Sunday's Results

Boys' Basketball

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Math, Civics & Sciences 74, Dobbins 55

BOARDWALK CLASSIC (MCALARNEN)

Central Bucks East 44, Mainland 24

BOARDWALK CLASSIC (JAY CRAVEN)

Vineland 52, Bristol 47 (3 OT)

CONSTITUTION TOURNAMENT

Olney 70, Mastery Charter South 47

STOP DWI HOLIDAY CLASSIC

Paul Laurence Dunbar 71, Phila. Electrical 52

NONLEAGUE

Paul VI 67, Archbishop Ryan 38

Pope John Paul II 63, Bishop McDevitt 56

Girls' Basketball

DIAMOND STATE CLASSIC

Neumann-Goretti 49, Bullis (Md.) 35

BOARDWALK CLASSIC (JERSEY CAPE)

Neshaminy 47, Owen J. Roberts 31

Boys' Basketball Boxes

Boardwalk Classic Showcase

Dobbins 13 20 15 7 - 55

Math, Civics & Sciences 23 20 21 10 - 74

D: Wanya Barren 4, Andre Cannedy 6, Robert Edwards 15, Dequan Jackson 12, Devante Laws 9, Khalil Parker 3, Tyron Robeson 6.

MC&S: Tyrese Hester 9, Britton Lee 10, Calil Moultrie 2, Louis Myers 4, Jeffon Powell 13, Malik Starkes 8, Maurice Stevens 4, Shafeek Taylor 9, Quadir Welton 2, Jeremiah Worthem 13.

Boardwalk Frank McAlarnen Bracket

Mainland 8 7 6 3 - 24

Central Bucks East 15 7 12 10 - 44

M: Dionis Gonzalez 7, Darius Jerkins 10, Peyton Kelly 2, Teddy Mazzeo 3, Kenny Randall 2.

CBE: Kyle Clow 3, Matt Gentry 5, Bennett Kardane 2, Joe Laphen 2, Brandon McGlaughlin 11, Kevin Phelps 2, Danny Reilly 3, Anthony Roggio 4, Matt Stauffer 10, Tommy Strasburger 2.

Boardwalk Jay Craven Bracket

Bristol 13 3 13 10 4 2 2 - 47

Vineland 6 6 10 17 4 2 7 - 52

B: Sean Coughlin 6, Aidan Coughlin 11, Trevor Leone 5, Ryan Rigby 7, Maurice Towner 12, Ryan Weinkoff 6.

V: Manny Colvin 8, Kevin Ellis 2, Mustafa Kirlak 7, Joquan Porter 2, Jairo Rivas 4, Eddie Thomas 14, Charles Ware 15.

Constitution Tournament

Olney 16 22 15 17 - 70

Mastery Charter South 13 14 8 12 - 47

O: Paulil Campbell 2, Stanley Elie 13, Ricardo Ferreria 12, Tyheim Monroe 12, Derek Parker 6, Shakeem Stevens 11, Daquan Wilkenson 14.

MCS: Kevin Beaford 13, M. Ferebee 3, Eddie Ferebee 2, Donte Harris 7, Maurice Hayward 4, Jamir Leach 5, Stanford Levy 4, Nasirr Mayo 4, Shaquan McPhaul-Burr 5.

Stop DWI Holiday Classic

Paul Laurence Dunbar 15 13 29 14 - 71

Phila. Electrical 12 12 9 19 - 52

PLD: Jamal Adupeasah 9, Troy Black 4, Floreal 11, King 5, Lewis 4, McHugh 3, Mike Smith 25, Trigg 10.

PE: Hakeem Baxter 8, James Bishop 10, Marquis Daniels 7, Steve Griffin 12, Austin Hawkins 2, Dyshon Pack 6, Jai Williams 5, Juwan Womack 2.

Nonleague

Bishop McDevitt 13 11 10 22 - 56

Pope John Paul II 14 11 16 22 - 63

BM: Tyreek Fairfax 16, Rashawn Green 4, Daniel Hannigan 2, Tyrell Long 20, Kenyatta Long 12, Diamir Williams 2.

PJPI: James Bleming 13, Mike Cianciulli 2, Brent Mahoney 16, Alex Plate 5, Rosario Ploro 5, Jamel Stinson 11, Tim Tadros 9, Paul Tagliatella 2.

Archbishop Ryan 12 9 5 12 - 38

Paul VI 16 17 20 14 - 67

AR: Austin Chabot 3, Sam DuMond 5, Billy Dykan 2, Gage Galeone 5, Brendan Horan 7, Shawn Miller 2, Bryan Okolo 3, Tyler Reed 11.

PV: J. Green 10, Jay Howard 20, M. Morello 3, D. Mosley 4, M. O'Keefe 6, Risse 10, J. Rosbia 8.

Girls' Basketball Boxes

Boardwalk Classic Jersey Cape

Owen J. Roberts 5 9 5 12 - 31

Neshaminy 9 10 14 14 - 47

OJR: Taylor Evans 6, Lexi Shimkonis 2, Nikki Testa 13, Theresa Walsh 2.

N: Stpehanie Donohue 2, Morgan Goldenbaum 6, McKenna Mullin 4, Maddie Murray 9, Sarah Oliveira 12, Lori Paulitis 10, Karen Stafford 4.

Diamond State Classic

Bullis (Md.) 4 12 9 10 - 35

Neumann-Goretti 11 12 13 13 - 49

N: Ella Awobajo 2, Ka'ryne Benson 5, Stephanie Brown 10, Alisha Kebbe 11, Sianny Martin 4, Tanesha Sutton 14.

B: DeLoenibus 12, Davis 4, Hall 2, Jackson 1, James 3, Lewis 6, Porter 7.

Monday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Springside Chestnut Hill at Father Judge, 1:30

Roman Catholic at Penn Charter, 1:30

LaSalle at Malvern Prep, 1:30

Prep Charter at Archbishop Carroll, 5

Wednesday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Episcopal Academy at Friends' Central, 3:45

Wilson at Boyertown, 6

Phoenixville at Penn Wood, 7:30

Girls' Basketball

Friends' Central at Episcopal Academy, 3:45

Bristol at Upper Moreland, 7

Ice Hockey

Cardinal O'Hara vs. LaSalle at Hatfield, 7:30

Wrestling

CHES-MONT LEAGUE

Avon Grove at Downingtown West, 7:15

Great Valley at Unionville, 7:15

Coatesville at West Chester East, 7:15

NONLEAGUE

Glen Mills at Pottstown, 6:30

Thursday's Schedules

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll at Neumann-Goretti, 7

St. Joseph's Prep at Bonner-Prendergast, 7

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion at Upper Darby, 7

Strath Haven at Garnet Valley, 7

Radnor at Penncrest, 7:30

Marple Newtown at Ridley, 7:30

Harriton at Conestoga, 7:30

Springfield (D) at Haverford High, 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley at Sun Valley, 7:30

Unionville at Octorara, 7:30

Oxford at Kennett, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown East at Avon Grove

West Chester East at Bishop Shanahan, 7:30

Coatesville at Downingtown West, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton at Boyertown, 6

Perkiomen Valley at Owen J. Roberts, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Math, Civics & Sciences at Frankford, 3:15

Prep Charter at Constitution, 3:15

Communications Tech at Bartram, 3:15

Vaux at Boys' Latin, 3:15

Del-Val Charter at Imhotep Charter, 3:15

University City at Phila. Electrical, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Southern at Engineering & Science, 3:15

Paul Robeson at Washington, 3:15

Freire Charter at Esperanza, 3:15

Simon Gratz at Strawberry Mansion, 3:15

Fels at Sankofa Freedom, 3:15

Franklin Learning Center at West Philly, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Ben Franklin at Bok, 3:15

Overbrook (Pa.) at Germantown, 3:15

Lincoln at Central, 3:15

Masterman at Roxborough, 3:15

Olney at Mastery Charter North, 3:15

Audenried at Martin Luther King, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Mastbaum at Palmer, 3:15

Edison at Sayre, 3:15

Randolph at World Communications, 3:15

Palumbo at Kensington, 3:15

Mariana Bracetti at Mastery South, 3:15

Lamberton at Swenson, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Carroll at Parkway Northwest

Phila. Academy Charter at CAPA, 3:15

Elverson at GAMP, 3:15

Bodine at Rush, 3:15

Parkway West at Science Leadership, 3:15

Maritime Academy at School of Future, 3:15

Douglas at New Media Charter, 3:15

NONLEAGUE

Abrams at Barrack Hebrew, 3:45

Friends Select at Christian Academy, 4

Renaissance Academy at West-Mont Christian,

5

Springside Chestnut Hill at Shipley, 5:30

Doane Academy at Mercy Vocational, 5:30

Daniel Boone at Spring-Ford, 6

Moravian at Calvary Baptist, 6:30

Academy Park at Upper Merion, 7

Chichester at Moyer Academy (Del.), 7

W.C. Henderson at West Chester Rustin, 9

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Bonner-Prendergast at LaSalle

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Faith Christian at Phil-Mont Christian, 7

Jenkintown at Plumstead Christian, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

MaST Charter at Delco Christian, 5:30

Lower Moreland at New Hope-Solebury, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Gwynedd-Mercy at Merion Mercy, 5:15

Nazareth Academy at Villa Joseph Marie, 5:15

Mount St. Joseph at St. Basil, 5:15

Sacred Heart (Pa.) at Villa Maria, 5:15

CENTRAL LEAGUE

Penncrest at Radnor, 7

Conestoga at Harriton, 7

Upper Darby at Lower Merion, 7:30

Ridley at Marple Newtown, 7:30

Haverford High at Springfield (D), 7:30

Garnet Valley at Strath Haven, 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Kennett at Oxford, 7:30

Octorara at Unionville, 7:30

Sun Valley at Great Valley, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown West at Coatesville, 7:30

Avon Grove at Downingtown East, 7:30

Bishop Shanahan at West Chester East, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove at Phoenixville, 7:15

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 7:30

Boyertown at Methacton, 7:30

Pope John Paul II at Pottstown, 7:30

NONLEAGUE

Renaissance Acad. at West-Mont Christ., 3:45

Christopher Dock at Calvary Christian, 6

Calvary Baptist at Moravian, 6:30

Council Rock North at Upper Dublin, 7

Upper Merion at Academy Park, 7

W.C. Henderson at West Chester Rustin, 9