Monday's Results

Girls' Basketball

TRI-COUNTY LEAGUE

Kimberton Waldorf 50, Woodlynde 22

Ice Hockey

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy 4, Germantown Academy 1

Girls' Basketball Box

Tri-County League

Woodlynde 7 2 0 13 - 22

Kimberton Waldorf 16 14 6 14 - 50

W: Christa Deckman 2, Meah Konow-Garretson 2, Michaela Trusk 18.

KW: Ruth Doberenz 8, Natasha Duran 4, Cheyenne Flores 12, Kayla Franklin 11, Annie Jones 8, Lilly Klee 7.

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

TRI-COUNTY LEAGUE

Wyncote at Renaissance Academy, 4

NONLEAGUE

Germantown Friends at Penn Charter, 3:45

Haverford School at Shipley, 3:45

Germantown Academy at Pennington, 3:45

Episcopal Academy at Abington Friends, 4

Friends' Central at Springside Chestnut Hill, 5:15

Girls' Basketball

Shipley at Blair Academy, 2

Abington Friends at Baldwin, 3:45

Sacred Heart (Pa.) at Girard College, 4

Friends' Central at Penn Charter, 5:15

Germantown Academy at Gwynedd-Mercy, 6:30

Wednesday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Hill School at Perkiomen School, 3:30

International Christian at Mercy Vocational, 3:45

Del-Val Friends at George School, 4

Solebury School at Friends Select, 4

Friends' Central at Malvern Prep, 5:30

St. Benedict's at Academy of New Church, 6:30

Girls' Basketball

TRI-COUNTY LEAGUE

Perkiomen School at Kimberton Waldorf, 3:45 Mercy Vocational at Barrack Hebrew, 3:45

Woodlynde at Del-Val Friends, 3:45

Collegium Charter at West-Mont Christian, 3:45

NONLEAGUE

Hun School at Friends' Central, 4:30

Thursday's Schedules

Boys' Basketball

TRI-COUNTY LEAGUE

Renaissance Academy at Woodlynde, 3:45

NONLEAGUE

Barrack Hebrew at Abington Friends, 3:45

Hun School at Phelps, 3:45

Acad. of New Church at Perkiomen School, 5:15

Wilmington Friends at Springside Chestnut Hill, 5:15

Girls' Basketball

TRI-COUNTY LEAGUE

Kimberton Waldorf at Collegium Charter, 3:45 NONLEAGUE

Renaissance Academy at Woodlynde

Westtown at Christian Academy, 4

Barrack Hebrew at New Foundations, 5

Saturday's Football

STATE CLASS AA SEMIFINAL

Berks Catholic vs. Imhotep Charter at Governor Mifflin, 3

STATE CLASS AAAA SEMIFINALS

St. Joseph's Prep vs. Neshaminy at Northeast, 1