vs. Collingswood, 5:30

BOARDWALK LUDMAN BRACKET

At Wildwoods Convention Center

Middle Twp vs. Montgomery Blair (Md.), 7

Central Bucks W vs. Wash. Township, 8:30

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

At Wildwoods Convention Center

Dobbins vs. Shawnee, 2:15

BOARDWALK TROIANO BRACKET

At Wildwoods Convention Center

Absegami vs. Cherokee, 11 a.m.

Cedar Creek vs. Woodbury, 12:30

CAMDEN COUNTY TECH TOURNEY

At Camden County Tech

Maple Shade at Camden County Tech, noon

Clayton vs. Buena at, 1:30

CHERRY HILL EAST SHOWCASE

At Cherry Hill East

Williamstown vs. Pennsauken, 1:30

Camden at Cherry Hill East, 2:30

DELRAN TOURNAMENT

Westampton Tech vs. Florence, 9 a.m.

Moorestown at Delran, 10:30 a.m.

Burlington City vs. Pennsauken Tech, noon

Northern Burlington vs. Highland, 1:30.

ESCIT JOHN CASTALDO FLIGHT

At Trenton Catholic

Rancocas Valley vs. Liberty, 3:30

GARNET AND GOLD TOURNAMENT

At Haddon Heights

GAMP vs. Burlington Township, 4

Triton at Haddon Heights, 6

LENAPE HOLIDAY SHOWCASE

At Lenape

Willingboro vs. Malvern Prep, 1

Delsea at Lenape, 2:30

Seneca vs. Sterling, 4

Archbishop Ryan vs. Haddonfield, 5:30

MICHAEL TUCKER TOURNAMENT

At Bordentown

Palmyra vs. Hamilton West, 10 a.m.

Nottingham at Bordentown, 2

NEW EGYPT WARRIOR CLASSIC

At New Egypt

Lindenwold vs. Point Pleasant Beach, 4

Solebury School at New Egypt, 7

OVER THE RIVER TOURNAMENT

At South Hunterdon

New Hope-Solebury vs. Riverside, 6:15

PITMAN CLASSIC

At Pitman

Kingsway at Overbrook (N.J.), 5

Glassboro at Pitman, 7

SJ VS PHILLY MIXER

At St. Augustine

Father Judge vs. Holy Spirit, 5:30

Monsignor Bonner vs. St. Augustin, 7:30

STAPLETOWN HOLIDAY CLASSIC

At Bridgewater-Rarian

Medford Tech vs. Piscataway, noon

WOODSTOWN SHOWCASE

At Woodstown

Haddon Township vs. Clearview, 10 a.m.

Gateway vs. Woodstown, noon

Girls' Basketball Holiday Schedules

Thursday

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Cumberland at Schalick

Cumberland at Deptford, 2

NONLEAGUE

Haddon Township at Paul VI

Collingswood at Paul VI

Clayton at Highland

Schalick at Salem

Kingsway at Glassboro, 3

AUDUBON TOURNAMENT

At Audubon

Holy Cross vs. Gloucester, 12:30

Cinnaminson vs. Audubon, 3:30

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

At Wildwoods Convention Center

Cape May Tech vs. Oakcrest, 9:30 a.m.

BOARDWALK ANZELONE BRACKET

At Wildwoods Convention Center

Absegami vs. Atlantic County Tech, 11 a.m.

Lindenwold vs. Wildwood, 12:45

Robbinsville vs. Mainland, 2:15

BOARDWALK CARLSON BRACKET

Consolation, 4

Championship, 5:30

BURLINGTON TWP TOURNAMENT

At Burlington Township

Florence vs. Burlington City, noon

Ewing vs. Burlington Township, 2

CHERRY HILL WEST TOURNAMENT

At Cherry Hill West

Camden Catholic vs. St. Joseph , 1

ESCIT KATE LARKIN FLIGHT

At Trenton Catholic

Rancocas Valley vs. Moore Catholic (N.Y.), 3

HADDONFIELD TOURNAMENT

At Haddonfield

Delran vs. Bishop Eustace, 2

Eastern at Haddonfield, 3:30

HOPEWELL VALLEY TOURNAMENT

Voorhees vs. Lawrence, 2

Moorestown at Hopewell Valley, 4

MICHAEL TUCKER TOURNAMENT

At Bordentown

Pemberton vs. Marlboro, noon

J.P. Stevens at Bordentown, 2

JAMES G. ATKINSON TOURNAMENT

At Gloucester County College

Timber Creek vs. Paulsboro, 1

KSA TOURNAMENT

Egg Harbor Township vs. Nease (Fla.) at

Orlando, 3:15

LENAPE SHOWCASE

At Lenape

Seneca vs. Williamstown, 2

Clearview at Lenape, 4

NEW EGYPT WARRIOR CLASSIC

Westampton Tech at New Egypt, 5:30

OVER THE RIVER TOURNAMENT

Riverside at New Hope-Solebury

PRINCETON DAY TOURNAMENT

Northern Burlington at Princeton Day, 6

WOODBURY HOLIDAY TOURNAMENT

GCIT vs. Buena, 1

Maple Shade at Woodbury, 3

Friday

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Schalick at Cumberland

NONLEAGUE

Holy Cross at Audubon

Haddon Township at Paul VI, 4:30

AUDUBON TOURNAMENT

Consolation, 12:30

Championship, 2

BURLINGTON TOWNSHIP TOURNEY

Consolation, noon

Championship, 2

BOARDWALK ANZELONE BRACKET

Consolation, 9:30

Championship, 2:15

BOARDWALK BIG AL BRACKET

At Wildwoods Convention Center

C.R. North vs. Wildwood Catholic , 11 a.m.

Vineland vs. Nazareth High, 12:45

ESCIT RENEE KEISTER FLIGHT

At Trenton Catholic

Chisolm Catholic (Australia) 7:30

HADDONFIELD TOURNAMENT

Consolation, 2

Championship, 3:30

HOPEWELL VALLEY TOURNAMENT

Consolation, 2

Championship, 4

LENAPE SHOWCASE

At Lenape

Clearview vs. Seneca, 2

Williamstown vs. Lenape, 4

MICHAEL TUCKER TOURNAMENT

Consolation, 10 am

Championship, 2

OVER THE RIVER TOURNAMENT

Consolation, 2:45

Championship, 6:15

PITMAN TOURNAMENT OF PEACE

Consolation, 1:30

Championship, 5

PRINCETON DAY TOURNAMENT

Consolation, 4

Championship, 6

WOODBURY TOURNAMENT

Consolation, 1

Championship, 3

Saturday

Clayton at Highland

Atlantic County Tech at Wildwood, 5:30

BOARDWALK BIG AL BRACKET

Consolation, 10:45

Championship, 2

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Cherokee vs. Cape May Tech at Wildwoods

Convention Center, 12:15

BOARDWALKSHORE BRACKET

Neshaminy vs. Woodstown at Wildwoods

Convention Center, 7